Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ladida.l
8. říj 2014

@lencus pošlu admince skryté skupiny pro sěti s autismem kontakt na Tebe, jsou tam moc fajn holky.

maximka33
8. říj 2014

ahoj všem,nevím, jestli jsem tu dobře, syn má náběh na ADD. nemůžu tady najít samostatné téma..

josefina79
8. říj 2014

Chtěla bych moc poděkovat za kontakt na Kamilu W.
Dnes jsme u ní byli a jsem fakt moc spokojená a o něco klidnější.
Nejdřív Fanouška nechala si hrát samotného, u toho ze mne tahala info ohledně psychomotorického vývoje. Pak dostal nějaké „úkoly“, např. podávát míčky, sbírat rozházené pilulky do ampulky, stavět na sebe kostičky, vyndavat dřívka z takové základny, postarat se o panenku atp. V podstatatě všechno zvládnul kromě toho starání se o panenku, to fakt netušil, co má dělat (ukázala mu, jak jí má chovat a nakrmit lahvičkou, ale to bylo nula bodů, neměl ani tucha).
Závěr je: Nerovnoměrný vývoj. Hrubá motorika lehce opožděná (nechodí, jen obchází, leze, začíná stat bez opory), jemná motorika v normě možná lehce napřed, rozumové schopnosti v normě, reč a porozumění opožděné a sociální schopnosti lehce opožděné (kvůli opoždění v řeči). U té řeči mi řekla, že si myslí, že něco rozumí, ale ne na úroveň k věku, co se týká expresivní složky, tak prý je někde na úrovni 6–9 měsíců (podle mne slušně řečeno „fakt blbý“), porozumění je na tom prý lépe než expresivní složka. Já si teda laicky myslím, že nerozumí vůbec, ale ona tvrdí, že chápe zákazy (např. když se chystal spolknout celaskon, co měl dávat do ampulky, tak mu řekla ne a on překvapivě přestal) a jednoduchá spojení.
Teď prý je ještě moc malý na nějaké diagnózy (necelých 16 m kalendářně a necelých 14 m korigo) a vše se může srovnat časem a nebo taky ne a bude třeba nějaká speciální péče. Nabídla mi, že za 2 měsíce můžeme přijít zase a ona uvidí, jak se posunul a podle toho by se vidělo jak dál.

hest
9. říj 2014

@ladida.l já bych taky moc ráda do skupinky s autismem...čekáme teda rok nadiagnostiku v listopadu se dozvíme, ale co komunikuju s maminkama co autisty mají..tak určitě něco z PAS tam bude..děkuji-)

josefina79
9. říj 2014

Jo a ještě doplňuji ... ptala jsem se, zda když má dobrou jemnou motoriku, zda je možné vyloučit VD. Kamila W. říkala že ne, že takhle jednoduché to fakt není.
Tak jenom pro info, třeba se tahle informace někomu bude hodit.

giraafje
9. říj 2014

@peggy722 Ahoj Peggy, z psycholožky neměj strach, ona to zas vidí jinak než logoped a určitě Ti dá tipy, jak s Elou pracovat. Ela je taky ve spec. třídě? Viky je zařazený jako dítě se spec. vzdělávacími potřebami, tak je ve spec. třídě, kde jsou i děti s PAS a ADHD. Je jich tam jenom 11 ve třídě a 2 učitelky + jsou tam asistentky. Dělá celkem dost pokrok, ale k věku to ještě není. Jsem ale za tu spec. třídu fakt ráda, normální školku s 28 dětma, to si neumím představit, to by nedal.

peggy722
9. říj 2014

@giraafje Elča chodí do integrovaný a logo školky. 16 dětí ve třídě dvě učitelky, takže pohoda. Mluví už líp než o prázdninách, ale k věku to taky není. Ale konečně začíná používat i gramatiku. Běžnou školku s 28 dětma by taky asi moc nedávala. Ale když se ty děti vyvalí všechny na zahradu, mají 8 tříd, tak je to taky mazec. A funguje úplně normálně, jezdí si na kolobce, hraje si s dětma. Já se spíš obávám toho, že nám přifaří tu dysfázii.
No pracovat s ní budu pořád stejně, na tom nějaká diagnoza nic nezmění. Spíš je to drobý vědět s ohledem na školu. Naštěstí je říjnová, takže školu budeme řešit až za dva roky a automaticky bude mít odklad, takže za ty tři roky to snad dožene. Je vtipný, že mizerně mluví, ale pozná tak polovinu abecedy. Vlezeme do metra a už mi hlásí mami tady je há 😀 . Musím jí vyhláskovat název stanice, tak to pak spokojeně zopakuje a mám pokoj. Takže se nebudu divit, že bude umět časem číst a mluvit k tomu jak Tatar. 😅

Teď jí naučila Lucka šplhat po provaze. A šplhá stylem, že se přitahuje jenom rukama, ty nohy v podstatě moc nepoužívá. Já bych se nevyšplhala nikam, jsem strašný nemehlo.

krystalka
9. říj 2014

@kajiszek - ahoj, zrovna jsem si říkala, že už jsem tě tu dlouho neviděla, já teď tedy spíš chodím víc na FB, ale tady občas taky nakukuju 🙂. Jak se máme? Jiřík začal chodit do 1.třídy, do logopedické - 8 dětí ve třídě, samí kluci...první třídu mají rozdělenou na dva roky, takže jedou pomaleji, mají navíc 2 hodiny logopedie týdně, paní učitelka vypadá fajn, Jiříkovi to zatím ve škole jde, v žákovské už má asi 16 jedniček a hezké slovní hodnocení, vypadá to, že bude tak trochu "tahoun" třídy, paní učitelka i říkala, že je tam jeden z mála, kdo má pozornost téměř stoprocentní...je tam pár dětí trochu problémových, pravděpodobně ADHD, jinak vadu řeči mají všichni....celkově jsme zatím se školou spokojení, tak uvidíme, co bude dál, snad to takhle vydrží 🙂

sicinka
10. říj 2014

@maximka33 popravdě řečeno z poruchy pozornosti bez hyperaktivity podezřívám syna já, ale doteď jsem si myslela, že jí nelze jednoduše diagnostikovat v 5 letech, takže tomu dávám čas a děsím se školy 🙂

sicinka
10. říj 2014

@krystalka tak je super že se Jiříkovi daří, já bych něco takového pro Dádu chtěla taky, ale Praha 5 je pro mě nedostupná navíc nemá nějak rozsáhlou vadu řeči, takže pro nás nic. Tak držím palce ať to vydrží a je ze školy stále nadšený.

marca22
10. říj 2014

Mamky setkaly jste se nektera s tim ze dvouapullete dite nedokaze odpovedet ani na to jestli eco chce,dam priklad chces curat ano nebo ne a nekolikrat zopakuju,zadna odezva kouka na me,tak mu rikam tak pojd zkusime to,posadim ho a ihned se vycura,kdyz ho neodvedu bez upozorneni ani pred ani po,proste by byl klidne podelanej,to same s pitim,jidlem byl by o hladu a zizni nebo prinese vlozi mi hrnak do ruky ze chce ale nerekne,nekolikrat se zeptam co by chtel,jestle chce udelat piti ano nebo ne,kdyz reknu ze kdyz mi to teda nerekl ze nevim tak scena,valecka po zemi a plac,druhej zase prozmenu nechce sam,musim mu dat napit ja a vubec nejak krom oblikani a z vetsiny i jidla nechtej delat nic sami. Mame podezdreni na hyperaktivitu a autisticke rysy,ale na autismus se mi nezdaji,fyzicky jsou na tom velice dobre,vsude si vylezou,proste si prisunou zidli a podaj,umi si vse zapnout,umi strkat klice do zamku a odemykat,sami chodi po schodech,ekla bych ze mi rozumi velice dobre,aktivne spolupracujou pri oblikani,dobre spi coz mi na hyperaktivitu nesedi. Venku chodi se mnou za ruce,ale casto po spickach,jakmile je pustim tak hur poslouchaj resp musim zarvat jinak neposlechnou a ignorujou,jezdi na odrazedle jeden dost,druhej po chvilce sleze,ale nechtej delat babovicky jen borit,druhej porad prehrabuje pisek nebo kaminky,na skluzavku je musim dat ja jinak sami proste nejdou. Jinak jsou to hrozny mazlove,socialni usmev nechybi,naopak jsou usmevavy slunicka,milujou hru na schovku nebo se radi skadli,honi i mezi sebou,davaj nam pusinky. Holky ja uz nevim co si mam myslet,poradte mi nekdo. Na psyhologii s nimi mame jit v breznu,zatim jsme jim dali cas to dohnat a mame jit na neurologii. Posledni dobou se uklidnili a zacali vnimat vic nez drive,myslite ze se do tech 3 rozjedou? Dr sama rikala ze na nektery veci jsou sikovny,tak ja nevim na cem jsem,momentalne je tezky s nima pracovat,u niceho dlouho nevydrzi,jsou hodne v pohybu,tu dr temer nevnimali,zajem jen o to co chteji oni a pres to vlak nejede. Myslite ze muzou byt opozdeni i kvuli tomu ze jsou to dvojcata a proto nemaj tolik pozornosti kolik by asi chteli nebo individualne potrebovali?

giraafje
10. říj 2014

Ahoj holky, tak máme zprávu z PPP, kde stojí: "Závěr: Chlapec s OVR a potížemi v oblasti koncentrace pozornosti, které způsobuje nerovnoměrně vyzrávající nervová soustava. Některé chlapcovy projevy odpovídají obrazu sy. ADHD."

S tím ADHD mě to teda dostalo, jelikož o tom vůbec nemluvila, když jsme tam byli. Ve 3 letech jsme byli u dr. Junkové a ta nám říkala, že tam to ADHD nevidí, i do zprávy nám napsala, že hyperaktivní není a že kvalita soustředění odpovídá věku. Tak jsem z toho ted jelen. Jako to jeho soustředění fakt není nic moc, někdy to jde, někdy hrůza, jak je roztěkaný. Tak ted nevím, jestli s ním mám lítat ještě na neurologii kvůli tomu nebo zatím to nechat být. Pročetla jsem tady na MK nějaké diskuse o ADHD, tam maminky psaly, že už jim to diagnostikovali i ve 2,5 letech nebo v těch 3. Nemáte některá náhodou zkušenost?

giraafje
10. říj 2014

Ještě doplnění: Ted je mu 3 a 3/4.

maximka33
10. říj 2014

@sicinka přesně od 5 let to lze. jsou na to testy a hodinu to se synem vyplňovali. čím víc ho vidím, tím víc tomu věřím ☹(( jinak jsem tedy založila téma ADD, můžeš se přidat, najdeš to ve fóru.

teravo
11. říj 2014

Holky prosím Vás, fakt nemáte nikdo zkušenost s tou zvláštní intonací v řeči u 2,5 leťáka? S tím, že obsahově řeč celkem ok, gramatika tak nějak taky, samozřejmě, že občas, hlavně u slov, které nemá až tak naposlouchané, ho třeba vyskloňuje špatně, ale dle mého názoru to je vzhledem k věku ok. Šílená je výslovnost, mluví hrozně nezřetelně, cizí mu skoro nic nerozumí, a pak ta "robotická" intonace... toho si taky už všímají i ostatní. I když i to se pomalinku zlepšuje, ale je to pořád hodně nápadné. Na netu prostě jediné, co jsem k tomu našla, se vždy týkalo PAS, většinou toho AS ☹. Nenapadá mě nic jiného, čím by to mohlo být.... mám to nějak řešit? Vydupat si třeba vyšetření sluchu? Jako slyší určitě a to i když třeba šeptáme (a nevidí nám přitom na pusu), může tam být i tak nějaká sluchová vada? Nebo to fakt řešit nemám? Budu moc vděčná za každou Vaší radu.

giraafje
11. říj 2014

@teravo No tak rada první: Nehledej nic na netu!!!! Já jsem si s tím pěkně naběhla, začala jsem právě, když měl starší syn tak asi 2 a 3/4, viděla jsem na něm všechny znaky autismu. To s tou intonací jsme měli taky, ještě i po třetím roce. Když jsem se ho na něco zeptala, tak on spíš jenom zopakoval otázku nebo odpovídal s intonací otázky. Všimla si toho i logopedka. Pak to samo vymizelo, ted už to nedělá. Takže čím to je, Ti teda neřeknu. Jinak my máme lehce nerovnoměrný vývoj + OVR.

teravo
12. říj 2014

@giraafje Ahoj, díky moc za odpověď. Já vím, že tím hledáním na netu si asi až tak nepomůžu, ale mě to hrozně vrtá hlavou (plus sto dalších "divností", které dělá...), a nikdy jsem od nikoho neslyšela, že by měl podobnej problém. Občas čtu, že dítě hůř mluví / nemluví, nebo hůř rozumí, ale tohle ne. Ale tvůj syn to možná dělal třeba proto, že hůř rozuměl?? On můj syn - dle mého názoru - rozumí a vždycky rozuměl dobře, odpovídá na otázky relevantně, ale prostě ta intonace je divná - jede hlasem pořád ve stejné výšce. U některých slov to má jakoby naučené, odposlouchané, dřív jsme třeba nepoznali, že se na něco ptá, protože jednak blbě vyslovoval, a navíc ta intonace pořád stejná - teď se naučil, že musí zvednout hlas na konci otázky a dělá to, už intonuje víc i u oznamovacích vět, ale je to pořád jakoby křeč, naučené. Nejvíc je to slyšet v delších větách, kdy celej ten prostředek věty jede pořád ve stejný výšce. Nevím, no, snad z toho vyroste, ale standardní to není, a všímá si toho každej..... Kolik je teď vůbec tvému synovi, a už se zlepšil? A ty máš další dítě a to je v pořádku?

giraafje
13. říj 2014

@teravo Ahoj, našemu staršímu budou v prosinci 4 roky. U nás těch divností bylo fakt hodně, pak už jsem si nebyla jistá ani tím porozuměním, prostě ničím. Takže jsem viděla všude jenom znaky PAS. Do toho furt dělal řady, ty teda dělá dodneška, ale asi mín. Ve 3 letech jsme byli poprvé u dr. Junkové, podle ní měl porozumění k věku, expresi o rok opožděnou. Zlepšuje se, co se týká slovní zásoby, gramatika jak co. Třeba časy říkal od začátku správně, SE, SI taky, u podm. způsobu vynechává BY, konečně začíná používat JA. A mladší: tomu ted budou 2 roky a ten snad bude mít i ten vývoj normální. Krásně ukazuje, sdílí, slovíčka mu přibývají, utvoří 2-slovnou větu (u staršího v tomto věku nehrozilo). Celkově je takovej klidnější, soustředěnější, prostě zlatíčko. No, úplně si oddychnu až po 2. dávce MMR, kterou by měl dostat asi za měsíc. Ten starší měl na tu 2. dávku horší reakci, ale nevím, jestli to může souviset.

sisstin
autor
16. říj 2014

čau holky 🙂 tak jsem dneska dostala zprávu ve školce z SPC, které vždycky na začátku roku školního do školky přijede a dělá cca 20minutové logopedické vyšetření. Musím říct, že až letos (chodí čtvrtým rokem do školky) ta zpráva odpovídá až na posouzení expresivní složky řeči, ale chápu, že za 20minut nedokážou aktivní slovní zásobu ani slovní projev posoudit, páč to dítě je přece jenom ve stresu a v zátěžové situaci, a u Tygra to platí dvojnásob, že je odpovídá jen tak, jak musí. Jinak od 4,5let máme psanou od Krejčířové slovní zásobu k věku...čili to doporučení jako pojmenovávat si osoby dle fotek atd. mi přišlo docela vtipný 😅 , ale jako jo, něco tam napsat musej a beru.

Ale je vidět, že dokud nemají dítě, které normálně mluví, tak prostě nejsou schopný nijak extra dítě vyšetřit, aby to fakt odpovídalo, nedá se to s Krejčířovou prostě srovnat ani v nejmenším....ještě teda na obranu, pokaždé tam jede někdo jiný, takže ono se to asi i blbě hodnotí, když to dítě neznaj že 😉

vegal
16. říj 2014

Ahoj
máme doma 3,5 letého chlapečka,který nemluví...teda mumlá si něco svého,čemu nikdo nerozumí,říká ahoj,občas díky a počítá anglicky do deseti.Vyhází z knihovny díly knížky a zase je tam naskládá jak to má být podle čísel.
Dřív tohle nedělal,začal až po první návštěvě psycholožky v dubnu.V říjnu jsme byli na kontrole a po čtvrt hodině mu napsala do zprávy,že to vypadá na ložiska autismu,že je lehce retardovaný(což se mi nezdá,nebo nechápu správný význam tohoto spojení).Je hyperaktivní a neudrží pozornost.Dali jsme ho do normální školky,ale po celou dobu pobytu ve školce si hraje víceméně jen s vláčky,dostat ho k nějaké činnosti nejde a dokonce se nedá nakrmit.Ve třídě je prozatím asi 14 ,ale do konce školního roku jich bude 26 a mám z toho hrůzu.Dokonce si dělám kurz na asistenta pedagoga,a doufám,že mu asistenta schválí(doporučila ho psycholožka) a dovolí mi,abych tu práci dělala já.V prosinci ještě jde na na vyšettření k psychiatrovi,kvůli potvrzení nebo vyvrácení autismu.Docela jsem se zasmála,když se mě psychiatrička při objednání zeptala,proč tam mám jít s tak malým dítětem.Jsem opravdu zvědavá co nám tam poví.
A ještě mám dotaz.Jak s u takhle malých dětí zjišťuje jestli jsou opravdu autisti a jak to,že mají lehkou retardaci?

martiina_k
16. říj 2014

Holky, jak se prosím jmenují ty omega mastné kyseliny? Co to kupujete za doplněk stravy?

sisstin
autor
16. říj 2014

@vegal autismus se potvrdi nebo vyvrati u klinickeho psychologa pomoci neverbalnich testu (pokud je dite nemluvici), hodne diagnostiku pouziva ruzne testy, nejvic oblibeny je asi test DACH ( detske autisticke chovani), co se tyce mentalni retardace, taky se urcuje pomoci testu, ale lehka by se nemela davat driv jak v 6-7 letech, proste pred nastupem do skoly. Tezsi forma mentalni retardace lze urcit drive, obecne o lehkou se jdna, pokud dite zaostava o tretinu realneho veku, stredne tezkou o pulku, o tezkou o tri ctvrte a vice 😉

josefina79
16. říj 2014

Ahoj, tak musím říci, že u nás došlo k mírnému pokroku 🙂 . Teď je mu necelých 16 m, korigovaně necelých 14 m. Umí na pokyn udělat Paci-Paci, Prosím-Prosím, Hodiny, Ty-Ty-Ty a Halo-Halo a ukázat jak je veliký. Vše opravdu jen na slovní pokyn, žádná gesta ani jiné nápovědy.
Ví, že telefon je telefon, to mu jde 🙂 , když ho vidí, ukáže na něj a udělá Halo-Halo (dá si ruku k uchu, jako že telefonuje). Aby na pokyn něco přinesl, to zatím nehrozí. Jo a taky, když na něj zvyšuji hlas, že dělá něco, co nemá , tak hrozí prstíčkem jako Ty-Ty-Ty.
Vím, že to není "nic moc", ale oproti stavu před měsícem to je veliký pokrok. Tak snad se bude zlepšovat i dál...
Jo a fakt už ukazuje, jak na to , co chce, tak na zajímavé věci (ale né vždy se pak na mne u toho podívá, ale to snad neva.... je to tak půl na půl .... ukazování s a bez dívání na mne)

jajulinka
17. říj 2014

Ahoj ,kdysi jsme se tu radila ohledně synka,protože ve 3 letech moc nemluvil,ted teda mele až moc,ale máme trochu problém s chováním,tak jsem ho objednala k psycholožce,mám podezřeni na AS .,tak uvidím jak nám to dopadne
@martiina_k já jsem koupila eye q a nevím jest li nám to pomohlo,ale po 14 dnech se najednou přestal počůrávat,což do té doby se nám to nedařilo,takže jsem byla ráda je mu už 5 let

sisstin
autor
17. říj 2014

@jajulinka no u AS je ta hranice 5 let cca nejdřív možná pro diagnostiku....jinak u Aspíků se uvádí, že mívají zvláštní intonaci hlasu, ale já teda znám aspíky, kteří mluví intonačně naprosto normálně, ale vždycky je tam nějakej problém s pochopením mluveného, ne nějak, aby to bylo hned vidět, ale prostě vše berou doslova, nechápu vtipy, ironii atd...což ale v pěti letech moc nechápu ani zdravé děti, to prostě vyleze časem 😉

jajulinka
17. říj 2014

@sisstin uvidíme,rozhodně vtip nepozná a třeba nemá rád když ho z legrace pojmenuji jinak hned se brání,že on je Honzík Souček 😀 😀 😀

mugduh
20. říj 2014

Ahoj holky,
klukovi jsou 3 roky a skoro 4 měsíce. S verbálním vyjadřováním na tom byl vždycky hodně špatně, vlastně s komunikací obecně. Pozornost začal vyžadovat a v momentě, kdy si na věc nevystačil sám, ale i potom se vyjadřoval téměř výhradně neverbálně. Ve 2 letech a 10 měsících uměl asi 30 slov, a to ještě těch nejjednodušších dvouslabičných (krom "pajit-pouou-tautu-teď" = připravit, pozor, ke startu, teď! a "bijem" = dobrý den, což říkal asi od dvou let). Nikdy ho nezajímaly knížky, chtěla jsem s ním znakovat, ale nikdy se na mě nedíval, vždycky si chtěl hrát spíš sám. Asi 2 měsíce před těmi 3. narozeninami ho konečně knížky začaly zajímat, denně čteme, pouštíme pohádky. Začal "mluvit", klidně vytvoří větu o 10 slovech, ale bez spojovacích slov, nicméně téměř neartikuluje, takže mu v podstatě rozumím jenom já, a to ještě ne vždycky. Abecedu ale přečte celou, umí počítat do 10, jeho nejoblíbenější pořad je AZ kvíz.
Na tříleté prohlídce nám doktorka doporučila hodně s ním mluvit a dát ho do školky. To se nám po velkém úsilí podařilo, nicméně ani téměř po 2 měsících mu učitelky nerozumí vůbec nic. Školka rozhodně zlepšila to, jak maluje, ale o souvislosti se školkou a pokrokem v řeči (který sice je, ale velmi malý), nejsem zcela přesvědčená.
Na pedagogické radě ve školce učitelkám psycholožka řekla, ať doporučí rodičům těch dětí, co nemluví (je tam ještě ve druhé třídě chlapeček, který je na tom podobně), ať vyhledají odbornou pomoc, že čím dříve, tím lépe.
Jak jsem četla tu, tak mi asi doporučíte to samé. Předpokládám ale, že potřebuji žádanku od dětské doktorky, je to tak? A můžete mi prosím doporučit nějakého logopeda v Brně, s jehož prací jste spokojeny a bere i děti mladší?

giraafje
20. říj 2014

@sisstin Tak koukám, že ty doporučení dávají všude stejná 🙂 To s těmi obrázky je vtipné, přesně totéž nám radila dr. Junková, ale když byly malému 3 roky. Tvůj Tygr v 6ti letech členy rodiny a zvířátka jistě pojmenuje 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
20. říj 2014

@giraafje no taky jsem se docela zasmala, pac kdyz tam pisou, ze zvlada prostorove pojmy jako prvni, posledni atd, tak asi jako zviratka a cleny rodiny pojmenuje, ale mne prijde, ze oni v pc proste maj ty doporuceni predepsany a pak to tam jenom frknou 😅 a ve stredu je mu sedm 😝

giraafje
20. říj 2014

@sisstin Tak všechno nejlepší oslavenci 🙂 Mýmu mladšímu budou ve čtvrtek dva.

Právě že ta naše zpráva z PPP vypadá dost podobně 🙂 Jako jsem ráda za každé doporučení, i od logopedky, ale na druhou stranu klinický psycholog je o něčem jiném. Jsem strašně ráda, že jsme byli tehdy u té Junkové.