Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
18. pro 2012

@sisstin @sicinka Holky dík, já už jsem z toho fakt zoufalá. Říkám, překousnu hodně, ale ta jeho agresivita mě fakt ničí. A "nejlepší" jsou otázky typu "Proč to dělá", jako to fakt nevím co odpovědět 😉, hlavně když je u té otázky Staník, protože před ním mluvíme tak, že tam prostě je. Nemám totiž ráda, když někdo o svém dítěti mluví s jiným člověkem a to dítě prostě poslouchá. Holky on doma agresivní není, když jsme teda sami doma nebo s taťkem, na babičky ani dědy taky agresivní není (pokud ho dědové neškádlí 😀 ), ale jak přijde někdo s dítětem tak konečná. Ale pozoruju, že se staršíma dětma si krásně vyhraje, dokonce jedna holčička sedmiletá mu četla to obrázkové čtení, tak si ukazovali obrázky a on fakt poslouchal, anebo když přijdou třeba osmi - devítilení kamarádi. Oni si prostě hrají, anebo lítají, ale jak je to dítě jeho věku, anebo nakopak lidi, který vživotě neviděl, tak konečná. Manžel si taky napůl myslí, že je to nevychovaností, a je z toho dost zoufalej, ale připouští si i myšlenku, že to je prostě v něm a že je jinej. Ale snažím se ho usměrňovat, aby ho za tu agresivitu taky nebil, ale prostě mu zkusil domlouvat, a že se musí omlouvat (to on teda Staník dělá, omluví se hned jak mu to řeknu, aby se okamžitě omluvil)

@sisstin Staník naopak řve jen když se mu něco nelíbí, např. když skončí pohádka a vypneme DVD, že už stačí a že další bude až večer, anebo po obědě, to na mě spustí pětiminutovej monolog jeho hatmatilky, a ještě pěkně nahlas, aby ho bylo slyšet až ven. No anebo když se něčeho dožaduje venku, tak to samé, to ho jde slyšet o čtyři ulice dál. Kolikrát říkám manželovi, že můžeme být rádi, že mu nerozumíme, nebo mám obavy, co všechno by nám řekl 😅

dezyre
18. pro 2012

@sicinka já mám popravdě strach ho dát do normální školky. Koncem dubna bude mít tři roky, od září by asi měl jít do školky. Na jednu stranu chci, aby byl mezi dětma, ve školce, aby byl zvyklý na nějaký režim a tak, ale na druhou stranu se hrozně bojím toho co popisuješ, že u nás na vesnici budu chodit kanálama, abych neviděla ty pohledy ostatních mamin. Dost zvažuju to, že až budeme mít vyjádření psychologa (a hlavně její názor na školku), tak že ho prostě dám do školky do Brna, do nějaké speciální. Mám čím dál větší pocit, že školka, kde je 35 dětí a 2 - 3 učitelky je pro Staníka dost nevhodná ☹ A jak se jinak Davídek chová mezi dětma ve školce? Kromě toho kousání, tak já zas beru to, že občasné pošťouchnutí je mezi dětma normální..

sicinka
18. pro 2012

@dezyre
Dáda teď už zvládá školku dobře ze začátku chodil do mini kde učila ségra, takže si s ním taky poradili ale choval se jako uplně mimon. Pocural se jim tam, odmital spolupracovat u všeho atd. V září jako tříletrý byl celkem v pohodě, to kousání byl úlet - on je v naší školce jeden z nejstarších a pokud si něco postavil a děti mu to brali (byli zase malé) tak to neuměl jako jedináček tolerovat. Prostě jak já tak paní učitelky jsme to začli dost hlídat a vyřešilo se to 🙂 Ale chodí do soukromé.

sisstin
autor
18. pro 2012

@dezyre uvidíš, jak na to bude, ale já bych prostě nemluvící dítě do běžný školky nedala, ale je to čistě můj názor 😉 já jsem ráda, že Tygr šel až skoro ve 4, kdy už mluvil a hlavně byl prostě i vyrovnanější emociálně a všechno, ve 3 letech jsem si to neuměla představit, a to mi Kr. říkala, že jako klidně by ve 3 do tý běžný školky mohl..ona zas má v tomhle podle mě zkreslenej pohled, jak to v těch školách funguje a vůbec o ochotě učitelek 😖

dezyre
18. pro 2012

Tak to je super, taky bych fakt raději soukromou (klidně to zaplatíme), anebo speciální, ale bohužel musíme řešit i to, že do Brna to máme 25 - 30 km, a denně ho vozit tam a zpět - to už by se dost prodražilo a hlavně časově.. Budeme muset vše zvážit. Kdybych šla do práce, tak je to jasný, ráno pojede se mnou, odpoledne se mnou domů...
Je fajn, když ty učitelky prostě berou ohled a hlavně ví jak na něj, jak ho motivovat, přimět spolupracovat a tak.. Mám obavu, že to by u nás ve školce, asi neprošlo. Už jen z toho důvodu, že tam je moc dětí a Staník by tam byl asi ten nejdominantnější. Co tak znám děti tady ve vesnici, tak mu konkurovali jen dva - holčička a chlapeček, ale holčička už se ho bojí a s chlapečkem se dokážou brutálně servat 😒

sisstin
autor
18. pro 2012

@dezyre ale samo záleží hlavně na těch učitelkác, může být úplně normoš školka super, a třeba i specka na prd 😉 můj klient chodil rok do běžný školky a na konci roku už byl psychicky totálně odrovnanej, byl agresivní, v depresi..no prostě hrůza..ted od září chodí k nám a obrat o 180 stupnů 😉

dezyre
18. pro 2012

@sisstin já si myslím, že tak jak je teď, tak by to v normální školce určitě nedal. Nemluví, nechce jíst, sám se vůbec nenají, protože on nemá nikdy hlad, takže u jídla děláme opičky, aby alespoň něco snědl, na záchod si řekne tak, že řekne "tááá" a o oblíkání ani nemluvím. Má sice ještě třičtvrtě roku čas, ale u zápisu už jsme byli a kdyby se nějakou nááááhodou stalo, že by u nás rozšířili školku (pořád se o tom mluví), tak by ho vzali už od toho dubna. Já se k normální školce taky nekloním. Ještě je fakt ta možnost, že ho do školky nedám a že bude se mnou doma a s miminkem. Ale já jsem prostě chtěla, aby byl mezi dětma. Mám totiž strach, že když nebude mezi dětma, že se to jeho chování bude jen a jen zhoršovat, že čím dřív půjde mezi děti, tím to bude lepší ☹ Ale podle toho co píšeš, tak se asi pletu a měla bych ho nechat doma, aby se sociálně a komunikačně dovyvinul? I když je pravda, že za chvíli bude mít doma brášky - sice miminko, ale prostě taky dítě, že by se mohl i tímto zlepšit?!

dezyre
18. pro 2012

@sisstin takový zlepšení - to se hrozně hezky čte a hlavně to dává dost velkou naději 😉

sisstin
autor
18. pro 2012

@dezyre ono fakt záleží na osobnosti dítěte 😉 já právě na ten zápis ve dvou letech a něco nešla, Tygr měl plíny, sebeobsluha nula, nemluvil vůbec atd, takže by nastupoval fakt ani ne ve 3letech (je říjnovej) a to byla utopie 😝 pak během toho roku se na začátku tří let zbavil plně plín, začal mluvit atd. Jako sebeobsluha ale nebyla furt nic moc ani dál (dysfatici maj blbou motoriku), takže když nastupoval v těch necelých 4, tak nejedl lžící, oblíkal se tak, že si max. natáh tepláky atd. A všechno ho tam učitelky naučily, i jsme začli chodit na tu rehabku..ale bylo to o tom, že prostě učitelky věděly, že děti s vadou řeči jsou neobratné, nikdo to tam neřešil....

už vidim, jak v běžný školce by ho skoro ve 4ltech oblíkaly atd. 😠 bych akorát každej den poslouchala, že jsou mu 4 a přece to už MUSÍ umět atd. A fakt se to naučil tak jako tak, bez stresů jeho nebo mých 😉

sisstin
autor
18. pro 2012

jinak u něj fakt bylo vtipný, že mnohem dřív znal písmena a čísla, než se zbavil plen apod. 😅 😅 😅 😅

dezyre
18. pro 2012

@sisstin Staník je bez plín právě už od dvou let, lžičkou se nají - i polévku. On když fakt chce, tak mě vezme lžíci z ruky a jí sám (to jídlo je fakt věc jeho pohodlnosti, takže to beru tak, že ve školce by ho asi hlad donutil), ale oblíkání nezvládá vůbec, zvládne si vyslíct akorát spodek oblečení, vyzout boty, nazout boty, a to jen ty které jdou ze stoje, sundat rukavice a rozepnout zip. Ale vyslíct přes hlavu, nebo i z bundy rozepnuté, to vůbec. Já jsem u toho zápisu byla, protože jsem pořád tak ještě doufala, nebo si myslela a hlavně každej mě říkal, že on se rozmluví atd, že to půjde naráz, ale ono to nejde. Jde to pomale, hrozně pomale přidává nové věci. Ale těší mě, že teď začal mít zájem o různé věci, o činnosti.. Ale mě fakt ani tak netrápí, že nemluví, že se neobleče, že nechce jíst, jako to chování (které jde bohužel ruku v ruce s komunikací). Jako u nás ve školce, to taky není tak, že by se učitelky věnovali jen jednomu dítěti, na to prostě není čas. Co se mě ale hrozně líbilo, že u nás byl jednu dobu ve školce učitel. Slyšela jsem, že budil obrovskej respekt a ty děti ho ohromě braly (i Staník by ho asi bral, on chlapa poslechne). Jenže povýšil a utekl ředitelovat na základku 😖

sisstin
autor
18. pro 2012

@dezyre tak jako na jeho věk si myslim, že je ta sebeobsluha v normě 😉

anuska74
18. pro 2012

@sisstin
Ahoj.
Ak vieš posudiť.
Syn podozrenie naauti.
Čo je také u neho hlavne, že aj ked dosť opakuje, ked sa mu chce všetko, opakuje. sám hovorí, mama kde si , akože porozumenie slabé, ale čo ma zaráža on proste nejaké slovo používa napr. 2 týždne napr. mama prepáč a potom prestane. proste tie nové slová čo zaradí do slovníka, prestane časom používať, ale zas pomaličky je obsah toho čo vie pomenovať väčší.
inak má 2r. 5m.
Teda čo tot je len typicky autíkovské, či prípadne aj k niečo inému môžem to pripisovať.že používa slovo a prestane.
ďakujem.

sisstin
autor
18. pro 2012

@anuska74 jako ano, u autíků je to celkem běžný, že určitá slova pak nahradí za jiná 😉 ale je to třeba i u té dysfázie, kde je narušený porozumění....takže určitě nejde soudit jen z té řeči, to se prostě musí posoudit to dítě celkově 😉

anuska74
18. pro 2012

@sisstin
ďakuje 🙂 m, ako je mi to jasné, len som nevedela, či poprípade aj niečo iné, či len pri auti. to môže byť.
Ideme v novom roku k Dr. znovu, tak sa uvidí.
ak by sme už spolu nekomunikovali, skladám pred tebou klobúk, že si nájdeš čas a dáváš tu tak vela fundovaných odpovedí

sisstin
autor
18. pro 2012

@anuska74 ta receptivní a auti, to bývá ze začátku hodně hodně podobné, takže to je fakt těžký rozlišit 😉

cairka
18. pro 2012

Keď tu teraz čítam o sebaobsluhe - @sisstin , môžem rátať, že sa vie obliecť, najesť... AK - jej na to dám hodinu a každú minútu budem pripomínať "klaudinka, obliekaš sa...Klaudinka, gaťky...." Keď ju nechám napospas osudu, tak sa neoblečie. Pritom ona nie je ako napríklad ADHD deti, že by si našla inú zábavku a na celé obliekanie a veci zabudla, ona si len chytí tú ktorú časť oblečenia, sadne si, začne si ju kadejako krútiť, potom asi ostane bezradná, že z ktorej strany obliecť, tak sa začne usmievať jak slniečko na hnoji a takto dokáže sedieť minúty - v tomto keď ju upozorním, prípadne otočím správne, tak si je schopná tú jednu časť oblečenia obliecť, hoci tiež sa ešte môže stať, že si ju zas 4 razy pretočí a nevie 😅 , potom chytí inú časť oblečenia a všetko sa opakuje... Má nastúpiť do škôlky v januári a vôbec netuším, či povedať učiteľkám, že sa vie obliecť, alebo nevie - ona to vie, ale nie je to použiteľné v praxi 😝 To isté jedenie, už som skúšala aj také, že nastaviť budík, koľko zješ, toľko zješ, tanier po zvonení beriem - ani to nepomohlo, nezačla jesť rýchlejšie - pritom sa vie najesť pekne, nekycká, nie je to o tom, že by to nevedela, tak sa nechá obslúžiť. (už vidím, ako ju v škôlke nechajú 3/4 hodiny jesť )

Ináč ako som minule písala, že dostala pochvalu, ako sa pekne rozkecala, tak mala moja sestra (tá čo ju pochválila) na návšteve dievčatko o pol roka mladšie a teda sama dnes povedala, že bol výrazný rozdiel v reči...v prospech toho dievčatka. Ale ja som akože aj rada, že povedala pravdu, že to nevidím len ja a je to teda asi ozaj reálne...som zvedavá, čo v tom januári poriešime.

Som to napísala ako hotentót. 😅 Samozrejme, že nie som rada, že je to problém viditeľný aj pre okolie, ale som rada, že sestra povedala pravdu do očí a nesnažila sa ma presviedčať, že je všetko v najlepšom poriadku .

sisstin
autor
18. pro 2012

@cairka no já nevím, to jsme zrovna včera řešily na FB, co je zvládnutá sebeobsluha 😅 já to považovala za zvládnuté, až když to Tygr dělal automaticky a sám 😉 u něj byl fakt problém v té motorice, on věděl, kam a jak co patří, ale prostě nebyl schopný to těma rukama na sebe dát 😝 a jakmile mu to nešlo hned, jak on si představoval, tak zaječel a odhodil to do dáli 😅 😅 😅

v tomhle bylo dobrý právě to, že ve školce ani na reha by si nic takovýho nedovolil, takže prostě to zkoušel tak dlouho, než se mu to povedlo (i instruktáží slovní, popř. mu trošku pomohly učitelky), že prostě to motoricky natrénoval. Já doma jsem toho schopná nebyla, protože doma se samozřejmě nestydí a vztekal se a řval. Jakmile se to naučil, tak to dělá automaticky sám a nesnese, abych ho třeba oblíkla... 😝

cairka
18. pro 2012

@sisstin , OK, díky. tak ja im radšej poviem, že potrebuje pomôcť 😅 Ono tiež sa trocha spolieham, že tam sa s ňou nik hrať nebude a ak sa to bude dať, tak ju vycepujú 😝

sisstin
autor
18. pro 2012

@cairka no taky bych to tak podala, že to jako prostě není 100% zvládnuté ještě 😉 jinak u nás ve školce to šlo fakt v klidu, nebyl z toho ve stresu, ale tak tam jsou jiný možnosti než ve třídě, kde je jich 25 a jedna úča 😉

erinnuska
18. pro 2012

@sisstin to je super, že sa už oblečie bez problémov a automaticky, ja o tom tiež môžem iba snívať. Ona si vie obliecť takmer všetko, ale je straašne netrpezlivá a je to presne ako u vás, ako jej to nejde hneď cirkus a šaty rozhadzuje po posteli 😒 a úplne najradšej zo všetkého behá nahá po byte, zima nezima 😖 Inak máme nejaké nové slovíčka, tak sa vytešujem 😀 abus je autobus, hoá je holá a tají je čajík 😉

nelaja
18. pro 2012

@cairka Ahoj, aj moja presne toto iste, ale ona sa teda sama napapa bez problemov. problem je zachod a obliekanie. ked pri nej nestojim, je schopna bez utretej prdele a vyzlecena so staihnutymi gatami chodit aj dve hodiny. To iste pri obliekani a obuvani - zapni jeden zips, teraz druhy, jedna noha, teraz druha. Podla mna to bude nejaka porucha pozornosti, alebo slabdie adhd (aby nam nebolo luto, ze mame len recovu vadu)

cairka
18. pro 2012

@nelaja , no, asi hej, najhoršie je, že ja sama som skôr živelnejšia, staršia je hyperkinetická a mladšia takýto slimáčik. Ako priznávam, že beriem ju aká je, ale ak ma vie niečo rozhodiť, tak to je práve táto pomalosť. 😅 A ja si to aj viem povedať, že za to nemôže, ale aj tak ma to vie naštvať , hlavne keď nám treba ísť na bus 😝
@sisstin , ja sa spolieham na učiteľky, tým , že ich poznáme (mali 3 roky staršiu) a oni poznajú malú, tak si myslím, že to bude jednoduchšie. Že je malá pozadu si učiteľka všimla už pred necelým rokom, v dobe zápisu (nie v zlom, len keď sme sa rozprávali mi sama povedala, kde si všimla, že má medzery- a to ju videla len v šatni viacmenej, občas na nejakej besiedke. takže odhad má super. No a vie, že ju bude mať v triede, tak verím, že to spolu zvládneme. A že nebudú porovnávať so staršou, ktorá bola vždy pre zmenu popredu 😝

sicinka
18. pro 2012

@dezyre tak jako ve třech a nemluvící bych šla pokud je to jen možné do soukromé třeba jen na dopoledne nebo si ho nechala doma. Podle mě pro něj ta státní nebude moc velkým přínosem (nikdo na něj nebude mít čas) a pro tebe budě šílenej stres co zase vyvedl. A Dáda se opravdu ve školce projevoval podstatně hůř než doma. Jinak mi máme ve školce dvě učitelky, asistenta a asistentku a pořád poslouchám jak Tomáš jim přivezl stromeček, Tomáš jim udělal dobrou svačinu, Tomáš to papal tak já taky, prostě je sranda jak jsou z toho učitele/asistenta vyplesklý 🙂 No a co já považuji za velký přínos opravdu na ně mají v té školce čas, takže pečou cukroví, zdobí stromeček a to i přes to že Dáda je tam jeden z nejstarších. Jediné co mi fakt vadí je že je to dost velký kolektiv a děti se střídají. Dáda je uplně happy v pátek kdy je jich tam tak 7 🙂

erinnuska
18. pro 2012

@sicinka ono by to bolo ideálne pre tieto deti logo škôlky alebo nejaká súkromná, lenže na tú nie každý má a logo zas aspon na SK je málokde 😒 Čiže ak chceme dieťa aspon trochu adaptovať medzi rovesníkov , tak ostáva len štátna škôlka a spoliehať na učiteľky, že budú trpezlivé a niekam to naše problémové dietko posunú 😉

sisstin
autor
18. pro 2012

my jsme se školkou fakt spokojení, sice tu logo péči bych si představovala trošku větší, ale jinak nemůžu říct fakt nic. Učitelky skvělý, děti taky....takže dobrý 🙂

dezyre
18. pro 2012

@sicinka já určitě půjdu k zápisu na příští rok znovu a pokud uvidím, že se nezlepšil do toho září, tak ho nenechám nastoupit. No a hlavně uvidím jak se vyjádří psycholožka. V lednu jdu na tu první schůzku sama. Už se hrozně těším 😀 Jestli se tam předvedu tak jak na té foniatrii tak se asi ani psycholožka nebude divit po kom ten Staník je (pro pobavení - jak ze špatného vtipu. Přijdu na recepci na foniatrii, vypisujeme kartu a paní se ptá "Jmenujete se stejně jako syn?" a co ze mě vypadne? "Ne já jsem Lenka" 😅 😅 " - jako dobrý - manžel se mě směje ještě dnes 😀 ) Jinak už teda ta paní na foniatrii zmiňovala něco v tom smyslu, že oni spolupracují se speciálníma školkama, a že by mě ji možná i doporučovala. No uvidíme jak to bude vypadat ve Staníkových třech letech.. ale žádnou změnu moc nečekám - min. v té řeči. Opravdu jde šnečím tempem..

krystalka
18. pro 2012

Ahoj holky, tak jsme z nemocnice doma, pustili nás něco po šesté večer 🙂 . Jiřík to zvládl úplně v pohodě i přesto, že jsme byli na řadě až jako poslední, nástup jsme měli ráno v 7:15 a na řadu přišel až v 10:30. Ale nesl to statečně, i když viděl přijíždět ty ostatní plačící děti, jediné, co mu opravdu vadilo bylo, že se nemohl ani napít ani najíst, napít se mohl až 2 hodiny po narkóze a jídlo až po 4 hodinách. Když ho přivezli, tak jen chvilku plakal a pak chtěl pustit pohádku, jenže ho prý od toho bolely oči, tak jen tak ležel, pak asi na hoďku usnul a pak už byl úplně v pohodě. Odpoledne dostal oběd - polívku, bramborovou kaši s mletým a omáčkou a piškoty s čajem, tak to skoro všechno snědl a ještě si na to dal zmrzlinu 🙂 , k večeři měli taky bramborovou kaši s něčím a po příjezdu domů ještě snědl misku pudinku 🙂 . Teď už spí, sice občas zakňourá ze spaní a pořád ještě chrápe a funí. Jinak jsme byli moc spokojení, byli jsme na Karláku, všichni tu byli hodní a ohleduplní a doufám, že už bude všechno v pořádku...

mvmk
18. pro 2012

Ahojky
@sisstin sice jsem se rozhodla, ze zahrabu autis. nekam hooooodne hluboko do supliku, ale nejak tak na mne porad vykukuje ven 😀 😀
Chtela bych se zeptat jestli ta Watzovska (doufam ze to pisu dobre) by umela vyloucit autismus, pokud neni nejak opravdu na prvni pohled vyditelny.
Jinak me prekvapila ranna pece mela jsem minuly tyden v pondeli navstevu spec. pedagozky u me doma. Moc me nepotesila jelikoz v jejich programu toho moc nemaji, navstevy 1x za dva az tri tydny 😖 a potom jednou tydne plavani. Nastesti byla blondyna, takze moje mala nepropadala hysterickym zachvatum 😀 pani se ji docela libila 😉 Docela prekvapila v testech, hezky ukazovala, dokonce spojovala predmety dohromady jako stul a zidle, talir a lzice to bych do ni byvala nikdy nerekla 😉
Samozrejme jsem vyrkla sve podezreni na autismus, pani ped. priznala ze to je nad jeji kompetenci, ale ona ten pocit nema, dala mi dost dobrych typu. U nas je totiz hlavne ten horsi ocni kontakt a pouzivani moji ruky (ted v momente pridala zase na intenzite ☹ ) Dala mi radu abych ten ocni kontakt pozorovala kdyz s ni nemluvim a pouze jen gestikulovala ocima, a opravdu kdyz ji neco rikam tak ona mi proste vetsinou kouka jen na usta, ale kdyz nemluvim a jen tak hloupneme a ja nereknu ani slovo tak je ten ocni kontakt super 😉 😉

hrusti
19. pro 2012

@dezyre Já jsem něco podobného řešila minulý rok. Syn moc nemluvil, max. spojit 2 slova a to byl výkon. Byl hodně živý, rozlítaný. Svlékat se uměl, jen když chtěl a to ještě něco. Oblékání hrůza. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsem si ho nechala doma (jsem na MD) a dochází 2x týdně na dopoledne do soukromé školky. Hlavně, aby byl mezi dětmi, v kolektivu, a nebyl doma jen se mnou a malou dcerou. Kr. nám klasickou školku min. rok nedoporučila, hlavně kvůli té jeho živosti 😉 Ted bych to chtěla zkusit, ale do školky s logo třídou nebo školky, kam integrují děti s různými vadami.
Kdybych ho dala do klasické školky, tak on by to tam nějak zvládnul. Děti má rád, je společenský, není agresivní, ale obávám se, že by tam byl jako mimon s tím jeho mluvením a hlavně bych měla obavy kvůli té jeho živosti 😒