Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
19. bře 2013

@krystalka no ja si myslim, ze pokud neco ma tak v nejmensim tu ex. dysf. ale to bude asi ta nejlepsi verze, ja to vidim bud to na smisenou nebo v nejhorsim s nejakym ment. postihem. 😝 😝 Ale tezko posoudit, ona je v soucasne dobe spatne odhadnutelna a to i pro experty, zda se mi 🙄

mvmk
19. bře 2013

@abbie ja treba kdyz zacnu zpivat, tak ona rika ne lala, a knizky taky bud bleskove prolistuje a nebo rovnou zahazuje 😝

krystalka
19. bře 2013

@mvmk - jinak ale kolem těch 3 let, ty knížky ještě nebyly o čtení, to jsme pořád dokola prohlíželi knížky typu Na statku, Ve měste, Na stavbě, Hasiči, Popeláři apod. 😀 - ukazovali, co kdo dělá, jakou má co barvu a kde to je, měli jsme asi tři takové super knížky z Lidlu, kde byl vždycky třeba obrázek staveniště a po stranách okolo byly jednotlivé detaily z toho velkého obrázku a ty jsme tam hledali - to ho bavilo fakt hodně 🙂 - a navíc ty knížky měly tvrdé stránky jako leporelo, ale měly klasické otáčecí listy - to je zajímavé - Jiřík třeba ty rozkládací leporela, co byly za nás fakt z duše nesnášel, chtěl prostě zásadně jen klasické stránky co se dají otáčet 😀. Klasicky číst delší text vydržel až kolem 4 let...

krystalka
19. bře 2013

@mvmk - já když jsem začala zpívat, tak vždycky začal ječet "neee!" a dávat mi ruku přes pusu 😀

mvmk
19. bře 2013

@krystalka u ni je to dle denniho rozpolozeni, ma dny, kdy si dokonce k pisnicce notuje, ale tech ja fakt malo. Ale zase ma rada hudbu z radia, to se tady vzdycky vlni 😀

krystalka
19. bře 2013

@mvmk - tak to Jiřík hudbu z rádia doteď nesnáší, ani v autě nezapínáme rádio, on hned ječí, že to nechce 😝 , on si s námi radši povídá - nebo teda dřív si nechal povídat od nás 😉 . A že by se vlnil - tak to jsem u něj s úžasem poprvé zpozorovala až teď, když jsme byli v sobotu na tom velikonočním jarmarku a bylo tam nějaké vystoupení dětí ze školky, zpívaly Ach synku, synku 😀

sisstin
autor
19. bře 2013

Tygr v autě jede a zpívá: když se u nás chlapi poperou, tak nožem a nebo sekerou 😅 😅 😅 😅

abbie
19. bře 2013

@krystalka @mvmk toto my zas mame opacne ... maly zboznuje, ked mu niekto spieva, ked bol mensi, tak si to aj vyzadoval a povedal lala 😅 a rad pocuva hudbu a tancuje na nu

krystalka
19. bře 2013

@abbie - Jiřík měl to zpívání docela rád jako větší mimino - tak nanejvýš do roka, to jsem mu před spaním zpívala..., ale jakmile začal zkoušet slůvka, tak najednou obrat a nechtěl vůbec 😒

podubka
19. bře 2013

@krystalka jojo taky mi zacpává pusu 😀 ale přitom od narození písničky miluje ale nesmím je zpívat já.A v autě hned rádio a impuls 🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

na zvedání jazyka D T L

hrusti
19. bře 2013

@krystalka No tyhle leporela u nás taky donedávna frčeli a ještě ted si je kolikrát večer vyndá, že si je budeme prohlížet 😉

morav
19. bře 2013

@dukie Dobrý den.Nezlobte se,že Vám píši ale máme stejný problém s vnoučkem.V červnu mu budou čtyři a řeč veškerá žádná.Zaujalo mě,že synka dáváte do stacionáře v Líšni-náš nam nastoupil také 1.8.2012,takže jste se dcerou možná potkaly..Víte zajímalo by mne,jak tam ten Váš mrňous pokračuje a hlavně u jakých odborníků jste s malým byli-myslím klin.psycholog,kli.pedagog apod.?My ještě diagnozu hotovou nemáme /vidíme to na dysfázii-porozumění má/ale mám pocit ,že dcera lítá od čerta k ďáblu ,všechno složitě zjišťujeme.A také ,bohužel nějakou radu jak s malým pracovat-všechno hledáme na internetu-díky bohu za něj a díky maminkám,které sem přispívají.Takže shrnuto běháme už od dvou let,snažíme se dítěti pomoci jak se dá ale moc jsme nepokročili.Mohla by jste ozvat-jestli Vás to neobtěžuje? Děkuji
babička

luisiana12
19. bře 2013

@krystalka a kedy sa ti maly rozrozpraval bolo to postupne alebo zacal hned naraz?

krystalka
19. bře 2013

@luisiana12 - no, kolem roku měl jen nějaké slabiky, občas zdvojené, ale spíš náhodně...trošku víc začal někdy mezi tím 2. a 3. rokem, to byla hlavně jednoslabičná slova - tam, ham, bum a nebo zdvojené slabiky táta, bába apod. Ve 3 letech měl cca 40 max dvouslabičných slov - hají, hačí, hele apod. plus různé zvuky zvířátek a citoslovce...pak do 3,5 let přidal snad jen 4 slova, ve 3,5 letech začal teprve spojovat dvě slova, no a trochu víc se začal rozjíždět někdy před tím 4. rokem - pak už to šlo docela rychle, největší rychlost nabral teď mezi 4,5 a 5 lety. Teď je mu čerstvě 5 a už konečně začíná používat zvratné "se", podmiňovací způsob, už jen občas chybuje ve skloňování...výslovnost není tak úplně nejhorší, ale i tam bude ještě dost práce. Jinak otázku "co je to" začal používat někdy po 3. roce, ale v jeho podobě to bylo "mami, to?" a ukazoval na tu věc, "proč" se začal ptát až dost po 4. roce. Teď už mluví skoro normálně (až na tu výslovnost), používá delší souvětí, chápe už i některé slovní hříčky apod. 🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

@krystalka Tygr nežvatlal fakt vůbec, on byl do toho 2,11roku mimo "eeee" totálně němej 😝

luisiana12
19. bře 2013

@krystalka
@sisstin dakujem za odpovede.a mozem sa spytat ci boli chlapci ockovani?

sisstin
autor
19. bře 2013

@luisiana12 jj, byl....a po MMR jsem pozorovala opravdu zástavu ve vývoji, nešlo to vidět hned, ale zpětně ano...ale jako ruku do ohně za to nedám, že to bylo kvůli tomu. JInak vadu řeči my máme v rodinné anamnéze 😉 jinak ted v pěti letech na ten booster Infarix očkovaný není, to jsem posunula na 6.rok a zvažuju, zda to vůbec dám očkovat 😉

krystalka
19. bře 2013

@sisstin - tak z Jiříka sem tam něco vypadlo, ale fakt hooodně málo...

krystalka
19. bře 2013

@luisiana12 - byl očkovaný a stejně jako Sisstin mám pocit, že se právě po té MMR trochu zabrzdil...jinak my jsme k tomu možná taky měli dědičné sklony, zpětně si uvědomuju, že můj táta taky trochu hůř mluvil i jako dospělý, že mu občas trvalo déle, než se vyjádřil apod....bohužel už se ho na to nezeptám ☹

luisiana12
19. bře 2013

@sisstin ak ti mozem poradit nedavaj ho ockovat. lebo jedna baba mi pisala ze dala zaockovat 4 rocneho a prestal rozpravat na pol roka, dlho mu trvalo kym sa z toho dostal.

@krystalka kurknik sopa, ze by to bola ozaj pravda? alebo je to ten zasek vo vyvoji, ako tu bolo pisane bez ohladu na to, ci bolo dieta ockovane alebo nie? ja rozmyslam nad tym homeo detoxom, tak mi pisala homeopaticka, ze ak mu ta vakcina uskodila, tak ten detox ho moze opatovne nastartovat...vy ste nedavali homeopaticky detox?

a este otazocka, chlapcov ste nedali do jasiel alebo do skolky? dokedy ste boli s nimi doma? ja rozmyslam, ze by som ho dala aspon parkrat do tyzdna do jasiel, mozno by mu kolektiv pomohol deti, lebo je na mna velmi zatazeny a on vie, ze ja mu rozumiem staci ked zamrnci a uz skacem, to si ma ale vycvicil, co.. 😀

krystalka
19. bře 2013

@luisiana12 - těžko říct, jestli je to fakt tím očkováním, ale je pravda, že podobnou zkušenost má hodně rodičů...ten detox jsme nezkoušeli, o tom jsem se něco dozvěděla až celkem nedávno.... Jinak já jsem měla rodičák do 3 let, takže to jsem s ním byla doma, pak jsem šla do práce a o hlídání jsme se dělili s manželem a babičkou. Ve 3,5 začal chodit jednou týdně do takové soukromé miniškoličky, byly tam jen 3-4 děti, paní to měla v rodinném domku, bylo to na 3 hodiny dopoledne - tam se mu moc líbilo a postupně si zvykal mít kolem sebe děti, no a ve 4,5 začal chodit do speciální MŠ, tam jich je jen 12 na 2 učitelky a asistentku, taky tam chodí moc rád, ale většinou jen na dopoledne, on už stejně po obědě dávno nespí, takže tam jen 1,5 hodiny ležel, poslouchal pohádku a pak si hrál s plyšákem, nasvačil se a pak jsme šli domů...tak ho většinou bereme po obědě, mám střídavé směny, takže se různě střídáme 😉 . Ale ten kolektiv mu ohromně prospěl, úplně v té školce rozkvetl, rozmluvil se, socializoval... 🙂

kajiszek
19. bře 2013

Ahoj holky, tak mi řpišla ta zpráva... teďka nemám vůbec čas, vrátily jsme se pozdě z návštěvy, ale pak Vás později určo dočtu. V tý zprávě jsou nějaký věci trochu nepřesně... Jako že sama jí... Já říkala, že sama nejí, ale že nás umí hezky krmit 😀 Ale jako napichovat i nabírat ona fakt docela umí, ale nejí to 😀 A co je symbolická hra? A u toho porozumění mi napsala nakonec jen mírný opoždění... Jako je fakt, že třeba když jí řekla kopni do míče, tak to udělala a když jsem jí řekla, aby uklidila hračk do krabice, tak taky, na obrázku našla banán, jablko a ještě něco... Ale byly i věci, kterým rozuměla blbě, jako třeba dej panence botičku atd... Podle mě teda rozhodně rozumí hůř, než ona píše no 🙂

Psychologické vyšetření se realizuje na žádost matky ke zhodnocení úrovně řeči děvčátka.
OA: okolo porodu vše bez potíží, lehce přenášená. Porod spontánní, záhlavím. Apgar 10-10-10. Poporodní adaptace dobrá. Do prvního roku života malá nemocnost, vše v pořádku. Raný vývoj v normě: v 11 měsících začala chodit. Před prvním rokem samostatně seděla a lezla po kolínkách - neví přesně kdy. Jako miminko hodná, usměvavá, reagovala na sociální hříčky. Do 1. Roku života dělala paci paci, pá pá,jak jsi veliká. Bez významu žvatlala.

RA: mají ještě staršího syna,4 r., který je hodně aktivní, zdráv.

Z rozhovoru: při první návštěvě ve 21 měsících stížnosti na malé množství slov-přibližně 25 slov, netvořila ani dvouslovná spojení. Začali si všímat, že nejeví zájem o společnou hru s matkou, málo ukazuje. Nepodívala se na zavolání, téměř na nic nereagovala. Začala zapomínat některá slova, která se naučila. Stále mluví žargonem. Sdílená pozornost ale kromě ukazování v knížkách je- např. když spadne, podívá se na maminku, čeká co maminka na to. Často nereaguje, nechápe.
Z prvního vyšetření: vyšetření dítěteve 21 měsících bylo problematické pro větší negativismus děvčátka. Nebyly administrovány téměř žádné subtesty z Gesellových škál. Dívenka špatně reagovala na jakékoliv pobídky, vázl oční kontakt, nešlo ničím zaujmout. Zdálo se, že porozumění řeči je zhoršené.

Z druhé návštěvy: rozhovor s matkou: Nela se ve všech ohledech zlepšuje. Zlepšuje se sociální kontakt, větší zájem o hry a sdílení pozornosti. Zajímá se více o okolí.

Z pozorování: dívenka začíná pěkně spolupracovat. Velmi často se dívá na maminku, co na to maminka řekne, čeká na její pokyn. Neustále vše okolo sebe komentuje, ptá se maminky co je co. Oční kontakt dobrý. Hezká sociální reaktivita, usmívá se na pochvalu, Preferuje manipulační úkoly, odmítá úkoly, kde se má ukazovat nebo něco říct. Velmi pěkná reakce maminky na chování děvčátka, chová se stimulačně, rozvíjí věty, empaticky reaguje na všechny její potřeby. Mnoho úkolů odmítá, nechce spolupracovat.

Gesellovy vývojové škály:

Adaptivita: splnila položky na úrovni 24-36 měsíců. Postaví věž ze 7 kostek, vláček nepostaví, vloží 3 tvary spontánně, zvládne i s rotací. Barevné tvary okamžitě všech pět na úrovni 36 měsíců. Obrázky ale nenakreslí- není ani kruhové čárání, nenapodobí vertikální ani horizontální tah. Hračka a tyčinka vynecháno.

Hrubá motorika: skáče na trampolíně, kopne do míče na vyzvání, hází míč. Na motorce umí, ale nebaví jí to. Hrubá motorika jen velmi orientačně na úrovni 24 měsíců.

Jemná motorika: postaví věž ze 7 kostek, vloží do zasouvačky malý i velký čtverec, korálek neprotáhne. Velké korále doma ale navléká. Odpovídá věku 24 měsíců.

Řeč: v položce aktivní řeči nesplňuje úroveň 24 měsíců. Řeč je na úrovni 18 měsíců. Počet slov okolo čtyřiceti. Používá ustálená slovní spojení: co to je, co je tohle, chci tohle. Volně věty netvoří . Ve složce porozumění nesplnila žádné položky, ale při zvýšeném negativismu: odhaduji na věk 21-24 měsíců: rozumí bez gest jednoduchým pobídkám, na pobídku nakrmí panenku, kopne do míče, uklidí nějaké hračky.

Sociální chování: je na úrovni 24 měsíců. Jí sama, bryndá málo. Na nočník si vůbec neříká, ani nenaznačuje, bezprostřední zkušenost nesděluje, tlačí hračku a dobře řídí, pomáhá uklízet věci, může nést rozbitný předmět. Je symbolická hra.

Celkem: dívenku jsem viděla celkem 2x v rozmezí 21-24 měsíců.V té době udělala ve uývoji velký pokrok. Doposud však vázne spolupráce při úkolech zaměřených na porozumění řeči a aktivní řeči, mentální kapacita je na úrovni věku, některé úkoly plní i na vyšší věkové úrovni. Hrubá a jemná motorika se zdají být v pořádku. Sociální chování je až na nácvik čistoty na úrovni věku, v této oblasti však existuje velká variabilita. Nejvíce se zdá být opožděná složka aktivní řeči, která je na úrovni 18 měsíců, velmi mírně se opožďuje složka porozumění, která je ale lepší, než aktivní řeč.Dívenka je častěji negativistická, spolupráce chvílemi vázne. Kontrola dle potřeby.

Závěr: mírná nerovnoměrnost v psychomotorickém uývoji ve směru opožďování aktivní řeči. Porozumění je lehce opožděno, v ostatních testovaných položkách v normě. Dop: sledovat dále rozvoj řeči,okolo třetího roku věku logopedickou konzultaci, foniatrické vyšetření v plánu.

V Praze dne 19.3.2013
Mgr. Kamila Wawroszová
Klinická psycholožka

dezyre
19. bře 2013

@kajiszek Já osobně si myslím, že je to taková pozitivní pěkná zpráva 😉 Porozumění očividně dohání a řeč se taky přidá 😉 Nelča je šikulka 😉

dezyre
19. bře 2013

Holky, tak Staník má laryngitidu, já se picnu. Z ničeho nic.. odpoledne ho dávám spát - usnul ve dvanáct, ve tři se vzbudil, zakašlal škaredě a plakal, chroptěl a trochu "topil". Naštěstí dětská měla dnes na odpoledne tak jsme radši hned valili. Dostal klasika kapky do nosu, na kašel, Fenistil kapky a čípky na dva dny. V pátek kontrola a rovnou tříletá prohlídka ..No to bude boj. Musím ho na to důkladně připravit. Protože to co předvedl dnes v ordinaci bylo přííííííšerný. Nenechal na sebe sáhnout, řval a kopal kolem sebe.. cirkus Humberto hadra 😅
Každopádně vysadím zatím ten pangamin..

lenajsek
19. bře 2013

@dezyre Leni, to mě mrzí, že má Staník laryngitidu, snad bude brzo lepší, držte se!!! Hlavně Ty se nenachlaď, jak budete mít doma zimu, aby se mu líp dýchalo...
A z vyšetření u dr. si nic nedělej, Lukin tam na tříleté taky řval jak tur, však jsem to tady psala, nenechal na sebe sáhnout... 😝 Ale naposled to bylo lepší, jsme tam šli s bolavou nohou...

@kajiszek Mně se taky zdá, že je zpráva docela pozitivní, malá je šikulka a jde pěkně dopředu, uvidíš zase za pár měsíců... 😉 A s těma slvoama jste na tom fakt líp jak my, Lukin fakt nová slovíčka vůbec nepřidává, je to totální bída... 😢 😢 Tak držím palce, aby se zlepšovala i nadále. 😉

Holky, dneska už nedočítám, jsu jakási unavená... dobrou noc!

lenajsek
19. bře 2013

@abbie Ahoj, my používáme od Lukáškových dvou let obrázkovou komunikaci, má vždycky období, kdy obrázkuje víc, pak zase období, kdy se snaží víc getikulovat, nebo přidávat slovíčka, teď je to tak, že má na něco slovíčko, jako pití, aa na záchod, sušenku, bublifuk a tak, jinak ukáže buď gestem, nebo donese obrázek.
Za mě super, od té doby, co má obrázky, se s ním fakt líp dorozumím... jen by těch slovíček mohlo přibývat víc ☹

lenajsek
19. bře 2013

A s knížkama, tak Lukin je asi jeden z mála, který miluje i dlouhý text, i když má problémy s řečí... musí tam být teda obrázky, ale nepamatuju se, že by nevydržel u nějaké kratší pohádky (třeba O jabloňce), nebo už hodně dlouho čteme pohádky o mašince Tomášovi a kamarádech, vydrží přečíst celou knížku Krtek ve městě, nebo Krtek a kalhotky, atd atd... a třeba o té jabloňce to miluje doteď, snaží se vždycky říct, jak dělá třeba vrána, co tam je, jak dělá pes, ježek, vítr... nebo ukáže gestem, co si na sebe Martínek obleče, obuje na nohy a tak... pamatuje si, jaký slovo přijde, už mi to pak ukazuje sám od sebe...

lojzina
19. bře 2013

ahoj holky,obcas nakukuju,u nas nic noveho,jdeme v dubnu znovu k Jahnove,pak nas ceka asi logopedie.pokrok y skoro zadny,sem tam i sam od sebe zopakuje,tot vse 😒 ......

lojzina
19. bře 2013

@lenajsek vzpominam si,nepsala jsi ze jdete ke Kr.?