Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
16. lis 2012

@lojzina taky k Jahnové? A kdy jste se objednávali na ten leden? Resp. jak má objednací lhůty?

dezyre
16. lis 2012

@sisstin teda to tvoje album s pracovníma pomůckama (to které začíná knihou Diagnostika předškolního věku) je strašně inspirativní. Chtěla bych koupit hned vše 😀 😀 😀 😀 Už jsem se teda u tebe inspirovala některýma hrama, ale knížky tam máš taky super. Už jdu objednávat a začínám hned tou první - pro sebe 😀 Chtěla jsem se tě zeptat ještě ohledně pracovních sešitů. Jakým pracovním sešitem jste začínali? A jak Tygr držel tužku? Staník to pořád drží jak kopito, tak nevím jestli mám zkusit koupit taky nějaký pracovní sešit, případně ho prvně pořádně drilovat s držením tužky a pak po něm "něco" chtít.

lojzina
16. lis 2012

@dezyre volala jsem ji minuly tyden...takze asi 2-3 mesice

ivular
16. lis 2012

@sisstin Ahoj, můžu poprosit o radu? Náš malý má 21. měsíců a má jen tři slova: nene, mama (ty ale říká jen nezřetelně) a bvůů (to říká, když ukazuje na něco, co ho zaujalo a očekává naši reakci). Ukazovat začal už snad před rokem, poslední dobou nás i k předmětu svého zájmu vede za ruku. Rozumí myslím dobře - zná např. asi 15 částí svého těla (ty ho baví ukazovat nejvíc). Velmi často mluví "svojí řečí", tj. opakuje různé slabiky, ale po nás se žádná slova ani nepokouší opakovat. Motoricky je na tom myslím dobře - vyleze i na lanový žebřík, nakreslí souměrná kolečka oběma rukama. Problém (nevím jestli související) máme jen s jídlem, resp. kousáním - nadavují ho i malé kousky (i když nikdy neblinkal). Jídlo do ruky neměř vždy zahodí, jen výjimečně ho jakoby leptá u pusinky. Pít z hrníčku taky neumí.
Myslíš, že bychom to měli nějak řešit? Moc děkuji za rady!!

sicinka
16. lis 2012

@filmuska_01 Ale on mi zopakuje docela hodne dlouhou vetu a to si pomatuje, že by byla problém dlouhodobá versus krátkodobá paměť? On si třeba pomatuje děj u pohádky kterou měsíce neviděl (koukaj mami ted prileti drak) a přitom si nezapomatuje 10 slov básničce. Lépe řečeno pokud budu tolerantní tak těch básniček a písniček zná hodně. Ale nerozklíčuji z toho ty slova. Jo a není schopen ani doplnovat jako že já řeknu koulela se ze dvora, tahle velká ... a čekám že řekne brambora a tady už se nechytne nikdy to musí říct celý ten odstavec. No zkusím to s obrázky díky za radu.

sicinka
16. lis 2012

@dezyre tedy nejsem sisstin, ale s tužkou bych ho netýrala 🙂 většinou jde dětem lépe zezačátku kreslit trojbokou voskovou nebo křídama. Spíše se zaměřit na rozvoj jemné motoriky (hledání předmětů v mouce nebo rýži cvakání kolíčků na prádlo, přelívání vody naběračkou, atd) Hezké nápady jsou na montessoridoma.cz ale chce se to kouknout na ty tak rok staré v oblasti praktického života.

filmuska_01
16. lis 2012

@sicinka
ahoj,vies to ze si pamat dej rozpravky nie je sluchova pamat,to je ine..je tam aj zrakovy vnem.
napr. ho mozes otestovat tak ze povies niekolko slov napr nazvov hraciek co uz pozna za sebou a on ti ma tie veci priniest z inej izby ale naraz,treba zacat od 1-2kusov. Je to tazke.Nam to radila nacvicovat logopedka ako hru.

Dada zo zaciatku brala riekanky ako suhrn zvukov, ktore sa snazila zopakovat a ked som to rozlozila trosku bud nakreslenim obrazku alebo napovedanim gestom,ukazvackou,tak to islo lahsie..
Podla mna su riekanky aj piesne tazke,casto su tam slova co sa moc v reci nepouzivjau, zdrobneniny a tiez vela predloziek spojok a zvratne castice a to potom splyva do jedneho neidentifikovatelneho celku.

a co je pre mna najtazsie nechat vela vela casu na odpoved...ratat aspon do 20 v mysli.nesnazit sa hned pomahat..
Aj teraz to slusne mota,ale snazi sa avidim ze to pomaha aj osvojit si gramtiku.
akoste na to vy s gramatikou teraz? pouziva uy aj spojky ci rpeldozky,sa si? a co casy?
drzim vam palce. 🙂

filmuska_01
16. lis 2012

@dezyre ahoj, odporucam tiez skor trojhranne pastelky a my zatial v zositoch len ukazujeme spravne riesenie a su tam konkretne v diagnostike aj ulohy na strihanie a prikladanie tusim.

Dadu to moc nebavi,je tam toho vela, a to ju metie...starsia naopak tie ulohy najma soba boba priam zboznuje. 😎

hrusti
16. lis 2012

@dezyre Mně naše logopedka říkala, že s tím držením má čas do 4 let 😉 Takže bych to nehrotila. Jen bych se mu snažila mu nenápadně připomínat. Určitě jsou dobré trojhranné pastelky, nebo dělají vyloženě takový plastový nástavec určený k nácviku správného úchopu tužky. Zkus ještě mrknout na sešity od Zábavného učení. Myslím, že by se mu do začátku mohl líbil sešit Nakresli cestičku http://www.zabavneuceni.cz/3-nakresli-cesticku/... Je to omyvatelne, takže na víc použití 😉

hrusti
16. lis 2012

Dneska mi přišel nový katalog Mutabene. Uchvátili mně tam dva sešity do Prima s písmenkama, tak asi objednám 🙂

lenajsek
16. lis 2012

@dezyre Ahoj, my jsme u Občanského sdružení Logo, to je vlastně odnož Kliniky Logo, jen se u nich nic neplatí a navštěvují dítko doma, což je super. Mrknui na www.oslogo.cz, je tam kontakt i na Ranou péči. K nám jezdí Blanka Chupíková, ale je tam určitě i někdo jiný. První návštěva doma je taková informativní, řeknete si co a jak, paní řekne jak to probíhá, jak často návštěvy a pod... pak se sestavuje individuální plán, co dítě potřebuje procvičit, jaké má potíže, jak je na tom s mluvením, celkovým rozvojem a pod... Raná péče je pak co 14 dní.
A my jsme u rané péče už od Lukinových dvou let, čili už rok a první diagnózu jsme dostali až teď na podzim, tu dysartrii, auti spektrum ještě nemáme potvrzené napevno, ani dysfázii...
A kde jsi četla, že máte nárok na RP (jestli tím teda myslíš ranou péči), až když máte diagnózu auti spektra???

lenajsek
16. lis 2012

Jinak musím říct, že "pi" nebo "pe" je u nás už zaběhnuté, opravdu tak označuje pití, i na požádání to řekne, tak mám radost, snad mu to už zůstane..
A dneska krásná spolupráce s Chytrým perem, krásně zvládl pexeso-10 dvojic obrázků, krásně udělal Povím ti mami-časovou posloupnost a dneska i pěkně přiřazuje barvy... 🙂

@desyre Na to Montessori doma mrkni, má tam fakt super nápady... 😉 A kolíčky na prádlo jsou super i na přiřazování a třídění barev, na ergoterapii tento týden Lukin taky přicvakával kolíčky, lepší jsou nějaký větší, co se jim líp drží v ruce... ale má to obrovský úspěch. 😉 A i třeba provlíkání, navlíkání korálků a pod...

sicinka
16. lis 2012

@filmuska_01 no ono u dády byl ten problém v komunikaci trochu jiný než co tady všichni popisují, takže on slova docela uměl i občas věty, ale spíš neměl moc tu chut komunikovat a mluvit. Takže používá jak časy tak předložkym nicméně pořád mi ty věty přijdou takové naučené nebo nevím jak to říct. Prostě nejraději reaguje na dotaz převrácením mojí věty, odpoví velice rychle, ale nesmí člověk zabrousit do nejistých vod tam bud ztichne nebo se zakousává a pak dá nějakou naučenou odpověď. Nejlepší na tom je že odpslouchává různé hovorové výrazy a ty dodává. Chodím teď cvičit s dětma do školky a Dáda prostě mluví jinak. Ale zase je to občas legrace včera se mu manžel říká netrhej ze zdi tu nabíječku nebo tě kousne. D: Nekousne me tatínku, nemá žuby.

sicinka
16. lis 2012

@lenajsek vy jste šikulové, hele u něj je vidět snaha se ti zavděčit, tam by zrovna proti autismu docela svědčilo 🙂 jen tak dál

filmuska_01
16. lis 2012

zlaty je, 😎
u nas tie agramatizmy stale pretrvavaju...dufam ,ze sa to zlepsi. stale je najdolezitejsie slovo prve vo vete a ostatne len tak, bez predloziek casto ...
aj ked casto mam aj dovod na radost minule dosla ku mne a hovori.Mimi (h)ovori ja pipi, ja ne pipi.
-preklad, Miska mi hovori ze som pipi (blba) ale ja nie som.
Taky maly zalobnicek. 😀

margareta76
16. lis 2012

Ta Ranna pece je podľa mna super, škoda, ze niečo take neexistuje aj u nás na Slovensku 😒

dezyre
16. lis 2012

@sicinka @filmuska_01 @hrusti holky díky moc, dnes jsme byli u babičky a s babičkou malovali a Staník si najednou nechal poradit jak držet tužku a vydržel i spolupracovat - maloval kolečka, déšť a moře a pak když mu držela tchýně ruku, tak malovali rybu a kočičku a kupodivu spolupracoval krásně. Tchýně mu vytáhla nějaký co měli takový verzatilkový pastelky, ale doma má Stabilo, ty jsou širší. Díky holky i za rady s tím montesori. Vyzkoušíme. U Staníka je asi největší problém spolupráce a komunikace... ☹ Ale musím ho pochválit, dnes opravdu spolupracoval krásně - i dopoledne před obědem se mnou.

@lenajsek gratuluju k pokroku 😉 Staník si taky o pití začal říkat teprve nedávno a řekne taky buď jen pi, anebo pipí. O té Rané péči jsem něco našla tady, ale popravdě nejsem moc dobrá gúglistka a neměla jsem moc času. Jen jsem si přečetla tento odkaz a šla koukat na pracovní pomůcky k sisstin do alba 😀 http://www.praha.apla.cz/rana-pece-2.html ... a až teď se koukám, že jsou to stránky nějaké asociace pomáhající lidem s autismem... Myslela jsem, že to platí obecně pro ranou péči. Ale jdu si pročíst ten odkaz co si mě tu dávala.

Holky ještě se zeptám, jakou máte zkušenost s tím, když jsou děti nemocné a s rozvojem dovedností? Včera se Staníkovi úplně náhodou potvrdil masivní streptokok, dostal antibiotika a mám pocit, že dneska je jako vyměněnej. Krásně spolupracoval, nebyl ufňukanej a dokonce z něj vypadla "asi" první věta. Na to že nemluví, tak pokrok. Když jsme odjížděli od tchýně, tak z něj vypadlo "Tati brm". A to tati řekl poprvé a vůbec poprvé použil brm v souvislosti s jedeme. Doufám, že jsme jen špatně neslyšeli. Tak mě tak napadlo, jestli náhodou ho ve vývoji trochu nebrzdil i ten steptokok. Vůbec nevím jak dlouho ho může mít, přišli jsme na to úplně náhodou. Byl bez příznaků ...

krystalka
16. lis 2012

@dezyre - ahoj, to je super, že děláte takovéhle pokroky 🙂 , jinak s rozvojem dovedností při nemoci jednu zkušenost mám, loni o Vánocích jsme doma všichni lehli s nějakou hnusnou chřipkou, Jiřík měl na Štědrý den horečku 39,5 - takže jsme si dárečky dali až druhý den, když mu bylo líp....ale po té horečce udělal najednou obrovský skok, začal po nás všechno opakovat (což do té doby téměř nedělal), začal najednou hodně a pěkně malovat, což ho předtím taky moc nebralo ...apod....nevím, jestli to bylo tím, ale bavila jsem se tenkrát o tom s naší speciální pedagožkou v SPC a ta mi říkala, že už se s tím setkala víckrát - jako kdyby prý ta horečka tu nervovou soustavu nastartovala, něco tam sepnulo a ten vývoj se pohnul dopředu....
A když píšeš o tom streptokokovi - tak Jiřík měl asi před 14 dny v noci horečku, druhý den pak už jen zvýšenou teplotu, ale od té doby měl navečer vždycky 37,2, 37,5....ale neměl ani rýmu, ani kašel, energií jen sršel, jedl snad ještě víc, než jindy, spal dobře...tak jsme raději teď ve středu šli k doktorce, abychom něco nezanedbali, udělali mu taky výtěr na streptokoka, ale nám se naštěstí nepotvrdil, za což jsem moc ráda, protože Jiřík je už druhý týden pro jistotu doma ze školky a představa, že by byl doma ještě dalších 14 dní se mi ani trochu nezamlouvala - on už se doma docela nudí, i když děláme všechno možné, taky už se pořád ptá, kdy půjdeme do školky 🙂 , takže jestli bude přes víkend OK, tak v pondělí už půjde...

sicinka
17. lis 2012

@dezyre četla jsem že u některých dětí potlačuje horečka příznaky autismu, ale četla neviděla a hlavně by to byl spíš opačný případ. Samozřejmě pokud by ho díky tomu něco bolelo tak to asi vliv mít bude.
Jinak bych spíš věřila na náhodu. Ono já pořád taky doufala že Dádovi chybí některé vitamíny, vadí mu voda kterou pijeme (máme hodně železitou), pak mi fakt přišlo že se zlepšoval po tom EYE Q, zpětně to vidím tak že jsem doufala v rychlé řešení a už bude vše dobře 🙂 Nicméně přeji aby to u vás tak bylo, jen bych na to nespoléhala 🙂 Mě nejvíc pomohlo když mi psycholožka řekla že je skoro normální, najednou se pak zlepšoval mnohem víc 🙂 🙂

hrusti
17. lis 2012

@lenajsek Jéé, tak to je super pokrok! Jen tak dál!

sisstin
autor
17. lis 2012

@ivular no já tak nějak zatím nevidím nic k řešení, přijde mi úplně v pohodě, v 21m je opravdu úplná nebo téměř úplná nemluvnost ještě fyziologická, pokud fakt rozumí, tak bych se nebála. Co se týče jídla, tak takhle "nejedlých" dětí je dle psycholožky v populaci až 20 %, takže žádná výjimka taky nebudete 😉 z hrníčku taky nemusí umět pít, tohle všechno až okolo třetího roku. Fakt si zatím nedělej starosti 😉

@hrusti taky mi včera přišel, maj tam i už bambino Luk a nový sešity do Piccola, ty do Prima se mi taky líbí, ale to už pořizovat nebudu, už s ním neděláme.

sisstin
autor
17. lis 2012

@dezyre ta RP od Aply je fakt jen pro autíky, ale k jiné RP by jste spadali 😉

sisstin
autor
17. lis 2012

jinak Tygrovi pomalu začíná naskakovat č, ž a š...už se to snaží do těch slov dávat, i v jiných slovech se zlepšuje výslovnost 🙂 jako opět to není nějakej mega skok, ale teda určitě zlepšení je, už nemá "íeň", ale žíšeň 😅 😅 😅 😅 babička už je babička, a ne babika apod. 😅

ted strašně začal používat věty s "když", až se někdy musím smát, co on vytvoří, aby tam to když mohl dát 😅

sisstin
autor
17. lis 2012

Tygr ted počítal...a nebylo to žádný "nenen, da, di, didi, et" atd, ale fakt "jedna, dva, tši, čtyši, pět"...no hurá 🙂 fakt se mu ta výslovnost zlepšuje 🙂

hrusti
17. lis 2012

@sisstin To je super, že jste udělali pokrok ve výslovnosti!!!

Jinak my jsme zatím na Primu, tak jsem ještě objednala tu ubecedu a nákup, ale další už objednávat nebudu. Pak už bysme přešli na PIccolo. Aspon tedy doufám 🙂 A to Primo zkusím schovat pro malou, i když nevím, jestli si s tím bude hrát. Ona od malička preferuje trošku jiné hračky než Honzík 😉

sisstin
autor
17. lis 2012

@hrusti no Tygr si ted začal hodně hrát, jako že fakt hrát...vezme si nějaký zvíře z Kinder vajíčka a dělá mu postýlku, vykládá mu, že už je osm hodin a musí jít spát atd. 😅 😅 😅 já jsem tohle od něj neznala, on si fakt nikdy nehrál v tomhle smyslu, furt jen nějaký úkoly, hlavolamy atd., a ted se fakt hodně rozjela i ta symbolická hra 🙂

ivular
17. lis 2012

@sisstin Moc děkuji za odpověď - obzvlášť takhle příznivou 😉 A vlastně děkuji za všechny, komu tady pomáháš. Sleduju toto téma už dlouho a jsi opravdu hodná! 🙂

hrusti
17. lis 2012

@sisstin No super. Sice si dal načas, ale ted udělal velický skok!

sisstin
autor
17. lis 2012

@hrusti no on si fakt tak začal hrát, až když opravdu v podstatě je ta řeč na úrovni vrstevníků 😕 zajímavý je, že i začal věřit na čerty atd., on tohle ještě nedávno měl úplně na háku, poznal to na obrázku, ale jakoby mu to prostě nic neříkalo....ted se mu ta fantazie nějak rozjela hodně 😕

sisstin
autor
17. lis 2012

jinak holky, já jsem si nechala udělat řasy a Tygr za mnou furt chodí a "maminko, máš to moc hezký"...nebo když si vezmu něco barevnýho na sebe, tak "maminko, jsi moc krásná" 😅 😅 😅 z toho mám jako dost. Jsem mu koupila bundu z Nextu takovou šedou s autama a on má připomínky, že není moc hezká, protože není barevná...nejradši by měl vše růžový nebo modrý se třpytkama 😅 😅 😅