Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kajiszek
10. dub 2013

@sisstin No už mi zase nic není, to byla asi jen ranní rýma 😀 Já už mám taky všecko domluvený a těším se, že vás poznáme osobně, tak bych to taky nerada rušila. To bude ok, teďka už jsem fakt zase v pohodě. Manžel vytrvale umírá, zalezl nahoru do pracovny (má tam gauč a TV) a od rána ještě nevylezl 😀

sisstin
autor
10. dub 2013

@kajiszek Tygr už se na Nelu těší, že to je holčička a malá, to mu vyhovuje 😅

mvmk
10. dub 2013

@kajiszek to je tvoje malinka tedy dost sikulka, asi bych si ani tolik vrasek nedelala, male zbyva uz jen par mesicu do cervence kdy bude mit 3 roky, a barvy ted zasadne blokuje, nechce je ani tridit ani rozdelovat. Momentalne vsechno pocita, eins zwei 😎 , otaci si ktomu i prstiky. A 3 slova tydne si myslim, je docela slusne, na to ze mas pocit, ze uplne nerozumi. Mozna se najednou rozjede jako tvuj Vojtisek. U nas na ten rozjezd uz moc neverim, vsichni sice cekaji na ten spasny 3 rok, ja mam zas docela hruzu, kdyz jde tak pomalu, ze uz ji ten 3 rok asi moc nevytrhne. 😝 😝

mvmk
10. dub 2013

@sisstin skoda, ze jste se nesmluvily minuly tyden, stodulky je taky jedina cast, kde nezabloudim 😅 Jinak hledam i Auto na parkovisti, nulova orientace.
Tak si to hezky uzijte holky 😲

kajiszek
10. dub 2013

@mvmk Škoda, já ani nevěděla, že budeš v Praze, tak příště třeba... Jak často jezdíš domů? Jinak s Nelou nevím, nebejt toho porozumění, tak si vrásky nedělám, to mluvení má sice opožděný, ale zase fakt tolik dětí má OVR, že by mě to až tak neděsilo... Ale u nás fakt i jednoduchý věty jsou o ničem v tom porozumění no... Ale zase furt lepší než ve 22 měsících, kdy neslyšela ani na jméno a nechápala nic že...

@sisstin No Nela nemá šajn, že někam jedem, stejně by mi nerozuměla, kdybych jí to řekla 😅 Ale tak dětský koutky má ráda, jen asi bude mít pomalej a vzteklej rozjezd, jelikož pravděpodobně usne v autě, tak než se vzpamatuje...

sisstin
autor
10. dub 2013

@kajiszek tak jako v jejím věku by taky rozuměl prd 😅

sisstin
autor
10. dub 2013

Abeceda - první hláska ve slově (ipad)

https://www.youtube.com/watch?v=-7A_BFu75Dg
martuulka
10. dub 2013

@kajiszek
kolik je dcerce měsíců, prosím tě? M. bylo 26.m. Stejně jak píšeš, mluvení počká, taky mě trápí to porozumění. A podle čeho určuješ ten počet slov, které umí, to umí ukázat na kartičce? 😕

sisstin
autor
10. dub 2013

@kajiszek mně přijde, že po ni chceš nějak moc, jako na názvy barev má času habakuk 😉

hrusti
10. dub 2013

@kajiszek Neli je šikula. Honzík zvládnul barvy až někdy kolem 2 a 3/4 a doted si plete fialovou a růžovou 😀
No já už začínám taky trošku panikovat, protože malá nějak slova extra nepřidává. Občas z ní něco vypadne, ale říkám si, že už by mohla mluvit víc 😅 😅 😅

hrusti
10. dub 2013

A jedna oddychová hra pro prcky. Manžel to stáhnul Honzíkovi včera a moc se mu to líbí 😀
https://play.google.com/store/apps/details?id=c...

sicinka
10. dub 2013

Holky já furt vyhlížím jak dopadli @lenajsek, ale pořád nic. No jako Dáda neumí barvy pořádně dotěď tedy pokud je budu ochotna nazývat okurkovou, sluníčkovou, prasátkovou atd pak je tedy umí 🙂

sisstin
autor
10. dub 2013

@sicinka mají dysfázii, asi expresivní, ADHD a dysartri 😉

dezyre
10. dub 2013

@sicinka přesně jak píše @sisstin, s tím že Leňa psala, že jim vyloučila autismus..

sicinka
10. dub 2013

@sisstin tak to jsou pořád dobré zprávy to čeho se nejvíc bála se vyloučilo, s tím mluvením to holt asi bude chvíli trvat, ale furt dobrý 🙂 @dezyre také děkuji za info.

hrusti
10. dub 2013

@sisstin
@dezyre Tak to jsou dobré zprávy!

abbie
10. dub 2013

to sa tesim, ze im autismus vylucila, ale skoda toho ADHD no 😒 ale som prekvapena @lenajsek nespominala, ze by jej maly bol hyperaktivny a nevedel sa sustredit ...

dezyre
10. dub 2013

Čau holky, chtěla jsem se zeptat ještě ohledně těch aplikací na ipad. Teď jsem si chtěla zkusit stáhnout nějakou free a chtělo to po mě číslo karty a tak.. to musím vyplňovat, i když je to zdarma????

kajiszek
10. dub 2013

@sisstin No ty barvy mě samotnou překvapily, že si je pamatuje... Já to zjistila celkem náhodou u iPadu, že už jí to jde... Jinak jsme se je nijak cíleně neučily. Spíš prostě nevím, jak ji pomoc, aby rozuměla běžný řeči, ale asi to prostě bude muset odposlouchat. Dneska začala maličko napodobovat pohyby u říkanky o bramboře.

@martuulka Nelince byly dva roky před necelým měsícem. Jinak slova počítám ty, co říká, co se týče věcí, co umí ukázat, tam je ta slovní zásoba určitě větší, docela hezky a rychle se teďka je schopná naučit ukázat nový slova na obrázku. Ona se fakt hodně srovnala za poslední tři měsíce, ale tak prostě na věty typu "na stole je jablíčko, podej mi ho" atd, kouká a nechápe... Zrovna to jablko jsme zkoušely už nevím kolikrát a zatím nic no. Když ji posadím ke stolu a řeknu "kde je jablíčko", tak ho ukáže, to samý třeba pomeranč. Ale třeba "dej pomeranč do misky" taky nic, a taky to trénujem dlouho. Nebo třeba "podej botičky" udělá, jen když má ty boty vyloženě u nosu, jinak ne... Ale tak já doufám, že se to časem zlepší, musí to prostě časem nějak pochopit.

sicinka
10. dub 2013

@dezyre bohužel jo, dokonce musíš mít na účtu i nějaké peníze, oni to prý používají kvůli autorizaci karty. Je dobré si na kartě kterou takto používáš nastavit v internetovém bankovnictví nebo na pobočce nějaký limit pro platby přes internet, je tam určité riziko zneužití (ale to u všech plateb přes internet třeba když platíš na nějakém slevovém portálu kartou). Ale nemusíš se toho zase nějak moc bát vem si že kartu tam má zadanou skoro každý majitel nějakého apple zařízení 🙂

sisstin
autor
10. dub 2013

@dezyre jo,appstore vyzaduje aktivni kartu i u free 😉

dezyre
10. dub 2013

@sicinka @sisstin teď ještě vyzkoumat, jestli moje karta projde 😀 😀 😀 Zkusím to tam zadat a uvidím. No a je ještě nějaká možnost odkud něco stáhnout, kde to po mě nebude chtít údaje o kartě, když je to zdarma???

sicinka
10. dub 2013

@abbie ono to asi nemusí být definitivní, taky se ty děti chovají u vyšetření trochu jinak než v domácím prostředí. Dáda se třeba choval u prvních úkolůl tak že hned zmiňovala problém s pozorností, ale pak se srovnal a bylo vidět že se umí soustředit. Třeba u @hrusti taky prý měli hyperaktivitu a teď se zklidnil a už tam není. Ono se ti děti do určitého věku asi můžou změnit.

sicinka
10. dub 2013

@dezyre já myslím že ne, nicméně můj ipad je záhadný jelikož mi skončila platnost karty a stahuji vesele dál, ale tak nějak nevím jak je to možné 🙂

dezyre
10. dub 2013

@sicinka no nic, jdu zkusit tu svoji kartu a uvidíme jestli to projde nebo ne 😅

lenajsek
10. dub 2013

Holky ahoj, dostávám se na koníka až teď... Vidím, že Terka to už sem napsala, i Lenča, tak moc díky...

Tak Krejčířová naprosto vyloučila autismum, že je podle ní i spíš anti autistický, má pěknou neverbální komunikaci, ssice slabší oční kontakt, ale že jí to přijde hlavně díky tomu ADHD.
Má teda pořád dysartrii, což teda bude mít asi hodně dlouho, dysfázii (zatím nespecifikovala jaký typ a jak závažný, ale spíš se jí jeví jako expresivní, že porozumění by tam až tak zasažené být nemělo) a to ADHD.
Ještě nemám zprávu v ruce, takže si to vše přečtu až tam pořádně, co k tomu ještě napíše. ADHD jsem tak trošku tušila, spíš jsem si teda říkala, že možná dá poruchu pozornosti, ale uvidím, co bude ve zprávě.
U něj je to prostě nesoustředěnost, emoční labilita, častá plačtivost když se nedaří, pomaleji si zvyká na změny a pod. a taky chvilku neposedí v klidu, potřebuje neustále něco "dělat", těkat z jednoho úkolu na druhý, když se něco dělá delší dobu, ztrácí pozornost, třepotá těma rukama, otevírá ty skříňky... prostě se po chvilce začne nudit a začne to dělat.
Říkala, že kdyby víc mluvil, dokázal by se víc slovně projevit a tady ty projevy by postupně ustupovaly, ale to on prostě nedokáže...

Jinak školku určitě doporučuje, ale vzhledem k tomu, že u nás ve Slavkově v obou školkách, kam jsem dala přihlášky, je větší počet dětí (v té logopedické cca 17 a dvě učitelky, v té křesťanské cca 22-25, dvě učitelky a pedagogická asistentka), tak by k sobě potřeboval asistenta, ani ne tak kvůli tomu nemluvení, spíš kvůli té hyperaktivitě...
Zítra hned zavolám do SPC, jak jsme dopadli a v pátek tam máme k nim přijít, tak doufám, že i od nich nějakou podobnou zprávu dostaneme a pak by snad školka toho asistenta Lukáškovi zajistila...

Takže tolik o nás, spadl mi velký kámen ze srdce, že to není autismus... blbý je, že má tu poruchu pozornosti a je asi hyper, že o to bude těžší s ním reedukovat, ale nějak to musíme zvládnout, Kr. nám popřála pevný nervy... no, budu je potřebovat. 😀
Ale že prý nemá narušené sociálno, ani intelekt, tak snad se časem ta řeč někdy rozjede, aspoň trošku...

Moc díky, že jste na nás myslely, pomohlo to!!! 😉

martuulka
10. dub 2013

@kajiszek
jéé, to je šikulka. No, M. teda 50 slov neříká. Podstatná jména, tam snad nic, říká slovesa, příslovce, zájmena Já si to začínám postupně zapisovat, co říká a co ukazuje, ikdyž teda neukazuje vlastně na nic, jen na nos a pusu. 😠
Ale rozumí "přines mi to", "dej mi to " (u věcí, které drží v ruce pochopitelně) a hlavně "pojď za maminkou" "malá", paci paci""pápá", "táákhle veliký, dej pusinku". Říká o sobě občas "já".
My zkoušíme pomaličku ty dva týdny a nějaké kde je jablko a kde je hruška, na to vůbec neraguje. O víkendu jsme mu to ukazovali celý večer a nic. Neukáže.
Slova už po nás začíná pomalu opakovat.

kajiszek
10. dub 2013

@martuulka No jí to porozumění a ukazování naskočilo fakt až před druhým rokem, do tý doby jsem jí milionkrát učila ukaž kočku atd, že jsem jí dala dva obrázky před sebe, aby ukázala, ale vůbec nic. Pak jí to najednou seplo a začala ukazovat a podávat spoustu obrázků a věcí... Takže pokrok rozhodně byl a velkej, teďka se zaměřuju na jednoduchý věty, ale to zatím nic moc no.

hrusti
11. dub 2013

@lenajsek Leni, to ADHD nemusí být konečná. Ještě je malý a může se srovnat. Honzík ho měl v 1. zprávě taky sklony k hyperaktivitě a za ten rok se hodně zklidnil, takže nám to tam ted nedala ... jak psala @sicinka. A doufám, že ted po tom cvičení motoriky se ještě trošku zklidní 😉

dezyre
11. dub 2013

@kajiszek Náhodou je Nelča borka 😉 Staníkovi ukazování a zájem o věc naskočil až někdy ve dvou a třičtvrtě 😅 Ale už je to bomba .. Jde vidět, že se fakt lepší.. Řeč teda nic moc, ale prostě spolupráce, zájem o věci. Teď má obrovskej hit knížku s magnetkama - Na stavbě. Tak to vytahuje třikrát denně, pořád přikládáme, povídáme u toho.. Jo a včera jsem u Staníka zaregistrovala pokrok s puzzlíkama. Máme takový ty puzzle knížky - v Albertu je měli ve slevě za 79 Kč jednu a je tam pár obrázku a puzzle ze 6-ti kousků. Tak se Staník vehemetně snaží a daří se mu. Ale občas mu to i ujede, že prostě zapresuje puzzle, který do sebe nesedí a ohromě se raduje jak to má správně a nedá si vysvětlit, že to tam nepatří, protože ten obrázek nedává smysl ☹
Jinak já jsem teď nadšená, že mu naskakuje snaha o volání osob a před časem to "jo" (ve Staníkově podání "to") 😅
@lenajsek Leni, já si myslím, že jste dopadli výýýborně. Mě se náhodou zdál Lukášek úplně v pohodě - teda ne jako autista. Byl v herničce takovej hodňoučkej, pěkně si hrál, pořád se tě chodil "ptát" a prosit jestli může. Takovej klidňounkej, ani na to ADHD mě připadl 😅 Ale tak je fakt, že já jsem ho viděla jen mezi hračkami a ne jak se chová, když spolupracujete, anebo tak.. 😅 Každopádně jste dopadli dobře, sice to bude boj, dřina a stát hodně nervů, ale dáte to. Hlavně, že není narušené IQ. Určitě se srovná a zařadí se mezi vrstevníky 😉