Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simkov
14. črc 2016

@nikypiky92 Maly bude mat 2 a pol roku. Ono to ani nebude o spolupraci, skor vyuka hrou a doma mame trenovat zopar veci. A tvoja mala ma kolko presne? Nam povedali na logo, ze k psychologovi najskor , az ked bude mat 3,5.

sisstin
autor
14. črc 2016

Jinak u nas zakoncena prvni trida, vse ok, uvidime, co prinese druha 🙂 mala je zatim naprosto prumerne miminko, tak snad to tak zustane 🙂

nikypiky92
14. črc 2016

@sisstin hezky pěkně brzo. Mala je krásná a určitě nebude mit problém. A klukovi gratuluji, že přes to všechno donesl same jednicky! 😊
@simkov už jsem si to u vas výše přečetla. Sandra mi přijde dost podobná tvemu klukovi akorad je o pul roku starší. Ted slavila na konci června 3roky. A na te logo v pohodě? Co s vama dělali? Sandra si právě na te foniatrii chtěla hrát s hrackama a na zbytek kaslala. Když jsme ji od toho odtrhli tak bylo zle a už vůbec nespolupracoval a jen se vztekala.

simkov
14. črc 2016

@nikypiky92 to same u nas. Na logopedku moc nereagoval, ale ocny kontakt ano, ale inak nic. Boli sme tam polhodinu a to skor poznaval priestor, koukal na hracky, vsetko si chcel osahat, ale to sa na prvykrat asi nedalo ani nic ine cakat.

simkov
14. črc 2016

@sisstin jasne rozumiem..:-]

nikypiky92
14. črc 2016

@simkov to je pravda. A z te logo jste dostali jaké cvičení na doma jestli se mohu optat? Nám bylo jen řečeno, ze ji mam hodně číst, dávat mezi děti, aby rovnala barvy (kuličky barevné do stejně barevných kelímků) apod. :D

simkov
14. črc 2016

@nikypiky92 ano dostali sme. Mam ho ucit gesto prosim prosim, to som s nim naozaj nikdy nerobila, potom aby podaval veci, on ak ma v ruke hracku a podam mu ruku ze dej, tak to reaguje, ale aby si napr aj odo mna zobral nieco ale aj skusat , aby si to pomenoval,a skusat, aby mi odpovedal na otazku, ako robia zvieratka. Viem, ze ich vie, ked ich vyberame z krabice, tak si sam vezme napr konika a povie, ze konik, ale ked to chcem po nom ja, tak to mi neodpovie. Som zvedava, ako toto natrenujeme. Potom reakciu na meno, na logopedku moc nereagoval, ked ho oslovila, ale on si tam smejdil po hrackach a bol zaujaty novymi vecami.Inak na meno sa otoci, s tym problem nemame, ale chcela , aby sme to este vycvicili lepsie. Tak asi take ulohy mame teraz na mesiac. Inak s nim dost kreslim, to ho bavi, zatial len cmara,potom sme triedili fazulky, nechala som ho ohmatavat si plastelinu, robime rozne cviky na drobnu motoriku. ..hej a tiez trenujeme triedenie farbieb. A inak mu dost pustam riekanky a teraz hodne skusam riekanky s ukazovanim- koulela se brambora.. Alebo kolo kolo mlynske atd a na konci som ticho a on doplni posledne slovo. To mozes vyskusat, u nas to funguje, len musim robit dost "opicky", aby som ho zaujala. Pomohlo mi hovorit riekanky pomaly ako slimak, rychlo ako zajac, hlasno, ticho ... Striedat rozne hlasy a to naozaj reagoval a aj doplnil.

barbarucha
14. črc 2016

@josefina79 Týýýjo, koukám, že je tě zase jedna a půl 😨 Pár měsíců tady nejsem a Ty se takhle zvrhneš 😎 Gratulace!! 🙂

josefina79
14. črc 2016

@barbarucha děkuji! Trochu se to zvrhlo, no... Po 13 IVF nebudu tvrdit, že neplánovaně 🙂. Dnes jsem byla na kontrole na imunu, v záři bych měla jít na první konzultaci do rizikové poradny u Apolináře..... A děj se vůle boží. Doufám v porod v termínu.
Co nového u Vás? Doufám, že nějaké nové zprávy nebo alespoň žádné špatné. 🙂

ladida.l
15. črc 2016

@simkov vím, že Vám to poradila logopedka, ale obecně je lepší začínat s konkrétními znaky. Nikoliv třeba prosím, chci, jestě... Je to výhodnější pro rozvoj slovní zásoby. Dobré je učit více gest najednou, aby to pak neskončilo vše na jednom znaku... Obecně se začíná s šesti až deseti znaky a vybírají se ty věci, o které má dítě velký zájem.. Např u nás: Bonbon, Štáva, Keks, houpej, nahoru, skákej, toč a trénovat je při intenzivní hře. Nejdřív je dobré dítěti pomoc udělat znak jeho rukou a potom se musí fyzická domopoc zmenšovat...

janahus
15. črc 2016

@josefina79 moc a moc gratuluju, holky procitam ale s nastupem do skolky nestiham, ted zas rozlitany leto skrz terapie, celkem se nam vede dobre.co vy @barbarucha?

simkov
15. črc 2016

@nikypiky92 Ahoj, este sme vcera skusili malemu pustit tablet s programom, kde sa ucia nove slova. Princip je, ze si sam moze klikat na obrazok,ktory ho zaujme a ozve sa k tomu zvuk. Docela ho to chytilo, a zacal aj nieco sam opakovat. Nenechavam ho to ale robit sameho, sedim pri nom, a este k tomu komentujem, ze co ma stlacit a obcas ho navediem na slova, ktore sa mi zdaju lahke na opakovanie. Ked nieco spoznal, tak si sam pre seba povedal napr. ze duha...ale ak chcem,aby mi ju ukazal, tak to bez reakcie. Aj u vas je to takto? Pre mna je to dost vycerpavajuce, snazim sa a obcas teda su naznaky, ale ide to ztuha...

nikypiky92
15. črc 2016

@simkov napisu ti SZ 🙂 at tady nespamujeme

barbarucha
15. črc 2016

@janahus @roniii
@josefina79 Ahojte, u nás celkem dobrý, Fáfa dělá pokroky, pěkně se rozmlouvá. Průser jsou sociální dovednosti mezi dětmi (fakt průser). Ale vyběhala jsem asistentku do školky a už ji doma zaučuju. (Nevím, jestli jsem tady psala, že poté, co jsem obešla 7 školek jsem mašla 1, která nás vzala. Dokonce se mi podařilo dostat z doktorky papír, že nemůže být očkovaný - někdy podávám fakt velké výkony 😎 ) Taky se mi nelíbí Fáfova pozornost, resp. nepozornost, mám pocit, že Fáfa pořád tak napůl pobývá v jiném světě. Pokračujeme s ABA terapií a momentálně jsem ve stadiu, kdy to učím tu asistentku, co bude ve školce a pak ještě jednu, ktará nám bude dělat doma odpolední programy. Už nutně potřebuju, aby mi s tím někdo pomohl, už to sama nedávám. Děsně se těším, až aspoň část převezmou. Třeba bych mohla od podzima i trochu pracovat 🙂 Jinak jsme měli jel do Košumberka, ale asi to zruším, teď mi přijde nejužitečnější ta ABA, co děláme a ta by šla za měsíc, co bych ho měla sama, do kopru, už jsem to jednou zažila. Taky chci, aby byl co nejvíc sehraný s asistentkou do školky a léčebna by nám vyšla na celý srpen a po měsíci, kdy by byl jen se mnou bych ho musela šoupnout do školky - nezvyklého na asistentku a taky by holky měsíc netrénovaly ABU, prostě to zruším, naučím je ABU a bude mít konečně pořádnou pomoc 🙂
Jinak doma je to nahoru dolu, máme rozvrtaný barák, rekonstrukce opět zuří, což spustilo krizi manželskou, osobní i finanční. Na podzim to snad všechno (včetně krizí) skončí. Teď se v tom plácám, všechno mě štve, chlapi nejvíc. Malej už se ode mě naučil "do pldele!" 😀

janahus
16. črc 2016

@barbarucha tak to mas divoke vid? Ja uz se taky tesim az budu mit dopolko volny a bude ve skolce, zacali jsme chodit na ergoterapii a kone, kone jeste ujdou, ale ukoly z ergoterapie, tak to je nekdy nadlicky vykon, ho primet ke spolupraci.Ale uz hodne veci se nam zadarilo, napr.rika ahoj, cilene, ted jeste musime u toho dopilovat ocni kontakt, za to nejvic vdecim skolce.a uz si vezme lzicku s jidlem a da si ji do pusu, jo jeste ii nenabere ale aspon to a jsem tomu rada. Do Kosumberku nastupujem v lednu, tak sem zvedava, ale snad uz to nebude, tak jak minule, uz tolik nerve, kdyz nekam.prijdem.Nejhorsi vec je nocnik a nacvik hry, to si rikam ze jestli zvladne nekdy budu dva dny v opileckem deliriu 🙂 v rijnu nas ceka jeste vysetreni u Thorove, jinak preji krasny leto 🙂

mitote
20. črc 2016

Ahoj holky,
tak jsme vcera byli i Krejcirove a jsem tak trochu rozhozena... Lau vysetrila, nas se moc na nic neptala, jak se chova nebo co dela. Posadila ji, vysetrila a pak rekla, ze ma opozdeny rozvoj reci a ze je to vyvojova dysfazie. Trochu me zarazilo, ze se neptala ani nezkoumala jemnou nebo hrubou motoriku, jen rekla, ze nerozumi vetsim souvetim kde je vice informaci. Vlastne ani kresbu, to ji nechala namalovat jen caru, kruh - to zvladla dobre, pak ctverec a trojuhelnik moc neumela. Ale to si myslim, ze ve 3,5 letech jeste umet nemusi. Zpravu nam posle, tak uvidime, co tam bude napsano. Popravde me trochu prekvapila. Vim, ze patri k nej odbornikum, ale asi jsem cekala tak nejak otazky na to jak se ta rec vyvijela nebo nevyvijela, nebo jak je na tom s motorikou. Za tyden a pul jdeme k nove logopedce, aby mela Lau uz castejsi peci, tak jsem zvedava, co rekne ona.

sisstin
autor
20. črc 2016

@mitote ona se nepta nikdy ;) nepotrebuje to vedet ;)

sisstin
autor
20. črc 2016

@mitote napodobu tvaru ve 3,5 uz zvladnout ma ;) fakt ji ver, ona nepotrebuje milion informaci, proste to pozna ;)

katja77
20. črc 2016

@mitote Tak pak dej prosím vědět (až bude zpráva)... Zajímalo by mne, co navrhne jako další postup....

mitote
20. črc 2016

@katja77 jako dalsi postup navrhla logopeda... coz je jasny
@sisstin tak ja bych cekala ze bude chtit namalovat hlavonozce... jako ctverec i trojuhelnik napodobila, ale regulerni ctverec ani trojuhelnik to nebyl tak jak na predloze 🙂

mitote
20. črc 2016

@katja77 no a samozrejme mluvit jednoduse, pomalu a zretelne

mitote
20. črc 2016

@sisstin a co je pravdy na tom, ze dite s VD nezvladne vic jak ucnak, popr. ucnak s maturitou? Mne jen rekla Krejcirova, ze maximalne bude mit problemy se ctenim a psanim.

katja77
20. črc 2016

@mitote ..aha. Tak to je stejný jako u nás. Logoped, pomalá, zřetelná, jednoduchá mluva...

aaa
20. črc 2016

@mitote Nam logopedka taky po prvni navsteve napsala opozdeny vyvoj reci a vyvojovou dysfazii. Chtela tedy videt, jak kresli a hodne se vyptavala, co umi a co ne, ale stejne me prekvapilo, ze po jedne navsteve hned urci diagnozu.

evik19
20. črc 2016

Náš Ondra do 3 let skoro nemluvil, teď je mu 3,5 a mluví na svoje poměry pěkně. Říká dlouhé věty, vymýšlí si příběhy atd, gramaticky taky mluví docela dobře, ale hodně patlá, tak mu ne vždy je rozumět. Každým dnem ale vyslovuje líp a líp. Co se týče toho malování, tak o to nemá absolutně zájem. Když se mi jednou za čas podaří ho přesvědčit, aby vzal do roky pastelku, tak si přinese ořezávátko a jde ořezávat anebo s ní z povinnosti namaluje nějaký klikyhák a jde od toho. Teď jsem se ho asi třičtvrtě hodiny snažila přemluvit, aby mi namaloval čáru, kolečko a trojúhelník - tak namaloval čáru, spirálu a klikyhák a podal mi zpět pastelku s tím, že není žádný umělec a že na to malování není. Když jsem mu oponovala, tak mi řekl, že teda jo, je umělec, ale teď je na to malování moc unavenej. Když už náhodou někdy dojde k tomu, že teda něco namaluje, tak pak na to tak dlouho kouká, až zjistí, co mu to připomíná a oznámí mi, že maloval právě tohle. Když jsme byli u logopeda, tak po něm malování vůbec nechtěl a stanovení anebo aspoň naznačení dianózy jsme se nedočkali ani po dalších schůzkách, prý je v pořádku a rozmluví se postupně. Tak to jako měl asi pravdu, ale je jasné, že nějaký problém tam stejně je. Já to už ani zas tak neřeším, děláme úkoly, co Ondráška baví (ze Sluníčka, Médi Pusíka atd.) a malování holt asi půjde mimo nás. Jediné, s čím rád tvoří, je plastelína a pak taky taková skládačka, kde jsou různé tvary, tak z těch si občas poskládá nějaký obrázek, to mu jde dobře. Trošku se obávám, že kdyby ho nechal nějaký psycholog jen namalovat obrázek a chtěl by po něm říct něco, co by mu zrovna nešlo anebo se mu nechtělo to říct, tak by z toho vyšel asi s kdovíjakou diagnózou.

sisstin
autor
20. črc 2016

@mitote to bylo driv, kdy se diagnostikovala pozde atd. Zalezi na tize postizeni, intelektu, kdy se zaclo pracovat atd. Znam i VD vysokoskolaky. Syn je v prvni a zatim byl nejlepsi zak tridy. Ale ruznr dys u VD byt muzou ;)

sisstin
autor
20. črc 2016

@evik19 krejcirova fakt testuje hodne dobre a ty deti proste zna ;) proto ji nezajima, co ji tekne rodic atd. Fakt bych ji verila ;)

snegi
22. črc 2016

Ahoj maminky, som tu nová a rada by som sa opytala, či by ste mi vedeli a mohli doporučit dobrého dětského psychologa v Brne... tak trošku ma trápí dcerka, 2 roky a 4 mesiace, moc nerozprava a celkově je to tak trošku asocial... je teda dost živá, niekedy až příliš divoká... neviem si s nou v posledne době poradit... možno je to normálka a příliš to přežívám, ale pravda je že vacsina rovesnikov zvládá mnohem víc věcí než naše Kačka... potřebovala by som sa poradit s odborníkem... aj keby mi povedal, že zbytocne stresujem 😉... mockrat dakujem

josefina79
22. črc 2016

@mitote a řekla vam stupen te VD. Podle toho, jak Lau popisuješ, tak asi nějaká lehká, ne?
Jinak předpokládám, ze ve všem Lau odpovídá veku?
Super, ze jste měli moznost konzultace primo u Krejcirove, ja věřím, ze Lau to s Vasi pomoci dožene jako Tygr od @sisstin.

anlek
23. črc 2016

@mitote Já bych naopak ocenila, že netrvá na hlavonožci. 😀 Podle mě není stopro vypovídající. A řada psychologů kresbu osoby podle mě přeceňuje.