Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
6. lis 2012

@lojzina jj, zkus ty základy pro nejmenší dětičky 😉

dadlenka
6. lis 2012

@sicinka tak opravdu ten hlavní problém je ta neochota spolupráce, porozumění se zlepšuje pomalu, ale jistě. spousta afektů díky tomu vymizela. Kryštof vypadá v podstatě normálně, ale určité odlišnosti tam jsou. S cizími lidmi se moc nebaví, ale jak je pozná blíž, není problém. S dětmi si hraje honičky, blbne, doma s bráchama si hraje normálně- teď nejoblíbenější hra je, že jdou s bráchou jako do školy-oba mají aktovku, potom nakupují- Kryštof platí a určuje kolik se čeho koupí😀 z autíkovských věcí je třepání rukama při radosti a vzrušení a ta nespolupráce, teď má počtářské období, takže katalogizuje všechny lidi v okolí podle věku(ptá se kolik má kdo roků a pamatuje si to) sčítá a odčítá do 10 určitě, pozná počet věcí pohledem- miňimálně 8🙂 to je takové divnější taky🙂 podle mě je to potřeba systému uvnitř něj a snaha pochopit svět🙂
S diagnozou nevím, cítím, že se pohybuje na hranici autismu a receptivní dysfázie, je možné že z toho bude autismus s dysfázií, nebo AS, nebo taky "jenom" dysfázie. na kontrolu jedeme až za rok, v pěti letech. Takže se uvidíme🙂

sicinka
6. lis 2012

@dadlenka ono je to asi u těch hraničních diagnoz asi fakt složíté, důležité že ten vývoj postupuje 🙂 Já mám aktuálně docela depku - nějak je celý takový negativistický, uknouraný, nic nechce. Navíc se dnes ve školce snad poprvé zcela regulerne pokakal (jako měl třeba někdy umazané slipy, ale ne tohle) a nějak se děsím že se vrátíme do období před 3 měsíci. K tomu ráno scény že nepůjde do školky (do minulé týdne uplně v pohodě). Prostě nějak mi dochází optimistmus. Navíc toho mám v práci moc a prostě si ted nemuzu vzit volno a nechat si ho pár dní doma a trochu ho srovnat. A prostě nevím co jiného se kromě té střevní chřipky stalo, přeci ho to nemůže o tolik stáhnout....

abbie
6. lis 2012

Neviete nahodou niekto ake cakacie doby ma Janosikova? A este som rozmyslala, ze preco mamicky zo Slovenska radsej idu do Prahy a nie k nej ...

dajamka
6. lis 2012

Bože, Sisstin, já bych Vás potřebovala do školky nebo aspoň na nějakou schůzku, kde byste přikyvovala, že neplácám nesmysly, ale to dítě že je složité.

Závidím dobré logo školky, kde jsou znalí a akceptují kdeco. Já dneska musela obhájit i to, že synek čůrá na WC v sedě a počůrá občas prkýnko???

margareta76
6. lis 2012

@abbie: My sme raz boli objednani k Mgr.Janošíkovej do Trnavy, ale vysetrenia sme sa nedockali. Par dni pred konzultaciou sme boli prijati do sanatoria Dialog 😉 Ale cakacia doba bola u nej cca 2-3 mesiace. Myslim, ze ona je tak viac zamerana, resp. venuje sa autistickym detom. Ale mozno sa mylim.

hehena
6. lis 2012

ahoj mamky. jdu se k vám poradit. nášemu synovi jsou 2r a 8m a od 22m používá 8 slov. krom toho, že je používá častěji a říká "mama ne, tata hmm" (a přikyvuje hlavou = místo ano), nedošlo k žádnému dalšímu zlepšení. říkanky a čtení nezájem - mám pocit, že tuší, že tak natřepaně čekám na jeho další slovo, že to raději ignoruje, nebo se rozčiluje. když řeknu 'zkus říct (třeba) auto' odpoví "ne" , když se pokouším opakovaně, leda ho rozčílím. zpívat většinou nesmíme, začne se vztekat nebo rovnou křičet... při výletech se snažíme, ukazujeme, opakujeme. ale při dennodenních činostech mám někdy absolutní útlum a už se vůbec nepokouším nějak víc komunikovat. jsou dny kdy je všechno jakštakš fajn a z toho to na mě padne a hrozně mi to vadí. myslíte, že už bych to měla začít řešit (už měsíce nad tím přemýšlím, ale pořád jsem si říkala, že už snad brzo začne, že tomu dám ještě čas) a jestli, tak s kým? psychologem, nebo rovnou logopedem?

dezyre
7. lis 2012

@hehena Ahoj, ohledně synka ti moc neporadím, také bezradně tápu, ale chci reagovat na to, jestli už to máš řešit. Měla jsem tytéž obavy - syn má 2,5 r a nedávno jsme byli u dětské doktorky s chorobou a při té příležitosti jsem jí popsala Staníkovo "umění" a ona mě překvapila reakcí, že jsme měli přijít už dřív. A první co bylo napsala nám žádanku na neurologii. Ale vím, že málokterá dětská doktorka chcce řešit nemluvnost před třetím rokem ..

sicinka
7. lis 2012

@hehena ona ti víc určitě napíše @sisstin, tak jen ten základ. Asi by bylo vhodné zjistit zda syn rozumí, případně jestli má hlubší porozumění (bylo to tu popsáno několikrát v principu se ptáš v čem se jezdí z čeho se pije a on ukazuje odpovědi na kartičkách). Dále o tak 3 stránky dál jsem popisovala co s námi zkoušela psycholožka ve věku 2 let a osmi měsíců. Jinak dobrá zpráva je že spojuje dvě slova. No a minimálně psychologem nic nezkazíš, ta řeč je pozadu docela dost minimálně tě uklidní že to nemá nějakou hlubší příčinu a poradí jak dál. No a poslední neboj i když to tak vypadá nedělá ti to naschvál a není to tím že je tvrdohlavý, to jsme si tu mysleli všechny 🙂

abbie
7. lis 2012

@margareta76 Mohla by si mi napisat, ako to funguje v tom Dialogu? Odkedy tam beru deti? Myslis, ze Janosikova by napr. dysfaziu nevedela dobre posudit? alebo akukolvek inu poruchu? Ak je diefa trochu nestandardne, tak ho oznaci za autistu?

nelaja
7. lis 2012

@abbie Dr. Janosikova posudi aj dysfaziu, aj ine poruchy, my od nej zatial mame inu nespecifikovanu poruchu reci a jazyka a detsky autizmus nam definitivne vylucila po rocnom sledovani vo veku dva roky, 9 mesiacov. Ak sa bojis autizmu, objednaj sa k nej, urcite ho " neprisije" tam, kde nie je, ak si nie je ista, sleduje dieta do vyssieho veku.

lojzina
7. lis 2012

@hehena ahoj,v necem jsme si podobni,teda nase deti.My uz jsme objednani k psycholozce....

abbie
7. lis 2012

@nelaja a ake je to osoba? je mila? ako prostupuje k detom? Este by som rada vedela, ze ako u nej vyzera vysetrenie dietata, ktore ma 2 roky

hehena
7. lis 2012

@dezyre nám dneska doktorka řekla, že pokud víme, že slyší a rozumí nám, tak by to ještě neřešila, že pravděpodobně nebude vůbec spolupracovat - on totiž začne strašně brečet, jen vidí budovu polikliniky, to ani nevlezeme do ordinace, tak asi soudí i z toho. mluvíme s ním běžně, nic nezjednodušujeme, nikdy jsme na něj nešišlali. mluvím na něj i zády otočená, nebo z kuchyně - slyší mě, rozumí. dokáže určitě základní barvy, ukazuje počty do pěti na prstech.... někdy nám svojí znakovkou "vykládá svoje vět" samozřejmě krátký... propouje to se slovama, zvukama, gestama, dá se z toho vypozorovat, že byl s bábou na procházce, spadl a má na kolení bebíno a že mu to máme pofoukat... a tak podobně.
ani vlastně nevím, co by mohli na neurologii odhalit?

@sicinka ty kartičky rozhodně zkusím a počtu, jak to u vás probíhalo u psychologa. děkuju.
jinak jak jsem teď napsala Dezyre, tak slyší, rozumí nám. jen teda místo řeči znakuje svý znaky. je teda vidět, že se snaží komunikovat s námi víc, ale bohužel né slovně..... že by mi to dělal naschvál si nemyslím. samozřejmě bych mu ráda viděla do hlavy, proč se bojí mluvit...

karchinka
7. lis 2012

ahoj, jsem tu zase a po včerejšku, kdy jsem už začínala být celkem v pohodě (moc ještě jednou díky @sisstin), jsem ze školky dneska šla jako uzlíček neštěstí, jsem se bavila s paní učitelkou... Sama jsem se ještě ptala paní učitelky, jak Adámek podle zprávy, co jsme včera dostali pro psychologa, funguje a co jsem vyrozuměla, tak nezvládá dobře hraní v kolektivu, kooperativní hra mu dělá problém a dostane se do stresové situace, kdy začně mluvit "své nesmysly" (třeba začně něco o telefonování), když po něm paní učitelka nebo děti chtějí, aby se nějak aktivně zapojil. Při krátkém pozorování při hovoru s p. uč. jsem sama viděla, jak si děti hrají spolu (běhaly s šátky, pak si sesedly, mladší pozorovaly ty starší a dělaly, co ty starší,velmi opatrně a pomalu, ale Adámek tam lítal jako střela, pak po někom ten šátek hodil a nedíval se moc po ostatních dětech, byla jsem tam ale já a občas odběhl ke mně, jako by se i předváděl, v každém případě se choval jinak, "nebyl tak úplně s davem").
Také jsem si ale všimla, že Adámkova třída ve školce je extrémně tichá a klidná, děti si za našeho hovoru s p. uč. také hrály s autíčky, asi dvě autíčka vylétla mimo autodráhu a p. uč. okamžitě zareagovala, ať děti autíčka sklidí, že ta autíčka lítají příliš po třídě (celá situace se odehrála mezi skříňkami v prostoru 1,5 x 1,5m), děti okamžitě naházely autíčka do krabice a odešly jinam. Je to třída, kde by šel asi slyšet spadnout na zem i špendlík a děti jsou usměrňovány za jakoukoliv živější hru. Prostě mi to spíš přišlo jako ZŠ než MŠ, navíc jsou tam děcka od 3-5 let. Doufám, že je to dobře a že to snad synovi dá řád a bude ho to trošku držet na uzdě, ale nevím...
A pak mě šíleně rozrušila jedna věc... Paní učitelka mi dneska líčila příhodu s Adámkem z pátku, kdy si zapálili ve třídě svíčku a Adámek prý z toho měl (dle slov p. uč.) trauma (Adámek má svíčky moc rád, často chodí s babičkou zasvítit na hřbitov), chtěl ji sfouknout a paní učitelka celou věc ukončila tím, že ji tedy sfoukla sama a k dětem se obrátila se slovy, že Adámek má se svíčkou problém, Adámkovi to nedělá dobře, a to se mi příliš nelíbilo, tento přístup, že paní učitelka všem dětem opakuje, že Adámek je jiný, kvůli Adámka nebudeme dělat určité věci, k Adámkovi se budeme chovat všichni úplně jinak. Pochopila jsem, že takto se k Adámkovi paní učitelka chová při všech hrách a dětem neustále připomíná, že Adámek je podivín. I po příchodu do školky jsem si už několikrát všimla, že se na nás děti dívají jinak, skoro až vyděšeně a zaraženě a nyní mi dochází proč. Nejsem si jistá, jestli toto je správný přístup, možná ano, ale nemůžu říct, že by se mi to líbilo. Já fakt nevím, co mám dělat... :(

margareta76
7. lis 2012

@abbie: Bohuzial s Janosikovou ti neporadim, neviem aka je diagnostička. Pocula, resp.citala som, ze je dobra. A ako pise @nelaja , kedze ona ma osobne skusenosti s nou, tak potom je to tak ako ona pise 🙂
Deti do sanatoria Dialog http://www.dialogzdravotnictvo.sk/ beru od 3 rokov. Nas tam bol po prvy krat ked mal 4 roky. Druhy syn, ten ma momentalne 3 roky, on vyzera na OVR, ale logopedicka z Dialog-u sa vyjadrila, ze aj jemu by sa hodilo sanatorium, ale mne sa zda este maly, ked ho porovnam s tym starsim. Kazde dieta je v 3 rokoch ine, takze to je prudko individualne. Ja hovorim iba z pohladu mojich synov 😉

sicinka
7. lis 2012

@hehena ono to asi nebude ani tím že by se bál, jemu to pravděpodobně prostě nejde neumí to. A těch důvodů může být několik (opožděný vývoj řeči, dysfazie, atd) a dobrý psycholog by je měl umět určit.Jinak na neurologii vyloučí epilepsii, která může probíhat skrytě a ovlivňovat řeč. Na foniatrii to že slyší a správně a myslím, že i to zda fyzicky něco nebrání mluvení. Proto se dělá to kolečko vyloučí se to fyzické a pak se řeší psycholog atd... Třeba u nás mi přišla foniatrie zbytečná, protože uměl velmi srozumitelně opakovat, ale sám ty slova funkčně nepoužíval. Až tu bude @sisstin určitě poradí víc.

hehena
7. lis 2012

@sicinka děkuju! .) myslíš, že na foniatrii a neuru objednají bez doporučení?

sicinka
7. lis 2012

@karchinka jsem ti psala už předtím, máme kluky ais podobně staré 🙂. Za mě než mít dítě ve školce kde ho nechtějí tak nebo mi zdůrazňují jak moc je problematický tak ho mám radši doma nebo v nějaké soukromé školce. Ona ta logopedická se špatně schání a to i v Praze a u dětí které mají jasnou diagnózu bohužel, Jinak klidně problm mlže být i ve věku dětí Dáda vypadal vloni jako ani né tříleťák mezi 4 a 5 letýma dětma fakt divně, u spousty věcí se nezapojil protože byli založené na řeči, kterou prostě nedal. Teď je ve třídě 2,5 až 4 a je to mnohem lepší prostě tam zapadl a skoro každé dítě tam ještě má nějakou specialitu tak tolik nezáří.
Z druhého strany to co píšeš v posledním odstavci mi už tak divné nepřijde (pokud učtelka děti proti němu úmyslně neštve) ona se jim to prostě snaží nějak vysvětlit. Mě přijde lepší metoda nechat ho být a nevšímat si ho s tím že se časem zapojí, ale pokud kvůli němu ruší řízenou činnost, tka to nějak vysvětlit musí. Jinak ty děti si všimnou sami že je jiný to není její práce, u nás třeba bylo dobré jak byl Dáda mladší, že učitelky jim to tak vysvětlovaly a oni mu třeba tolerovali že jim něco rozbil.

sicinka
7. lis 2012

@hehena no myslím že v 2 letech a osmi měsících u osmi slov by vám to doporučení dětská napsat měla a myslím že většina pracovišť ho vyžaduje. Stejně jako psychologové, kteří nejsou soukromí. Ale vlastní zkušenost nemám jelikož jsem si ty fyzické příčiny nějak vyloučila sama a šli jsme rovnou za soukromou psycholožkou 🙂 Ono Dáda doktory fakt nemusí, byla jsem ráda za civilní oblečení a prostorys herny.

sicinka
7. lis 2012

@karchinka ale opravdu ti rozumím já celý první týden ve školce klepala, ani né tak jak to zvládne, ale jestli ho tam budou chtít, nebudou si furt stěžovat atd. Prostě vě+tší stres pro mě než pro něj. Taky se snažím učitelkám pokud to jde pomáhat (donesu domácí jablka na svačiny, nasuším jim citrusy na nějaké výrobky, donesu tašky na počůrané věci) a tak nějak doufám, že ony budou zase tolerantnější u některých těch jeho specialitek. 🙂

bocianka123
7. lis 2012

@margareta76 ahoj, prosímťa tvoj najstarší syn má OVR? A stredný a najmladší syn? Oni sa ako javia?

@abbie ja jsom iba tu o nej čítala, že je vcelku dobrá diagnostička, ale asi to bude chcieť sledovať dieťa častejšie. U deti do 3 rokov zrejme nedáva žiadne "konečné" rozhodnutia. A aj vekovo je prijateľná . 😉

@karchinka ahoj, som si prečítala tvoj posledný príspevok a priznám sa, mňa dosť zarazil prístup pani učiteľky. Na jednej strane je fajn, že sa Adámek integruje v bežnej Mš (aspoň som to tak pochopila) ,ale na druhej strane stále deťom hovoriť, že Adámek je "iný" , je "podivín"... to sa mi nezdá úplne v poriadku - zo strany pani učiteľky. A ešte ako popisuješ celú triedu - taká "tichá" , to nie je zo strany pani učiteľky veľmi dobrý prístup, ked deti stále napomína. Ved deti sa prirodzene hrajú, sú živé... Mala by ich zaujať nejako činnosťou A Adámka do tej činnosti zatiahnuť svojím spôsobom.
Inak deti veľmi citlivo vnímajú takéto veci, takú "inakosť" a žiaľ niekedy bývajú aj dosť "kruté" - to si aj ty vycítila z ich pohľadov... to je všetko zrejme aj "práca" pani učiteľky - ale nechcem ju hodnotiť, to nemôžem, nepoznám ju . Hoci určite sa snaží malého integrovať a možno aj chrániť.
Nemôžeš sa s ňou porozprávať a aj s riaditeľkou? A dohodnúť si isté postupy? Veď určite vedia o Adámkovi , ako je na tom.

monyliny
7. lis 2012

Ahoj holky.Mám prosbu.Má tady některá z vás zkušenost s děťátkem,co má diagnostikovaný downův syndrom?Kolegyně z práce porodila ve 33.týdnu holčičku(jsou jí 2 týdny).Je v inkubátoru a má nemocné srdíčko.Dnes jí potvrdili Downův syndrom ☹ Já vím nic mi do toho není,mé dítě to není,ale trápí mě to,protože jí chce dát do kojeneckého ústavu ☹ Chudáček malý.Narodila se a už je opuštěná.Vždyť bude sama,potřebuje teď maminku a tatˇku víc než kdy jindy.Ani nevím,proč sem píšu,vždyť já s tím stejně nic nezmůžu.Jsem jediná z práce,která byla proti umístění do ústavu.Jsem sama matkou a neumím si představit,že bych dala dítě pryč jenom proto,že s ním bude víc práce a že neodpovídá společenskýmu standartu.je mi z toho úzko,vždyť downíci jsou dnes běžně zařaditelní do společnosti a jsou to takový sluníčka.Nebojte se,neidealizuji si nic,jsem pedagog,vím co to asi tak obnáší.No nic,jen jsem se potřebovala vypovídat a třeba slyšet i váš názor.

abbie
7. lis 2012

@monyliny ahoj, toto je tema o komunikacii, skor by ti vedeli poradit priamo v teme pre Downikov https://www.modrykonik.sk/forum/detske-choroby-...

margareta76
7. lis 2012

@bocianka123: Najstarsi - expresivna dysfazia, stredny - OVR a ten najmladsi ma 1 rok, zatial to neviem posudit 🙂 hovori mama. Tata a baba povie (a to nie vzdy) iba ked mu povieme aby povedal tata, baba. Tak uvidime aky on bude zdatny recnik 🙂 Rozumiet nam rozumie take zakladne a jednoduche veci (prisluchajuce k jeho veku). A este ma napadlo, ze vie dat pa, pa, urobi tap, tap, tapusky a urobi varila mysicka kasicku 🙂 Zatial nechodi, 2-3 kroky urobi sam, ale to je vsetko 😉

monyliny
7. lis 2012

@abbie Děkuji za odkaz🙂

karchinka
7. lis 2012

@sicinka
@bocianka123 holky, moc děkuji za oba názory!!! Adámek ale ještě žádnou diagnózu nemá, u psychologa jsme byli poprvé v pondělí, a to na upozornění p. uč., že Adámek je jiný - ona to ale chtěla řešit až na ZŠ, to já jsem byla ten, kdo šel hned. Začínám toho i trošku litovat, protože jsme teď všichni ve velkém stresu a tak bych si asi jinak ani nevšimla, ale je pravda, že učitelka to zmiňovala co nejčastěji mohla a vždycky dodávala "však víme, co mu je" s takovým spikleneckým pohledem (a to nevěděla, že jsme objednaní, řekli jsme jí to na poslední chvíli). Já to prostě brala tak, že s Adámkem je to těžší, že je živější a náročnější než jiné dítě, ale to přece děti a zvlášť kluci často bývají, nikdo není stejný.
Uvidíme, co paní doktorka, netvářila se nijak hrozně, ale asi nám ani nic moc neřekne, tak mezi řečí mluvila něco o dysfázii a adhd, případně aspergerově syndromu, ale spíš obecně... na pokec s ní půjdem s manželem, až si nás po své analýze zavolá.
já už třetí den moc nefunguju, je mi z toho všeho divně a neumím se s tím vypořádat... někdy mi moje dítě přiijde úplně normální, někdy na něm vidím všechno možné :( ale vždyť má teprve 3,5 roku... strašně mi ubližuje ten přístup školky, ale on je tam úplně v pohodě... asi se s nimi přestanu bavit, ale snad jemu neublíží to, že tam před ním neustále říkají, že je jiný a že se tam k němu i tak už chovají děti... a to klima je tam fakt divné, ty děti tam spolu skoro nemluví, jak tam bývá klid.

sicinka
7. lis 2012

@karchinka zase pokud tam chodí rád, tak to asi opravdu trápí víc tebe než jeho. On ten nástup do školky je náročný i u úplně "normálních" dětí. Jen taková poznámka pokud sis ty sama ničeho závažného nevšimla a prcek jakžtakž zvládá kolektiv v běžné školkcce, tak z toho asi žádná závažná diagnóza nebude 🙂 Četla jsem o dětech u kterých se přišlo na vysocefunční autismus až po nástupu do školky, ale tam je vyloučili i na přání rodičů během několika dní. Rozhodně to nebylo je trochu jiný, při řízené činnosti nespolupracuje dle očekávání. Dle popisu by z Dády paní učitelka utekla 🙂

sisstin
autor
7. lis 2012

@karchinka já pak napíšu večer a odepíšu i ostatním, teď nemám čas....ale, přístup učitelky je naprosto otřesný!!!! Dávat najevo dětem ve stylu "no jo, Adam nám to zas zkazil, on to nevydejchá, on je divnej"...to je teda neprofesionální až hrůza 😲 i kdyby byl nízkofunkční autík, tak prostě učitelka musí zachovat hlavu a řešit to s rodičem, ne, že to bude ventilovat před dětma, normálně bych si stěžovala u zřizovatele školky, tohle je teda síla 😲 🙄

sicinka
7. lis 2012

@sisstin tak takhle jsem to nepochopila, ono bude hodně záležet na kontextu a jak to řekneš. Děláme něco ve třídě jedno dítě např křičí že nechce tak okomentování ukončení takové činností tím že toho necháme že se mu to nelíbí přijde normální. Něco jiného by bylo kdyby si na něj učitelka fakt zasedla a dělala to furt. Ale to u nemluvícího dítěte stejně nezjistíš, soudila bych že pak by do té školky nechtěl.