Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nikypiky92
26. črc 2016

Ahojky. Tak máme dneska po psychologovi a super. Sandra spolupracovala, zpívala, komunikovala. Až jsem se divila. Všechny úkoly zvládla jen nechápala ještě předložky. Takže to máme nacvičovat. V řeči je mírně opozdilá ale pry to u bilingvnich dětí bývá. Prý může mít vliv na opožděný vývoj řeči i to, že jako malá měla tonus. Každopádně za půl roku na kontrolu. Ale jinak vše ok. Tak uvidíme jak se rozhoupe. 🙂

mitote
27. črc 2016

@josefina79 no nerekla, rekla jen opozdeny rozvoj reci a ze opozdeny rozvoj reci je VD. Zpravu jeste neposlala. Jo Lau krom reci odpovida ve vsem veku, paradoxne i komunikaci je na tom dle Krejcirove nadmiru dobre, ona se proste domluvi a vyzaduje komunikaci. V patek nas ceka nova logo tak uvidime

mitote
29. črc 2016

Ahoj holky, tak nova logo dobra, hlavne si s Lau padly do oka a Lau krasne spolupracovala. Dle logopedky Lau nesedi ani na prosty opozdeny rozvoj reci, na to je ta rec uz dost opozdena, ale nesedi ji ani na vyvojovou dysfazii, ze na to uz je moc sikovna a nesplnuje diagnosticka kriteria. Po vysetreni na foniatrii pry budeme moudrejsi. Nicmene i kdyby to pri nejhorsim dysfazka byla, tak lehci expresivni. Kombinace nebo receptivni pry v zadnem pripade.

sisstin
autor
29. črc 2016

@mitote no syn byl vzdycky taky moc na VD sikovny a presto ji ma (mel). Kazdopadne ma lehkou formu a fakt ted ve skole je uplne ok ;)

peggy722
3. srp 2016

@mitote Ela byla taky moc šikovná a VD má. V podstatě měla opožděnou jenom řeč a porozumnění, zbytek průměr nebo nadprůměr. Takže já bych věřila Krejčířový.

yagga
3. srp 2016

Holky prosím o radu, starší syn 4,5 roku. V červnu jsme začali chodit na logopedii na můj popud problém s výslovností hlásky h která už dávno měla být vyvozena a hlavně fixována. Samozřejmě ještě další hlásky ale na ty byl ještě +- čas. Paní logopedka má podezření na vývojovou dysfazii s tím že ze dvou sezení, v té době, nebude dělat závěry a počkáme, ono nějaké podrobné vyšetření během půl hodiny udělat nelze. A teď můj dotaz máme počkat zda tedy logopedka potvrdí VD nebo máme absolvovat nějaké vyšetření případně u koho, jelikož není logoped jako logoped a není psycholog jako psycholog. Sice jde do školy až za dva roky, je prosincový, ale pokud se potvrdí VD bude to chtít asi pečlivější přípravu na školu atd. Moc děkuji

porrima2
3. srp 2016

@yagga Doporucuji objednatpsychologa, ktery dg. Potvrdi nebo vyvrati. Jsou tam dlouhe objednaci lhuty. A mozna se objednat i do SPC pokud by potreboval nejakou ulevu, asistenta do skolky, skoly.

yagga
3. srp 2016

@porrima2 logopedka se zmiňovala případně o lehké vývojové dysfazii takže školku naštěstí zvládá. A máš zkušenost kam se případně obrátit v Praze?

sisstin
autor
3. srp 2016

@yagga SPC pro vady reci, Tyrsova ulice. www.alternativnikomunikace.cz

pampeliska1
3. srp 2016

Holky, nemate prosím radu, kam (logoped, psycholog) se obrátit ve zlinskem kraji? Vidim, ze jste tu vetsina z Prahy a okolí, tak to mate jednodušší. Mam dceru,2r3m a nerika v podstate nic, krome zvuků zvirat (a ty jsou jeste takove nespecificke, i kdyz napr.sss na hada a šš na vlacek umi hezky) a pak mnam a ham. Nerekne ani mama tata. Jsme sledovane na neurologii, ma axialni hypotonii, lozit zacala az v 16mes(od 10.mes se plazila), chuze nněkdy po 18.mes. Neurolozka rika, ze rec by zatim neresila, to stejne detska dr.
Me je jasne, ze dcera neni uplne standartni dite uz od narozeni a jsem i docela v klidu, mam nakoupene knížky na rozvoj reci, ktere tu @sisstin doporucovala ve svem clanku, takze zkousime ruzne hry, ale rikam si, jestli by to nechtělo uz i neco vic..i vzhledem k dlouhym obj.lhutam. diky moc za info.

pampeliska1
3. srp 2016

Jinak mame za sebou sono mozku,eeg a sono bricha, vse v poradku, neurologicky tez (reflexy apod) az na tu hypotonii.

yagga
3. srp 2016

Děkuji, ještě jsem se chtěla zeptat spc mají též spadovou oblast nebo ne? Já jen zda nespadame pod nejbližší. http://m.spcberoun.cz/o-spc/
A to mám zavolat že mám podezření na vd a domluvit se na vyšetření?

porrima2
4. srp 2016

@yagga SPC v Tyršovce je soukromé, Asi by to chtělo zavolat tam říci jak se věci mají a ev. domluvit návštěvu. Nevím, zda berou podle spádu.

sisstin
autor
4. srp 2016

@porrima2
@yagga no pry uz mimoprazske neberou. Driv brali kohokoliv, ale jak se jim to tam navalilo diky setkavani rodicu deti s VD, tak to stopli. Na mail pani Laudova nebo Sarounova odpovida v poho ;)

porrima2
4. srp 2016

@sisstin Tak to jsem nevěděla. Jsme z Prahy, tak nás vzali.

sisstin
autor
4. srp 2016

My tam chodili jen na setkavani a pak jednou kvuli papiru na odklad.

sisstin
autor
4. srp 2016

Jinak holky, dcera ma 11. 9 mesicu a nezvatla :/ trosku zacla po sedmym mesici a ted uz zas jenom vejska, knika atd. Na jmeno reaguje, ocni kontakt super, na "kde je...?" Vyhleda danou osobu ocima, na "bav" zbori kostky, rozumi "ne" a proste takovej zaklad. Kouka smerem, kterym ukazuju. Ale sama nenapodobuje nic, neukazuje, nezvatla atd. Vim, ze podle tabulek ma cas, ale uz zacinam bejt nervni :/ projevuje se teda komunikacne lepe nez syn, motoricky je na tom taky mnohem lip, ale....

porrima2
4. srp 2016

@sisstin My jsme tam dosud byli jen jednou, tak to moc neznám. Malá má ještě čas. Stejně to člověk neuspěchá.

yagga
4. srp 2016

@sisstin ok takže zkusím spc u nás kam tedy spadame. A ještě dvouleté dítě mi v spc nevysetri jelikož tam spadají děti od tří let. Kam se obrátit v tomto případě? Psycholog a jaký na Berounsku dětský asi není bo o něm aspoň nevím takže někdo dobrý osvědčený v Praze? Chtěla jsem ještě počkat, ale jak jste tu psaly o dlouhých čekacích dobách tak asi otálet nebudu. Ale tam potřebují doporučení od lékaře?

sisstin
autor
4. srp 2016

@yagga spc bere, az kdyz dite vetsinou uz navstevuje nejake skolske zarizeni. Tohle supluje Rana pece. Jinak s psychology je to na prd, kdyz je nekdo dobry, tak po doporuceni na skupinach do pul roku ma uz stop stav. Co vim, tak snad bere Novakova, Soukupova, Sykorova (ta je ale docela "drsna" v tom smyslu, ze pise dost pesimisticky zpravy), mozna Junkova a soukrome Wawrozsova, ale na tu jsou takovy rozporuplny nazory, nekdo dobry a nekdo ne. Pokud chces jit na pojistovnu, tak zadanku mit musis.

krystalka
4. srp 2016

@yagga - my jsme v Praze byli před pár lety moc spokojení v SPC Sluníčko v Deylově ulici - je to Praha 5 Motol, ale nevím, jak moc jsou teď plní.....chodili jsme tam ve školkovém věku, sídlí přímo ve speciální MŠ, pracovali tam se synem skvěle....a pak když šel do školy, tak jsme přešli do SPC v Tyršovce....paní Šarounová chodí i přímo k nim do školy (chodí do logopedické třídy)....teď už tam tedy chodíme jen když ve škole chtějí nový posudek....

krystalka
4. srp 2016

@sisstin - my jsme do SPC chodili od 3,5 let.....do školky začal chodit až o rok později, přímo k nim 🙂

hest
8. srp 2016

k paní Šarounové chodíme už rok a musím říct, že tak báječného člověka jsem dlouho nepoznala, byla první kdo na našeho autistu měl trpělivost a půjčuje nám skvělé materiály domů🙂

medria
8. srp 2016

dobrý den, již delší dobu si vaše příspěvky pročítám a čerpám cenné rady. Mám 3,5 letého syna, diagnostikován atypický autismus, VD a nejspíš i ADHD. Byl nám doporučen melatonin na lepší spánek a mohlo by to pomoct i na zklidnění a zlepšení koncentrace. Chtěla jsem se zeptat, zda někdo nemáte s melatoninem zkušenost a případně byste mi mohli doporučit nějaký konkrétní. V lékarně mi nabídli jen nějaký pro dospělé, pro děti prý nic není. Děkuji.

mitote
8. srp 2016

@peggy722 no s tim porozumenim je to u nas otazka... podle Krejcirove ma horsi porozumeni, pravda je, ze pouzivala vyrazy, ktere my tady na Morave spise nepouzivame nebo mene a je asi ma chyba, ze jsem ji v ten moment vzdy nerekla, ze tohle se u nas nerika... podle logopedky ma Lau perfektni porozumeni... takze to nejspis i castecne rozsekne foniatr...

ladida.l
9. srp 2016

@medria S melatoninem zkušenosti mám, zkoušeli jsme od Walmarku, tenkrát jsme ho objednávali na Slovensku, efekt příliš velký nebyl. Pak už jsme řešili spaní s psychiatrem. Napsala nám Circadin, ale bohužel měl po něm syn strašné stavy. Nakonec jsme spaní docela dobře vyřešili pomocí Quetiapinu. Místo 3 hodiny na kousky, spí 6-7 vcelku, což už je trochu k životu.
Jinak říká se, že melatonin je přírodní, netřeba se ho bát, já osobně bych byla obezřetná, je to přeci jen hormon, kortikoidy by přece jen tak člověk dítěti nenaordinoval. Rozhodně bych řešila spaní s neurologem nebo psychiatrem.

medria
9. srp 2016

@ladida.l děkuji za názor, melatonin nám doporučila psychiatrička, syn je hodně dráždivý a od narození málo spí a hlavně má velké problémy s usínáním. O melatoninu jsem si něco četla a názory jsou rozporuplné, ale pokud by pomohl k tomu, aby se syn kvalitně vyspal, tak to chci aspoň zkusit. Na wallmark se podívám. 😉

zdmuch
15. srp 2016

@sisstin nevíte prosím, kde má nyní doktorka Nováková ordinaci, na pol. DAM už není a nemohu se ani dovolat na uvedený mobil, díky

gabbucha
15. srp 2016

@zdmuch Ke Karlovu 8

sisstin
autor
15. srp 2016

@zdmuch neordinuje ;)