Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. srp 2013

@ladida.l jinak na manžela se s prominutím "vykašli", většina chlapů to jen stěžuje, nikam se jim nechce, všem jim přijde zbytečný a bla bla. 😉

sisstin
autor
13. srp 2013

@ladida.l já jsem na jednu stranu ráda, že MM mi v tomhle do ničeho nekecá, sice všechno musím obíhat sama, řešit sama atd, ale aspon nemá blbé připomínky a komenty 😝

ladida.l
13. srp 2013

@sisstin no u nás je totiž možné, že ta vada sluchu vznikla po tom septickém stavu, co měl v dubnu... Od té doby se mu ztrácejí slova a má ty svoje vzteklé stavy.. Ale jsou to jen dohady.

sisstin
autor
13. srp 2013

@ladida.l no tak možný to určitě je 😉

ladida.l
13. srp 2013

@sisstin tak vyřešeno, teď jsem tam volala, v Žitné jsou dlouhé čekací doby a máme se prý objednat do těch Pcí, vzali by nás nejdřív za 4 měsíce

sisstin
autor
13. srp 2013

@ladida.l tak hlavně jdi s manželem, at tam na ně kdyžtak houkne 😉

ivular
13. srp 2013

@ladida.l O tom jsem bohužel i někde četla, že septický stav (resp. ta ATB s tím spojená, ale to nevím jistě) může vést k trvalému poškození sluchu 😔 Možná bych to i dohledala.

abbie
13. srp 2013

@sisstin no ja prave mam doma opak, manzel by vsade isiel s nami, aj k logopedicke 😀

ladida.l
13. srp 2013

@ivular on ale snad ototoxická ATB neměl. Spíš by to bylo spíše působením té infekce..

mvmk
13. srp 2013

@sicinka
@ivular holky sorry, urcite nechci vzbudit nejakou hromadnou hysterii foukanim na krk 😅 😅 Ono vse co se asi cte na netu se musi brat s odstupem, ale jen me to fakt zaujalo, a docela jsem chtela vedet jak to funguje u jinych 😀 To byla proste cela radka ruznych veci co u neurotypickych deti funguje a co naopak u PAS ne, proste srovnavaly se 2 kontrolni skupiny. Ale byly tam docela zajimavy veci 😉
Urcite ale holky, nefoukejte a nepropadejte panice 😉

mvmk
13. srp 2013

@ladida.l Vy jste meli nejake opakovane zanety stredousi? Ze zasady se me totiz na vsech vysetrenich ptali, prave na prodelane zanety lecbu a tak dale 😉 Treba je to kamen urazu 😉

ladida.l
13. srp 2013

@mvmk neměli, kromě té sepse nic...

anlek
13. srp 2013

@sisstin Měla bys nějaký tip, co si přečíst o logopedii a vůbec o vývoji řeči u dětí? Starší má "jen" OVŘ. Byla bych ráda, abych byla v obraze a mohla trochu koukat pod ruce logopedce. 😅

ivular
13. srp 2013

@mvmk Však ona jim trocha pofoukání neuškodí 😅 Já věřím psycholožce, když říkala, že Jeník je opak autisty, takže jsem to foukání nedramatizovala 😉 Jen zatím tápu, co z něj dělá toho mimoně a bojím se spíš neurologických příčin 😖

abbie
13. srp 2013

@mvmk mna ani nehne fukat 😀

abbie
13. srp 2013

Musim sem vytrubit, ze maly uz fici na odrazadle a chytilo ho to tak, ze na nom jazdi aj doma po izbach 😎 😅

ivular
13. srp 2013

@abbie Haha, jenom jestli jsi už potají taky nefoukala 😀 S tím odrážedlem to máme stejné - rok protestoval na něj byť jen sednout a ze dne na den je z něj motorkář tělem i duší - taky jsem z toho paf 😀

krystalka
13. srp 2013

@sisstin
@sicinka - mně právě přišlo zvláštní, že s tou kanylou ani tak neměl problém, že jí tam cítí, nebo ho to bolí, ale že ji vidí...jakmile jsme ji přikryli nebo zamotali ruku do ručníku, tak byl úplně v pohodě, jen ji nesměl vidět 😉 .
Jinak s tím sportem - já zatím moc nekoukám tak daleko, co z něj bude, myslela jsem to spíš, že touhle cestou se pravděpodobně budou ubírat jeho koníčky a časem třeba kroužky...letos ho chci ve školce dát na sportovky, dělají to paní učitelky ze školky a on se hýbe rád, poslední dobou i hrozně rád soutěží a potom asi ještě mají něco jako dramaťáček - tam je od všeho něco - dělají divadýlko, hrajou, tancujou, vyrobí si něco k těm pohádkám apod., on když se rozkouká, tak je docela komediant, ale jen v úzkém okruhu lidí, mezi kterými se cítí dobře a zná je...no, co se divím, já jsem taky taková 😉

krystalka
13. srp 2013

@anlek - já mám doma knížku "Budu správně mluvit - chodíme na logopedii" od Kutálkové a přijde mi super - jednak je toho tam dost o vývoji řeči, poruchách řeči a hlasu a i spousta praktických rad, jak rozvíjet řeč, jsou tam rady, jak procvičovat výslovnost... měla jsem v ruce těch knížek víc, ale tahle zvítězila.

krystalka
13. srp 2013

@ladida.l - mně ještě napadlo, jak píšeš, že když na něj voláš hlasitěji, tak reaguje - jestli nemá třeba podtlak v uších, nám to zjistili na té foniatrii, že vlastně nemá volné bubínky, takže má ty uši vlastně jakoby zalehlé, takže neslyší úplně dobře, může to způsobovat buď tekutina ve středouší (třeba i po skrytě proběhlém zánětu), nebo taky zvětšená nosní mandle - což bylo u nás - ale přitom se na to přišlo vlastně náhodou při tom vyšetření sluchu - my jsme si ničeho nevšimli - on ani neměl nijak často rýmy a zánět středního ucha neměl doteď...
Jinak já myslím, že to nevadí, že máte na žádance něco jiného, máte právo si vybrat, kam půjdete, podle mě je hlavní, že máte doporučení na to vyšetření...

abbie
13. srp 2013

@ivular fukala som malemu akurat tak do bublifuku 😀

abbie
13. srp 2013
krystalka
13. srp 2013

@abbie - jo, tu mám taky doma, ta je taky fajn 🙂
@anlek - kdybys měla zájem o tu knížku Cvičení pro rozvoj řeči, co tu přede mnou na ni dávala odkaz abbie, tak nám už tu jen leží a už ji nepotřebujeme, tak kdybys chtěla, tak ti ji nechám - jsi z Prahy, viď?

konidana
13. srp 2013

@krystalka Tak jsem si doteď myslela, že mám zdravé a docela chytré děti. A jak to tu čtu tak podle toho má dcera (5,5) poruchu pozornosti. Čištění zubů, jídlo, oblíkání - to jsou činnosti u kterých vydrží soustředěně max.pár vteřin (krom toho oblíkání, když se zrovna chce fintit). Poslední dobou se to zlepšuje. To že na sebe min.1x týdně u stolu zvrhne hrnek je standard. Ale to se stává doteď občas i mě , jen si tu situaci již uvědomuju těsně než nastane. (máš plné ruce, něco na kraji stolu-pozor zvrhneš to!) Mám se stresovat??? Ne, jsme prostě každý nějaký jiný. Musím si zas na nějaký čas Koníka zakázat - není to zdravý. Už jsem dávno měla spát-v pět vstávám.

krystalka
13. srp 2013

@konidana - já se tím zatím nijak extra nestresuju, jen vím, že se k dysfázii ty poruchy pozornosti přidávají docela často a i ve speciální školce, kam chodí, tak mi od začátku paní učitelky říkají, že pokud s ním pracují individuálně, tak je to v pohodě, to zvládá všechno, i se na to soustředí (to je logický, protože mají čas na to, mu tu pozornost vracet zpátky...), ale kdykoli dávají nějaký pokyn celé skupince (je jich tam max 12), tak on víceméně jako jediný sleduje něco úplně na druhém konci třídy a vůbec neví, že na něj někdo mluví, co mu říká a co má dělat...jako myslím, že ty učitelky tam už mají určité zkušenosti a že kdyby to byla běžná norma, tak by mne na to neupozorňovaly - ze začátku to totiž bylo tak nápadné, že řešily, jestli vůbec dobře rozumí, nebo slyší....A že chodit na Koníka není zdravý...no jak pro koho, ale kdybych nechodila sem, tak prakticky nevím, co mám se synem vůbec dělat, díky tomu, že jsem se tady dozvěděla kam se zajít poradit a poznala jiné maminky podobných dětí, tak jsme se synem začali brzy pracovat a díky tomu šla ta řeč i ten ostatní vývoj rychle dopředu a dneska je srovnatelný s "normálními dětmi", což okolo 3.roku byl těžce mimo...takže u té pozornosti, to fakt není jen o tom, že se pomalu oblíká a občas na sebe zvrhne hrnek...

anlek
14. srp 2013

@krystalka Díky za ten první tip, koukala jsem, že ji mají u nás v knihovně, zkusím tam pro ni skočit. Tu druhou bych klidně od tebe odkoupila.

Jak vám děti začali tvořit zápor? Mě oba dva kluci dělají/li takto: Palí NE. Buď jsem si toho u žádného jiného dítěte nevšimla nebo to ostatní děti v okolí nedělají.

cairka
14. srp 2013

@anlek , presne tak isto 😉 sloveso a za tým nie . Doteraz sa jej pritrafí, že to tak použije.

krystalka
14. srp 2013

@anlek - u nás taky tak ...."tam my jít ne" - tam nepůjdeme 😉 , bývá to typické právě pro dysfázii.

krystalka
14. srp 2013

@anlek - a odkud z Prahy jsi? Kdyžtak dej vědět, jestli bys tu knížku fakt chtěla, tak Ti jí můžu vzít třeba do práce, pracuju v centru na Můstku, tak pokud bys tudy třeba měla cestu...

mvmk
14. srp 2013

@anlek
@krystalka moje takhle tvori zapor uz asi rok, a jeste ji to nepustilo 😉