Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

teravo
13. únor 2013

Holky, omlouvám se, že se zase vtírnu, ale dočítám vás tu pečlivě 🙂 . Myslíte, že může být problém, když dítě v roce neukazuje prstem? Jen celou rukou, a to ne často.... to pro změnu řeším u chlapečka, jako už mám taky ze všeho v hlavě maglajz a připadám si dost na psychiatra.... zase tedka sleduju jeho, kvůli tomu ukazování. Ale on jinak dělá dětské hříčky, občas umí něco napodobit, má hezký kontakt celkově, řekla bych, a rozumí pár slov - umí najít hračku mezi jinýma, vyhledat očima, popř. i ukázat rukou předmět v místnosti, na který se ho ptám (teda těch předmětů je málo - pár hraček, hodiny, okno, kytka, bublifuk, lustr....). Slovo nemá žádné, jen žvatlá, ale to neřeším. On ukazuje málo a tak divně - má trochu víc vystrčenej prostředník než ukazovák, spíš je to asi celou rukou, no.....

teravo
13. únor 2013

Jo a má teda jednu úchylku (která ovšem asi nic neznamená, pokud to je jen to), a to provázky, tkaničky, kabely, šňůrky - cokoliv takového, je tím úplně posedlý, ale jako fakt hodně. Když se k něčemu takovýmu dostane, vydrží si s tím hrát faaaaakt dlouho, různě to přebírá v prstech, prohlíží.... tahá to všude sebou. Nedá se mu to sebrat, to chytne děsnej hysterák. Ale jako na jméno se třeba otočí, i když je zaujatej provázkem, většinou teda.... je to normální u ročáka?

dezyre
13. únor 2013

Čau holky, jdu se zeptat, co říkáte na takový typ školky 😅
http://detilesa.mypage.cz/

sicinka
13. únor 2013

@dezyre já mám lesní školky ráda, dokonce o jedné uvažuji, ale pro předškoláka. né nemluvící tříleté dítě 🙂 Záleží jak jste vychovávali Dáda byl hlídanej celé dny venku za každého počasí a i tak by lesní školku ve třech letech nedal. Jedná se jak o sebeobsluhu, tak i to že pochopí že si musí vzít pláštěnku musí mít hodně vrstev oblečení a tak, on nemá rád oblečení omezuje ho v pohybu. Další věc je což se mi u těhle školek moc nelíbí aspon u těch co jsou tady v okolí že hrají až moc na takovou tu alternativní formu výchovu, tedy dítě se vyvíjí samo mi mu v tom pomáháme, dítě si volí jen samo mi mu v tom poáháme, všechno je stašně bio, eko a cool. Tedy látkové pleny, bio jídlo, nosítka, domácí porody, žádné sladkosti, k pití jen voda - já bych asi do té komunity moc nezapadla 🙂 ale to je můj problém. Jo a asi bych se jich zeptala jak to myslí s inspirací monte i walsfdorf ty pedagogiky si dost odporují a pokud si vezmou oid každé něco tak to asi není to pravé, Za mě pokud je to blíže té walfsdorské tak ne, nevěřím tomu co hlásá 🙂 Ale záleží co chceš ty.

hrusti
13. únor 2013

@sicinka Jééé, to by bylo super! Říčany z ruky nemáme. Bydlíme na Hájích, takže to je kousek. Snad v té době už budu mít už konečně auto. No kurz běží od ledna a včera tam bylo asi 6 dětí. Já jsem se předtím ještě ptala, jestli není problém, že má vadu řeči, upozornovala jsem je na to. Mno nic. Hrozně mě to mrzí. Honzík si pořád povídá, že půjde cvičit s dětma, takže mu budu muset nějak vysvětlit že nepůjde.

@dezyre Já Honzíka budu taky přihlašovat na plný a vyzvedávat po obědě 😉 Mně dokonce říkala i ředitelka té jedné školky, že by byli radši, kdybych si ho po obědě ze začátku brala, že školka může být pro některé děti stres a oni se takhle lépe adaptují 😉

hrusti
13. únor 2013

@sicinka Jinak já jsem ještě uvažovala o nějakém sokolu v okolí. To bych snad mohla od září zvládnout s oběma. Kristýnce bude v té době něco málo přes 2 roky, to už by snad mohla zvládat. NO uvidíme. Pokud by mi vzali Honzíka do školky, tak je dost možné, že budou mít i nějaké kroužky ve školce 🙂
Já jsem z toho tedy ještě dost rozhozená. Uvažovala jsem, že bych zkusila dát jednu přihlášku i do normoš školky, ale po tom včerejším výstupu tedy fakt nevím 😖 Musím ho někam upíchnout, on mezi děti nutně potřebuje. A další věc je, že bych se měla příští rok na jaře, nebo nejpozději v červnu, vracet do práce a dvě děti v soukromé školce fakt nezaplatíme. To bych musela zůstat doma. No ale to sem nepatří 😉

dezyre
13. únor 2013

@sicinka S tím venkem by pro Staníka problém nebyl - my chodíme taky téměř za každého počasí - vrstvení oblečení mu vůbec nevadí. Dokonce jsme odbourali pláštěnku a Staník si nosí deštník 😝 Kolikrát jdeme ven dopoledne i odpoledne. Už něco málo po druhým roku mě krásně došel kilometr a půl na dětské hřiště, tam si pohrál a pak zpět - to on je chodec a hrozně aktivní 😀 😀 😀
Právě jsem tady chtěla prodiskutovat různé možnosti školek, protože tato je blízko a jeví se mě taková "akčnější" než klasická školka. Je pravda, že jak popisuješ - látkování, domácí porody, nosítka, voda u studánky a tak to taky není nic moc pro mě. 😀 O montessori jsem už něco zaslechla, ale o té druhé pedagogice vůbec nic. Ono to vypadá, že tam bude učit jedna kamarádka, takže bych se jí na všechno poptala .. a hlavně taky druhá věc je pokud by tam Staníka vzali. On teda se sebeobsluhou problém nemá. Oblíkat už se krásně začíná, pravda, sám nejí - protože nemusí, ví že jsem ráda,za cokoliv co do něj dostanu, ale najíst se sám umí i polévku a myslím, že z takové londačky po venku mu vyhládne a prostě se nají.. No jen musíme vypilovat samoobsluhu ohledně chození na záchod, protože pindíka mu u čůrání pořád držím 😝
@hrusti je pravda, že to poobědní vyzvedávání je fakt lepší - zvlášť když Staník bude vědět, že jsem doma s bráškem..

hrusti
13. únor 2013

@sicinka Ještě jsem chtěla napsat, že chápu, že Honzík asi všemu nerozuměl. Já vím, že to porozumění má trochu opozděné, občas mu trvá chvíli než pochopí, co má dělat a je mi jasné, že povely typu upažit atd. nezná, protože tohle doma běžně nepoužíváme 😀 Ale zdá se mi divné, že NICEMU nerozuměl a VSECHNO dělal špatně. Aspon tak mi to řekla ta lektorka. Nechápala, jak se s ním doma dorozumíváme. Prostě mě hrozně naštval ten způsob podání, že s z něj udělala absolutně neschopného pitomce. Sice se tvářila, že prý by se SNAD časem naučil nějaké ty cviky a povely..... ale tvářila se naprosto opačně 😉

abbie
13. únor 2013

Ahojte, hlasim sa po dlhsej dobe . Boli sme na podnet logopedicky s malym na ORL vysetreni a nedopadlo to veru priaznivo ☹ Malemu zistili dost zvacsenu nosnu mandlu a mal horsie vysledky z tympanometrie, konkretne ma horsie reflexy v usku, zevraj dobre pocuje, ale nejake reflexy sa mu zle prenasaju, no nechapala som 😒 . Ak sa to zevraj nezlepsi po vybrani mandle, tak moze mat daku poruchu sluchu... no a najhorsie je to, ze navrhuju celkovu anestezu, z ktorej mam velky strach ... z lokalnej anes. by to na 90% opat dorastlo a dieta by malo aj zly zazitok

krystalka
13. únor 2013

@abbie - ahoj, my měli to samé, téměř rok jsem váhala, jestli na tu mandli jít, nebo ne, taky měl špatné tympano, ale jinak slyšel, záněty uší neměl, ani nebyl moc nemocný... ale - dýchal pořád pusou, pak už se u jídla skoro dusil, protože mu jaksi moc nešlo dohromady jíst a dýchat pusou, ale hlavně mi říkala logopedka, že to není dobře, ta otevřená pusa, právě kvůli postavení jazyka, měkkého patra a způsobuje to prý ochablejší svaly kolem rtů, jak je ta pusa pořád pootevřená, takže to má vliv i na výslovnost apod. a ten podtlak v uších taky není dlouhodobě dobrý, prý by to mohlo pak na tom sluchu nějaké následky zanechat....no, nakonec jsme po roce šli, byli jsme teď před Vánocemi, zvládnul to úplně v pohodě a to prý tu mandli měl největší ze všech těch dětí, co tam s námi byly...nepamatuje si z toho prakticky nic, jen, že tam měli barevné postýlky a že ho trochu bolel krček 😉 . Ráno jsme nastoupili, večer v šest jsme jeli domů 🙂

ivular
13. únor 2013

@hrusti Já bych to nebrala tak doslovně. Podle toho popisu byla ta lektorka nejspíš otrávená/rozmrzelá, že se jí hodina nepovedela, tak to všechno hezky vysypala na tvoji hlavu. Možná, že to i pro ni bylo první setkání s dítětem s OVŘ a tedy i její zjištění, že s takovými dětmi pracovat neumí.. Fakt bych to až tak vážně nebrala.

sicinka
13. únor 2013

@hrusti no ono pokud ty děti byli 4 lekce před ním tak je to docela velký náskok. Pokud se mu tam líbilo a ona vyloženě neřekla, že ho tam nechce tak bych to ještě párkát zkusila, za to nic nedáš. TEnhle přístup všechno se mi nelíbí nic nezvládá nemám ráda zvlášť po jedné hodině, ono je spíš úspěch že neřval a zapojil se (ségra vede to samé v DDM a na prvních hodinách ji řvala půlka dětí). Na druhou stranu já jsem se taky "zbavovovala" jedné holčičky já ji brala na podmínku, protože byla o rok mladší než ostatní a když se ani po dvou měsících nedokázala zařadit mezi ostatní, tak jsem je prostě požádala ať přijdou až za rok. Maminka se na mě zlobila, ale pokud jsem se většinu času věnovala jen jí, tak to nebylo fer vůči ostatním. Přišli za rok a byla v pohodě a ok. Jo ale já nevedla zájmový kroužek přeci jen to byla gymnastika a trénovali jsme dvakrát týdně. Jinak sokol doporučuji mám ho radši než ty komerční kroužky, většinou ty paní co to tam vedou mají velké zkušenosti (nebo jsou to mladí co v sokolu vyrostli). Pokud nemáš nějaké sporotvní ambice tak je to super způsob jak přivést ke sportu dítě, bez tlaku na výkon. Pak bych až bude starší ještě doplnila o nějaký turistický oddíl případně to co si vybere sám. To mi jako sportovní vyžití přijde více než dostatečné 🙂

abbie
13. únor 2013

@krystalka no nas na to poslala logo, vsimla si, ze dost funi nosom 😉 inak mi uz zarezavame na tablete,tak ked maly zaspi dam sem videa a na niektorych je pocut ako funi nosom 😀 nam tiez povedali,ze sa to da zmaknut za 1 den a vecer pojde domov.... inak ak sa mandla bude zvacsovat,tak bude stale horsie pocut a do buducna moze mat aj poruchu sluchu 😖

sicinka
13. únor 2013

@dezyre tak pokud je tam kamarádka, které věříš šla bych do toho bez ohledu na vyznání školky, její umístění atd 🙂 Jinak Dáda je opravdu zvyklí chodit, je proti ostatním dětem ve školce až extrémně otužilej, ale stejně ve třech letech lesní školka ne. Tu sebeobsluhu nemyslím čůrání jde o to že v lesní školce by si děti měli umět spoustu věcí které jsou v normální tak nějak samy od sebe. Příklad když se škrábne o větev umí si říct že to chce zalepit (udělá se mu z chození puchýř), umí si umýt ruce i v potoku, ono jen nosit si celý den batůžek a umět si v něm najít co potřebuje nedá většina tříletých co znám. Prostě to podle mě vyžaduje dítě fungující jako poměrně samostatná jednotka, aspoň ty kde jsem se byla kouknout to tak měli. Se zeptej té kamarádky jak fungují s tříletými dětmi pokud jich tam mají většinu tak ten program přizpůsobí jim a asi to půjde 🙂

sicinka
13. únor 2013

@hrusti a ještě jedna věc školka a kroužek je dost velký rozdíl. V té školce se děti postupně adaptují, zvykají si na sebe, program je tomu přizpůsoben. Na kroužku přijde a funguj což je proti tomu docela šok, zvlášť pro nestandardní dítě. Mě přijde že se to v dnešní době trochu přehání s tím začátkem kroužkou (jako kdo nechodí ve třech na cvičení, angličtinu já nevím co tak je divnej). Podle mě jsou děti na nějakou sportovní aktivitu zralé hlavou až kolem 4 některé klidně 5 let a do té doby by si měli hrát běhat po hřišti, otužovat se. Já trénovala za ty roky spoustu dětí a po roce jsi neviděla rozdíl mezi těma co začli ve 4 a které v 5 a to se bavíme o gymnastice, která je známá ranným začátkem. Školky bych se nebála klidně dala přihlášku do normální, pokud zvládá soukromou v pohodě už rok, tak tu státní dá taky. Víš kolik dětí tam jde a neumí nic z toho co Honzík 🙂 zkusila bych speciálku když nebude tak státní. Já bych soukromou pro dvě taky neuplatila, a to jí máme hodně levnou. Ještě mě napadají ty CPD pokud by vám stačilo dopoledne tak by to bylo řešení za pár korun a individuální přístup tam fakt je.

bahula
13. únor 2013

vy tak strašně kecáte, že nestíhám všechno dočítat, to bych tu musela sedět celý den a refrešovat 😀 a se třemi dětmi doma to nejde 🙂
@hrusti je mi líto, že jste tak dopadli v kroužku. Já si myslím, že většině lidí, co do problému nevidí a řekhneš jim, že dítě má poruchu řeči, tak si představí, že trochu šišlá, ale že tam může být v pérdeli i porozumění a od toho se pak všechno odvíjí dále, jim vůbec nedochází.
Jako je to OT, ale já musela po dvou návštěvách vzít z pohybového kroužku Vojtu ve speciálce, protože on potřebuje u nových lidí první otestovat autoritu, a to takovým způsobem, že když minulý rok začla chodit do školy, tak mi po měsíci daly učitelky podepsat, že jestli se jeho chování nezmění, musím mu zajistit osobního asistenta, že ho nezvládají. A to jsou spec. pedagožky, takže problému znalé, ale prostě to nešlo. Takže do kroužku nechodil, teď začal zase do sportovního při škole, byl tam 2x, já čekám, kdy mi ho zase vrátí 😀

bahula
13. únor 2013

musím strašně pochválit našeho Honzíka, předevčírem začal kývat ANO a říká u toho "hmhm", používá to adekvátně, chce pití, nese mi hrnek, říká "babůůů" (vodů) a kýve u toho ANO 😀
A včera nechtěl usnout, tak jsme půl hodiny prohlíželi "moje první knížka" a hledal co je na velkém obrázku, a pak kde je to namalované stranou, fakt se snažil a našel. A když už nevěděl co, tak začal kývat rukama na "bramboru", přikrýval si oči a uši rukama 😀
Taky včera našel obrázkové loto s motivy předmětů doma, dávají se dřevěné kostičky s obrázkem na papírové kartičky, měl 5 kartiček po osmi obrázcích, všechny najednou a dokázal se v tom rychle zorientovat a přiřadit na správný motiv.

krystalka
13. únor 2013

@abbie - on ze začátku taky jen funěl, ale pak už měl ty nosní průduchy tou mandlí zevnitř prakticky úplně ucpané, takže nosem už vlastně dýchat ani nemohl ☹ . Taky jsem se té narkózy bála, ale to už se fakt nedalo jinak, on už nemohl ani smrkat, takže mu to všechno teklo do krku a v noci kvůli tomu pořád pokašlával...teď spí úplně potichu, až se chodím koukat, jestli vůbec dýchá 😉 . Jinak, teď už to skoro všude dělají na jeden den, my ráno v 7:15 nastupovali, v 10:30 šel na sál, po 11h jsem ho měla zpátky na pokoji, ve 14h ho zkontroloval doktor a v 15h už baštil polívku a bramborovou kaši, piškoty s čajem a zmrzlinu 🙂 , v 17h dostal ještě večeři a v 18h jsme odjížděli domů. Pak po týdnu ještě kontrola, naštěstí bylo všechno ok 🙂 . Zvládnul to líp, než já - já měla pořád strach, protože on je docela hodně citlivý, tak jsem se bála, jak bude reagovat...no a on byl úplně v pohodě. Tedy nejhorší pro mne byla ta doba, než šel na sál, protože nesměl jíst ani pít a právě se toho pořád dožadoval, takže jsme tam všechny maminky pořád musely odpoutávat pozornost a děti nějak zabavovat, aby na to nemyslely 😉. Pak jsou kritické ještě tak 2 hodinky po probuzení, to některé děti hodně plakaly, já jsem s sebou vzala Jiříkovi dudlík (který má fakt jen na usnutí 😉 ) a díky němu se hned uklidnil, asi hodinku si zdřímnul a pak už šel okouknout herničku 🙂

sicinka
13. únor 2013

@bahula no já poté co znám Dádu tak jsem mnohem tolerantnější, ono si to člověk fakt moc neumí představit 🙂 Já jinak milovala tvrdohlavé děti, oni když se správně namotivují tak šlapou jak hodiny, ale moje vlastní je ještě trochu jiný level. Já jsem od září domluvená že si ho vezmou ty další trenérky, já si zase vezmu jejich děti (ono mít tam svoje fakt nedělá dobrotu) to ještě chudinky nevědí co je čeká. Dávám jim tak týden 🙂

sisstin
autor
13. únor 2013

si tak představuju Tygra v lesní školce 😕 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

jinak já mám dneska první hodinu v Klubíku, tak jsem jako zvědavá, zda taky budou děti brečet nebo bude anarchie 😅 😅 😅

hrusti
13. únor 2013

@sicinka Díky. Já jsem rozhodnutá ho na ten kroužek nedat, protože jsem tím fakt znechucená a obávám se, že by se to s námi pak táhlo dál. Našla jsem ještě nějakou paní, co dělá cvičení pro děti v sokolovně na Hájích, tak to zkusím tam. Je to pro děti od 2 do 5 let s rodiči, takže bych čiště teoreticky tam mohla chodit i s malou a Honzíkem. Musela bych si to ale ozkoušet, jestli bych zvládla oba ukočírovat najednou 😀
http://www.hana-dvorakova.cz/cviceni_deti.html

@sisstin Jéé, tak to držím palce. Kolik dětí se ti nakonec přihlásilo?

sisstin
autor
13. únor 2013

@hrusti no zatím jsou tři, ale ono se to furt mění 😅 😅 😅

anuska74
13. únor 2013

@abbie
Ahoj. a boli ste nakoniec u tej Š.
ešte som chcela ktorý máš tablet , prípadne aplikacie.
Ja mám kus s toho obavy, lebo odkedy to môj zajo vyskúšal v Andreas, tak ked je pri stolíku a pýta si už len to a úlohy ostatné sa nesústredí reps. ich robí raketovou rýchlosťou, len nech má i pad.
Inak poslala nám Jánošíková správu, ona ti presne opísala to čo ho pozorovala hodinu, to čo ja tu rok riešim., fakt má tie deti v merku.

sisstin
autor
13. únor 2013

tak, pro smrádátka na dnešek 🙂

magimary
13. únor 2013

@anuska74 a aký dala záver?

sicinka
13. únor 2013

@hrusti to vypadá pěkně, šla bych s oběma kočírovala malou, Honzíka jen když bude chít jinak bych ho nechala poslouchat pokyny cvičitelky. No a jeslti je zvládněš oba já jich mám pokaždé deset a taky to dám 🙂

sicinka
13. únor 2013

@sisstin udělěj ho v Praze a jen tady na diskuzi těch dětí nasbíráš tak 10 🙂 vůbec nevím pod jakým názvem něco takového ledat. Já se na to snažila ukecat logopedku, ale nechce se jí....

sisstin
autor
13. únor 2013

@sicinka ono o to moc zájem není, jo kdyby angličtina s Helen Doron, plavání s kojenci atd, to jo...ale víš jak, jak jde o normoš rozvoj, tak to maj všichni na háku 😅

sicinka
13. únor 2013

@sisstin já udělala gymnastiku ve školce zadarmo a zase se mi nikdo nehládil co to bude za kroužek když to bude zadarmo že 🙂 představa že se někdo věnuje dětem protože ho to baví je jaksi nemožná🙂

abbie
13. únor 2013

Tak my uz drtime na tablete
ja osobne malemu davam najradsej testy na protiklady a testy na farby, zvierata ...
http://www.youtube.com/playlist?list=PLuh4xfq7Q...
budem rada, ked kuknete 😝