Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
21. čer 2012

@miawa Ahoj, to bych byla moc ráda, kdybys mohla něco skenovat a poslat, můžeš i třeba na můj mail, kdyby to nešlo ani na FB, poslala bych Ti ho do IP. 😉 To bys byla nejhodnější.
A super nápad s trojhrannýma pastelkami, Lukášek drží pastelku a tužku taky jako prase kost, ani moc nevím, jak mu to ukázat, aby to držel dobře, navíc střídá levou i pravou, tak ani nevím, jestli ho mám nějak usměrňovat…
A super nápad s luštěninami, moc díky!!!

@sicinka Ahojky, moc díky za info s luštěninami, musím taky nakoupit a budem hledat, máme taky pár postaviček z Kinder vajíček.
Ohledně té hrubé motoriky, no se mnou je to teď složitější, čekám, jestli nebudu těhotná, byla jsem si pro toho mražáčka, tak teď moc aktivit nebudu vyvíjet… budu muset zapojit manžela… Ale něco bychom snad doma zvládli, na trampolíně asi zatím skákat nebudu…

S tím vztekáním u oblíkání máš pravdu, to fakt může být cokoli, že dítě nechce, aby mu maminka oblíkla zrovna to nebo ono, něco ho svědí, škrábe, necítí se dobře a tím jak nemluví, tak to nemůže říct… u nás to bude asi taky jeden z důvodů, možná hlavní důvod, proč se u tolika věcí vzteká… 

@fimuska_01 Moc moc díky za rady a tipy!!! S těma říkankami, syn moc teď nechce, abych mu to říkala a ukazovala, nezbývá, než to zkoušet…
A říkanku znám… 😉

@sisstin Moc díky za odkazy, mrknu se po nich… 😉 A přeji úspěšné procvičování hlásky L, určitě to zvládnete, jako vše ostatní!!!! A zpráva od Kr. se mi zdá super… 😉

@blka Ahoj, my byli na foniatrii a syn tam plakal, když mu pouštěla pár zvuků, tak nás nemohla ani vyšetřit, tak Ti v tomto neporadím.. 

modra1
21. čer 2012

@lenajsek Ak malému nejde skákanie na trampolíne, skúste na matraci 😉, teda my máme pružinový, tak to ide super 😉. U nás je skákanie každý večer, obe decká, malá skáče suverénne znožmo už dosť dlho. Na trampolíne jej to samej stále nejde, práve dnes mohla skákať na takej izbovej malej kruhovej trampolíne, ale chcela sa ma držať.

lenajsek
21. čer 2012

@modra1 Ahoj, doma právě skákat nechce, to začne na posteli dělat blbosti a chce schválně padat a má z toho hroznou srandu... 😝 Už se na té trampolíně odrazí, ale jen s držením zatím, před pár měsíci se vůbec neodrazil... tak snad to někdy přijde...

A nějaký tip na střídání nohou do schodů nemáte?

hrusti
22. čer 2012

@dezyre Vítej! Holky už ti tu hodně napsaly. Vztekání u hraček ... my jsme to měli taky a částečně i ted. Samozřejmě musel mít hračku, se kterou si hrál jeho kamarád nebo naopak, pak hrozné tahanice, které vyvrcholily Honzíkovým šíleným řevem. On se nikdy nebil, jako že by děti mlátil, spíš začal vždycky hrozně brečet a běžel ke mně, at to jako maminka vyřeší
Jinak syn se ze začátku taky hodně vztekal a nechtěl spolupracovat. Přišla jsem si jak neschopná matka, protože on prostě nebyl schopný u něčeho chviličku posedět, nějaké prohlížení obrázků vůbec nepřipadalo v úvahu. Cca ve 20 měs. dělala praktická dr. synovi sluchovou zkoušku a on nebyl schopný jí ukázat, kde jde pejsek a kde je méda atd. Takže nás poslala na foniatrii do Motola a tam odsud nás poslali k psycholožce a logopedce. Kolem toho 2. roku už jsem byla schopná s tím aspon trošku pracovat a třeba ted knížky miluje. To si je pořád nosí a chce si povídat a prohlížet obrázky 😀 Hodně oblíbené jsou u nás hry a různé skládačky a pexesa - zvířátka a autíčka. Když chci, aby se něco naučil, tak musíme formou hry 😉 Jen podotýkám, že k neurologovi jsme chodili od malička kvůli komplikovanému porodu, cvičili jsme Vojtovku. Ad obslužnost ... na tom nejsme taky moc dobře. Syn se svlékne, ale má problém se obléknout. Nají se lžící a vidličkou, ale jen když chce. Ted máme miminko a on jak vidí, že malou krmím, tak chce taky krmit. Podá mi lžičku a řekne Máma krmí Honzíka a šmitec. Takže s tím trošku bojujeme. Říkám si, že až malá začne sama jíst, tak bude snad líp a postupně to nějak doladíme 🙂

@miava Díky moc. Přiznám se, že tu značku pastelek neznám. Mrknu, co všechno dělají. Synovi jsem kupovala takové obyč trojhranné pastelky u nás v papírnictví 🙂

@sicinka S tím vztekáním u oblékání to ted máme taky. Občas fakt děsný 😝 On je schopný si oblíbit jedny kalhoty a ty pak chce pořád, at je zima nebo teplo. Jak mu dám jiné, tak hlásí, že chce oranžové kalhoty a vzteká se, že mu je nedám. Nebo musí mít pořád ponožky. Ted si oblíbil ty krátké kotníkové a chce pořád nosit krátké ponožky, ale koupila jsem mu jen 2 na zkoušku na léto 😉 Občas fakt na šišku 🙂

@blka Syn byl na vyšetření v Motole. Je pravda, že musel být v klidu a přišlo mi, že to trvalo kratší dobu než 20 min. Ale asi záleží, jak dítě spolupracuje. Dostal do ucha taková malá sluchátka, musel být v klidu a přístroj od sluchátek kreslil jakési výstupní grafy. Syn je taky hodně živý, ale naštěstí to zvládnul. Sestřička tam měla nějaké hračky a my jsme měli sebou knížky a autíčko. Ale nesměl se u toho ani moc hýbat, spíš být v klidu a potichu 😉

@lenajsek Držím palečky, at se mražáček chytne 🙂

sisstin
autor
22. čer 2012

@blka u těch nespolupracujících dětí se to dělá ve spánku, takže si s ním budeš muset jít asi na jednu noc lehnout do nemocnice 😉

@lenajsek @dezyre Já si zas nemyslím, že se musí odkládat návštěva psychologa kvůli tomu, že dítě nespolupracuje...právě kvůli tomu tam jdete. Ovšem musí to být fakt dobrý diagnostik, což je problém no 😝

sisstin
autor
22. čer 2012

jinak Tygr je fakt jeden z mála nevztekajících se dětí a neagresivních. On se nevztekal nikdy, on i když ještě okolo těch 2let nerozuměl, tak prostě jen smutně čučel..nebo se snažil vyhovět atd. Ale logo mi říkala, že on je třeba jediný dítě s poruchou komunikace, který zná, které opravdu není vzteklé a agresivní, že je to hrozná výjimka. V tomhle máme teda štěstí. On se vztekal jen minulé prázdniny asi14dní, to bylo teda výživný, ale i tak to bylo o řevu, ne o agresi. Ale naštěstí to rychle přešlo. U něj je otravný to, že do vás furt bude hustit ty svoje prosby dokola, pokud mu nechcete vyhovět 😝

sisstin
autor
22. čer 2012

Jo, a včera jsem byla u klienta...a tomu se říká vztekající a hlavně agresivní dítě, to buďte za ty svoje miláčky ještě rády...páč tohle je hardcore 😝

blka
22. čer 2012

@lenajsek Díky. Mareček neplače, on hystericky řve a drží se mě jak klíště 😒
Mareček se naučil střídat nohy do schodů i ze schodů, že to viděl u tátu a "říkal", že chodí jak táta 🙂 . To vyjádřil teda jen slovem tata.
@hrusti Hm, to jsi mě moc nepotěšila. Jsem fakt zvědavá, jak si s ním chtějí poradit. Pak vám napíšu.
@sisstin Jejda 😕 . A pak teda foniatr na základě výsledků posílá k psychologovi a logopedovi, jo? Není to pak na obvoďačce? Protože myslím, že ta by nás asi nikam dál neposlala. I když nevím, třeba jo.
To máš štěstí, že není tygr vztekající. I když Mareček je taky poměrně kliďas, dá se mu spousta věcí vysvětlit.

sisstin
autor
22. čer 2012

@blka ne, tam by vás stejně měla poslat obvodačka...posílá se prostě foniatr- neurolog- psycholog. Je to takový základní kolečko. Oni na té foniatri vám řeknou, zda má sluch v pořádku nebo ne, ale většinou tam pak nic moc neví 😉 co se týče toho porozumění a tak 😉 Prostě si to musíš vydupat, oni ty žádanky nevím proč nechtěj dávat 🙄 já si to vydupala už ve dvou letech, i když mi samozřejmě tvrdila, že je malej a mám čekat do tří let. A pak, když jsme přišli s diagnozou, tak už pak držela hubu a napsala mi vše, co jsem kdy chtěla 😝

S Tygrem se ted už člověk domluví normálně, takže to už je taky o něčem jiným. Horší je, že on už umí moc dobře argumentovat a všechno si okecat, takže to jsou pak někdy diskuze na půl hodiny 😝

blka
22. čer 2012

@sisstin Aha. Díky. Tak pak si vydupala asi toho psychologa. Ale u nás je fakt problém v té nespolupráci, to nikdo nic nezjistí 😅
Ono to nemluvení má v něčem výhodu, co 😀

sisstin
autor
22. čer 2012

@blka jako Krejčířová by si s ním poradila, ale to by jste šli až po Novém roce...můžeš zkusit tu Wawroszovou, tam nepotřebuješ ani žádanku 😉 a je to žačka Krejčířové. Holky s ní mají dobré zkušenosti, oddiagnostikovala i toho jednoho "mýho" autíka, já ji znám i z diskuze a to je opravdu psycholog, který tomu rozumí. Sice si to dítě vezme třeba víckrát, u těch nespolupracujících to není třeba na poprvé schopná odhadnout jako Kr., ale na možnosti v CR je fakt dobrá. Pak teda v Brně ta Makovská, ale ta je hlavně přes auti a Jahnovou bych ti asi už nedoporučila, páč jak psala @lenajsek tak s nespolupracujícím dítětem si poradit asi moc neumí. Určitě pokud chceš kvalitní diagnostiku, tak budeš muset dojet do Prahy...třeba u vás v kraji nevím naprosto o nikom 😖

dezyre
22. čer 2012

Dobré ráno ..
Holky odesílám příspěvek co jsem napsala ještě včera večer, ale nejel kůň 🙂

@sisstin on nedostává na zadek za to, že vymrčuje.. dostává na zadek za to bití (anebo dostane zlobivá ručička) a dokonce teď ve dvou letech začal kousat!!!. Jenže ono je to hrozně těžké mu vysvětlit to, že když něco chce, tak si to nemůže vynucovat bitím. Nevím jak ho to odnaučit. Snažím se hodně vysvětlovat... Je mě jasný, že je to normální reakce, ale zaráží mě ta agrese..
Souhlasím, že je hrozně těžké určit jestli rozumí a nespolupracuje, anebo opravdu nespolupracuje, protože nerozumí 😖
Holky, myslíte, že jde ta spolupráce naučit? Anebo se už může projevovat jeho povaha?
Dneska co jsem se teda na Staníka hodně zaměřila, tak mám pocit, že nerozuměl vůbec ničemu 😒 Musela jsem vždy zdůraznit a ukázat.

sisstin
autor
22. čer 2012

@dezyre no hele, vem si to tak, že bys od manžela dostala krásný nový auto 😉 a přišla by kámoška a hned by si vzala klíčky a že s ním jede pryč 😉 taky by ses bránila. Jenže tvůj Stánik neumí mluvit, takže jak jinak, než kousnutím, plácnutím atd. to může udělat 😉 Viz. výše, většina dětí, které nemluví (a třeba ještě ani nerozumí pořádně) jsou agresivní, je strašná výjimka, když ne 😉 pro ně je to šílená frustrace, když se nemůžou domluvit 😉

spolupráce jde určitě naučit (v rámci možností a diagnozy), ale je to běh na dlouhou trať. Může to trvat půl roku, rok, i déle 😉 prostě začít zkoušet každý den po kratičkých intervalech "něco dělat", aby si zvyknul, že prostě má i nějaké své "povinnosti" a život není jenom o tom, že si dělám, co chci já. Určitě bych najela na VOKS (alternativní obrázková komunikace), to mu dost usnadní nejen to dorozumění se, ale i porozumění 😉

blka
22. čer 2012

@sisstin Hm, tak to je pěkně blbé ☹ . Praha je fakt dost daleko.
@dezyre Možná je to jen obdobím. Máme kamarádkou stejně starou jako Mareček a ona je taky celkem dost agresivní. Už je to teda lepší, ale taky kouše a bije 😖 . A podotýkám, že ona mluví relativně dobře. Tam zase ta agrese číší možná z toho, že ona nerozumí Marečkovi.

sisstin
autor
22. čer 2012

já celkově nejsem za to učit dítě, že své osobní věci musí půjčovat...proč? 😕 Tak je to jeho a co si s tím udělá, nebo komu to půjčí, to je na jeho rozhodnutí 😕 Půjčují se hračky společné, tj. ve školce, v herničkách atd. Tam určitě ano, ale jeho osobní věci jsou jeho prostě....

to je podle mě takovej zvyk z minulosti, že prostě děti MUSÍ půjčovat věci, ale já k tomu nevidím důvod. Já bych taky nikomu nepůjčila nic, na čem mi záleží. Děti to mají stejně, jen my máme auta, oblečení atd, a oni mají hračky 😉

sisstin
autor
22. čer 2012

jsem to viděla třeba u kamarádky chlapečka (dobře mluvící), když si Tygr půjčil cokoliv, tak mu to bylo jedno...ale jakmile šáhnul po jeho mašinkách, tak už se ustrašeně díval a furt mu říkal, at na ně dává pozor 😉 on je teda takovej vstřícnej, takže mu je půjčil, ale pozoroval ho a běda, jak by s tím Tygr něco udělal 😅 😅 😅

sisstin
autor
22. čer 2012

jinak k tomuhle tématu byla docela hezká promluva na kurzu Montessori, na kterým jsem byla. Byly tam dvě paní učitelky- maminky a prostě, když se šlo na písek, tak se nosily dvě tašky hraček...jedna byla "pro děti", a druhá byla s věcmi toho určitého dítěte, které se nepůjčovaly. Prostě se tam ta taška dala, aby jako "půjčili" a uspokojili ostatní děti (a hlavně maminky 😝 ) a na jejich věci pak nikdo nešahal, nebo ho teda odkázali na "provozní tašku" 😅 😅 😅 😅 😅

dezyre
22. čer 2012

@lenajsek .. díky za tip, s tou Ranou péčí bych to zkusila .. Já jsem právě objednávala hry, které doporučovala sisstin v článku "Jak rozvíjet řeč u batolat" - mezi tím i toho zajíce v pytli ;) Ale bylo toho fakt hodně - asi za 1800,- 😀 ale budu mu to dávkovat postupně ;) Však už se taky nemůžu dočkat až to přijde, před dvouma dnama jsem to platila, tak snad nejpozději v úterý budou doma 😀

@sisstin Pro mě fakt hlavně šok, že se takhle začíná ohrazovat. (na druhou stranu jsem ráda, vždycky byl takovej ťunťa a když mu někdo něco sebral, tak se utíkal vyřvat ke mě - přesně jak jste to tu psali 🙂)) Vždycky s dětma vycházel. Chodíme jednou týdně do mateřského centra (co funguje ve školním roce u nás na dědině) a sice si převážně hrál sám, ale nikomu tam nic nebral, s nikým se o nic netahal, rád se koukal na děti jak si hrají a najednou toto. Ale s těma hračkama to dělá jen doma a u kamaráda, ke kterýmu chodíme často.

Teď ten jeden příspěvek už píšu snad 20 min. 😀 Staník si vyžádal kalendář ze stěny - máme krásně malovanej od jednoho pána tady z okolí, tak jsme prošli pár obrázků 😉 Jinak se tu mějte hezky, přijdu kouknout večer, před obědem se jedeme stříhat, to bude řevúúúúú 😀 a pak do bazénu 😉

sisstin
autor
22. čer 2012

@dezyre no syn byl to samý dřív, když mu někdo něco vzal, tak mu to dal a pak přišel řvát ke mně a chtěl po mně "řešení". Jak chodí do tý školky, tak si to už prostě naučil bránit. Drží a nepustí 😝 😅 a prostě řekne třeba "je to moje", ale pak to tomu dítěti teda půjčí, ale prostě pokud si to zrovna vezme on, tak si to jako vyrvat z ruky už nenechá 😎 😅

dezyre
22. čer 2012

S tím docela souhlasím, taky bych např. nepůjčila nikomu náušnice, anebo jak píšeš auto atd. Ale zase na druhou stranu když k nám někdo přijde na návštěvu, tak tak nějak předpokládám, že by mohl být Staník natolik vstřícnej a půjčit kamarádovi nějakou hračku alespoň na tu dobu co u nás jsou (však máme jen dva, nechodí k nám procesí dětí). Ale je pravda, že třeba s některýma hračkama nemá problém, když si někdo půjčí, ale zase jsou hračky, na které je fakt háklivější..

sisstin
autor
22. čer 2012

@dezyre hele, to je i období...ve třech letech tohle už dělat nebude 😉

sicinka
22. čer 2012

@dezyre jsem včera psala odpověď a ona se mi neuložia, tak jsem na to dlabala. Dáda byl v tomhle jinej on působil, že je mu třeba to oblečení celkem jedno. A teď jak začal mluvit tak zjišťuju že né 🙂 Ale on je jinej i od dětí tady v diskuzi on uměl docela dost slov, která použil a pak třeba několik měsíců né a pokud mu o něco fakt nešlo, tak neměl zájem komunikovat. To jak tady popisují holky, že se třeba děti snaží pantomimu něcím vyjádřit nepřicházelo v úvahu. I psycholožka ho charakterizovala jako extrémně tvrdohlavého, nicméně jak začal mluvit je to jiné dítě. Samozřejmě se taky vzteká, ale třeba jednou za den. Najednou objevil krásu komunikace a dokud mu nerozumím tak opakuje co chce, dožaduje se řešení atd.

sicinka
22. čer 2012

Jo a pro pobavení Dáda byl minulý týden u babička a ta se balí kvůli stěhování a ptal se ji co dělá. Tak mu říkal aže balí krabice, že se budou stěhovat do Královic k dědovi. Tak se na ní Dáda podíval a zeptal se: A jak se tam vejdete? (zatím tam děda bydlí sám) Takže je to zase takové zvláštní občas sestaví stylisticky i významově větu, která zcela odpovídá jeho věku a je krásně vyslovená a pak se zase komunikačně vrátí mluví v těch svých troj čtyřslovných větách a většinu času mlčí. Tak vám nevím co to je 🙂

sicinka
22. čer 2012

@lenajsek drž mrazáčka a na cvičení se vykašli 🙂 Ono když ho budeš motivovat, aby se nebál a necháš ho dělat věci samotného (už bude velký brácha), tak tě třeba sám překvapí. Teď bude léto a to se ta hrubá motorika rozvíjí tak nějak sama u většiny dětí co znám (i víc rostou, posouvají se). Jinak já mám mimčo zatím zakázaný z kardia, tak holt budu muset počkat a budu ti lehce závidět. 🙂

lenajsek
22. čer 2012

Ahoj kočky, jen nakukuji, zase na mě padá poobědový spánek, tak jen dočítám a asi budu víc reagovat večer...

S tím půjčováním věcí, Lukášek je takovej trdlík malej, že si nechá všechny hračky sebrat z ruky, když nějakou chce od toho dítka, co mu to vzalo, tak na mě ukazuje a rukama prosí, aby si to mohl vzít zpátky, ale sám si to prostě nevezme... Navíc je takovej stydlín, nebo jestli to patří k nějaké té jeho diagnóze, tak když mu chce někdo něco dát, ať je to hračka, sušenka, cokoli, tak si to nevezme a utíká pryč, nebo se nějak schová... 😖
U nás agrese taky nikdy nebyla, spíš je hodně bojácnej, drží se stranou, dřív sem tam s něčím hodil, ale to už hrozně dlouho neudělal, nikdy nikoho neuhodil, prostě jak se mu něco nelíbí, tak začne řvát a dokáže se pěkně vyvztekat do toho hysteráku, ale to je spíš když se jemu osobně něco nedaří tak, jak by chtěl, poslední dobou se takhle v kontaktu s ostatními dětmi nechová, spíš je stranou...

@dezyre Ahoj, RP určitě zkuste, za to nic nedáš, je to úplně zdarma, paní za Tebou přijede domů na první konzultaci, popovídáte si a uvidíš, jestli byste jejich služeb využili, ale za mně určitě ANO, půjčují spoustu materiálů, hraček, třeba by malej začal víc spolupracovat a bavilo by ho to, teď nově mají i iPady s aplikacema, takže posledních třeba 15 minut dělá Lukášek cvičení na iPadu, to ho moc baví a má to "za odměnu", že tak hezky spolupracoval... 😉 K nám začali jezdit přesně v Lukáškových 2 letech a od té doby udělal obrovský pokrok, i když na řeči to zatím bohužel není tolik znát, ale v těch cvičeních a úlohách hodně, i v porozumění řeči...

Jestli se Ti zdá, že nerozumí, tak @sisstin tady psala, mluvit jasně, stručně, k dítěti, srozumitelně a v krátkách větách, postupně přidávat... a hodně ty obrázky, my to fakt trénovali každý den a obměňovala jsem je a hodně to naběhlo...
Můžeš se mrknout i na web www.oskola.cz, mají tam hodně věcí i právě na porozumění řeči, různé strukturované úkoly a pod, jsou v Brně na Lidické, tak tam je možný osobní odběr...
Ten Zajíc v pytli je super, myslím že se to malému bude líbit. 😉 My to zatím hrajeme jen tak, že dává obrázky na tu předlohu, zatím z pytle nevytahujeme, neumí je slovně pojmenovat...
A odkud jste, jestli se můžu zeptat, aspoň okres? My jsme ze Slavkova u Brna...

@sisstin Teri, četla jsem o tom autíkovi na FB a běhá mi z toho mráz po zádech, to je fakt člověk rád, že má celkem "normální" dítko, který se vzteká jen občas, tohle bych nedala... 😝 Budeš s nimi spolupracovat i nadále? A to s těma autíkama děláš taky strukturovaný úkoly a pod, něco jako Raná péče?

@sicinka Moc díky! No ještě není vyhráno, testovat budu příští týden, zatím moc nechci přemýšlet, jak to dopadne... Přes léto máš pravdu, že se hodně rozvíjí hrubá motorika, jak bude příležitost, nechám ho i chodit bosky, aby stimuloval nožky, hned jak to půjde, budem chodit i na koupaliště, bude víc ve vodě a letos nekompromisně s rukávkama nebo v kruhu, nebudu ho tam někde lovit z vody, kdyby to fakt vyšlo...
A Tobě držím palce, aby Ti z kardia mimčo brzo povolili a malému přibyl do budoucna taky sourozenec...
Já hodně přemýšlela ten minulej týden, to byl na psychiku docela záhul, ale doufám, že jsem se rozhodla správně... myslím, že pro našeho Lukina by byl případný sourozenec jedině přínosem, on potřebuje někoho k sobě jako sůl, aby se hodně věcem v sociálnu naučil, myslím, že to půjde... on to určitě v sobě má, ale asi moc zatím neví, jak s tím naložit... A ještě nemáš co závidět... 😉

@blka Lukin na foniatrii taky řval jak tur, taky to nebyl klasický pláč... ale my jsme byli v blbé ordinaci, taky tam na to docela dlabali... 😝

hrusti
22. čer 2012

Kuk holky, my jsme dneska byli na poslední předprázdninové logo. Malého chválila, prý je vidět, že pracujeme. Ani nám nedala nové úkoly, prý to nebudeme přes prázdniny nijak tlačit, máme opakovat úkoly, co nám dala dřív. Jak píšete, tak mi taky říkala, že přes prázdniny dozrává všechno, co jsme během toho roku dělali, děti dozrávají, rostou a rozvíjí se hrubá motorika....
Jen mě tedy dneska H. opět dostal. Jak jsme byli přes 2 týdny zavření doma kvůli nemoci, tak dneska na mě visel a nechtěl si jít sám hrát 😝 jako miminko, fakt 😝
A s malou budeme chodit od září kombinované cvíčo s montessori prvky, tak jsem zvědavá. Třeba něco využiju i u Honzíka.

hrusti
22. čer 2012

Ještě jsem logopedce říkala, že jsem objednala H. do poradny pro hyperaktivní děti v Logo klinice v Praze. Tak říkala, že mi to nechce rozmlouvat, ale že ona osobně z toho byla trošku zklamaná. Tak nevím, mám z toho takové smíšené pocity a přemýšlím, jestli tam půjdeme nebo ne...

miawa
22. čer 2012

@lenajsek básničky dodám příští týden, knížku má půjčenou kamarádka, ale měla bych se s ní někdy v příštím týdnu vidět 😉

A @dezyre naše kartičky na porozumění mohu jen doporučit. 😎 Díky @sisstin budou brzo i ve slovenské verzi. 😅

filmuska_01
22. čer 2012

@dezyre
s tym poziaciavanim to je socialna dovednost, moja starsia vlemi dobre hovoriaca s tym tiez mala zo zaciatku problem, lebo nemala surodenca, obvzlast v domacom prostredi. Ine to bolo v herni ci skolke, tak sme to vyriesili tak,ze sme sa potom dohodli ktore hracky poziciame detom a ktore nie,tie sme schovali.
V tomto veku je to normalne.
Mladsia skoro pochopila co je to vlastnictvo a medzi prvymi slovami bolo JAAAA MOJEEEEEE.

Ja som zas riesila pravidelne na ihrisku, ze kedze nevedela povedat napr. na smyklavke Prosim smykni sa, ja tu cakam, tak kopla to dietapred sebou kludne do zadku alebo odsotila. Odvtedy co vie povedat aspon JA SMYK neobjavilo sa to viac. Podoben to bolo predtym aj v herni, schmatla, buchla,kde co bolo.

sisstin
autor
22. čer 2012

@filmuska_01 se musím smát při představě, jak kopne dítě před sebou do zadku 😅 😅