Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ditule76
30. lis 2012

Dobrý večer, můžu se přidat k vám? Mám syna, kterému budou v únoru 3 roky. Téměř nemluví, používá jen pár slov. Počítala jsem je, je jich kolem 30. Když vidí nějaké zvířátko, okomentuje ho slovy: búú, mňau, koko atd. Ve větách nemluví vůbec. V posledních dnech často např. říká: "hají ne, dolů ne, O nějakou řízenou činnost nemá zájem. Hraje si sám a rád se kouká na pohádky. V poslední době se dost vzteká, když není po jeho. To pak křičí - NÉÉÉ dupe a kope do nábytku. Vidím na něm, že je jiný než většina jeho vrstevníků. Už ani nechci jezdit někam na návštěvy, jak se na něho budou ostatní koukat. U žádného odborníka jsme zatím nebyli. Od března by měl jít do školky, ale vážně se toho děsím. Nebude absolutně spolupracovat. Všichni mi říkají, že je to kluk a ty jsou prostě pomalejší. I manžel je toho názoru.Ale mám strach, aby jsme něco nezanedbali.

filmuska_01
1. pro 2012

@zuzana76
ahoj ja nie som odbornik,ale mne sa zda syncek sikovny. ta vkladacka mu jednoducho mozno nesedi a puzliky sklada?mozes zacat od 2 casti , 4casti takych rovnych prikladacich prip. s predkreslenym obrazkom.
Inak na vkaldanie su fajn aj tie pohariky co sa zn nich sa da stavat aj pyramida obycajna. Uplen najoblubenejsie u nas boli vsak montesori valceky ale tie mooc drahe.
Asi bysom len trenovala aj doma triedenie nielen podla farieb aj rozne veci cestovinky roznych tvarov do misiek, hladanie predmetov v ryzi a tak. Deti bavia aj koliky farebne.
to ze syncek tvori vety je uplen super, unas je OVR a dcerka vetuz dvoch slov typu Ja papa. povedala cca v 30mesiacoch.
Kyvanie hlavkou som ucila ,lebo to vlem idlho nevedela povedat,aby sme sa dohodli.

filmuska_01
1. pro 2012

@ditule76 vitaj, pre zaciatok ti odporucim kuknut blog a album u Sisstin,ta je tu z nas isto najskusenejsia, isto tam najdes vela podnetov ako synceka rozvijat. Mne to vlemi pomohlo. 🙂

filmuska_01
1. pro 2012

@sisstin ahoj tie hry som pozerala u teba na blogu na vianoce, ved potom sa pochval.

Vies to o petkovi,ze je sikovny som ti pisala najma preto,ze osm zistila ze ja tiez hodnotim dcekru prisnejsie odvtedy co je nestandardna, treba vsak aj pochvalit. zasluzi si to isto. rovnako ako ty. 😎

bocianka123
1. pro 2012

@zuzana76 máš úžasne šikovného syna teda, veľkký pokrok spravil - aj ste chodili alebo chodíte na nejaké špeciálne terapie? Lebo to čo čítam je úžasné 😉 a dokonca aj to skloňovanie . Ja si neviem predstaviť, že by môj syn cca o necelý rok takto rozprával alebo komunikoval..
A ešte k tej hypotonii - aj pre @mvmk a aj pre @zuzana76 - môj prvý syn je predčasník, 31 tt, bol hypotonický, cvičili sme vojtovku cca do 14 mes., chodiť začal v norme 13 mes. a nemá žiadne problémy, rozprávať začal síce neskôr, ale on už ako ročný niečo "hovoril"... a mladší syn je tiež predčasník, síce "až" 33 tt, hypotonický bola menej ako starší, vojtovku sme cvičili cca pol roka, lebo mal stále zdrav. problémy, zápal pľúc a pod. A teraz má rok a pol a nerozpráva , ani to, čo starší cca v roku. Pri mladšom som v 17 tt mala krvácanie, - zrejme mi prskla nejaká cievka , trošku som sa fyz. namáhala pri upratovaní - tiež si myslím, či toto nemohlo spôsobiť u mladšieho terajšie problémy...
a obaja mali apgar 10/10 hned po narodení.

takže je to veľmi individuálne, ťažko povedať, čo sa v tých detských hlávkach udeje... a čo má vplyv na tieto situácie.

bocianka123
1. pro 2012

@ditule76 ahoj, vitaj 😉 ako napísala @filmuska_01 najlepšie ti asi poradí @sisstin , mrkni do tých odkazov, ale ja osobne si myslím, že je najvyšší čas vyhľadať odborníka. Takéto reči typu - ved je to chlapec a pod. - tu počúvame asi všetky, ktoré máme synov. Ale materinský inštinkt nikto nepočúva a neoceňuje, ked ty sama vidíš a cítiš, že s malým nie je niečo v poriadku, tak začni konať. P"retože skorá intervencia a pomoc veľa pomôže. Vid Tygr od @sisstin - on spravil úžasné pokroky, ten nám je pre všetkých vzorom naozaj a hlavne obetavosť maminy je úžasná . 😉

krajinel
1. pro 2012

@ditule76 ahoj ditule, měla jsem podobné pocity a syn se projevoval stejně, ale asi tak před 3 měs a dál. to měl tak2 a čtvrk roku. nechci tě lekat, ale myslím, že ve třech letech je na čekání co bude už pozdě. to je hraniční věk pro vývoj. už bych to začala řešit přes vyšetření u odborníků. optimismus je fajn a nám matkám často chybí, ale mít správné informace je asi důležitější.

zuzana76
1. pro 2012

@filmuska_01
@bocianka123
@mvmk

tak to ste prve co Samka pochvalili. ze je sikovny, aj vojtovu metodu sme museli civcit, ale to kvoli nozickam, on sa narodil s pes equinovarus - vbočene nožicky, sorry pisem ako tatar, ale maly mi nedovoli, boli sme 2 dni v nemocnici , vracal, tak na infuziach, ale uzje dobre. Filmuska vdaka za typy, urcite vyskusame tie hry. Ano urobil pokrok, ale stale posobi ako mladsie dieta, ale hlavne, ze uz je za nami to podozrenie na autizmus. MVMK -ano křeče som mala , aj na zaciatku tehotenstva, aj na konci, plus ja sa liecim na stitnu zlazu, a krv , takze dost zdrav. problemov. na to vsetko si myslim,ze su este celkom ok. Inak starsi syn co mal tu hypoxiu po porode, tak ten je velmi sikovny, v tomto veku, teda 2 roky 4 mes. poznal uz celu abecedu a vsetky znacky aut. tiez je to tak trochu autistické - to zameranie na znacky a písmená, ale zase bol sikovný, rozpraval velmi skoro a nemal ziadny regres. Bocianka chodime len na logopediu, plus teda doma sa stale hrame, ked pozerame rozpravku, tak vsetko komentujem, detto aj vonku na prechadzke. U neho bol problem to porozumenie a to mal zrejme zle, lebo on bol druhe dieta a my sme sa doma bavili s tym starsim na vyssej urovni a neznizili sme sa rozpravanim k mladsiemu a on sa potom enchytal, hned ako nabiehalo porozumenie, tak nabiehala aj rec. Neskor napisem este, musim ist varit.

Uz Samko dokonca aj vola sam seba, ze Sami.

mvmk
1. pro 2012

@ditule76 ani nevis jak s tebou soucitim, jsem na tom uplne stejne, vzdy tise zavidim maminkam co maji o rok mladsi deti a komunikuji s nimi skoro jak s dospelaky. Ale rikam si prej a bude ti prano.
No a i ja se uz tak trochu vyhybam kontaktu s jinymi, ne ze bych se stydela za svoji dcerku 😉 , ale rozhodne reakce okoli jsou mi nekdy neprijemne ☹

mvmk
1. pro 2012

@zuzana76 mi jsme meli taky vbocene nozicky, teda chodidla jakoby do mesicku, ale necvicila jsem nic, mala mela sice hned po porodu docela problemy, jako ze se propinala malo spala, trpela na koliky 😝 Ale do toho pul roka uz to bylo ok. ona nebyla takovy typic. hypotonik, pasla hribatka, hrala si s nozickama, cucala si i palec u nohy, to hypotonici nedokazi. U nas ta hypotonie zacala byt hrozna po druhe hexe, a po treti uz byla uplne jasna.
No takze si myslim, ze je dulezity znat nejen diag. jako co je ji, ale mozna i pricinu, aby se jako cilene dalo pracovat na to spravnym poli 😀
Nevim jestli ma nekdo skusenosti, treba s cvicenim castilo morales, nebo padovan.
Ja zacinam od 8.1. s castilo a cekam az se uvolni misto u terapeutky co dela padovan.
Ja si pisi i tady u nas na strankach z Reha Kids, jsou tam tedy spis vice postizeny deticky, ale rady maji maky opravdu dobre.Vetsina tech co vyzkouseli padovan referuji jak neuveritelne jim to pomohlo.
Jo a ty krece jsem mela taky, musela jsem brat hodne vysoke davky magnesia (mozna taky jeden duvod pro hypotonii)

abbie
1. pro 2012

@mvmk inak ja som tiez musela brat magnezium pocas celeho druheho trimestra a nedavno som citala, ze jednej matke povedal neurolog, ze detom, ktorych matky brali magnezium dozrieva cns neskor ☹ , ale aj keby som toto vedela skor, tak to musim brat, lebo inak som nevedela existovat, tvrdlo mi brucho tak, ze som poriadne ani chodit nevedela ....

mvmk
1. pro 2012

no to same jsem mela ja, a psala mi jedna maminka, jeji chlapecek ma velmi silnou hypitonii, ze ji vylozene v Praze v Motole na neurologii rekli, ze ji to zpusobilo magnesko ☹ . On zacal taky mluvit opravdu na hranici ve 3 letech a pak se pry letecky rozjel. Ted je mu 6 a mluvi jako kniha 😀
On ale vsemu rozumel a to u nas bohuzel nehrozi 😝
@abbie

zuzana76
1. pro 2012

@mvmk
@abbie ja som brala magnezko pri oboch detoch, ale zase nie nejako casto, neladovala som sa nim stale, mozno dokopy za cele tehotenstvo som ho brala tak 2 mesiace, alebo ani tolko,

ja som si este vsimla zmeny na spravani po ockovani hexavakcinou, ma vsetky 3 davky, ale MMR som uz nedala

zuzana76
1. pro 2012

u nas je to asi tiez nezrelost CNS , neviem preco ju ma nezrelu, je narodeny v 37 tt, ale to uz je na hranici donosenosti, vaha 2540 g a 47 cm

zuzana76
1. pro 2012

inak uz sa lepsi aj to obliekanie, v lete este pri obliekani strasne nespolupracoval, metal sa, hadzal sa na zem, bol to boj - obliect ho, esteze bolo leto, som s ahrozila, ze ako ho poobliekam v zime, ked bude niekolko vrstiev, no nastastie teraz je to uz ok, uz chape,ze ak ideme von, tak treba obliect, to iste vymena plienky, pekne lezi, predtym nevydrzal, hned zdrhal, ked sme isli menit plienku.

mvmk
1. pro 2012

@zuzana76 Buhvi vcem to vsechno vezi, ze ted tolik deticek ma takovehle problemy 😠

zuzana76
1. pro 2012

@mvmk podla mna vsetko dokopy, zeny rodia starsie, stravujeme sa pomaly samymi chemikaliami, rozne civilizacne ochorenia , autoimunitne, XY ockovani, atd...

abbie
1. pro 2012

Dievcence, tak sa mi podarilo natocit aj trenovanie naucnych kartieciek, ktore som si objednala z Oskoly.cz 🙂
Kupila som si laminovacku, tak dalej budem karticky vyrabat doma 😅

https://www.youtube.com/watch?v=an0Jx9xfod0https://www.youtube.com/watch?v=qxEB4pyeIBE
abbie
1. pro 2012

@zuzana76 ale je to rozne ... ja poznam chlapca, ktory je predcasne narodeny ... cca 36 tt, ako 3 mesacny spadol z pracky na kachlicky a mal prasklinu v lebke, ma vsetky ockovania ... teraz je mu 23 mes a uz spaja vety a je nadpriemer ...

mvmk
1. pro 2012

@abbie tvuj malej je naproto uzasnej, ´byt tebou bych si o nej nedelala zadne starosti 😉
Jak moc bych si prala aby to takhle fungovalo i u nas, uz mam pocit ze moje mala je asi vic nez nestandartni ☹ ☹ ☹

marrka
1. pro 2012

@mvmk ahojky promin že reaguji na tvůj komentář ale mám chlapečka v březnu mu budou čtyři roky ale vzhledově vypadá starší,protože je velikej a mám zkušenosti stím že přijdeme na dětské hřiště a dokud malý nepromluví tak je vše v pohodě ale jak promluví už cítím jak na mě každý kouká a říkám si že jsem asi selhala když jsem ho nenaučila mluvit správně jak by měl mluvit :( někdy je to fakt těžké takže chápu jak se cítí každa mamina která je na tom stejně jako my takže se radeji vyhýbáme velkému kolektivu dětí a maminek které takto koukají ale věřím že taky budeme umět hezky mluvit jako ostatní a toto přeji všem maminkám které mají nestandartní děti hodně štěstí všem a také hodně trpělivosti 🙂

margareta76
2. pro 2012

@abbie: Na tvojich videach som si vsimla, ze syncek ma dudlik. Nespominali ti, ze aj dudlik moze byt "problem", ze rec naskakuje trosku neskor? Nemyslim si, ze zrovna dudlik, by bol ten najvacsi problem, ked dieta by malo mat diagnostikovanu dysfaziu, tak ju bude mat ci dudlik ma alebo nema, ale nam pediatricka raz povedala, ze dudlik brani dietati pri rozpravani. Aj ked poznam par deti, ktore malo dudliky mozno aj do 3 rokov a boli teda ukecane riadne 😀
Inak ako pisu dievcata vyssie, tvoj maly je naozaj sikulka 🙂

abbie
2. pro 2012

@margareta76 on ma dudel prisne zakazany, to len prave vysiel z postele pretoze ma aj pyzamo na videu 😉 dudel ma len a len na spanie, cez den ho vobec nema. inak som toho nazoru, ze dudel nesposobuje OVR, teda ak ho dieta nema samozrejme non-stop 😀

abbie
2. pro 2012

@mvmk ale robila by si si starosti 🙂 kzde diet v tejto teme sa prejavuje inak a ma v niecom inom deficit , ine priznaky, neda sa ani jedno hodit do rovnakeho vreca.
Ja mam posledne dni velmi velke podozrenie na ADHD u maleho 😔

cairka
2. pro 2012

Baby, a ako má vyzerať prerozprávanie príbehu, zážitku? Našla som, že by 3ročné dieťa malo vedieť prerozprávať. Ale má to byť vo forme " Išli sme na ihrisko do D. (susedná dedina), keď sme išli cez pole sme videli srnky a zajaca. Na ihrisku som sa hojdala, šmýkala a vozila na kolotoči." ? Moja to prerozpráva štýlom :"Išli sme ihrisko"....(otázka, čo sme videli cestou? ) "srnky, utekali preč" ......(ešte sme videli zvieratko? ) "Zajko bol veľký"...A na ihrisku si sa hrala? " hojdala, šmýkala som sa" ....
Táto udalosť sa udiala cca. pred 2 týždňami, za to obdobie sme si to opakovali viackrát a aj tak, keď sme boli u deda a vyzvala som ju, aby porozprávala, čo sme videli, keď sme šli na ihrisko...tak len s otázkami pomocnými, zas a znova . Ale pritom už sama vie použiť aj 5-6 slovné vety, hovorí ucelenejšie, keď hovorí čo jej slina na jazyk prinesie. Ale akokeby keď má pri tom aj rozmýšľať, tak už to ide ťažšie 😕 Takisto pamäť evidentne funguje dobre, pretože si pamätá aj veci spred pol roka.Niekedy, keď hovorí sama, tak mám pocit, že už ani nemá problém nejaký, až na nejaké agramatizmy a výslovnosť slabšiu, hoci aj tam pokročila dosť, ale práve pri tých "cvičeniach a úlohách" ten problém vidieť. @sisstin , nie je nejaká finta, ako odlíšiť poruchu komunikácie od nižšieho intelektu? začínam totiž rozmýšľať, či tam nebude skôr tento problém... k logopedičke mám zavolať v januári, lebo až potom bude objednávať, ale ako píšem, začínam mať pocit, že sa reč kvalitatívne zlepšuje, tak ani neviem, či osloviť logopéda, alebo psychológa. Veď uvidím aj o mesiac, ako pokročí, kým sa budeme objednávať.

mvmk
2. pro 2012

@abbie chapu tve obavy, ale to jak krasne spolupracoval by dite s ADHD nedokazalo, moje mala ma 2,5 roku a nepozna ani domecek, ona uz je ma nadreny v ruznych knizkach a tak, ale kdyz ji ukazu uplne neznamy obrazek tak ten dum napr. tak je vkoncich.
To je muj starsi syn, ten byl ve dvou letech postrach vsech, choval se jako smyslu zbaveny, naprasto neposlouchal na jmeno, ja na nej musela jenom hulakat,nebo ho silne drzet a divat se mu do oci aby me vubec vnimal, v detske skupince jenom poskakoval pobihal, snazil se pusinkovat vsechny deti i pres jejich odpor 😝
Vsichni mi rikaly, no s tim ditetem musis neco delat to je totalne hyperaktivni.
V prvni a druhe tride jsem byla den co den volana do sekretariatu 😠
Naprosty horor.
Ted je to uplne pohodovy dite, klidnej zlatej proste muj milacek 😀 😀 😀

abbie
2. pro 2012

@mvmk inak tvoj mala je strasne pekna 🙂 no doma spolupracuje, poslednu dobu sa pekne vie zahrat, ALE to co stvara vonku je abnormalne, nedava si pozor, je nepozorny vonku a preto casto pada , uteka ako zajac, nereaguje na stoj, cakaj, pomalsie atd. za ruky sa nechce drzat a ked aj ano, tak malu chvilku a zasa sa rozbehne strasne rychlo a rehoce sa, ze aka sranda, ze ma mama nahana 😕 na cestu vybehne, vobec si neuvedomuje riziko nicoho, v obchode uteka, ale kuka sa za seba a popri tom narazi do ludi alebo do steny 😖 ... proste uz par dni si vravim, ze takto sa existovat neda, uplne nenormalny je vonku ... na ihrisku vsetko 1-2x vyskusa a uteka kade lahsie zasa a ja musim za nim sprintovat a to nehovorim, ze vonku musime chodit tade, kade on chce, inak vresky ... na zimu by som ho kvoli slabej imunite chcela vziat zo skolky, ale ja si fakt neviem predstavit ako s nim vonku budem sama fungovat ... ked sme dvaja, tak sa to este da 🙄

mvmk
2. pro 2012

@abbie no tak to je muj syn v plne podobe 😀 😀 Tvuj malej se za tebou alespon otoci, ani nevis kolikrat ja ztratila malyho v obchodaku. Ja uz s nim po tom ani nikam nechodila, musela bych ho doslova dat na voditko.
Take naprosto neznal nebezpeci ritil se do silnice kdyz jsem chtela aby mi dal ruku, svalil se na zem a zacal vrestet jako posedly 😝
Naprosto s nicim si nehral jenom skakal pobyhal, rval. Ja si musela vzdycky dat vecer dve skenice cervenyho na uklidneni. Nikdo ho nechtel hlidat. V nemocnici na pohotovosti jsme byli uz uplne jako doma. Jednou mi dokonce os. lekar jizlive rekl, jestli byl Vincent chteny dite 😀 😀 😀

ditule76
2. pro 2012

Syn je narozený o 3 týdny dříve, ale byl po porodu v pořádku. V prvním roce života byl sice trochu pomalejší, než ostatní děti v jeho věku, ale nebyl to zas až takový rozdíl. To, že není úplně všechno v pořádku pozoruji až teď, poslední půlrok. Jenže jak už jsem psala, každej mně říká, je to kluk, je pomalejší. Hlavně je to tedy znát v té řeči. Když po něm chci aby něco zopakoval, nemá vůbec zájem. Ale myslím si, že ví co po něm chci, ale prostě nechce. Puzzle to ho vůbec nezajímá, když mu řeknu, půjdeme si hrát, je zvědavý (ještě asi neví, co budeme dělat...), ale jen dílky vytáhnu z knížky -(6ks) a syn odchází. Máme dřevěnou skládačku se zvířátkama, tak tu skládá. Když dává jednotlivá zvířátka na své místo, komentuje to: búúú, koko, haf haf...Jak jsem tady četla na diskuzi, taky dlouho používal, když na něco ukazoval jen zvuk: ééé...Mám kamarádku, která má syna staršího o měsíc a ten je strašně šikovnej. Nejhorší je, že už na kamarádce vidím, jak kouká na mého syna, že je divnej. Už pronesla poznámku: a to jdete v březnu do školky..???
Taky se za syna samozřejmě nestydím, jen mně to je líto.

ditule76
2. pro 2012

Prosím mohla by jste mně některá poradit dobrého dětského psychologa v Hradci Králové, na kterého bych se mohla obrátit. Děkuji Dita.