Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek Ty ,ale mas porad jeste tu nadeji ze ten 3 rok rozhodne a bude vse OK, a kdyz jsem videla jak je mala akcni a pohybliva, tak bych to tak asi cerne nevidela, ja ale uz asi tu nadeji moc nemam 😝 Ted uz bude mit 3,2 a zda se mi ze jsme tam kde jsme byli. 😝

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek
@krystalka na hristi byl dnes chlapecek, ten bude mit v prosinci 3 a okolo jel takovy ten nakladni vlak co ma zasebou xy vagonu a chlapecek napocital do 12 🙄 🙄 . Maminka mi uz ani nezdravi, pac Luk si vzdy hral s moji malou ve skupince a ona ho ted uplne ignoruje a utika od nej. Maminka si patrne mysli, ze je navedena ☹ ☹

kajiszek
2. zář 2013

@mvmk Tak motoriku má velmi slušnou, už i tu motorku dává, krásně skáče snožmo a teďka má zábavu, že skáče neustále z vejšky a to docela velký 😠 Akorát teda schody nějak nedává ještě střídavě ani nahoru, ani dolů, ale tak mně přijde, že na to je ještě docela malá, když vezmu velikost těch schodů... Ale tak asi by to umět už měla. Ale právě ta motorika mluví jakoby ve prospěch jedině tý receptivní dysfázky, protože tam děti problém nemají, co jsem tak pochopila... Prostě z mýho pohledu máme buď to OVŘ v recepci i expresi nebo receptivní dysfázii. Třetí rok rozhodne no... Ale ani u vás bych to tak černě neviděla, však vidíš, že některý dětičky na tom byly ve věku Emy ještě hůř a teďka jsou v podstatě v pohodě...

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek Ja bych take typovala u vas na OVR 😉

kajiszek
2. zář 2013

@mvmk A tak mně Vojta napočítal lehce po druhým roce do dvaceti 😀 😀 Ale jinak byl divnej celej. Já už z něj právě měla autistu, ale fakt se to srovnalo... Sice teďka počítá do dvaceti hůř jak ve dvou letech, ale zase má i jiný zájmy, než pořád všecko dávat do řady a počítat 😀 Každá mince má dvě strany... Mě třeba trápí, že furt nemá moc tu imaginární hru, ale pevně věřím, že se to rozjede ve školce... Prostě to, že dítě umí počítat, ještě neznamená, že je nějaký geniální...

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek Mne spis docela trapi, ze zacala delat ted takove novinky, jako ze si dava otazky a odpovi si na ne 😖 Nebo sebou vlaci uz skoro tyden pasek s kitickou, dava ho do kocarku misto panenky pusinkuje ho atd. S tim si jako v Momente nevim rady. Nejak porad nejsem jen s to VD kamaradka, abychom nakonec nedopadly nejak hur 🤐

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek Imaginarni hru ma ona od zacatku, ale mam pocit, ze ji az tak moc nerozviji 😝 Ted si treba chce hrat na schovavanou, vzdy se nekam schova, ale staci rict, kde je Emicka?A uz rve tadyyyy

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - tak ale tříleté dítě, které počítá do 12 myslím zdaleka není běžná norma 😉 , aspoň teda když si vezmu, že k zápisu do první třídy tu chtějí umět počítat tuším max. do 10 (ale mám pocit, že je to dokonce jen do 5)... Jinak my jsme v té době, kdy Jiřík ty děti nemusel, právě naopak tam schválně chodili, když tam nikdo nebyl - on o ty děti nestál a já chtěla, aby si užil lezení po hřišti a trénoval hrubou motoriku a takové to pískovištní družení a dohady na hřištích nikdy moc nebraly ani mě 😉

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - tak kdybych já chtěla po Jiříkovi ve 3 letech, aby se mi schovával, tak by absolutně nechápal proč a pokud by se třeba i schoval, tak by se mi vzápětí taky ozval, jako Emička 🙂

mvmk
2. zář 2013

@krystalka tak moje aspon vi ze ma 2 ruce 2 nohy a jeden nos 😀 tak aspon neco, ale kdyz jsem dnes sjela ten seznam co se ptaji pri 3 lete tak fakt moc zakrouzkovat nemuzu. Samoobsluha ted tezka 0, naprosto se odmita sama obleci, jedinou vyjjimkou jsou boty. Motoricky jsme na Tom tak jako tak mizerne, ale to uz ani moc neresim. Ted teda jdeme na 4 tydny do Boskovic do lazni a tam jsou pry uzasni tak snad to neco prinese. Ale i tak kdyz to podtrhnu a sectu tak mala odpovida max. na 2 roky ☹

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - to by mě docela zajímalo, ten seznam na co se ptají na tříleté, nás se neptali na nic 😉 , nemohla bys to sem dát? Myslím, že bychom tam těch bodů asi taky moc neměli...

mvmk
2. zář 2013

@krystalka No dnes se mi schovavala na hristi za velky kamen, ale koukala ji cela hlava a pul zad 😀 mela ale zavreny oci, asi podle motta nevidim te ja, nevidis me ty 😀 A kdyz jsem rikala kde je ta Emicka, tak se tomu hrozne rehtala 😅 Nevim sice jestli je to dobre nebo spatne, ale docela jsme se nasmaly 🙂

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - jo, tak to je docela typický, to dělá spousta dětí 😀 , no ono taky jak to mají vědět, že to tak nefunguje - to nevidím tě já, tak mě nevidíš ani ty? To jim prostě musí někdo říct, samy od sebe na to asi těžko přijdou....

mvmk
2. zář 2013

Optische Wahrnehmung
•kennt seine Kleidung
•sortiert Tee und Eßlöffel
•findet 2 verstecke Dinge
•erkennt Orte wieder
•erkennt Tätigkeit im Bild
•unterscheidet ein und viel

Handgeschick
•steckt Kette ins Rohr
•reiht Perlen auf Draht
•holt Bonbon mit Rechengriff
•faltet Papier
•gießt von Becher zu Becher
•malt Rundformen

Körperkontrolle
•geht 3 m auf Zehenballen
•frei treppab, nachgesetzt
•Fußschlußstand, Augen zu
•rennt 15 m ohne Hinfallen
•Anlaufsprung über Strich
•Beinsprung von Treppe
Der Wortschatz Ihres Kindes

Ab dem 3. Lebensjahr werden die Sätze nun immer komplexer und die Aussagen umfangreicher. Der Wortschatz Ihres Kindes wird um seinen 2. Geburtstag herum auf 200 bis 300 Wörter angewachsen sein, am Ende seines 3. Lebensjahrs wird es schon die Bedeutung von über 1000 Wörtern kennen!

Woran können Sie erkennen, ob die sprachliche Entwicklung Ihres Kindes normal verläuft? Als Faustregel für die Minimalanforderung gilt, dass Kleinkinder bis zum 5. Lebensjahr Sätze mit Wörtern, die der Anzahl der Lebensjahre entsprechen, formulieren können sollten. Ein 1-jähriges Kind sollte demnach Sätze mit einem Wort, ein 2-jähriges mit zwei Worten usw. formulieren können.

Im 3. Lebensjahr wird Ihr Kind zum ersten Mal in der Lage sein, den Plural zu bilden. Gleichzeitig können Sie davon ausgehen, dass Ihr Kind in viel höherem Maße in der Lage sein wird, auch Sie zu verstehen. Die Mühe, Ihrem Kind einen Sachverhalt ausführlicher zu erklären, sollten Sie als selbstverständlich betrachten.

Abstrakte Dinge

Das Begreifen von abstrakten Dingen fällt auch uns Erwachsenen nicht immer leicht. Verzichten Sie aber nicht darauf, Ihr Kind mit abstrakteren Begriffen zu begegnen. Die Lust Ihres Kindes, die Welt zu begreifen, ist so groß und das dürfen Sie entsprechend fördern.

Zu den abstrakteren Begriffen, die ein Kind im 3. Lebensjahr nicht auf Anhieb verstehen kann, gehören alle Begriffe, die sich auf zeitliche und räumliche Beziehungen oder auf Relationen in der Eigenschaft eines Objekts beziehen. Diese Beziehungen werden Ihrem Kind am Ende seines 3. Lebensjahres immer deutlicher, vielleicht wird es sie in der Mitte seines 4. Lebensjahres schon richtig anwenden können.

Zu diesen schwierigen Beziehungen gehören Begriffe, wie: kleiner, größer, länger, kürzer, brauner, gelber, höher oder weiter. Diese Begriffe sind jedoch notwendig, um das Unterscheidungsvermögen Ihres Kindes zu verfeinern. Räumliche Beziehungen sind leicht zu erklären aber vielleicht nicht auf Anhieb zu begreifen. Helfen Sie Ihrem Kind anschaulich, den Unterschied zwischen oben und unten, vor der Couch, auf der Couch und hinter der Couch zu verstehen.

Zeitliche Beziehungen

Zeitliche Beziehungen sind für Ihr Kind in diesem Alter schon wesentlich schwieriger zu verstehen: Erst warf Papa den Ball, dann flog er über den Gartenzaun. Jetzt liegt der Ball in Nachbars Garten. Erst kommt das eine, dann folgt das andere: Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft sind schwierige Begriffe, da man sie eben nicht „begreifen“ kann!
Sprache
•sagt: noch, wieder, viel
•wiederholt Viersilbensatz
•fragt: was´n das?
•spricht Dreiwortsatz
•spricht mit Puppe, Teddy
•Laute: r, s sch, x, z

Akustische Wahrnehmung
•versteht doppelte Ortsangaben
•befolgt Doppelauftrag
•zeigt 6 benannte Körperteile
•zeigt Tätigkeit im Bild
•hört 2 Schläge heraus
•befolgt: gib mir eins / viele

Sozialkontakt
•ist eifersüchtig auf andere
•wartet, bis es dran ist
•bringt gern andere zum Lachen
•führt gern Aufträge aus
•spielt gern Tierrollen
•spricht von sich als „ich“

mvmk
2. zář 2013

@krystalka nevim ale jestli umis nemecky, ale treby si tu nekdo pocte 😀

mvmk
2. zář 2013

@krystalka hodne se tam zabyvaji reci, ze dite ve 3 letech je schopno uzivat plural, ma vic nez 1000 slov, sestavuje minimalne 3 slovne vety dokaze uz konkretne uzivat zlutejsi hezci, vyssi atd. Potom tam bylo hodne o samoobsluze, ale nechci toho Sem tolik kopirovat, myslim ze vestina stejne tu nemcinu neda 😝

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - tak to je mazec...sice němčinou tak moc nevládnu, ale myslím, že s takovými požadavky, by tu propadla naprostá většina tříletých 😉 . Takhle dopodrobna to tu řeší snad fakt jen maminky, kterým se zdá, že s jejich dítětem není něco v pořádku, ale aby to standartně řešili pediatři, tak to ani náhodou...

sicinka
3. zář 2013

@mvmk Dáda tedy není žádný génius, ale že by byl mentálně retardovaný si nemyslím a správně začal říkat barvy až ve čtyřech letech, čísla se naučil taky ted. V zimě což mu bylo 3,5 jsem psala že absolutně nechápe proč by měl počítat prostě kdykoliv jsem se zeptala kolik vygeneroval nějakou náhodnou číslovku aby měl klid. Podle mě mají němci fakt divný nároky, to co popisuješ je spíše školní zralost než 3 letá prohlídka. Není to náhodou tak že to zkouší ale nepočítají že bude všechno umět, jako že hledají oblasti kde je to dítě talentované (u nás by to byla hrubá motorika) t, někoho baví čísla, někdo zná písmenka. Jen vyjmečné děti umějí vše najednou :.-) Jako kdyby měla tak smíšenou dysfazii tak zdaleka tahle nemluví, i u té semanticko pragmatické poruchy psali ze většina dětí do tří nemluvila proto mi to nesedělo na Dádu. Tak má fakt třeba hypotonii, ovř ještě umocněné dvojazyčným prosttředím a možná nemá IQ 140 to si netroufám z popsaného soudit, ale furt mi to nepřijde jako katastrofa prohlídku nějak přežijte a uvidíš 😨)

mvmk
3. zář 2013

@krystalka
@sicinka ja si myslim, ze u nas budou spis chtit motoricke dovednosti, pac psychologicke vysetreni jsme meli pred 3 tydny 😝 Ale oni jsou tu dukladni, alespon na tohle. Na prohlidky je naplanovana vzdy cela hodina, tak tam neco s tim ditetem musi delat, ze 😅 Kdyz tak ja se hodim potom nejaky preklad, ono toho zase tak hrozne nemozneho neni 😉
Prakticky jen ze musi poznat sve obleceni, roztridit pribor podle velikosti, chuze do schodu bez prislapu, ze schodu je jeste prislap povolen atd. Me jen zarazila ta samoobsluha. Ze se musi kompletne umet obleci, a vetsinu obleceni dat dolu plus umet zapnout knofliky a tak. Moje se zezasady odmita oblekat, a kdybych ji neoblekla tak tu chodi jeste vecer naha. A jasne vidim, ze neco pretahnout pres hlavu je opravdu Problem. A hlavne ta kresba, tam mam docela strach, ze ji proste nejak onalepkujou. Treba je fakt nejaka hodne atipicka autistka nebo neco podobneho 😝 Protoze na MR mi prijde, ze zvlada az moc veci 😝

cairka
3. zář 2013

@mvmk , myslím, že moja je podľa slovenskej normy na na cca. tie 3 roky +- ...z tohto (ujko google pomohol) , nedá ani 1/3 ... a má to byť vlastne na 3 ,0 vek... Napríklad tá jemná motorika - moja kreslí celkom solídne, ale keď dostane do ruky gorálky, tak aj ja ako laik vidím, že ich drží úplne nesprávne, ja tak vykrútiť ruku ani neviem, ako sa ňou ona snaží navliekať 😝
My dnes máme stretnutie s fyzioterapeutkou, som zvedavá, čo povie...

cairka
3. zář 2013

@mvmk , ináč moja takmer 4 ročná si dodnes nevie vyzliecť tričko a dodnes si nevie obliecť ponožky...

sicinka
3. zář 2013

No David se ještě před prázniny oblíkal svlékal sám (po roce ve školce) asi dva měsíce školky mu trvalo převléct si sám věci přes hlavu tak měl mikiny na zip. No a teď mu nejde nic ale u nás je to nějaký vzdor umocněný hlídánám děděčkem který za něj všechno dělal. On teď tak piští že nic nebude u všeho milion řečí já fakt doufám že je to jen období a bude od toho klid 🙂

kajiszek
3. zář 2013

S tou sebeobsluhou na tom taky nejsme moc dobře... Jako Nela vůbec, ta si oblíkne maximálně čepici a ještě šejdrem 😅 Ale Vojta si teda oblíkne slipy, tepláky, kalhoty, tričko a mikinu přes hlavu, ale rozepínací mikina nebo bunda, to vůbec, tam ty ruce nestrčí a už vůbec to nezapne. Jo a boty na sucháč si obuje. Ale tričko i gatě má kolikrát předkem dozadu a boty si málo utáhne a pak mu bota někde spadne 😀 A to jsou mu 4,2... Ale on je na tohle línej a je dost vzteklej, prostě to nesnáší...

krystalka
3. zář 2013

@mvmk - tak jakž takž se oblíknout zvládal Jiřík někdy po 3,5 - slipy, kalhoty, tričko, mikinu přes hlavu, boty na sucháč..ponožky až o něco později, zip si umí zapnout asi od 4,5 (ale ještě teď se mu to pokaždý nepovede, záleží na zipu...) a knoflíky neumí zapínat doteď - no, ale on je taky vlastně vůbec na ničem nemá, takže jsme k tomu nějak nebyli donucení 😉

martuulka
3. zář 2013

Ahoj holky, dnes jsme byli u Baslíka a pan doktor je optimističtější než Makovská. Přikláněl se k OVŘ, Martínek se mu pozdával, pochopitelně se za nama stále sune strašidlo smíšená vyvojová dysfazie, to porozumění je slabší, ale auti mu M. nepřišel. Svitla nám nová naděje. 😝 Jsem napnutá jak trenky. 😵

martuulka
3. zář 2013

Se samoobsluhou jsme na tom tak, že si M. sundá čepici, bundu, ponožky a kalhoty, nají se sám, jí už i vidličkou, pije s hrníčku a umí si čistit zuby a ruce.

mvmk
3. zář 2013

Holky tak to mame za sebou 😉 prosla v hranici sirsi normy, tzv. s odrenyma zadama 🙄 jak jsem predpokladala hodne to bylo o jemne motorice samoobsluze a reci 😝 Musela tridit barevne koralky do kalisku prislusne barvy, pojmenovat 4 zakladni barvy, neumela modrou, navlekat koralky na snurku, rozstrihnout barevny list papiru asi tak tloustka pijaku, to nedokazala jen ho parkrat nastrihla, roztrhnout list papiru pinzetovym uchopem, to potom nejak tak zasmoulila, postavit vez z 8 kostek, postavit pyramidku ze 3 kostek a protahnout mezerou tuzku, sestavit ze 4 kostek kvadrat to ji proste neslo porad to davala za sebou do rady 😝 , namalovat obrazek a pojmenovat co namalovala 😝 Udelala kolecko s teckama a rekla, ze je to Ball a to po 5 min. proseni, samozrejme uchop tuzky spatny. Sestavit 4 dilne puzzle, to klaplo tak tak 😝 spise s pomoci, Ukazat v knizce ruzne veci, psa kone atd. ale docela mazec pro malou pac to byl takovy ten hodne chaoticky velky obrazek s milionem ruznych veci. Potom se ptal Kolik ma prstu aby je spocitala, rekla 3, a potom je jeden po druhem pekne ukazovala a rikala zwei zwei drei drei a bravo 😀 😀 a zatleskala si 😝 musela hazet mic,obouma rukama, chytit - nechytla 😝 kopnout do mice take obe nohy, nesla prava, stat na jedne noze, poskakovat na miste, prejit tlustou caru, stat se zaverenyma ocima 😨 Ptal se kde ma nos, oci, usi, bradu, bricho, vlasy zuby, co dela s pusou - odpovedela he? 😝 Chtel aby si svlekla tilko, nechtela potom uz zacala nabirat tak ji nechal, pak chtel aby se mala oblekla, nechtela, tak jsem dostala vycineno, ze ji k tomu musim podnecovat se kazdy den obleci. Ptal se jestli sama ji priborem umi si nalit piti do sklenky umit a utrit ruce atd. Rec jsme probirali, ale on se priklani k vyroku pana psych. ze tedy OVR s oslabenou receptivni slozkou , a stizeno dvojjazycnym prostedim. 😠 On je toho nazoru, ze mezi 3-4 rokem se pohybujeme v takzvane sede Zone, kde se jeste neda presne urcit kde je pes zakopan 😝 A vse se muze jeste v dobre obratit. Vzhledem k tomu, ze ma tolik deti s bilingvinarniho prostredi a vidi ze vetsina se rozmlouva az ke 4 roku tak nechal jeste vse otevrene. On vidi malou pozitivne tak uvidime 😅

ivular
3. zář 2013

@mvmk Moc gratuluji k výkonům!! 😉
Mít tam pan doktor našeho Jeníka (navíc z monolingvního prostředí), dostane psotník 😝

mvmk
3. zář 2013

@ivular To si nemyslim, 😉 to jen tim, zes nevidela jeste moji malou spici panu, tak nemuzes porovnat, treba bys potom byla docela klidnejsi 😉

bosorka37
3. zář 2013

@sisstin ahoj Sisstin, procitala jsem diskusi od zacatku (rok 2009/2010) a zda se mi, ze muj synek ma v tuto chvili stejne problemy, jako jsi tenkrat popisovala ty. Mohla bych ti prosim napsat na nejaky mail, abychom si nedopisovaly tady? Moc by mi pomohlo, kdybych dostala nejake rady, jak s takovymto ditkem pracovat a jaky je vyvoj. Jsem z toho uz moc vynervovana co mu je - strasi nas autismem, ale ja se snazim uklidnit tim, ze to bude "jen" ta dysfazie, ale urcite receptivni, pokud vubec. Opravdu se velmi chovanim a rozumenim podoba tomu, co jsi popisovala tenkrat ty. Moc diky za reakci. Jana