Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ancovicka30
21. dub 2014

@marionmarion ahoj, podla toho co pises to vyzera, ze problem tvojho syna bude ked tak suvisiet s porozumenim, co sa tyka toho co vie povedat, myslim,ze je to k veku uplne v norme. Tie ostatne veci typu, ze nechce pocuvat ked mu vysvetlujes, a ze ma slaby ocny kontakt mozu suvisiet s tym, ze ti nerozumie. Pokial sa ti nechce to zatial riesit u odbornikov, tak by bolo dobre otestovat co rozumie a zmenit styl komunikacie k nemu (hovorit pomaly, jednoducho, pouzivat hlavne slova o ktorych vies, ze ich rozumie, velmi kratke vety, prist k nemu blizko ked nanho hovoris, pripadne chytit na ruky/za ruku ked si nie si ista, ci ti venuje pozornost), no a uvidis ako sa chyti. Je este malicky, takze to moze byt ok, a moze vsetko dohnat aj sam od seba, ale minimalne taketo opatrenia v tvojej komunikacii zase nie je taky problem urobit, a uvidis, ci to nieco zmeni. Aha, a este jedna vec, ze ako pises, ze nema problem sa sam zabavit, ono je to podla mna pozitivna vec len do urcitej miery, lebo si tym sam brzdi vyvoj komunikacie, takze ja by som ho nenechavala velmi dlho sa hrat sameho, ak sa ti zda, ze je to nadmieru, tak sa skus do jeho hry pridat a komentovat veci co robi, a pod.

mimasimi
21. dub 2014

@marionmarion no, ešte nemá trri roky, tak mu ešte nič nediagnostikovali, ale vyzerá to na vývinovú dysfáziu, alebo dúfajme, že nie, autizmus, neurológ povedal, že na autizmus to nevyzerá, tak dúfajme. Chodíme ku klinickej logopédke, kvôli tomu, že nerozpráva a ešte pôjdeme k psychologičke, aby aj ona posúdila. Tvoj malý na to koľko má mesiacov, je šikovný, neboj. Možno začína obdobie vzdoru ... 😉

marionmarion
21. dub 2014

@ancovicka30 presne! teraz ked si to napisala, mi to uplne sedi...on asi nechape, preto sa citi neisto a radsej sa na mna nepozera...tym ze sa zahra som, som mala skor na mysli to,ze nema problem udrzat si pozornost...ale myslim ze ten cas samostatnej hry je v norme, je to maximalne polhodinka...on potom pride za mnou a komunikuje, len vacsinou su to take jeho vymyslene kombinacie slov. Snazim sa mu vyvsetlovat rozpravat, pytat sa, aj ked sa hra, ale on vtedy nema zaujem komunikovat, je to taky maly samotar co sa hrania tyka...ale skusim na neho hovorit jednoduchsie, uz ma to aj napadlo, ze mozno rozpravam prilis zlozito a on nechape...dakujem

marionmarion
21. dub 2014

@mimasimi dakujem. Podla mna ak by mal tvoj maly autizmus, uz by sa to zistilo, ved tam nejde len o to ze dieta nerozprava, diagnostikovat sa to da na zaklade inych priznakov uz skor, tak verim ze vas neurolog ma pravdu a syncek bude ok..drzim palce...

mimasimi
21. dub 2014

@marionmarion aj ja ďakujem. Ja mám tiež často pocit, že mi nerozumie, no isto, že aj nerozumie, tých pár slov, čo povie, rozpráva huhňavo, prišlo sa na to, že má mandlu zväčšenú, vraj obrovskú, tak možno bude problém aj v tom. No, dúfajme, že bude len a len dobre. A o Tvojho malého sa neboj, ešte je malý, je pravda, že niekedy od tých detí očakávame až moc .... 🙂, teda ja isto, hlavne, ked mám aj staršie dieťa, tak si myslím, že to pochopí aj to mladšie .... 😉

peggy722
22. dub 2014

@marionmarion Tak já bych tam maximálně viděla problém s tím očním kontaktem. Jinak málokterý dvouletý dítě se umí sama najíst a napít z hrnečku. Moje obě holky byly v tomhle dost extrém, že to obě uměly už v roce a půl, ale norma to fakt není. Ony byly obě strašně žravý, takže ta motivace byla celkem jasná 😀 . To mluvení mi přijde na dva roky docela normální.

peggy722
22. dub 2014

@marionmarion A když po něm něco chceš, tak to udělá ? Takový ty jednoduchý pokyny dones, odnes, dej atd.
Je otázka, jak moc ti rozumí. To by posoudil jedině psycholog.

popelka5000
22. dub 2014

@sisstin takto to vyzera u nas 🙂 akurat ze este nemame podklady na ucenie sa zatial zistuju co mu je....

marionmarion
22. dub 2014

@peggy722 vdaka za prispevok...rozumie iba tie najjdednoduchsie prikazy, ako napriklad dones knizku...ak ale poviem daj knizku naspat na policku, to uz nechape, ze kam ju ma dat ☹
Ja mam pocit ze ma problem pochopit a najvacsi problem je smer a miesto. hore, dole, na zemi, na stole, za tebou...toto mu nic nehovori.Ked ukazujem,nechape ze moj ukazovak naznacuje smer...napriklad. a este robi taku zvlastnu vec...ze ked chce na nieco ukazat, neukazuje svojou rukou, ale chyti moju a ukazuje nou...
teraz skusam veci formulovat jednoduchsie a jasnejsie bez obsirneho vysvetlenia, ako mi to baby radili a dufam ze zaberie...aj ten ocny kontakt je asi skor tym, ze sa citi neisto, lebo nechape co mu rozpravam...nie je to tak ze by sa mi nikdy nedival do oci. Ked pride on za mnou a nieco mi hovori sam od seba,diva sa na mna pekne...ale ked ja hovorim jemu, tak nie...to bude asi problem s pochopenim... ☹

peggy722
22. dub 2014

@marionmarion Tak to vypadá, že tam asi nějaký zpoždění bude. To ukazování tvojí rukou to tu taky pár dětí dělalo. 😒 A dobře to určitě není. Být tebou bych se fakt někam objednala. On je ještě hodně malej, ale pokud se ti něco nezdá, tak je lepší to řešit co nejdřív. Už jenom proto, že když ty jsi z toho ve stresu, tak se to pak přenáší i na něj.

marionmarion
22. dub 2014

@peggy722 vdaka...pravdupovediac ja som z toho zmatena...ja sama neviem ci sa mi nieco nezda, alebo len mam nerealne naroky...to co som sem pisala je pravda, no v inych veciach mi syn pride uplne normalny, slovnu zasobu ma bohatu, takisto pamat...mozno sa mu malo venujem, ja neviem...
ke lekarovi zatial ist nechcem, taketo veci s atam riesia az ked dieta dovrsi tri roky a neupravi sa to, tak s tym este pockam. To s tou rukou...dokaze ukazat aj sam, ale radsej pouziva tu moju...pises ze tu niektore deti tak robili...vies mi dat aj konkretne priklady, aby som vedela kde a co citat...diskusia ma 1233 stran, nemam kedy to tu cele preluskat..Dakujem

peggy722
23. dub 2014

@marionmarion Myslím, že to dělala Emička od mvmk, ale nejsem si jistá. A to jak si psala, že někdy mluví jakoby z cesty, to dělá často nebo jenom občas ? Elča i když měla a má na těch 3,5 malou aktivní slovní zásobu, tak vždycky mluvila k tématu. Že my jí někdy nerozumíme, to je jiná věc, protože má někdy šílenou výslovnost. Ale z cesty prostě nikdy nemluvila, pokud nepočítám takový miminčí brebtání.

kriistin
23. dub 2014

ahoj holky na neurologii nam pani dr doporučila tablety max iq nebo esprico.co je lepší?

hrusti
23. dub 2014

@marionmarion To, že mluví z cesty, tak to může znamenat bud narušené porozumění nebo malou slovní zásobu k danému tématu 😉

@kriistin Nevim, ktere tabletky jsou lepsi. Zkus mrknout na slozeni, kolik ma ktera tabletka tech omega kyselin a v jakem pomeru. Syn bere Esprico a jsme s nim spokojeni. Tam je krome rybiho tuku i pupalkovy olej a magnezium.

marionmarion
23. dub 2014

@peggy722 z cesty hovori skor tak sam pre seba, pri hre, ked si asi predstavuje cosi, alebo opkauje formulky co zacul z reklamy a spaja ich s nejkym dalsim slovickom. kombinacia zmysel nema, no jemu sa asi pacia tie slova, tak si ich opakuje...inak sa dokaze normalne vyjadrovat, hovorit co chce, co ideme robit, Dam sem par prikladov: ked vidi ze som prave dovarila povie, "najeme sa", ked ponori ruku do vody, tak povie tepla/ studena vodicka ( a hovori to spravne, nemyli si to ), ked nieco chce vratit na miesto a nedari sa, tak pride za mnou a povie " dame naspat"...takisto mi povie, ked je smadnyy, ked sa chce hojdat, ked sa chce mojkat...vie co je tazke, , co je tma, svetlo...toto chape...ale hovori veci strucne dvoj max trojslovne, dlhsie vety chybaju...
Pamata si vsetko co pocul, pozna aj texty piesni, basnicky...
a s tym chapanim...myslis ze to moze sposobovat stres, ze sa neusutrei na to co hovorim, lebo je v strese,,,mali sme doma s partnerom narocne obdobie odkedy sa narodil, hadky a podobne...je mozne ze aj toto ho ovplyvnilo? Mam obavy ze ano ☹

marionmarion
23. dub 2014

@hrusti slovnu zasobu ma docela slusnu...mam pocit ze niekotrym veciam proste nerozumie..

kriistin
23. dub 2014

@hrusti manžel koupil esprico

peggy722
23. dub 2014

@marionmarion Delší věty ? Podle mně mluví parádně, mluví líp jak Eliška a je mnohem mladší. A při hře si Ela taky mele pátý přes devátý. To bych tak vážně nebrala. ten stres to samozřejmně ovlivňovat může. Sice jsou ty děti ještě hodně malý, ale stejně vnímají, co se kolem nich děje a když máma není v pohodě, tak jim to taky jedno není. Dám příklad, Eliška chodí do školky s holčičkou, která je stejně stará a najednou začala strašně vyvádět po půl roce, že do školky nechce. Celou cestu brečí, že tam nechce, že chce domů. Maminka je z toho už na prášky a když jsem se jí ptala, jestli se něco v rodině nestalo, tak říkala, že byli na horách a stal se tam hodně vážnej úraz dítěte a ta její maminka té holčice dávala první pomoc a ta její dcerka se na to dívala ze dvou metrů, maminka byla celá od krve. No a výsledek je ten, že se pravděpodobně teď bojí být někde sama bez rodičů, protože má strach, že se jí něco stane, když u toho nikdo nebude. Takže proto asi nechce chodit do školky. Takže prožitej stres dokáže dítě ovlivnit fakt hodně.
Elča byla zase strašně rozhozená z Motola, jak jsme byly na tý mandli. Srovnávala se taky docela dlouho.

hrusti
23. dub 2014

@marionmarion Nevím, jestli te to uklidní, ale syn (ma expresivni dysfazii) začal spojovat dvě slova kolem 3.roku a kratke vety cca ve3,5letech. K tomu naprosto příšerná výslovnost, která se trochu srovnávala kolem 4.roku. Momentalne nema ještě vypilovane sykavky a R a ˇR neumí😉

marionmarion
23. dub 2014

@peggy722
@hrusti baby dakujem za podporu...este by ma zaujimal vas nazor na toto: moje dieta neodpoveda na ziadne otazky okrem tych kde sa pytam na konkretnu vec, napriklad co je toto? tak povie na co ukazujem...ale ked sa pytam kam? kde? ako? preco? tak nic. Z toho usudzujem ze noeruzime co tie slova zaujimaju...aj ked netvrdim ze amme nejaky velmi vazny problem, nejaky tam asi s tym chapanim fakt bude ☹ mate nejake tipy co s tym, ako ho stimulovat, ako mu vyvsetlit, naucit? Vobec netusim ako ma na to byt dvojrocne dieta, ale toto by uz ma ovladat, nie?
Co sa tych stresov tyka, tak hadky sa uz snazime eliminovat, ale ja byvam casto podrazdena a maly to asi vnima ☹
Hrusti, kedy vam diagnostikovali dysfaziu?

peggy722
23. dub 2014

@marionmarion Myslím, že na otázky jak, proč, kam, kde ještě ve svým věku nemusí odpovědět. J8 si myslím, že je na to ještě malej. Ono tě možná dost mate, že celkem dost mluví. Ale u něj je pravděpodobně ta řeč napřed před chápáním. Skrátka většina dvouletejch dětí takhle nemluví, takže bych byla v klidu. Sleduj ho, různě ho stimuluj a počkej do těch tří let. Co já bych dala za to, kdyby naše Ela měla takovouhle slovní zásobu. Jo ona se ptá na kde co, jenomže kdo jí má rozumnět. I já prostě někdy hádám, co říká a někdy prostě bezradně krčím rameny, protože fakt nechápu. Takže ona se pak vzteká, já jsem z toho na nervy, báječná kombinace.

marionmarion
23. dub 2014

@peggy722 tak si myslis ze on je celkom v poriadku?? A to ze dcerke nerozumies, to sa asi stava bezne, u nas tiez...ak sa aj stalo ze povie nieco dlhsie a ja sa vobec nechytam, iba sa priblblo usmievam, uplne chapem ako sa musis citit 😔
Ma tvoja dcerka nejaku diagnozu?

krystalka
23. dub 2014

@marionmarion - ahoj, mám syna s expresívní dysfázií a bylo to u nás podobné, jako píše
@hrusti - ve 3 letech měl jen pár jednotlivých slov, asi 40 - typu hají, hačí, ham, tam, bum, táta apod., spojovat dvě slova začal ve 3,5 a krátké věty kolem 4 roku, teprve těsně před 4.rokem se ptal "co je to" a až po 4.roce se ptal "proč"...Dysfázii máme diagnostikovanou od 3,5 let, od té doby s tím také pracujeme, teď mu bylo 6, v září jde do školy - do logopedické třídy, kde jich bude 10 ve třídě, gramatiku už má skoro dobrou, jen ještě moc nepoužívá podmiňovací způsob - by, kdyby...., neumí Ř a ještě zbývá dopilovat sykavky.....
Jinak u vás myslím, že je fakt ještě malý, mluví na svůj věk dobře a to porozumění se časem nejspíš taky srovná, hlavně bych na něj mluvila co nejjednoduššími větami, v podstatě tak, jak mluví on, žádná dlouhá složitá souvětí.....a pokud se ti opravdu něco nezdá, tak návštěvou klinického psychologa určitě nic nezkazíte, budeš vědět na čem jste a určitě vám poradí, jak s ním pracovat....

krystalka
23. dub 2014

@marionmarion - to období, kdy jsme mu moc nerozuměli jsme měli taky, ale on byl teda jak malý "mim" a dokázal to mistrně napodobit pohybem, nebo opsat nějakým jiným výrazem....my doma jsme tomu rozuměli, ale cizí lidé, kteří neznali souvislosti, které on napodoboval, tak se nechytali vůbec, museli jsme překládat 🙂

mvmk
23. dub 2014

@marionmarion ahojky, moje malinka delala dost veci asi tak jak tvuj synek, rozhodne pokud mas pocit ze neni neco v poradku tak jednej a najdi si nejakeho dobreho psychologa. Dobreho z toho duvodu, ze ja jsem take velmi brzy zjistila, ze mala neni OK ale nekdy jsem mela pocit, ze holky tady na koniku vedi daleko vic jak oni 😅 Pouzivani cizi ruky je vzdy Problem, pokud to dela hodne casto. Moje to delala hodne do tech 18 - 20 mesicu plus mela samo xy dalsich uchylnosti 😀 Po Tom 2 roce to delala jen ojedinele, vetsinou v situacich, kdy neco sama nedokazala a neumela mi vysvetlit co po me chce tak proste capla moji ruku a snazila se mi to naznacit tak. Nebo kdyz ji nekdo cizi daval cokoladu nebo neco takoveho , tak take brala moji ruku pac mela s cizich lidi hruzu. Ted uz to nedela vubec 😎 A pokud tak malo mluvi, a pravdepodobne z toho co tu pises i hur rozumi, tak samozrejme otazky proc, kam nebo jak jsou pro nej naprosto nerealne je odpovedet. Proto nereaguje. Zkus s nim mluvit tak jako bys mela navstevu z ciziny 😉 Kratke jednoduche vety a hodne vizualizovat 😉

marionmarion
23. dub 2014

@mvmk a tvoja mala ma nejaku diagnozu? Co znamena resne to pouzivanie cudzej ruky? Prosim napis mi k tomu viac, ak mozes. Dakujem...

peggy722
24. dub 2014

@krystalka Tak to je u nás momentálně to samý. Taky se cizí moc nechytaj. Nejlepší je, když tímhle způsobem telefonuje s babičkou a myslí si, že má asi videotelefon 😀 a děsně se rozčiluje, že to nechápe.

peggy722
24. dub 2014

@marionmarion No zatím to vypadá na OVŘ, dle dvou logopedek. Tak uvidíme. Já jí zatím po psycholozích tahat nechci. Umí všechno, co by umět měla, plus pár věcí navíc. Chová se normálně, rozumí perfektně, akorát ta mluva. Ale u nás je to asi dědičná záležitost. Skoro všechny děti z matčiný strany mluvily až kolem těch 3,5 let. Což by odpovídalo. Spojuje dvě slova, skládá už jednoduchý větičky. Ela hajat pápá houpy 😀 což v překladu znamená, že když půjde v poledne spinkat, tak se půjde na hřiště. Taky se už ptá třeba Přijde babi, Kde je táta, akorát výslovnost nic moc, ale to se časem spraví. otázka proč zatím nenestala, protože na to nemá slovní zásobu. Taky v poslední době začala jevit zájem o písničky. Takže si prospěvuje Skákal pes přes oves, což je v jejím podání celkem sranda.

hrusti
24. dub 2014

@marionmarion pro malého jsou otázky proč a kam atd těžké. Musíš na nej mluvit jednoduše, v krátkých větách a několikrát opakovat. U malých deti jde hlavně o rozvoj slovní zásoby, což můžeš dělat při hraní, u knížek, venku. Ty otázky na porozumění se taky daji natrenovat. Začala bych otázkami co a kde. U te otázky kde si třeba vzít domeček a autíčko/figurku/zvuirako a dávat různé do domečku, na střechu, před domeček atd. Nebo razítka a pastelky a různé si razítko ať a říkat si, kde co je. Ale tohle se trénuje až po 3.roku veku 😉
To uvažování rukou muže byt autisticky rys. ALE těch rysů je hodně , tohle je jeden z jich a je třeba posoudit dítě komplexně. Honzík měl taky auty rysy, většina z nich časem vymizely. Co se tyče diagnózy, tak syn měl od 3 let opožděný vývoj řeči a před 4..rokem nám to překlasifikovala psycholožka na dysfazii.

krystalka
24. dub 2014

@peggy722 - Jiříkovi ještě ve 4,5 většina lidí moc nerozuměla, v té době zrovna začal chodit do školky a celkem se domluvil, ale občas paní učitelky taky nevěděly a to i přesto, že jsou v té speciálce zvyklé na ledacos 😉 , jinak kolem těch 5 let už mu bylo docela dobře rozumět, když jsme potkali třeba někoho na ulici, tak už rozuměli, do té doby jsem musela pomáhat překládat 🙂