Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk no hele, já mám na kroužku zdravý dětí a předložky neumí mnohdy ani 4letý 😉 a hlavně "proč" apod. prostě u dítěte, které nemluví, neposoudíš 😉 mně přijde, že máš na ni šílený nároky 😕

mvmk
11. čer 2013

@sisstin to spis prave delala hodne kolem toho 2 roku ted uz moc ne, ted spis, kdyz neco dela a ukazuje mi to tak musim treba rict co to asi je a tak, kdyz se nestrefim tak je vztekla, ale vylozene fazi ukazovani mame zasebou 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk jako nikdy nemůže mít nemluvící dítě porozumění naprosto stejný jako vrstevníci 😉 já už to tu psala dřív, když se Tygr neptal ještě vůbec...on třeba věděl, kdo je pirát, respektive ho poznal na obrázku, ale tím, jak se vůbec neptal, tak prostě nechápal ty souvislosti, že je to někdo, kdo jezdí na lodi a okrádá jiný lodě a má tam poklad atd. Tohle prostě přijde až s mluvením a otázkama 😉

mvmk
11. čer 2013

@sisstin No ale s normalnim 3 letym ditetem podle Meho muzes uz vest klasicke rozhovory a rozumi ti vsechno nebo ne?

krystalka
11. čer 2013

@ivular - ten rozdíl mezi ukazování a ptaním - to bylo asi na mne - tak ukazovat začal taky hodně brzy, většinou k tomu přidával i nějaké to "ééééh" tak jsem mu to prostě odsouhlasila, že to vidím a zároveň pojmenovala co to je a vypadal spokojený... s tím si vystačil dost dlouho, přímo slovy se začal ptát co to je až skoro ke 4.roku, když už uměl spojovat slova..., takže já jsem aspoň ze začátku mezi tím nějaký výrazný rozdíl nezaregistrovala....

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk i děti s čistou expresivní jako má Tygr nemají porozumění 100% jako vrstevníci, to prostě díky horší řeči nejde 😉 u nás je to ted fakt v tom, že nevydrží poslouchat dlouhý čtený text, jinak nikdo nepozná nic, ale dlouho měl porozumění opožděné právě v tom, že prostě bez otázek neznal takové ty abstraktní souvislosti, což samozřejmě v běžném životě poznat není 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak ty děti to v řeči používají, ale když třeba měly namalovat "balonek vedle židle, pod židli, mezi židlema" atd, tak 95% z nich netušilo, která bije 😉

abbie
11. čer 2013

@mvmk tak moj prcek sa teda nepyta 100x za 2-3 hodiny, ked je niekde, ako pisala sisstin o svojom malom ...ale pyta sa aj na to, co uz pozna a dokial mu nepoviem odpoved, tak asi ohluchnem, proste ten natlak je tak silny, ze mu to radsej poviem 😝 a pritom uz odpoved pocul milion krat ... na nezmane vonku sa pyta, ale zeby som z toho sla zosaliet, to zas ne ...

mvmk
11. čer 2013

@sisstin to je presne co mam na mysli, ze proste nechape ty souvisloslosti, takze chape podstatny jmena, slovesa a pridavny jmena, a ten zbytek nezvlada a tim je to porozumeni na pr..... 😝

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak jako nevim, v běžný řeči ti rozumí nebo ne? Já se samozřejmě Tygra neptala "proč se maminka zlobí" atd, když nemluvil že 😉

cairka
11. čer 2013

@sicinka , takto to má aj moja. Začla okolo 3 rokov, teraz má 3r. a 9m. a ešte to nie je úplne ako rovesníci, ale je to výrazne lepšie, akurát som teraz rozmýšľala, že čo by malo zvládať 4r. dieťa. Malá sa dostala na to, čo má zvládať 3ročné, niečo ešte nie, ale veľa vecí doslova naskočilo zo dňa na deň, tak potrebujem zistiť nové ciele 😀 ešte stále má medzery v motorike hrubej, reč tiež nie je bezchybná, ale slovná zásoba rastie, tvorí už aj súvetia, konečne vie "prečítať obrázok" - opísať čo je nakreslené na , síce len s otázkami, ale ešte pred pár mesiacmi nechápala, čo po nej chcem 😝 takže je vidno naozaj riadny posun vpred 🙂
a všetko najlepšie oslávencovi 😵 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk prostě Tygr ukázal všechny tyhle abstraktní věci, znal protiklady atd. Prostě v běžný řeči rozuměl všemu, vše udělal, chápal zadání úkolu....ale samozřejmě jsem se ho neptala, co dělá pirát atd, páč na to neměl slovní zásobu 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk tak nevim, zda ty se malý ptáš na tyhle věci a čekáš, že ti odpoví? A když ne, tak soudíš, že nerozumí nebo jak 😕

mvmk
11. čer 2013

@abbie to ona dela taky, ze kdyz neco ukazuje tak chce abych ji to okomentovala, a kdyz to neudelam a koukam treba nekam jinam tak se na me vesi vriska x x za sebou Mama, nebo kdyz treba sedim tak mi otoci hlavu a chce tu odpoved. Ale jsou to normalni zalezitosti ktery zna, nechce se tim ptat co to je. 😉

sicinka
11. čer 2013

@mvmk hele a netestovala ji ta logopedka německy?. Ona možná v češtině rozumí k věku v němčině je třeba půl roku pozadu a pořád by mi to přišlo normální. Jiné děti v jejím věku v druhém jazyce vůbec nerozumí.

sisstin
autor
11. čer 2013

tak samozřejmě pak to sdílení atd, už záleží i na povaze toho dítěte, Tygr je šíleně ukecanej, takže on i když nemluvil, tak prostě s tím ukazováním otravoval v jednom kuse a pak to vyměnil za mluvení, zas jsou děti, co tak hovorný nejsou a ty samozřejmě i mín ukazujou 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

my třeba ve zprávě od Kr. ve třech letech máme "extrémně komunikativní chlapec s velkou potřebou sdílení zájmů" a to měl 10 citoslovcí že 😅

krystalka
11. čer 2013

@mvmk - tak s normálním mluvícím 3letým asi jo, ale třeba Jiříkovi jsem musela ještě dost po 4.roce leccos dovysvětlovat....třeba jsem řekla "pojď, musíme trochu přidat, nebo nám ujede tramvaj" a ozvalo se nechápavé "přidat?", tak jsem řekla "to jako, že musíme jít rychleji, víš?", "aha!".
On ty normální věci v podstatě rozuměl, ale aby to byl ve 3 letech nějaký normální rozhovor, to rozhodně ne, vždyť měl jen pár slov a ani je nespojoval. Přesně jak píše Teri, když nemluví, tak ani to porozumění nemá jako normální děti....

mvmk
11. čer 2013

@sisstin Ja to neumim asi dobre popsat, mam pocit ze rozumi ale ne uplne na 100%. Komunikaci typu, jdi zhasni svetlo na chodbe, nebo udelame to a to, jdeme ven a co budeme delat, tak rekne treba hou hou atd. Proste tu klasiku vi, nebo z ceho se ji z ceho se pije kde si umejes ruce a cim, pouziva prid. jmena kalt hajs, groß klein, ted pribylo i hezky - schön, chape vyznam sloves atd. Ja se musim zamyslet nad nejaky prikladem kdy nerozumi 😅

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk ale opravdu nerozumící dítě nefunguje v reálu, neplní požadavky, má záchvaty vzteku, protože nechápe, co se s ním děje atd. Pokud tvoje malá normálně prošla tím testem porozumění na abstraktní věci, tak prostě rozumí a nevím, co furt chceš řešit? 😕

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk jak píšu, dítě, které nemluví, nikdy nerozumí 100% jako vrstevníci, ta exprese prostě ovlivnuje recepci a obráceně 😉

krystalka
11. čer 2013

@sisstin - tak Jiřík je to samý, taky měl odjakživa extrémní potřebu sdílet s námi všechno okolo...i když ještě nemluvil, on kolikrát těmi gesty dokázal vyjádřit tolik, že jsme si z něj dělali srandu, že když teda nemluví, tak se dobře uživí hraním pantomimy 😀

sisstin
autor
11. čer 2013

třeba jasně bylo vidět na setkání, že malá od @kajizsek nerozuměla, když chtěla lízátko a vrhala se po Verče. My ji řekly, že maminka ho šla koupit a ona se neustále natahovala k ní, a dokud neviděla, že ho Kája nese, tak prostě nerozuměla. Tohle je neporozumění.

To, že ti ani ne tříletý dítě nereaguje na "proč se maminka zlobí" je fakt normální 😉

mvmk
11. čer 2013

@sisstin Holky ja se tedy vzdavam, ono to bude tim , ze je proste mimon, tak asi tak 😔

cairka
11. čer 2013

@sisstin , takže môže byť to porozumenie narušené aj keď už rozpráva? lebo to som sa presne snažila vysvetliť logopedičke (neúspešne), že sa s ňou musí aspoň 10 minút rozprávať, aby videla, o čom hovorím. Ona keď má hovoriť sama o tom čo vidí, čo robí, čo chce povedať, tak nepočuť rozdiel (až na výslovnosť) od rovesníkov, ale keď sa s ňou snažím viesť hlbší rozhovor, do detailov, tak narážam na problémy 😝 Na otázku ak sa dá odpovedať jedným slovom, ukázaním - v poriadku, keď už by mala premyslieť vetu, nebodaj dve, tak sa začne usmievať ako slniečko na hnoji 😅 Ja som teda myslela, že to bude príznak hyperaktivity, že proste neudrží tak dlho pozornosť na jednu vec, ale ak môže byť aj to porozumenie ešte zasiahnuté...

sisstin
autor
11. čer 2013

@cairka jo, může...to jsou zas děti, co líp mluví než rozumí...čili mají víc zasaženou recepci než expresi 😉 ale je problém posoudit, co dítě fakt nerozumí (že třeba odpovídá od věci, na "jak se máš?" řekne třeba "Anička"), nebo kde nemá odpovídající expresi a prostě neumí to říct 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk mně přijde, že máš na ni prostě přehnaný nároky..když nemluví, tak samozřejmě se nebude chovat stejně jako vrstevníci, ten deficit mít musí 😉

sisstin
autor
11. čer 2013

@mvmk a zas jako mluví, když ti řekne i přídavný jména...Tygr do téměř tří fakt neřekl ani ň, ani žádnej zvuk, slabiku atd, mimo ukazování a "eeee" z něj nevypadlo naprosto, ale naprosto vůbec nic.

mvmk
11. čer 2013

Jo ted mi neco napadlo, v nedeli rano jsem byla s malou nakoupit a kdyz jsem prochazeli garazi pri zpatecni ceste, tak se vehementne dozadovala abych ji posadila do kocaru 😝 Kdyz jsme byly Doma tak porad otravovala ze chce brm brm, ja jsem rekla ze ne, ze kocar je moc tezkej ze ho neunesu, ze zustane dole, tak ukazovala na tatinka, ze jako ten ma silu, a je jsem rekla, ted ne . Ona budto si zarpute stala na svem nebo nechapala ze ho neprinesu 😒

sicinka
11. čer 2013

@cairka ha vyřídím já na to dneska zapomněla, slavit budeme až v sobotu tak mu radši nic nedávám aby v tom neměl hokej. Jinak u nás se to porozumění taky pořád zlepšuje, ale aktuálně třeba řeší kde se berou děti, začíná (občas) chápat sarkasmus, dost často se ptá na nějakou frázi kterou použiju a tak....