Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. srp 2012

@janasim na www.oskola.cz je kartiček celkem dost v sk, překládala jsem je 😉 jinak pomůcky tak různě, záleží, co chceš...např. hodně her mají na http://www.svet-deskovych-her.cz/, Logico a MiniLuk beru na www.mutabene.cz a pak taky hodně na Mimibazaru a u naší logopedky - má eshop.

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin , určitě je to pro Lucku hodně těžké, bylo období, kdy se úplně začala stranit dětí, protože si uvědomuje, že jim na jejich otázky neumí odpovědět... Proto jsem vyhledala tu akupunkturu, a hodně jí to pomáhá, neřekla bych, že začala víc mluvit, ale je prostě víc v pohodě, už není tak uzavřená. A doufám, že se to bude jen zlepšovat. Ale i proto bych moc ráda jela na to Setkání pro rodiče s vývojovou dysfázií, sice to není dg., kterou má Lucka, ale terapie je stejná - a zaujalo mě, že se tam bude PhDr. Nováková zabývat socioemočním vývojem dětí... Kdo tam jedete?
A ještě jedna záludná otázečka - dáváte dětem něco na podporu činnosti mozku?

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova jedu já,smardik,ygreen a pak ještě pár lidi z Fb,co sem nechodí. Ten socio-emoční vývoj mě právě taky zajímá. Jinak já na podporu mozku nedávám nic,moc na to nevěřím,já spíš spoléhám na systematickou logopedickou a celkovou práci. Jinak Tygr bral mezi dva a dva a čtvrt Geratam,žádné změny jsem nepozorovala,pak jsme to už vysadili a od te doby nebere nic.

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova jinak Tygr se do 4let dětí šíleně bál, pak nastoupil do školky a jako celkem dobrý, hraje si s nima, ale učitelka říkala, že s nima vůbec nemluví, max. jo-ne. On teda celkově ve školce hrozně málo mluvil sám od sebe (přitom doma mele od rána do večera), to se vždycky učitelka schovávala za roh, když jsem si pro něj přišla, aby ho jako vůbec slyšela mluvit v šatně 😝 ale pak ke konci roku už dobrý, začal celkem mluvit i tam...třeba když si povídali, na co se těší a co budou dělat o víkendu, tak říkal, že pojede k babičce a tak 😉

Ale on to má podle mě právě tím, že ví, že blbě mluví, tak jako radši cizím neřekne nic 😝 a taky je určitě i stydlivej. Ted naposledy u Krejčířové mluvil, což byl zázrak, předminule tam mimo "dobrý den, nashledanou, jo, ne" neřekl ani ň... 😝

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin , když mi na logošku chodíme jen jednou za 2týdny, Lucka se teda zatím s logopedkou seznamuje, přestali jsme jezdit do LOGO v Praze a našli si logopedku, co má zkušenosti s dysartií, na Mělníku, byli jsme tam 3krát...Bylo mi řečeno, že s touhle dg. má nárok na logopedii každý týden, zkusím to tak za měsíc, za dva zintenzivnit... Ale je to málo... Nebo myslíš jako intenzivní logopedii doma? Lucka moc nespolupracuje se mnou, zajímá jí všechno okolo... Ale pracujeme denně - teď ji moc baví http://obchod.portal.cz/produkt/rikanky-pro-roz..., ale určo to tu už všechny znáte - odpovídá to její úrovni řeči...
Už se fakt děsně těším, až budu vědět, že Lucka mluví, i když třeba jen doma nebo nekvalitně (pak zas budu řešit tohle, je mi to jasný), ale až rozváže, slíbila jsem, že se to teda pořádně oslaví... Hodně moc doufám a věřím ve vliv školky, když mě nebude mít za zadkem....

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova já právě nevím, ale u té dysartrie nejsou narušené ostatní složky jako u dysfázie nebo jo? 😕 Tam je to vyloženě o tom "fyzičnu", ale asi v ostatních složkách problém nemají? 😕 U té dysfázie je to právě tak, že bývají narušené i ostatní složky a právě rozvojem těch složek jde i ta řeč, u dysfázie není problém fyzický, ale právě v mozku, kdy mozek nevypouští to slovo ven ve správném tvaru 😉

my hodíme na logo jednou týdně od 2let, ted jsem si teda vydupala, že budeme chodit 2x týdně, a měli by mít logo ve školce každý den, no ale jsem spíš skeptická 😉 ale právě jinak pracujeme doma každý den na těch ostatních složkách vývoje 😉 což si myslim, že u vás třeba není potřeba, ale fakt o dysartrii vím málo 😉

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova jinak Tygr fakt mluví hodně, ale třeba básničku není schopnej říct 😉 má oslabenou tu vnitřní pamět slovní, takže není schopnej si delší text zapamatovat. Jako když mu řekneš větu o 6slovech, tak ti ji zopakuje (to je k věku), ale kdyby ses ho na to zeptala třeba za hodinu, ta už by si tu větu vůbec nepamatoval 😉

krystalka
29. srp 2012

@sisstin - ty jo, tak to Jiřík zopakuje maximálně 4 slovnou větu a když jí má zopakovat jen za pár minut, tak už neví....stejně si vždycky říkám, jak jsou ty jeho schopnosti fakt nerovnoměrné, na jednu stranu někdy řekne celou kratší větu a je mu i krásně rozumět a chvilku nato má zopakovat jedno tříslabičné nebo čtyřslabičné slovo a absolutně to zkomolí, že to kolikrát ani není podobné ☹

krystalka
29. srp 2012

@sisstin - třeba on například umí říct "foto" nebo "fotka" úplně čistě, ale když má zopakovat slovo fotobuňka, tak i když to berem po slabikách, tak řekne jen foto a když to má říct celé, tak je z toho nakonec zase "anumaňka" ☹

sisstin
autor
29. srp 2012

@krystalka tak nezopakuje větu čistě, to neumí, ale prostě řekne všechna ta slova (i když komoleně), pamatuje si je..to hodně dysfatiků schopných není zopakovat delší větu 😉

sicinka
29. srp 2012

@lenajsek my máme trojboké pastelky a voskovny, fixy nám sežral pes. Jinak máme tabuli z ikei a na té si čmárá strašně rád, ale fakt jen čmárá. Pokud chci aby nšco nakreslil cíleněm u něj sedět a hlídat ho. Jinak udělá šílenej klikyhák nazve ho mašinkou a zdrhá pryč, ve školce tolální ignorace - tam jen čárá ségra si myslela že nic jiného neumí bídák. No a jinak my zkoušíme různé techniky kreslení (opakování nebo vymalování ho moc neba). Takže lepidlo na papír na to sype krupici, pak barví vodovkama. Odlitky ze sádry se dobře barví, kreslí rozmočeným krepákem, vskovkou staženou z obalu celou plochou a tak. Jo a na kreslení nepoužívám obyčejné vodovky (nejde mu to s nima) ale bud akrylové barvy nebo tempery v kelímku.

sicinka
29. srp 2012

@sisstin pls mám dotaz Dádu konečně chytlo logico, dokonce u něj mluví takže jsem nadšen máme cvičení dvě v jednom. Jen se zeptám u spousty úkolů si myslím že je dělá po paměti, prostě se mu něco nedaří já mu poradím a podruhé to udělá moc rychle prostě si dle mého pomatuje ty čudlíky. Asi s tím nic nenadělám jen mu střídat pomůcky co. Ono já nevím jestli je to takto k něcěmu 🙂

krystalka
29. srp 2012

@sisstin - no, tak Jiřík to má tak, že on řekne tříslovnou větu docela čistě, ale když má zopakovat delší, tak řekne třeba první dvě nebo tři slova a pak už řekne "dál už nevím..."

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin, u té dysartrie jde hlavně o "nemocnou pusinku", ale ta řeč ji ovlivňuje celkově, když se nemůže ptát, když nemůže slovně navázat a reagovat, nevíme, co si myslí, jak se cítí... A kvůli předchozím nemocem a pobytům v nemocnici je na úrovni šikovného tříleťáka, ačkoli ji jsou 4roky...
Paměť, myslím, má dobrou, ale teď se třeba naučila nové slovo AU-TO, pár dnů jí to moc krásně šlo a teď ho úplně zkomolí a je z toho smutná, jakmile se soustředí, tak jakoby to nešlo...

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova jasný, chápu naprosto 😉 Tygr se právě do 4let taky na nic neptal, neuměl tvořit otázky...a neuměl ani právě popsat ty pocity. Od těch 4let, jak se ptá...a pak hlavně od 4,5, kdy se začal ptát "proč", tak je to úplně jiný...i mi umí říct, že se třeba bojí a tak...to dřív neuměl 😉

takže v podstatě máš pravdu, že ta dysartrie co se týče toho emočního vývoje a v podstatě i takového toho "vědění" (dítě, co se neptá, se nic nedozví) je to fakt stejné jako u té dysfázie.

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin A i ta terapie je stejná - více logopedů mi to řeklo - dokud řeč nenastoupí, musíme rozvíjet pasivní slovní zásobu, u nás ještě podporovat činnost těch mimických svalů (masáže obličeje, mačkání reflexních bodů, masáže patra) - ale to platí u všech nemluvků, protože ty svaly potřebují stimulovat. Operatérka, co nás viděla, a viděla i to, jak to má v tý pusince, říkala, že tak do 8let budeme mít problém s mluvením... A možná příští rok operace...Takže jsem připravena na vše, ale někdy mám pořádný depky.
@sicinka , vidím, že jsi z Prahy-východ, odkud jsi? Nejste někdo z blízkosti Brandýska? Ptám se proto, že kamarádka, která má chlapečka s dysfázií, litovala, že bydlí až v Žel.Brodě, protože bysme si mohly vypomáhat při práci s dětmi - nějak nám ty dětičky lépe pracují s jinými, tj. maminky je moc k mluvení nemotivují... Alespoň tak u nás. Mám mraky her, i spoustu nápadů, ale Lucka to odemně moc nebere... Pracujeme, ale je to jak ve škole, z donucení, s obrovskou motivací. Kdyby měla parťáka, bylo by to lepší. Začali jsme jezdit kvůli tomu do LOGO Praha na kroužek pro děti s dysfázií, ale je to hrozně náročný jet přes celou Prahu kvůli hodině... Takže jsem to vzdala. Navíc tu nemám hlídání pro mladší...

sisstin
autor
29. srp 2012

@alenamasinova a jak to na tom kroužku probíhalo? Teď jedna holčina z Fb tam chce dat kluka. Škoda,že tady u nás nic takového není:(jinak s nápady na rozvoj sem,mne už dochází inspirace. Děkuji.

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin , no, já vlastně nevím, protože Lucka tam byla sama. Byli tam teda děti starší (2pětiletý, 2sedmiletý), ale muselo to být fajn, protože tam Lucka vydržela celou dobu. Jeden chlapeček se tam do ní zamiloval, prý seděli vedle sebe a malovali. Je to v místnosti s velkým stolem, mají to projený, malujou, k tomu na dataprojektoru tam byla ta hra "Chytré dítě" se zvuky... Víc nevím, bohužel.

sicinka
29. srp 2012

@alenamasinova ahojky tak já jsem z druhého konce prahy východ (mezi říčanama a stránčicema. Nicméně jsem poměrně mobilní a Dáda je na starší holčičky. takže by určitě kamarádku bral. U nás je akorát to že od září nastupuje na full time do školky tak uvidíme jak budeme zvládat 🙂 a pak jedeme ještě v září na 14 dní k moři, ale potom až si všechno sedne, tak jsem jen pro 🙂 Jinak kdyby jste měli někdy cestu směrem k nám tak máme na zahradě velkou trampolínu, pejska na kterém se dá ležet i když je malej (je to strašná trouba) a taky spoustu nejrůznějších pomůcek. No a až se dostanu k tomu smontovat hrad tak bude i skluzavka, ale to vidím na příští jaro.

alenamasinova
29. srp 2012

@sicinka , to zní jako skvělý návrh!!! Tak až se vrátíte od moře, ozvi se! A hlavně si to tam hodně užijte 😉 , jela bych hned!

alenamasinova
29. srp 2012

@sisstin , inspiraci sbírám na těchto webovkách http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=3215, je tam toho spousta - ale určitě to znáte...Fakt stojí za to to proklikat a postahovat, je tam toho spousta. Mají tam spousty prezentací a videí, díky tomu se Lucka naučila samohlásky a cviky s jazýčkem. Tygr starší a podle těch videí taky hodně šikovný, takže úplně konkrétní tipy pro tebe nemám... Ale teď jsem koupila hru http://www.press-pygmalion.cz/granna/hry-pro-de..., a docela se mi to líbí. Tohle je taky super - http://ulozto.cz/hledej/?q=chytré dítě naslouchej, a často jsme na http://hraveuceni.cz/. A máme tablet. To je super, i když jsem čas na něm omezila na minimum, docela si na tom "ujížděla" a zapomínala, kde je ta realita - se vším se musí s mírou.
Používáte někdo tablet u logopedky? Nepamatuje si, jak ho používá, co tam má za aplikace? My toho máme mraky, inspirovala jsem se na isen.cz, ale úplně něco na podporu mluvení (mimo aplikací pro alternativní komunikaci) jsem nenašla...

miawa
29. srp 2012

@lenajsek Mrkni se do Koh-inooru (je na Masaryčce a na Kobližné), oni mají několik verzí těch trojhraných pastelek pro menší děti. 😉

Jinak tabule nebo balící papír na zemi je pro počáteční kreslení nejlepší. 🙂

miawa
29. srp 2012

@sisstin Terko, já jsem ten kroužek pro dysfatiky dělala. 😉 Půl hodiny sezení v kroužku a nějaký hry typu Šla babička do městečka nebo třeba výbavnost slov(co létá, co roste na stromě)... Pak nějaká živější hra (např. živý pexeso) a nakonec jsme dělali nějaký grafo cvičení nebo jsme něco vyráběli. 😉

alenamasinova
29. srp 2012

Jak tu píšete o malování, tak jsme o víkendu koupili v Ikee http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/5002... - a je to hit - obě malujou jako diví 😝

sicinka
29. srp 2012

@alenamasinova mě došel humor když začal kreslit křídou po té bílé straně a fixou po tabulu. fixy navíc ukradla psice donesla je do postele kam nesmí a nechodí tam je rozkousala 🙂 jsem myslela že je zabiju oba. Dáda to komentoval slovy Afinka takky kesli.

janasim
29. srp 2012

@sisstin Musim sa na logopedii spytat na tie karticky,ci by to bolo pre drobca a ako s tym robit.

sisstin
autor
30. srp 2012

@alenamasinova tak Bim Bam máme už víc jak rok, Chytré dítě taky, ale to digifolio neznám, super, díky 🙂

@janasim no kartičky pomůžou každýmu dítěti, vy by jste měli najet na alternativní komunikaci, když vůbec nemluví 😉

miawa
30. srp 2012

@alenamasinova Dívala ses na tohle? http://www.i-sen.cz/search/label/logopedie

Mě se třeba děsně líbí aplikace First phrases http://itunes.apple.com/app/picture-the-sentenc... na skládání vět. Já jsem vyráběla kartičky na skládání vět a podle toho říkáme věty se správnou gramtikou - ale museli bychom jich mít několik 1000. Tahle aplikace to celkem usnadňuje 🙂 Akorát největší problém je, že on ipad na učení sabotuje, hry na tom jsou samozřejmě zábavnější. Ale budu muset přitvrdit, aby prostě hra byla jenom za odměnu. 😖

alenamasinova
30. srp 2012

@sisstin , je to ze stránek, kterou vytvořili učitelé, tady je http://dum.rvp.cz/vyhledavani/prochazet.html?rvp=P všechno pro předškoláky - je tam toho opravdu hodně, pro inspiraci určitě výborný. Nastupuju teď do školy Předškolní a mimoškolní pedagogika, takže určitě se taky budu inspirovat...

@miawa , díky za odkaz, na i-sen chodím často, díky těmhle webovkám jsem se nakonec rozhodla ten ipad koupit, ale téhle aplikace jsem si nevšimla. Ano, opravdu Lucku nejvíc baví hry, a celkově si tu činnost na tabletu určuje sama, snažím se to korigovat... A chtěla bych, aby ji to víc motivovalo k mluvení... Což se mi zatím moc nedaří.

sisstin
autor
30. srp 2012

@alenamasinova já právě ten metodický portál znám,ale nějak jsem tam nenašla tenhle oddíl logopedie