Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
24. črc 2012

Ďakujem Vám všetkým za vaše odpovede. Nie je ani tak dôležité dieta nejako špeciálne pripravovať pred psychologickým vyšetrenim, dôležité je že sa mu venujeme pravidelne. A taktiež je dôležitý aktuálny stav dieťaťa, psychologicku asi nezaujíma čo je za tým kolko driny, kolko práce; dôležitý je výsledok 😉

@abbie: V Dialógu sme spokojní so sanatoriom, s ambulantnou starostlivosťou skúsenosti nemáme. Držím Vám palce 🙂

filmuska_01
25. črc 2012

ahojte tak sme vratiliz dovolenky, precvicili sme tam hrubumotoriku - chodza do a z schodov, hore uz sama strieda nohy bez drzanie, dolu az posledne dva schody, plavlai a stavali hrady z piesku, hrali uno-cvicili farby a inak nic len oddych. Nabehli uz trojslabicne slova😀

filmuska_01
25. črc 2012

@margareta76 Ja si myslim ze nieco sa da isto nacvicit , ale v principe nie je dolezite, ci to dieta vie same bez cieleneho treningu ci je to naucene, dolezite je ze dosiahlo urcity stupen a moze ist dalej. a vsetky typy uloh neobsiahnes ani treningom.
a u deti je to tiez tak ako som si vsimla ze hustis do nich dlllllllllho a nic a zrazu akoby sa to dostatocne nakoncetrovalo v tej hlavicke a dieta to pouzije. aj si kladiem dakedy otazku,ci to len prepne v hlavicke alebo to je ako so spongiou, ze sa musi najprv naplnit do plna a az potom sa ukaze kvapka navonok pretecena ako vysledok.
Nie je to tak ze si povies tento tyzden sa nauci toto a hotovo. to nejde.

margareta76
25. črc 2012

@filmuska_01: Súhlasím s tebou 100% 🙂

luuckka1
25. črc 2012

Dobrý den...
Jsme studentkou Speciální pedagogiky předškolního věku v Liberci. Začátkem září mě čeká poslední rok a tím pádem i bakalářská práce. Jako své téma jsem si vybrala autismus.

Potřebovala bych od vás vyplněný dotazníků ohledně autismu. Dotazníky jsou anonymní, nikde se nebudou uvádět vaše jména, nicky nebo maily. Jde čistě o to, abychom získaly názory a mohli z nich zpracovat nějaké závěry. Moc byste mi pomohli. Pokud ovšem nebudete chtít, vyplňovat nemusíte. Jak ale říkám, Vaše názory by mi pomohli mou bakalářskou práci sestavit a dokončit. Zabývám se autismem obecně, metodou Jřiny Prekopové a také tím, jestli má očkování novorozenců vliv na vznik autismu.

Moc Vám všem děkuji.

S pozdravem Lucka

Viz níže odkaz na dotazník. Předem moc děkuji 🙂

http://login.oursurvey.biz/5905

sisstin
autor
25. črc 2012

@luuckka1 a metoda Jiřiny Prekopové je jaká? Myslíš TPO? 😝 Na Jiřinku bych se snad i vyprdla, vzhledem k tomu, že pokud by neměla podporu Šturmy a Baudyšové, tak si na českém písečku už moc nenahrabe. Ted vše leze na povrch, její nedokončená studia, neschválené terapie v Německu atd. 😉 jinak tady je 90% dětí s vadou řeči, tak spíš asi vedle v autíkách ti to někdo vyplní. Hodně zdaru u obhájení práce 🙂

alfabet
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
margareta76
27. črc 2012

@sisstin: Ako ste prežili další logo týždeň? Je vidno aj nejake pokroky? Máš aj nejake bližšie informácie, ako prebieha logo výuka? Náš syn tiež ešte stále chodi do (logo) sanatoria Dialog, ale my veľmi netusime ako sa tam pracuje s deťmi. Maly sa tam celkom teší, tak snáď mu tam neubližuju 😉

sisstin
autor
27. črc 2012

@margareta76 druhý týden začínáme až od pondělí,je to vždycky ob týden. Co tam s ním dělá vím,jsem u toho,dřív jsem byla vedle v pokojíčku,teď spolupracuje,i když u toho jsem.

margareta76
27. črc 2012

@sisstin: Aha, to som nejako si neuvedomila, že chodite ob týždeň. Máš prosím ťa nejakú web linku na tu vašu logo škôlku? Rada by som si prečítala nejake podrobnosti o vašom logo pobyte. Ďakujem 😉 veľmi by som chcela vedieť, že ako pracujú terapeutky s deťmi. Je to niečo podobne, ako ked ty pracuješ so synom doma, ibaže je to intenzívnejšie?

sisstin
autor
27. črc 2012

@margareta76 no to si nijak zázračně nepředstavuj,je to normální školka,kde je akorát míň děti ve třídě a mají tam víc aktivit na rozvoj řeči,ale žádné speciální terapie nebo něco podobnýho tam nemají. Jedna učitelka dopo,jedna odpo.

sisstin
autor
27. črc 2012

@margareta76 ona to není logo školka,ale jen logo třída v rámci běžné školky. Jako paní učitelky super,jsou zvyklé na různé experty,Tygrovi to hrozně moc dává po té sociální stránce a sebeobsluze,ale jako že by tam po te logo stránce bylo něco speciálního,tak to ani omylem,na to tam není čas při patnácti dětech,od září dokonce sedmnácti.

margareta76
27. črc 2012

@sisstin: ja som si predstavovala, že bohvie ake zázraky tam s deťmi robia. Najdôležitejšie je, že sa im tam páči a pomáha im to 😵

sisstin
autor
27. črc 2012

@margareta76 co vím,tak takové školky jsou v Praze,např. Don Bosco,nebo ještě v Brně,ale jinak je to slabota.Mne šlo hlavně o to,aby tam byly chápave a klidné učitelky,míň dětí a prostě klid,stejně tu práci jako takovou musí odedrit z 90%rodič. Jako spíš mě štve,že nová ředitelka z té třídy dělá sběr všech problémových děti,např.autistu,přičemž ta třída na to není absolutně přizpůsobena,Tygr tam má téměř nejhorší diagnózu,většina děti je jen patlava nebo s opožděným vývojem řeči. Jako štve mě to celkem

sisstin
autor
27. črc 2012

@margareta76 respektive od září tam mají začít chodit takové děti,ale nechci to tu probírat veřejně

margareta76
27. črc 2012

@sisstin: A klasická škôlka (s normálne hovoriacimi deťmi) nebola by vhodnejšia? Nepotiahli by správnym smerom naše ratolesti? Chápem, že čím menej deti tým lepšie, ale ako píšeš 90% práce aj tak urobí rodič a v prípade, že je tam "sběr všech problémových dětí" aby ich to ešte viac nepoplietlo.

margareta76
28. črc 2012

@sisstin: Ta logopedicka škôlka v Prahe http://www.donbosco.cz/ vyzerá super. Naozaj škoda, že takých zariadeni nie je viac či už u vás alebo u nás.

sisstin
autor
28. črc 2012

@margareta76 to si jako nemyslím,že by jim to nějak ublížilo v tomhle směru,to ne,ale protože je tam jedna učitelka a konkrétně u nás od září budou dvě děti,které budou potřebovat speci péči,tak prostě na tu logopedii nebude čas už vůbec. Jako bude tam asistentka,ale jsem celkem skepticka. Jako dítě bez PAS,prostě od autiku nechyti jejich chování,toho se fakt nebojím. Jinak u nás do běžné třídy přestoupit z logo nejde,a jako do jiné školky ho nemám šanci dostat,víš,jak to chodí,jsem rada,že máme aspoň nějakou.Navíc v běžné by zas byl za největšího blbečka,to fakt nechci.

sisstin
autor
28. črc 2012

@margareta76 já jsem dřív taky měla jako ty předsudky, že Tygr přece nebude s dětma, co maj nějaký těžší postižení atd. No dost jsem na to změnila názor, prostě dítě, který nemá PAS nebo třeba MR, tak se tak prostě nezačne chovat jen proto, že třeba v té třídě pár takových dětí je. Bych to přirovnala k tomu, že kdybys ted třeba byla ve skupině lidí, z nichž dva by lezli po čtyřech, tak to taky nezačneš dělat 😉

Mně jde o to, že ta třída prostě není vůbec zařízená na speci péči, v podstatě i ted tam byli jen a jen děti, co špatně mluví, ale normálně rozumí, normálně se chovají atd. A fakt si neumím představit, jak jedna učitelka ve třídě s 17 dětma bude zvládat děti, které třeba nerozumí, mají auti rysy, jsou agresivní atd. Sice jim tam jako dají asistentku, ale to aby paní měla jako 6 rukou.... spíš mi jde o to, že prostě ta logo péči si myslim musí být ještě víc zkrouhnutá, než je to teď...

Tygr tam nastupoval s tím, že na 15dětí jsou dvě učitelky na směnu, ale realita je taková, že je to prostě jako v běžné třídě, je tam jedna učitelka dopo, jedna odpo..a dvě jsou tam jen kolem oběda, kdy se střídají, nebo když se jede na nějaký výlet. Takže dost pochybuju, že tam s nima po té logo stránce individuálně něco dělají.

Jako mají tam určitě víc těch logo pomůcek, než je to v běžné třídě (Logico, Miniluk, logo zrcadla atd.), tu řeč procvičují třeba i venku, mají tam různé aktivity na rozvoj té řeči, to je určitě lepší než v běžné třídě, ale že by se tam děly zázraky, to jako fakt ne 😉

jinak odkaz máš tady, ale moc tam toho není, spíš se tam zaměřují na MNT pedagogiku 😉 http://msgrusova.benjamin.cz/cs/14949/nase-skol...

nicole_1
29. črc 2012

@sisstin ahoj, tak se hlásím po delší době, Tedík se docela rozmlouvá, mluví až moc, že už mě občas bolí hlava a okřikuji ho at je chvíli zticha, výslovnost je teda katastrofa, i když je mu trochu rozumět, mluví ve větách, používá otázky, sklunuji,atd..prostě normální mluvení jen ta výslovnost, na logopedii chodíme 1-2x do měsíce,ale ted máme 2m pauzu a uvidíme po prázdninách jak budeme postupovat dál, chce aby se co nejvíc rozmluvil a pak se vrhne na výslovnost, od září nastupuje do normální školky, tak uvidíme co mu to přinese a co se tam naučí....podle mě je to u něho to OVŘ, když ho srovnám s jeho 2 letým bráchou, ten mluví stejně jak on, výslovnost taky šílená, ale používá věty, otázky, i když neutvoří třeba tak dlouho větu jak Tedík, ale ten ve 2 letech mluvil jen ve slabikách a citoslovcích

sisstin
autor
29. črc 2012

@nicole_1 no tak super, mně se to u vás na dysfázku fakt nezdálo 🙂 ona mu ta výslovnost pak naskočí 🙂

nicole_1
29. črc 2012

@sisstin doufám, ale problém mu to nedělá, dorozumí se s každým, i s kamarády, má ted nového kamaráda 7letého syna od sousedky a normálně se spolu hrají i baví, a když mu někdy něco není rozumět a fakt nevíme co říká, nutíme ho aby to nějak popsal, takže si myslím, že mu normální školka nějak neublíží, je tam i logo třída ale zatím ho tam nechci dávat a ani nechci aby do toho nějak zasahovali, když chodíme k naší logopedce,sice on s ní nějak moc nespolupracuje, jen když ho vyprovokuje k hádce, tak se rozmluví 🙂

filmuska_01
30. črc 2012

ahojte, tak aj u nas su velke pokroky, vcera na nas vybalila otazku Preco?
len som kukala, cielene sa pyta aj niekdy vie odpovedat preco sama. Tak sa tesim. 😀

Samozrejme medzi rovesnikmi je este trosku babetkovska zvatlava ta rec, heslovita skor, bez buduceho casu, predloziek viac menej ale sklonuje uz, i minuly cas zacina.
K narodkam dostal knihu co som kupila pre 3mesiacmi a odlozila, uz ju vobec nezaujala, boli tam krasne fotografie veci s pomenovanim,
dnes uz neaktulne, uz to vsetko vie a citame uz ako velki aj po vetach jendoduchych dej podla obrazka, era pomenovania veci na obrazkoch je prec..Taksa to posunulo,ze som tomu ani neverila.

filmuska_01
30. črc 2012

@nicole_1 super ze sa tedik rozhovoril 🙂
v skolke urcite bude motivovany hovorit este viac, super.
Mate uz aj vsetky casy,aj minuly buduci,ci zvratne slovesa?Kolko slovne vety su u vas?lebo unas je maximum 3slovna.

nicole_1
30. črc 2012

@filmuska_01 používá všechny časy, akorát někdy když o sobě mluví v minulé osobě, tak říká já "dělala, byla", on mluví v souvětích, hovoří víceméně normálně jen ta výslovnost je děsná a ještě když říká o něčem že se to stalo, tak většinou používá "včera" i když to bylo před týdnem, u nás se to za poslední půlrok hodně zpravilo, v září bude mít 4 roky, ve 3 letech mluvil hodně málo, ale ted se fakt rozkecal

filmuska_01
30. črc 2012

@nicole_1 ahoj to vcera na minulost je normalka,to mala aj starsia dlho a hovorila velmi skoro.a buducnost ratala na to kolko krat sa este vyspinka. 🙂
Tedik je uz frajer 🙂

filmuska_01
30. črc 2012

ahoj, inak ak niekto zhana laminovacku a folie tak lidl ma akicu na to tento tyzden.Ja som to tiez povodne zvazovala kvoli pomockam a ich laminovaniu.

margareta76
30. črc 2012

Uz dávno vás chcem poprosit, že či aj vaše dieta (hlavne s dg.dysfazia) používa vo svojom slovnom prejave niečo take to: "mama dddddddd šmyk áno nie dddddddd áno nie" To znamená: "mama chcem sa smyknut, ale nejde mi to". To ddddddd používa, ked nevie (nepozná) slovo, ktore by tam bolo vhodne; použije to aj niekoľko krát počas jednej vety a taktiež ako zápor používa slovne spojené áno nie (zneguje slovo Áno slovom Nie). Hovoríme mu, ze nech hovorí v krátkych vedách a to dddddd nech vynechava lebo tomu nerozumieme. Ked si dá pozor tak to nepoužíva (aspoň nie v takej miere) ale ked chce niečo rýchlo povedať alebo nam chce nieco nadsene povedat tak sa tomu nevyhne. Čo s tým robiť? Upozorňovať ho na to alebo nechať to tak a s postupným rozširovanim slovnej zásoby sa to vytrati.

krystalka
30. črc 2012

@margareta76 - ahoj, tak Jiřík taky měl různá svoje slova a třeba zápor dřív tvořil taky tak, že na konci dával ne - Jiřík líbí ne (Jiříkovi se to nelíbí) apod., to je myslím celkem typický projev pro dysfázii, nijak jsme ho neopravovali, nevysvětlovali, že to má říct tak a tak, ale vždycky jsme po něm každou tu větu hned zopakovali tak, jak by měla správně znít, vlastně to tak dělám doteď, i když teď už mluví o hodně líp, ale občas něco ve větě vynechá - třeba řekne "už plný hrnek", místo už JE plný hrnek apod. Časem se to rovná samo, to samé zatím dělám s výslovností, to co zkomolí, po něm zopakuju správně, dělám to už skoro automaticky, někdy si připadám jako ozvěna 😉

krystalka
30. črc 2012

@filmuska_01 - ahoj, zrovna dneska ráno jsem tam pro ni byla, vzala jsem i ty folie navíc, tak vyzkouším večer, až bude trochu klid 😉 , taky se mi hodí na nějaké kartičky a pracovní listy, udělám si asi i nějaké prostírání do kuchyně, zkrátka myslím, že bude docela využitá, navíc je fajn, že je do až do formátu A3, což ty levnější nebývají, ale za tuhle cenu je to super 🙂