Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janoulek25
15. srp 2016

Ahoj holky, tak dnes jsem byla s Anetkou na psychiatrii, kam nás poslala neuroložka pro potvrzení Aspergera... . Doktorka sledovala Anetčiny reakce, komunikaci, hru... a říkala že v žádném případě Anetka PAS nemá, že nesplňuje kritéria. Že má reakce jako každé běžné dítě, i řeč se jí líbila. Tak nám dala diagnozu dětská emoční porucha, ale říkala, že si myslí, že věkem z toho vyroste. Je pravda, že stále to s Anetkou není jednoduché ale pokroky dělá. Už nemá tak časté záchvaty pláče a jsou podstatně kratší. I závislost na mě se hodně zlepšila.

gabbucha
15. srp 2016

@zdmuch Ale poslední (červenec) zprávu co o ní mám, tak je nemocná, takže asi proto ji nemůžete sehnat.

zdmuch
15. srp 2016

@gabbucha děkuju za informace. ☹ máme srpnový termín návštěvy, chjo ...

mitote
17. srp 2016

Tak uz prisla zprava od Krejcirove. Nebudu citovat celou, ale pise: bez potizi adaptovala na nove prosredi, pekne navazala socialni kontakt, celou dobu ochotne spolupracovala, zajem o nove podnety, snaha zapojovat se do komunikace, celou dobu primerene soustredena, bez neklidu, pri volne hre zaujata poskytnutymi materialy. Zavazna retardace rozvoje expresivni reci. Velmi dobra schopnost neverbalniho porozumeni a vizuoprostorove orientace. Jemna motorika bez napadnosti, graficke projevy odpovidaji veku, dobre koordinovane. Od pocatku vyrazne opozden rozvoj reci, v soucasnosti rozsah aktivniho slovniku asi 10 slov, ktera dobre vyuziva ke komunikaci a kombinuje je s gesty a mimikou. Porozumeni reci se pohybuje v ramci sirsi normy, dobre rozumi jednotlivym nazvum a pojmum nebo kratsim sdelenim, ma ovsem lehce snizenou kapacitu auditivni pracovni pameti, patrne jsou potize porozumeni delsim sdelenim a vicecetnym pokynum.
Navstevuje MS kde se adaptovala velmi pekne, bez behavioralnich problemu, sociabilni, spolupracujici.
Zaver: Expresivni vyvojova dysfazie u devcete se zavaznymi perinatalnimi riziky v anamneze, kognitivni a psychomotoricky vyvoj plne v norme. Doporucena systematicka logopedicka pece.

Takze asi tak. Jsem zvedava, co jeste rekne foniatr a pak logoped. Protoze ta uplne s dysfazkou nesouhlasi. Tak uvidime.

sisstin
autor
17. srp 2016

@mitote hele, zprava moc pekna, s tim se poperete 🙂

mitote
17. srp 2016

@sisstin jo, jako ja to vim, ze ve vsem ostatim je v pohode... preci jen nejaky ten semestr vyvojovky, specky atd mam taky za sebou, i kdyz nekdy plasim... ted mame tri roky na to se s tim poprat, aby mela ve skolce co nejmensi problemy...

anlek
17. srp 2016

@mitote Z toho, co jsem si přečetla, tak věřím, že to dáte. Nakonec mi exp VD přijde ještě diagnóza vpohodě. 😀 Viděla jsem teď víc postižené děti. Tady je velká šance, že jednou bude úplně bez problémů.

mitote
17. srp 2016

@anlek no ja bych to postizenim teda nenazyvala... 😉

sisstin
autor
17. srp 2016

@mitote no je to postizeni, stejne jako ADHD, dys a dalsi ;) je to normalne uznane, nemusis platit odkladovy rok ve skolce atd. ;)

mitote
17. srp 2016

@sisstin no ale asistenta Ti na expresivni do skoly nedaj, aktualne uz ani na ADHD

mitote
17. srp 2016

@sisstin btw my jsme to teda ve skole nebrali jako postizeni, ale jako poruchu komunikace popr pokud pak byla dysgrafie tak porucha uceni... Ale porucha uceni neni postizeni... ADHD take stoji mimo klasicka postizeni, ale patri mezi hyperkineticke poruchy...

mitote
17. srp 2016

@sisstin postizeni mas telesne, coz je telesna odchylka... Omezeni pohybovych funkci. Pak je postizeni mentalni, kombinovane coz je kombinace telesnych a mentalnich a nakonec nekdo do postizeni jeste muze radit dusevni poruchy. Ale ani do jedne z techto oblasti nepatri dys, adhd, dysfazie atd...

anlek
17. srp 2016

@mitote Ale na čistou exp. VD asi ve většině případů ani asistent do školy není potřeba, ne? Pokud se k tomu nepojí něco dalšího.

Postižení/nepostižení mi přijde docela slovičkaření, může to mít jen dohru v podobě příspěvku na péči, asistenta, .... Ale VD vnímám jako určitý druh postižení, dítě vyžaduje větší péči. Ale ať je to postižení nebo ne, tak člověk ví, že má před sebou náročných 3-4 roky a ve většině případů je z toho venku. Zatím jako matce budoucího prvňáka mi SPU přijdou jako pohodička, pokud nás to potká.

mitote
17. srp 2016

@anlek ja to jako postizeni nevnimam a rici nekdo o mem diteti ze je postizene tak to beru jako urazku... Pokud dite vyzaduje narocnejsi peci tak to muzu prohlasit o vsech nedonosenych detech ze jsou postizene. Vetsina deti vyzaduje v necem narocnejsi peci, ale to neznamena, ze jsou postizene. V dnesni dobe je to s asistenty tak spatne ze ho nedostanes ani na receptovni dysfazku...

krystalka
17. srp 2016

@anlek - tak ale i ta expresívní může být různě těžká....syn má třeba lehkou a stejně vidím, že s něčím ve škole trochu zápasí....výbavnost slov, taková ta pohotovost rychle vymyslet nějakou větu, nebo aplikovat nějakou poučku do praxe....nebo ve slovních úlohách, než si v hlavě srovná, co má vlastně počítat....a to chodí do logo třídy, kde jich je ve třídě málo, takže je na všechno víc času....zatím má samé jedničky a na SPU to prý nevypadá, ale ještě neříkám hop, půjde teď do třetí třídy a až teď, kdy přijde složitější gramatika a další učivo, tak se to teprve ukáže....v první třídě se SPU často ještě moc neprojeví, diagnostikují se většinou až ve 2.třídě, někdy se t projeví i později....moc vám přeju, aby vás to minulo 🙂

sisstin
autor
17. srp 2016

@mitote najdi si vyhlasku, vyvojova dysfazie patri mezi postizeni a vztahuje se na ni bezplatna skolkova dochazka i v odkladovem roce. Nechapu, proc bych se mela urazet, ze mam postizene dite???

sisstin
autor
17. srp 2016

@mitote nekteri dysfaci se nenauci mluvit nikdy, ani rozumet plne. Je to naruseni vsech vyvojovych funkci, hodne dysfatiku je na tom podstatne hur nez lehci autisti. Ze je mala na tom dobre je super, muj syn taky, ale zkus si jit nekdy na diskuzi dysfatiku, kteri ji maji kombinovanou nebo tezkou. Holky maji i treti stupen PNP atd.

sisstin
autor
17. srp 2016

@mitote jinak VD bude spadat pod pervazivni vyvojove poruchy jako autismus, v tom mezinarodnim deleni chorob. Uz se o tom mluvi dlouho.

sisstin
autor
17. srp 2016

Hlavne je to podle me jedno, jestli to nazves postizeni nebo porucha, proste nase deti maji naruseny vyvoj, ktery jim oproti zdravym vrstevnikum komplikuje zivot. U nekoho se to odrazi treba "jen" v te mluve, ale u spousty deti je narusene fakt vsechno. Neni to zadna sranda, hned po autismu je to nejtezsi porucha vyvoje. My name stesti, ze nase deti to odnesly mene, ale jsou mraky deti, ktere jsou na tom fakt blbe a prognoza dost nejista ;)

martiina_k
17. srp 2016

@anlek Na těžkou expresivní VD asistenta do školy dostat můžeš. Znám takové děti. A věř, že byl potřeba.

krystalka
17. srp 2016

@sisstin - přesně, taky nechápu, proč by mě mělo urazit, že mám postižené dítě? Nevidím na tom nic, za co bych se měla stydět, nebo se kvůli tomu nějak urážet....je to fakt, moje dítě je prostě jiné a je úplně jedno, jak to někdo nazve - ono za to nemůže, já taky ne, tak co....

ladida.l
17. srp 2016

Prasknu to s dovolením i sem, třeba se to bude hodit

josefina79
18. srp 2016

Ahoj, prosím, doproučíte dobrého dětského psychologa v Praze a nebo v Jižních Čechách?
Ať už na žádanku (tedy, pokud stačí od pediatra) nebo bez? Někoho, kdo by byl ochoten a schopen vzít nějak rozumně brzy.
Wawroszová má do konce roku stop stav pro nové děti.
Hledám to pro kamarádku. Má 5-ti letého chlapečka, zřejmě ADHD a nebo "jenom" blbá výchova, navíc se teď bude rozvádět, stěhovat a chlapeček půjde do první třídy a zřejmě bude v půlce roku přestupovat kvůli stěhování ... potřebuje se od něčeho odpíchnout a posbírat pár dobrých rad, jak na něj.
Děkuji!!!

peggy722
18. srp 2016

@mitote Mně ta zpráva přijde hodně povzbudivá. Ela dostala od Novákový hodně podobnou a dneska už je skoro v pohodě. 😉 To zvládnete.

peggy722
18. srp 2016

@mitote Daj, dneska už jo. Právě díky iknkluzi je to už snazší, ale musí člověk vybírat školu, kde jsou k tomu přístupný.

peggy722
18. srp 2016

@krystalka Má obavy, že tohle bude u nás asi taky trošku problém. No máme ještě rok času.

mitote
18. srp 2016

@peggy722 no nedaj, protoze nejsou asistenti... neni to o tom, ze by je na to nemohli mit, ale o velikem nedostatek asistentu.... kamaradka ma autika a i kdyz asistenta ma napsaneho, ma sakra velky problem nejakeho sehnat.... proste nejsou. Sama logoepdka rikala, ze uz ma problem i u expres. dysfazky, ze je na to nechteji davaji, ze pak SPC vymysli jine diagnozy aby dite melo asistenta...

sisstin
autor
18. srp 2016

No udajne diky inkluzi to bude lepsi, ale moc tomu neverim :D jinak ja byla AP u tezkyho ADHD a u autika, oba meli asistenci na plny rozsah hodin.

sisstin
autor
18. srp 2016

Ono za 6 hrubeho je to narez no :D

peggy722
19. srp 2016

@sisstin No to teda jo. Ten plat je šílenej. Já nevím, kolik berou asistentky u nás ve školce, ale jestli tolik, tak je fakt obdivuju, že to za ty prachy dělají a ještě tak dobře. Ela asistenta podle logopedek a učitelek potřebovat nebude.