Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

miawa
29. čer 2012

@sisstin Když čtu ty články, tak fakt vidím, jakej Tygr udělal mega pokrok. 😉

smardik
29. čer 2012

@zuzana76 zdravý syn zvládl vkládačku už někdy po 18měsících, hodně ho to bavilo a vydržel dlouho, začínal na téhle http://baby-planet.cz/shop/hracky/tolo/zatloukacka a starší syn s VD to ve 2 a nezkoušel, začli jsme to cvičit nějak kolem 2,5 let a to fakt každý den a v pohodě bez chyb to zvládl někdy tak loni v srpnu? (3 měl v říjnu) ale ho to nebavilo takže neměl moc ani snahu, chut a dodneška to není oblíbená činnost

smardik
29. čer 2012

@miawa já si zatím moc nedokážu představit dělat v určitou dobu každý den, Tom se nenechá do ničeho nutit. Oni jednou vstávají v 6, jindy v 8 takže někdy máme v 8 už třeba 2 úkoly za sebou a jindy teprve vstávame. podle počasí chodíme ven-ted před teplo fakt i o půl osmé at jsme brzo doma, jak je chladněji třeba až po 9. zatím fakt děláme každý den ale není to ve stejnou dobu. a hodně toho přijde třeba i od toma že si přijde že chce ipad tak jdeme dělat, donese si vkládačku, mozaiku

miawa
29. čer 2012

@smardik Však to nemusí být ve stejný čas, ale stejnou dobu myslím to, že potom co se vyspí nebo před obědem apod. 🙂 Možná se to dost upraví, až bdou chodit do školky a teď nevím, jestli bude Tomík chodit do stacíku úplně každý den. 😉

Ale jinak je to super, že si sám něco donesl, to Maty prostě nedělal. 🙂

smardik
29. čer 2012

@miawa tak ono to zhruba je stejné to jo-převlečou se z pyžama, nají a něco děláme, pak si chvíli hrají, něco uděláme a jdeme ven atd. to zhruba je. jo on si fakt nosí sám, ted ho dost chytla mozaika (http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=38147753&tab=0) nebo puzzle s auty to má tak děláme, on to střídá-hraje si s vláčky a pak chce něco dělat, pohraje si s auty a přijde s něčím. v tom je šikulka, dneska chtěl sám od sebe malovat

lenajsek
29. čer 2012

Holky ahoj, nějak na mě všechno za poslední dny a týdny dolehlo, bulím tady jak želva, nevím, komu napsat, tak píšu sem a předem se omlouvám... 😒

Poslední dobou jsem si s hrůzou uvědomila, že Lukin fakt těch pár slov, asi 15, přestal používat a má jen zvuky, eeee, hmmmm, vyjímečně když něco komentuje tak je to ba, jinak nic... 😢 Jsu z toho fakt dost špatná, začínám uvažovat, jestli bychom přece jen nejeli k té druhé psycholožce v Praze, když se Kr. dostaneme až po novým roce... ☹

Jinak Lukin si taky sám nosí hry a i někdy ty strukturované úkoly, sám si někdy sedne ke stolečku a něco načmárá, kdyby dosáhl na Zajíce v pytli, tak toho má určitě vytaženýho pořád, stejně jako Loto dům, Den a noc má pořád na zemi a furt ho skládá, často mi donese i tu předlohu a chce stavět podle toho, i když mu to moc nejde... 😝
Mozaiku máme od Quercetti 2+, ale z nějakýho důvodu ho nezaujala, vždycky akorát otevře krabici, mrkne dovnitř a pak to zase zadělá... přitom to by bylo perfektní, kdyby ho to bavilo... krásně by se tam zase učil barvy, skládání podle předlohy... budu mu to možná častěji vytahovat a třeba ho to jednou zaujme.

Co se jídla týče, tak L. nejí syrovou zeleninu, i když, dneska mile překvapil, snědl na večeři asi 5 cherry rajčat, měla jsem je na talíři a všechny mi je snědl, jsem na něj hleděla jak zjara.
Ovládá sám nesquick kuličky s mlíkem na snídani, kdybych dělala častěji polívku, tak by se snažil jíst i polívku sám (je výhoda, že je léto, přestanu mu dávat trička, abych furt nemusela prát a budem zkoušet u každýho jídla, aby jedl sám, bryndák nesnáší od mimina), maso a brambory si nabere, těstoviny miluje jíst rukama, ale jen suchý, když jsou namočený, tak už je nabírá lžičkou... jogurt jí Hollandia a ten je docela tuhej, tak to mu jde parádně nabrat....

Jinak u nás je to s pracovním režimem jak kdy, podle toho, jestli ten den někam jedeme, nebo jdeme na návštěvu, jsme docela cestovatelé, furt něka jezdíme... někdy něco děláme dopoledne, někdy odpoledne, ale dopoledne je to lepší, to se víc soustředí.
Ale věřím tomu, že nějakej pevnej režim na to má asi fakt taky vliv, hlavně na to, že si ty děti na to zvyknou a pak jim to ani nepřijde, berou to jako součást dne... když je škaredý počasí, tak jasně, že je to lepší, když je hezky, tak je to horší, to by člověk byl pořád venku...

@miawa Marti, teď o svátcích mají 25% slevu? Týjo, že bychom tam ve čtvrtek zajeli mrknout? Mám i kartičku rodinný pas, tak by tam asi byla i 5% sleva...

@sisstin Teri, Tygr fakt udělal obrovskej pokrok, já fakt smekám!!!

lenajsek
29. čer 2012

@smardik Máme úplně stejnou mozaiku, přijde mi naprosto super. 😉

lenajsek
29. čer 2012

Jo a co se vkládačky s tvarama týče, tak do dvou let se u toho vztekal, nechtěl to dělat, to se vztekal téměř u všeho, co jsem mu před něj postavila a chtěla po něm, aby něco udělal... třeba ho vůbec nebralo stavění kostek do komínu...
To vše vypuklo až kolem toho druhýho roku, stavění kostek do komínu, teď postaví všech 12 v pohodě a bez vztekání, i když to spadne, postaví znova, sám si jednou vytáhl tu vkládačku, máme klasickou kostku, trojbarevnou, co bývala i za nás, tak to jsme trénovali a te´d už perfektně ovládá sám všechny ty tvary, i podle barev si to tam háže, kostku celou si otáčí...

miawa
29. čer 2012

@lenajsek S tím jídlem je náhodou moc šikovnej. 😉 A myslím, že se slevy u toho Dobrovskýho nesčítají, takže jen 25... ale i to je dost 😎

lenajsek
29. čer 2012

@miawa Jojo, to je, škoda, že nemají webovky, bych se mrkla dopředu...
tak s jídlem se snaží, je vidět, že z toho má radost, namazaný rohlíky nebo chleba jí teda už od necelýho roku sám, to bylo vlastně první s čím začínal, pokud nepočítám křupky, piškoty a pod někdy po půl roce života.

A dneska jsem si řekla, že je čas odbourat nočník a chodí na velkej záchod, výškově na to už má, takže si stoupne na stupátko z Ikei, to malý a krásně si sedne na redukci na wc a je spokojenej... 🙂
Tak sice mluva nic, ale v ostatních oblastech se pořád zlepšuje...
A už pár dní nemá tu stahovací tréningovou plínku ani na cestování, teď jsme byli nejdál busem v Kroměříži, to je asi 50km a s přestupama to zvládl bez plínky, ani jednou si necvrkl...
A není nad to, když se ho venku zeptám chceš čurat? A on mi zakýve hlavou, že jo... 😀

miawa
29. čer 2012

Na mě taky dneska dost věcí dolehlo - za dva měsíce bude Maty čtvrťák a nikdy se nenaučí normálně mluvit. 😠 No snad se naučí aspoň psát a číst 😕 😅

filmuska_01
30. čer 2012

@dezyre
u nas je to s jedlom lahke, ja mam vsak vdakabohu obe deti velmi zrave, tusim by zjeldi aj mna. Dada si uz natre sama aj chlebik maslo, ulozi nan sunku,j a to robit nemozem , nedovoli mi. stale opakuje JA SAMA.
Do stolovania vrhaju s nadsenim. uplen ine je to vsak u dietatko co papa malo a nerado, tam by som to nehrotila.
U nas to beriem ako prielzitost na rozvoj motoriky i samostatnosti,ale to sa da cvicit aj inak a raz zacne aj tvoj syncek papat sam.
SKus mi ponuknut zatial apson jedla co ma rad nehc appa sam napr. cestoviny hole bez omacky .

Vseobecne su chlapci lenivejsi,aj v skolke to vidiet, dievatko,bojuje obuva sa same a chlapcek caka, len natiahne nozicku,nech ho dakdo obuje, tak to je v 90percentach pripadov.
Co uz asi vedia ze to budu mat lahsie v zivote. 🙂

Na reci voebc nedaj, tych este bude. Aj som sa trapil alebo dcerka je dost velka na svoj vek ,uz minuly rok vyzerala na tri a hovorila asi 5-6 slov, tie mile poznamky nech jej citam pod. a ona v tom veku sa vobec nevedela sustredit vobec.

To komentovanie je velmi dolezite, u nas to pomaha doteraz vlemi. Ja zas som strasne ukecana atak som naopak musela spomalit, ziaden prud reci bla bla bla.
1-2slovne vety teraz max 4 slovne .
Takze cely den ako mlyncek Dada papa. MAma papa. hami...atd..
Vydrzat pri tom fatk. Stoji za to.

filmuska_01
30. čer 2012

@lenajsek malyje sikovnik ako popisujes, ved je uplen samostatny, to su obrovske pokroky co urobil postupne v samoobsluznosti. 🙂
a suepr je aj ta komunikacia, ve dti krasne kyva halvickou, to uz dlho. u nas to trvalo snad vecne kym nabehlo ano /nie aspon gestom . a potom sa dalo rozvijat hned lepsie apson pasivnu slovnu zasobu, dohodnut sa. to je dolezity pokrok. 🙂

filmuska_01
30. čer 2012

@zuzana76 ahoj, pozor na to aka je ta vkaldacka,niektore su nepresne urobene a aj dospelak to musi natocit aby tma ten tvar vopchal. Pripaden zlozite tvary,pr ezaciatok staci kruh ci stvorec a neksro take co sa musai pootocit ako obdlznik ci hviezda. Nie je vkladacka ako vkladacka
Na vkldanie pre pokrocitelejsich je super zabavna inak obycajna pokaldnicka s otvorom na mince, mozes dat take z hrackarstva. to je zabava na dlho.

K nasim prvym oblubenym hram okrem pexesa-tosme zacinali drevenen po3-4paroch az po dnes kedy ma obohra ako nic. 😎
patrli krtko-POJD SI HRAT-velmi mila hra, drevenne figurky, cvicenie farieb, hazdanei kockou, rocne obdobia.

a najma MOJA PRVA OVOCNA ZAHARDKA OD HABA -to je fakt super,aj ked drahsia,ale oplati sa.
to hrame vsetci spolu,je aj verzia pre starsie deti,my mame tu. super je ,ze nikto neprehra, lebo hrate vsetci proti havranovi aby vam nespapal ovocie zo stromu.
http://www.maxus.sk/detsky-sen/hry-a-puzzle/hry...

sisstin
autor
30. čer 2012

@dezyre no já to měla stejně, jak Tygr vůbec nevyžadoval pozornost, tak jsme prostě mlčeli...projezdila jsem např. tři hodiny s nehybným, tichým kočárkem atd. 😉 třeba do budoucna už bych nikdy nechtěla kočár, který nejde dát směrem k mamince, aby se dítě na ni dívalo 😉 pak mi Krejčířová řekla, že fakt musím neustále VŠECHNO A POŘÁD komentovat, nedat mu pokoj, ale krátce a jednoduše. No tak jsem začla, on si člověk zvykne 😉 mně pak strašně ulehčilo to, že Tygr krátce potom začal ukazovat, takže jsem zticha nemohla být, ani kdybych chtěla. Furt chtěl všechno pojmenovávat...ale dokud neukazoval, tak to bylo prostě úplně o ničem 😉

holky, kámoška má dneska rozlučku se svobodou, tak bude garden párty a večer jdeme do bááááru...tak zejtra asi budu off 😅

margareta76
30. čer 2012

@sisstin: Prijemnu zabavu, dobre sa rozlucte 🙂

lenajsek
2. črc 2012

Ahoj holky, pořád někde lítáme, nebo doma pracujeme, fakt každej den teď něco doma děláme, snažím se dopoledne něco kolem té hodinky, někdy i víc a střídat to, docela má Lukin dobrou náladu, tak toho využívám, už když mu řeknu, že jdeme pracovat a že jak něco dokončíme, tak si chvilku bude hrát sám, nebo něco dostane, tak už se ani nevzteká a fakt se snaží... tak mám velkou radost... 🙂
Do toho jsem se doslova zažrala do mýho novýho foťáku, co jsem dostala ke kulatinám, tak pak večer upravuju a hraju si s fotkama, co fotím, a že je jich každej den dost... 😀 Ale aspoň se nenudím a baví mě to. 🙂

@filmuska_01 Moc díky, ano, máš pravdu, že je důležitý pokrok.. hlavou na Ano začal kývat teprve nedávno, Ne dělá už toho půl roku cca. Ale teď zase víc preferuje kývání na Ano, i když vím, že je to ne... 😝 😝 😀
Teď právě pár dní, možná i tak dva týdny moc nic neříkal, ale dneska zase něco pořád komentoval, sice jen asi pár slovy, ale aspoň něco, tak to asi nezapomněl, jen se možná soustředil na něco jiného...
U nás teď pokrok, už jsme odbourali nočník a chodí na záchod, má tam stupátko, tak si sundá kalhoty a slipy a vyleze si tam, sedne si a vykoná potřebu, pak sám vstane a zkouší se obléct, to ještě musíme vychytat.... ale super, už mě nebavilo vynášení nočníku, navíc se teda do nočníku ne vždycky strefil, tak teď nehoda na WC tak nevadí...
A dneska si i napichoval vidličkou oběd, maso s bramborama, tak další radost...
A zkouším mu při cestě nahoru do schodů střídat ty nohy, huráá, už se nevzteká, baví ho to, tak třeba na to někdy přijde sám... 🙂
Jo, pokroky jsou, to jo... jen to mluvení pořád teda spíš nic, než moc, no... 😝

A tu hru vůbec neznám... vypadá dobře... 😉

@sisstin Teri, s tím kočárkem máš pravdu, já vozila Lukina až do jeho roku a něco proti směru jízdy, takže se díval na mě, ale jak vidíš, stejně to na mluvení nemělo až tak vliv... ale pořád jsem mu něco komentovala, já jsu taková od přírody ukecaná, ale prostě to není jen o tom mluvit na dítě, no... 😖 Ale nechtěla bych, aby dítko třeba už v půl roce, kdy jde do sporťáku, bylo jen po směru jízdy a já na něj neviděla... ale takových kočárů je fakt hafo.
Jak dopadla rozlučka a dnešní výlet do Olmiku? Muselo to být parádní... 😉

Jo holky, mám dotaz... kdy vám ne moc mluvící děti začaly opakovat slova, které by už teoreticky uměly vyslovit, ale ještě je třeba nedokázaly zopakovat?
Třeba vím, že Lukin umí slabiku ma, ale "máma" sám od sebe neřekne. Tak kdy tak asi by měl umět opakovat něco, co mu druhý řekne, když má poruchu komunikace? Když mu řeknu aby řek "máma", někdy by to asi mohl zopakovat, že...

Mějte se fajn, pěknou dobrou noc!

sisstin
autor
3. črc 2012

@lenajsek Leni, tak jasně, pokud máš doma autíka nebo dítě s těžkou poruchou porozumění, tak i kdybys mu komentovala každou vteřinu dne, tak stejně normální porozumění mít nebudou 😉 to je jasný...ale třeba mně ta rada pomohla hodně, páč já fakt mlčela, jak Tygr taky mlčel a nic nechtěl....tak to bylo pro mě hrozně nepřirozený mlet, když on o to vůbec nestál 😉 no ale jak mi to pak poradila Krejčířová, tak jsem to fakt začla praktikovat...on do toho začal ukazovat a už to pak šlo. Což neznamená, že to je jako spása všeho 😉

Jinak v Zoo celkem super, Tygr si i prohlížel zvířátka ze začátku, sice pak vedl 2x výstup na rozhlednu, různé ty výhlídkové plošiny a hřiště, ale i tak super. Prostě jsem měla pocit, že mám normální dítě...fakt se v poslední době zlepšuje v tom, že s ním jde podnikat mnohem víc věcí, nechá mě třeba v klidu uvařit, aniž by pořád vyžadoval pozornost...no prostě, je to všechno lepší...můžu i napsat, že konečně mě to mateřství taky trošku začíná bavit a není to jen starosti a neustálá práce 🙂 😉

miawa
3. črc 2012

@lenajsek No jak napsala @sisstin, pokud máš dítě s poruchou porozumění, tak to komentování všeho fakt není žádná spása. Ale jakmile začne opakovat slova, tak to určitě krok dopředu je.

Maty celkem do nedávna nevnímal, pokud mu chtěl člověk něco sdělovat. Jakože jsme někam šli, říkám mu "Podívej, támhle je to a to a to je na to." a musel ho člověk dvakrát upozornit, že to má poslouchat a že by ho to mohlo zajímat. 😕

Teď se to v poslední asi půl roce celkem obrátilo. Já jsem třeba nebyla zvyklá na to, že bych někomu dospělýmu něco říkala a on to poslouchal. Teď klidně přijde domů a vykecá babičce, co jsem komu vykládala. 😅 Pokud na něj člověk nezařval, tak neslyšel. No a teď poslouchá lidi kolem, ale jenom to, co se mu hodí, mi to trochu přijde. 😀

sisstin
autor
3. črc 2012

@lenajsek jo a jinak, Tygr začal opakovat po někom, až když jako něco už říkal...určitě měl těch slov tak min. 100, než byl schopný na požádání něco zopakovat 😉 (i když to aktivně neříkal)

@miawa no to je podle mě u tý smíšený (receptivní) asi normální, oni prostě tu řeč neposlouchají, jen když vyloženě jsou upozornění na to, že je to jim..podle mě jim to jinak splývá 😕

miawa
3. črc 2012

@sisstin Já si taky právě myslím, že to je normální, protože musí vynaložit mnohem větší úsilí na to, aby vnímal, co mu kdo říká. 😕 Když bude vedle tebe někdo kecat anglicky, tak ti dá taky zabrat ho hodinu poslouchat, i když anglicky rozumíš...

A jasně, zopakovat slovo a aktivně ho používat jsou dvě různý věci. A u dysfázie je ta cesta k tomu, aby to slovo používal delší, protože ho musí slyšet 50x, normálním dětem stačí třeba 2-3x...

deina
3. črc 2012

Ahojte baby, dlhsie som sa tu neukazala... No a ked citam, ako pekne pracujete s detmi, tak mam aj trochu vycitky svedomia. S Matesom chodime 1x do tyzdna na terapiu a dost sa tam trapime. Ked sme tam boli minuly tyzden, uz bolo trosku lepsie, tak snad si konecne zvyka na svoju nemecku terapeutku. So slovenskou pracoval vpohode (s Dr Buntovou), tuna to je tazsie. Snazim sa s nim kazdy den co to porobit... aspon tych 20min, tolko mi pri stole vydrzi pracovat. Aj ked posledne tyzdne ma vyrazne obdobie vzdoru a mala s nim co robit aj Dr Buntova. 😀 Ale ona ho zvlada vyborne, napr vsetkemu tomu kriku a odmietania spoluprace. Zda sa, ze v porozumeni urobil velky pokrok, dokazal odpovedat na otazky "co papame, cim jazdime, co pijeme, cim jeme" (ukazoval obrazky, samozrejme) a tiez vedel, co je vela a malo, velke a male.

Nadalej mame precvicovat predovsetkym motoriku - hrubu aj jemnu. Aj ked mne sa nezda az tak velmi pozadu v hrubej - vylezie na rebrik, aj na lanovy rebrik, hore po schodoch vyjde bez drzania, ked sa drzi mna, tak hore do schodov strieda nohy, zacina pedalovat a chcem mu prisposobit Miskov bicykel-odrazadlo, nech trenuje. Ale napr skakat nevie, ani na trampoline, aj ked sa snazi. Z jemnej motoriky som ho naucila navliekat goralky, ale kreslit este nekresli. A celkom ho zaujala v poslednom case aj plastelina. Snazi sa sam jest, ale bohvieako mu to teda nejde.

Zajtra ma prist terapeutka k nam. Minule s nim trenovala ocny kontakt (celkom dobre sa chytil) a zajtra ani neviem, co chce. Ze ho chce vidiet jest, asi preto, ze od nej nechcel nic jest a skusala naozaj vsetko (od sladkosti cez keksiky az po parky 😀 , kedze on je viac na maso ako na sladke).

A inac je zlaty, podla Dr Buntovej ma asi 10 slov (ale skor su to zvuky ako slova okrem "mam", co je mama a "baba", co je babika), pouziva gesto "nie" a "daj", napodobnuje, akurat tie jeho nalady nie su bohvieake, dost to prekaza pri praci. 😅

erinnuska
3. črc 2012

tak sa dnes aj ja zapojím do diskusie, hoci som tu často, takmer denne, málo sa zapájam, ale vaše príspevky mi veľmi pomáhajú aj v práci s dcérkou, aj mne psychicky, kedže už mám pocit že moje dieťa fakt nikdy nebude normálne 😒 Máme teraz obdobie vzdoru takže nejak systematicky sa pracovať nedá a toto teplo je zaberák 😝 Rebeka rozrpráva málo, opakovať sa snaží všetko, ale dosť zle rozpráva a artikuluje, po svojom a málokto jej rozumie 😖 Tiež hrubá motorika zaostáva, ale už vie bežať chvalabohu, do schodov ide sama iba keď sa drží, inak nohy strieda keď ide za ruku s nami. Na ihrisku už celkom samostatne sa pohybuje, dokonca vylieza na šmykľavku zo spodu nahor, opica jedna 😝 Trápi ma asi najviac jej kontakt s rovesníkmi , vôbec sa nesnaží zapájať sa do hier, nahánať, hrať v piesku atd, iba okukáva a miluje menšie deti. Do škôlky zatial nechodí, v septembri by sme chceli začať, ale je to otázne , ešte máme plienky 😢 Cikať sa nepýta, iba kakať, bez plienky sa veselo popišá hocikde, už ked jej tečie, povie pišá a hotovo.

sisstin
autor
3. črc 2012

@erinnuska tak Tygr v jejím věku taky jen děti pozoroval, vůbec si s nima nehrál, spíš hystericky ječel, když se nějaký přiblížilo 😉 to fakt zmizelo všechno až se školkou, ted je v tomhle jako normální...je spíš teda takový pasivnější typ, ale už nemá problém 😉

erinnuska
3. črc 2012

@sisstin aj ja dúfam , že v škôlke sa to časom zmení a dozrie na to aj naša Rebeka, ako sa hrať s inými, ale ťažko to predpovedať, je dosť nevyspytateľná. Ešte som zabudla, že sa ale že vôbec 😒 nezahrá sama, dokonca sa ani hrať nejako nedokáže, iba so mnou občas staviame drevené kocky, kočíkame bábiky a vyzliekame ich, inak absolútne žiadna hra. Má maximálnu pamäť, abeceda v malíčku už pred pol rokom, ešte nemala 3 😝 , ale kreativita a fantázia žiadna. Ani vety netvorí, iba ak opakuje dvojslovné vety napr. mama che (v preklade mama išla pre chlebík) , v podstate stále dookola opakuje nás, aj desaťkrát to isté

sisstin
autor
3. črc 2012

@erinnuska Tygr si sám nehraje doted, to bud v klidu.. 😉

sisstin
autor
3. črc 2012

@erinnuska jo, a nějaká jako imaginární hra, to až ve školce..jnak do těch 4let furt jen hlavolamy, úkoly atd, ale to je prostě tou řečí 😉

sisstin
autor
3. črc 2012

@erinnuska ve 2,5 četl Loga na všech bilboardech, obchodech atd. 😝

erinnuska
3. črc 2012

@sisstin paráda, v niečom sú excelentní 😀 Moje dve deti boli úplne normálne, dokonca synátor nadpriemerne nadaný 😉 , Rebeka je ale úplne iná káva 😉 😉 tak ešte mám nádej, že sa to spraví, naša psychologička o diagnoze vývojová dysfázia moc nevie, musím asi k inej, zatial sme bez diagnozy, ale u nás tí doktori akože nič moc 😝