Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
7. srp 2012

@sisstin hm, to ja netusim, ale ked mu poviem, nech ide od toho, tak ide ... najlepsie na tom je, ze ked to ide robit, tak vzdy kukne na mna a pousmeje sa ... ja si vzdy v duchu poviem, ze ty potvora jedna ,ty vies, ze mi to vadi ... 😀

miawa
7. srp 2012

@krystalka Předložky jsou děsný boj stále i u nás. 🙂 Nerozuměl těm základním "pod, nad, vedle..." apod. tak do 6ti let, ale to se fakt dá natrénovat na těm panáčcích, obrázcích apod. Teď už tomu rozumí a někdy i použije, když potřebuje vysvětlit, kde něco je - jestli pod stolem apod. Ale jinak hrůza, říká např. "Mám jogurt ledničce." - prostě řekne slovo ve správném tvaru, ale vynechá tu předložku předtím, asi podobně jako vynechává zvratné se i jiná zájmena. A u něčeho má zase zafixovanou jednu předložku, takže se ho zeptám, kde jsme byli včera a on mi odpoví "do parku" 😒 Ale snažím se ho opravovat a donutit říct to správně, hlavně když ty předložky vynechává. A zkoušíme pořád vymýšlet podle obrázků věty s předložkama apod. 😖

@sisstin jj, holičička s těžkou dysartrií chodí s Matym do třídy... fakt umí říct tak 10 hlásek, ale jinak normálně rozumí, slušně znakuje, nemá ani moc problém se psaním, takže se nějak domluví všude, zvlášť v dnešní době, když může vytáhnout mobil a napsat, co potřebuje. 🙂

lenajsek
7. srp 2012

Holky, se tady fakt musím smát, a já stresovala, že to není normální 🙂)) Taky jsem chtěla kupovat domeček na chalupu na zahradu, ale vytvořili jsme letos z obří krabice od skříně papírový domeček a tam jsme udělali okna a dveře a bohatě to stačí 🙂 Baví ho to otevírat a zavírat tam jen chvilku, pak zas dělá něco jinýho...
A branky venku u domů nebo když je oplocené dětské hřiště a má tam branku, tak to má striktně zakázané, to mě fakt irituje, když je tam krásný hřiště a on stojí u branky,... 😝

abbie
7. srp 2012

@lenajsek tak o tomto mi hovor 😠 vyzera fakt ako dilino, ked ako jediny sa tam zoabera dverami .. mna vtedy ide porazit, ale aj ked som sa docitala, ze to zvyknu deti robit, tak mi to normalne proste nepride a nedokazem pochopit, co na tom vidi ...

lenajsek
7. srp 2012

@abbie přesně 😉

lenulinka21
8. srp 2012

@lenajsek @abbie tak my ten plastový zahradní domeček máááme 😀 😀 a světe div se
každej si "otevře a zavře" jednou denně. Loni hrůza to u něj byli furt, takže to polevuje 😉 Jinak si klužou na skluzavce bud na trávu nebo do vody, mají houpačky, slepice 😀 děsně je OBA baví je krmit. Takže tak na "dveře" není čas 😝
My už s něma fakt chodíma na ověřená místa, ven na zahrádky KDE je to bez dveří nebo sedíme dál od nich, taky si někdy říkám ostatní děti si hrají, honí se a jeden z těch mojich jak zmerčí DVEŘE tak už na nich visííí 😀
HOLKY jednou jim to budem vyprávět stejně nám TO neuvěří pacholci jedni 🙂 Ale jak píše @abbie vyzerají ako diliny.
Někdy se směji někdy bych nejraději někam zalezla bo každej pak čumí po nás 😅

sicinka
8. srp 2012

Jinak tedy u nás to vždy vypadalo (teď už ho to tolik neba) tak že otevřel okenice hodil filmový úsměv na všechny okolo ) a zase je zavřel a vydržel u toho relativně dlouho :-¨) a já se přiznám já byla ráda že si hraje, jen jsem dávala pozor aby s těmi okenicemi někoho nepraštil. @abbie a proč ti to přesně vadí? možná byl předtím nněkde důvod já teď nestíhám dočítat. Pokud ti to dělá naschvál a čeká na reakci, tak bych na tom nic autistického neviděla, tedy spíš naopak. Přidávám fotku jednoho takového otvírání (na fotce je mu něco přes rok a doteď ho to baví ale zdaleka ne tolik)

hrusti
8. srp 2012

@sicinka Takhle to vypadalo u nás před rokem a kousek 😀 😀 😀

sicinka
8. srp 2012

@hrusti jsem hledala nějakou aktuálnější fotku a nenašla jsem jelikož zapomínám fotit. Nicméně ač se jinak moc nezměnil, tak je vidět jak se pohoršil s jídlem rozhodně už není takhle baculatý 🙂

lenulinka21
9. srp 2012

@hrusti jééééé máme úplně stejný domeček 😀 😀 ale jak už jsem psala loni to šlo na dračku
😝 letos skoro vůbec venku na TO nemají čas 😉 Hodně už to polevilo. JJ a jak třískali loni,tak taky čekali na naše reakce a ještě se nám smáli do obličeje. 😝

smardik
9. srp 2012

zpětně dočítám a k tomu otvírání, zavíraní dveří moje kluky to taky bavilo a baví a to autisti nejsou a vydrží dost dlouho zavírat a otvírat dveře. a u rodičů mají shrnovací dveře a s tím si zvlášt Honza vydrží hrát dlouho, zavírá, otvírá a je spokojený, jen podle toho se fakt autismus dát nedá

lenajsek
9. srp 2012

To jsou super fotky, já letos žádnou domečkovou nemám, budu se muset polepšit. 🙂 Zítra jdeme směr zahrádka v restauraci, kde je jak domeček, tak trampolína, to zas budu mít chvilku pokoj. 😝 😀

Dneska přijela nová paní z RP, zdá se, že ji Lukášek docela přijal, neplakal, toho jsem se bála... docela i něco udělal, ale spíš jsme si povídaly... tak příště to bude se spoluprací snad lepší. Zase pak zkoušel I-pad, to je super věcička. 🙂
Zalaminuje nám nějaké úkoly a obrázky, tak jsu ráda...

Jinak mně osobně s těma brankama nejvíc vadí, že se na nás každej fakt dívá, že ho to tak dlouho baví... domeček je v pohodě, ale ty branky a vrata by fakt nemusel... a zase, v mém okolí neznám nikoho, kdo by to takhle dělal... 😝 😀 😀

abbie
9. srp 2012

@lenajsek ved presne aj toto je nas pripad ... branka na ihrisku, samootvaracie dvierka v obchode 😝 ... ono vies, nie je to fakt tak bezne podla mna pretoze ja som ziadne dieta toto robit nevidela a ostatne mamicky preto tak pozeraju pretoze to nechapu ... nepoznaju take nieco u svojich deti 🙄

abbie
9. srp 2012

@lenajsek ostatne deticky si tam hrabkaju piesok, dalsie dieta sa dokaze pol hodinu hojdat, tretie sa nepohne od matky ani na krok 😀 😀 😀 moj ked zbada dvierka, tak piesok, smykanie a posluchanie idu bokom 😀

lenulinka21
9. srp 2012

@lenajsek @abbie tak v našem okolí, taky nikoho neznám kdo by to dělal 😵 Ale jak už jsem psala
DOMA už vlastně vůbec přestává je to bavit (asi) 😀 😀 a venku na to nemají čas u nás na zahrdaě mají všechno možné k hraní. Hl. když byly hice tak frčel bazén se skluzavkou 🙂
Jooo vlastně jeden kámošky kluk(jen chvíli) to dělal taky, ale už přestal. Ona to nesla dost blbě 😝 že je něco jako retard
a pak jako mávnutím kouzelného proutku to přestal dělat. Jak píše @smardik podle tohodle se AUTISMUS nedá poznat.

dukie
9. srp 2012

Krásný den všem maminkám. 🙂 Musím přiznat, že vás teď už ani nepročítám (což jsem dřív narozdíl od psaní zvládala), nemám na to vůbec čas - do konce sprna se hodláme přestěhovat. Ale dnes jsem si na vás vzpomněla a řekla si, že musím alespoň nakouknout a sdělit vám své dojmy.

Od 1.8. chodí Toníček do logopedického stacionáře, o kterém jsem se vám tu kdysi zmiňovala, funguje to velmi podobně jako školka, je jich tam 8 dětí na oddělení (celkem je tam 24 dětí na 3 odděleních), ale mají během dne logopedickou péči a je tam na ně několik sestřiček a celkově... no úžasný to je! 🙂 Toníček tam chodí moc rád, je nadšený, nosí si sebou pojmový deník (dostáváme úkoly domů), vůbec ho nechce dát z ruky. 😀 A hned po tom prvním dnu jsme se s manželem shodli, že se nám zdá, že je jinačí, jakoby byl najednou velkej chlap. 😀 Ale fakt, jsou na něm vidět pokroky - zatím ani ne tak v řeči (byť teda včera po mně poprvé zopakoval slovo "pálí", když jsem Honzíkovi vysvětlovala, že sahat na hrnec nééé), ale ty ostatní věci - je tam týden a už ví, kam patří botičky, kde se zout, kam patří papučky, kam si dát čepičku, která skříňka je jeho, umí si úplně sám zapnout botičky (na přezku) i papučky, prostě spoustu maličkostí, které jsme trénovali doma, najednou dotáhl neuvěřitelně rychle. 🙂

Tak už jen doufám, že mu to nadšení vydrží a bude tam spokojený i nadále. 🙂

Tož tak... pročítat vás nezvládám, Honzík už mě tahá za tričko (v osmi měsících se statečně postavil, takže mám o zábavu postaráno...). Nádherné letní dny, děvčata. 🙂

krystalka
9. srp 2012

@abbie - ahoj, tak musím říct, že Jiřík se skoro do 3 let taky nechoval na hřišti zrovna standartně 😉 , ani ho tolik nezajímala ta branka, zato zásadně nechtěl na žádnou atrakci a když už, tak jen pokud tam nebylo poblíž vůbec žádné dítě 😒 a ještě mi to dalo dost přemlouvání , jemu prostě stačilo, že na tom hřišti stál a pozoroval ostatní děti a když už třeba šel na klouzačku, tak tam nesměl být nikdo jiný, jakmile za ním někdo lezl nahoru, tak se v panice snažil dostat jakoukoli cestou dolů 😒 . Nebo třeba nešel mezi ostatní do pískoviště, ale přebíral a přesýpal si ty kamínky, co s nimi bývá vysypaný prostor pod klouzačkami apod...Takže jsme pro ostatní taky byli za exoty, ale je fakt, že já si z toho nikdy nějak nic moc nedělala, tak byl prostě jiný, no.... Já jsem třeba zase nechápala, co některé děti vidí na tom houpání a spíš jsem skoro litovala ty maminky, co stály přes půl hodiny v kuse u houpačky a houpaly a houpaly.... 😀 . Ale Jiříka nikdy houpání nijak zvlášť nebralo, nebaví ho jen tak sedět a pasivně se houpat, on s tou houpačkou radši houpe sám 😉 , to samé v zimě boby - jen tak sedět a vozit se, to je pro něj nuda, on je radši tahá, vozí na nich sníh, posílá je z kopce a tak 😀 . Ale já to vždycky brala tak, že s ním jdu ven, aby se vyvětral a zabavil a jestli se bude na něčem vozit a nebo bude jen tak stát a koukat, tak to už je jeho věc 😉 . Teď už je to na hřišti v pohodě, ale občas taky ještě potřebuje trochu povzbudit, aby vyzkoušel něco nového...ale nakonec je vždycky rád a baví ho to 🙂

sisstin
autor
9. srp 2012

tak Tygr začal chodit na hřiště až ve školce, takže až po čtvrtém roce..do tý doby bych ho tam nedostala ani párem volů.... 😝

jinak dneska mám trošku depku, zjistila jsem, že už máme za sebou 2,5roku docházení na logo k Martině....a přijde mi, že teď u Tygra ta řeč nějak stojí.... 😖

krystalka
9. srp 2012

@sisstin - no jo, ono to na člověka občas padne... a nemůže to být třeba tím, že si teď hodně zdokonalovall tu motoriku a ta řeč šla prostě teď jakoby chvilku stranou? Mně to aspoň tak připadá, že vždycky, když se Jiřík víc zdokonaloval v nějaké oblasti, tak to ostatní se trochu zbrzdilo.... jinak, já tu minule měla trochu depku z těch předložek - a ejhle - dneska povídá, že jde NA nočník, NAhoru a vlak, že jede DO depa 🙂 , však ono to nějak půjde 😉

sisstin
autor
9. srp 2012

@krystalka u nás je právě problém, že do tý řeči jako takový už tak nějak nemá, co zlepšovat...prostě jakoby mluví normálně ...ale ta výslovnost 😠 to je prostě furt a furt stejný, v tom nevidim minimálně rok naprosto žádnej posun.... dneska mu říkám, at řekne "jahody"...Tygr: "vadody"...tak já, ted pomalu a po slabikách, Tygr s našpulenou hubou, div mu nevypadnou oči "ja-ho-dy", no dobrý...tak ted to řekni celý "vadody" 😝 a mě jde fakt šlehnout 😝

krystalka
9. srp 2012

@sisstin - jahody jsme dneska taky zkoušeli 🙂 , výsledek byl podobný - jadydy, ja-ho-dy, jadody 😝 , jinak nemáš nějaký tip, jak naučit vyslovovat "v"? Jiříkovi to zatím nějak nejde a přitom i když jinak už by mu bylo dost dobře rozumět, tak to "v" mu to dost kazí - třeba vlak je "jak" apod.

sisstin
autor
9. srp 2012

@krystalka to fakt nevim 😒 on Tygr umí říct samostatně všechny písmena (mimo R a Ř), ale prostě pak v těch slovech je tam nedává, nahrazuje atd. Tam je prostě vidět, že nejde o to, že by tu určitou hlásku neuměl vyslovit, ale že ten mozek to slovo "posílá" ven v špatný podobě 😔 no u nás je vlak zase "vak" 😝

krystalka
9. srp 2012

@sisstin - nebo třeba místo venku, říká "jenku", místo ven "len" apod., prostě tam vždycky něco místo toho "V" nacpe a pak to musíme luštit, co to vlastně je...

krystalka
9. srp 2012

@sisstin - no vidíš, přitom mě to V připadá celkem snadné, třeba babička ho za dopoledne naučili vzorově říkat "Praha" a "prase" - naprosto zřetelně, včetně toho "R", minule se zase naučil "dobý den", tam mu to "r" sice chybí, ale jinak je to naprosto pro okolí srozumitelné....

sisstin
autor
9. srp 2012

@krystalka tak jestli jednu hlásku VŽDYCKY nahrazuje jinou, tak to už tak blbý není...to prostě fakt tu hlásku neumí vyslovit, a jde "jenom" o to na ni pracovat slovama, který obsahuje....Tygr prostě v nějakým slovu to řekne, v jiným zase ne, v třetím to nahradí úplně jinou hláskou atd. 😒 u nás je jít ven "mem" 😝 takže kdo ho fakt nezná, tak mu nerozumí ani prdlačku 😝

sisstin
autor
9. srp 2012

@krystalka "dobý den" je u nás též jedno z mála srozumitelných spojení 😅 😅 😅 😅

krystalka
9. srp 2012

@sisstin - no, u nás je ta řeč už čím dál srozumitelnější, třeba dneska mu říkám "já si jdu pro pití" a on na to "máš šíseň? Ta výslovnost sice úplně správná není, ale rozumět mu bylo naprosto dokonale, nebo přijde "ci jíst", nebo, jak jsem tu minule psala "tady už taky neni šipka" - to bylo už téměř dokonalé... ale pár hlásek mu to dost kazí, právě třeba to "v", pak "g, ch, z "ale třeba i "k", to sice někdy vysloví, ale někdy úplně vynechá, stejně tak "r"...my teď přes léto logo nemáme, chodíme zatím jen do toho SPC, tak spolu trénujeme z toho Psa logopsa apod. 😉 a hlavně venku ho pořád nenápadně nutím vyslovovat a opakovat 😉

lenulinka21
10. srp 2012

@krystalka @sisstin
tak my když jdeme někam tady na hřiště mezi děti a maminky tak ani tak nečouháme z řady 😉
jen jak Tomíka občas chytne ten jeho řev 😝 tak máme uši zacpané. Jinak OBA chodí na skluzavky, jezdí na FB apod.
U Páji je to vlastně všechno OK kromě té řeči, vypadá to "divně" má 103cm!!! a 16kg asi jako 4-leták 😀 a to má čerstvě 3roky. A uslyšíte z něj akorát "máma" 😀 😀 a za 5 min zase "máma"
Tomík má taky problém s s písmenkama brácha je Pája Tomík řekne jája, tája... apod prostě neřekne to P.
Jinak mu to naskakuje a snaží se opakovat po nás. 🙂

sisstin
autor
10. srp 2012

tak jsem objednala Archelino - tam se musí dávat zvířátka vedle sebe dle zadání, aby např. slon nebyl vedle myši a myš vedle kočky atd. A pak Tricky tower, to je nějaký stavění dle předlohy...no moc k tomu tam napsaný nemají, nikde jsem to zatím neviděla, tak to je takovej trošku risk 😅

filmuska_01
10. srp 2012

@sisstin
cau,tak budete novi, uz sa tesim na recenziu potom 🙂
ja teraz pozeram daco pre predskolacku zaujmave, paci sa mi to Zoologic ,ale to u nas je nezohnatelne . Este ma zaujal aj to miniluk s ulohami, dokonca sa mi to zda lepsie nez Logico piccolo,ked osm nahliadla na ulohy, mas skusensot, vedela by si porovnat obtiaznost a roznorodost uloh?
Kaliska Logico primo mame,ale tych uloh pre vacsich je tam pomenej,uz ma vela poriesene a zacina to byt prilis lahke pre nu, az stereotypne.