Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
5. únor 2014

@sisstin S tím rozvodem je mi to fakt líto, ale zase je dobře, že se rozcházíte celkem v klidu.
Tak Lucka už má skoro po neštovicích, už se jí jenom hojí. Elča zatím nic nemá, tak jsem zvědavá. Už mně to doma strašně nebaví, pořád se hádaj, dělaj bordel, uklízet nechtěj. Elča mluví trošku víc, hlavně přidala spoustu různejch citoslovcí.

lelask
5. únor 2014

@majus246 playwisely mame uz aj v Martine ak este mate zaujem 🙂 kuk www.bystredeti.sk

sisstin
autor
5. únor 2014

holky, my valíme za půl hodiny na zápis, no jako vůbec se mi tam nechce 😝

sisstin
autor
5. únor 2014

Tak to máme za sebou a jako vcelku v poho 😉 chvíli jsme tam čekali, tak jsme tam pařili Zámecký schody s jinýma dětma. Pak si nás tam zavolali, já mluvila s jednou učitelkou a Tygr šel s druhou. No nestihla jsem tý druhý říct, že má VD 😝 takže to nevěděla, no ale jako docela to dal...i slovně. Nejdřív měl říct básničku nebo zazpívat písničku, pak popisoval pohádku o Červený Karkulce, pak měl říct první písmeno ve slově, pak nějaký písmena říkal jiný, čísla, opisoval tu větu psacím, pak cosi maloval, já úplně nevím, jak jsem se bavila s tou druhou učitelkou. Tak pak přišla ta, co byla s Tygrem a že je strašně šikovnej, ale na pět let ( 😅 😅 😅 ) je fakt malej a ta řeč by jako chtěla vypilovat, takže doporučuje odklad 😅 Takže jsem řekla, že má těžkou vadu řeči a odklad už máme zařízenej.

Tygr byl v pohodě, prej ty úkoly byly dobrý, vybral si dárek a šel....takže jako uf 😅

peggy722
5. únor 2014

@sisstin Tak vidíš. Ono je někdy lepší ty děti hodit do vody ať plavou. Možná kdyby to věděla, tak by byla ovlivněná, takhle ho brala jako každý jiný dítě. Já si myslím, že už příští rok to bude mnohem lepší, bude vyzrálejší. Holt lehce lekavej bude asi pořád 😅 .

sisstin
autor
5. únor 2014

tak už jsou výsledky a Tygr je přijatej 🙂

adky
5. únor 2014

@daja53 ak si nevies rady s bank. prevedom, ze je tam vela cisel, skopiruj tie udaje, vytlac, skoc do svojej banky- daj im papier a oni ti to spravne prevedu, mne tak vzdy prevadzaju. Ja sa v tom nevyznam, same cisla, IBAN atd. , som z toho magor 😀
Tak to mas podobne staru dcerku ako ja, Vaneska hyperaktivna nie je, aj autizmus jej vylucili ( aj ked podozrenie bolo,pretoze moja , uz 17 rocna, sestra je autistka) ...ale Vaneska sa tak nikomu nejavila,ani mne. Je ako bezne dieta, len ta rec ☹ Tiez si vytvorila svoju- taku hatlaninu ktoru bezne pouziva, no teraz uz pomenej,nastastie. Ja verim, ze sa z toho rychlo dostane a zacne rozpravat,dufam. Chodite do klasickej skolky?

daja53
5. únor 2014

@adky tak dik za radu,ale uz som objednala zo slov.stranky ,je to drahsie ,ale uz som bola bezradna,nabuduce sa budem riadit tvojou radou a skopirujem a pojdem s tym do banky 🙂 ,Bronke tiez vylucili autizmus,ked mala 3,5 r.,ale si predstav ,ze na genetike jej zistili,ze ma nejaku podskupinu autizmu a prislo mi to domov po 11 mesiacov.Takze zase tie vysetrenia dookola,aj u pani dok.Janosikovej sme sa mali objednat ,ale tam sa dovolat ,skusam to kazdy den a veru ,uz som zufala 😝 ,a skolka doporucovali normalnu ,koli reci,ze by jej to prospelo a vlastne koli tej reci nam ju vyradili,tak hladame teraz specialnu,a kedze sme z dediny ,mame ju daleko 😖 ,tak zvazujeme ,len aby bolo Bronke dobre 😉

saurian
5. únor 2014

ahojte - len info - dnes som si vsimla na stranke Specialnej skoly spojenej s materskou skolou v Pezinku - ze v sk.r. 2014/2015 budu otvarat triedu MS s logopedickou starostlivostou. neviem presne o co ide, len som to tam videla 😉
Je to asi novinka, lebo doteraz taku nemali.

adky
6. únor 2014

@daja53 citala som, ze na SR su 2 pani doktorky ktore su velmi dobre v diagnostike poruch reci. Pani Janosikova va Trnave a pani Maria Mikova v Presove - my sme pred rokom boli za tou pani Mikovou....aj ked na stranke mala uvedene, ze mi povie diagnozu,nepovedala. Povedala , ze z jedneho vysetrenia to nevie zistit, ze musim za nou chodit pravidelne - ktovie kde je pravda, ale za kazde vysetrenie pytala 10 eur - prestali sme tam chodit, nic sme sa nedozvedeli 😀 Na genetike sme este neboli, nikto nas neposiela,ale navstivili sme metabolicku ambulanciu a tam bolo vsetko OK. Vaneska tiez navstevuje klasicku skolku, ale vobec mi ju nechcu vyradit, pomahaju jej a viac sa jej venuju. ....nechapem preco ti Bronku vylucili 😒 Na dalsi rok by mala ist vaneska do tzv. pripravky, co je pre predskolakov,ale kedze nerozprava tak nemoze - nasla som si, ze u nas v PO mame specialnu skolu pre deti s poruchou reci kde sa detom stale venuju logopedovia, uz som tam volala, o 2 tyzdne mame pohovor 😎 Tak som zvedava ci nas posunie vpred. Z dediny to mate trosku blbe, velke dochadzanie 😔 ale drzim palce nech sa nieco najde, hlavne nech jej to pomoze 😉

daja53
6. únor 2014

@adky ahoj ,tak my sme tiez boli v metebolickej ,tam je vsetko o.k,na genet.tes.nas poslala neurologicka,aj na magnet.rezonancii sme boli,nador na mozgu nie je ,ale budeme tam chodit,a budu pozorovat zmeny ,aj CD nam dali.Od dnes berieme fosfores,kupila som ho za 39e a je tam 45 kapsul,uvidime ,ci Bronke zaucinkuje 😕 ,to je super ,ze mas blizko skolku, 😎 ,my sme chodili aj logopedke,ale to bolo zbytocne ,Bronka nechcela spolupracovat,tak mi dala malovanu abecedu a ucime sa doma 😀 ,celkom jej to ide ,aj ja drzim palceky Vaneske 😀

bosorka37
7. únor 2014

@krystalka do jaké logo školky prosím chodíte?

krystalka
7. únor 2014

@bosorka37 - ona to není přímo logo školka, je to speciální školka, teď tam Jiřík chodí druhým rokem a jsme fakt spokojení, součástí té školky je i SPC, kam jsme chodili jeden školní rok předtím, než ho tam přijali, logo péče je tam na super úrovni, teď jsme tam poznali třetí logopedku a všechny jsou skvělé 🙂 . Chodíme sem www.mssslunicko.cz - je to Praha 5, kousek pod Motolskou nemocnicí...

hest
7. únor 2014

@sisstin tak to dopadlo velmi dobře ten váš zápis!

bosorka37
7. únor 2014

@krystalka tak to ráda slyším, v úterý tam jdeme se ukázat 🙂 tak to jsem ráda, že jsou na školku dobré reference.

sisstin
autor
7. únor 2014

Zpráva od Krejčířové 😉

Při vyšetření se přiměřeně přizpůsobil situaci, kterou již zná z předchozích setkání, ochotně navázal sociální kontakt a po celou dobu se snažil aktivně spolupracovat. V cizím prostředí je ovšem chlapec stále hodně nejistý a vnitřně inhibovaný a většinu doby proto vyžaduje poněkud vyšší míru podpory a povzbuzení, zjevně pozitivně je motivován úspěchem a oceněním. Mimo výkonovou situaci byl poněkud spontánnější, bez neklidu či jiných abnormních projevů v chování.

Aktuální intelektové výkony plně odpovídají věku, s mírnou převahou v oblasti neverbální, současně chlapcova výkonnost kolísá i v důsledku vnitřní tenze. Věku plně odpovídající (až nadprůměrné) jsou jeho schopnosti vizuoprostorové (konstruktivní dovednosti, prostorová představivost), schopnost verbálního i neverbálního usuzování i bazální dovednosti paměťové jsou adekvátní věku. Jemná motoriky ruky bez kvalitativních abnormit, grafické projevy jsou percepčně přiměřeně zpracované, ale se známkami lehčí vizuomotorické dyskoordinace. V řeči v anamnéze závažně opožděný vývoj zejména ve složce expresivní, v současnosti již rozsah slovní zásoby odpovídá věkové normě a chlapec spontánně dokáže tvořit dlouhé věty i souvětí, v kontaktu je však často nejistý a tedy i verbálně inhibovaný. Porozumění řeči bez specifických obtíží.

Od minulého vyšetření vývoj velmi dobře postupuje a dochází k dalšímu vyrovnávání dřívějších vývojových nerovnoměrností, současně je chlapec opět i poněkud uvolněnější a spontánnější. Navštěvuje MŠ (třída logopedická), kde je dobře adaptován, zcela bez behaviorálních obtíží.

Závěr: Residuální obraz expresivní vývojové dysfázie u chlapce s celkově velmi dobrou (v dílčích dovednostech až nadprůměrnou) intelektovou kapacitou. V chování mírně inhibovaný - nejistý, ale ochotně spolupracující, bez kvalitativních abnormit, adekvátní schopnosti sociointerakční.

Navštěvuje MŠ - třída logopedická, dobře adaptován. Vzhledem k residuálním projevům řečové poruchy a celkové sociální nezralosti a inhibici doporučuji v příštím školním roce ještě odklad školní docházky a pokračování v cílené předškolní přípravě v rámci stávající školky mateřské. Prioritou individuálně stimulačně edukačního programu zůstává hlavně systematická péče logopedická a další podpora jeho samostatnosti a posilování jeho vlastní sebedůvěry a sebejistoty.

mysiatko
7. únor 2014

@daja53
@adky baby naco je dobry ten fosfores memory?

daja53
7. únor 2014

@mysiatko AHOJ ,POMAHA DETICKAM NAPREDOVAT,JA SOM HO ZACALA PODAVAT DCERKE LEN OD VCERA ,ALE ADKA HO UZ PODAVA SVOJEJ DCERKE DLHSIE A VLASTNE OD NEJ SOM SA DOSTALA K TOMUTO PRIPRAVKU.MOJA DCERKA NEROZPRAVA,MA SVOJU REC,NO POVIE NIECO ,ALE DOST MALO A TENTO PRIPRAVOK BY JEJ MOHOL POMOCT. 🙂

mysiatko
7. únor 2014

@daja53 a odkial ste ho objednavali?skusam sondovat po nete ale nejako neviem najst 😖

daja53
8. únor 2014

@mysiatko Ahoj,ja som ho objednala na Slovensku,ale Adka ho priamo z finskej stranky,je tam lacnejsi,len som mala problemy z platbou,bolo tam kopu cisel.,Tak z jednej lekarni na vychode som si ho objednala a za dva dni mi prisiel domou. 🙂

sisstin
autor
8. únor 2014

😉

develyn
8. únor 2014

Skvělý letáček..🙂. jak ho můžu šířit dál? budete posílat za sdružení nějakou verzi na vytisknutí?

sisstin
autor
8. únor 2014

@develyn napiš mi do IP mail, pošlu ti ho 😉 nebo je na FB stránkách ke sdílení 😉

gabina75
8. únor 2014

Ahoj holky, již delší dobu Vás chodím číst a ráda bych se "přidala" mezi vás. .Dovolte abych vám napsala něco o sobě... Mám 5 a půl letá dvojčátka, kluky, a u oba mají velké potíže s řečí. U jednoho v tuto chvíli máme dg. vývojová dysfázie, u druhého celkové opoždění ( dle psycholožky je v momentálně v pásmu LMR ), podezření na autismus. Defacto mluví nejčastěji jednoslovně, většinou nečasují, neskloňují, ve větě dokáží použít 2, max. 3 slova. Jediná delší věta, kterou dokáží říct je věta " maminko prosím já chci.." a tak pak doplní co chtějí..ale nevychází to z nich, spontánně, defacto tuto větu říkají automaticky a slovíčka na ní loví v paměti...Kubík ten má takový svůj svět, je stále takový miminkovský a z ničeho si nedělá hlavu, prostě nic neřeší, jediné co ho zajímá jsou počítače a vlaky, na počítači umí věci, který by mnohý dospělý ani nedokázal, je to až neskutečné co na něm dovede. Stejně tak, když ho tam něco zajímá, dokáže si to tam sám najít, najde si např. google, nebo youtube, napíše si slovo které hledá a pak kouká na videa.. Jeden čas " ujížděl " na rybách, protože táta je rybář, takže se naučil sám napsat slovo kapr a hledal si rybářská videa.. Nyní naprosto " ujíždí " na vlakách, napíše si slovo vlak, vlaky atd,a hledá videa s vlaky.. Při práci na počítači má neskutečně dobrou pamět, stačí, když mu to slovo 2x napíši já a pak už to zvládá a pamatuje sám..Nebo třeba přijde leták do obchodu, on si ho vezme, opíše si do PC název obchodu, tam si otevře leták v PDF a letáky si prohlíží oba..Nebo si vezme DVD s pohádkama,, jejich názvy si přepíše do počítače a kouká na pohádky... K vánocům jsme koupili tablet, defacto hned se na něm naučil, ihned pochopil systém dotykové obrazovky, sám se připojí na net a kouká na vlaky.. někdy si najde to samé video n a PC a na tabletu, ve stejnou chvíli je pustí a ony mu " jedou na vteřinu stejně ..Jinak hrát si vydrží defacto jen s vláčky, to vydrží stavět koleje a jezdit a jezdit.. Zajímají ho vlaky i naživo, při jízdě autem si všimne každé trati okolo které jedeme a to i když je fakt daleko... Když vidí že pojede vlak, musíme zastavit a čekat na něj, jinak by byla bud " scéna ", nebo by vydržel brečet třeba půl hodiny..Bohužel kromě vlaků a techniky ho nezajímá vůbec nic jiného. Nemaluje / dokáže vytvořit maximálně čmáranici, pár čar, a sám malování vůbec nevyhledává ), stejně tak ho nezajímá jakékoliv jiné " manuální " činnosti. Jíst musí jen lžící, max. vidličkou, příbor vůbec nezvládá. hrubá motorika je nic moc, na kole neumí, např. na prolézačku se bojí vylézt, do schodů je také problém, to jde velmi opatrně a " křečovitě ", bojí se, celkově je nemotorný a neobratný, když například běží, neběží " jistě " a je takový pomalejší, má horší koordinaci pohybů.....Jako malý byl hypotonický, cvičili jsme Vojtovku... ..Filípek, jeho bráška, ten má největší problém jen s tou komunikací, zájmy má tak nějak všestranné a nevyhraněné.. Rád maluje a moc krásně. Hrubá motorika je možná také krapet horší, ale ne tak jako u brášky, jen je takový opatrnější a jakoby " strnulejší ", také si není moc jistý, ale kolo ( s přídavnými kolečky ) zvládá, stejně tak třeba skákání na jedné noze atd..Schodů se tedy také hodně bojí, jde pomalu a křečovitě..Je velmi lítostivý, dnes si třeba opačně oblékl tepláky a hned se kvůli tomu rozbrečel...Když mu něco vytknu, hned se rozpláče, a to i přesto, že se snažím být strašně opatrná a " taktní ".. v cizím prostředí je velmi nejistý a působí tak nějak zmateně, nebo jak bych to řekla, , například u psycholožky na vyšetření, když po něm něco chtěla, tak odpovídal strašně potichu a nejistě, vůbec mu nebylo rozumět, pořád pak na mě visí očima a čeká na povzbuzení či zda to " dělá " dobře ",.. Nedokáže v tu chvíli ani pojmenovat či říci věci, které normálně zná a ví...Prostě jak po něm někdo chce na něco odpověd nebo nějaký " výkon ", je naprosto v koncích...U psycholožky dokonce ani nenamaloval obrázky, které po něm chtěla, a doma to pak vše zvládl " levou zadní "...Oba kluci chodí do školky ( až od lonského roku, dříve jsme nemohli kvůli Kubíkovým plínkám ) , ale od ostatních dětí se drží stranou, prostě nezapadli mezi ně, jsou tam jediní co nemluví a děti jim nerozumí...Oba jsou strašně hodní, tišší, o školce v nich dafacto ani neví, když je vidím v kolektivu těch hravých, zlobivých a užvatlaných dětí, kluci mezi nimi vypadají jako by tam vůbec nepatřili, jako by snad byli " z jiné planety ", je mi to vždy tak strašně líto, vypadají jakoby snad byli zanedbaní atd, každý očekává od dětí v jejich věku zcela jiné chování a pak " blbě " kouká...

ajkuska
8. únor 2014

ahojte teraz čítam túto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=30106 len mi prosím vysvetlite 🙂 čo je hra na jukanou, žeby skrývačka alebo niečo iné? 🙂

gabina75
8. únor 2014

Ještě jsem chtěla napsat k tomu mluvení kluků.. Není to jen o tom, že mluví tak málo, ale většinu slov říkají ještě k tomu nesrozumitelně, okolí jim většinou nerozumí a někdy ani jejich táta, jen já 🙂 Některá slova zvládají říct pěkně, ale to jsou fakt vyjímky, většinou komolí, přehazují slabiky, používají třeba uplně jiná písmenka, takže se pak slovo ani vzdáleně nepodobá " originálu "..pro spoustu věcí mají prostě svoje názvy a ne a ne se " naučit " ty správné.. Od mala si vytvořili " vlastní " řeč, takovou nějakou čínštinu jak já říkám, jenže oni si tou jejich řečí mezi sebou rozumí a o to je to horší, protože ani nemají takovou potřebu se učit nová slova a " správně "....

mvmk
8. únor 2014

@adky ahoj, cetla jsem Vase pokroky, to je super 😉 Ja jsem mela ted stresujici stehovani. Jsem uplne v soku co se dokaze vejit do 3 pokojoveho bytu 😨 Mala se trochu rozstonala takze jsem fosfoser na tyden vysadila. Zatim ale nepozoruji tak extremni pokrok jako ty 😝 Ted treba zacala po me opakovat prsi prsi, ale vzdy jen konce. Leje, pojedeme, na luka 😀 Coz je docela dobry, ze si to pamatuje. Co ja osobne ale vidim za Problem, ze je takova celkove hyperaktivnejsi, prestala mi odpoledne spat, a je docela dost rozvejrena. Take mate takovy Problem? Mala totiz vydrzela min. 2,5hod. odpoledniho spanku.

sisstin
autor
8. únor 2014

@gabina75 ahojky, no z popisu mi přijde, že ty diagnozy docela sedí....kde jste byli na diagnostice? 😕 Bohužel auti a dysfázie bývají často u surozenců různě, kor u dvojčat to býva často. Jinak jak popisuješ dysfázka, tak to jak kdybys fakt psala o Tygrovi 😝 v tom strese atd. 😉

lenuskin
8. únor 2014

@mvmk Ahoj, já jsem měla u Kuby taky problém, že byl první tři dny jak pod kokainem, ale srovnalo se to. Hezky spí, přijde mi , že je klidnější a začal si nosit knížky, které si sám prohlíží a komentuje si obrázky, začal víc žvatlat. Nevím, jestli je to fosfoserem ale něco se děje. Dávám mu ho osmým dnem a jestli je tak zázračný, jak je hnusný na chuť tak to musí fungovat. 🙂