Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. lis 2012

@sicinka Tygr taky, a první půlrok ve školce ty jména dětí neznal, jak píšeš, prostě to měl asi na háku 😉 ted zná všechny, i ty nové 😉

filmuska_01
21. lis 2012

@sicinka ahoj,ja len kratko priznam ze u nas je to iste len v ruzovom. 😎
moje krasne zlatovlase dievcatko s jamkami v licach nie je vobec empaticke, skor egocentricke vyrazne, hryzie a bije sa,kluden aj starsicha vacsich. Malo sa to zlepsilo odvtedy co hovori,ale aj tak je to bieda.
Mena deti tiez nevie,akurat nedavno prvy krat spomenula jedno dievcatko menom, ze jej zjedla obed tak odvtedy sa drzia za ruku na prechadzke,lebo ta mala zle papa tak jej pomaha,tak dojeda moja... 😝 .
Zistila som m, ze najma ked si nevie radu verbalne, vybavi to rucne strucne. Ak sa jej nahodu ujde naspat tak zaluje a kto by take roztomile male dievcatko nepolutoval. Hotova herecka. Prechadza jej to najma v skolke a u babky.Doma sa snazim trvat na pravidlach.Verim, ze sa to upravi do normalu ked sa bude vediet presadit slovne. Jednoducho nieje typ co bude stat v kute..
Podla mna to socialno suvisi ovela viac s recou ako sa zda.

filmuska_01
21. lis 2012

@sicinka inak s tym vlacikom to je normal reakcia podla mna, pokladal ho za svoje vlastnictvo. Lepsie je ked s nim prekonzultujes tieto veci vopred, je uz rozumny chlapcek.Len tym ako nase deti dlhsie nehovorili, clovek ich mal stal eako za babetko akoby a tak ich menej zapajame do diana a rozhodovania,aspon ja to niekdy tiez zabudam. 🤐

dezyre
21. lis 2012

@lenajsek Ne ne, my termín nemáme, to tu psal někdo jiný, tuším @lojzina, že jsou objednaní na leden? .. Já jsem psala, že se teprve budeme objednávat.

@lojzina Dostala jsem kontakt na Mgr. Jahnovou od Mgr. Smisitelové z Audiofonu a dala mě nějaký telefon na pevnou linku. Dneska jsem tam zkusila volat akorát dopoledne, a nikdo to nebral. Odpoledne už jsem nebyla potom doma ..

sisstin
autor
21. lis 2012

jako řeč s tím sociálnem extrémně souvisí, Tygr třeba fázi "moje" má fakt ani ne půl roku, to samý řešení vítězství a tyhle věci, on to má prostě posunuté...na čerty začal věřit teď, kamarády řeší až ted, a to ještě jako asi tří-čtyřleták...je to prostě furt znát, že poměr toho, co umí a zná je o moc vyšší než to, jak je na tom sociálně 😝

sicinka
21. lis 2012

Holky asi máte pravdu s tím sociálnem, ono tím jak začal jakžtakž mluvit tak já pořád čekám že to bude ok, ale ono se to ještě nějaký rok rovnat bude. On teď fakt mluví jako průměrnej třiletak, vetšinu ukolu děla minimálně k věku, bohužel to sociálno kulhá. Oni jsou mu ti kamaradi fuk, učitelka mu původně hrozila že nebude mít ve školce kamarády, to on podle mě vůbec zatím nechápe. No zítra jedeme ke kamarádce má chlapečka mladšího o tři měsíce. Už v roce byl větší a šikovnější než Dáda, tak kdybych tu zítra plakala tak dobře mi tak 🙂

sicinka
21. lis 2012

@filmuska_01 já to sním konzultovala 🙂 sám mi říkal že on je velkej kuk a tohle není hačka pro něj. Ona chyba byla ho tam vylovit (ještě v autě s tím souhlasil). Kbybych nebyla blbá a dala ho učitelce v tašce a ona jim dala k ostatním hračkám, mohli jsme si jednu scénu ušetřit. V tomto je sourozenec k nezaplacení přeci jen u nás pochopit že všechno není jeho není jen tak.

lojzina
21. lis 2012

@dezyre IP

lenajsek
21. lis 2012

@dezyre Aha, tak to jsem si spletla. A nedívala ses na net, přímo na stránky Obilňáku, kde by měl být na ni telefon?
Vy jste byli v Audiofonu? Tak tam mě už nikdo nikdy nedostane... Lukinovi tam nebyli schopni udělat pořádný finiatrický vyšetření, totálně Smisitelovou rozhodilo to, že se nechtěl nechat vyšetřit a plakal, že prý děti u toho vyšetření nepláčou... a že ve dvou letech nemám řešit to, že nemluví, že se rozmluví... o docentovi ani nemluvím, ten si pomalu ťukal na čelo, proč jsem tam s Lukinem lezla, že má dost času se rozmluvit a že všechny děti nakonec mluví... 😝 😝 😝 Říkala jsem jim, že jsme začali s VOKS a hleděli na mě jak na exota, že tím dítě brzdím, že si na ty obrázky zvykne a nebude chtít používat řeč, že se tím mluvit nenaučí... no utíkala jsem mílovými kroky pryč. Foniatrické vyšetření od nich nemáme, pak letos na podzim, o pár měsíců později, normálně proběhlo foniatrické vyšetření na Logo v Brně a úplná pohoda, Lukinovi se nechtělo z ordinace odejít... 😀 😀 😀

dezyre
22. lis 2012

@lenajsek Tak to fakt čučím, jaké máte zkušenosti. Na mě působila Smisitelová celkem dobrým dojmem, pravda je, že Staník s ní absolutně nespolupracoval, jako by byla vzduch a vůbec na něj nikdo nemluvil. Tím to vyšetření skončilo. Dál jsme se nedostali. Jen se ho zeptala, kde má vlásky, kde má oči - Staník nereagoval, pak mu ukázala zvířátko a Staník zase nic (přitom vím, že doma mě to řekne 😉 , takové věci zná) NO a pak se mě ptala na různé věci a nakonec nám doporučila to psychologický vyšetření.

franceska_cz
22. lis 2012

Ahoj všichni (všechny), jsem tu nová, na stránky mě přivedly problémy s mým synem,kterému byla ve 3 letech diagnostikována vývojová dysfázie receptivní...Je mu teď 5 let a my řešíme,jak se školou. Rýsuje se nám několik možností, buď logopedická škola v Praze, nebo normální ZŠ s asistentem,nebo normální ZŠ s individuálním plánem. Chodíme teď nyní do stacionáře na foniatrii v Žitné a chtěli jsme se s nimi poradit, oni ale neradi nějaké rady dávají, ani žádná zařízení nedoporučují - což je vcelku pochopitelné. Co nám ale řekli,že si myslí,že pro Ondráše by bylo vhodné zkusit normální ZŠ s individ.plánem. Chtěla jsem se vás zeptat,jaké máte zkušenosti s kteroukoli z variant,popřípadě zda by bylo dobré dát ho na předškolní přípravu někam do předškolního zařízení. Zatím chodí do obyčejné MŠ a po počátečním hororu se vcelku zadaptoval. Také jakékoli zkušenosti se zařízeními a školami v okolí Benešova či Prahy mi moc pomohou. Jsme teď na křižovatce, závisí na tom celá jeho budoucnost, tak prosím poraďte. Díky moc.

sisstin
autor
22. lis 2012

@franceska_cz s receptivní dysfázií buď logo škola nebo běžná s asistentem a individuálním plánem. Děti s receptivní bývají dost chytré, takže mentálně na to určitě má a mít bude. Asistentka by mu musela vysvětlovat zadání učiva a určitě i ten individuál by měl být 😉 záleží, jak má tu dysfázii těžkou 😉 škoda, že už sem asi nechodí @macci ta by ti poradila nejlíp, ona má Matyho se středně těžkou receptivní a už do skoly chodí, ale mrkni k nim na blog http://www.maccizpopovic.estranky.cz/

mvmk
22. lis 2012

@sisstin ahoj, uz jsem te jednou kontaktovala, poradila jsi mi jak otestovat s moji malou barvy, ja totiz myslela ze ona jako nevnima barvy vubec, ale kdyz jsem ji rozdelila kulicky peti zakl. barev tak priradila vsechny ostatni spravne ani jednou se nespletla 🙂 a podobne i tvary, ji totiz dela problem motorika, ale kdyz jsem kostky vzala ja a ptala se jako kam je mam dat tak taky ukazala vse spravne. Tak, ze jsi mela naprostou pravdu, ze visualne je na tom opravdu dobre. Ty jsi psala, ze tvuj malej uz od 2,5 let rozumel opradu dobre. Chtela jsem se zeptat jestli taky chapal vyznamy jako pod nad vedle atd. Moje mala je s timhle naprosto v koncich, mam sice pocit, ze to porozumeni zacalo vic naskakovat, ale je to absolutne sneci tempo.
Dnes jsem byla na neuropediatrii 😠 vysetreni probehlo hrozne chaoticky, vyrok je ADS a psychomotoricke opozdeni o cca. 6 mes. Ja s tim ADS moc nesouhlasim a mam docela strach co je pricinou.

sisstin
autor
22. lis 2012

@mvmk ty předložky po něm chtěla Krejčířova ve dva a půl,a to je uměl,neznal teda akorát "mezi",pac to jsme nepoužívali,ale to se pak hned naučil. To ADS je porucha pozornosti?

miawa
22. lis 2012

@franceska_cz Ahoj, mám kluka teď ve čtvrté třídě normální ZŠ, dyslektická třída, mají tam asistentku a má individuální výukový plán. Jinak má teda těžkou expresivní i receptivní dysfázii... Jako není to ideální situace, strašně moc věcí doděláváme doma a často proto, že on prostě nepochopí, co má dělat apod.

Jinak doporučuju navštívit PPP, tam by měli doporučit školu, včetně toho IVP. 😉

margareta76
22. lis 2012

Viete mi prosim povedat, ze ako mam zistit, ze ci syn ma lahku - strednu - tazku expresivnu dysfaziu? Kazdy nam hovori o expresivnej dysfazii, ale o stupni nikto. Mätie ma aj to, ze nase deturence aj pri rovnakej diagnoze maju dost odlisne priznaky, vobec to neviem nejako diferencovat.

@miawa: A tvoj syn prosim kedy zacal rozpravat tak, ze mu uz aj okolie celkom rozumelo.

miawa
22. lis 2012

@margareta76 Míra toho postižení se neposuzuje jen podle řeči, ale hlavně podle ostatních oblastí, které dysfázie zasahuje. To možná budou ty odlišné příznaky. 🙂 A měl by to určit psycholog, pokud ještě nemáte konečnou diagnozu, tak ti asi nikdo hned neřekne, jak je ta dysfázie těžká.

Kdy začal Maty mluvit tak, aby mu okolí rozumělo, tak možná někdy po pátem roce. Ale zase, to prostě není jen o té řeči. U něj je teda mnohem horší gramatika, výslovnost má v podstatě dobrou. Problém je, že je díky špatnému porozumění sociálně pár let dozadu, nestandartně se chová a má problémy ve škole díky těžkým poruchám učení, které k té dysfázii taky bohužel patří.

hrusti
23. lis 2012

@mvmk U nás chtěla Kr. předložky ve 2 a 3/4, když jsme tam byli na 1. vyšetření. Stejně jako Tygr od @sisstin neuměl můj syn mezi 😀

mvmk
23. lis 2012

@sisstin ahoj, ADS je porucha pozornosti bez hyperaktivity, ja mam ale pocit ze oni jakmile si nejsou jisti co je pricinou tak proste nalepi diteti ADS nebo ADHS a je to. Ja mam totiz moc velky strach ze je eventuelne nejaky atipicky autismus pricinou. Ale to je moje domnenka. 😒
Ono poslednich 6 tydnu se zlepsila opravdu pasivni slovni zasoba 🙂 . Ted uz opravdu ukazuje ty veci co po ni chceme a vetsinou se nesplete.
Ale cteni nejake knizky nebo i vlastni popis deje s obrazku,na to ona nema zadnou trpelivost, ponevadz tomu 100% nerozumi. ☹

abbie
23. lis 2012

@mvmk no a nie je to ADD a ADHD? 😕

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk aha, takže česky ADD 😉 no nevím, zda se to u takhle starého dítěte dá posoudit, spíš si myslim, že teda moc ne 😕 protože právě když dítě nerozumí, tak se ani nesoustředí. To mám u jednoho mýho klienta s těžkou receptivní, on taky vyfasoval těžký ADHD, než byli u Krejčířový, jenže on se prostě nesoustředí, když nechápe to zadání nebo je to úkol, kde je o tu řeč, jakmile má jasně daný úkol, tak vydrží naprosto normálně k věku 😉 Jinak čtení knížek a popis obrázku nebaví Tygra doted, teď chce číst krátké komiksy s obrázky, ale běžná kniha je furt téměř nula bodů a popis obrázku je, že rychle, aby to měl za sebou, vyjmenuje, co tam je jednoslovně, max. dvojslovně a zdrhá 😅

@margareta76 jak píše Martina, míra tíže dysfázie se podle řeči moc neposuzuje (respektive menším podílem), ale právě dle toho, jak má dítě zasažené ty ostatní složky vývoje. Tygr má lehčí dysfázii, čili ted čerstvě v pěti letech je v kognitivních dovednestech jako vrstevníci a to ještě na takové vyšší hranici 😉 Ale právě ted dělám s šestiletou dysfatickou holčičkou a ta ji má těžkou, a oproti Tygrovi je to nebe a dudy. Nejhorší má to zrakový rozlišování, tam je tak na úrovní tří let a v něčem ještě mín - Logico neskutečnej problém, lehký puzzle problém apod. Prostě celkově je tak na úrovni 3-4letáka max., ale rozumí opravdu k věku, s tím problém není. Dle Krejčířový mentální retardaci nemá, ten deficit je opravdu způsobený těžkou dysfázií 😉

mvmk
23. lis 2012

@abbie no unas je to doslovne aufmerksemkeit deficit syndrom ADS a odpovida to ADD je jsem se dozvedela od sisstin

mvmk
23. lis 2012

@sisstin no ja mam presne takovy nazor jako ty, jelikoz vim ze ona se soustredit dokaze a to u nekterych cinnosti docela dost dlouho. On tenhle pan doc. diagnostikoval taky ADHD u jednoho chlapce co chodil s mym synem do prvni tridy, cpali do nej Ritalin, a ten kluk byl cim dal tim agresivnejsi, plival na ucitele kopal je atd, deti s nim nemohly vubec vydrzet a po pul roce ho dali do zvlastni skoly. Vsechny mamy kroutily hlavou jak je nevychovanej vcetne mne 😝 . No a potom jsem pozdeji mluvila s jeho maminkou a vyklubal se s toho vysokofunkcni autizmus, tak ze chudak dite za to vubec nemohlo.
Mne by docela zajimalo jak Krejcirova ty 2,5 lete deti testuje. Protoze mne se ten jeho system vubec nelibi, a to jsem ta stravila skoro 2 hod. 😝

franceska_cz
23. lis 2012

@sisstin Ahoj, moc děkuju za odpověď, macci znám, i jsem jí tam už napsala,ale neozývá se,třeba zajde a odepíše 🙂 Jinak se ptám proto,že jsme byli celkem už rozhodnutí dát ho do logo školy,ale právě v Žitné muži řekli,že by byla vhodná běžná ZŠ a asistent prý není )úplně dobrá věc a prý logo škola neodpovídá základnímu vzdělání - tak jsem trochu zmatená a zjišťuji informace.Jinak syn kromě dysfázie je mentálně úplně v pořádku,sociálně je to slabé,ale už to celkem ve školce mezi dětmi zvládá.

sisstin
autor
23. lis 2012

@franceska_cz hele, to je kravina, logo škola je prostě základka s normálními osnovami, jen je to víc zaměřené na tu řeč a měli by umět pracovat s dětmi, co mají SPU. Samozřejmě záleží jako u všech škol na kvalitě výuky, takže to bych si ověřila dopředu. Třeba logo základka v HK, kam chodí Hanička od Hanky, tam snad jedou ještě rychleji než na běžné škole, na začátku prvního půl roku už uměla Hanička dost pěkně číst, v druhé třídě maj normálně čtvrtletky z matiky i z češtiny bodované, tak to jsem docela čuměla. Takže určitě by to nemělo být tak, že logo školy jsou pro děti se sníženým intelektem. Ale právě u té receptivní není až takový problém s tou expresí, jako s porozuměním, a to je asi fakt lepší ta běžná škola.

@mvmk hele, my tam byli poprvý v 27 měsících a úplně v pohodě. Sedíte za stolem, ona naproti vám a ty s dítětem na druhé straně, a prostě zadává úkoly, jede od nejlehčí úrovně až tam, kam to dítě zvládne....testuje porozumění, slovní zásobu, adaptační dovednosti, všechny ty kognitivní složky prostě. Je to formou hry a fakt všechny děti tam spolupracují, nebo teda aspon v rámci možností, je to určitě vždycky lepší než kde jinde 😉 ona fakt jen zadává ty úkoly a dítě sleduje ostřížím zrakem 😅 😅 😅 😅

deina
23. lis 2012

Celkom by ma zaujimalo, kedy sa vlastne da urcit, ci dieta ma alebo nema ADD. My mame v papieroch z beznej prehliadky ADD uz od 2 rokov, ale to je, myslim si, len nazor nasej pediatricky a ona asi nebude ta prava na diagnostiku. Mne sa zda, ze odkedy sa Mates skludnil, tak dokaze krasne spolupracovat a vie sa pekne sustredit (na aku dlhu dobu by sa 3-rocne dieta malo vediet sustredit?). Aj na terapii pekne tu hodinu vydrzi, samozrejme, terapeutka mu cinnosti strieda a do istej miery ho nechava, nech si sam vybera tie cinnosti. Ked nieco robime za stolom doma, tak 15-20 min vydrzi (malo? ok?).

No a kedze moje deti akosi nepasuju do normy, tak aj Misko ma od pediatricky ADD, avsak ona este nevie, ze ma od Janosikovej VFA. Ta hovorila, ze vobec nemusi byt ADD, ta jeho nepozornost moze byt sposobena VFA (moze?) a moze byt dost vyberova - cim asi myslela to, ze on sa vie sustredit vyborne na to, co ho bavi a na ostatne kasle. 😝

sisstin
autor
23. lis 2012

@deina no to je právě to, že nemají poruchu pozornosti, ale autíci se soustředí jen na to, co je baví...a děti s poruchou porozumění zas jen na to, čemu rozumí 😉 dítě s ADD se nedokáže soustředit ani na činnosti, které jsou jeho oblíbené...

sisstin
autor
23. lis 2012

@mvmk a vím, že Krejčířová vyšetřuje i 9m kojence, ono v podstatě každé dítě je vyšetřitelné v kterémkoliv věku, pokud ten diagnostik má dobré znalosti vývojové psychologie a ví, jak děti určitého věku reagují na podněty 😉

deina
23. lis 2012

@sisstin, takto nejako som si to aj myslela... ale neda si to ta pediatricka odo mna vysvetlit. 😅 (s Matkom, ocividne mi neveri, ze sa to dieta vie aj pekne sustredit, asi jej ho raz nahram na kameru)

sisstin
autor
23. lis 2012

@deina no v tomhle se sekla i celkem dobrá psycholožka, tohle je fakt dost těžké na diagnostiku a musí ji dělat fakt člověk zkušený. Protože z toho, že on mu předloží tři věci a ani u jedné se dítě nesoustředí, se to poznat nedá 😝 a určitě se to dává až kolem třetího roku, kdy by dítě už tu pozornost mělo mít vykrystalizovanou, dřív je to podle mě i blbina, to max. nějaké podezření....jinak soustředit se 15-20minut je v jeho věku naprosto normoš 😉