Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. dub 2013

@schilk22 to jsou různá senzitivní období, syn ujížděl na logách, vlajkách, mapách, ted na známkách atd, to je naopak celkem známka inteligence, pokud teda to dítě samozřejmě jinak komunikuje (i třeba jen neverbálně) 😉

franceska_cz
7. dub 2013

@felidaes Ahoj, my jsme se s tímhle přístupem setkali při nástupu, kdy si s ním jednoduše nevěděli rady,a tak to radši hodí na rodiče a dítě. Hodně pomohlo,když jsem jim přinesla papíry o dysfázii, takovej výcuc o tom,o co jde a i radami,jak na dítě. Syn do dětí strkal ve snaze upoutat pozornost,je divokej a neposlouchal. Hodně se to zlepšilo po přeřazení do malé třídy.Ale nebyl to vyloženě negativní přístup, takže jsme ho tam nechali.Teď to přešlo přesně do fáze, o které mluví Sisstin - prostě si ho nevšímají, jen v tom nejhorším zasáhnou.Je tam za zlobiváka, kamarády zatím moc nemá, ale z kraje mu to velmi pomohlo v tom,že pochopil,že bez mluvení to prostě mezi lidmi(dětmi) nejde a začal se snažit mluvit,což předtím vůbec a hodně se rozmluvil. Teď jsme byli na zápisu do logoškolky v Praze,bude předškolák, budeme ho denně vozit 40km, pokud ho vezmou. Syšela jsem ale na tu školku (Sasanková) docela špatný reference,tak jsem teď hrozně na vážkách ☹

sisstin
autor
7. dub 2013

@franceska_cz ty jo, tak zas holky na Sasankovou docela pěly chválu na rodině..tak já nevim. JInak vy máte receptivní vid? Tam to jako taky na běžnou školku není, to porozumění, respektive neporozumění dělá šílenou paseku a ty děti se tam akorát trápí 😖

sisstin
autor
7. dub 2013

@franceska_cz to je právě vidět, že v naší logo třídě se ta děcka, co byla předtím za ty "zlobiváky" šíleně zklidní.... 😉

franceska_cz
7. dub 2013

@sisstin Tý jo díky, to mě docela uklidňuje...fakt jsem tam nejela s dobrým pocitem... rozhodně písnu,jestli nastoupíme,jak se nám to zdá.Jinak ano,syn má receptivní formu dys. A propos - jak to vypadá s tou přednáškou a srazu ops? Bylo to pro mě moc milé setkání,poprvé jsem mluvila s lidmi se stejným problémem...

sisstin
autor
7. dub 2013

@franceska_cz ježiš, Zuzko, to jsi ty 😅 😅 😅 no jinak to setkání teda bude 25. května v Praze, jen se neví, kde přesně a teda ta přednáška by měla být, pokud se zas něco nevytelí 😠

franceska_cz
7. dub 2013

Ahoj ,jo,jsem to já 😎 ... možná bych věděla o prostoru,záleží,pro kolik lidí by to bylo.

sisstin
autor
7. dub 2013

@franceska_cz no hlásit se má do 15. května, do 20lidí se vejdeme do SPC a nad Petra psala, že by snad prostory měla 😉

martuulka
7. dub 2013

Ahoj holky, dnes mě zase přepadla krize. M. za poslední týden udělal nějaké menší pokroky jako "pápá" "malá" "paci paci" a ukazuje nos a dává pusinku, tak jsem se zaradovala, že se to rozjíždí a bžel. Já mám pocit, že snad ničemu nerozumí. Když řeknu, ať dá tátovu pusinku, tak jí dá mně a když řekneme ať ukáže pusu, tak nám ji chce dát. Přijde mi, že ani neví, k čemu to "pápá" je. Já se bojím, že na nás Makovská v srpnu vytasí nějakou šílenou diagnozu. On M. když mluví, tak jakoby mu to dělalo problém se vyjádřít, že je až v křeči a dívá se stranou. Jinak oční kontakt má v statních situacích výborný. Četla jsem, že dělá dysfatikům problém držet tužku a kreslit. M. drží tužku ukázkově a dělá kolečka, vlnovky, s tí nemá problém.

sisstin
autor
7. dub 2013

@martuulka no dysfatikum s expresivni,u te receptivni ta motorika celkve narusena neni 😉

dukie
7. dub 2013

@morav Dobrý den, moc na Koníkovi nebývám, tak se omlouvám, že Vám odpovídám až nyní.

Se synem jsem před nástupem do logopedického stacionáře v Líšni absolvovala jen psychologa v pedagogicko psychologické poradně - úplně úžasná paní psycholožka, syn ji miloval, spolupracoval báječně, ta nám doporučila logopedku, se kterou mají dobré zkušenosti. Z té jsem kdovíjaké první dojmy neměla, syn ji naopak úplně odmítal... ale to bylo logické, psycholožka hrála jeho hru (komunikovala s ním jeho způsobem), kdežto logopedka to odmítala a trvala na tom, aby on komunikoval jejím způsobem, což on odmítal, úplně. Ale později jsem pochopila, že to skutečně myslela dobře a dodnes jsem jí vděčná za její okamžitou reakci. Dala nám na první schůzce úkoly, co máme zkoušet... a přijít se ukázat za měsíc (vysvětlila mi tehdy, že schválně až po takové době, aby objektivně viděla posun, který za tu dobu udělal). Posun za ten měsíc byl nula. Naprostá nula. Resp. do svého slovníku přidal jedno nebo dvě svá vlastní slova. Vlastní v tom smyslu, že neměla nic společného se slovem, které měla představovat (typické např. hí = auto, ať = hned, hatam = jeřáb atp.). Logopedka se vyděsila a okamžitě nás nasměrovala právě do Líšně s tím, že v jeho případě je jasné, že docházet jednou nebo dvakrát týdně na hodinu na logopedii je beznadějné, že jednoznačně potřebuje každodenní intenzivní péči, odbornou pomoc. To bylo někdy v květnu nebo červnu 2012.

A to bylo vše. Do stacionáře nás přijali od toho 1.8., jak už víte.

Stran diagnózy - všechny dámy (psycholožka, logopedka i logopedka ve stacionáři) se tehdy vyjádřily v tom smyslu, že u něj bude pravděpodobně dysfázie, ale že s ohledem na to, že se prakticky nevyjadřuje (měl tehdy cca 20 slov, většinu z nich vlastních, věty netvořil, malovat nechtěl atp., vyjadřoval se hodně mimoverbálně, gesty, pohyby tělem, intonací, ovšem velmi srozumitelně, takže pokud jste přistoupila na jeho hru a vyladila se na něj, dokázala jste pochopit, co vám sděluje - psycholožka ho hned při prvním setkání zvládla naprosto dokonale), je to velmi obtížné s určitostí říci. Že se to na jistotu potvrdí, až začne trošku víc mluvit, pokusí se o první věty atp.

Při posledním pohovoru s paní logopedkou ve stacionáři mi bylo řečeno, že se ta dysfázie pomalu potvrzuje, začíná tvořit věty - často se špatným slovosledem, nečasuje (i když v tom už začal dělat výjimky, občas použije sloveso v 1. osobě jednotného čísla, ale to asi jen u dvou sloves), slovesa vůbec často vynechává, zápor nikdy nedá ke slovesu, ale samostatně někam do věty, předložky ignoruje, neskloňuje - opět výjimečně něco ano, ale moc toho není. Typická jeho věta:

Já díat ete poáky. = Ještě se chci dívat na pohádky.
Já líbí híko ne toto. = Nelíbí se mi toto vajíčko.

Mimochodem... "já" začal říkat až ve stacionáři v cca 4,2 letech... Otázku "proč" jsem od něj ještě stále neslyšela... (je mu cca 4,6). To jen tak na okraj.

sisstin
autor
7. dub 2013

@dukie typicky dysfaticky vety 😉 tak hlavne,ze uz se rozmlouva 😉

dukie
7. dub 2013

@sisstin Jo, jo, udělal teď obrovský pokrok. Hlavně už občas i opakuje (což odmítal dělat, vůbec po nás slova neopakoval, nepokoušel se, okamžitě utíkal pryč a tak), i když často totálně blbě. 😀 Ale snaží se. To mi přijde jako dost zásadní. Ale spoustu slov mu stále vůbec nerozumím a občas bych psychologa asi potřebovala spíš já - protože si z toho neustálého kódování jeho vět přijdu chvílemi úplně vyčerpaná, že se i přistihnu, jak prostě vypínám a vůbec ho neposlouchám. 😒 A to je mi ho pak strašně líto a připadnu si jako špatná máma...

Jo a k těm větám... mě velmi baví, že jak takhle staví ten zápor někam do věty, tak tam občas stejně zdůrazňuje i klad - jako třeba:
Já líbí híko jo toto. = Líbí se mi toto vajíčko. 😀

Logopedka se mi smála, když jsem se jí na to ptala, že si s tím nemám dělat starosti, že u těchto dětí je to normální. Normální možná, ale zábavné určitě. 😀

Jak jste pokročili Vy? 🙂 Já tu strááášně dlouho nebyla, nečetla... nejsem v obraze.

sisstin
autor
7. dub 2013

@dukie no Tygr uz mluvi normalne,co se do obsahu tyce,ma normalni slovni zasobu,gramatika je tak na 80 % uz v poradku,nejvetsi problem je vyslovnost,to je furt spatny.

sicinka
7. dub 2013

@felidaes já mám dítě v soukromé školce a má "jen" OVŘ a stejně jsou problémy. On je právě taky až moc aktivní, velmi tvrdohlavej tedy často nespolupracující. Nicméně tím že je v té školce lepší poměr dospělý na dítě, mají jednoho asistenta a toho Dáda absolutně zbožnuje, takže se dá většinou přesvědčit. A fakt na nich vidím že ho mají rádi, že sice občas zlobí, ale jinak je s ním legrace. To je taky důvod proč ho v ní nechám i příští rok, nechci totiž chodit do školky se strachem co mi kdo zase vyčte. No budu držet palce at vyjde aspoň ta logo, já osobně bych se nebála ani nějaké speciálky,

kamisanda
7. dub 2013

sisstin.Mohla bych se k vám přihlásit do skupiny na fb,berete jeste?
Jsem tu nová..tuhle diskuzi navševuji a pročitam dost často.jen už se tady strácím. ☹

sicinka
7. dub 2013

@dukie ahoj je super si přečíst že se vám daří, myslím že některé maminky které už trochu propadají smutku, to určitě potěší 🙂 Tak jen tak dál.

kamisanda
7. dub 2013

Felidaes.. mam syna v normalní mš.. a mame celkem taky dost špatné zkušenosti.Hlavně ze začatku kdyz jsme byli prijatí.Syn je taky trosicku divočejší mezi detmi.. paní učitelka si dost často stežovala ze neví jak s ní ma pracovat . ☹

sisstin
autor
7. dub 2013

@kamisanda to je diskuze verejna,nebo jako je uzavrena,ale neni to ta nase soukroma,takze klidne pozadej,schvaluju kazdyho 😉

margareta76
7. dub 2013

Ja som uz tiez rozmyslala nad prihlasenim sa do vasej skupiny @sisstin na fb, ale ja vobec neviem pracovat s fb 😒 Zaregistrovala som sa tam a dalej som "mimo", ale uuuuuplne mimo. Potrebovala by som nejaky rychlokurz - praca s facebook-om 🙂

martuulka
7. dub 2013

já bych se taky ráda přidala na fb, kde můžu žádat?

mvmk
7. dub 2013

@margareta76 ja tez naprosty pocitacovy Chaot nemuzu s fb taky nic zacit 😅

mvmk
7. dub 2013

Ahojky holky, bohuzel uz vas nestacim docitat, byla jsem tyden v Cesku u maminky, Doma proste nejlip 😉 , nezaridily jsme nic, mala dostala taky tu chripku, mela akutni laryng. 40 horecky, takze jsem si to uzila 😀 , alespon jsem v patek poradne nakoupila, noc a den, zajic v pyt. atd. prodavac se na me culil jako slunicko, kdyz jsem platila 😝 😝 . Mala pokroky, nic moc, pribylo nam Slovo kase (oznacuje tim ale kasi i cokoladu, babi a hajs). Tak ze 3 slova minuly tyden, bud to se rozjizdi a nebo bude mit ted na pul roku dopredu vyrizeno 😅
@sisstin moc by me zajimalo proc tu spatnou motoriku maji prave ti expr. dysfatici

ivular
8. dub 2013

@mvmk Nad tou souvislostí expr. VD a hrubou motorikou taky marně přemýšlím. Btw. zrovna včera jsme byli v mateř. centru a jedna mamina se ptala, kolik je malému let, že jí to přišlo divný, že je takový velký a přitom tak vratký. Tak je mi z toho smutno - obzvlášť, když do roku nebo roku a půl byl motoricky napřed ☹

sisstin
autor
8. dub 2013

@mvmk to taky nevim proč, ale je to tak...děti s tou receptivní fakt problémy s motorikou nemají, asi tím, že není zasažená ta řeč jako taková, která úzce s motorikou souvisí 😕

sisstin
autor
8. dub 2013

@ivular ona dysfázie je vlastně poškození mozku, ta centra řeči jsou nejvíc "nahoře", takže ty dostanou nejvíc zabrat, a pak je hned právě to motorické centrum 😉

ivular
8. dub 2013

@sisstin To je zajímavý. Mám docela dobré vztahy s naší neuroložkou, tak jestli zbyde čas, zkusím se jí na to zeptat. A váš Péťa to měl s tou hrubou motorikou jak? Korelovalo pak to zlepšování řeči a pohybu nebo to jede separátně?
A ještě se zeptám, jak jsi na FB avizovala to setkání, tak pořádáte i nějaká setkávání s dětmi? (Protože jestli to teda dobře chápu, tak tohle je bez dítek 😉 )

sisstin
autor
8. dub 2013

@ivular no hrubou měl blbou až do nějakých 4let, když nastupoval do školky, tak sebeobsluha skoro nic, neuměl střídat nohy ze schodů, neuměl stát na jedný noze, neuměl seskočit z nízký lavičky, nechtětl jezdit na First bike, neuměl po žebříku atd. Pak jsme začli chodit na tu rehabilitaci motoriky a fakt se zlepšil a v tu dobu se i hrozně zlepšil v řeči (gramatika atd.), takže ono to fakt koresponduje 😉 to se všude u dysfázky píše, že se musí hodně dbát právě na tu motoriku.

Ted jako bych řekla v normě, jako žádnej sportovec z něj nebude, ale prostě v poho. Co je doted problém je taková ta motorická nápodoba - třeba udělat z rukou dalekohled a pak ho přiložit na jedno oko atd. 😉

sisstin
autor
8. dub 2013

@ivular jo jinak minule to bylo s dětma, páč to bylo u nás v Klubíku, ted to bude v SPC nebo v nějakým centru, takže pokud v centru, tak se tam děti vzít dají, v tom SPC už je to horší 😉

hrusti
8. dub 2013

Ahoj holky, tak po pár dnech absence opět načuhuji a dočítám. Slavili jsme H. narozeniny, tak to bylo trošku hektické 😉

Dneska jsme byli odevzdat přihlášky do školek a jsem z toho opět trošku znechucená 😖 V té školce s logo třídou mi řekla, že přihlášek má cca 10, bude brát 2, max. 3 děti. Dala jsem jí zprávu z SPC a ona říkala, že prý jí ta paní z SPC volala a že prý říkala, že stačí začlenit do normální třídy, aby se rozmluvil a pak teprve do logo třídy, aby dobře spolupracoval. Koukala jsem na ní jako puk, protože se paní v SPC o ničem takovém vůbec nezminovala do písemného posudku mu napsala těžkou vadu řeči - dysfázii a dysartrii. Prý by mi ho event. vzala do normální třídy kousek taky od nás budou otvírat detašované pracoviště.
No a té druhé - integrační školce - mají hodně žádosti a nechce nic slibovat 😝