Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
16. únor 2016

@josefina79 Ona má teď pořád nějaký komentáře i doma. Mámi Lucka mi nadává a co ti říkala, já nevím, já jí neslyšela 😀 . Lucka je potvora a nadává jí šeptem, takže Ela ví, že jí říká něco ošklivýho, ale neví co.

kolibricek36
16. únor 2016

@peggy722
no, děti mají schopnost se naučit odezírat - když pohybuje někdo pusou tak ví, že ten dotyčný něco říká, ale neslýší, tak neví co ....

sisstin
autor
16. únor 2016

@zejazeja syn byl ve dvou a ctvrt ve vsem cca na 18 mesicich, v mluveni a porozumeni dokonce na 15. Ve trech byl v porozumeni na svuj vek, i "intelektualne", mel teda projevy VD, takze rec desny, motorika taky zadnej zazrak, ale ty mentalni dovednosti mel mnohdy lepsi jak vrstevnici. Takze tezko rict, srovnat se to muze a nemusi, ale jeste bych nehazela flintu do zita ;)

sisstin
autor
16. únor 2016

@zejazeja ale ted ctu, ze i nechodi atd. Tam asi neco bude vic, ale tezko rict co. Pokud by mel hypotonii, tak nadeje je, pokud je fyzicky ok, tak tam bych se bohuzel uz mentalniho (jde spolu s motorickym) opozdeni bala :/

zejazeja
16. únor 2016

no hypotonii měl, ale myslím, že se nám docela brzo podařila rozcvičit nakonec podle mě tak v roce se z centrální stala jen trupová, ale fyzicky už by ok měl být. On se toho chození strašně bojí, má smrt v očích jakmile ho chytnu za ruku, tak okamžitě na kolena. Právě, že chození už ani neřeším, ale spíš tu mentální část, ta mě děsí čím dál víc...on dopředu jde, ale svým piditempem, takže hrozně pomalu a místo,aby vrstevníky doháněl, tak ten rozdíl začíná být propastný. Já se teda popravdě upínám k nějaké vývojové dysfázii ale bojím se, aby to nebylo něco horšího... Jinak on je stašně zlatý dítě, tak je mi to líto, že to má tak složité. Právě mě jen zajímalo jestli vůbec je někdo,kdo měl právě to opoždění cca o rok a povedlo se mu to dohnat. Takže to, že jak píšeš u vás to šlo mi dává alespoň malou naději, že se to třeba ještě podaří 😉 děkuju

peggy722
16. únor 2016

@zejazeja Ela měla zpoždění skoro 2 roky, ale jenom v řeči a porozumnění. Ve zbytku byla spíš napřed. To je špatný, že se bojí chodit. Věřím, že kdyby začal chodit, tak by se posunul i v tom ostatním. A co na to říká neurolog ?

zejazeja
16. únor 2016

já si taky říkám, že až se rozchodí, tak se snad posune i mentálně, ale neudělám nic, na strach bohužel žádné cvičení není, takže to musí sám. No neurolog říká, že je dobrý, že jde dopředu, že na to jakej to byl průser na začátku je bezva, že se nezastavil a že teda směřujeme k nějaké neurovývojové poruše, ale že je ještě brzo, že uvidíme ..

evik19
16. únor 2016

Ahoj holky, tak mám z logopedie takové smíšené pocity. Byla to jen první oťukávací hodina, ale...nic moc jsem se zatím nedozvěděla. Ondráškovi se tam líbilo, i když ve chvíli, kdy před něho dal pan logoped asi páté puzzle, tak už měl vyloženě protažený obličej. Pořád doufal, že když to poskládá, dostaně nějakou jinou hračku a ono to bylo vždy další puzzle🙂 Jinak nám logoped nedal ani žádnou zprávu a byl opatrný, co se jakéhokoliv hodnocení týče. Spíš jsem si tam připadala jako hysterická matka, co hledá problém, kde není. Zprávu prý píše nejdřív po dvou návštěvách a spíš později. Ondra zdál šikovný a komunikativní, i když samozřejmě ta výslovnost není nic moc a věty skládá jak tatar. Prý se ale může rozjet a žádný problém ani mít nebude anebo v budoucnu nějakou diagnózu mít bude, ale prý se to teď nedá říct. Aspoň nás pozval za měsíc zase a neodkázal nás taky až na 4 roky. Logopedickou třídu mi vyloženě rozmlouval s tím, že bych ho zbytečně trápila a na nic by to nebylo. ???!!! To mě teda fakt zaskočil.
Jinak mi jako domácí úkol zadal vypozorovat, zda mi O. rozumí, mám mu prý dávat třeba trochu nesmyslné pokyny a koukat, co udělá. Tak jsem hned zkusila doma, řekla jsem mu, vezmi si klobouk a půjdem dělat hají. Ondrášek z toho měl Vánoce, co jsem to řekla za nesmysl. Prý se klobouk dá na věšák, než se jde do postele. (To jsem teda byla překvapená, že to tak domýšlel, notabene, když klobouk zatím viděl asi jen na obrázku.)
Jinak mi teda potvrdil, že ho nemám opravovat, jen říct větu po něm správně, ale nenutit opakovat. Hodně chválit, podporovat mluvení například nepokládáním jen otázek na ano ne, ale otázek, na které bude muset odpovědět slovně. Nechávat mu čas, aby mohl odpovědět (to jsem si až tam uvědomila, že asi když neodpoví skoro hned, tak si odpovím sama).
@peggy722
@krystalka To s tou vizuelní podporou stavby vět se mi líbí. Ráda bych to s Ondráškem zkusila i doma, ale myslím, že by to asi ještě nechápal....

evik19
16. únor 2016

@francula Náš Ondy se dřív taky někdy tvářil jako hluchý, třeba když jsem po něm chtěla, aby si uklidil hračky, teď už se spíš snaží mě ukecat, ať si je uklidím sama. Co se týče toho pití, jak se tě Riško ptá, kde je, tak třeba se fakt ptá, co se s tím pitím stalo. Kdysi jsem našemu Ondráškovi řekla, že pití a jídlo jde do bříška a potom se vykaká nebo vyčurá no nočníku. Dodneška tohle téma docela rád rozebírá. Třeba mi pyšně ukáže prázdný hrnek s tím, že má už kakao v pupíku a vyvaluje ho, abych to dostatečně ocenila anebo někdy dělá, že třeba něco snědl a pak vykakal a má z toho bžundu (například kostku z lega). Nedávno jsme taky narazili na obrázek, kde je trávicí soustava, tak to ho taky zaujalo a ukazoval mi, jak jde jídlo z pusy až do zadečku.

peggy722
16. únor 2016

@evik19 Zkus si udělat pár kartiček. Osoba dělá něco. Maminka, babička, holka, kluk. Pak obrázky činností
třeba pije, dělá. A pak předmět co pije, dělá. A pak mu z toho poskládej větu a musí jí říct. Nebo on může zkusit poskládat větu. Nebo ty řekneš větu a on jí zkusí poskládat z obrázků. Takovýhle různý cvičení používá naše logopedka.

A jo zbytečně neprudit s opravováním, jen to říct správně a buď to zopakuje nebo ne. Já to takhle dělám taky a postupně ty agramatismy odbouráváme. A nechápu, co má proti logopedický třídě.

evik19
16. únor 2016

@peggy722 Díky za tip na ty obrázky, takhle by to asi pochopil, kdyby místo obrázku (slova) byla jen kostka, tak by mu to asi ještě nedávalo úplně smysl.

anlek
16. únor 2016

@peggy722 Jen doma. 😀 😀 😀

diamanta
16. únor 2016

@zejazeja ja mela dvoulete dite, co bylo na urov i rocniho, centralni hypotonie, mentalne pozadu, neartikulovane skreky, myslim ani mami tou dobou nerekla, chdila jak mimino co to zkousi a radeji po ctyrech. Nyni dva a pul, a je asi na 18 m, i kdyz neuro mysli, ze na max 14m a psycholog v listopadu to rozdelil, ze treba rec byla na roce ale rozumela na dva roky jako, hruba motorika na 15m. Nyni prodelala nejvetsi skok, mame pocit, ze je uplne v pohode, ono totiz s rok a pul starym se da uz domluvit, a ona dle me tak ns tom roce a pul je. Je to takovej posun, ze nam pripada, ze se asi vyzdravila. Coz ale dle diagnozy dmo cerebelarni neni ale tak uplne pravda. Ja to ted vidim hodne pozitivne, dosud jsem mela prerostle miminko a ted najednou toto. Peklo ovsem je, ze je ultra hyperaktivni a hlidat ji vyzaduje neustalou pozornost vybicovanou na max, bojim se ji dat i na chvilku nekomu pohlidat. Vsude ma doporuceni na asistenta, ze potrebuje proste cloveka navic. Ja naopak zjistuju, ze uz s ni jde i lehce vyjednavat a udelat drobne cinnosti. Za me, ano, muze to dohnat i tve dite. Ja mam pocit, ze pri vsi te peci, terapiich, asistentech a specialnimu pristupu bude mozna brzo dokonce letat... Nemit porad ty zpravy, ze je pozadu, tak mi to ani neprijde.

krystalka
16. únor 2016

@evik19 - tu logopedickou třídu bych si asi rozmluvit nenechala, i když samozřejmě záleží, jak ta která třída funguje.....ale, když si vzpomenu, kolik lidí mě odrazovalo od speciální školky, že se tam nebude rozvíjet, že bude odkoukávat špatné stereotypy od ostatních dětí, které budou víc postižené, že ho tam nic nepotáhne dopředu a bla bla bla....přesně opak byl pravdou - bylo tam málo dětí, což mu naprosto vyhovovalo, věnovali se jim maximálně, tomu rozvoji řeči byly přizpůsobené vlastně všechny aktivity, takže to prostě bylo zakomponované do všech činností....i do těch, co vypadaly jen jako hra....každý den dělali logo skupinově, pravidelně si je brala logopedka individuálně, každé dítě mělo IVP a pracovalo se s ním podle jeho potřeb, hodně se věnovali i rozvoji hrubé a jemné motoriky.....syn tam úplně rozkvetl a dělal od začátku velké pokroky....

cherryleny
16. únor 2016

Ahoj, potřebovala bych poradit dobrého klin. psychologa v Praze. Syn bude mít v květnu 3r a stále nemluví, používá cca 20 slov vč. citoslovcí, žádné sloveso, nespojuje (pouze typu mňam ne, auto ne apod.) Mám podezření na expresivní výv. dysfázii a chtěla bych dobrého psychologa k určení spravné diagnozy. Stále doufam pouze v OVŘ, ale červíček hlodá s ubíhajícím časem stále více. Dočetla jsem se, že dr. Kerjčířová je nejlepší, ale ta prý už nebere. Nejsem schopna pročíst zpětně diskuzi, proto moc prosim za vaše tipy. Díky moc!!! 🙂

schellongova
17. únor 2016

@cherryleny muzu moc doporucit Magdalenu Novakovou z petrin. Je vyborna sama ma dite s vd specializuje se na ni. Cekaci doba 3-6 mesicu. Moc nam vzdy poradi a pomuze.

zejazeja
17. únor 2016

@diamanta moc děkuju z info. Já jsem na to, že tam asi nějakej problém bude připravená, ale nechce se mi ještě úplně přestat doufat, že by to třeba mohlo být dobré , takže teď vím že ta možnost existuje 🙂 to je fajn.
a ještě bych měla jeden dotaz, kdy myslíte, že je vodné jít s nestandardním dítětem k psychologovi? Už mě tam posílají, ale mě přijde ve dvou letech ještě brzo, říkala jsem si třeba před třetím rokem?

peggy722
17. únor 2016

@cherryleny Taky doporučuju Novákovou.

peggy722
17. únor 2016

@zejazeja Objednej se už teď, někde se čeká taky půl roku, takže bych neváhala. Diagnozu vám stejně asi nikdo nedá, ale budete sledovaní, bude to víc návštěv. Myslím, že Sistin byla u Krejčířový s Péťou celkem brzo.

sisstin
autor
17. únor 2016

@zejazeja jo, my byli poprvy ve 27 mesicich ;)

diamanta
17. únor 2016

@zejazeja no tak my se kvuli hypotonii a zpozdeni pmv dostali v 19m k neurplogovi a pak uz to jen svistelo. Sono, odbery, praha, ganetika, psycholog a jeste neni vse hotovo.neurolouka si vse vyzafala, o ment retardaci mluvi od zacatku, jenze on nikdo nemuze vedet. Jak se vyvine, do tri let se ani o retardaci mluvit nemuze, ani vady reci se neurcuji. To ale neznamena, ze je dobre to odkladat, to ne. Oni urci uroven. Ty s ditetem podle toho pracujes. Vcasna stimulace je tvuj vklad, muzes tim hodne zmenit, do tri let ma cns schopnost regenerace a vytvari se nove synapse. Nepromarnit to obdobi!

evik19
17. únor 2016

@krystalka No já jsem z toho fakt zaskočená, že mi to rozmlouval...Protože nikdo, kdo kdy Ondráška slyšel mluvit, mi to ještě nerozmlouval 🙂 Chápu, že ta kvalita těch logopedických tříd může být všelijaká, třeba kamarádka měla synovce v logo třídě a spíš to pro ně byl promarněný rok, kdy měli raději chodit na logopedii mimo, ale to rodiče netušili. Ve školce prý prostě vždycky dostali jednou za týden básničku, co se měli naučit a to bylo asi tak vše. Ta třída, do které hlásím O., by snad měla fungovat o dost líp....

krystalka
17. únor 2016

@evik19 - právě, pokud je ta logo třída kvalitní, tak je to každopádně přínos....u nás byla ta péče tak skvělá, že jsme už nemuseli chodit nikam jinam.....několikrát jsme tedy byli ještě i u klinické logopedky, ale když jsem zjistila, že s ním pracuje naprosto stejně, jako paní logopedka ve školce a navíc má volné termíny jen jednou za měsíc nebo i déle, tak jsem to vyhodnotila jako ztrátu času a energie, protože ve školce měl logopedii denně ve skupině a jednou za týden individuálně 🙂 . Jinak moje zkušenost za těch několik let, co se pereme s dysfázií, je dát spíš na vlastní intuici a pocit.....neříkám nebrat v úvahu jejich rady a doporučení, to určitě ne, ale řídit se i svým pocitem....protože sebelepší odborník nezná dítě tak dobře, jako my, často se děti u těch odborníků projevují jinak, než v běžném prostředí, každé dítě jinak reaguje na jiné věci a my asi trochu líp odhadneme, jestli mu bude něco sedět nebo ne........já jsem takhle v podstatě navzdory všem radám odborníků dala syna do speciální školky, kde byl naprosto šťastný a spokojený a hlavně se rozjel rychle dopředu.....nedala jsem odklad do školy a pak běžnou školu, přestože mi to mnozí radili, protože vím, že ten počet dětí by nedal, takže jsme bez odkladu zvolili logopedickou třídu se 7 dětmi.....a mám doma spokojeného druháka, který bez problémů čte, píše a v matematice je i o něco napřed před ostatními.....a hlavně je psychicky v pohodě 🙂

kolibricek36
17. únor 2016

@krystalka Jasně, každé dítě je jiné, možná, že vás váš syn překvapí a vysdtuduje nějakou VŠ 🙂

cherryleny
17. únor 2016

@schellongova @peggy722 Moc děkuji za tip, hned na ni mrknu. Jen škoda, že ta čekací doba je tak dlouhá, ale to je asi všude.

sisstin
autor
17. únor 2016

Novakovou znam osobne ze setkani, ma uz pubertaka s VD, jako clovek super, jako Dr osobni zkusenost nemam, ale holky si ji chvali, doporucovala ji i Krejcirova...

evik19
17. únor 2016

@krystalka No je to, jak říkáš...sice někdy odborník může poukázat na něco, co nám přijde normální a není, na druhou stranu se mu asi těžko odhaduje, co je pro to dané dítě nejlepší, když ho vidí půl hodiny jednou měsíčně. Náš O. má docela šťastnou povahu a byl by asi spokojený kdekoliv - i v běžné třídě, i v té logopedické. Má děti rád a kolektiv mu nevadí, dokonce si myslím, že už by se rád s někým skamarádil blíž, ale je to pro něho těžké, protože mu není rozumět. Možná by to měl i z tohohle pohledu jednodušší v logopedické třídě, kde by dobře nemluvil nikdo a všichni by byli na jedné lodi než aby byl za "blbečka" v normální třídě. Ale to je jen můj pocit...Vidím na něm, jak je strašně vděčnej pokaždé, když si s ním hraje někdo přibližně jeho věku.
Je super, že tvůj klučina profitoval z rozhodnutí, cos za něho udělala...je hezký, že si můžeš říct, žes to udělala dobře...Já jsem ještě na začátku a tyhle rozhodnutí teprve budu muset udělat, no...Jsem každopádně ráda, že už se to nějak začalo hýbat, že s Ondráškem začne pracovat i někdo jiný než já, jsem ráda, že jsem dostala nějaké tipy, co s ním dál.

peggy722
17. únor 2016

@evik19 Ela byla taky vděčná za jakýkoliv zájem. U nás je dobrý, že jsou tam ty děti namixovaný. Ydravý děti, děti s ADHD, děti s logo vadama a jedno integrované dítě. Ela naštěstí nemá problém s větším kolektivem. Pozitivní por ní bylo, že tam nebyla za pitomce, protože těch, co špatně mluvili, bylo víc. Ona na tom byla teda nejhůř. Ale ty zdravý děti jí neuvěřitelně táhly dopředu. Navíc měla výhodu, že tam už jeden chlapeček s dysfázií byl, takže učitelky už měly zkušenosti, co a jak. A jako bonus je v každý třídě asistentka. Ta se jí taky hodně věnovala. Když si dodělala vzdělání a nastoupila na post učitelky do jiný třídy, tak byla Ela hodně smutná a doteď se k ní všude hlásí. 🙂

calabasa
17. únor 2016

@cherryleny Já chodím od 30 měsíců k Tereza Soukupová, "žákyně" krejčířové, jsme spokojené. Byla v krči, teď myslím je v Bohnické léčebně.

evik19
17. únor 2016

@peggy722 Třída jako je ta vaše by asi byla pro Ondru úplně ideální...Teď, co chodí do miniškolky, tak mně přijde, že je na tom s řečí taky nejhůř a to tam chodí děti už od dvou let...Ale samozřejmě usuzuju jen z toho, co tak zaslechnu kolem, když ho vyzvedávám, ty děti, co případně nemluví (pokud tam takové jsou), tak ty samozřejmě neslyším🙂 Jinak ta miniškolka je super, klidně bych ho tam nechala i příští rok, už kvůli učitelce, kterou tam O má a úplně miluje, ale je to blbý v tom, že jsou tam každý den jiné děti (O tam chodí třikrát v týdnu), navíc bývá dost nemocný, takže pokaždé když tam přijde, musí si jakoby najít nového kamaráda, což se mu asi taky ne vždy podaří a pak je ještě o to víc upnutý na tu paní učitelku. Co se týče aktivit, tak se mi hodně líbí, co tam dělají, protože O tam v davové psychóze dokonce i maluje, což doma naprosto odmítá a taky tancuje a cvičí, doma by jen dělal blbosti anebo si stavěl lego. Je hrozný problém udržet ho při nějaké činnosti déle než pár minut (teda kromě toho lega anebo hry na policajty a zloděje, to by mohl pořád).