Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
10. kvě 2012

@lenajsek jelikož jsem roky dělala trenérku maých gymnastek, tak na tu hrubou motoriku nápady nějaké mám, sice to nejsou reha, ale děti hodně baví 🙂 S tím míčem jsem myslela velký nafukovací nebo balonek nafukovací je lehký dítě ho neodkopne daleko a hlavně jim to jde, což je motivuje. U cvičení záleží na tom jestli je prcek schopen nápodoby (tedy dělat něco podle tebe), Dáda začal až nedávno, ale on je fakt na něco mimon 🙂 Máte doma velkej gymmastickej míc, overball? To co píše @sisstin jako ukázky z reha je super, ale myslím pro starší děti,

sicinka
10. kvě 2012

@pelmisek já se pořád ptám a doufám že mi Dáda řekne co dělal, kde byl a tak (hlídaní má na střídačku se školkou, takže jsem i zvědavá 🙂 a včera jsem dostala první smysluplnou odpověď. Na dotaz co jsi dneska dělal. Byl s dědou a tetou. Děda teta měli pivo. Spapal zmrzlinu. Takže musíme začít dávat pozor, už umí žalovat 🙂

krystalka
10. kvě 2012

Ahoj všem, teda tady to dnes jede , sotva stačím dočítat 🙂
@sisstin - k těm speci školkám, taky bych ho nedala třeba mezi těžce postižené děti, ale tady je to právě jak už tu někdo zmiňoval - několik hyperaktivních dětí, něco málo pohybové postižení, několik málo autíků, ale většinou jsou tam děti s vadami řeči a opožděným psychomotorickým vývojem. Jinak já třeba nemám problém s tím, že mám dítě ve speciální školce, ale myslím, že se asi za to někteří rodiče stydí a spíš se je snaží za každou cenu integrovat do normální školky...alespoň tak soudím z toho, že celkem nebyl problém se do té naší speciálky dostat, přestože v okolí nic podobného nemáme...a i v tom jejich SPC se spíš podivovali nad tím, že jsem sama chtěla, aby chodil sem, asi jsou spíš zvyklí, že jsou rodiče k tomu odmítaví. Ale třeba mě je právě taky fakt jedno, co si myslí okolí, hledám prostě jen to nejlepší pro svoje dítě.
Jinak, já jsem měla ve 3 letech Jiříka úplně bez problémů přijatého do normální školky, kde se nám i moc líbilo, ale během léta se pak začalo víc a víc ukazovat, že něco není úplně v pořádku, tak jsem ho na konci srpna odhlásila a přemýšlela, co dál s ním. Naštěstí mám střídavé směny a když jsem v práci, tak hlídá babička a manžel, takže by býval klidně mohl zůstat doma, ale v září u nás otevřeli tu miniškolku a bylo rozhodnuto 🙂. Jen lituju, že fungují jen dopoledne, jinak bych ho tam asi ještě nějakou dobu nechala, paní tam s nimi pracuje úplně skvěle 🙂 (ale potřebujeme už něco pro případ, že by babička už nezvládala, přece jen jí je už 72 a i když je úžasně čilá, tak přece jen, ten náš čertík už dokáže člověka utahat 😉 a já bohužel nemůžu zůstat doma, z jednoho platu bychom prostě nevyšli). A pak vlastně už od toho podzimu jsme chodili do toho SPC a tam od začátku věděli, že bych ho ráda dala do té jejich speciálky, takže už tam s námi vlastně jakoby počítali 🙂 .

krystalka
10. kvě 2012

@sisstin - ještě jsem chtěla napsat, že oni v té školce i sestavují ty třídy tak, aby ten kolektiv nějak fungoval a ladil s typy těch paní učitelek, nejen podle věku a postižení, ale aby si tak nějak co nejvíc navzájem sedli...

sicinka
10. kvě 2012

@krystalka můžeš mi hodit klidně do IP, kde jste byli skokojený (ta miniškolka), do speciálky by mi ho stejně nevzali, jelikož on je (zatím) bez diagnóz. Jako propašovat ho někam do specialky jako popisuješ by bylo super 🙂 mít takovou k dispozici beru všema 10.

evelina75
10. kvě 2012

@sisstin Ahoj , jdu si k Tobě zase pro radu. Jelikož jsem měla děti teď pořád nemocné, nechala jsem si je už doma - dvojčata 4,3 roků - jsou velice živí, hluční, ale umí si i spolu vyhrát. Nejmladší - skoro 18m- se snaží k nim zapojit nebo jen kouká. Dřív, když byly děti ve školce, jsem si s ním více hrála, četla atd, teď na to není čas ani prostor. Myslíš, že mu v tom rozvoji stačí komunikace jejich? nebo prostě myslím, že ho to může podněcovat? zatím totiž je na nějkých 5ti slovech a dost. Často s děckama blbikuje, ale slovně se nezapojuje.....mám občas obavu, že jsem vypustila a "vývojově stojí". Kažedopádně za 14 dnů jdem na neuro , tak uvidím co dr. řekne.
Díky ev.

lenajsek
10. kvě 2012

Ahojky, teda jste toho zas nakecaly..

Myslím že s tím sociálním kontaktem s ostatními dětmi to u těch našich prcků asi fakt přichází později, u někoho je to ještě asi podpořený nějakou třeba povahovou vlastností a celkovou stydlivostí, no a samozřjmě tím nemluvením...

@jolinka Děkuju moc, myslím že to ještě u nás není tak hrozný, že si cestu k dětem najde, chodíme i do baby klubu jednou týdně, někdy i dvakrát, tam jsou zhruba stejně staré děti, některé teda i mladší, tak tam řádí na skluzvce, staví kostky, jezdí na odrážedle, houpačkách, je tam tunel a válečková dráha, po které se chodí, hlavně tam přijde do kontaktu s těma dětma a taky je tam dost pozoruje, co dělají, se zájmem, ne že by se jich bál... ale nemá rád, když na něj někdo cizí sahá, nebo ho chce vzít za ruku, teď už u toho nepláče, ale je vidět, že se mu to příčí a jde pryč, nebo hodí vyloženě toho smajlíka ☹ s pusinkou a začne natahovat, ale už neřve, to dělal dřív... dokonce jsme se dostali tak daleko, že holčičce od mé výborné kamarádky, se kterou se setkáváme tak jednou za čtvrt roku, si dávají i pusinky, teda holčička je akční, ale Lukin se už ani nebrání.... 😀
Takže asi je to taky jak koho si připustí k tělu, to stejný s dospělými, dokonce v naší rodině má svoje oblíbence a někteří nejsou zas tak oblíbení...
Ono je to asi i povaha, není od věci si držet odstup, já jsu přesnej opak, od malička, do všeho po hlavě a všem důvěřuju a dodnes s tím bojuju a celý dětství jsem bojovala a hodně mě pak mrzelo, že jsem se kolikrát spálila...
Tak uvidíme časem, myslím, že v téhle oblasti udělá docela skok kolem toho třetího roku, tak do toho příštího září co by měl jít v necelých 4 letech do školky, by to mohlo teoreticky být zas někde jinde, i s tím mluvením...

lenajsek
10. kvě 2012

@sicinka Overball máme, ten největší a máme i ten menší, ten co se dá na něm i sedět na židli třeba, co se používá i při cvičení na posilování... nevím, jestli je to taky overball. A myslíš kopat do klasickýho nafukovacího balónku? To bysme mohli i doma, to nic nerozbije, s normálním balónem by se tady mohlo něco rozbít, není tady moc místa a hodně věcí...
Kdybys mohla napsat nějaký tipy, byla bych moc ráda... klidně mi můžeš napsat do IP, nebo bych Ti napsala do IP můj mail, jestli bys mi mohla ti tipy hodit i tam... to by bylo moc fajn.
A super s tou školkou, je vidět, že se mu tam líbí čím dál víc, že... tak byste chodili častěji, to by bylo fajn... uvidíš v září, to bude pak v pohodě... 😉 sice přes prázdniny to možná zase to prostředí pozapomene a návrat bude trošku krušnější, ale už bude zase starší a rychleji se otrká...
A to počurání a pokakání se holt někdy stane, že nedoběhnou... i tak je pašák!

lenajsek
10. kvě 2012

Jo holky, nebyl od vás někdo na logopedii v Logo, s.r.o. v Brně? Byla tam myslím @vevercaci?

A jsu zvědavá, co u té Jahnové... kdo jste tam byl, co jste si vše zapisovali, než jste šli k ní poprvé? A jaký pak bylo vyšetření i s dítkem? Moc děkuji... 😉

krystalka
10. kvě 2012

@sicinka - tak zkusit tu speci školku můžeš - my taky nemáme diagnózu uzavřenou, zatím máme z foniatrie susp. expresívní dysfázii, ale třeba u psycholožky jsme ještě nebyli. Ale chodíme od září do toho SPC co je při školce na logopedii a terapii na celkový rozvoj, tudíž oni nás rovnou (a v podstatě na můj podnět) doporučili paní ředitelce k přijetí a jelikož budou mít místo, tak nás vzali 🙂

hrusti
10. kvě 2012

@moudivlacek My jsme pas absolvovali dneska s obouma dětma. Naštěstí tady u nás je možná rezervace po netu, jinak bysme to tedy nedali ani náááhodou 😝 S tím focením neporadím. Tady u nás má paní pískacího plyšáka, kterého dá vedle fotáku a snažím se jím upoutat pozornost dítěte. Ale i tak to byl boj, tedy u nás hlavně s malou.

@sicinka No tak super, že to ve školce dopadlo dobře 🙂

filmuska_01
10. kvě 2012

tesim sa ze sa pomaly skolka zlepsuje, zda sa ,ze ste na dobrej ceste.

Mam prosbu podobne ako lenajsek, napis nam dake tipy na rozvoj tej motoriky pre drobcov, rady to vyskusame.
Schody trenujeme poctivo. Nam inak odporucali velmi trojkolku taku klasicku, kym este nevie pedalovat sama, kde idu pedale same ked ju tahas, ze sa tak lahsie nauci. a je prave ten striedavy pohyb tiez.
Zatial fici len na odrazadle dvojkolesovom, ten pohyb je stale lepsi koordinovanejsi. 🙂

a pridavam sa k lenivcom, vcera osm jun elakala ani na obrazky s KUTKOM -krtko, nechcelo sa jej.

sicinka
10. kvě 2012

@lenajsek jen v rychosti pár nápadů, musím trochu pracovat .-) Naučit se vědomě dýchat. V lehu na podložce mu dát na břicho míček a chtít ať nafoukne břísko, aby míček spadl. Poté už zkoušet na povel nádech/výdech. Když leží zkontrolovat jestli se neprohýbá. Pokud ano tak dát pod něj ruku a říct ať zkouší tlačit záda do ruky ideálně s nádechem (časem... 🙂 Overball je malý míč na cvičení můžete na něm zkoušet sedět, v sedu ho přemísťovat pomocí nohou (stiskne zvedne povolí). Pozdeji si ho může v sedu dát pod nohy a zkusit zvednout zadeček. Na velkém míči cvičení jako s miminkem tedy vychylování od osy (držíš ho za nohy a on na zádech ne zádech nebo břichu se snaží udržet rovnováhu míčem hýbeš, později lze zkusit na břiše "dojet" až na ruce a zkusit přenést váhu na ně (takovej trakař přes míč). Válení sudů ideálně třeba v té trampolíně, pokud nejde tak z kopečka na louce. Na hřišti na houpačce si stoupnout proti němu, trošku ho rozhoupat a pak ať se od tebe odráží (od rukou) nehoupat, cvičí si odraz a podporuje to aby se pohybem sám rozhoupával. Zkoušet ho zavěšovat na různé hrazdičky prolízadla pokud nemá strach tak vysoká (dost dětí to má rádo). Zkoušet houpat (držíš ho za nohy a hodně nadlehčuješ) dopředu musí bříškem, dozadu zadečkem. Pokud ho baví kladinky, obrubníky zábradlí není nutné ho držet za ruku je i bezpečnějsí dávat záchranu kolem pasu, ale nechat ho jít samotného (vychyluješ ho do strany). Zkoušet seskakovat ze všeho možného zatím jen do náruče (cvičí se odraz né dopad), později začít nacvičovat dopad z nízké podložky (opět nedržet za ruku, ale jistit v oblasti pasu). Víc zase přístě nebo do toho mailu 🙂

moudivlacek
10. kvě 2012

@hrusti u nas se neceka,takze v tom je to v poho,ale malej nechce spolupracovat,nejde o pozornost,ale on za zivyho boha si nestoupne na stupinek a nevydrzi na miste,je dost divokej,neklidnej... proste to musime nejak zvladnout zkdyztak nejak na zidli,jenze to je asi zas malej,no budeme na nej dva

filmuska_01
10. kvě 2012

@evelina75 ahoj, pytala si sice sisstin,
len ti napisem svoju skusenost,ze ked mam doma doma druhu dcerku tak postup slovnej zasoby nie je taky systematicky, opakuje sice po nej rada ci uz cinnost alebo slova,ale je malo.
Ja osm to robila tak, ze som mal cas rano a najprv osm citala len s Dadou a potom aj so starsou. A aspon 2 veci som robila take na rozovj motoriky co mohli robit obe -puzzle,strihanie, kreslenie.
Lebo inak sa sice prebavilia,ale cosi tomu chybalo. Podla mna asi u nasich nestandardncyh deticiek, ako sme si ich nazvali len standardne komunikacne situacie zial asi nestacia.

filmuska_01
10. kvě 2012

@sicinka super tipy aj mne potom mailik alebo sem este, vsetk osom si to ulozila.
Moja Dada je velmi odvazna, ma rada pohyb ale je vidiet urcitu nekoordinovanost,to si vsimne snarp. pri behu alebo ked tancuje.

hrusti
10. kvě 2012

@moudivlacek Syn je taky živější, takže dneska sebou mrskal, chtěl seskakovat ze stupínku atd., ale naštěstí ho paní v jeden okamžik hbitě vyfotila, když sekundu držel. Jinak bysme tam asi ještě byli 😉 Držím palce!

sisstin
autor
10. kvě 2012

tak já se dneska bavila s logo a ptala se mě, jak to u nás vypadá s tím občanským sdružením a s dysfázií stránkama. Tak jsem řekla, že bohužel není čas 😒 ona by byla ráda, kdyby se tady u nás zřídila nějaká "buňka" pro dysfatický děti, kde by prostě fungovala jak osvěta, tak pak různý služby...třeba naše reha by do toho šla, já bych fungovala přes ten obecný rozvoj a tak.

Prý dřív měla v péči jedno dysfatický dítě za dva roky, momentálně jich je tolik, že to začíná být neúnosný a nezvladatelný. Navíc třeba já jediná jsem k ní přišla už s podezřením, ostatní rodiče prý netuší vůbec nic a pak je pro ně nemilé překvapení když zjistí, že jeho dítě má těžkou vadu řeči, která se nespraví za rok, za dva a taky úplně možná nikdy....

já už jsem na blogu tuším 2x nabízela, aby se mi přihlásily maminky dysfatiků, že můžeme něco takovýho založit a ticho po pěšině...vždycky mi napsaly jen holky, že jim je líto, že bydlí na opačným konci republiky... mně přijde, že ti rodiče dysfatických dětí (samo ne rodiče, co se zajímají a chodí do diskuzí) před tím úplně zavírají oči, snaží se je nacpat do běžných školek a vůbec to neřešit. Že prostě oni z toho vyrostou a šlus... já to bohužel vidim i v té naší logo třídě u některých dětí, a to teda některé jsou na tom hůř jak Tygr...sice jich takových tam je málo, většinou to jsou děti jen s OVR (i když "jen", taky to není úplně lážo plážo) apod., ale pár dětí s fakt těžkou vadou tam je 😕

sisstin
autor
10. kvě 2012

@evelina75 tak sourozenci dají dětem fakt moc, ale přece jenom nějakou maličkou chvilku si pro nejmenší najdeš ne? Nemusí to být hodina denně, stačí pár minutek, kdy si dvojčata budou hrát nebo se třeba bude starat tatínek 😉 jako já bych to u vás zatím nehrotila, 5slov ani ne v 18měsících je jako norma, sice nižší, ale furt norma....takže prostě bych ho rozvíjela tak nějak přirozeně, hodně mu všechno komentovat, zapojovat do činností a tak....nic strašně speciálního podle mě zatím nepotřebuje 😉

mandelinka1
10. kvě 2012

@lenajsek ptáš se na Logo a na Jahnovou.....tak do Logo (na Vídeňskou) jsme objednaní teď na květen, ale budu to rušit, protože jak jsme byli cca před měsícem u Jahnové, tak mi řekla, že logopedie zatím není potřeba.....
co se týká Jahnové: byla jsem tam celkem 3x, každá návštěva je cca 1 hodina, poprvé tam jdeš sama bez dítka: Jahnovou zajímá, jak probíhalo těhotenství, porod, komplikace při nebo po porodu, vývoj dítěte (já jsem jí například popisovala, že začala dcerka chodit později, že je velmi citlivá, jak reaguje, co ji baví, v čem je dobrá atd.....)ona si vše zapisuje, v žádném případě se od ní nedozvíš při první návštěvě nějaké doporučení nebo výsledek......druhá návštěva je dítko samotné, bez maminky.....toho jsem se docela obávala, protože dcerka je zvyklá být u cizích lidí s někým z rodiny....nicméně zvládla to skvěle, byly tam spolu cca 45 minut, Jahnová ji chválila, že je šikovná a že vše zvládla....po této druhé návštěvě mi opět nechtěla nic říct ani poradit 🙂 pak cca za týden jsem tam šla na poslední návštěvu - to jde maminka sama nebo s partnerem.....takže jsme tam byli s manželem a dozvěděli jsme se, že dcerka je v pohodě, má své vlastní tempo které musíme respektovat, nesrovnávat ji s mladší sestřičkou, do ničeho nutit......a musím říct, že měla 100% pravdu, jakmile jsem to přestala řešit, tak mě překpavuje dcerka (příjemně) každý den.....Jahnová je naprosto DOKONALÁ a strašně moc děkuji sisstin za doporučení.....a doporučuji všem ostatním.....umí to výborně s dětmi i s rodiči.....

romana
10. kvě 2012

@pelmisek já jsem to spíš myslela, jestli ti monika neříkala, co prováděly - jako pro inspiraci. a ondrovi určitě nevadí, když se ho ptám, co ve školce. sám by asi nezačal, ale pak povídá docela obšírně a rád.

lenajsek
10. kvě 2012

@mandelinka1 Děkuju moc, no to teda vůbec nevím, jestli Lukin dá sám u tí psycholožky, to bude asi dost problém, momentálně řve když jdu třeba jen s košem a je i manžel doma, pořád si mě kontroluje i venku, kde jsu, na návštěvách se mnou chodí pomalu i na záchod... jinak řev... uvidím, jestli se s ní nezkusím domluvit jak tam budu sama, jestli bych aspoň byla jen v té místnosti, to jsem netušila, že tam je dítko samo...
Uvidím, co nám řekne, jsu zvědavá... ale fakt jsem si myslela, že je tam dítě s rodičem.

@sicinka Moc děkuji za tipy, taky si to zkopíruju a vytisknu...

@sisstin Týjo, těch dysfatických dětí fakt tak rapidně narůstá? To je něco, a asi máš pravdu v tom, že někdy ti rodiče fakt asi před tím zavírají oči, dlouho nic neřeší (i teda vinou pediatrů), ale kolikrát si asi nechtějí připustit, že by mohlo být něco jinak a čekají a čekají a ono furt nic...
V té školce jsem děti na tom hůř jak Tygr? A mají taky někteří dysfázku, nebo OVŘ?
Ale do budoucna asi budete něco u vís zakládat, až bude troška času, ne...?

lenajsek
10. kvě 2012

A dneska jsem záměrně zůstala s malým odpoledne doma, byli jsme dopol. na výletě a odpol. měl dobrou náladu, tak jsme dělali docela dost úkolů, šlo mu to a vydržel s přestávkama asi dvě hodinky... to mě mile překvapil. Musí se mu prostě chtít... 😝

pelmisek
11. kvě 2012

@romana já se jí neptala a na hippo jsme nějak neměly čas. My chodíme na hippo všichni i s Kájou, takže mám vždycky co dělat abych se věnovala Káje a nestíhám moc rozhovory s Monikou. Zkusím se ale zeptat. Ale jak říkám - já jí prostě věřím 🙂

romana
11. kvě 2012

@pelmisek to naprosto chápu, že jí věříš, taky ji znám. ale v tom nebyl smysl mojí otázky. když čtu, co píše terka, co dělá rehabka s tygrem, tak to je přesně to, co bychom potřebovali s ondrou. proto mě zajímalo, jestli na to jde monika podobně, a mělo by to pro nás smysl nebo ne. třeba jak píšeš o pejskovi, tohle by pro ondru bylo v podstatě zbytečné, máme canisterapeutického psa doma, ale zase třeba to procvičování prstíků na noze, různé cviky a samoobslužné záležitosti, to by ondra dělal určitě ochotněji s někým jiným než se mnou... tak proto ten konkrétní zájem.

sisstin
autor
11. kvě 2012

@lenajsek jo, pár dětí na tom je hůř...jedna holčička, co jí je už 6 (diagnozu nevim), pak ten klučina se sluchovým postižením...on má kochleu už dlouho a stejně nerozumí, takže podle mě má k tomu i tu dysfázii (ta se dá právě získat kvůli tomu sluchu), ale ten to má jasný, ten půjde do školy pro sluchově postižené. Jako já fakt nevim moc o těch dětech, tam se žádnej rodiče (mimo jedný paní, co tam má dvě děti s OVR) bavit nechce, a zas jako od učitelek vyzvídat nechci a asi by ti to ani neřekly 😕

pelmisek
11. kvě 2012

@romana jo já to chápu, ale bohužel jak říkám nějak se nestíhám ptát. Příští týden máme další hodinu tak se zkusím zeptat.

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin no vidíš a Veru chodí do logo školky a mám ten dojem, že všechny ostatní děti u ní ve třídě mluví o mnoho lépe než ona - v podstatě tam slyším "jen" nějaké sykavky a podobné šlapání na jazyk, prostě jen výslovnost. Obávámse, že kromě Veru tam tu dysfázku asi nikdo nemá a tak je na tom o trochu hůř než ostatní. Hodně to bylo vidět na vánoční besídce, na kterou se moc těšila a pak zpívala občas nějaké slovo narozdíl od ostatních dětí, které zvládly zazpívat celé písničky. Ona když zpívá písničku tak já kolikrát vůbec nepoznám jakou.

sisstin
autor
11. kvě 2012

@pelmisek jj, je to tak...jako většina dětí je na tom líp jak Tygr, jen OVR atd., ale 2-3děti jsou na tom i hůř 😉

pelmisek
11. kvě 2012

@sisstin a taky se trochu obávám, že ta logopedka co tam mají s tím nemá moc zkušenosti. Až potom co jí naše soukr logopedka začala posílat úkoly co má s Veru cvičit se to někam hnulo. Ono s těma dysfatikama to fakt není jednoduché a netuším co je na těch vysokých školách učí chjo 😠