Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

korato
1. kvě 2014

Dobrý den, prosím o radu. Klouček 2,5 roku a autistickými rysy chování - specifické pohyby, vše do úst, slabý oční kontakt atd. neagresivní, klidný. Mám podezření i na silnou dysfazii. Nerozumí řeči a nechape co po něm chceme. Když má dobrou náladu - snaží se i odezírat s úst, ale po chvilce to vzdá. Mechanicky opakováním jsme se naučili cca 20 slov sozumitelných + 20 jeho nesrozumitelných. Slova používá správně ale dvě nespojí. Při učení vždy začnš první slabikou a po pár dnech přidá i druhou. Postupujem cca 1 -3 slova týdne. Vyšetřrni zatím nebylo žádné, ale máme už termín k psycholožce. Podle googlu mi hodněpomáhá učit slova s fotkou na kterou klepu prstem a slabikuju. To ho totíž dokáže zaujmout. Nemáte i nějaké jinné postupy ? díky

peggy722
1. kvě 2014

@korato Zkus vytleskávat slabiky. Začít dvojslabičnýma slovama a pak postupně přidávat. Moc dobrej je na tohle Dráček Fráček. Ty kartičky jsou fakt moc pěkný. Nebo různý pexesa jsou dobrý. To že se ti dvívá na pusu, když mluvíš, má dva důvody. Buď špatně rozumí a tohle mu pomáhá a nebo špatně slyší. Takže bych zašla na foniatrii nechat změřit uši. Tam můžeš jít ještě před návštěvou psychologa. Snaž se mluvit co nejjednodušejc, stručně a jasně. A zkusit mu nepomáhat žádnýma gestama a mimikou. Jedině tak zjistíš nakolik ti rozumí. Ono ty gesta člověk někdy dělá mimoděk a tím těm dětem pomáhá. A ukazuje ? Ca 40 slov v tomhle věku mi přijde normální. Ela měla míň, ale rozumněla normálně.

hrusti
1. kvě 2014

@korato menší deti múzou mít problém s kreslenými obrázky, obzvlášt pokud mas podezření na narušené porozumění. Realne foto jsou určitě lepší , ideálně třeba ukázat souběžně i reálný předmět na fotce. My jsme se synem taky ze zacatku hodne mechanicky opakovali a učili se slova. Stejným způsobem jsme se učili i krátké vety. Obrázky poskladat vedle sebe a opakovat dle obrazku. Myslím, ze jsem tenkrát začínala se slovesem mít. Na webu určitě najdeš kartičky k výtisknutí i pro slovesa. Jinak trénovat porozumění na různých kartickach. Dobře jsou třeba od Albi Brainbox Moje prvni obrázky, ale nevím, jestli by to na syna nebylo moc těžké. Jinak moji tříletou dceru hodne baví pracovní sešity se samolepkami. Určitě seženete i něco uz pro deti 2-3 roky. Jinak u dysfazie a opožděneho vývoje řeči probiha terapie pres celkový rozvoj tzn rozvoj vizuální vnímáni, prostorové vnímáni, grafomotoriku a řeč. Vyloženě výslovnost se řeší až u deti nad 5 let. Ze zacatku jde o rozvoj slovní zásoby a ta řeč a výslovnost pak naskakuje spontánně sama😉

sicinka
2. kvě 2014

@barbarucha ahoj, nevím jestli najdeš spřízněnou duši v téhle diskuzi přeci jen se tu potkávají maminky dětí s narušenou komunikací, ten motorický vývoj je narušen, ale ne nějak výrazně. Jen jsem chtěla napsat že děti v tomhle věku nedělají věci protože nechtějí ale proto že to neumí nebo nemohou umět. Navíc všechny ty složky vývoje jsou spolu poměrně úzce propojené, takže například to že dítě nejí pevnou stravu způsobuje že se mu správně nevyvíjí motorika mluvidel, to že nechodí tak zpomaluje i ten rozvoj porozumění protože nemůže sám zkoumat okolí atd. Předpokládám že ten vývoj není opožděn tak moc, takže se pohybuje lezením, jinak by to už někdo řešil dávno. CO se týká porozumění ukazuje, sdílí pozornost, rozumí alespoň základním věcem? Co vás čeká pravděpodobně vyšetření na metabolické poruchy, alergie, neurologie asi i genetika, určitě by byl vhodný i klinický psycholog. Opravdu hodně záleží na tom jak moc velké to psychomotorické opoždění je a to nepíšeš. Na druhou stranu nemusí to být ani nějak moc černé a některé děti opravdu všechno doženou za půl roku, ale spoléhat na to nejde.

barbarucha
2. kvě 2014

@sicinka Ahoj, díky za reakci. Ano, prcek leze a obchází. Ale moc tomu nedá. Radši si někde sedí a přebírá hračku. Energii na lození a stání má tak deset minut po kojení, pak už mu to nestačí. Je mi jasné, že to z většiny závisí od toho jídla. Taky to už od jeho půl roku intenzivně řešíme, ale nemá to žádné jednoduché řešení. Malý na jídlo prostě odvrátí hlavu a zavře pusu, už jsme zkoušeli za těch 11 měsíců všechna jídla, úpravy, triky. Nic. (Nebudu se o tom víc rozepisovat, už jsem to s x lidmi řešila snad tisíckrát, ale kdo to nezažil, tak neví o co jde. Často mívám od lidí reakce značně obviňující, jako kdybych malému o své vůli nedávala najíst a už jsem z toho hodně vyčerpaná.) Podle celostní medicímy to vypadá na slabá játra, takže s tím se snažíme hnout teď.
Co se týká porozumění, tak malý něco určitě rozumí. Třeba "nene", nebo "pojď k mamince", na to dobře reaguje, oční kontakt je hodně dobrý. Ale neukazuje, obrázky v knížkách ho nezajímají, paci paci, jak je veliký - ani náhodou (ne že by mi to vadilo, ale podle okolí mám pocit, že to je u těchhle mrňat něco jako maturita). Nevíš u těch vyšetření, která zmiňuješ, jak probíhají? Chtěla bych vědět, co nás čeká.
Díky moc.

kropenatka
4. kvě 2014

Ahojky maminy.. scháním jakékoli pomůcky pro předškoláka, dcera má VD a jakékoli nápady a tipy ocením.. jinak sháním levně víceúčelový kalendář od woodyho.. nemůžu ho sehnat :( děkujiiii :o))

peggy722
5. kvě 2014

Holky já jsem šťastná jak blecha. Elču vzali do MŠ Sulanskýho 😀 . Já jsem ta šťastná, že už tohle nemusím řešit a že se můžu soustředit jenom na práci s Elčou a nemusím ještě hledat školku, abych mohla do práce.
Tak se mi nakonec ta jedna přihláška vyplatila.

misuulka12
5. kvě 2014

@peggy722 Posílám velkou gratulaci, Míša se taky dostala do školky, akorát, že půjde ve 4 letech a 8 měsících 😝

Jinak nevím, jestli je to náhoda nebo už je to cílené, ale včera řekla dvakrát "já", konečně jsme se posunuli od holčičky k Míše a snad už naskočí i "já" 🙂 Už bylo na čase.

peggy722
5. kvě 2014

@misuulka12 Díky tak já a moje byly snad skoro první Elčiný slova 😀 . Ne první bylo hami, žádná máma nebo táta, ale jídlo. Pak přišlo pití, kolo a letadlo. Zajímavý je, že teď to kolo a letadlo vůbec neříká. Spoustu toho přidala, ale tyhle dvě prostě přestala ríkat, obě nahradila prostě gestem. Ale už telefonuje Haló je tam babi, tady Ela. 😅 Objednala jsem jí Chytré dítě, protože jsem zjistila, že jí tyhle aplikace strašně baví. Něco jsem našla na internetu a hned se chopila myši a už jela. U kamarádky zase pařila na tabletu. Ten teda fakt kupovat nebudu. Máme dva počítače, to už by toho bylo moc. Taky nechci, aby u toho seděla pořád. Ale tak hodinka denně nevadí, procvičí si tam barvičky a spol. Ona třeba rozezná už skoro všechny barvy a tvary, ale má problém když řeknu ukaž černej čtverec. Chápe čtverec, chápe černou, ale nějak má problém si to spojit dohromady.

luciasek1984
5. kvě 2014

Ahoj holky, jestli můžu, ráda bych se přidala. Mám syna, který měl v polovině dubna 3 roky. Nemluví ani slovo, jediné, co umí říci je mňam a ne. Jinak vydává nějaké své hatmatilky, ale spíše jen slabiky. S hračkami si hraje jak kdy. Většinou s něma hází, někdy okusuje. Malování nám nejde, jen čmárá po papíře, ale nemá to žádný tvar a tužku drží neobratně. Miluje trhání papíru, klacky láme na kousky, špejle to stejné, papíry trhá, mačká. Miluje nové hračky, objevuje rád nové věci a lidi mu vůbec nevadí. Děti mu nevadí, dospělí lidé také ne, jde za každým, podá i ruku, dá pusu. Nebojí se zvuků, naopak je miluje, miluje reklamy v televizi, poslouchá rád písničky dětské, ale na pohádky se nevydrží koukat. Knížky si prohlídne, ale nijak extra ho nezajímají. Má rád plyšáky, tahá je pořád, chová je. Zvířata mu nevadí, miluje psa, hází mu balón. Rád se honí, lechtá, je mazlivý, pusinkujeme se často, chová se rád, dělá mi malá, hrabe se mi ve vlasech, napodobuje věci, co děláme. Třeba když vařím, tak si vezme vařečku a míchá, nebo si mažu nohy krémem, tak mi je taky maže, ukáže kde má pupík, kde je oko. Je dost aktivní, nevydrží chvilku v klidu, u jídla ano, nakrmí se sám lžičkou, vidličkou taky zvládne napíchnout, pití si drží sám. Rád chodí ven, jsme na zahradě pořád, zkoumá tam všechno. Na procházky taky chodí rád, chytne se mě u domu za ruku a jdeme celou cestu za ruku, nepustí se mě. Ale v obchodňáku miluje, když ho honím já nebo manžel mezi regálama, směje se tomu a líbí se mu to. Plíny má doteď, ale když ho posadím na nočník, tak sedí a někdy se vyčůrá. Byli jsme u neuroložky, psycholožky, řekly, že má některé autistické rysy, např. že si neumí hrát s hračkama, nemluví a je neobratný v tom, že třeba nevydrží skládat kolečka na barevné kolíky a když už ano, tak netrefí pokaždé barvu, ale někdy ano. Prý to nemusí být autismus, ale může to být pouze opožděný vývoj, prý polovina opožděných dětí má autistické rysy. Tak jsem se chtěla zeptat, jaký máte na to názor vy, jestli myslíte, že by mohl být autista. Já myslím, že ne nebo jen malinko, on třeba za neuroložkou šel, koukal se na ní, smál se na ní, při odchodu jí podal ruku a chtěl pochovat. Lidí se nebojí, zvuků se nebojí, nevadí mu změny, miluje nové věci, takže já myslím, že to nebude tak zlé. JO a ještě začal chodit přesně v roce a půl, do roka byl úplně normální bych řekla, dělal paci paci, žvatlal, dokonce i máma, táta, bába, děda říkal. Lozil a plazil se normálně, sedět začal taky brzy, něco kolem třičtvrtě roku, poprvé si stoupl v 10 měsících, obcházel nábytek od 11 měsíců. Díky moc za rady. Lucka

luciasek1984
5. kvě 2014

Ještě přidám, že mi přijde, že někdy nerozumí, co po něm chci, ale základní věci ví. Když má hlad, otevře lednici nebo si jde sednout na židli, když řeknu, že jdeme ven, tak si přinese boty, když řeknu, že se jdeme koupat, odtáhne mě do koupelny, že jdeme umýt ruce, tak také, když řeknu, že jdeme vzbudit tátu, tak jde do ložnice, ví, kde má pokojík, když mu řeknu, že jdeme k babičce, tak mě odtáhne k brance, že jdeme ven, když řeknu dojel táta, tak mu jde otevřít dveře, na vyzvání donese hračky, podá věci, takže tomuhle rozumí, ale složitější věci, třeba, že máma pláče, že jí něco bolí, to nerozumí. Když se bouchne nebo spadne, tak na to ukáže a při bouchnutí do hlavy se bouchá rukou do hlavy. Když vytáhnu vysavač, jde mi ho zapnout do elektriky, rozumí, když řeknu, otevři to nebo zavři to. Někdy rozumí věcem, co bych absolutně nečekala, že může vnímat. Tak asi tak.

krystalka
5. kvě 2014

@luciasek1984 - ahoj, vítej 🙂 ....když tak srovnám tvého syna se svým ve stejném věku, tak bych zatím asi žádný větší problém neviděla, vzhledem k tomu, že i začal později chodit, tak má prostě možná je svoje pomalejší tempo...ale těžko říct, to by měli posoudit odborníci....Je klidně možné, že se v krátké době rozmluví, asi bych třeba kontaktovala klinickou logopedku, aby se ten vývoj řeči podpořil, jinak nějaké autistické rysy má v průběhu vývoje skoro každé dítě, většinou jak naskočí řeč, tak pak vymizejí....Můj syn má od 3,5 let diagnostikovanou lehčí expresívní dysfázii a v porovnání s tím tvým je to nebe a dudy....tedy ta řeč vypadala podobně, ale jinak třeba chováním a v kontaktu s lidmi apod. to bylo úplně něco jiného.....

luciasek1984
5. kvě 2014

@krystalka děkuji 🙂 no my jsme byli u logopedky v 2,5 letech, ta nám řekla, že je brzy na to, abysme tam docházeli, že jej máme spíš motivovat doma, ukazovat obrázky a popisovat, co je co, ale to my normálně děláme, takže prostě jen čekáme až začne s tím mluvením. Ale teď tam chci zavolat a domluvit se, zda bychom tam nezašli a ať se s ním zkusí chvilku trápit a uvidíme, jestli má cenu tam docházet nebo ne.

luciasek1984
5. kvě 2014

A ještě se chci zeptat, neuroložka nám předepsala sirup ENCEPHABOL je to na podporu činnosti mozku, máte s ním někdo zkušenost, jestli to k něčemu je nebo ne?

krystalka
5. kvě 2014

@luciasek1984 - my jsme tehdy byli u logopedky se poradit ve 3 letech, to ještě říkala, že z toho může být ještě jen opožděný vývoj řeči...a nebo že se z toho časem vyklube dysfázie....no, ve 3,5 už to bylo jasné....Teď je mu 6, v září půjde do školy a dysfázii má už je zbytkovou, v řeči ještě nějaké drobnosti dolaďujeme, ale jinak je ok, zatím to prý ani nevypadá na nějaké dys poruchy učení, tak uvidíme...nastupuje v září do logopedické třídy, kde jich bude ve třídě jen 10, mají navíc 2 hodiny týdně logopedii, tak snad to bude fajn 🙂

luciasek1984
5. kvě 2014

@krystalka no tak to je super, to jste to hezky dohnali, no já doufám, že to bude také pouze "opožděný vývoj", mám kamarádky, co mají stejně staré děti a když vidím, jak melou pantem a všechno umí, tak jsem z toho nešťastná, přijde mi někdy, že prostě ví, že je opožděný, ale nedokážou se vžít do toho, jaké to s ním je pracovat a být s ním a vidět, že to prostě nezvládá. V práci jsem si domluvila, že mi budou ještě rok držet místo, takže máme do dubna 2015 možnost to všechno dohnat, aby mohl do školky, pokud ne, tak budu muset zůstat doma. Máme zatím jenom jedno dítě, takže mám veškerý čas jen pro něj.

krystalka
5. kvě 2014

@luciasek1984 - jo, ty začátky byly taky těžké, když okolo byly mluvící děti, často i mladší, navíc on se fakt i výrazně jinak choval, dětí se bál apod... Do běžné školky jsem ho měla přijatého, měl nastoupit ve 3,5, ale už o prázdninách jsem viděla, že to fakt nedá, hlavně kvůli těm dětem, tak jsem to zrušila a našla mu našla takovou soukromou miniškolku, kde byly jen 3-4děti, chodil jednou týdně na dopoledne a bylo to pro něj super, úplně tam rozkvetl...další školní rok jsme pro něj našli speciální školku, kde je jen 10 dětí ve třídě a mají úplně úžasné učitelky, logopedka si je bere individuálně každého jednou týdně, plus mají každý den logopedické chvilky ve třídě, jezdili na hipoterapii, chodil tam canisterapeut se psy....teď tam chodí druhý rok a je tam ohromně spokojený, v klasické školce s 25 dětmi by byl totálně mimo, nikdo by tam na něj neměl čas a jen tak by povlával za ostatními....Takže teď jsme ve stejném duchu volili i školu, tak jsem na to září zvědavá 🙂 . Taky máme jen jeho a popravdě řečeno si zpětně fakt nedokážu představit, že bych k němu měla mít ještě další dítko, on je tak nějak celkově od narození fakt hodně náročné dítě...

krystalka
5. kvě 2014

@luciasek1984 - ještě k té logopedii - tam bych určitě teď zašla, nebo třeba i hledala ještě jinou, pokud by vám zase řekla, že je malý...my chodíme na logopedii od 3,5 let, v té době měl asi 40 převážně jedno a dvouslabičných slov typu - hačí, hají, ham, tam, bum...a teprve začínal spojovat dvě slova dohromady....ona ta logopedie u takhle malých dětí samozřejmě není moc o nějakém mluvení nebo opakování - v té době s ním logopedka rozvíjela slovní zásobu a porozumění pomocí obrázků, kartiček, skládali různé puzzle, rozvíjeli jemnou i hrubou motoriku, dělali různá cvičení s jazykem a pusinkou, foukali, rozvíjeli grafomotoriku apod....cíleně po nás opakovat slova začal až někdy kolem 4 let....a nejlepší je všechno tohle rozvíjet tak nějak "mimochodem", třeba na procházkách - hledat auta určité barvy apod., ono je to pak i víc baví, syn jeden čas jakmile zavětřil, že se ho snažím něco cíleně učit, tak to odmítnul dělat a nebo mi od toho vždycky hned utekl 😉

peggy722
6. kvě 2014

@luciasek1984 Taky doporučuju začít s logopedií co nejdříve. My chodíme ca 3 měsíce, Elče je 3,5. Chodíme na pojišťovnu i soukromně. Ono trvá i než člověk najde logopeda, který umí pracovat s takhle malýma dětma. Ta logopedka, ke který chodíme na pojišťovnu ze začátku nevědla, co s Elou má dělat. Poprve se u ní Ela sekla a na všechno jí odpovídala ne. Tak jsem z toho byla dost zdrblá a na radu hrusti jsem kontaktovala tu soukromou. S ní Ela spolupracovala hned na první hodině, má jí moc ráda, vždycky se na ní hrozně těší. Ela si zvykla pracovat, já se naučila jak na ní 🙂 . Já mám štěstí, že Elu to baví. Je vděčná, když si s ní někdo hraje a i tohle bere jako hraní, takže mi to nebojkotuje. Zatím je to opravdu o hraní a rozvíjení. I proto jsem jí teď objednala to Chytré dítě. Je to i o tom, že mi občas už dochází inspirace, tak tohle bude takový spestření.
A Elča má zatím dost podobnej slovník jako Jiřík. Doufám, že do podzimu to bude lepší, aby se ve školce domluvila.

hrusti
6. kvě 2014

@luciasek1984 Chápu jak ti je. Maminky, které mají normální děti, nikdy nepochopí, že dítě nemluví, nerozumí a hlavně, co s tím ty máš práce a nervů. Nesrovnávej, to je hlavní. Bud ráda, že syn dělá pokroky, i když malé. Já se s tím peru vnitřně doted a to syn už je taky relativně srovnaný, ale v některých situacích je stále vidět, že je prostě jiný a někdy mimo mísu ☹
Logopedku určitě kontaktuj. Čím dřív se s dítětem začně pracovat, tím líp a je větší šance, že se to srovná a nebudete mít nějaké následky jako jsou různé dys- poruchy atd. U takhle malých dětí se hravou formou rozvíjí slovní zásoba. Vyloženě logopedie- hláskování se dělá s dětmi až někdy po 5. roce. Schopná logpedka ti poradí, jak na to. U opožděného vývoj řeči a dysfázie je víceméně stejná terapie. Dítě se musí rozvíjet přes všechny složky tzn. zrakové vnímání, grafomotoriku, prostorové vnímání, rozvoj hrubé a jemné motoriky a ta řeč pak spontánně naskakuje sama 😉

hrusti
6. kvě 2014

@luciasek1984 Jinak s tím lékem nemám zkušenosti. Syn bral jen rybí tuk. Maminky si hodně chváli Eye Q. My máme osobně ozkoušené Esprico. S tím jsem spokojená.

peggy722
6. kvě 2014

@hrusti A jí ti to ? Teď jsem na to koukala, že jsou to nějaké žvýkací kapsle. Má to nějakou příchuť ? JInak to vypadá sympaticky, že bych to třeba vyzkoušela, protože Ela vůbec nejí ryby, prostě je nechce.

hrusti
6. kvě 2014

@peggy722 Honzík to ji, ale Kiki mi to nechce. Ma to myslím pomerančovou příchuť, ale nechutnala jsem to | 😅

peggy722
6. kvě 2014

@hrusti Elča mi snědla i ten Eye Q, sice se šklebila, ale snědla to. Akorát to moc efekt nemělo. Tak vyzkouším tohle, přinejhorším to sní Lucka 😀

kriistin
6. kvě 2014

@hrusti ty kapsle esprico bere syn a jsou pekne hnusny.jeden jsem ochutnala.

janasim
7. kvě 2014

@sisstin ahoj,tak moje nestandartne dieta ma konecne pred svojimi piatimi narodeninami diagnozu,boli sme vcera v Bratislave na genetike,zistili mu DiGeorgov syndrom,alebo inak povedane deleciu 22chromozomu,co vysvetluje tie podozrenie prvotne na autizmus.Vraj vela deti dostalo nespravne autizmus a maju tuto vrodenu geneticku vadu,aj ked u nas spravne autizmus hned vylucili uz pred dvoma rokmi.

bocianka123
8. kvě 2014

@luciasek1984 ahoj, tak to je takmer presny opis mojho od zajtra 3 rocneho syna. Vcera sme boli u dr. Kr.v Prahe a dala vyvojovu dysf.v reci i porozumeni, ale hlavne rec je slaba. Este nemam spravu,ale len ustny zaver. Musim pockat na spravu.
Ja chodim s nim na logo cca od 2 rokov, rozprava asi 4 slova,ootom zvuky, rad kresli,aj u dr.vvcera celkom slusne napodobnil jej tahy ceruzkou,to dostal pochvalu od nej. Aj tie obrazky vedel spravne zlozit,aj sa pomylil a neopravil - to je znak slabsieho porozumenia atd atd. Bolo toho vela. Navliekal koralky,to vedel,take malicke,to zvladol. Ale potom sa "odpojil " a mal to na haku. Dr.povedala,ze je svojrazny,negativisticky,ale to suvisi s jehomvekom i nerozpravanim. Ked si este spomeniem,naoisem. Tazko sa mi pise na tablete.
@luciasek1984 neboj,do zaciatku sk.dochazky to daju nase deti, to mi aj dr.vcera povedala.

mandarinkadarinka
8. kvě 2014

ahojte maminky, najde sa tu nejaka, ktora ma dietatko s VD aje z Nitrianskeho kraja? mi mame kombinovanu formu, aj po porozumenie aj rec, malinky ma 3 roky. chcela by som sa aj spytat, ake su vyhliadky? kedy deticky s VD dobehnu svojich rovesnikov? mate niektora skusenost?

bocianka123
8. kvě 2014

@mandarinkadarinka ahoj, nie som síce z tvojho kraja, ale mne včera dr. povedala, že tieto deti do začiatku šk. dochádzky v niečom dobehnú, ale potom sa môžu nabaliť "dys ..." poruchy v škole týkajúce sa učenia.. ale nemusia. závisí od dieťaťa a stupňa dysfázie. môj má zmiešanú VD... s väčším dopadom na expresívnu zložku, ale ešte to nemám čierne na bielom.

popelka5000
9. kvě 2014

Ahojte mame diag. specificky naruseny vyvin reci.Chcem sa spytat rodicov ,aka bola adaptacia v skolke?
Syn rozumie aj rozprava ale jasne ze nie takako deti v jeho veku ,ale treba na neho rozpravat jednoduchymi vetami.