Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
29. led 2013

Ještě jsem vám chtěla napsat, že jsem v knihkupectví narazila na pracovní sešit Cviky zábavné jednotažky. Vypadá to moc hezky a je to určené pro děti, které mají problémy s jemnou motorickou. Je to 47 stran různých obrázků malovaných jedním tahem a vypadá to fakt zajímavě. Stálo to tuším něco kolem 49 Kč.
Už to mám připravené na okopírování, event. zalaminování 🙂

lenajsek
29. led 2013

@kajiszek Ahoj, tak jste zatím bez diagnózy, tak se mi to taky jeví jako docela dobrá zpráva? Máte nějaký další termín na další návštěvu třeba za půl roku, nebo jste se nedomlouvaly?
Add logopedie, já chtěla s malým chodit už od dvou let, ale tam kam chodíme na kliniku Logo do Brna, ho vzali až ve dvou a půl, dřív by to prý pojišťovna neproplatila. Ale od dvou let k nám jezdí ta raná péče, tak možná byste mohli zkusit je, najít si nějakou ve vašem okolí, která by k vám jezdila a zatím nahrazovala tu logopedii... 😉
A jinak je malá fakt šikovná s těma úkolama! Je vidět, že iPad děti fakt zaujme. 🙂
S těma kvízovýma otázkama nevím, co psycholožka myslela, my máme od Granny Můj první kvíz, ale to se mi zdá na její věk ještě těžké, to je až od tří let... 😉
Spíš bych se mrkla třeba na Oskolu, co tam Martina má pro dvouleťáky... 😉

lenajsek
29. led 2013

@hrusti Díky moc za tip, mrknu se... dlouho jsem v knihkupectví nebyla, tak se někdy příležitostně podívám...

ivular
29. led 2013

@lenajsek Ahojky, určitě bych to tu na diskusi dohledala, ale mohla bys mi prosím napsat, jakou dg. má Váš chlapec, že za Vámi jezdí Raná péče? Náš malý má závažnější neurologický problém, ale i tak mi dr. řekla, že jeho postižení je naštěstí příliš lehké na to, aby o něj Raná péče projevila zájem 😕

lenajsek
29. led 2013

@ivular Ahoj, tak zatím má diagnostikovanou vývojovou dysartrii, to odhadla logopedka už v jeho dvou letech, ale napevno to dostal až teď na podzim, v necelých třech letech a to od neurologa, foniatra a logopedky, od psycholožky (ne Krejčířové) má zatím OVŘ s autistickými rysy a taky dysartrii a od Jahnové psycholožky jen ústně možná dětský autismus, ale to nemáme napevno, čekám na duben a co nám řekne Krejčířová.
Když jsem v prosinci 2011 kontaktovala ranou péči, tak to jsme dg. ještě neměli, ale vzali ho na základě logopedickýho vyšetření logopedky, kam teď chodíme. Chodíme na kliniku Logo do Brna na logopedii, tam dělali i další vyšetření a ranou péči máme od Občanskýho sdružení Logo, který je vlastně jak kdyby součástí té kliniky.

lenajsek
29. led 2013

@ivular a myslím, že není nic jednoduššího, než kontaktovat ranou péči a domluvit se přímo s nimi, já to tak udělala už v těch dvou letech a pak mi řekli, že udělají ještě vstupní logopedické vyšetření a na samotnou logopedii jsme začali chodit až půl roku nato.

sisstin
autor
29. led 2013

@ivular my taky chodili do Rp,diagnoza v podstate do tri a pul zadna a ve dvou nas vzali v poho 😉

ivular
29. led 2013

@sisstin @lenajsek Tak to jsem z toho teda kukačka. Myslela jsem, že když je to zdarma, tak potřebuju aspoň nějaký doporučení. No a ta dr. zněla navíc i tak, že je to spíš pro opravdu postižené děti. Pokud říkáte, že tomu tak není, určitě to zkusím 😉 Díky díky.

podubka
29. led 2013

@lenajsek Ahoj všimla jsem si že chodíte na Logo v Brně.My chodíme v Praze na LOGO.Můžu se tě zeptat jestli jste byli u psycholožky na této klinice LOGO?Dokázali vám určit diagnozu jak píšeš,že máte?Nebo jste byli jinde.

kajiszek
29. led 2013

Na tu ranou péči juknu, ještě uvidím po návštěvě neuroložky, jestli nám třeba tu logo nedoporučí ona... Jinak teďka odpo Nela jedla lentilky, tak jsem si k ní sedla a říkám "Nela papá bonbón", pak jsem si vzala já a říkám "máma papá bonbón", ona jako sledovala a furt se krmila, tak jí říkám "dej bonbón", reakce samo žádná, tak říkám znova "dej bonbón" a otevřela jsem pusu. Ona na mě tak hrozně zmateně koukala a dala mi pusu 😀 😀 😀 Tak jsem si musela dát její ruku s lentilkou sobě do pusy, tak pak zase krmila mě a když jsem jí řekla, že už ne, že Nela, tak se vztekala a furt mi to cpala do pusy, že jsem zase tu její ruku s bonbónem musela nacpat do pusy jí. No každopádně je vidět, že když jí třeba řeknu "pusinku", tak ona evidentně reaguje jen na to našpulení rtů a nějaký slovo je jí šumák.

teravo
29. led 2013

@kajiszek Hele to je ale fakt roztomilý, kočička nevěděla co, tak dala pusinku 🙂 .
Holky já vím, že sem asi hysterka a prudím, ale můžu mít na vás ještě dotaz? Je normální, že roční dítě nevítá rodiče, když odněkud přijdou? Popíšu klasickej scénář, když přijde manžel večer domů z práce - chlapeček kouká, kdo přišel, pak se k němu hrne a vyleze mu na klín. Skoro vždycky, to samé když přijdu odněkud já. Malá klasicky sedí a kouká - jako neignoruje úplně, ale prostě jen kouká, kdo přišel, popř. když má dobrej den, tak se usměje. Ale nejde k němu, jedině když má třeba něco zajímavýho v ruce. Pak většinou pokračuje v tom, s čím si hrála.... to samý zase, když přijdu já. Vlastně reaguje takhle skoro na všechny lidi - ty, které zná, tzn. nás a babičky. Pokud přijde někdo, koho nezná, leze k nám a "zachraňuje se", takže jako lidi rozlišuje, to zas jo.... Je to normální? Možná jo, a já jí fakt jen moc řeším, a navíc bohužel srovnávám s mnohem interaktivnějším bráchou. Jinak je fakt, že je v poslední době šikovná, teď i občas hezky mává na rozloučenou... ale to (ne)vítání mi přijde taky zvláštní. Jak to měly vaše děti kolem toho roku?
Díky moc....

abbie
29. led 2013

@teravo u rocneho dietata uplne normalne 😉

kajiszek
29. led 2013

@teravo Já si to teda nepamatuju, jak to bylo u Vojty ale taky asi spíš nevítal. Nelinka nevítá vůbec ani teďka, záleží, co zrovna dělá. Ale že by byla do něčeho zažraná a pak rychle vyskočila vítat tatínka, to fakt vůbec nehrozí. Vojta taky nevítal pořád, prostě podle toho, jak se mu chtělo. Někdy běžel, jindy se na to vyprd.

mvmk
29. led 2013

@teravo moje se chovala na chlup stejne 😝

kajiszek
29. led 2013

@lenajsek Jo ta hra od Granny se prave da pouzit jako kviz prej, ale normalne i jako ucebni karticky, ze jsou tam prave ty obrazky, co potrebujeme. Tak prave nevim, jestli je to ono nebo ne.

krystalka
29. led 2013

@hrusti - ty jednotažky jsou fajn, my jsme měli něco podobného - myslím že to byly Obrázky jedním tahem od Dyscentra, Jiřík to před nějakou dobou miloval, taky jsem mu to kopírovala, on si to vždycky nejdřív obtahoval a potom ještě vybarvil 🙂

dezyre
29. led 2013

@kajiszek my ten kvíz máme taky a pořádně jsme ho ještě nevytáhli 😉 Ty kartičky nejsou moc pěkně dělané - pro dvouleté dítě. Koupila bych anebo vytiskla radši pěkně barevné normální kartičky.

kajiszek
29. led 2013

@dezyre A vy máte kvíz? Já to napsala blbě, to, co myslím, se jmenuje hádanky Dráčka Fráčka...

dezyre
29. led 2013

@kajiszek tak jsem šla kouknout a my máme oboje - Hádanky dráčka fráčka a můj velký kvíz, nebo první kvíz.. Právě jsem to chtěla taky kvůli těm kartičkám, ale nevyužili jsme to.. Staník to většinou jen rozházel .. a nic..

kajiszek
29. led 2013

@abbie Ale ono nejde o to, k čemu je ta hra určená... ty hádanky... Ona mi tvrdila, že to je něco, kde je nějakých asi 150-200 kartiček, kde je ovoce, zelenina, zvířátka a věci běžnýho života. Prostě hodně kartiček za rozumnou cenu. To, že je na druhý straně hádanka, tak to přeci nemusíme používat. Jenom mě zajímalo, jestli to někdo třeba máte a jestli ty obrázky jsou pěkný. V reálu je těch kartiček 135, ale to mi přijde pořád slušnej počet. Jen na obrázku je samo vyfocenejch jen třeba 10... To Loto vypadá taky fajn, ty protiklady taky, ale musím nakupovat postupně 😀 😀 😀

dezyre
29. led 2013

@kajiszek Mě se ty obrázky právě moc nelíbily.. Nevím jak ostatní, ale Staníka fakt nezaujaly. Buď to bylo věkem a vyzrálostí, anebo ho fakt nebavily 😉 My to určitě využijeme až později.. Zatím to je schované.. proto jsem si ani nemohla hned uvědomit ty názvy..

sisstin
autor
29. led 2013

@kajiszek mame 😉

dezyre
29. led 2013

Holky, je normální, že když Staník třídí barvy z mozaiky - základní červená, modrá, žlutá, zelená, do čtyřech misek, že to dává s přehledem, ale toto http://www.oskola.cz/oskola/eshop/16-1-Struktur... prostě nedává?

kajiszek
29. led 2013

Tak fakt nevím, jestli kupovat nebo nekupovat.. Ten kvíz určo ne, to se mi nezdá, ale tohle mi přišlo právě docela dobrý... Zase to loto je stejnej princip jako zajíc... To přiřazování máme i na iPadu... Spíš by se mi hodily fakt jako kartičky a případně třídit na ovoce, zeleninu, zvířata atd... Jenže právě nevím, jak moc jsou tam tyhle katagorie zastoupený...

abbie
29. led 2013

@kajiszek no je to rovnaky princip, ale s tam ine predmety, ine zvierata ... a prave s nimi mozes rozsirovat slovnu zasobu a porozumenie, ked si zoberie lampu, tak jej povies, ze svieti a ukazes aj na lampu doma ... zoberie si stolicku a povies jej ze na stolicke sedis a ukazes jej prstom stolicku atd. ...
vy sa musite hlavne zamerat na zaciatky porozumenia, mala ti sice bude vsetko priradovat, ale nic ti doma nepoda a neukaze 😉

kajiszek
29. led 2013

@abbie Jj, to chápu, však právě říkám, že na to přiřazování toho máme už dost. Spíš právě nějaký kartičky, kde jsou ty věci z domácnosti, zvířata, ovoce, zelenina atd... Abychom si ukazovaly kartičky a k tomu ty reálný předměty nebo jídlo atd... To Loto dům vypadá docela dobře, ještě bych ráda nějaký ty strukturovaný karty. Já jí i u těch věcí ze Zajíce ukazuju, co a jak, že klobouk si dávám na hlavu, brýle na oči a třeba jí k tomu ukážu svoje brýle, lžičkou a vidličkou dělám, že jím, u zvířat říkám citoslovce, jak dělají atd atd... Ale tam je jen 27 obrázků, tak proto mě nadchlo těch 135 obrázků... Tak proto mě zajímalo, jaký obrázky tam jsou... Jestli tam právě je židle, stůl atd... Protože na tý promo fotce jse mrkev, hrnec, slunce, hrad a ještě pár věcí, ale těch zbylých 120 nevidím a tím pádem nevím, jestli jsou tam věci pro nás vhodný nebo ne. Ono to loto je zase 24 kartiček za 180 korun tady jich je 135 za 250, takže to je dost rozdíl no 😉

kajiszek
29. led 2013

No sláva, progůglila jsem se 😀 http://www.deskovehry.com/s-pribehem/441/recenz...

Tady je těch obrázků k nahlédnutí víc... Já to zkusím... A to Loto dům bude další v pořadí 😉 A ty zvířátky asi taky, tam se mi líbí, že jsou to fotky, tady budeme mít obrázky zvířátek a pak i fotky, to bude fajn. Ono to Neli stejně asi nebude moc bavit, ale zkusíme...

abbie
30. led 2013

@kajiszek no vyzera to velmi dobre 😉 vytlac si nejake karticky aj odtialto https://picasaweb.google.com/116888942414773159...
a mala ti ukazuje na nieco co ju zaujme?

dezyre
30. led 2013

Holky, tak u nás jsou kartičky momentálně number 1. Staník ráno vstává, utíká se vyčůrat a už hraboší mezi kartičkama a vybírá co se budeme "učit" 😝