Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kendra
28. črc 2011
anarae
28. črc 2011

@sisstin on malje v necelých řech letem měl zvláštní zuby a měl šelesty ty má dodneška.Bylo víc aspektu,kdybys ho viděla než mu byli tři ,však jedno videjko to lešíje na blogu tam mu bylo dva a půl nebo tak nějak.Já nevěděla ani co to WS je poslala nás na genetiku mudr ,že se jí malej nezdá.Tam mu nabrali wilíka a ještě další tři věci.Všechny vyšli negativní a tak nás odeslali na neurologii a pak se rozjel kolotoč.Jinak právě když jsme čeklai na vysledky jukala jsem na Bartíka a říkala si ,že to náš Ondra není.Že se sekli jak hrom,taky že jo🙂
Ted fakt jsou mi diagnozy u zadnice dokud nejsou na papíru a řekla bych že i pak je mi to nějak jedno,hlavně když zjistíme co a jak dělat dál ,aby šel dopředu a ne zpátky.Nic jinýho mě nezajímá.....chcem jen postě přijít na to ,jak ovlivnit ty změny a jak malímu pomoc 😉 Už nejsem vyděšená jak před rokem a kus.Jen ty prodlevy a čekání mě tak nějak ještě drtí.

jolinka
28. črc 2011

ludia ako je Kati prec, mne uz dajak chyba to ucenie s nou... 😉 🙂 som dnes na Misa vybalila Soba Boba 😀

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj, aj krejcirova rikala ze napr. u te receptivni nekteri odbornici zahrnuji pod atyp. autizmus...ale kdyz vidim veru jak se chova mezi detmi tak mi vubec neprijde auti 🙂
zrovna ted odpo jsme byli venku, hrala si s holcickou 3-letou, krasne spolupracovali, hrali si spolu, ne jen vedle sebe, uplne v poho, aj se spolu bavili-verca cesko-slovensky 🙂
akorat se ji vubec nechtelo domu, Teri uz byla unavena, tak jsem aj vercu pohanela ale kricela ze nechce, tak prosim vas zustala jeste s kamaradkou venku beze mne a kamaradka ji privedla asi za hodinu domu. uz je to velka holka!🙂
Ze pry byla hodna a hezky si hrali!

sisstin
autor
28. črc 2011

tak, huž jsem tu..to bylo rychlý...Tygr vytuhnul asi za dvě minuty 😀
@kendra takže se pokusím teď tady něco vyplodit 😉 možná něco pro vás bude už moc lehké, něco třeba už doma děláte, něco už o tom víš...tak snad ti napíšu něco, co ti třeba pomůže. Budu teda vycházet z toho, že chlapeček je ve vývoji ve všem na 2,5roku 😉

Je asi potřeba si uvědomit, že nejde se zaměřit jenom na tu řeč, nebo jenom na motoriku atd. Ten vývoj dítěte je provázaný ve všech složkách, takže se nejde zaměřit jenom na něco. Ten vývoj řeči je ze všech složek nejsložitější, takže bohužel se i nejdéle rozvíjí a reedukuje 😉 Je potřeba, aby dítě mělo určité dovednosti ve všech složkách, aby vůbec mohlo začít mluvit a pokud nemá, tak prostě nezačne 😉

Vývoj řeči začíná už někdy okolo 6.měsíce, kdy miminka začínají žvatlat a průměrné 6měsíční dítě by už mělo na pokyn očima vyhledat maminku, tatínka a třeba svojí oblíbenou věc. Zhruba od těch 9 měsíců začínají ukazovat prstíkem, nejdřív jenom na to, co chtějí...a o chvíli později začínají sdílet pozornost, tj- ukážou prstem na to, co je zajímá, udělají nějaký zvuk (nejčastěji to je "eee" 😅 😅 ), podívají se na maminku a čekají od ní reakci. Ze začátku je to nejvíce o tom, že chtějí tu věc pojmenovat. Takže ukážou třeba na autíčko a maminka řekne" ano, to je autíčko" a dítě je spokojené 😉 Tahle masivně narůstá pasivní slovní zásoba a celkově začíná komunikace vůbec. Tohle by mělo dělat naprosto KAŽDÉ dítě, pokud to nedělá, tak je někde problém a ne zrovna malý. Limit na tohle sdílení pozornosti je 18měsíců, potom je to absolutní indikace k psychologickému vyšetření. Takže otázka dělal tohle chlapeček, popř. dělá to stále? U těch nemluvících dětí je tahle fáze hooodně dlouhá, jelikož standartní dítě pak už sdílí pozornost tím, že o té věci mluví, nemluvící dítě může max. ukazovat a dělat to "eee" 😉 Syn nemluvil téměř vůbec do 3let, takže ukazování a "eování" jsme měli na denním pořádku 10000x denně, ted už jakž takž mluví...takže ukazuje a něco k tomu říká, "eee" už máme minimálně 😉

Co se týče porozumění řeči, tak zdravé dítě začíná mluvit, až když rozumí min. 50%, spíše 75% mluvené řeči. Tohle samozřejmě neplatí u dětí, které mají expresivní poruchu řeči. Tam to porozumění několikanásobně převyšuje samotné vyjadřování 😉 Pokud tedy chlapeček odpovídá 2,5roku, měl by mít už i tzv. "hlubší" (to je asi můj termín, ale docela se tady zaužíval 😅 😅 😅 )řeči, tj. nejen že zná názvy předmětů, věcí, činností atd., ale už chápe hlubší význam řeči. Např. odpovídá na otázky typu: Co si oblečeš, když venku prší? Čím jezdíme? Z čeho se pije? Za co si koupíš bonbonky? Čím se odemyká a zamyká atd. U nemluvících dětí se to dá posoudit tak, že prostě ukazuje na obrázky, takže na otázku " z čeho se pije"? ukáže hrníček atd. Dá se to procvičovat poměrně lehce, tady např.

https://www.youtube.com/watch?v=gTPy1ecda90

takže postupem času by měl chlapeček zvládat i složitější věci, 3leté dítě umí (většinou) názvy barev, rozlišuje nahoře-dole, mokrý -suchý, teplý -studený. 3,5leté dítě už zvládá vztahové pojmy jako největší-nejmenší, nejkratší-nejdelší, plný -prázdný, všechno-nic atd.

Porozumění řeči se dá "učit" jedině tak, že budeš dítěti všechno komentovat, a hlavně procvičovat to hlubší porozumění. Standartní děti se tohle učit nemusí, pochytí to prostě z běžné řeči, děti, co mají problém s porozuměním - ty se to musí učit. Takže procvičovat otázky typu: Co v noci svítí na nebi, čím se češeme atd. Pořád to prostě točit dokola. Syn rozumí velmi dobře, až lehce nadstandartně, ale tyhle otázky trénujeme radši pořád 😉

Dál by se měla rozvíjet jemná a hrubá motorika, do 3let by mělo dítě zvládat střídat nohy do schodů, do 4let ze schodů. Hodně dysfatických dětí má s tímto problém, a je to jeden ze znaků dysfázie (není ale podmínkou). Syn se naučil střídat nohy do schodů zhruba ve 3,7roku 😉 Takže my trénovali fakt i to chození po schodech, skákání, zvedání třeba jedné nohy - aby vydržel a měl zavřené oči, chození po rovné čáře, skákání na trampolíně, lezení po žebříku (to se naučil před 14dny a nestřídá u toho nohy ještě).

Jemná motorika - navlékání korálků, přesýpání fazolí z jedné misky do druhé pomocí lžičky, dávání hrášku do Pet lahve, šroubovat uzávěry, malovat prstíkem do mouky, různé stavebnice, které mají malé dílky - třeba takové ty "hříbečky", které se zapichují do podložky 😉

Zrakové rozlišování - ve 2,5letech už by měl zvládnou podle předlohy vyhledat na obrázku ten stejný předmět. Tj. má obrázek, a pod tím je vybráno pár předmětů z toho obrázku a on by je měl najít, např. tady

https://www.youtube.com/watch?v=W26qSAFinFo


postupem času už pak vyhledá v řadě výrazně jiný předmět, předmět v horizontální, vertikální poloze, předmět lišící se detailem atd.

https://www.youtube.com/watch?v=su0QrXziPcM

Pak je fajn procvičovat celkově tu logiku a souvislosti, na to je perfektní pomůcka Logico Primo, to opravdu rozvíjí dítě po všech stránkách, ale nutnost je, aby dítě rozlišovalo barvy. Vidí s logicem mám spousty, tak jenom jedno pro představu, jak to vypadá:

https://www.youtube.com/watch?v=rjARlI4SmJ4

Hrozně důležitá je i grafomotorika, 2,5leté dítě by mělo napodobit povahu a směr tahu, tj. ty nakreslíš rovnou čáru, on nakreslí rovnou čáru, ty nakresíš kolečko, on nakreslí kolečko. Na procvičování grafo je spousta sešitů, my děláme z Mezi námi pastelkami od Bednářové

https://www.youtube.com/watch?v=qDbbr9qHRvA

ted nevím, jak na tom chlapeček je? MLuví aspon trošku, nebo vůbec?Používáte nějakou formu náhradní komunikace - znakování, VOKS atd? 😉

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 nj, jenže Veru má tu poruchu fakt hodně slabou, to je jakoby nic. Ale děti s těžkou receptivní, to jsou fakt ze začátku jakoby autíci jak vyšití 😉 já už jsem to tu psala, že do budoucna má spadat dysfázie do pervazivních vývojových poruch, tj. do všepronikajících...zatím to spadá pod poruchy psychického vývoje dítěte 😉
@jolinka už trošku deformace, což? 😅

sisstin
autor
28. črc 2011

@anarae vy to máte fakt těžké, za mě musí být ubíjející hlavně ty regresy, to by mě totálně zdeptalo 😒 vy toho máte tak strašně moc, že mi to přijde až neuvěřitelné...takže vám fakt přeju, aby se zjistilo, co to je a mohlo se s tím dál nějak pracovat ☹

anarae
28. črc 2011

@sisstin kukala si nato video ot žlabay jak je tam riša v nemocnci? tak nějak podobně vypadá mladej když se mění

sisstin
autor
28. črc 2011

@anarae jj, koukala...to bylo děsný 😢 čéče, to je jakoby se mu v tom mozku fakt něco dělo vid...já si proto myslím, že to bude ta metabolická porucha..nemáš to vysledované, že by se to třeba dělo po nějakém jídle nebo tak? 😕 že se tam ta toxická látka zrovna nahromadí, a pak je ten regres 😔

anarae
28. črc 2011

no tunák a sepiová omáčka ,přijde mi že to má po nich.Teda kyž sem mu vysadila tunáka a sepiovku přestala dávat na maso bylo to lepší.Neměl změnu třebas celý týden.Ted zase řval že chce rybu tak sem mu ho dala a změna byla .....taky myslím,že je to metabolika že se prostě zfetuje tím,že něco neodbourá....jo mudr říká že je to možná med že ta takhle ovlivnuje mozek.

sisstin
autor
28. črc 2011

@anarae a O. jí tak nějak normálně nebo ne? Páč třeba jako u nás by asi nebylo moc, co vysadit 😅 😅 😅 když jí asi tři věci 😅 😅 😅 😅

susik77
28. črc 2011

@sisstin - jj ze zacatku aj ona delala ruzne divne veci-radsi to sem ani nebudu psat 😅
ale kdyz je to vyvojova, to znamena ze z toho deti vyrostou, ne? z autizmu nevyrostou...teda takto to chapu...nebo ty perzistujici-tam patri aj jine vyvojove poruchy?

smardik
28. črc 2011

@anarae jsi úžasná jak to s malíkem zvládáš, fakt vám přeju at brzy přijdete na to co to je za poruchu a může se to nějak řešit aby se už bobek nehoršil, kde máš ten svůj blog ráda bych se podívala

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 no obecně je právě ta dysfázka "lepší"v tom, že je to vývojová věc, a věkem se bud úplně kompenzuje ( u těch lehčích poruch), nebo aspon hodně kompenzuje 😉 takže oproti autismu je to samozřejmě "lepší" diagnoza a to o dost. Ale jak jsem psala i vedle v autíkách, strašně záleží, jaká je to dysfázka a jak je těžká 😉

jsou tak těžký formy receptivních dysfázek, že se ten člověk nenaučí rozumět úplně nikdy, a mluvit už vůbec ne...tím pádem mají svůj svět, a leckterý VFA autík, je na tom pak ve výsledku lépe 😉 Protože u těch receptivních forem je díky neporozumění strašně zasaženo i to sociálno, děti mají zasažené výrazně i ty ostatní složky atd., prostě ta receptivní dysfázka těžká je fakt dost na hovno diagnoza s nejistou prognozou. U někoho to nakonec dopadne poměrně dobře, no ale u někoho bohužel ne 😒

do těch pervazivních zatím patří autismus a ještě tuším něco, ale dysfázka tam má patřit právě proto, že i ona zasahuje celkový vývoj dítěte a ten jeho život. Protože třeba i "jenom" nemluvící (málo mluvící, špatně mluvící atd.) dítě je dost vyloučené z kolektivu, nemůže si třeba jít nakoupit ( u těch těžších forem, kdy děti nemluví fakt dlouho), páč jim nikdo nerozumí, vrstevníci si o nich myslí, že jsou to mentálové atd. 😒 Takže já i u té expresivní vidim, že to prostě problém je a není to jako žádný lážo plážo 😒

sisstin
autor
28. črc 2011

takže si myslím, že třeba dítě s lehčí smíšenou poruchou řeči, které ale mluví poměrně dobře (např. Katika od @jolinka) je na tom pak ve výsledku, co se týče kolektivu atd., taky lépe, protože toho, že třeba ještě něčemu nerozumí si děti nevšimnou (a ani někteří dospělí)....ale dítě s expresivní, které fakt nemluví vůbec nebo mluví fakt blbě, tak sice jako rozumí všemu, no ale v reálu to jaksi verbálně nemůže moc dokázat a pak ty děti se od nich spíš straní 😉

anarae
28. črc 2011

@sisstin Ondra jí ted nic moc zhubnul už koli dolu,ale ještě má zásobu tak to není tak hrozné,ted přestal jíst uplně teplý jídla,i tu polívku musím nechat studenou až má sražený máslíčko nahoře.........brrr...........
@smardik tu je:
http://brebarbora.blogspot.com/

jinak jídlo on jí odně třeba rajčata a vajíčka to miluje,ostatní jídla no nic moc a dost dělí potravu,že sní jen něco a vetšinou jeden druh to trvá týden pak to změní a zase jinej potraviny.

jolinka
28. črc 2011

@sisstin inak si menovala co ma vediet 2,5 rocne dieta... takmer nachlp to sedi na Miska, a on je naozaj taky zlaty priemer 😉 napr. pred polrokom tie otazky Z coho sa pije...atd. nevedel {ked som to vybalila na K.} teraz uz v pohode, tvary najde a vlozi do vkladacky ale neda nazvy {teda ukaz trojholnik}, pocty vie do 2, farby rozozna vsetky ale spravne nazov len 2, najde maly predmet na velkom obrazku, vie najst par v pexese ak su obratene licom, puzzle nesklada nebavi ho, zato sklada z lega vezicky a utvary...

sisstin
autor
28. črc 2011

@anarae
@jolinka jináč k tomu jídlu ještě, to má problém spousta dětí, fakt různě postižených...třeba Ninuška od Tušky (těžká MR), tak ona taky prej nejí žádná teplá jídla..jen chleba s něčím atd. Celkově s těmi teplými jídly maj děcka šílenej problém...by mě zajímalo, čím to je. Bych si řekla, že děcku s těžkou MR bude fuk, co jí...hlavně, že uspokojí potřeby..a ono ne 😕

susik77
28. črc 2011

@jolinka - teri tiez z toho uz nieco robi-vlozi uz vsetky tvary, tiez najde obrazok zvelkeho obrazku, sklada vezicky z lega, spieva dohromady s cd angl. pesnicky, zaspieva si niekt. slovenske al. ceske pesnicky-ale nie cele. teraz sa jej paci strasne bambulka, tak si spievame 🙂 rozprava uz 3-slovne vety, pocita tak do 6, prelieza velke preliezky s vercou, chyta a hadze loptu, skace na trampoline, poprosi, podakuje, doplnuje rymy do basniciek a niektore uz povie sama-teda uryvky.

sisstin
autor
28. črc 2011

a @argousek prosím ta cvičení na pravo-levou orientaci, děkuji 🙂

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 počkej, počítá do 6, jakože ti to mechanicky odmluví, nebo fakt rozliší počet? To je totiž dost rozdíl... se takhle maminky dost chlubí, že jim třeba děti "počítají" do 20...ale pak z nich vyleze, že to jenom odmelou..ale třeba 15 předmětů na obrázku ukázat neuměj 😉

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 Tygr umí počítat do šesti - tj. bud přiřadí k sobě správný počet - třeba čtyři kostky ke čtyřem puntíkům, nebo třeba na výzvu " ukaž pět jablíček", tak ukáže...ted už vlastně třeba umí i to, že umí dopočítat, kolik teček chybí (to umí asi do čtyř), že třeba kytička má jeden okvětní lístek a on ví, že má mít čtyři- tak správně přiřadí tři lístky 😉

ale slovně říct umí jenom "jedna" 😅

hanickacb
28. črc 2011

@jolinka Ahoj to máš šikovné dětatko,můj 6l.syn to nezvládne.
On je autista a bojujem o každy pokrok.

jolinka
28. črc 2011

@susik77 ako ja si nerobim o neho starost, horem dolem nieco vie lepsie nieco horsie... nase deti nebudu asi velki matematici 😉 ale vsetky maju velmi dobre zrakove a priestorove rozlisovanie, zato ich tak vsetkych aj bavi lego 😉 Kati sa to prejavuje v kresleni a perspektive, Johi je dobra v geometrickych tvaroch, Misko minule v Sikovnickovi riesil ulohu, ze trebalo hladat v spleti obrazkov dopravne prostriedky... jednofarebne, viacfarebne, 2 a 3rozmerne, z roznych uhlov... vsetko nasiel, len som zirala 😲

susik77
28. črc 2011

@sisstin jj odmele, ucime se ale v knizce pocitat- mam takovou knizku-nauc me mluvit-tam jsou obrazky -aj na pocty a pocitame ovoce-ukazujeme prstem-jeden, dva a tak a venku schody. akze zatim jen takove zacatky pocitani 🙂

jolinka
28. črc 2011

@sisstin Inak v pocitani sa Kati zlepsila momentalne zo 6 na 8... myslim realne spocitanie predmetov

sisstin
autor
28. črc 2011

@susik77 😉 no mně to už jako bylo divný, páč kdyby fakt uměla počítat do 6 v tomhle věku, tak to je skoro na Menzu 😀 ale jinak je fakt hodně šikovná 🙂

@jolinka čéče, by jsme si od vás potřebovali půjčit to kreslení a představivost prostorovou 😅 😅 😅

sisstin
autor
28. črc 2011

@hanickacb čauvec, kdyžtak "autíkovský" téma je vedle ve Volný diskuzi 😉 teda nechci tě vyhánět, to vůbec....ale tady tuším žádný autík není, tak kdybys chtěla pokecat se "spřízněnou" duší 🙂

jolinka
28. črc 2011

@sisstin to je asi aj po rodicoch... ja mam vyrazne lepsiu zrakovu nez sluchovu pamat. Take to pocuvanie cudzieho jazyka z cd cka je pre mna horor... ☹

sisstin
autor
28. črc 2011

@jolinka to je stejně prča, jak je každej jinej..já mám právě hodně dobrou tu fonematickou pamět a sluchovou percepci...a Tygr taky, jak jsem psala, ve dvou letech podle zvuku poznal obrázek fučícího větru a podobný bejkárny... no ale s prostorovou to je u mě peklo, a Tygr dtto 😅 😅 😅 😅