Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
3. pro 2013

@cairka ani moj maly nemal doteraz obdobie "moje" toho sa uz asi ani nedockam ... pritom "ja sam" mame uz druhu vlnu

cairka
3. pro 2013

@abbie , no, "ja sám" by som brala 😅 😅 😅 "moje" kľudne prísť nemusí 😝 Ale "ja sám " má svoje plusy, hneď by bolo viac tých ÁNO v tom teste @mvmk 😀

abbie
3. pro 2013

dnes sme skusali grafo, co poviete? mal by to v jeho veku vediet uz lepsie, ci neni to zle? ale pravdu 😀

abbie
3. pro 2013

a takto sa snazi vyfarbovat akoze semafor, vidim na nom, ze sa snazi nevybocit z kruhu a ostat v nom, ked vyfarbuje

sicinka
3. pro 2013

Ty jo němci jsou fakt divný anebo mají hodně šikovné děti 🙂 jako co jsi viděl jako první by dal David možná teď, to schválně zkusím ale na 3 roky drsný. Jinak ten popsaný test u nás už by bylo u velké většiny ANO, nicméně on je pořád motoricky napřed tím je půlka pryč, navíc vysoce samoobslužný, na druhou stranu konflikt umí vyvolat i mnohem rychleji 🙂 A logo ho chválí dostali jsme procvičování na ty první a poslední písmena ve slově a já byla označena za ambiciozní matku, což mi přišlo vzhledem k tomu jako vypadal před třetím rokem poněkud vtipné.

sicinka
3. pro 2013

Ještě k dotazu co dělat s dítětem v afektu aby si neublížilo a já nosila pod rukou, nohy kopající do dáli, ruce zalomené pod druhou, defacto jsem si ho kolem sebe omotala a nohy koukali pryč. Na druhou stranu pokud se jen válel v bordelu a moc sebou netloukl tak jsem ho nechala. Jinak jsem se snažila samo tomu předcházet né vždy se dařilo. Na chůzi na sněhu pomáhalo švihadlo, ovázala jsem mu ho kolem pasu dva konce ke mě do rukou a pak šel, nevím jestli potřeboval vymezit prostor nebo co to jako mělo být. Jinak sníh byl horor ještě když mu bylo 2,5 vloni už v pohodě, letos se těší na lyže 🙂

mvmk
3. pro 2013

@abbie
@cairka tak treba to rozdelit se, jsem take dala ANO, mozna je to i tim, ze ma starsiho brachu a proste uz pochopila, ze kdyz se nerozdeli ona, tak ani on ji priste nic neda 😉 Kdyz dostane vic bonbonku tak prijde a podaruje, nekdy treba jen mne a braskovi rekne, ze on nic nedostane. Takze to asi neni tak nerealne. Pac muj syn byl motoricky ve vsem extremne sikovnej, 3 roky Kolo bez kolecek, 2,5 roku uz stal na lyzich na Fellhornu a ten je docela tezkej sjet 😉 , on jel jako fik 😅 tak ty motoricke Body take nejsou zadnou utopii 😉 A mala treba uz hru rozdeluje, rekne ze je Doktor a ja si musim lehnout a ona mne vysetruje, meri teplotu, popripade kdyz usoudi ze mam jakoby horecku tak me pridusi duchnou a da prikaz abych lezela 😀 Nebo si vcera dala na hlavu satek chtela obleci saty, a pres satek nasadila kelimek a ze pry je princezna a ma korunku a jde tanzen 😉 Ale treba to grafo co delal tvuj malej, to si mohu dat jen zdat 😢 Tuzku drzi jako kopac. Jo a to mi pripomelo, ze v Tom testu bylo jestli maluje postavu, popr. zviratko nebo nejake vozidlo, nebo stavi z lega zviratka . To byl take bod kdy jsem musela dat bohuzel NE ☹

mvmk
3. pro 2013

Jo a ten test se jmenuje Baileys test 3-opsala jsem si to pac jsem chtela mrknout na net co o Tom najdu. Je to test pro vyvojovou diagnostiku pro deti ohrozene psychomotorickou retardaci. Jak jsem se docetla je z USA a mel by se stat standartem i pro Evropu. Nemecko uz je jednou ze zemi kdy se vetsina odborniku k Baileys testu priklani. 😨

abbie
3. pro 2013

@mvmk no Boh ochranuj nase deti ....

mvmk
3. pro 2013

@abbie jako mne na druhou stranu tesi Vase reakce, pac mi to dava pocit, i kdyz moje mala spoustu techhle pofidernich veci nedala, ze na Tom neni az zase tak beznadejne spatne 🙂

mvmk
3. pro 2013

Ale alespon neco, moje Emicka zacala vcera opet pouzivat Ja, sice to nekdy doprovodi i svojim jmenem, ale Ja je znovu na svete 🙂 Diky bohu. Jen se bojim co zase prestane delat 😅 U nas je to vzdy jak na horske draze 😀 😀

krystalka
3. pro 2013

@mvmk - teď jsem procházela ten tvůj seznam a napočítala jsem s bídou 15 bodů, které Jiřík do těch 4 let splnil...některé body nedal ani v necelých 5 letech....a třeba ten bod, jestli dokáže přespat někde beze mne, to netuším ani teď, protože ještě nikdy nestrávil ani jedinou noc beze mne...a na dovolené jsme byli asi třikrát nebo čtyřikrát - že jsme spali mimo domov a to spal vždycky v posteli s námi 😉

mvmk
3. pro 2013

@krystalka hele ja jsem sama s tresouci rukou odevzdavala ten dotaznik plný NE 😖 Ale ja uz to tu psala, kdyz jsem se tazala zda musi 3-4 lete ditko tohle zvladnout, tak se jen usmal a nic k tomu neminil. No samozrejmne ho chapu, ze nebude delat nejake zavery, kdyz malou jeste konecne nezadiagnostikoval. Ale stejne uz ted se mi chlupy jezi z toho 12 😝

mvmk
3. pro 2013

@krystalka Jo nevim presne, ale ja jsem jich tam mela s bidou 9 samozrejmne tech otazek bylo o malo vic, jsem si je presne vsechny nezapamatovala 😝 Ale az tam pujdu tak ho poprosim, zda by mi nedal kopii. 😉

krystalka
3. pro 2013

Jinak holky, pro pobavení - přišla nám rostoucí pojízdná židlička k psacímu stolu do pokojíčku a Jiřík ji zvědavě okukoval a pak povídá "hele a tady to má takový chytátko" - ta židle má vzadu za opěradlem takové držátko, za které se odtáhne nebo přisune ke stolu, že se nemusí chytat za opěradlo...no prostě "chytátko", no 😀 . A jinak jsem v podstatě náhodou dneska večer při čtení zjistila, že si doslova pamatuje celé věty z jeho oblíbeného Bubáčka 🙂

krystalka
3. pro 2013

@cairka - já jsem třeba u Jiříka taky žádné období "moje" nezaznamenala a to "já sám" sice říkával a říkává i teď, ale nijak bouřlivě to neprožíval, že by jako za každou cenu chtěl dělat něco sám....že by se kvůli tomu vztekal apod., prostě jen konstatoval, že to zkusí taky.....a některé věci by klidně nechal dělat nás i teď - třeba u oblíkání doteď občas slyším "maminkooo, mě ta mikina nejdeeee, můžeš mi pomoct prosíííím?" Ale samozřejmě když chce, tak se dokáže oblíknout do 5 minut i s botama a bundou....to jen občas to ještě tak zkouší, co kdyby náhodou... 😀

mvmk
3. pro 2013

@krystalka nam oblekani moc nejde, jen neco, a hlavne svleci neco pres hlavu, to je doslova boj o zivot 😅

krystalka
3. pro 2013

@mvmk - ale to Jiřík by se mezi 3. a 4. rokem taky takhle neoblíknul, to jak jsem psala, že se oblíkne do 5 minut, tak to je teď - bude mu na jaře 6 😉 . Co se pamatuju, tak když nastupoval do miniškolky ve 3,5, tak si uměl oblíct tepláky a bačkory a jakž takž obout boty na sucháč....ve 4,5 začal chodit do školky a tam ho teprve konečně naučily paní učitelky zapínat zip u bundy a vůbec si tu bundu oblíknout, do té doby zvládal jen co bylo přes hlavu, jinak se do toho zamotal.... 😉

krystalka
3. pro 2013

@mvmk - a jak učíš malou svlékat věci přes hlavu? Jiřík to zvládnul celkem v pohodě, nejdřív vytáhnul z rukávu jednu ruku, pak druhou a pak už to nějak přerval přes hlavu - dlouhý rukávy byly jednodušší, u těch krátkých mu to chvilku trvalo, než našel ten grif, hlavně když ty trička byly užší....

cairka
4. pro 2013

@mvmk , no ja si zatiaľ môžem nechať snívať o takej hre 😅 a čo sa týka obliekania, je to dosť na figu tiež - vyzlečie si spodok , bundu, ale tričká, pulóvre, tielka nie. Oblečie si tú základnú vrstvu , bundu si nenavlečie na ruky, rukávy má problém sa z toho vymotať 😀 Nepíšem o tom, že ak sa oblieka bez dozoru, tak 3/4 vecí má naopak 😀 Obuje si len také našuchovacie, nezapne nič. Tým, že tá motorika je troška horšie, tak nezapne ani sandáliky. Len na suchý zips, aj to tak na rozbitie nosa 😝 (zapne, ale nezatiahne, aby mala pevne) . No a obuť nejaké botasky s pevnejšou pätou, alebo zimné topánky, tak to je zatiaľ úplne bez šance. Čo sa mi naťahujeme len pri tom, aby vôbec strčila nohu do tej topánky správne 🙄 ona stojí, ja pred ňu položím topánku, pootváram všetky otvory, čo sa dá... a ona nevie zastrčiť nohu dnu do topánky, ako zasunie prsty dnu, ja neviem, či ich skrčí, či ich len neotočí, aby už nešli dole, ale dopredu, ale tam sa väčšinou zasekneme na pár krušných minút 😅 Taký ten postup, ako pri bábätkách, že sedí a nastrčiť na nohu tiež nefunguje, tiež mi začne kadejako krútiť prstami, či čo to vlastne robí 🙄

saurian
4. pro 2013

baby ja neviem, ale mne tie body co nepridu az take premrstene, sice vacsina trojrocnych to nevie, ale stvorrocne deti uz hej. my sme teda vela casu s detmi, chodime vselikam, aj synovci a neterky to ucite zvladali, a vidim to aj teraz v nasej dedinskej skolke - teraz zobrali vela deti ktore maju 3r az v jan, feb a teda sice na zaciatku som videla ze ich rodicia prezliekali, ale teraz sa same, minule som sla pre drobca poobede a sa deti prezliekali do pyzamiek a vacsina samostatne - chodili si tie najmensie viac menej len dat pomoc pretiahnut tricka cez hlavy, a teda bolo im to mnohym treba "nachystat" ale zvladali, mnohych drobcov v dedine vidim slapat na trojkolkach uplne prtavych, ale tiez vela deti slapat na bicykli ci trojklolke nevie. a co sa tyka tej hry, a rozdelovania a pod tiez to vidim ze to deti male robia.

lenuskin
4. pro 2013

@mvmk Asi by jsme koukaly, kdyby nám v Říši otestovali naše zdravé děti. 😕 Už by asi spadly do jiného levelu.

abbie
4. pro 2013

@saurian 4 rocne uz hej, ale to rozdelovanie u 3 rocneho pochybujem ... a zvacsa sa deti ucia obliekat az v skolke ... je to hrozne individualne, neviem, co si predstavuju, ked sa dieta o nieco nerozdeli, to sa hned nieco znaci?

saurian
4. pro 2013

no ja som teraz to spocitala...
matkovi ked nastupil do skolky (to si lepsie pamatam akoked mal presne 3) - to mal 3r4m - 29ano, 6 nie
a kubkovi - v nov mal 3 - 5ano, 30 nie
no vacsina sa to uci v skolke, to je pravda, ale ako som pisala - u nas vlastne pobrali 2,5r deti a teraz im to ide, ked starsi nastupoval tak povedala riaditelka ze ved to skoro ziadne dieta sa same neobliekne, ale ze o mesiac z nich v skolke budu "mazaci" nech sa nebojim ak nieco nezvladne
neviem ci nieco znaci to rozdelovanie,ale nas to teda robil este ked rozpraval velmi malo (tak on mal v 3r menej ako 50 slov), vzdy ma nutil zjest polovicu jeho sladkosti, ale delil sa vtedy viac menej so mnou, teraz si vybera s kym sa rozdeli. ale napr ak sme na navsteve a je bonboniera tak da kazdemu, ak je tam bonbonov menej tak da par "vybranym" ludom

cairka
4. pro 2013

@abbie , tak ja si hlavne myslím, že tie otázky sú robené tak, aby prešli celým spektrom. To že sa nerozdelí, ale pritom má motoriku OK, vie básničky, pesničky... to môže znamenať akurát to, že rado má stále viac ako ostatní - povahový rys. Ale už to, že nemá OK motoriku, ne/rozdelí sa ale vie básničky môže ukazovať na takýto problém a zasa to, že má motoriku OK, ale nevie si zapamätať básničky a ešte sa aj ne/rozdelí na hentaký a to, že nemá OK motoriku, nevie básničky a ne/rozdelí sa na ďalší...že sa to nedá brať ako jeden aspekt, nerozdelí sa v 3 rokoch, tak to znamená, že mu niečo je ... A ešte stále nevieme to hodnotenie testu. Podľa mňa tam sú aj body, kde sa má povedať Nie, respektíve by bolo prekvapivé, keby boli všetko Áno. Možno majú tabuľku, že do čo ja viem 15 NIE sa to berie ako norma...

saurian
4. pro 2013

@abbie
ono deti ani vacsinou nemaju prilezitost sa rozdelit, pretoze ak ma nieco cudzie dieta povies svojmu to je chlapcekove, ak prides kde je viac deti napr na navstevu tak das keksik ci lizatko kazdemu a kazde ma svoje. 😀

abbie
4. pro 2013

@saurian ako maly, ked nieco papa, tak ma ponukne, aby som ochutnala, to je to? ale casto to zas nerobi...

cairka
4. pro 2013

@abbie , a popravde, mi tento test príde objektívnejší ako test, kde je OK, že 4 ročné dieťa s problémami zloží 4 kúskový obrázok . ALe ako píšem, predpokladám, že sa očakáva isté percento odpovedí Nie. A rovnako sa očakáva, že v tých 36m. tých nie bude o dosť viac ako o 12 mesiacov neskôr.

saurian
4. pro 2013

@abbie
no to neviem co tym bolo myslene,... ale ja som pri tom napr rozmyslala aj o inom, ze ci sa vie napr ked sa hraju dvaja s legom dohodnut na kockach, v piesku na hrackach....
ono tie otazky su dost zaludne, som nad nimi rozmyslala a su tam fakt vsetky oblasti. mnohe obdoby tychto otazok sa vyskytuju aj testoch na PAS.
ale nepoznam napr dieta ktore je v 3r priborom 🙂 teraz som sa v skolke pytala ci to deti vedia (lebo my sme na to doma nejak zabudli a neviedli sme ho k tomu jest priborom ☹ ) ze ci mu to ide a ci to deti vedia a povedala ze predskolaci by to uz mali vediet.

cairka
4. pro 2013

@saurian , áno, aj staršia začala jesť príborom až ako predškoláčka. Ale tiež som ich k tomu doma neviedla 😅