Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

merunkova
9. led 2015

@sisstin A do školky šel v 5 letech, ale z důvodu jiného zdravotního. Třeba u nás ve školce si takové dítě představit dovedu, ale my se tam s dětmi dost pipláme, tak nevím, jak je to jinde.

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova no ver, ze celkem tragicky a kazda odlisnost je hodne velkej problem 😉

merunkova
9. led 2015

@sisstin Jako třeba ta holčička,co má dysfázii....je u nás od 2,5 let, taky motorika hrůza, chování bylo někdy fakt autistické, řeč katastrofa, motorika děs, maminka na to dlabe....bude jí na jaře 5 a posunula se hodně, zvládáme to s ní, ale třeba dodnes se sama ani neobleče.Ale zvládá pobyt už odmala v běžné mš.

merunkova
9. led 2015

@sisstin No, z toho, co tady občas čtu o školkách, tak mám pocit, že dítě ani nemusí být odlišné zdravotně, ale stačí, že se nepřizpůsobí 100% a je problém.... 😒

krystalka
9. led 2015

@merunkova - souhlasím se @sisstin , mám téměř 7letého syna s lehčí expresívní dysfázií a klasickou školku by taky nezvládl, sice něco málo mluvil, ale právě sociálně, vadil mu velký hluk, velké množství dětí, špatně jedl a spousta dalších "zvláštností"....ve 4,5 začal chodit do speciální školky, kde bylo jen 10 dětí ve třídě a zpětně to hodnotím jako nejlepší, co jsme mohli udělat....a rozhodně tam nechytal žádné špatné mluvní vzory, naopak, i přesto, že tam prakticky téměř všechny děti na tom byly hůř, než on, tak on si šel pořád svým tempem dopředu a zlepšoval se hodně rychle, jedním z důvodů, proč jsem ho tam dávala, bylo i to, že tam měli super péči, logopedka si je brala jednou týdně individuálně, denně dělali logopedii skupinově ve třídě, jezdili na hipoterapii, chodil tam canisterapeut, každé dítě mělo IVP a podle oslabených schopností se s ním pracovalo.....teď je syn v 1.třídě, chodí do logopedické třídy, kde je jich jen 8, opět dobrá péče logopedky.... v SPC, na logopedii i jinde, kam přijdeme, vždycky říkají, že to úžasně dohnal a já myslím, že je to hlavně díky té péči ve školce....teď mu bude 7, mluví už pěkně, začátkem podzimu mu začalo naskakovat i "ř" a teď už ho dokáže krásně vyslovit a už ho jen fixujeme v běžné mluvě, sykavky má už taky skoro dobré....podle mnoha odborníků by mohl být i v běžné třídě ZŠ, ale dali jsme ho do menšího kolektivu, právě z toho důvodu, že pořád je dost ve stresu z velkých kolektivů a citlivost na hluk a horší pozornost mezi více dětmi taky pořád přetrvává....prostě je mu tady líp, i když je opět na špičce třídy, téměř všechny děti jsou na tom hůř....učí se podle běžného plánu, akorát mají první třídu rozdělenou na dva roky, což nám přijde ideální, protože jsme nedávali po dlouhé úvaze odklad a takhle to vyjde vlastně nastejno, jako kdyby ten odklad měl....akorát, že ten rok místo ve školce, tráví už ve škole a pomalinku si zvyká na učení....ve školce jsme ho už moc nechávat nechtěli, protože už takhle šel do školy s tím, že uměl napsat i jednotlivě přečíst velká tiskací písmena, počítal víc než do 100, sčítal a odčítal do 5 apod....takže tady mu to dá určitě víc.... A jsem přesvědčená, že v běžné MŠ by jen tak "povlával" s ostatními, při tom počtu by se mu asi těžko někdo stačil individuálně věnovat a když k tomu připočtu ten stres, v jakém by z toho prostředí byl, tak jsem moc ráda, že jsme měli tu možnost chodit do té speciální....logopedická školka v okolí nikde není, všechny jsou až na druhém konci města, i takhle jsme dojížděli, ale stálo to za to 🙂

krystalka
9. led 2015

@peggy722 - my máme oficiálně dysfázii v papírech už od 3,5....a už ve 3 letech, když jsme se byli poprvé poradit na logopedii, tak nám logopedka říkala, že chvilku vyčkáme, že buď to bude jen opožděný vývoj řeči a rozmluví se a nebo to bude dysfázie....v těch necelých 3,5 už to bylo úplně jasné....na foniatrii v Žitné mu to tenkrát napsali taky, byl fakt jak z učebnice 🙂, u psycholožky jsme byli až mnohem později a to už mu psala jen zbytkovou dysfázii, ale to už mu bylo víc než 5 let...

merunkova
9. led 2015

@krystalka Tak můj syn by tehdy nezvládl žádnou školku,ani logo , byl na tom hlavně motoricky dost blbě.Museli by ho vodit po schodech jen za ruku, sám by to nesešel ani v 3,5 a to u nás schody umí i děti 2,5 leté . Neuměl by se obléct, svléct, dojít si na záchod, umýt se, neudržel hrneček, nekousal jídlo , do 3,5 let byl na kašovité stravě, jinak se dávil.A mluvil špatně - třeba zhasni světlo bylo "lasni klá" ....Šel do školky v 5 letech a bylo to tak akorát...Ale o té logo školce jsem psala@ verbalinka, protože ta má holčičku ještě hodně malou a docela šikovnou, tak mi to přišlo, že by klidně mohla do normální školky, aby se mohla rozmluvit.A aby nešla mezi děti, které mluví špatně.

krystalka
9. led 2015

@merunkova - já vím, že jsi to psala verbalince.....jinak syn začal do školky chodit ve 4,5 a taky to bylo pro něj tak akorát, ve 3,5 letech by ještě nedal ani tu speciální, bál se dětí, na hřiště jsme chodili jen když tam nikdo nebyl apod.....mluvil stylem máma hají, táta sem....a to teprve začínal vlastně ty dva výrazy spojovat dohromady......to já jen psala spíš proto, že je takový všeobecně rozšířený názor, že dětem s vadou řeči uškodí, když budou v kolektivu hůř mluvících dětí, že nebudou mít kolem ten správný vzor....ale konkrétně zrovna u dysfatiků to tak není, oni nepřebírají mluvní vzory z okolí, ale musejí to prostě nadřít a dozrát k tomu....syn se okolím absolutně neřídil, neopakoval po dětech ani to špatné, ani to dobré, prostě si šel svým tempem a řeč piloval s logopedkou, to jak mluvily děti kolem, na něj nemělo žádný vliv....

peggy722
9. led 2015

Naše školka je sice psaná jako logo, ale většina dětí logo vadu nemá. Mají spojený dvě třídy dohromady, ca 26 dětí a z toho třeba 8-9 má nějakej logopedickej problém. Většinou lehčího rázu. Takže je spíš normální školka se zvýšenou logo pečí. Ela má jednou týdně individuální logo s paní ředitelkou a bude mít i IVP, teoreticky by měla nárok i na asistentku, ale ve třídě už jedna je a Ela zvládá bez problémů. Minulej rok, když chodila do tý školičky, tak tam byly všechny děti, co už v pohodě mluvily. A jí to teda moc nepomohlo, naopak jí to deprimovalo a nemluvila tam kromě jo a ne skoro vůbec. Tady úplně rozkvetla, takže já jsem pro logo školky.

sisstin
autor
9. led 2015

ono to tak fakt je, dysfatik mluví, jak ty hlásky slyší (čili blbě), takže jeho fakt to, že někdo kolem něj mluví blbě naprosto neovlivní....oni fakt nezvládaj sledovat, kdo jak mluví a jak to zopakovat, jak psala @krystalka oni si prostě jedou to svoje....

tohle je právě problém u těch dětí s jen OVR nebo i běžným vývojem řeči, pokud je třeba dysfatik starší sourozenec, tak právě od něj přebíraj ten mluvní vzor.... 😉 😉

sisstin
autor
9. led 2015

ale záleží i na dítěti, já jako běžný školky pro dysfatiky rozhodně nezavrhuju, tak třetina holek děti v normo MS má a často docela i úspěšně...to hrozně záleží na učitelkách.....mě nák nenapadlo ho do běžný MS dávat, respektive on do běžný MS chodí, ale maj tam logo třídu...a taky to máme před barákem, takže já jsem ani o ničem jiným neuvažovala...jako jo, on by v tý běžný třídě "vydržel", ale přišlo mi to i blbý vůči učitelkám, který maj ve třídfě 28 dětí...páčn on se v těch 4 fakt neoblíknul, nenajed, všechno bylo problém, vůbec tam nemluvil, ač doma mluvil.... tam jsou na to ty učky zvyklé, se vším pomáhají, na vše připravují atd. Běžná učitelka jako moc neví.....ted si ho v běžný MS představit umím v poho, to i před rokem...ale předtím fakt ne... 😕

merunkova
9. led 2015

@sisstin
@krystalka Holky, já jsem ale v té souvislosti s logo školkou a špatně mluvícími dětmi nemyslela dysfatické děti, ale malé děti, které ještě třeba ani nemluví nebo mluví málo, jako psala právě verbalinka.Přišlo mi to, že je to pro šikovnou holčičku škoda a že by jí to mohlo v řeči spíš táhnou zpět než dopředu.
Je jasné, že dítě s dysfázií má mraky jiných problémů než jen řeč a školku vůbec zvládnout ve 3 letech nemusí- viz naši tři kluci 🙂 A přesně o tom jsem se bavila i s naši logopedkou, má na to stejný názor. A vše je o lidech, u nás ve školce máme taky děti s problémy, ale rozhodně se všem věnujeme, někdy bych řekla, že až moc 😀 .

verbalinka
9. led 2015

@merunkova no a to je přesně to, co řeším. Zda je jen lehce opožděná v řeči, takže jí klasická školka neublíží, nebo má problém a půjde do logo. Já musím do práce a nemůžu si ji nechat doma, což by v této situaci bylo nejlepší. Takže bych psycho nechala třeba až na léto. Ale já to potřebuju vědět teď. Třeba v její verzi "zhasni světlo" je jen "píp" a tenhle výraz má pro dalších tisíc věcí a pak hádej, co asi myslí. Vznikají z toho hádky a její vztekání. "Chachy" znamená zpívat, tancovat, cvičit, ale taky její hudební kroužek, školka atd. Já nakonec pochopím, ale manžel už se nechytá a ostatní vůbec. A vidím, jak špatně nesla, když něco vyprávěla jinému dítěti a to řeklo, že jí nerozumí a odešlo. Od té doby žádnému dítěti nic neříká ☹ Proto nevím, zda normální školka bude to pravé.
Pokud se takhle dětem věnujete, tak jste výjimka, protože já tohle neznám. Její učitelky jsou tedy opravdu fajn, ale nevím, jestli na ní budou mít čas a chuť.
Jinak je pohybově šikovná a docela samostatná, ale to jsou obě mé děti.

peggy722
9. led 2015

@merunkova Právě proto by s ní měla jít na vyšetření, aby se vědělo, jestli logo školka jo nebo. jestli má nebo nemá nějakej problém. A podle toho co psala Verbalinka, bych řekla, že tam asi něco bude. Hodně mi připomíná Elišku v jejím věku a pokud má pochybnosti, tak ať jí nechá vyšetřit, nic tím nezkazí.
Tady je ještě jedna logo školka, kde mají i třídu přímo pro dysfatiky. Když jsem se o tom dozvěděla, tak už jsme byly přijaty sem. Ale zpětně si říkám, že bych jí tam asi nedala. Ona se opravdu adaptovala výborně a vzhledem k tomu, že by tam byly lehčí i těžký případy, tak by to asi pro ní nebylo úplně ideální. Ona ty zdravý děti prostě potřebuje. Ale ono je dost individuální. Psycholožka říkala, že je neuvěřitelně dobrá v improvizaci. Dokáže dokonale splynout s davem a kdyby blbě nemluvila, tak by nikdo na první pohled neřek, že nějakou dysfázii má. Ale spousta dysfatiků prostě není schopná existovat ve větším kolektivu.

merunkova
9. led 2015

@peggy722 @verbalinka Určitě neříkám, že by se ní nemělo někam chodit se poradit , to nechám na uvážení každé maminky, ta své dítě vidí nejvíc.Ale jen se ta řeč bude v jejím věku špatně hodnotit, protože má ještě čas a to, že ještě není rozmluvená k jejímu věku patří.A kdyby šla zbytečně do logo školky mezi špatně mluvící, tak mi to přišlo zbytečné.Jak už jsem psala - jeden klouček nám do června vůbec nemluvil, říkal jen dada na všechno. V létě mu pak byly 3 roky a v září se nám začal nádherně rozmlouvat ve větách. 🙂

merunkova
9. led 2015

@verbalinka A moje zkušenost s psychol. vyš. byla u syna poprvé ve 3 letech, kdy jsme byli hospitalizovaní v Motole.Byly mu 3 a 2 měsíce a výsledek dopadl děsně - řeč na úrovni 12 měsíců, motorika na úrovni 15 - 21 měsíců atd atd. To vše jsem věděla i sama, bylo mi to vlastně k ničemu.No a postupně dohnal vše a v 5 letech nastoupil do klasické školky.Zvládli jsme to i v této fázi doma a jen s dojížděním na logopedii. V takovém případě je jasné, že se něco děje a dítě není v pořádku.Ale řeč ve věku tvé dcerky je zatím v normě, tak se neboj.Ale pokud se chceš poradit, tak spíš bych šla na logo než k psychologovi .

peggy722
9. led 2015

@merunkova Při psychologickým vyš. se přece neposuzuje jenom řeč, ale celkovej stav. Jestli je opožděná jenom řeč nebo víc věci. A věř mi, že třeba to porozumnění nedokáže jenom matka adekvátně posoudit. Vím o čem mluvím, sama jsem se pěkně sekla. Myslela jsem si bůhví jak nerozumí a ono houby. Navíc mi psycholožka vysvětlila, proč a co dělá a co máme do budoucna zhruba čekat. Co s tím, aby se člověk nezbláznil. Mně to pomohlo, hlavně jsem si přestala připadat jako cvok, který si pořád něco namlouvá a hledá na dítěti blechy. Navíc bez posudku psycholožky bysme se ve čtyřech letech asi nedostaly ani do SPC. Tam mi paní logopedka pomohla nejvíc. Dává nám konkrétní úkoly a já mám jistotu, že jí neučím něco blbě.

merunkova
9. led 2015

@peggy722 Já vím, že se tam neposuzuje jen řeč, píšu o řeči proto, že jsem měla pocit, že dcerka verbalinky je jinak v pořádku, že jen málo mluví.Ale nečetla jsem tady všechny komentáře, jen ty ze včera, tak je možné, že vím málo a psaly jste si tu víc podrobností. A co má za "problém" tvoje dcerka? A souhlasím s tebou v tom, že není třeba hledat na dítěti "mouchy" a srovnávat, každé dítě je jiné.... vlastně to byl ten důvod, proč jsem to psala, chtěla jsem verbalinku uklidnit, že není zatím důvod se bát, že má dcerka hned nějakou diagnozu 🙂

peggy722
9. led 2015

@merunkova Žádnou diagnosu mít nemusí. Ale vystresovaná matka pro dítě moc dobrá není. I kdyby to bylo dobrý jenom k tomu, že se Verbalinka uklidní. Ela špatně mluví a hůř rozumí. Mluvení je tak na tři roky, porozumnění asi taky. Zlepšuje se to, hlavně to mluvení. Jinak je celkem v pohodě, až na záchvaty vzteku, který má naštěstí jenom doma a ne ve školce.

acacia
10. led 2015

Jdu si pro radu. Dceři jsou dva roky a čtyři měsíce. Motoricky byla v normě, porod přirozený. Na svůj věk však mluví velmi málo. Věty netvoří i když slov zná hodně (názvy zvířat). I když moc nemluví, tak si zpívá.
Uvažuji o návštěvě neurologa...

konidana
10. led 2015

@acacia Každé dítě začne mluvit jindy. Syn si ve 2,5 letech vystačil asi jen s HAM, HOP, BÁC, HAF, k tomu asi mama, tata, celkem jsem to ještě spočítala, pár desítek slov. Rozmluvil se až ve školce po 3.roce, ve čtyřech mu začalo být i trochu rozumět... Teď bojujeme s logopedií, on je paličák a mluví si po svém, cvičit a opakovat ne a ne a nebude 😠

acacia
11. led 2015

@konidana V jedné diskusi jsem četla doporučení jedné maminky ať se zajde sem, že tady mi nikdo nebude psát tu frázi, že každé dítě mluví jindy...
Do skolky dceru nevezmou, zvláštně pokud schválí zákon o veřejném zdraví.

calabasa
11. led 2015

@acacia já bych nejdřív šla za dobrou psycholozkou, ta posoudí celkový vývoj dítěte ve všech oblastech. Pak mi doporučili otestovat sluch, neurologii.... jsme nrzvkadly, dcera je nevysetritelna... Byla jsem u T. Soukupova tady http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddele... Doporucuje se ještě Nováková a Wawroszova, Junkova. mimo Prahu nevi . Na Novákovou je kontakt před par strankami.

roniii
11. led 2015

Ahoj,potrebovala bych poradit.Tento mesic budou memu synovi dva roky.Nechodi,zatim obchazi nabytek.Celkove pouziva asi tri slova.Od narozeni je hypotonicky,dalsiho zatim nema nic zjisteneho.Za rok bych se mela vratit do prace a ja vubec nevim,co delat.Normalni skolku nezvladne,to uz je ted jiste.Chystam se v tydnu k pediatrovi,jestli mi poradi nejaky postup.Tusim,ze budu muset pres PPP a nejakeho psychologa.Nevim koho a kde se ptat.

peggy722
11. led 2015

@roniii Na neurologii chodíte ? Jinak běžný kolečko psycholog, logoped, foniatr. Ukazuje, sdílí, slyší na jméno ? Tři slova zatím ještě nejsou takovej problém, nejsou mu ještě ani dva roky. Otázkou je , jak je na tom s jemnou motorikou, porozumněním. Nevím, odkud jste, ale psychologové jsou asi nejlepší v Praze.

roniii
11. led 2015

@peggy722 na neurologii chodime,logopedii jsme absolvovali v zari,ale kvuli trosku jinemu problemu.Porozumneni..hm..to fakt nejsem schopna rict. Nekdy poda to co po nem chci,jindy na me kouka vypada,ze nema poneti.Spis bych rekla,ze zacina.Jemna motorika,bych rekla,ze neni tak zla,ale moc dobre nevim,co si mam predstavit pod tim,jestli je to o.k nebo nikoli.Kulicku zvedne,lupinky si da pusy,pastelkou cara,ale musim mu nastavit hrot na papir,zacina jist trochu lzickou nebo vidlickou.Je pravda,ze predmety bere tak zvlastne do prstu,ne konecky,ale celym poslednim clankem,jestli se dobre vyjadruji.
Tou reci se zatim moc netrapim,i kdyz tam jiste problemy tusim,problem je ta chuze.Obcas vypada,ze uz uz by udelal krok,ale ma k tomu jeste daleko.
Jinak jsme z Teplic

peggy722
11. led 2015

@roniii A jak jste na tom s jídlem, polykáním, kousáním ? A na rehabku jste chodili ?

veeeraf
11. led 2015

Ahoj, přidávám se do fóra 🙂,je tu nějaká maminka, která by řešila nekousání svých dětí? Dcerce je 21 měsíců a nechce kousat, to radši nebude jíst. Nevím jak bych jí to mohla naučit, motivujeme, ukazujeme..výsledkem je dávení, zvracení a potom samozřejmě odmítání jídla. Dle názorů doktorů to chce čas, neberou to jako "nemoc" jen paličatost dítěte

merunkova
11. led 2015

@roniii Ahoj, můj syn se taky poprvé pustil do prostoru až po 2 roce. Předtím jsme začali chodit v 18 měsících na vojtovku, protože neseděl, ani nelezl, jen se plazil.Po cvičení pak začal lézt a lezl dlouho, nechodil a v té době mi rhb řekla, že nemám mít strach, že pokud dítě leze, zcela jistě bude i chodit.Takže pokud obchází, tak se určitě jednoho dne i pustí. Důvěřuj dítěti, ono se ještě necítí jisté a proto se nepouští.Ale určitě se pustí, když už chodí. A s tím souvisí i ta řeč - je vlastně na úrovni jako děti , co začínají chodit, tak i ta řeč je na tom podobně.Má pomalejší vývoj, ale důležité je, že postupuje.Můj syn má taky hypotonii. A pomalejší PMV mohlo taky způsobit očkování, ale to už se nedozvíš....

merunkova
11. led 2015

@veeeraf Můj syn nekousal do 3,5 let, byl jen na kašovité stravě, protože se dávil.A pak zničehonic začal kousat sám, naučit to dítě nejde. Má poruchu řeči a s tím to asi souviselo taky.Určitě jí nenuť do kousání, tím by se to jen zhoršilo.A určitě to není paličatost, s tím nesouhlasím.Dej jí čas a uvidíš, že začne sama 🙂