Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

snufi
13. srp 2012

@lenajsek a můžeš mi nějak popsat ty cviky na posílení. Díky

sicinka
13. srp 2012

@lenajsek si to nevyčítej. Dáda byl co se týče pohybu vždy vzornej, sice né úplný rychlík, ale tabulky by mohli být naše od ósmi měsíců stál, v roce chodil a stejně téměř do tří nemluvil, ted sice mluví, ale zase většinou nevíme co 🙂 @snufi sice jsem to řešit nemusela, ale v roce by tam to lezení mělo být ono ji to pak omezuje i v tom ostatním rozvoji. Pokud je dle rehabky i lékařů vše v pořádku zkusila bych najít formu pohybu, která se jí bude líbit (plavání, cviky na velkém míči, míčkový bazén a uvidíš třeba za měsíc jak se posune.

hrusti
13. srp 2012

@lenajsek hele, my jsme vojtovku cvicili a stejne jsme na tom s mluvenim blbe :-/

lenajsek
13. srp 2012

@snufi Já to nemám na papíře, rehabka nám to vždycky ukázala přímo na malým a to jsme trénovali pak doma. Ale to nám ukázala podle toho, jak si ho prohlídla a jak ona to posoudila. Takže každý dítko může mít jiný cviky.
Máme doma knížku Cvičíme s kojencem a batoletem, nebo tak nějak, tak tam jsem se taky dívala na nějaké cviky a něco z toho bylo podobné, hlavně cviky na míči.

Holky díky, teď už je to stejně šumák, jen si kolikrát říkám, že jsem některý věci měla řešit dřív... ale jasně, ani vojtovka někdy nespasí v mluvení a celkovým rozvoji... ale dneska vím, že bych některý věci řešila dřív, holt mladá prvomatka... 😝

erinnuska
13. srp 2012

@snufi my sme v 12 mesiacoch ani nesedeli, ani nelozili, iba plazili a gúľali 😒 Cvičiť by si mala začať rozhodne, ja som cvičila od 4 mesiacov vojtovku s malou ale prevelice sa jej to nepáčilo a málo spolupracovala, preto nám trvalo všetko tak straašne dlho a ešte vlastne aj trvá 😝 Chodiť potom začala v 19 mesiacoch, doteraz sme pozadu, máme plienky a reč je teda velmi nezrozumitelná. Takže určite nečakaj na nič a už vôbec nie na zázrak 😲

sisstin
autor
13. srp 2012

jinak teď to píšu holkám na FB, @miawa mi dala odkaz na hodně dobrou bakalářku o dysfázii, a je tam mimo jiné i kauzistika čtyř dětí s dysfázií od jejich první do třetí třídy, a opravdu moc veselé čtení to není. Hlavně co se týče mluveného a písemného projevu 😒 je to teda starší publikace, cca 4-5let, takže to jsou děti, se kterýma se např. do pěti, či i šesti let téměř nic nedělalo....ale i tak..

já jsem jako věděla, že to nebude sranda, ale že by to mohlo být třeba až tak katastrofální, to jsem si fakt nemyslela 😒

abbie
14. srp 2012

@sicinka no ono pri hovoriacich detoch to pochopim, ale moj este nerozprava 😒

margareta76
14. srp 2012

@sisstin: Ahoj, mohla by si prosim poslat nejaky kontakt na tuto bakalarsku pracu? Dakujem Ti 😉

hrusti
14. srp 2012

@lenajsek Nás Vojtovka posunula hodně po fyzické stránce. Honzík byl jako mimi pozadu a tím cvičením to dohnal. Začal chodit ve 12,5 měs. Já si zase kolikrát říkám, jak by to vypadalo, kdybysme necvičili Vojtovku. Četla jsem nějaké názory na to cvičení a právě tam zminují jako vedlejší efekt cvičení hyperaktivitu a psychické problémy. Kolikrát si zase právě říkám, že třeba kdybysme necvčili, tak by nebyl tak živý, i za cenu toho, že by byl pomalejší. Ale fakt těžko říct . Kr. mi tvrdila, že následkem toho našeho blbého porodu mohla být LDM. Ale nemá cenu se v tom hrabat, co by bylo kdyby bylo 😉

hrusti
14. srp 2012

@sisstin Tak mi to nedalo a objednala jsem ty zvířátka taky 😀 Dneska to má dorazit, tak jsem zvědavá 😉
A přiznám se, že si radši nečtu, co bude resp. by mohlo být v budoucnosti. Měla jsem půjčenou jednu knížku o ADHD a to mi stačilo. Zbytečně bych se tím stresovala 😉

sisstin
autor
14. srp 2012

@hrusti já to taky budu mít po dvanáctý hodině na poště,tak si pro to půjdeme🙂

sisstin
autor
14. srp 2012

@margareta76 až budu na Pc,tak ti to pošlu

sicinka
14. srp 2012

@abbie třeba povídá jen mu nerozumíš 🙂 ale je pravda, že u nás to bylo opačné moc nemluvíl většinu času byl zticha nebo bulel nebo se vztekal. Jakmile začal víc mluvit začal se tím hlasem prosazovat a fakt mluví strašně nahlas nedá se to poslouchat. Ale to dělají všechny děti - já byla asi hodinu u segry ve školce a myslela že uteču- ty děti byli neskutečně uječené. Ty se mu věnuješ se mu děláš pro něj maximum, tak mu dej čas a uvidíš jak bude pokračovat, nějaký čas si v roce a půl ještě zaslouží. Já si na jednu stranu nemyslím, že se má něco odkládat s větou je to kluk to dožene, na druhou stranu stejně do určitého věku s ním moc cíleně pracovat nemůžeš (neudrží pozornost, nerozumí natolik dobře) a prostě se ho snažís naučit to, co jiným jde samo. Budu držet palce.

krystalka
14. srp 2012

@sisstin - ahoj, mohla bych Tě taky poprosit od ten odkaz na tu bakalářku o dysfázii? Moc děkuju 😉 , jen doufám, že zase po přečtení neupadnu do nějaké depky, i když já jsem jinak celkem optimista a vždycky věřím, že to dopadne líp, ale zase na druhou stranu je dobře být připravená i na to horší, že jo....

sisstin
autor
14. srp 2012

@krystalka až budu na pc,tak vám hodím sem link,je to teda rigorózní práce na téma Pomůcky pro děti s dysfazii. Holky mi teda řekly,že je to zrovna ze školy,kde jsou ty nejtěžší případy dysfatiku,ale i tak,prostě mě to dostalo no:(jinak ta práce je moc pěkná a zajímavá.

sisstin
autor
14. srp 2012

@krystalka
@margareta76 tady je ten odkaz http://is.muni.cz/th/67483/pedf_r/PRISTUPY_K_TE...

jinak jsme byli na poště pro ty hry...no byla tam ženská, měla sebou odhadem kluka mezi 3,5-4,5roky a holčičku na kočárku, asi 12-18měsíců. No samozřejmě holčička vyslovovala líp jak Tygr...a ta ženská se po nás furt otáčela s pohoršeným pohledem a 2x si i zakroutila hlavou 😝

miawa
14. srp 2012

Ahoj holky, odkaz na práci je tady: http://is.muni.cz/th/67483/pedf_r/PRISTUPY_K_TE...

Je to fakt zajímavý a pěkný, i autorka je skvělá a zajímavá. Učila nás logopedii na MU a měla k té studii celou prezentaci a víc materiálů než je v té rigorozní práci. 🙂

Já jsem to četla a viděla jsem tu prezentaci poprvé, když byl Maty v první třídě a říkala jsem si, že tak špatně na tom ve třetí snad nebude. No chyba lávky... Ale jako jinak psaní už mu celkem jde, i napíše větu, ale má tam strašně moc chyb. 😠

miawa
14. srp 2012

@sisstin byla jsi rychlejší 😀

margareta76
14. srp 2012

@sisstin, @miawa: Ďakujem 🙂

sisstin
autor
14. srp 2012

tak ta Noemova Archa je boží 🙂 je to jednak na pravolevou orientaci, pak orientaci v pořadí a v řádcích a na logiku...dám sem fotky, ale nejde mi makro nafotit moc dobře...zas je to od nejlehčích až po ty těžké. Nevím, zda se to nahraje v pořadí správným 😕

sisstin
autor
14. srp 2012

a ještě ta těžší úroven:

sisstin
autor
14. srp 2012

tak jsem udělala video, ale nevim, zda to bude vidět, ten můj novej telefon je prostě na fotky a videa na ho...

https://www.youtube.com/watch?v=gEDuKo8wTG4
hrusti
14. srp 2012

@sisstin Hra vypadá dobře 🙂 Nám bohužel dneska nedorazila 😠

lenajsek
14. srp 2012

Holky ahoj, jen nakukuji, díky za odkaz na bakalářku, zítra si přečtu, dneska si tím nebudu kazit pár chvilek před spaním...

My byli dneska po měsíci na logopedii a Lukin úplně ukázkovej, krásně tam zkoušel foukat jak do bublifuku, tak do pírka, krásně ukazoval obrázky na hlubší porozumění řeči, přiřazoval, co k sobě patří, docela dlouho u toho vydržel, pak dělal zase úkoly z Chytrého dítěte na PC, zkoušel něco "namluvit" do mikrofonu (to mu ale nejde, on prostě na povel nic neřekne, ani těch pár jednoslabičných slov, co umí ☹ ☹ ), tak snad to tak bude i příště... jdeme už ve čtvrtek, nějak se mi teď poštěstilo, že měla logopedka v srpnu ještě volný termín, jinak jdeme až v září.
Škoda, že na logopedii takhle musíme dojíždět do Brna, ještě jak je Brno rozkopaný, tak teď o prázdninách je to s dopravou busem+MHD katastrofa... 😝 Kdyby to bylo blíž, tak bych uvažovala i třeba o logopedii jednou za týden, ale takhle to nechám asi zatím být a budem střídat od září 1 týden logopedii v Brně a druhý týden RP u nás doma...

Jak jste tady psaly o tom, kdy by měly naskakovat opravdová slova u OVŘ, nebo závažnějšího OVŘ, tak my budem mít za chvilku 2,9 let a teda žádný posun v tom nevidím, pořád si žvatlá těch pár "slovíček", ale na označování různých věcí používá tak max. 5 slov... 😝 😝 😝 To na OVŘ asi nevypadá, že... to bude asi něco závažnějšího... 😝

@sisstin Teri, to vypadá fajn ta hra, od kolika je to let?

Holky, pomalu uvažuju, co na narozeniny a Vánoce Lukinovi, abych věděla, co komu z rodiny pak říct, co pořídit...
Určitě chci Logico Primo a doporučíte třeba něco od Granny? Můj první kvíz, nebo něco jiného? Máme půjčené z RP ty Figuráčky, tak to pořizovat nebudu, když to můžeme půjčit, Zajíce v pytli máme, to stejné Loto dům. CO byste ještě doporučily?
Nebo něco s tím Ferdou mravencem?
Od Smartu máme zatím ten Den a noc a myslím, že než to celé uděláme, tak to potrvá, tak asi nemá smysl nic dalšího pořizovat...
A uvažuju nad Duplem, ještě nemáme, máme jen kostky Žako, to je náš český výrobek, ale nemá tolik postaviček jako Lego duplo...

DObrou noc všem!

sicinka
15. srp 2012

@lenajsek vidíš jakej je to šikovnej kluk 🙂 u nás se ta řeč opravdu rozjela v dvou letech a devíti měsících, ale máme li být zcela upřimní Dáda na tom byl s řečí lépe i předtím sice mluvil málo a neměl snahu komunikovat (téměř žádnou) ale slov měl relativně hodně a spojoval dvě vyjměčně tři slova. Na druhou stranu to porozumění bylo myslím horší. Jinak za nás já bych doporučila chytré pero, jsou to úkoly kdy se na správnou odpověd přikládá tužka a ta zahraje písničku. U nás to má mnohem větší úspěch něž logico a styl úkolů mi přijde podobný. A pak u nás letí dřevěná vláčkodráha z ikeii, ale ta není moc didaktická (leda jako rozvoj jemné motoriky)

lenajsek
15. srp 2012

@sicinka Moc díky za povzbuzení, no já mám pocit, že Lukin fakt od těch dvou let začal mít docela dobré porozumění, jako nejde to moc úplně zjistit, když mi neodpoví a nekomunikuje slovně, ale pokrok je tam určitě, to říká i logopedka i RP...
A slova teda nespojoval nikdy, on má jen pár jednoslabičných slov, ani dvouslabičná, natož aby něco spojoval, a věty, to je sci-fi... 😝
To chytré pero se podívám, ale Lukin nemá moc rád hudební hračky, nebo hračky se zvuky, tak to musím asi vyzkoušet někde v obchodě. Ty jsi to kupovala přes net, nebo někde v kamenném obchodě?
Vláčkodráhu máme, to si hrají s MM, to Lukina moc baví. A uvažuji u o Duplu, ale Lego je šíleně drahý... možná mrknu po Megabloksech, ale to taky není levná záležitost... no, asi to vyřeší MMB a hrané ty kostky, snad na něco narazím...

krystalka
15. srp 2012

@sisstin - taky moc děkuju, stihla jsem zatím přečíst asi půlku a je to fakt zajímavé...Jinak - k té situaci na poště - taky mě to vždycky trochu mrzí, když mám takovéhle přímé srovnání, ale naštěstí se nám teda ještě nestalo, že by nad tím někdo dospělý kroutil hlavou, nebo měl poznámky, spíš se třeba zeptaly ty děti, nebo nechápavě koukaly, že Jiříkovi nerozumí, ale když byl Jiřík ještě menší a třeba jsem si někde postěžovala, že ještě nemluví, tak se mi vždycky dostávalo rad, že na něj musím mluvit a číst mu a podobně (však to asi taky znáš) - tak to jsem měla vždycky chuť vyletět a zařvat, že co asi jako celou tu dobu dělám...No, dneska už se nad podobné komentáře, rady a pohledy snažím povznést, protože vím, že toho o tom vím daleko víc, než oni a že kdo nemá podobné dítě doma, tak si vůbec nedokáže představit, co to obnáší a jak takovéhle chování dokáže zranit....

sicinka
15. srp 2012

@lenajsek kupovala jsem napodobeninu dupla - mají vláček na baterky, který jsem u lega nenašla a je to super s legem se to krásně spojuje je to malinko min propracovaný, ale u nás to byl nejlepší vánoční dárek, který zastínil i několik krabic dupla a magformers (ono ty děti fakt něřeší hodnotu dárků 🙂 Kdyby jsi chtěla tak dohledám jak se to jmenuje. Jinak chytré pero jsem brala přes net použité vůbec jsem netušila jak se mu bude líbit teď jsem na MMB narazila na nové za cenu použitého takže má i druhý dí.

margareta76
15. srp 2012

@sicinka: O aku napodobeninu (značku) vlacika ide? My mame lego Duplo, sme s ním veľmi spokojní, len je dost drahé. Ale snáď pri troch chlapcoch bude 100% vyuzite 😉

sicinka
15. srp 2012

Ahojky, je jixin happy village a mjí myslím i další věci nejen ten vláček. Dobrá zpráva je že narozdíl od dupla je toho plná krabice a kompatibilní to je 🙂 cena za velkou krabici byla do 500 Kč.