Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. bře 2012

@1ingrida1 a to jídlo, že děti odmítají teplou stravu..je dost často příznak bud vady řeči - u nás to samé v bleděmodrým, prostě nejí...nebo autismu...jestli to je i u ADHD, to netušim 😉

alexo
13. bře 2012

@1ingrida1
@sisstin môj malý mal len teraz 2 r, mudr. povedala, že na rozprávanie má čas, ono sa snaží rozprávať, niečo sa mu aj podarí, rozumie všetko a keď sa robím, že mu nerozumiem, tak sa snaží tými ručičkami a svojou žvatlaninou mi to vysvetliť...len už naozaj by mohol začať rozprávať.a to hádzanie o zem, riešila som to a povedali, že to je to obdobie vzdoru...no a to, že je hyperaktívny-ADHD, to viem, že je...mám aj staršieho syna s touto diagnózou a tento malý je totéž...od narodenia mi v noci o 1:30 vstáva a je hore hoďku, dve...všade len uteká, nemá trošíčku pokoja a potom asi ani na rozprávanie nemá čas.neviem ako ho motivovať, aby začal viac rozprávať...alebo žeby mal nejakú poruchu? mám strach, neviem. 😖

alexo
13. bře 2012

@sisstin hm, a ja sa trápim, že malý mi nechce jesť varenú stravu...to bude mať nejaký blok.ako ho mám presvedčiť, aby papal? také je to ťažké, s tými detičkami...najskôr ja skončím na psychiatrii...niekedy tak strašne nevládzem...2 hyperaktívne deti...starší syn mal slabú poruchu zajakávania, ale vysvetlilo sa to tak, že veľmi rýchlo myslel a jeho ústa nestíhali tak rýchlo vyslovovať, teraz má 9,5r. a je to dobre, v škole má samé jednotky, len to správanie...ale to je už iná kapitola ...

lenajsek
13. bře 2012

Dobrý večer, dneska jsme byli na kontrole po víc jak půl roce na neurlogii, EEG opět čisté, tak jsu moc ráda, dle neurologa je vše v pořádku, až na tu řeč, takže dál s malým pracovat jako doposud, plus logo péče...
Ptala jsem se na tu dysartrii, jestli lze poznat na EEG, tak prý ne... a taky jsem se ptala na to masírování a cviky na ty orofaciální svaly, tak zase odpověď, ze které moc nejsu moudrá. Prý jak se rozmluví, tak že se ty orofaciální svaly zlepší... na mou otázku, jestli to náhodou není tím, že má ochablé orofaciální svaly a proto nemluví, řekl, že se to časem zlepší samo.. tak já už fakt nevím a jen kroutím hlavou... 😝 Snad mi teda někdo poradí na té logopedii... 😝

Psala jsem si dneska přes e-mail s paní z Rané péče, oni jsou vlastně úzce spolupracující s Logo s.r.o. v Brně a psala mi, že můžeme jít ke klinické psychložce i k Mgr. Aujezdské...
Neznáte ji někdo? Je dobrá, nebo by bylo lepší objednat se k té Jahnové?

Děkuji moc, dočtu vás zítra...

sisstin
autor
14. bře 2012

@alexo tak ve dvou letech má teda relativně na mluvení ještě čas, ono hodně dětí s opožděným vývojem řeči se rozmluví až okolo 2,9 roku, ale chce to hlídat 😉 Já osobně bych se u dítěte, které má 2,5roku a nemluví vůbec nebo minimálně už min. ke klinickému logopedovi objednala 😉 Co se týče rozvoje řeči, tak pokud tam není přímo vada řeči, tak ta řeč se veze s ostatním vývojem. Tudíž rozvíjet motoriku, grafomotoriku, zrakový rozlišování, sluchový rozlišování atd. 😉 S jídlem neporadím, syn nejí od malička nic,ve školce trošku zlepšení - porejpe se tam v polívce, a většinou sní maso trošku...ale tím to hasne, doma nejí mimo jedný polívky teplý jídlo vůbec 😉

@lenajsek no já mám informace, že dysartrie na EEG poznat jde...ale netuším, jestli je to jako vždy nebo jako u té dysfázie, kdy děti s dysfázií dysfatickou křivku mít můžou, ale nemusí...Tygr měl EEG taky čistý 😉 a psycholožku bohužel neznám 😕

1ingrida1
14. bře 2012

@sisstin toto na neho skusala ta psychologicka,absolutne vobec nespolupracoval..uplne som na to zabudla.ale mozno so mnou bude,len musim vycihat tu spravnu naladu.dakujem za radu,dam vediet ako to dopadlo 🙂

1ingrida1
14. bře 2012

@sisstin jedlo a vada reci? to fakt spolu suvisi? o tom som vobec nevedela

1ingrida1
14. bře 2012

@alexo mne na tu rec doktor povedal,ze mu dame este pol roka.ze uvidime ci sa trosku rozrozprava pri detickach v kolektive. misko rozprava, ale svojou hatlatilkou. musim davat pozor aby som mu rozumela. okrem toho, pre nas nejsu navstevy odbornikov len tak hop sup,ideme. na to sa musim ja psychicky pripravit,maly musi mat naladu, a aj tak viem ze tam urobi scenu.ze nebude spolupracovat a nakoniec ho odtial budem brat narukach az domov.to mne je uplne jasne.preto ho nechcem zbytocne drazdit. ja si fakt pockam na ten kolektiv, ci sa tam rozrozprava,mozno sa upravi tym rozpravanim aj to spravanie,ze sa snim uz mozno bude dat dohovorit,vyjednavat a tak.hlavne ze mu budeme vsetci rozumiet.nebojim sa toho ze v skolke bude robit zle detom,ked mu nebudu rozumet.on ma deticky velmi rad, uplne sa mu zjemni hlas ked je s nejakym deculom,az pisti :D ma k nim uplne iny pristup ako k 6-7 rocnym,ktorymi je castejsie obkolopeny.

sisstin
autor
14. bře 2012

@1ingrida1 jj, znám spousty dysfatiků a většina z nich má problém s jídlem. Prý to souvisí s tím, že jak mín a špatně mluví, tak jednak nemají dobře pohyblivé orofaciální svaly a jednak prý je teplá strava bolí v břiše, že mají ochablé i vnitřní svaly...ale to už mám spíš z takových těch "alter" zdrojů. Syn chodí do logopedické školky a normálně tam jí snad jen jeden chlapeček, jinak bída s nouzí 😉

jinak co se týče řeči, tak vy jste už dost velcí, čekat půl roku se mi zdá šíleně moc. Já bych určitě už začla chodit k logopedovi. My chodíme od dvou let jednou týdně 😉 a to v podstatě téměř do tří neřekl ani ň, ale prostě logo s ním rozvíjela právě to porozumění řeči, motoriku, různé logické úlohy atd. Prostě takový ten celkový rozvoj, když už začal mluvit, tak se mohlo přejít na tu "opravdovou" logopedii, ale i tak u toho mluvení třeba navlíkali korálky, stavěli kostky atd. 😉

Děti, který mají opravdu řečový problém, tam ta školka nepomůže...ona v podstatě nepomůže školka nikdy, je to blud, že je dítě "donucené" mluvit, ale prostě děti, které se tam rozmluví mají opožděný vývoj řeči a rozmluvily by se i bez školky. Samozřejmě školka je super na rozvoj těch sociálních dovedností atd, ale v řeči jako fakt nepomůže 😉

sisstin
autor
14. bře 2012

jinak na tom veletrhu jsem koupila tohle téma z Piccola - cestičky, a myslím, že pro 4letý už úplně v pohodě, pokud nemají špatný to zrakový rozlišování 😉

hrusti
14. bře 2012

@alexo Drž se! Musí to být náročné mít dvě hyperaktivní děti. Mně stačí jedno a malé mimi ☹
Jinak my máme podezření na ADHD. Je pravda, že syn je rozlítaný, neposedí, má problém se soutředit, ale na druhou stranu já neznám nějaké noční mejdany atd. On jako miminko spal docela dobře a ted i občas spí po obědě, když je vyčerpaný.
My jdeme nakonec k logopedce v pátek. Uvidím, co nám řekne, jestli máme chodit už ted nebo později. Dr. Kr. nám do zprávy napsala, že logo péči zahájit po 3. roce, pokud bude přetrvávat špatná výslovnost.

Holky, ještě mám jeden doraz: Nevím, jak mám na syna správně mluvit. Když mu něco komentuju, tak jsem doposud říkala Honzík sedí, Honzík jede autem atd..... Jenže on to ted opakuje a já bych potřebovala, aby začal říkat sedím, jedu autem atd., což on zatím neříká. Tak jsem trošku zmatená, nevím, jestli jsem neudělala chybu, že jsem na něj mluvila tou 3. osobou, místo první? Díky za odpověď🙂

margareta76
14. bře 2012

Ahojte. Mam na vas prosbu, pred par dnami (tyzdnami) som zahliadla nejaku knihu na tomto fore ohladom stravovania deti s poruchami komunikacie (ADHD...). Mala som jej nazov aj odlozeny, ale bohuzial mam preinstalovany PC a teraz sa k nej neviem dostat. Viete mi prosim poradit o aku knihu prosim islo? Dakujem velmi pekne 😉

sisstin
autor
14. bře 2012

@hrusti no děti o sobě mluví nejprve ve třetí osobě, a až pak v první. Takže jestli on teprve ted se rozmlouvá, tak prostě tu třetí osobu bude chvíli používat 😉 Tygr používal výhradně třetí osobu až skoro do 4.roku 😉 , pak pochopil, jak se tvoří sloveso v první osobě...ale furt tam cpal to jméno, takže řekl třeba : Péta sedím, Péta jdu atd. To už odboural, takže říká jenom "sedím, jdu"..ale zas vůbec nepoužívá "já", takže místo "já taky" např., řekne zase "Péta taky.", ale jinak tu první osobu už používat umí 😉

@margareta76 to bylo tady? O ničem nevím, taky bych ji potřebovala...nebylo to spíš vedle v tématu o ADHD? 😕

hrusti
14. bře 2012

@sisstin Aha, díky. To jsem nevěděla 😉 Spíš mi šlo o to, abych ho neučila něco špatně 😉

sisstin
autor
14. bře 2012

@hrusti no já už bych na něj mluvila v té druhé osobě, už je velkej....ale i tak asi tu třetí bude teď nějakou dobu používat. To je prostě normální fáze, nejde to přeskočit 😉 U běžnýho vývoje řeči o sobě v první osobě začínají mluvit asi okolo 2,5roku 😉

margareta76
14. bře 2012

@sisstin: Myslim, ze to bolo tu, ale zase nie som si 100% ista. Skusim to este pohladat a ked najdem, tak zverejnim 🙂

sicinka
14. bře 2012

@sisstin @hrusti Dáda o sobě nikdy ve třetí osobě nemluvil 🙂 a asi už ani nebude mě ani nenapadlo že by měl. Jinak u nás během víkendu naskočila řeč jinak se to říct nedá. Prostě najednou začal mluvit nevím proč, pořád hledám co to způsobilo, ale mluví. Sice výslovnost je blbá (horší než byla) ale dohodnout se dá juppí. Nevím jestli to souvisí ale cca týden ho baví výtvarné aktivity, takže pořád stíháme kreslíme (vším co jde 🙂 Tak se jen modlím že to je opravdu skokový vývoj a že ho to nepřejde. Chtěla jsem se zeptat nescháněl jste někdo některé ty montessory pomůcky se mi líbí, ale vůbec nevím kde je koupit a na MMB jsem nic nanašla.

sisstin
autor
14. bře 2012

@sicinka tak ona ta období jsou různě dlouhá..to máš jako s tím "co to je", někdo se ptá chviličku a hned přechází na složitější otázky..některý děti to mají dlouho...to samý s tím mluvením ve třetí osobě, některé děti téměř okamžitě přecházejí do první...některé to mají dlouho - u opožděnýho vývoje řeči nebo dysfázie, takže ono si toho ani nemusíš všimnout, když ta období jdou rychle za sebou 😉

ty MNT pomůcky si většinou vyrábí holky doma, hodně inspirace bylo u Mili, což myslím je ted nově to MNT doma 😉

margareta76
14. bře 2012

@sisstin: Uz som nasla co som hladala: Syndróm trávenia a psychológie (Prírodná liečba) Natasha Campbell-McBride http://www.martinus.sk/?uItem=98062&z=rss&utm_s...
Dakujem za ochotu mi pomoct 😉

sicinka
14. bře 2012

@sisstin když tak nad tím přemýšlím tak se nikdy nezeptal co to je a ted se ptá kde a kdy on fakt do tech tabulek nezapadne. Jo ceny original pomucek jsem našla protočili se mi oči a zůstaneme u toho co vyrábím doma 🙂

alexo
14. bře 2012

@sisstin ahojko, tak musím pochváliť drobca, dnes sa naučil 2 slová.teta a tato...tak už sa mu asi rozhrčkáva jazyk...motivujem ho aj , že sa ho spýtam:čo si moja? a on odpovie: bába-láska...jáj, len nech už rozpráva, chcem s ním komunikovať!
no a s tým papaním...tak sa vedel pekne napapať a teraz, pokiaľ ho nenaháňam po byte s čo zje 2lyžičky niečoho, tak nezje nič.okrem mlieka...to som spomínala aj mudr. a ona nato: pokiaľ pije mlieko, tak to je fajn...

alexo
14. bře 2012

@1ingrida1 tak ma napadlo, že tvoj malý musel dostať nejakú traumu z lekárov, keď sa tam tak správa, je to podľa mňa normálny jav.keď som bola so starším pred rokom na odber krvi, tak to si mala vidieť tú scénu, čo dokáže urobiť 9r. chlapák...a od vtedy ho ani k mudr. nedostanem čo má strach...a to vravím, že je už chlap...
no a to hádzanie našich mini detí...prosím boha každý deň, nech to už prejde.dnes mi kaderníčka vravela, že jej syn sa hodil o zem a tak mu dala na holý zadok, že ju 2 dni bolela ruka a od vtedy sa jej nehodil...zas ja toto skúšať nebudem, podľa mňa je to už tyránia, jasné,že treba vymedziť hranice deťom, ale toto už nie.však kým pôjde do školy, tak to prestane 😀
a tá reč...je to ťažké...dnes sa ale malý naučil 2 nové slová, tak som happy.ale ide mu to ako v lete na saniach.akokeby vôbec nepotreboval rozprávať...

alexo
14. bře 2012

@hrusti áno, to je v pohode rozprávanie v 3.osobe, keď bude viac chápať, tak to bude automaticky používať...ináč ja si neviem predstaviť váš mini rozdielik medzi deťmi, ja mám 7,5 r. ale to tiež nie je bohviečo.ale keď budú tvoji väčší, tak sa aspoň prehrajú, moji sú úplne rozdielny nielan povahovo, ale ja proste všetkým.a ja si pripadám ako kričajúca a ziapúca maminka.a práve na toto obdobie som sa vždy tešila, ale nedá sa to.každý chce osobitný prístup, a ja som len ja.a obidvom sa venovať nedá.bola som včera pri mudr. a maminky v čakárni len tak krútili hlavami, že to je riadny šinter...a ja viem, že nemám čas sa ani najesť...a kávu hladám kde som ju zabudla...je toho dosť mať 2 detičky...

lenajsek
14. bře 2012

@sisstin Díky moc za odpověď, no mně ten neurolog tvrdil, že na EEG jde jen poznat jak kdyby poškození mozku, epileptický záchvaty, skrytá epilepsie a pod, ale ta dysartrie prý ne... tak já fakt nevím, mám pocit, že pokaždé, když někam jdu, k nějakým "odborníkům", tak se mi dostane prostě buď špatné, nebo velmi odbyté odpovědi... 😝
A díky za tu psycholožku, zkusím asi buď tu Jahnovskou, nebo Makovskou... uvidím, jaké budou mít objednací doby a jak to dopadne s žádankou u pediatry...

@alexo ahoj, tak to jste na tom s mluvou daleko líp jak my, teta a táta u nás ještě nezazněly, ani bohužel máma... 😢 😖 😒 Takže na to si holt musím počkat, snad se jednou dočkám... jak psala sisstin, celkově ho rozvíjet a možná taky zajít k psychologovi, ono to asi není od věci... ale zatím (kromě psycholožky, tam jsme ještě nebyli) mi jak na foniatrii, tak na logopedii i neurologii říkali, že se prostě rozmluví... ale kdy to bude a jak to bude vypadat, to prostě nikdo dopředu neví. Já už jsu taky kolikrát zoufalá, že se s ním nedomluvím, že se vzteká, protože se spolu nedokážeme domluvit a on se neumí projevit jinak, než vztekema hysterickýma záchvatama pak, ale chce to prostě obrovskou dávku trpělivosti a lásky, jinak to nepůjde...
A držím palce, aby jsi zvládla dvě živý dítka, musí to být fakt záhul...

@sicinka Hodně nápadů na montessori pomůcky jsou na tom webu Montessori doma, nebo se mrkni i na www.fler.cz, tam jsem myslím taky nějaký zahlídla. Ale myslím, že většina z nich se dá vyrobit doma, i když to třeba nebude dokonalé, ale člověk se u toho aspoň trošku odreaguje a třeba pak časem zapojí i dítko.. 🙂
A super, že tam začal malý mluvit, ať mu to vydrží!

alexo
14. bře 2012

@lenajsek keď som bola teraz pri mudr., tak som jej vravela, že ma už hnevá, že nerozpráva, iba max. 5 slov...a ona mi nato: to je chlapec, im sa rozprávať nechce, dajte mu čas...no a keď som bola v nemocnici, bol tam chlapček, ktorý išiel mať 3 r. a rozprával vkuse-ale len jeho žvatlaninou, nič mu nebolo rozumieť a že si prešli všetky možné vyšetrenia a sú v poriadku, on sa rozhovorí...ale ako dopadli už neviem.
Veru, je to hrôza okolo dvoch hyperak. detí...ale to je môj údel, našťastie starší má v škole super výsledky, tak aspoň to je pozitívum...keby mal aj tam problém, tak už ma vezú-...

sisstin
autor
14. bře 2012

@alexo jenže to jsou právě kecy, že se každý dítě rozmluví 😉 ted je těch dysfázií strašně moc, dysfatické je pomalu každé 50. dítě....od těch nejlehčích forem až po ty těžké...a ty se samy fakt nerozmluví 😖 syn začal mluvit těsně před třetím rokem, ale prostě ta řeč je celkově narušená, není to normální vývoj řeči 😉 jako u vás to fakt může být tím ADHD, tam je OVR dost častý....ale určitě bych už tak za cca 5-6měsíců, pokud by se ta řeč nelepšila nebo hodně pomalu k logopedovi zašla. Trvej si na svém a chtěj po pediatře žádanku, popř. si hledej soukromého logopeda....s tím jídlem, u ADHD to asi může být taky, oni u toho jídla nevydrží... u nás teda problémy s jídlem v podstatě od narození až doted... mlíko nechtěl, jídlo nechtěl...ted má jídelníček složený asi z 10 potravin 😝 kdyby nechodil do tý školky, tak fakt teplýho nesní vůbec nic 😖

@sicinka on má zřejmě ten řečový vývoj hodně nerovnoměrný, no uvidíš, jak to půjde dál 🙂

my právě přišli z rehabilitace, paní ho moc chválila, že se zlepšil v grafomotorice a té jemné motorice. Ale pořád ta hrubá blbý, pošle mi nějaký básničky s ukazováním, aby jsme ti pohyby trénovali 🙂 on třeba neumí motat rukama, nebo střídat ruce pěst - dlan....

filmuska_01
14. bře 2012

@sicinka
Ahoj , montesori pomocky s daju kupit napr. tu
http://www.webareal.sk/sk-material-montessori-c...

su vsak skutocen drahe, my mame original len tie valceky s uchytmi tie su fakt super 🙂 . inak doma vyrabame.
a onoje to tak ze dietatko to bavi len chvilu, vacsinou ked si to osvoji, prejde k inemu.ja osm tak zhanal ten suflicek s gulickou, strasne sa mi pacil a dcerka mala to vhadzovacei suflikove obdodie,kym som ho zohnala vtedy este z ciech, ju to prestalo bavit...pocvicila sa na mojich suflikoch. 😝
@lenajsek
Skusali ste nahradnu komunikaciu napr. znakovanie? lebo nas to doslova zachranilo, kym sme sa nevedeli dohodnut bol casto plac a krik...naucila sa asizakladnych 20-25znakov postupne a velmi nam to pomohlo , teraz ked uz viac hovorit,ich prestala pouzivat akurat len znak svetlo obcas ukaze.

inak tusim je tu moja jedine dievcatko . 🙂
momentalne ju strasne bavia puzzle, najprv zacinala lentak nesmelo a dnes nam prisli puzzliky z druhej ruky 48ks a celkom jej to ide.

vyborne su aj hrakcyod tialto
http://iotobo.sk/e-shop/3-rokov
je ot prave skladanie podla predlohy, rozna obtiaznost ,ama e doma to 4+pre starsiu a je ot super,len vlemi tenucke kusky narocne na motoriku. mozno casom kupim nejake lahsie aj pre D.
su tam aj tie siluety co ma sisstin v albume.

sisstin
autor
14. bře 2012

@maccizpopovic Macci, kde se dá sehnat tahle hra????

sisstin
autor
14. bře 2012

@maccizpopovic jo, už to vidim, na amazonu.com 🙂

filmuska_01
14. bře 2012

@sicinka
@sisstin
super ake robite pokroky, tesim sa s vami 🙂