Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. led 2014

@martiina_k treba Baslik nikdy neda diagnozu, jen nastini, nase logo taky a dg my mame od Krejcirovy, cili psychologa a ma to vetsina deti na diskuzi, skoro 300 deti 😉

sisstin
autor
24. led 2014

Chci videt logopeda, ktery pozna napr. Receptivni VD od autismu 😉 neznam zadnyho takovyho 😉

sicinka
24. led 2014

@giraafje s tou školkou strašně záleží na dítěti já bych jí jako takový přínos pro nemluvící dítě a ve třech letech neviděla. Bavila jsem se o tom i s psycholožkou a ona říkala že školku ano kvůli socializaci, nečekejte od toho že se dítě zlepší kvůli kolektivu, když jste se mu doteď věnovala. To funguje u dětí které mají doma nepodnětné prostředí a ty pak ve školce rozkvetou. Za nás první rok by bylo ideální aby chodil po O, řeč se začala raketove zlepšovat už před nástupem. Já bych t zkusila a uvidíš jak to bude snášet, atd. Ale jen kvůli tomu aby se zlepšil v řeči bych ho do školky nedala.

sicinka
24. led 2014

@sisstin co vy a zápis? Já se děsím příštího roku, když tak čtu co se zkouší 🙂

sisstin
autor
24. led 2014

A vsichni dobri logopedi, ktere znam nechavaji diferencialni diagnostiku na psychologovi, pac hodne deti ma receptivni a smisene dysfazie, hodne z nich ma k tomu ADHD atd, logoped muze urcit max. tu expresivni, a i tak bych nkdy nenechaka dg. na logopedovi 😉

martiina_k
24. led 2014

@sisstin jo, to je jasné, že logoped odmítne z kapacitních důvodů. U nás jsou kromě jedné také všechny logopedky plné, ale není to z důvodu, že to to dítě nepotřebuje, když ho nikdy neviděla, za tím si stojím, to se nedá po telefonu odhadnout. Navíc pokud tříleté dítě nemluví nebo mluví minimálně, podporu řeči rozhodně potřebuje. Ale jako nechci se s tebou dohadovat 🙂 😅

sisstin
autor
24. led 2014

@sicinka my jdem patyho unora 😉 v pondeli mame jet do SPC do Tyrsovky a samozrejme Tygr zvysena teplita rano, hodil savli, ted spi, tak se modlim, at je to jen nejaka viroza kratka 😉

sicinka
24. led 2014

@martiina_k to jsem psala já, jen že mě taky po krátké konzultaci odmítla logo po telefonu a je velmi dobrá 🙂 prostě na to neměla kapacity...

sisstin
autor
24. led 2014

@martiina_k v Tyrsovce taky nechavaji hlavni slovo psychologovi. Ono se to jako uvadi, ze dg. Dela logoped, ale v praxi to teda skoro neznam, pac takovou formu VD, aby stacil na diagnostiku logo ma teda dost malo deti.

martiina_k
24. led 2014

@sisstin asi jsem se špatně vyjádřila. Logoped tu diagnozu stanoví za podpory toho psychologického vyšetření. Nicméně neposílá k psychologovi každé dítě, jen ty děti, u kterých má na VD podezření. Takže logoped si stanoví prozatimní dg. vývojová dysgázie, než se dítě dostane k tomu psychologickém uvyšetření, uplyne další čtvrtrok, takže logoped už s ním pár návštěv měl a pracoval s ním jako s VD ... psycholog mu to potom jen potvrdí ve zprávě, ve které uvede nerovnoměrný vývoj, a výrazný nepoměr mezi verbální a neverbální složkou atd...

sicinka
24. led 2014

@sisstin my máme po týdenní viróze, zánět středního ucha. příští týden máme jet do lyžovat, tak jsem na to zvědavá. Tak se hlavně uzdravte. Já ho na podzim taky vezmu kolečko PPP a psycholog aby doporučili co se školou. On sice v principu dost věcí dohnal, ale podle mě vyfásne nakonec nějakou poruchu pozornosti nebo něco takového.

sisstin
autor
24. led 2014

@martiina_k jo jasně, takhle, dobrý 😉 já třeba v praxi spíš vidím to, že dítě jde nejdřív k psychologovi a ten ho pak na základě dg. posílá na to logo...ted jako nemluvíme o dětech s patlavostí atd, tam je jasný, že nejdřív se jde asi k tomu logopedovi. Nicméně VD není jen o řeči a fakt znám minimum dětí (nebo spíš maminek), který šly nejdřív k logopedovi a až pak k psychologovi, páč ty děti s VD jsou vždycky "jiné" a není to jenom o řeči 😉

sicinka
24. led 2014

@giraafje Dáda už je tedy starší, ale chodí ve školce na logo kroužek s klinickou logopedkou a ta artikulace je to poslední co dělají. Minule se chlubil že jedli žížalu (dlouhý bonbon) ale že to dělali strašně dlouho protože museli pracovat jen pusinkou 🙂 Jinak rozvíjí motoriku mluvidel, dělají uvolnování ruky, různé úkoly atd. Dáda je z těch hodin absolutně nadšený což mě moc těší 🙂

sicinka
24. led 2014

@sisstin My jsme jiný i bez VD 🙂 ono i "blbý" OVŘ to dítě ovlivní v mnoha směrech.

martiina_k
24. led 2014

@sisstin Tak to já mám přesně opačné zkušenosti. Dítě se dostane k logopedovi, protože se rodičům něco nezdá a pediatr ho odešle právě tam. Logoped si udělá vyšetření a na základě toho teprve jedná a vysílá dítě k psychologovi. Ono v Praze to funguje asi jinak, ale u nás je to těžké, nejbližší psycholog je v bůhví kde, navíc všichni maj plno, takže asi první nasnadě je ten klinický logoped...

lenuskin
24. led 2014

@krystalka Myslím, že to zvládl skvěle. To už by musel být dítě s velkým sebevědomím, aby nezaváhal.
Je dobrej. 🙂

sisstin
autor
24. led 2014

@martiina_k já jsem z Pce, ale jinak myslim, že dost to ted frčí hlavně na základě těch netových diskuzí, který ted už jsou, takže většina lidí jde nejdřív k tomu psychologovi a až pak na logo, nebo prostě tak nějak současně 😉 s psychologama je to všude na pytel, není to nikde lepší, proč myslíš, že z celý CR jezdí ke Krejčířový(která už nebere), k Junkový, k Novákový a k Wawrozsový, tím to asi hasne...a najít dobrýho logopeda je to samý, my jezdíme k Baslíkovi 2x měsíčně hodina vlakem a ještě 40minut metrem, k naší chodíme 2x týdně...s tou péči pro dysfatiky je to furt jedna velká katastrofa a je to hlavně o tom, co si kdo může zaplatit a kolik tomu může věnovat času 😒

martiina_k
24. led 2014

Ráda budu v diskuzi pokračovat 😅 ale teď mizím... mějte se 🙂

hrusti
24. led 2014

@krystalka Jirik je sikula.
Nas ceka v breznu Krejcirova, tak jsem zvedava, co tam predvede. Spis nepredvede 😉

@martiina_k Nas pediatr odeslal nekdriv na foniatrii a tam nam doporucili psychologicke vysetreni a logopeda. Diagnozu nam dal psycholg.

@giraafje U takhle malych deti se nedela artikulace. Rozviji ruzne slozky - zrakove, prostorove a sluchove vnimani, grafomotorika, orofacialni cviceni, rozvoj slovni zasoby a pri spravne stimulaci by se ta vyslovnost mela lepsit sama. Vylozene artikulace se cvici az u predskolaku🙂

Jinak my jsme doma. Byli jsme na horach, vratili se a lehla mala a dneska jsem byla u dr s Honzikem a o vikendu to mozna ceka i me☹

hrusti
24. led 2014

@sicinka Uz taky mam trosku paniku ze zapisu, i kdyz Honzik bude mit na 80% odklad. Jedna maminka na fcb psala, ze po nich chteli prevypravet pohadku o Cervene Karkulce. To jako u nas fakt nehrozi. Sice uz mluvi, ale souvislejsi vypraveni je fakt horor ☹

sisstin
autor
24. led 2014

@hrusti no představa, jak Tygr někde říká pohádku je docela vtipná 😅

krystalka
24. led 2014

@sicinka
@hrusti
Holky, klid, já jsem se tím vůbec nijak nestresovala, jestli něco předvede nebo ne, byla jsem zvědavá, to jo, ale na druhou stranu - školní docházka je povinná, takže do školy ho vzít musí tak jako tak, my jsme to pojali tak, že se jdeme do školy podívat, vyzkoušet si, co tam tak děti dělají a zapsat se....a naštěstí i u toho zápisu z toho nedělali vědu, pochválili všechny děti, žádnému nedali najevo, že by to byla nějaká ostuda, když něco nevěděly, tak se jim snažili napovědět....když kolikrát čtu, co chtěli v jiných školách, tak mi to přijde, jak kdyby dělali maturitu, nebo co 😉 , pohádku po nás tedy nechtěli, jen jestli umí básničku, tu jim s mojí pomocí nakonec celou řekl, akorát jak byl vyvedený z těch lidí kolem, tak mluvil téměř neslyšitelně a nebylo mu prakticky nic rozumět.
Nicméně u nás se ukázalo, že největší problém je ta jeho nesoustředěnost, protože on většinou koukal po okolí po dětech a učitelky občas nevnímal, pokud jsem ho "nevrátila" zpátky, takže pak vlastně ani pořádně nepostřehl, co se po něm chce, když se pak začal zase soustředit, tak to bylo mnohem lepší....takže nechci vidět, jak to bude vypadat ve třídě, kde jich bude nejmíň 25 😒 . No budeme tu pozornost trénovat a snad to za ten rok bude lepší....a hlavně doufám, že nás vezmou, není to spádová škola.... spádovou máme jazykovku, která jede prý dost tvrdě na výkon...

giraafje
24. led 2014

Holky, moc děkuju za vaše názory a zkušenosti. Já si taky myslím, že mě odmítla z kapacitních důvodů. Každopádně se zkusím poptat ještě jinde, tady ta nám ani neslíbila, že nás v těch 3,5 letech vezme, jenom si nás zapsala někam do pořadníku.

giraafje
24. led 2014

No tak nakonec jsem zkusila Mgr. Marešovou v Chodově, o které tady psala @peggy722, do telefonu byla velice příjemná a dala nás na únor 🙂 Tak hlavně aby neonemocněl, den předtím máme ještě i dr. Junkovou.

sicinka
24. led 2014

@hrusti já z toho mám taky hrůzu navíc mi žádnou oficiální diagnózu nemáme, navrch mě dorazila ta cvičebnice s tím co má umět k zápisu, mě přišlo že tohle by měli umět na konci první třídy 🙂 Ale jsem pevně odhodlaná že ho nebudu drilovat věci dopředu, učím ho jen to o co má zájem teď zrovna strašně řeší počítání na prstech do deseti, tak potom jo.Teď mám od logo nějaká ty první písmena ve slově, a on tedy slyší správně tu hlásku (slyší vláček a řekne tam jen V). Ale jaksi netuší nic o tom že je to písmenko, ani jak se píše. 🙂 v principu mi přijde že ten jeho vývoj je správně jen moc nevím o kolik pozadu,,,,

hrusti
24. led 2014

@sicinka Mně osobně příjdou ty nároky na děti dost vysoký. Podle mě to, to co ted chtějí po dětech u zápisu, jsme se my učili ve škole. Já ho cíleně určitě nebudu připravovat na zápis. Už takhle mi přijde, že toho je na něj dost, že po něm pořád něco chci a vlastně si to svoje dětství ani pořádně neužije. Jinak písmenka zná jen díky tomu, že máme na logo kartičky vždycky zaměřené na nějaké písmeno a jeho zajímalo co to je napsané nahoře na tom papíře a tím se začal zajímat o písmena.
Já počátím s tím, že budeme mít odklad. Honzík mi pořád přijde takový dětinský a hlavně nesoustředěný. Uvidíme, kde bude za rok. Baslík se ted naposledy zminoval, že se hezky rozjel a že by třeba mít ten odklad ani mít nemusel. Ale fakt nevím, co bude. Navíc se budu vracet do práce na plný úvazek a už nebude čas s ním dělat tolik jako ted, tak nevím, jak se to na něm "podepíše" 😉

hrusti
24. led 2014

@giraafje Tak pak poreferuj. Jsem zvědavá. Možná bysme jí časem taky vyzkoušeli 😉

peggy722
24. led 2014

@giraafje My jdeme 12.2. tak taky doufám, že nebude nemocná. Jo v telefonu působila dobře.

peggy722
24. led 2014

@sicinka Podle mně je asi docela v normě. Lucka taky hrozně ráda počítala a myslím, že ve 4 letech jsme hrály v metru slovní fotbal, protože se s ní jinak nedalo vydržet, když se nudila.
Tak Elča je říjnová, takže tak jako tak půjde do školy skoro v sedmi. To by na tom musela bejt po všech stránkách hodně dobře, abych uvažovala o předčasným nástupu. U nás nemá moc smysl o tom zatím přemýšlet, kdo ví co bude.
Já budu ráda, když bude normálně mluvit. To mi ke štěstí stačí.

sicinka
24. led 2014

@peggy722 no já nevím já všude čtu jak děti ve 4 znají celou abecedu i anglicky, počítají od tří a tak. Ale on ty písmenka právě nezná, a jsou mu ukradený - on slyší tu znělost jako že sám odvodí tu první hlásku, ale ani se neblíží k tomu, aby znal písmena. No a pak vezmu cvičebnici kde je co nepatří do řady a bere se to podle posledních písmen ve slově, mě to prostě přijde těžký. Nebo vyšrafuj obrázek to neumím ani já 🙂 U nás jeden pokrok asi tvrdě vydřený školkou -. začíná vybarvovat, sice přetahuje ale logo ho chválila za přítlak a že je pečlivý že to dělal asi 20 minut, Jako on je sportovně nadaný o tom žádná ale to jaksi u zápisu nikoho moc nezajímá. No co budeme vypadat zanedbaně asi...