Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
18. led 2013

@sisstin tak toto presne robi moj maly ☹ ja som myslela, ze je to v poriadku ... ked v Zajacovi chyti hviezdu, tak ukaze rukami hore, ze svietia hore, ked zobere klobuk, tak si poklepe po hlave, ked lyzicu, tak si ju da do ust ... vytiahne hrozno a da si ho do ust, ze to sa papa atd. ...

sicinka
18. led 2013

@cairka víš co mě na tom nejvíc štve že on už zase neumí ani tu modrou červenou atd ani ukázat pokud mu k tomu nedodám tu jeho (jahudkovou, okurkovou, sluničkovou mlickovou má těch barev takhle asi 12). Občas mám pocit že mi to dělá naschvál, ale tomu se mi po zkušenosti nechce věřit.

mvmk
18. led 2013

@abbie moje mala to dela taky, ona ale takhle ukazuje cepice, pac to neumi rict, tak ze kdyz jdeme ven a ona chce nasadit cepici poklepe na hlavu 😢

kajiszek
18. led 2013

Jo a když řeknu jablko, tak ho najde na kostce a dělá u toho zvuk typu chrochtání prasátka 😀 A třeba ho i sama najde, ukazuje mi ho a u toho chrochtá 😀 😀 😀 Takže jablko je u nás cosi jako "kchchchrr" 😀 A u auta začala dělat cosi jako "brm brm", jenže na tom je nejdivnější to, že jsme ji nikdy neučila, že auto dělá brm brm... No to je jedno, už toho nechám, prostě já jí sama pro sebe dávám diagnózu receptivní dysfázie a kdyžtak už můžu bejt jenom příjemně překvapená 😀 😀 😀 Tedy pokud z toho nevyleze ještě nějaká PAS. Jdu cvičit a přestat na chvíli myslet na diagnózy. Nejde mi to, snažím se, jsem stále mimo... Zítra se chystám ke kadeřnici, na sushi a večer na víno s kámoškama, ale pochybuju, že mi to pomůže. Je ze mě nervní troska 😀

sisstin
autor
18. led 2013

@abbie jasne,je to v poradku,ale jemu jsou ctyri,dela to,protoze nemluvi, u tvyho chlapecka je to normalni.

dezyre
18. led 2013

@sisstin a čím si prosimtě vysvětluješ to, že se tygr v těch 15-ti měs. zastavil? Staník totiž to samé, v necelém roce a půl se zastavil v mentálním rozvoji a naopak šel ještě zpět - to co uměl - začínal mluvit - prostě vypil pití - řekl "není", podal přemět, řekl "na", sice toho moc nebylo, ale třeba tyto dvě doteď neříká, sice nikdy nepoužíval máma a táta, ale uměl to na vyžádání vyslovit a kolem toho roku a půl naprostá stopka a regres. A nechci to zakřiknout, ale mám pocit, že se mu teď začíná "rozsvěcovat".

Jinak jak tak často píšete o tom, že některé Vaše děti ukazují místo svojí rukou, tak Vaší, tak Staník má takovou zvláštní "libůstku". Na ukazování používá svoji ruku, ale jakmile má pocit při jídle, že má špinavou pusu od jídla, tak vezme moji ruku a normálně se s mojí rukou utře. Případně když třeba si chce promnout oko, nebo po pláči, tak vezme moji ruku a šudlá si oko mojí rukou 😅 A něky když má soplík, tak taky, to buď jde pro kapesník a chce, abych ho utřela, anebo vezme moji ruku a chce se do mě taky utřít 😅

sisstin
autor
18. led 2013

@dezyre ja ockovani MMR 😉 ale samo nikdo mi ro nepotvrdil

kajiszek
18. led 2013

@sisstin A nechala jsi pak malýmu píchnout tu druhou dávku? Já s tím furt bojuju a nechce se mi do toho. Sice to podezření jakoby já sama nemám, ale spousta holek o tom psala, tak mám hrůzu z toho, abych jí tím ještě víc neublížila. A doktorka na mě ještě tlačí, že mi tam tu vakcínu schovává, že prej teďka Priorix Tetra má výpadek a nikdo neví, kdy zase bude.

cairka
18. led 2013

@sicinka , mne poradili, že je dobré učiť farby tak, aby to slovo, ktoré má tu farbu znázorňovať začínalo rovnakou slabikou ako farby - MOdrá ako MOre, ČErevená ako ČErešňa...ale tak žeby to nejak extra zaberalo sa mi nezdá 😝
@dezyre , však si nebude špiniť svoju 😀

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek nechala,pac v te dobe jsem o tom jeste nevedela,ale zadny ockovani uz nedostal a nedostane

mvmk
18. led 2013

@kajiszek ja uz neockuji nic , byt tebou nenechala bych se od niko do niceho talcit. Ty budes mit pos. dite ona si po praci sunda bily plast a da si kafe 😉

kajiszek
18. led 2013

@sisstin Aha... No já si zavolám v pondělí na tu neuro a bez vyjádření neuroložky to píchnout nenechám. Škoda že si to nejsem schopná vybavit no. Ona jako Nela žádnou reakci moc neměla, lehká teplotka, žádná hrůza. Ale slyšela jsem hodně názorů, že se po očkování děti zastavily v mentálním vývoji, nebo i zhoršily.

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek Tygr mel horecky,v miste vpichu bouli a mel vyrazku,ale ty zastavy vyvoje si proste nejde vsimnout hned,to clovek vidi az casem

sicinka
18. led 2013

@cairka no pozdě on už jim říká svoji řečí, správné názvy kromě fialové a oranžové vůbec nepoužívá a neumí. No stejně s tím nic nenadelam ja si jen postezovala 🙂

dezyre
18. led 2013

@sisstin já totiž mám taky to podezření, že se zhoršil po očkování. Jinak u nás to mohlo být ještě v kombinaci s porodem (kleště). No a jinak manžel mě taky připomněl, že kolem toho 14 měs. kdy začal chodit, tak už i začínal ukazovat, pak to utlo. Pak měl ještě takové jedno ukazovací období v knížkách a taky to přestalo, ale to bylo až tak před druhým rokem..

dezyre
18. led 2013

@cairka přesně tak si to myslím 😀 On je háklivka na binec - máma říct neumí, ale když je někde ušpiněnej, nebo se poleje pitím, tak hlásí "bi" (binec) 😀 😀 😀

dezyre
18. led 2013

Holky, já budu u druhého chlapečka určitě bojovat za odklad očkování. Myslím ale, že potom podle výsledků od psycholožky bych si to u dětské mohla tak nějak uhájit, aniž bychom se nějak "hádaly"

adosek27
18. led 2013

Nezlobte se ,že se vám tak najednou vmísím do debaty,ale i když nepřispívám, tak vás poctivě pročítám.Aktuálně taky řeším u svých obou kluků očkování.Starší Vojta má expresivní dysfázii a právě mu bylo 5,tak mi ho chtěli na prohlídce naočkovat,ale já se vymluvila že je nachlazený, tak to chci odložit.Mám právě strach,aby ho to ve vývoji nějak nezbrzdilo...Mladsi ma 2,4 r. a uz mel byt ve dvou ockovany 2. davkou MMR, začíná se krásně rozmlouvat,tak mám taky obavy,abych mu tím nějak neublížila.Ve svém okoli neznám nikoho, kdo by děti odmítl naočkovat,tak nevím co by následovalo?Muze me pediatr treba naklasit na hygienu?a pokud ano ,jak by to se mnou řešili?Toho mladšího by mi asi bez očka nevzali do školky,že?

kajiszek
18. led 2013

Já právě Vojtovi všechna očkování dala a nikdy neměl problém, Nelinka měla po každým očku teplotu, ale 38, žádná hrůza, po Priorixu měla reakci taky jen jeden den. Já nikdy nebyla proti očkování, protože na druhou stranu nebýt toho očkování, ty choroby by řádily mnohem víc. Takhle kdo neočkuje má v podstatě štěstí, že drtivá většina maminek očkuje, tím pádem je těch nemocí kolem minimum a není velká pravděpodobnost, že se dítě nakazí. Ale teďka jsem prostě na vážkách no.

mardenad
18. led 2013

@abbie u jan. som bola. Keď počula, že už sme dostali dg od tej pedopsychiatričky, tak to len potrdila. Ale už som jej nestihla povedať, že malého tá pedops. vobec nevyšetrila.
Napríklad ma na Jan. zarazilo to, že keď sa pýtala, či sa malý niečoho bojí, zvukov a tak, či si zapcháva uši, tak som jej povedala, že nie. Proste - vlak, fén, odsávač pár, ventilátor, strojček na vlasy, - žiadny problém- nezakrýva si uši. Tak ona mi na to povedala, že to nie je možné, že sa musí niečoho báť. Potom mi sama vsúvala myšlienku že: a keď od vás niečo chce, tak zoberie vašu ruku a ťahá vás? Ja som jej jasne povedala, že to malý NIKDY nerobil, všetko si vie vypýtať buď tými pár slovami , čo vie alebo gestami. Napriek tomu to do správy uviedla. Proste som z nej mala pocit, že už všade vidí auti príznaky, aj tam, kde nie sú 😀

Ja sa preto teším na Krejč., lebo vraj ona vie pekne vyšetriť dieťa. Ja nepotrebujem, aby mi niekto kládol otázky, ale aby ho videl, vyšetril, videl tie interakcie a očný kontakt tie doležité veci. A pokiaľ sa k nej dostaneme, tak sa malý dosť aj vykryšalizuje, takže nám bude všetko o to jasnejšie. A ak aj ona povie, že je autík, tak nič sa nedeje. Budem ho ľúbiť take ho , aký je.

Malý mal len jednoduché hranie, aj trochu streotypné. Ale s ľudmi nemá problém. Keď sa k nemu niekto prihovorí, normálne odpovie, trošku sa aj hanbí , ale komunikuje.
Nikdy nešpičkoval, netriasol rukami, neukladal do rady, netočil sa, ničím netočil , atd...

Neviem... Ja mám z neho pocit, že na 10% autista je. Tie zvyšné percentá mám nádej, že to za niekoľko rokov dobehne. Takže len čas ukáže... ☹ momentálne som rada, že je na tom tak, ako je.

dezyre
18. led 2013

@kajiszek Staník naopak neměl reakci na žádné očkování - jeho největší reakce byla, když tuším po Hexe to místo vpichu trošku zčervenalo a zateplalo se..
Jinak jak si psala, že Nelinka ti lítá po bytě s balónkama po špičkách a točí se, tak se podívej jak lítá náš Staník. Objevil v šuplíku podvazkovej pás ze svatby, nechybělo jeho nové "jééééé" a šup před zrcadlo :p a na 15 min. bylo o zábavu postaráno. Lítal po chodbě jak smyslů zbavenej, chechtal se jak trhlej a chodil se kontrolovat do zrcadla 😝

dezyre
18. led 2013

holky, jak dlouho by mělo asi to vyšetření u psychologa trvat, aby ho mohl tak nějak posoudit?

mardenad
18. led 2013

@sisstin takže máš pocit, že je to u nás v pohode, to čo robí, že takto zviditeľnuje tie dve veci? Či?

A ten chlapček, čo si spomínala s tými hviezdičkami, toto robí aj moj malý. Používa hračky aj predmety a hrá sa s nimi " akože" . A všetko musím okomentovať, všetko zdieľa. Napríklad chytí plyšáka, zavesil si šnúrku, ktorú vytiahol z mikiny a robil, akože ten plyšák šplhá po lane. Ale do detailov, ešte plyšákovi chytil rúčky a akože sa drží rúčkami lana a šplhá sa... No a pozrie sa na mňa , usmeje sa a povie mama pozri. A ja musím okomentovať. Macko sa šplhá? A on odpovie áno 😉

podubka
18. led 2013

Ahoj holky, jak tady píšete o tom očkování MMR.Máte zkušenosti že se vám po tom dítě zastavilo ve vývoji?Já se o to nikdy nezajímala a bohůžel asi měla jak čtu 😒 Mě totiž přijde že okolo 18 měsíce se zaseknul a pak to šlo hodně pomalu.

krystalka
18. led 2013

@podubka - ahoj, právě jsem ti poslala mail 🙂 . Jinak já jsem taky v té době o podobných věcech ještě neměla ani tušení, dnes už bych si to taky hlídala a sledovala....ale nejspíš na tom něco bude, protože to pozorovalo u svých dětí už víc maminek... Jiřík se taky zaseknul někdy kolem toho roku a půl a pak šel ten vývoj dopředu strašně pomalinku...

mvmk
19. led 2013

@dezyre ja tam byla naposledy 1,5 hodiny 😉 a stejne to nic neprineslo 😎

sisstin
autor
19. led 2013

@kajiszek no pokud se budes vic o ocko zajimat,tak zjistis,ze to tak fakt neni,ze jako odpovedne maminky ockuji a tim padem nase neockovane z toho profituji 😉 ale to by byla debata do jinyho tematu,mne nastesti dr neockovani domluvila na hygiene a nedostane uz nic,ja se uz taky nedala ockovat.

sisstin
autor
19. led 2013

@podubka
@krystalka staci si precist to slozeni vakcin a protoci se vam panenky 😝

sisstin
autor
19. led 2013

@mardenad u toho kluka proste funguje neverbalno dobre,i super znakuje,napodobuje,v sebeobsluze je nadprumerne dobry,je i velmi dobry v ukolech na mysleni(pokud ten ukol nesouvisi s porozumenim reci),mluvi,ale proste ta reeptivni tam je tezce znat v chovani.

sisstin
autor
19. led 2013

@dezyre patlalovi nebudou stacit ani tri dny,odbornikovi staci zreba svacet minut,u Kr.standardne dvacet minut az hodina 😉