Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
29. bře 2013

@sisstin myslela jsem ten nácvik slabik, to co píšeš, tak on je tygr zvyklý na logo navíc je o kus starší, mě to přišlo docela na zblbnutí se to takhle učit. Ale když to jinak nejde, smysl to dává. Jo a ještě ty rýmy má dávat dohromady předškolní dítě? Já jsem prý v pěti dávala dohromady jednoduché básničky, ale to už jsem uměla rok číst....

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka hele, děláme jako jen jedno písmeno denně, max. dvě, takže to zabere tak 10minut, možná ani to ne 😉 tyhle shluky 😉

jo a rým by teda mělo poznat dítě v těch pěti, to jako nebylo, že to měl vymýšlet z hlavy, ale měl tam 4 obrázky (vždycky dva a dva se rýmovaly) a když prostě dítě ten obrázek pojmenuje, tak pozná, co se rýmuje. Tygr to sice řekl dobře, ale ptám se ho" rýmuje se pes a les?" A on, že ne 😅 😅 😅 tak mu říkám "pes, les, pes, les" slyšíš to...a on, že jako neví co má slyšet 😅 😅 😅

sicinka
29. bře 2013

@sisstin jestli to nebude tím že je to chlap těm hot básničky nic neříkají. I když třeba Dáda si když se učíme říkáme básničky tak nahrazuje slova a považuje to za strašně vtipný že tam říká nějakou koninu, ale pravda že se mu vlastně rýmuje, minimálně má to slovo stejnou koncovku. Mámo táto v komoře je bič....

lenajsek
29. bře 2013

@sisstin Teri, to jsem ani nevěděla, že existuje sešit od Bednářové, sluchové vnímání, to bych asi ráda pořídila...
Myslela jsem, že to Tygrovi jde?

A díky za info o těch slovech, nám nejdou slova, takže fakt zkoušíme po slabikách, to vlastně dělá i na logopedii... a hodně vytleskáváme, myslím že to mu hodně pomáhá, i když to jde docela pomalu...

jinak Lukin taky nemá imaginární hru, hraje si mechanicky, nebo jak píše Terka, chce dělat úkoly, různý hry od Granny, puzzle, staví třeba kostky, jezdí s autama, vláčkama a pod... teď je teda jeho vrchol, že dá do auta nějaký postavičky třeba zvířátek a jezdí s nima, ale prostě to nekomentuje, spíš mu já musím říct, aby to tak udělal, samotnýho ho to napadne málokdy...
A Lukin začal hodně napodobovat až po tom roce a půl, spíš ke dvěma letům a teď má hodně nápodoby, kterou užívá místo slov... telefonování je samozřejmě nejoblíbenější.

A když dává napít nebo něco dá do pusy nám rodičům, to je taky považováno za imaginární hru, nebo to ani není hra?

sisstin
autor
29. bře 2013

@lenajsek no jako sluchový vnímání má poměrně slušný, slyší první i poslední hlásku, rozloží lehčí slova na písmena, pozná podobně znějící slova atd, ale jako rýmy fakt nedává 😅 😅 😅 jinak já si to stáhla na ulozto to sluchový vnímání a tisknu si to rovnou po listech 😉

@sicinka Tygr právě umí básniček hodně (i když nerad na požádání), on to podle mě fakt prostě neslyší 😕

lenajsek
29. bře 2013

Tak moc díky, jdu hledat 😉

abbie
29. bře 2013

ja som presvedcena, ze ak je expresivka lahka, tak neni problem vystudovat VS, je mrte ludi, ktori maju dyslexiu a su na VS

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie no ony ty dys poruchy získané z dysfázie jsou úplně jiného rozměru než "normální" dys porucha 😉

abbie
29. bře 2013

@sisstin no ja urobim vsetko preto, aby sa na tu VS dostal, aj keby neviem co bolo ... ked to zvladne dieta s adhd, tak musi aj on

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie no já od té doby, co chodíme na setkávání rodičů dysfatiků a jsou tam holky, co maj už pubertální i téměř dospělé děti, i děti školního věku, moc optimistická nejsem 😉 já si fakt žádné vysoké cíle nedávám, je mi to jedno, hlavně, at je spokojenej 😉

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie spousta dětí ani ve čtvrté třídě nečte s porozuměním, a to to jsou děti s lehkou expresivní atd. 😉 Ona to jako sranda fakt není a školský systém na dysfatiky a dys poruchy plynoucí z VD fakt připravený není 😉

abbie
29. bře 2013

@sisstin no inak ja si neviem predstavit, ze by Tygr VS nedal, ved on je strasne sikovny, proste mu to pali ... tie poruchy ucenia sa daju v tejto dobe lepsie riesit, su rozne centra na to, doucovatelia, uz teraz ma clovek problem bez VS, neviem si predstvit, co bude za 20 r., to proste bez VS bude clovek uplna 0, ja to proste takto vidim no 😔

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie ono celkem zásadní je právě to čtení a psaní, čtení s porozuměním je dost problém, bez toho v podstatě se nenaučíš jako nic 😉 furt ti to bude muset někdo číst, dysfatici mají horší pamět, každý nový slovo je problém na vyslovení a na uložení do aktivní slovní zásoby, čili přírodověda, dějepis, zeměpis atd. 😉 Ono nejde tak ani o výšku IQ, jako právě o ty těžké dys poruchy, které jsou fakt úplně jinde, než u dítěte s dys bez VD 😉

sisstin
autor
29. bře 2013

další problém je, že pokud je dítě osvobozené z cizího jazyka, tak mu to uzavře cestu i na učnovský obor, bez jazyka prostě nejde dál studovat.....a dysfatik a cizí jazyk že 😝

sisstin
autor
29. bře 2013

bohužel nejsou šikovní ani na ruce, takže nějakej obor na zručnost taky nic pro dysfatika.....on si málokdo uvědomuje, jak je to opravdu vážná a těžká porucha, která toho danýho člověka omezuje fakt celej život 😉

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie jako na diskuzi jsou asi dvě děti, co už studují SS a mimo češtiny a jazyka nějaké velké problémy nemají, z těch mají prostě 4 s odřenýma ušima....ale jsou to spíš výjimky, většina dětí má obrovské problémy už na ZS 😉

sisstin
autor
29. bře 2013

no však nebude to tak dlouho trvat, a budu vám sem psát, jak to jde u nás....já teda furt doufám, že vyjde ta Montessori základka a nebude to tak strašný, ale kdo ví 😉

abbie
29. bře 2013

@sisstin vies ako jeden autista rozpraval po anglicky u logopedicky 🙂 kamoska ma tiez vadu reci, strasne tazko sa uci, ale na vysku sla, i ked vela opakovala, ale dala to, bola tlacena rodicmi no, proste musela ... pred 30r. sa to oznacovalo ako retard reci 😀
ja som cisto zacala rozpravat ako 5 rocna, dovtedy mi nikto nerozumel, najhorsie som na tom bola na zakladke, slovencina, matika, mam miernu dyslexiu, dyskalkuliu, ale vsetko sa to zlomilo tak 6. triede, tam uz bolo vsetko v pohode a aj na vysku som sla 😉 len zalezi na tom, v akej miere budu tie poruchy ucenia, ked v miernej, tak sa vsetko da zvladnut, len rodicia musia tlacit na to dieta ... viem, ze to ma maly po mne a fakt dufam, ze tiez len v miernej forme

sisstin
autor
29. bře 2013

@abbie tak jako určitě je možný, že dysfatik VS mít bude, ale prostě já radši nemám přehnaná očekávání a bůh ví, co bude, momentálně se soustředím na zvládnutí ZS 😉

dezyre
29. bře 2013

Ahoj holky, tak jsme dnes byly u Jahnové a popravdě jsem trochu na rozpacích 😖 Dneska to "vyšetření" Staníka trvalo snad třičtvrtě hodiny a potom si nás zavolala dovnitř. Staník tam pěkně pořád seděl u stolečku a před sebou měl prohazování tvarů. No a jakmile jsme přišli tak se hned zvedl od stolečku a šel se přehrabovat do krabic s hračkama. Jahnová mu řekla, že s těmato hračkama si už hrály a že je má nechat a hrát si s těma vedle. Staník absolutně neposlouchal, udělal tam strašnou scénu, jako hrůza. Teď my s manželem jsme vůbec nevěděli jestli máme už zasáhnout, nebo ho pořád ještě zkoumá, vůbec jsme nevěděli co máme dělat. NO a pak docela dost dlouhou dobu tam plakal a ona nám vykládala, připadlo mě, že tak trochu zkoumá i nás jak se zachováme. Určitě jsme propadli, protože jsme se oba báli cokoliv udělat aby to nebylo špatně 😅 Ona nám povídala, že byl celou tu dobu hodný, všechno, no a až teď teda, tak jí manžel povídá, že se předvádí před náma, že to prostě zkouší, tímto si docílit svého. No a ona povídala, že si není jistá, zda se předvádí, že jí připadne, že občas nerozumí (objev na druhém vyšetření, když jsem jí to říkala už na prvním sezení, že mám pocit, že nerozumí a závěr z prvního vyšetření Staníka byl ten, že on rozumí). Ale tak dobrý. No a pak nám jako říkala, že to čemu očividně rozuměl, tak prostě udělal ve vteřině, něco udělal až ho navedla ukazováním a něco teda ne.. (konkrétně co dělal nám samozřejmě neřekla). Potom povídala něco v tom smyslu, že to se Staníkem až tak špatně nevidí. No a co mě teda hodně zarazilo, tak jsem se jí ptala, jak to vidí ona, jestli prostě z jejího pohledu udělal od minule pokrok, tak řekla, že ne. No a za celou dobu řekl jen jediné slovo, a to když stavěli z kostek a Staník je zboural, tak řekl "bum" 😅 a měl z toho ohromnou radost.. Jako z toho jsem docela zklamaná z toho, že prostě ona pokroky nezaznamenala, protože doma ty pokroky prostě vidím. Sice ani né tak v mluvě, jak právě v tom porozumění. Určitě ho nemá prostě ještě k věku, ale oproti tomu co jsme tam byli minule tak se za ty tři měsíce změnil dost .. Tak jsem z toho taková docela skleslá..

sicinka
29. bře 2013

@dezyre ahoj a nebudete z toho mít nějakou zprávu? Jako věta že to tak špatně nevidí mi přijde na opakované hodinové vyšetření docela málo - neříkala na co to třeba vidí nebo tak? Co bude dále - nějaké další vyšetření?

dezyre
29. bře 2013

@sicinka Právěže žádnej závěr neříkala, že mu prostě dáme ještě čas. Zpráva zatím nebude, máme přijít v červnu. No a pak už nám doporučí logopeda a tak.. Ale to říkala už po prvním sezení, že po druhém vyšetření nám doporučí logopeda a dá zprávu.. Právěže žádný závěr nic moc neřekla..

sisstin
autor
29. bře 2013

no a holky, je to tu...Tygr čumí na Minimax, tam nějaká pohádka...a Tygr zpíval s nima tu znělku..."poleeeeť seeee mnouuuu, dál a dááááál" a najednou Tygr doplnil "do predeeeleeee" 😝 ehm, no nic 😅

dezyre
29. bře 2013

Holky, jak tu občas řešíte ty Ipady, tak jsem se chtěla zeptat.. Staník asi dostane na narozeniny od babiček svůj vlastní a já se v tom vůbec nevyznám (a manžel nemá moc představu) a chtěla jsem se zeptat, jaký je dobrý a aby tam jeli i ty různé aplikace na učení 🙂 Anebo jaké máte vy a jak jste spokojené..

kajiszek
29. bře 2013

Nelinka dneska začala volat na tátu "tatáááá" 😀 A máma furt nic... Ani když se zeptám, kde je máma, tak na mě neukáže a nekoukne se, kdežto táta hnedka... Achjo, to je potvora 😝

sisstin
autor
29. bře 2013

@dezyre no pokud chceš fakt nejlepší na učení, tak určitě Ipad 😉

sisstin
autor
29. bře 2013

@dezyre respektive tabletů je xy značek, ale mají operační systém Android, kterej zrovna pro AAK a různý aplikace pro děti není nejlepší, jako samo je tam něco taky, ale málo. A druhej typ je Ipad, kterej jede na svým operačním systému, ale samozřejmě cenově je už trošku jinde 😉

martuulka
29. bře 2013

Zkoušeli jsme ty naučné kartičky a bez úspěchu. 😠

krystalka
29. bře 2013

@kajiszek - neboj, to přijde...ale cítila jsem to tenkrát stejně - Jiřík mi poprvé řekl "máma" až ve 3 letech, táta a babi říkal už o dost dřív...taky mě to trochu mrzelo, ale dočkala jsem se... 😅

sisstin
autor
29. bře 2013

@martuulka no to jako nepočítej, že mu to předložíš a on bude nadšenej 😉 nejdřív musíš začít třeba jen se dvěma, ono to jako asi bude trvat 😉