Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
30. led 2013

@sicinka Staník si samozřejmě oblečení sám vůbec nevybírá.. občas ho zaujme nějaký obrázek na oblečení - např. má celé autíčkové pyžamko - na tričku má jedno malý autíčko vedle druhýho, tak to ho občas zaujme, dnes ho zaujal obrázek na slipečkách, který má od vánoc - Pan Brambora. Jinak zatím žádný zájem jako takový. Jinak Staník dokáže ukázat kde ho bolí když se praští. Třeba se praští do hlavy, do loktu, spadne a bouchne se do kolene, případně si něco udělá s prstíkem, tak to samozřejmě začne řvát a když se ho zeptám, kde má bebino, kde ho to bolí, nebo kam se uhodil, tak přesně to místo ukáže. Težko ale říct jestli by mě dokázal naznačit, kdyby ho bolelo v krku, nebo bříško a tak.. to si myslím, že by nezvládl 😉
@krystalka Staník to samé... zkoušíme v obchodě boty, bačkory, obrovský řev, škubání, hysterická scéna. Oblečení vůbec nezkoušíme, to ještě pořád kupuju odhadem a čepičky taky.. Ale jak píšeš, když má mít něco jiného místo bundy, čepice, rukavic - prostě věcí, které má většinou jen jeden ze dva kousky, tak si prostě oblíbí jednu a nic jiného přesto vlak nejede.. Anebo víš jak dlouho mě trvalo mu vysvětlit, že ve sněhu se na kole nejezdí a sáně jsou lepší.. No trvalo to, než vzal na milost sáně.. Ale mám obavy, že s těma sáňkama budeme jezdit do května 😝

alena76
30. led 2013

@ivular ahoj, neviem ci si ma pamatas. trocha sme si tusim pisali asi pred rokom... 😉 Jonas ma este plienky a ma 2 roky a 8 mesiacov. Pomaly skusame nocnik.a celkom sa obcas zadari, ale pyta sa malokedy. Moje vsetky " normalne" deti boli odplienkovane do roka a pol aj v noci- Holt, ale musim brat tohto najmensieho takeho, aky je a fakt sa to neda silit... Ako sa mate??

kvietocek7
30. led 2013

@alena76 ahoj, aj ja som tu labrila tak zhruba pred rokom, no tak sem sem-tam nakuknem -a vidim,ze mas rec o plienkach-no ziaaaadne starosti si nerob (mozno si nerobis 😅 ) ale moj mali som s nim bojovala presne takto pred rokom to mal 2 a pol ked sme vobec zacali sa ucit na nocnik sediet, ostatne bolo trapenicko az kym neprisiel 3rok a ani by som neverila vlastnym ociam, akoby utlo. A som si ani nechcela predstavit ako to bude cez noc odplienkovat ale absolutne excelent mal 3 a nejak +2mes a uz bolo absolutne bez plienok. Tak som ti len chcela trosku o tom popismenkovat 🙂

Inac to co som tu s mojim trablom bola pred rokom, tak moja najstarsi, sa uz lady zlomili v rozpravani. Ale bola to fakt kuriozna situacia - ked sme v jeden piatok vychadzali zo skoly ona sa rozbehla, ale na inu stranu ako zvykneme ist domov. No a kedze sme isli na ihrisko som myslela,ze nas predisla po medzi vsetky deti na kolobezke.No a ked som prisla na ihrisko -nie je daleko tak 5min krokom od skoly, tak som zisitla,ze tam nieje 🙄 . No isli sme spat ku skole a tam ma cakala, no ale to uz s p,riaditelkou. To bol traaaapas ako svet. No ale tato situacia bola zlomom pre rozpravanie, lebo riaditelka sa jej pytala ci som bola s nou a blabla.... a povedala jej, ze jej musi nieco povedal. Jasne,ze to bol stres a sok zaroven pre nu no tak vtedy zo seba vysukala ''ano''. A potom hoci po tichu predsa isli prve slova. No nevedela som ci mam plakat ci sa smiat.Odvtedy hovori melie v skole na kazdom kroku. Tak a selektivny mutizmus zatial dobre zdolavame 😅

mvmk
30. led 2013

@krystalka to je docela zajimave co pises o tom sluchovem rozlisovani, pac jsem mela dnes navstevu od pani z ranne pece, a ta konstatovala neco podobneho, ale ne jenom sluchove ale i zrakove vnimani, jsem z toho dnes docela na prasky, co si pod tim jako zase predstavit. Ale sedi to defakto skvele. Mala totiz nema naprosto zadny problem s jednotlivymi obrazky na bilem podklade tam ukaze rozlisi a priradi vse,ale beda jak je to kompexni obrazek tak tam se straci, tape a po chvili odchazi. To vysvetluje tu jeji naprostou ignoraci tv 😝

mvmk
30. led 2013

@kvietocek7 ahoj,kolik ma tvoje dcerka, jestli se teda muzu vyptavat 😅

mvmk
30. led 2013

@ivular me nastesti neuro. nekarala v tom smyslo jezis to majeste pleny, me to tedy docela vadi, ale ona opravdu dela mosty a brani se zuby nehty jit na nocnik. No a na velke mise se ji to libi, ale nic ze sebe nepusti 😖 Spis to bere jako zabavu, pac potom vstane a ukaze jako na me ted ty mami 😀

sicinka
30. led 2013

@dezyre no já jem ráda že jsem neměla nastudováno tolik jako teď, Dáda totiž nikdy nebrečel že ho něco bolí (jako jo když třeba dostal injekci) ale to bylo spíš ze šoku. On se řízl do packy a šel mi to ukázat, ale nebrečel. Nidky neukázal že ho někde něco bolí, nechtěl nic pofoukat. Já si najivně myslela že je to výchovou že ho v tomhle směru nerozmazluju a proto je takovej. No a dospěl k tomu sice o hodně později než ostatní, ale už za mnou běhá že ho něco bolí, chce to pofoukat, umí i říct co ho bolí. On byl fakt ve spoustě věcí tak do těch 2,5 autista jak vyšitej - já naštěstí o VFA nic netušila a jako klasický autista nevypadal nikdy.

dezyre
30. led 2013

@sicinka Tak co se týká foukání, tak to my foukáme už tak od těch 2,5 let.. a tchýně naopak, když Staník za ní přišel a ukazoval bebino a začal dělat fúfú, jakože mu to má pofoukat, tak mu řekla, že to nic není a že je velkej kluk. Ale já vždycky foukala jako o život 😅 Teď už si pro pofoukání nechodí, ale když se udeří, tak vehementně ukazuje kde a já ho tam hladím a dostane pusinku a najednou jak když utne je po pláči 😀 😀 😀 😀 Pokud se teda neudeří nějak brutálně moc..

kvietocek7
30. led 2013

@mvmk no teraz uz ma 5 ale min rok ked sme s tym zapasili tak mala 4roky

alena76
30. led 2013

@kvietocek7 jaj, diky za slovka 🙂 no, ja som pred rokom riesila autizmus...mi to na maleho sedelo ako rit na serbel a bola som uplne hotova V sept sme boli sme na dianostike a podla nich to nevyzera...Momentalne riesime rec, aj ked sa trocha rozbehol pred Vianocami a tie plienky...Trochu to aj ide, ale este mame pred sebou nejaky kus cesty. Podla mna maly este celkom nechape, ze do plienky sa to proste nerobi..ale chape, ze ked nieco narobi do nocnika, bude nejaka odmena. Takze to ide, aj ked pomaly. Ale berem ho ako celkovo spomaleneho a momentalne sa mi nechce mat z nicoho nejaku depku 😒

dezyre
30. led 2013

Jé holky, tak jak vás tady tak čtu o tom odplenkování, já jsem tak šťastná, že jsme to tak brzo zvládli.. Jinak on Staník celkově v sebeobsluze není až tak nešikovnej - jo, to že nechce jíst sám mě docela trápí, ale on to prostě umí, zvládne sníst polévku sám, kolikrát když má opravdu hlad, tak se sám nají, bohužel to je opravdu jednou za uherskej rok. Ale s čím mě udělal teď radost, tak s tím, že si umí obléci slipečky, punčocháče a tepláky a obout a zalepit boty - samozřejmě s tím oblékáním - musím mu nachystat věci, tak, aby si je chytl a oblékl, sám si to správně natočit neumí a musím mu trochu pomoct s obléknutím přes zadek.. ale tak trééééénujeme 😝 Co mu dělá při oblékání spodku problémy, tak jsou ponožky, ty si prostě nazout neumí ... 😅 No a co mě překvapuje, tak paradoxně boty si chystá sám a téměř vždy si je nazuje správně 🙂

krystalka
30. led 2013

@mvmk - tak Jiřík má horší to sluchové rozlišování, zrakové měl myslím vždycky v pohodě, on si od začátku moc rád prohlížel knížky, nejradši měl takové to hledání nějakého malého předmětu ve velkém obrázku, nebo mu nikdy nedělalo problém jak je třeba v tom Krtkovi Barboře ta řada obrázků a některý se něčím liší, baví ho hledat rozdíly na dvou stejných obrázcích apod., ale sluchová paměť je horší, ale snažíme se to trénovat, poslední dobou mu už i jde to Pexeso pro uši, s logopedkou trénují zapamatování první slabiky ve slově..., ale třeba mu dělá dost problém zapamatovat si verš říkanky nebo písničky, to dá dohromady max tak 2 řádky a i to mu dá dost práce...

mvmk
30. led 2013

@sicinka no to bylo u nas to same, kdyz se rachla do hlavy tak o tom prakticky ani nevedela a sla v poho dal 😝 , uz mate nejakou dg. ze tu pises o VFA?
Jako me to bohuzel taky neda spat, i kdyz se mi vsichni snazi namluvit ze je vse v pohode, ja to zas tak nevidim 😖

kajiszek
30. led 2013

Ahoj holky, já právě myslela, že to sluchový rozlišování nějak souvisí s tou dysfázií... No dneska jsem měla zase depku, protože Neli se fakt snaží hodně komunikovat, pořád se na mě dívá, usmívá se a něco mi povídá a já jí nerozumím. Nebo když já jí něco říkám, tak si mne očička a lehá si a přijde mi, že ji to hrozně vyčerpává. Fakt je mi jí hrozně líto a někdy se mi chce fakt brečet. Jinak dokonce přestala dělat všechny ty svoje divno-autistický blbiny, už se skoro netočí, ani po špičkách nechodí a celkově je ten kontakt asi o milion % lepší, než když jsme začali s tím speciálním přístupem. Dneska dokonce ukazovala ve všech hrách balóny a říkala "baóek". Jinak prstem ukazuje fakt málo, takže mě to překvapilo. Toho Zajíce přiřadí najednou přes půlku, pak už ji to neba a dělá blbiny. Ale ještě mi trochu vrtá hlavou ta její závislost na televizi... Mám tu návštěvu, kámošku se stejně starou holčičkou, kámoška koukala večer na zprávy a Neli prostě zase asi 20 minut, možná půl hoďky seděla u telky, čučela na zprávy a ani se nehnula. Ona je fakt jak v tranzu, u telky nevnímá fakt nic. To mi přijde taky takový docela auti 🙄 Ještě jsem třeba Neli říkala "sundej botičky" asi desetkrát, ona na mě nejdřív nekoukala, pak zas koukala a nechápala, tak přišla ta malá Eliška a začala je Nelince sundavat... No fakt mi to prostě přišlo dneska celý nějaký smutný a depkoidní ☹

mvmk
30. led 2013

@krystalka no mala toho bohuzel schytala vic za sebou, ted jen najit presnou pricinu, jelikoz ona je tak trochu hadanka asi pro vsechny, treba nas jednou vsechny mile prekvapi 🙂 aspon se zato modlim kazdy vecer 😀

mvmk
30. led 2013

@kajiszek nic si s toho nedelej, mala ma uz taky zase dva dny "to sve nejsem na prijmu" ach jo 🙄 Treba je to ta prudka zmena pocasi.

dezyre
30. led 2013

@kajiszek Staník to s tou televizí měl taky tak 😝 Od dvou let vydržel koukat na celou přes hodinu trvající pohádku. Pořád koukal dokola na Toy story 😝 😝 😝 Jinak obdobím chození po špičkách si taky prošel - dokázal takhle chodit celý dopoledne, naštěstí tenkrát jsem nevěděla, že je to auti rys, tak mě to přišlo vtipný, jakože si trénuje lýtka 😅 Add točení.. hehe.. stačí když se u kamarádky pustí dětská hudba a kluci (její i náš) se točí jak střelení 😝 😝 😝 Staník měl ale i období kdy se točil bez hudby, prostě zkoušel. Teď má zase období skákání a přeskakování.. 😝 Já bych se na tvým místě fakt až tak nebála, jde vidět, že Nelča se snaží komunikovat a snaží se dorozumět a myslím, že je to přirozený vývin všech dětí, že jsou prostě zoufalé, že jim nikdo nerozumí a proto se snaží dál, aby jim ostatní porozuměli. Spoustu dětí v mém okolí to tak mělo a jsou to naprosto tabulkové děti 😉 Staník byl v roce a třičtvrtě úplně mimo - zvládl tak maximálně prohodit tvary a nic jiného dělat nechtěl. Uvidíš, zapracujete u Nelči na porozumění a třeba to půjde... Jako když jsem viděla jak krásně pracuje na tom ipadu, tak jsem čučela, toto by Staník před druhým rokem nepochopil 😅

mvmk
30. led 2013

@kajiszek ja se taky pripojuji, si mysli ze tva mala je fakt super 😉 Moje ted bohuzel taky spickuje, ji to vzdy prejde a pak zase zacne 😝 Ted nas to drzi uz od vanoc, ale dela to jen sem tam nastesti 😖 jsou i taci co to vydrzi cely den 😒

kajiszek
30. led 2013

@dezyre No jenže Neli čučí klidně na volbu prezidenta a ani se nehne... Pak se najednou probere a začne vnímat svět okolo, ale do tý doby by vedle ní mohla bouchnout bomba a ona by si toho asi nevšimla. Stačí telku vypnout a už zase nastartuje... Já jí to fakt skoro nepouštím, max Teletubbies nebo Matýska a Jáju na chvilku, spíš jí dávám ten iPad, když už potřebuju chvilku makat. No ale jo, zlepšuje se to, to je fajn... Jen čím víc se snaží a je tím víc vidět, že prostě nechápe lautr nic, tak je mi jí víc líto... Ale abych jí nekřivdila, aspoň ve vaně udělala Elišce malá, to bylo fakt jediný, na co dneska zareagovala ze všech pokynů bez toho, abych u toho musela dělat nějaký gesto.

mvmk
30. led 2013

@kajiszek jo ale sem si vsimla v detske skupince, ze to delaji opravdu obcas vsechny deti, jenom tim jak nase deti nejsou az jako by tak v norme tak se techhle veci strasne chytame a vse pozorujeme do detailu 😉 Moje mala predevcirem prvne v jejim zivote zatocila kolecko u golfek, kdyz je polozila a ja jsem skoro upadla do bezvedomi 😀 😀 no a muj manzel: "vschop se ne bo te proplesknu" tak uz takhle dopadame 🙄 to mi taky nikdy nerek, asi uz to taky nezvlada chudak 😎

mvmk
30. led 2013

@dezyre muj syn vydrzi koukat jak paralizovanej televizi celej den 😀 😀 😀 uz na nem taky zacinam hledat aut. rysy 😀

kajiszek
30. led 2013

@mvmk Jo to je asi fakt, že ty děti moc pozorujem... Ještě třeba Neli měla dneska hroznej zásek na kreslení na papír a pak na kreslící tabulce, prostě to vydržela tak hrozně dlouho a nechtěla to dát z ruky a to už mi taky přišlo divný 😀 Přitom u Vojtíka bych bývala dala bůh ví co za to, aby si takhle sám hrál. Navíc ona i jako fakt jakoby kreslí. Vede ty čáry různejma směrama, přerušuje je, tužku drží jakž takž... Vojta i ve 3,5 pořád jenom čmárá jako mimino... Jenže já už i u toho jejího kreslení chvíli přemýšlela, jestli to jako není znak nějakýho problému, že si vydrží tak dlouho kreslit 😀 😀 😀 Tím dlouho myslím fakt minimálně půl hodiny v kuse... Fakt v hlavě řeším cokoliv, co udělá, magor prostě...

mvmk
30. led 2013

@kajiszek ja vim fakt o cem mluvis, jako ja tu dnes mela pani z ranny pece a ta odchazela jako mirne zapocena. Si urcite mysli, to dite je v poradku ale ta stara je 100% pacient 😀 😀 😀

dezyre
30. led 2013

@kajiszek bude to dobré.. jsou prostě horší dny a lepší dny.. dnes jste měli prostě horší den, na ten rychle zapomeneš jakmile přijde ten lepší 😉
Holky, já jsem asi prdlá.. ale já prostě beru Staníkův "stav" takový jaký je a je to prostě pro mě obrovská výzva. Sice mě ubíjí ho pořád do něčeho nutit a kolikrát mě tečou nervy, že on takovou blbost nechápe a dalších milion věcí, ale na druhou stranu mě to ohromě baví a mám strašnou radost z každého jeho pidi úspěchu. Myslím, že z toho, z čeho se radujeme my maminy trochu odlišných dětí, toho si maminy standartních dětí ani nevšimnou a pokroky jejich dětí jim tak nějak utíkají, kdežto my si všimneme každého milimetrovýho krůčku vpřed 😝 (ale taky mě chvilku trvalo, než jsem k tomuto dospěla).
Bohužel teda dnes zase krok zpět co se týká chování k cizím lidem - dnes na něj promluvila jedna paní v obchodě a on ji začal bít, naštěstí paní chápavá, povídala, že její vnuk dělal to samé a že z toho prostě vyrostl.. No a pak přišla tchýně a na ni to samé, chvíli spolu blbli a dobrý dobrý, najednou po něm něco chtěla nebo co a Staník se prostě začal ohánět..

kajiszek
30. led 2013

@mvmk No já si říkám, že třeba holka bude nakonec normální, jen má pomalej rozjezd, ale já bych toho psychiatra potřebovala víc než ona 😀 😀 😀 Prostě podle mojí diagnózy je aktuálně těžkej receptivní dysfatik a už úplně vidím, jak budem kartičkovat do dospělosti a je mi z toho úzko. Jako přes den jsem v pohodě, pracuju s ní, oslavujem každej pokrok, ale večer to na mě vždycky padne a gůglím a gůglím 😀 😀 😀

dezyre
30. led 2013

Holky, co se týká toho kreslení, tak mě Staník překvapil - na to, že teda nemluví, tak má dobrou představivost. Namaluje rybu - tu jakštakš umí, namaluje jakýsi kolečko se zadní ploutví, do toho ťupne oko a povídá "ba" - ryba, ale jeden den mě překvapil, že namaloval jakousi čáranicu a povídá "chro chro", jakože namaloval prasátko..

mvmk
30. led 2013

@kajiszek ja mam ted takove pozorovaci obdobi, jak jsme to tu dnes resily, tak me opravdu uz asi prijde divny skoro vsechno. Vyptavala se me treba na takove veci jako hra soc. chovani, jestli snese kontakt, ja ji samozrejme vycetla 1000 veci ktere mi prijdou divny. Treba i to, ze jako moje mala je strasnej mazlik, ona porad objima a pusinkuje a hladi. To sami treba i zviratum treba nasemu psu porad tutununu a tak. Tak sem pani naznacila, ze to uz hranici s uchylkou . No a ona jenom protocila panenky a nic na to nerekla. 😝 😝 😝 Ja uz taky nevim jestli uz nejsem blazen.

kajiszek
30. led 2013

@dezyre No Nelucha dneska mlátila Elišku, když jí šahala na iPad 😀 😀 😀 A strkala do ní a byla fakt hnusná. Ale po menším záchvatu vztekliny pak holky pracovaly spolu a bylo to ok. No ale fakt i ta její vzteklina dost ustoupila, teďka máme tak tři záchvaty denně baj voko, dřív se válela po zemi vzteky prostě furt. Ale to neberu jako příznak něčeho, tohle mají všechny děti, jen někdo míň a někdo víc.

dezyre
30. led 2013

@mvmk s tím pusinkováním si mě něco připoměla 😀 Staník má hrozně oblíbenou knížku s říkankama - s tvrdýma listama a jsou tam namalované hlavně děti a zvířátka a Staník si tu knížku vezme a pusinkuje děti a zvířátka na pusu 😅 😅 😅 😅

dezyre
30. led 2013

@kajiszek Tak hlavně, že se holky nakonec domluvily, to je důležité 😉 opravdu

lenajsek
30. led 2013

Holky ahoj, dneska vás už nedočtu, snad zítra... mějte pěknou pohodovou noc... 😉

A závislost na TV, Lukin se taky velice rád a někdy dlouho dívá na TV, když jsme sami doma, tak ji téměř nepouštím, jen na půl hodinky má Kouzelnou školku dopoledne a pak vyjímečně nějaký dvd na cca taky půl hodiny, ale jak přijde MM z práce, hned pustí TV a Lukina fascinují reklamy a kde co v TV, tak to je pak blbý ☹ A hrozně rád se dívá z blízka, tak ho furt musím odhánět, ať není tak blízko TV.

Po špičkách nechodil nějak dlouhodobě, jako třeba téměř celý den nebo nějakou delší dobu, ale sem tam i teď po špičkách jde, ale to bych řekla, že je jen ha pár vteřin vždycky. A furt poskakuje jak opičák 😝 Taky se motával, ale ne jako v transu, prostě se mu to líbilo a když jsem řekla, ať se otočí na druhou stranu, aby se mu nezamotala hlava, tak se začal otáčet na druhou stranu, nebo když jsem řekla už stačí, tak se zastavil. Teď už to téměř nedělá.
Nebo nás pořád podlízal, seděli jsme třeba na zemi s pokrčenýma nohama a ve vteřině byl u nás a musel ty nohy podlízat, to už teď fakt skoro nedělá, vyjímečně... asi to jsou vše auti znaky, ale postupem času to fakt mizí, takže to může být i prostě jen přechodný a souviset s věkem a vývojem...