Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

martuulka
27. bře 2013

M. má taky autistické rysy, děsí mě to. Dnes otevřel Palečka a ukázal ukazováčkem na kočku a řekl "koka", pak na psa a taky to byl "koka". Jenže pak ukazoval zas palcem a říkal "tototo". Doufám, že mu kartičky aspoň trochu pomůžou. Zatím to vypadá beznadějně.

sicinka
27. bře 2013

@mvmk jasně jsou i mnohem šílenější diagnozy které se projevi mnohem později, kdyby člověk takhle uvažoval tak by se musel zbláznit. Četla jsem o atypickém autistovi, který proděl regres skoro v pěti letech do té doby byl v pořádku. Ono nikdy nejsi za vodou, dokud je nevyženeš z domova, ale proč se tím trápit a kazit si život 🙂 tak dobrou noc.

mvmk
27. bře 2013

@martuulka a co je na Tom za autisticky rys 😕

mvmk
27. bře 2013

@sicinka hezky receno, sice jsem nedoufala ze to nekdy reknu, ale vyhnat ji z domova, to by byla asi ta nejhezci vize 😉 😉 Samozrejme ve smyslu, ze toho bude jednou schopna, zit plnohodnotny stastny zivot, podle sveho 😉

martuulka
27. bře 2013

@mvmk nene, měla jsem na mysli jiné věci. Já nevím, třeba nedělá pápá a tleská "paci paci" uplně v jiných situacích než je adekvátní. Těch a. rysů bych napočítala. Choodil po špičkách, naštěstí ho to přešlo a celkově jeho chování. Je toho víc.

mvmk
27. bře 2013

@martuulka ale je asi jeste malicky, ze ?

sisstin
autor
28. bře 2013

@dezyre samohlaskova mluva je proste to,ze dite ze slova rekne jen ty samohlasky, Tygr napr. "Protoze" rika jako "ooe" 😉 samo tech ciste samohlaskovych slov ted uz ma malo,vetsinou jsou to slova tezka na vyslovnost,ale kdyz zacinal mluvit,tak skoro vsechno byly samohlasky s prislusnou intonaci,voda byla "oa",rukavice "uaie" apod. Jinak u nas detska cinstina nikdy nebyla,dokud nezacal mluvit s vyznamem,tak u nas bylo hrobove ticho.

sisstin
autor
28. bře 2013

@dezyre nebo jedna maminka psala,ze deti mely besidku a mely rikat "certe,certe rohaty" a jeji chlapecek "ee ee oaý" 😉

mvmk
28. bře 2013

@sisstin myslis, ze ta cinstina v tak pokrocilem veku je jeste OK, ja hodne cetla,ze prave Aspergri nebo VFA hodne casto nejdriv dlouho mluvi takovymto zargonem 😝

dezyre
28. bře 2013

@sisstin když si to tak zpětně uvědomím, tak Staník byl taky ticho. Nic nekomentoval, u ničeho nebroukal 😉 Jen když byl úplně maličký a začal říkat to "bababa" a tak, ale pak nastal rok ticha. A teď začíná komentovat, ale cíleně. Vidí v telce slona a říká "lo", vidí na stěně mušku a ptá se "tady?" (čeká že mu řeknu co to je), no a takhle..

ivular
28. bře 2013

@mvmk Ještě k té "čínštině" - já jsem za ni u našeho Jeníka moc vděčná, jelikož nebýt toho, tak s těma jeho dvěma "slovy" by u nás celé dny bylo hrobové ticho jak píše i Terka. I logopedka mi vysvětlovala něco podobného jako @abbie, že u dětí s problémy s expresí je to super, protože si tím trénují mluvidla. Učila mě, jak s tou čínštinou dál pracovat - např. když Jeňula spustí to své "avavavava" tak začnu vytleskávat "a-va" "a-va". Většinou ten rytmus za chvíli chytí a říkáme to spolu. Totéž např. jeho "epiepiepi" vytláskávám jako "e-pi e-pi". Zkrátka se tahle učí mluvit alespoň v rytmu dvouslabičných slov.

abbie
28. bře 2013

@mvmk ale ty si si zasa vynala z niecoho jednu vec ... mozno kecaju, ale tak pre seba a nekomunikuju s okolim a nemaju dobry socialny kontakt, uz si videla nazivo aspergera, ktory ma 2 roky? strani sa okolia, nereaguje na pokyn, z nicoho nic zacne vrieskat, alebo sa rehotat, rozprava si stale nieco pre seba, dookola jednu znelku z tv atd.

hrusti
28. bře 2013

Kuk holky, vy asi nespíte 😅 😀
Jinak Honzík ze začátku mluvení taky používal první slabiky, pak tvořil i dvouslabiková slova, ale většinou stejné slabiky jako např. tata, mama, baba atd. s jinou slabikou měl problém. Samohláskami mluvil a mluví i doted. Prostě z toho slova vypustí souhlasky a mluví jen ty samohlásky. A čínštinu máme doted, resp. slova, která začal říkat už dřív, tak je používá doted, i když by je třeba už uměl vyslovit, tak je prostě nevysloví správně. Jako třeba auto je u něj akn, když ho upozorním, tak řekně auko, ale fakt ho musím upozornit, protože jinak si jede to svoje akn 😝

lenajsek
28. bře 2013

Jste toho zase nakecaly... 😉
U nás taky není mluvení v samohláskách, ale ono to je možná i proto, že nevysloví všechny samohlásky, třeba dodnes neřekl "o", nebo "u" 😝 My jsme takovej jakejsi patvar všeho ☹

A s těma písničkama, to Lukin taky některý nechce, můžu třeba zpívat jen který má rád a moc jich teda není, další odmítá... ale kdy žmu pustím CD s písničkama z pohádek, tak je vydrží poslouchat celej den, má 3 CD a ty furt točíme dokola, někdy teda chce celej den jedno CD a z toho mi pak už docela hrabe. 😝 😀
Musím pořídit další, abych rozšířila repertoár.
A jedno dobu vůbec nechtěl, abych mu zpívala, nebo četla básničky a říkanky, teď tomu zase přichází na chuť, má teď oblíbenou knížku Špalíček veršů a pohádek, tak z toho čteme krátké básničky, nový krátký pohádky, to dřív neexistovalo. Teda skončilo to asi tak v roce a půl, kdy to naprosto odmítal a trvalo to do těch tří let, teď chce znova zpívat atd...

Jinak s jemnou motorikou máme taky problém, je fakt dost nemotorný, sice se to zlepšuje, ale nic moc teda... a s hrubou je určitě taky za vrstevníky.

lenajsek
28. bře 2013

@mvmk A kineziologii jsem nezkoušela, nějak tomu nevěřím... 😉

sicinka
28. bře 2013

@lenajsek já když jdu večer tancovat tak nemůžu usnout. Dáda šel dneska do školky v pohodě, sice se mě snažil ukecat že půjde do školky k tetě Verče (kam chodil loni). Ale nakonec byl v pohodě, tak snad krize zažehnána. Jako v noci ječí ze spaní chlapečka jméno, tak asi zase strčím Sedalii, třeba to zabere- nějak jsem nevyčetla jak dlouho se má dávat.

sicinka
28. bře 2013

@martuulka ale on ukazuje sice nestandardně ale jo, třeba to s tím porozuměním není tak hrozný 🙂 Ten test porozumění u vás asi stačí dvousložkové pokyny, vezmi něco dej to někomu. Dala bych před něj třeba míček, hrneček, tričko a nejdřív po něm chtít podat. Pokud mu to nedělá problém tak k tomu dodat druhou složku, tedy vezmi něco polož to na stůl. Hlubší porozumění by jsi se zeptala s čím se hraje, z čeho se pije, co si oblíkneš na sebe. Pokud ti po reálných předmětech bude sahat a chtít si s nimi hrát tak je nafotit a vytisknout, aby měl reálné obrázky. Některým dětem dělá problém generalizace (to že pozná věc v různých formách nakreslenou, stín atd...) Jinak Dáda dal to hlubší porozumění až kolem 2,5 roku možná trochu později na to máte ještě čas.

sisstin
autor
28. bře 2013

@mvmk já si nemyslim, že to hned něco značí. Prostě když nemluví, tak holt tu čínštinu má. Co jsem tak dělala průzkum, tak xy dysfatiků nežvatlalo vůbec a někteří tu čínštinu měli, takže si myslim, že je to tak půl na půl. A jak píše ivular, alespon cvičí mluvidla a umí s nima hýbat, Tygr fakt mimo ukazování a "eeee" neřekl do 2,11roku naprosto NIC, jakože fakt nic. On žvatlal jako miminko, ale to ani nebylo moc ty slabiky, to prostě bylo takový hejkání, pak chvíli říkal něco jako "dedete" atd. Ale jakmile se to žvatlání mělo měnit v slova a citoslovce (což bývá okolo 9. měsíce), tak postupně utichal a v 15m už nevydával zvuky žádný 😝

rebtad
28. bře 2013

Moj 2,5 ročný syn rozumie všetkým povelom, dokonca som zistila, že i tak trocha pozná farby a opakovať slová nechce. Na niektoré zvieratká vydá zvuk aký oni vydávajú ale povedať slovom aké je to zviera nechce. Keď mu poviem, že ak chce chodiť do školky tak musí vedieť rozprávať, tak mi povie, že ne. Keď s dcérou spievame tak sa čertí a kričí stačí. ☹

sisstin
autor
28. bře 2013

@rebtad k těm povelům, není to tak jednoduché, jak se zdá 😉 čímž netvrdím, že tvůj syn nerozumí k věku, ale dá se to otestovat 😉 to, že křičí u zpěvu je normální, on ví, že to nezvládne a proto mu to vadí 😉 určitě ho "nevydírej" ničím takový, že pokud nebude mluvit, tak nebude moct to a to 😉

martuulka
28. bře 2013

Holky, procházím knížku a nestačím žasnou, co by už měl umět. Je nutné, aby ve 26 m. M. zvládal symbolickou hru, "hraní si na něco" ? Vůbec to nedává, panenku koupeme, oblíkáme, ale nezájem, kopne do ní a nazdar. Nikdy by ho to nenapadlo. Nic z toho, vůbec nás moc nenapodobuje, jen občas něco utře hadrou. ☹ nenapodobuje ani grimasy, nevyplázne jazyk, nic. Dám ruce nahoru, neopakuje. Nevím jak se chová ve školičce, na to se budu muset zeptat. 😖

martuulka
28. bře 2013

Ono je to těžký, když dítě prochází obdobím vzdoru, to se hůř identifikuje, co nechce a co nezvládá. Vzdoruje jen doma, u cizích je jak milius.

martuulka
28. bře 2013

@rebtad M. rozumí jen povelu : "pojd za mnou". Tvary a pomalu i barvy rozeznává. Ale umí pojmenovat je kolečko !koeko".

sicinka
28. bře 2013

@martuulka moje zkušenost zatím je že ty děti vzdorují mnohem míň něž si myslíme, pokud nerozumí tak to nedělá naschvál nezkouší hranice, on prostě nerozumí. Já si myslela že schválně nedělá dětské hříčky, schválně nereaguje, schválně nechce ukazovat na kartičkách. A postupně ty věci dělat začal nebylo to schválně on to prostě neuměl. A vzteklej a vzdorovitej byl a je samo taky, jen to není u tolika věc jak jsem si myslela.

sisstin
autor
28. bře 2013

@martuulka jo,je to celkem nutny a prave pro deti s vadou reci je priznacne to,ze symbolickou hru zvladaji mnohem pozdeji. Jinak jak jiz bylo receno,v tomhle veku je detska prirozenost napodobovat gesta,delat detske hricky atd,pokud ne,tak je neco spatne 😉

abbie
28. bře 2013

@martuulka nam povedala psycho., ze deti s OVR a dys. maju mensiu predstavivost, takze takato hra pride na rad ovela neskor, ako u beznych deti, ze sa nemame zlaknut ked bude robit mechanicke cinnosti, alebo skumat, ako nieco funguje ... a inak ja take knizky uz radsej ani necitam :-P

sisstin
autor
28. bře 2013

No Tygr ma ted predstavivost az az,hlavne,kdyz si vymysli 😅 ale je mu skoro pet a pul,skutecne s fantazii si hraje tak pul roku a jeste donedavna nebyl schopny zalhat nebo si neco vymyslet 😝

dezyre
28. bře 2013

Holky, Staník byl na dva dny u našich a vyzvedávala jsem si ho tam sama. No a jen jsme přijeli domů k bráně, tak už v autě volal á-ti, á-ti (tati), no a doma už vykřikoval krásně ta-ti (sice tak trochu ještě trhaně, né pěkně v celku), ale zřetelně ta-ti. Mazec 🙂

kajiszek
28. bře 2013

Tak já dneska na Neluchu zkoušela různý pokyny a nula bodů no... Kde je jablíčko? Jablíčko je na stole, podej mi ho... Jdi ke stolu... Vylez na židli a vezmi jablíčko... Tak jsem ji vzala za ruku, odvedla ji k židli, tak říkám vylez nahoru, tak vylezla, zase jsem si sedla dál a říkám kde je jablíčko, tak ho vzala... Pak říkám podej mi jablíčko... Slez dolů a podej mi jablíčko. Nelí dolů... Dolů ze židle... Tak jsem jí pomohla a říkám podej mi jablíčko, tak podala. Pak říkám dej jablíčko do kočárku... Nic... kde je kočárek... tak šla ke kočárku...Dej jablíčko do kočárku... do kočárku... dej tam jablíčko... jablíčko do kočárku... nic... Pak vrať jablíčko na stůl stejná situace. Ale mně jí bylo tak líto. Ona tak na mě koukala úplně zmatená se rozhlížela všude a byla smutná...

Ona třeba rozumí vyhoď do koše, jdeme spinkat, jdeme ven, jdeme se koupat a pak spoustu slov, ale jsou to věci, co prostě slyšela milionkrát. A jako ví, co je jablíčko, co je kočárek, co je stůl, co je židle, co je podej, co je vezmi (i když u toho si nejsem 100% jistá)... Ale dohromady to opravdu nezvládne pochopit.

Jinak symbolická hra nevím, na požádání nakrmí a dá napít panence, ale že by jako někdy sama, to rozhodně ne... A jako ksichty po nás třeba dělá a říkanky se něco napodobovat snaží a hrozně se tomu směje... Ale moc jí to enjde... Btw dneska objala sousedky holčičku, honila se s ní, pošťuchovaly se a hrozně se smála... Jsem čučela jak puk.

hrusti
29. bře 2013

@martuulka
@kajiszek Já třeba tohle od syna taky neznám, že by jako malý napodoboval. Max. si vzal telefon a dělal, že volá, ale to je asi tak všechno, co se mi vybavuje. I na cvičení s dětma byl takový pomalejší. Jak mám ted porovnání s dcerou, tak je to fakt markantní a kolikrát si říkám, že mě to netrklo fakt dřív 😉 Dcera je taková pečovatelka ... miminka krmí, dává jim bryndáček, že jdou papat, ted si i vaří v kuchynce, co dostali k vánocům a dělá, že pije nebo že to pálí, o telefonu chce volat babičku a dědu. Na cvičení s dětma se taky hned chytá a hodně básniček už zná gesta k nim a opakuje po lektorce. No fakt mazec 😝