Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. srp 2012

@lenulinka21 já vim, jen o AS, že se to prostě s dysfázií vylučuje...že aspíci takovou vadu řeči mít nemůžou. Jinak se to často pojí k ADHD a k hypotonii . Diagnostikuje se i k autismu, hlavně k atypu....ale to jsem právě ted četla, že už se to diagnostikova nebude, že prostě autíci špatně mluví vlivem autismu, ne dysfázky..páč tam jsou ty příčiny jiný.... jak jsem psala, ne že by mozek špatně "posílal" slovo ven, ale špatně mluví vlivem autismu 😉

fass
11. srp 2012

@lenulinka21 Já taky právě nevím no.Synek měl taky původně dysfázii a ADHD.Ale místo aby se to lepšilo a posouvalo dál,nabalovaly se na to další problémy.Takže ted nová diagnoza asperger.

sisstin
autor
11. srp 2012

@fass ono to AS se dá spolehlivěji diagnostikovat až mezi 5-7lety, takže může se stát, že prostě z dysfázie a ADHD může být najednou Aspík...ale prostě nemůže být Aspík s dysfázií 😉

sisstin
autor
11. srp 2012

u nás třeba je diagnoza fakt od těch tří let naprosto jasná, on je takovej ukázkovej dysfatik (až na to, že je spolupracující, bez agrese a ADHD, což zas u dysfázie není tak častý)....ale jinak všechno se dalo postupem času do pořádku, jak ta motorika, tak to sociálno...prostě už "jen" špatně vyslovuje...i když to "jen" je fakt pořád velkej problém....ale od diagnoze nemám nejmenší pochybnost, že by nebyla správná.

Takže chápu, jaký to musí být, když to někomu neustále mění, nebo když si každej odborník myslí něco jinýho 😖

abbie
11. srp 2012

rozmyslala som,ze kedy deti s ovr zacinaju mat prve slova... Uz som nervozna z toho,ze nemame ani jedno slovo,ktore by funkcne pouzival,nie len blabotanie

sisstin
autor
11. srp 2012

@abbie děti s OVR tak okolo 2.roku, s tím závažnějším OVR až tak mezi 2,5-2,9 se to začne rozjíždět 😉

alikaa
12. srp 2012

@sisstin Ahoj, chcela by som sa opytat kam moze spadat 5-rocne dieta, ktore velmi zle rozprava, vacsina ludi mu nerozumie a je zaroven hyperaktivne. Ja som to dieta osobne nevidela, ale moja mama stretla kamosku s vnucikom a na toto sa jej ta kamoska postazovala, o porozumeni sa velmi nerozpravali. Moze to byt len oneskoreny vyvoj, alebo to uz moze zasahovat aj do autizmu? Kam by sa mohli obratit? Tato mamina kamoska od 6. mesiacov svojho vnucika takmer vylucne vychovava, lebo jej dcera si robi super karieru, este je na nu pysna, aka je uspesna. Len skoda, ze ta kariera je prednejsia ako jej vlastne dieta.

sisstin
autor
12. srp 2012

@alikaa no bud OVR s hyperaktivitou, nebo teda dysfázie s hyperaktivitou. Autismus nevim, to by teda měl zřejmě problém i s tím porozuměním, v sociální oblasti i v tý komunikaci jako takový. No rozhodně pokud v pěti letech má takovou masivní patlavost, tak určitě logoped a i teda klinický psycholog by asi nebyl od věci. Kvůli té hyperaktivitě i neurolog 😉

alikaa
12. srp 2012

@sisstin dik, skusim po mame odkazat. Oni to nejako zatial neriesia, cakaju, ze z toho vyrastie. Ale mozno na nas podnet to zacnu riesit.

moon1979
12. srp 2012

Ahojte maminy, pridám aj svoju skúsenosť ... drobec bol od narodenia sledovaný na neurologii kvoli svalovej hypertonii, no nikdy sme ani vojtovku cvicit nemuseli, len sme boli sledovaní ... neurologicky bol vzdy v poriadku, dalsia prehliadka nas caka v 3 rokoch kvoli reci ... Drobec ma teraz 2,5 roka, ale rozprava len ciastocne, ma dost svojich vyrazov, no pouziva aj slovenske vyrazy. Motoricky bol na tom trosku pomalsi, sedel v 7 mesiacoch, lozil v jednom roku, plazit sa nevedel vobec, neznasal polohu na bruchu ako babatko, za jednu ruku chodil od 13 mesiacov a od 14. mesiaca sa pustil sam chodit ... Inak je velmi vnimavy, rozumie uplne vsetko, v dvoch rokoch rozoznaval typy vozidiel podla znaciek, ked citame pozna vsetko v knizke, ale nie vsetko po slovensky pomenuje, este dost komolí výrazy ... Socialne je taky utiahnutejši (to si myslim, ze ma po otcovi, on bol a aj je taky introvert) - to znamena, ze na ihrisku sa bude pozerat ako sa deti hraju, bude sa smiat na tom co robia, ale nejde sa s nimi hrat ani za nic ... na preliezku alebo smykalku ide len vtedy ked tam nikto nie je ... co si o tom myslite vy?

abbie
12. srp 2012

@alikaa a maju hyperaktivitu potvrdenu od psycho alebo neurologa? pytam sa preto, lebo vela ludi casto pouziva toto slovo na oznacenie len pre zive deti ... 5 rocny, ktory zle rozprava a nie je mu rozumiet mal byt davno u logopeda 😒

alikaa
13. srp 2012

@abbie No vcera som od mamy vyzvedala viac a dozvedela som sa, ze boli s nim u logopeda, ktory sa vyjadril, ze maly preto zle rozprava, lebo sa mu rodicia nevenuju (su workoholici, bola tam s nim babka) a babka sa vytocila, nakricala na logopeda, ze co si to dovoluje a skoncili. Ale mojej mame priznala, ze sa nemaju cas mu venovat, aby s nim cvicili. K dalsim dr. nesli. Hyperaktivitu asi potvrdenu nemaju, ale podla toho co mala moznost moja mama sledovat, tak to bolo viac ako zive dieta, sekundu sa nevedel na nic sustredit, lietal ako sialeny po ihrisku, nie ako ostatne deti.

pelmisek
13. srp 2012

@alikaa celý rodiče ne?🙂 workoholik v dětském podání. Je mi ale líto, že to dítě to takhle odnese a pokud se nic nestane může skončit i v nějaké zvláštní resp. praktické základní škole. Chjo některý lidi jsou fakt na odstřel ☹

abbie
13. srp 2012

@alikaa tak my sa tu tazko vyjadrime kedze hyperaktivitu nema potvrdenu a u logopeda bol len raz a aj to asi dopadlo na nic podla toho co pises 😒 Ak su z BA, tak by som odporucila centrum Dialog, kde maju dobrych logopedov a aj psychologov v jednom zariadeni http://www.dialogzdravotnictvo.sk/ lepsie zariadenie v BA nie je.

alikaa
13. srp 2012

@abbie dik, odkazem im.

snufi
13. srp 2012

ahoj maminky, možná jsem trochu mimo vaši diskuzi, ale mám otázečku. Malá má 12m a nesedíme, nelezeme. Nemá s tím někdo zkušenost. Podle MUdr. je zdravá, na neurologii jsem byla taky, rehabka řekla, že má trošku slabší břišní svaly.... Ve cvičení se doktorky rozcházejí - jedna řekne cvičit, druhá necvičit (malá to strašně těžko nese). Nejsou tu maminky jejichž ratolesti také v roce nesedí a nelezou? díky

sisstin
autor
13. srp 2012

@alikaa
@pelmisek no jako takhle, pokud dítě vadu řeči nemá, tak prostě bude mluvit normálně, i když se mu rodiče nijak zvlášt nevěnují. To by to dítě muselo být celý den zavřené někde v komoře, ale pokud už problém má, tak samozřejmě tím, že s ním rodiče necvičí, to zhoršují. Ale jako to, že dítě dobře mluví, není podmíněné tím, že se mu rodiče věnují více než někteří jiní 😉

sisstin
autor
13. srp 2012

@snufi no ve 12m by už sedět teda měla, já bych asi začla teda rehabilitovat už...ale osobní zkušenosti nemám, syn začal sedět v 9m...byl taky takovej pomalejší, ale ten motorický vývoj měl ze začátku v normě, pak byl dost nešikovnej, ale to bylo tou dysfázií a to jsme celkem rehabilitací pak od 4,3roku srovnali.

Jinak holky, dneska jdeme na reha po víc jak měsíci, reha měla dovču...tak doufám, že to do konce prázdnin ještě tak 3x zfoukneme 🙂

alikaa
13. srp 2012

@sisstin aj moj nazor je taky, ze pokial dieta nema vadu reci, tak sa proste nauci rozpravat aj bez toho aby sa mu niekto venoval, okuka z rozpravania dospelych alebo z rozpravok alebo od inych deti. Ja som pisala, ze s tym malym nema kto cvicit, resp. kedy, ze takym stylom sa mu nevenuju.

sisstin
autor
13. srp 2012

@alikaa jasně,tak to už pak je něco jinýho.

abbie
13. srp 2012

@sisstin ja som sa ta este chcela opytat, ci je nieco zle na tom, ze dieta ma dost expresivny prejav tzn., ze skoro vzdy ked na nieco ukaze, tak krici ... uz ma z neho boli hlava po celom dni niekedy ... ked na nieco upozorni, tak to pocuju vsetci okolo 😅

sicinka
13. srp 2012

@sisstin ptala jsem se mámy jak na tom byla ségra a mluvit srozumitelně začala kolem 6 let. Do té doby mluvila hodně, ale pořáda zaměnovala hlásky patlala, samozřejmě v jednotlivých slovech bylo vše ok, stejně jako v básičkách, atd. Jakmile šla do strsu tak měla problém s výslovností ještě roky potom (moc zrychlila a nedávala si pozor jak mluví). Od šestého roku se to zlepšovlo rychle na zápisu so školy to jí bylo asi 6 a půl nikdo nepoznal že nějakou vadu řeči měla. Budu držet palce 🙂

sicinka
13. srp 2012

@abbie tedy u nás to souvisí s nástupem řeči a co jsem si všimla má to tak hodně dětí prostě jak začnou mluvit tak neumějí ovládat tu hlasitost a vlastně furt ječí. Proto taky většina školek učí jako jedno z prvních pravidlo mluvíme potichu 🙂 ale sisstin se k tomu určo vyjádří fundovaněji. Jen mě tak napadá, když tu čtu diskuzi Dáda by podle mnoha vedeljších znaků mohl být zcela ukázkový autista nicméně není protože se umí chovat i jinak 🙂.

sicinka
13. srp 2012

Jinak já pracuji o malého osmi měsíců na půl úvazku a věřte že když pořád nechtěl začít mluvit, tak jsem to považovala za hlavní příčinu stejně jako to, že k němu mám špatný přístup(prostě dítě je dokonalé jen ta matka mu to kazí). Zpětně už vím že to tak nebylo, on nebyl odložený někde, kde by se mu nevěnovali neměl málo podnětů, ta příčina byla někde jinde. Teď se tím netrápím, každý den cíleně něco děláme a nějak se zlepšuje a snad to tak půjde dál. Ale taky jsem od vzdálenějších částí rodiny zaslechla že jsem kariéristka a dítě jsem si pořizovat neměla 🙂

sicinka
13. srp 2012

@lenulinka21 @lenajsek ani nevíte jak jsem ráda že je Dáda prcek ted už se trochu vytáhl a má těch 94 cm, ale i jak má takovej ten kulatej obličej tak vypadal pořád tak o rok mladší. Takže já to měla opačně, pořád mi ho někdo chválil že už se nají sám, že je bez plen atd a já se pak teprve přiznala že je mu třeba 2,5 a byl klid 🙂

sicinka
13. srp 2012

Ještě k trapným historkám, co vám způsobí lehce nestandardní dítě. Dáda už asi od roka miloval všechny ta svítící houpadla v obchoďácích a vydržel je klido hodinu pozorovat, předkloněný sledoval to rameno, které příslušným houpadlem hýbe. Nicméně houpat se bál o hystericky řval pokud jste se ho na houpadlo pokusili posadit. No a vloni to mu byli čerstvě dva roky jsme byli itálii a tam mají takové obrovské herny plné nejrůznějších těhle potvor - hodíš euro (tedy žeton) a dítě se vozí. Dáda by tam vydržel stát hodiny, pokud jsem ho chtěla odvléct tak řval zcela nezkutečně, vysvětlit si to nedal, klido si lehl na zem a tloukl sebou. Takže jsem dala nějaký limit po kterém jsem ho odtamtud za řevu odvlekla🙂. No a ten super zážitek Dáda kouká na houpadla, oči rozsvícene, já už to vzdala stojím vedle něj v kapse žetony a čekám na nastavený limit. No a přijdou ke mě nějaký holandani a anglicky mi nabízí že ať se chlapeček povozí, že mu to rádi zaplatí. Já byla červená až na zadku dítě jsem s řevem odvlekla. Prostě zlá matka nechala dítě koukat na houpadla a nebyla ochotná mu je zaplatit 🙂

sisstin
autor
13. srp 2012

@sicinka no Tygr to neříká dobře ani v jednom slově - musí si to rozslabikovat, ale normálně celé slovo, který by říkal správně...těch jestli je do 50, tak to je hodně...básničky a říkanky u nás nehrozí...to vůbec 😉

sicinka
13. srp 2012

@sisstin nechci být falešný optimista, ale taky mu není šest 🙂. A ona taky určitě neříkala těch slov tolik ono si to nikdo tak dokonale nepomatuje a hlavně se to tolik nesledovala. Ptala jsem se kdy ji začali rozumět jiný lidi v řeči a to bylo kolem těch šesti na zápise prý mluvila velmi slušně (do školy šla téměř v sedmi letech). Jinak neměla vůbec problém r ř spíše to bylo pořád špatně všechno a pak začala mluvit dobře (tedy pominuli že to pak zahrnovalo asi 6 hodin práce ve školce a pak cestou domu a doma :.-) Jo a ty básničky byli všechny logo prý jiné odmítala ale takové ty cvičení milovala 🙂

sisstin
autor
13. srp 2012

@sicinka no to já jsem taky ráda, že Tygr ve svých skoro pěti letech vypadá stále ztěží tak na tři roky, páč aspon nepůsobí jak největší retard 😝 u toho tříletýho jsou lidi ještě jakž takž schopný tu řeč tolerovat, kolikrát i lidi čumí (nebo mi říkaj), jak je šikovnej, když pozná hodiny nebo čísla na autobusech atd. No kdyby věděli, že už mu bude pět že 😝

lenajsek
13. srp 2012

Holky ahoj, jen dočítám, nějak nemám co psát, mám blbou náladu, ale ta s Lukáškem nesouvisí, ten mě docela překvapuje, že mu jdou i úkoly, které předtím moc neovládal...
Třeba dneska jsme po dlouhé době dělali Figuráčky od Granny, co máme půjčené z RP, krásně tam ty pidi tvary dával tak, jak mají být, i si je krásně otáčel, to ještě donedávna nedělal, já mu říkala i barvy a fakt ty tvary hledal i podle barev...
Taky po delší době na PC Chytré dítě a krásně vše ukázal, i zvuky... 🙂
Tak snad zítra na logopedii nebude zase plakat a snad tam i paní logopedce něco předvede...
Jo a když mu vždycky u schodů k nám do druhého patra připomenu, aby se chytnul zábradlí a střídal pravou levou nohu, tak to fakt už dělá sám... 😵

Jinak moc díky za vysvětlení, autismu a spojení dalších poruch... 😉

S tou výškou u nás to bude asi vždycky, on i když je hubenej, tak bude asi jeden z nejvyšších ve třídě, ve školce a tak, tak to u nás je fakt blbý, ale co naděláme... 😖

@snufi Ahoj, já bych teda rehabilitovat začla určitě, my jsme přesně v 10měs. neseděli ani nelezli a dr. nás okamžitě hnala na rehabku, teď si vyčítám, že jsme tam měli být už dřív a klidně dělat i vojtovku, že by se tím u nás třeba rozvinula i ta řeč...
My jsme cvičili jen cviky na zpevnění právě břišních svalů a zádových a svalů na rukách, bez toho to dítě prostě nebude lozit a sedět ani za nic... takže já bych to určitě hned začala řešit... 😉