Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ladida.l
20. lis 2013

Kartičky a obrázky zkouším, ale u nás totální ignorace. Zkusím tu úplatu, jak psala sisstin. Připadá mi, že lépe rozumí , když přeháním neverbální projev a používáme asi 10 znaků a to mi taky připadá, že rozumí lépe. Jinak u nás dnes byla raná péče TamTam a rozebírali jsme poslední vyšetření na foniatrii a podle té pracovnice, by měl Tomáš podle výsledků SSEP (vyšetření sluchu) řeči rozumět, ale nerozumí 😔 😖

lenuskin
20. lis 2013

@bosorka37 Jsem na tom podobně, mám doma udělaných pár kartiček a zatím bez odezvy.
Dělám to tak, že ukážu na obrázku pití a vrazím mu pití. Ukážu Brumíka a vrazím mu Brumíka atd.
Zatím zpětná vazba nebyla, ale já to zatím praktikuju necelých 14 dní. Do téhle doby jsem do něj drtila, říkánky, zpívala jsem a hrála na klavír, chodila po baráku a ukazovala, každou činnost komentovala, ale nic nebo téměř nic. 😝
Hodně mu říkají fotky, protože na fotkách, na otázku, kde je máma, kde je Milda apod. ukáže. Ne pokaždé, ale převážně jo. Fotky jsou pro něj prostě realita.

lenuskin
20. lis 2013

@ladida.l A jaký znaky, prosím?

kajiszek
20. lis 2013

No já jsem na to zvědavá... Ona Nela je fakt taková normálnější, než byl Vojtíšek no... Vojta zase klamal tím, že mluvil fakt jak kafemlejnek, věty v roce a půl atd... Ale ve výsledku to byl daleko, ale fakt daleko větší mimoň než Nela a dodneška jsou s ním mnohem větší problémy ve výchově a ve všem... Takže kdyby mi někdo nabídl školku pro Vojti ve věku Nelinky, okamžitě bych to zavrhla. Nela je protě schopnější, ale holt taky není úplně "normální" 😝 😝

Jak tu někdo psal, že člověk s jedním dítětem nemá to srovnání... no já srovnání mám, obě děti jsou podivíni, jen každej jiným směrem 😝 😝 😅 😅 😅

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin on toho Brumika ake musii ale fakt chtit tak, ze ti proste tu karticku poda, klidne jeho rukou a hned mu ho dat. Nesmi mu to byt fuk, zda ho chce nebo ne.

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin a ze zacatku je lepsi zalaminovat ten obal z brumika 😉

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin Jo, jo mám to identický obrázek obalu z Brumíka. Zatím mi tu kartičku nepřinesl, ale zkusila jsem Brumíka položit jen na stůl a on mi ho přinese a podá , abych mu ho rozdělala. To bude asi lítý boj. 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin no on si ho prave nesmi podat sam, dosahnout na nej atd. 😉

zyoma
20. lis 2013

@sisstin jj, jsme z Prahy. To by bylo skvěle, kdybys nám někoho na to poradila!

bosorka37
20. lis 2013

@lenuskin ja mela prave udelane fotky - sunar, piskota, banan, klouzacka.... ale nepochopil vymenu karticky s piskotou za piskotu. Jinak jsem mu udelala foto knihu rodiny s velkyma fotkama, tu si rad prohlizi, ale neukaze mi kdo kde je. A pak mi nici alba... ted furt prohlizi alba, bohuzel dost nesetrnym zpusobem 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin musi byt donucen k tomu, ze si o nej musi nejak "rict", tam je fakt zasadni ta motivace k tomu. On musi pochopit, ze kdyz si reknu, tak to dostanu. Jim to jasny neni.

sisstin
autor
20. lis 2013

@zyoma ale zadarmo to nebude, je to soukrome zarizeni 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@zyoma straussova@centrumterapieautismu.cz 😉 pisni, maji ted program vyzkumny pro uplne maly deti 😉

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin OK, rozumím. Zkusím jinak, všechno z dosahu a jen kartičky. 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin tam je dulezity, aby jedna osoba nejdriv drzela toho brumika, dite se bude natahovat, ty mu strics karticku, on ho poda tomu, kdo to drzi a bleskurychle ho dostane 😉 az si je schopny sam o to takhle rict te osobe, tak teprve ho muzes dat na nejake misto, kde ho vidi, ale sam na nej nemuze 😉

zyoma
20. lis 2013

@bosorka37 teda, jako moje dcera. Sice se vyvijela postupně, hraje si s hračkami, ale to, že reaguje na projíždějící tramvaje ale na nas ani ne. A taky neukazuje a u ničeho nevydrží. Doufám, že se to zlepší! Kolik je teď let dítěti?

lenuskin
20. lis 2013

@bosorka37 Kuba je taky takový hrom do police, on má pořád tendenci všechno vkládat do úst jako mimino. Fotky si prohlíží taky dost neohrabaně, takže jsou dost zprohýbané a okousané, ale co dělat? ☹

zyoma
20. lis 2013

@bosorka37 jo, promiň, teď to čtu 🙂

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin A tak myslíš, že bych měla radši zůstat u těch reálných obrázků než ty kreslené?

sisstin
autor
20. lis 2013

@lenuskin jo, nejdřív prostě musí chápat ty reálný pořádně a umět s tím komunikovat, až pak můžeš přejít na obrázky, on jako vůbec nemusí vědět, co na tom obrázku je 😉

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin Díky moc. 🙂

ottic
21. lis 2013

@sisstin tak jsem včera vyzkoušela to porozumění - dala jsem vojtinovi na stůl lžíci- nůžky - tužku - vodu. A zeptala jsem se čím se kreslí ? nic. čím se jí ? Vojta se na mě podíval, vzal si pití a odešel si skládat puzzle. Tak jsem to zkusila ještě asi 2x..... nechtěl tam ani jít. Pak přišel, na otázku čím se jí, ukázal na lžíci, opět si vzal pití a zhnuseně odešel. Ke stolu se od té doby odmítal jen přiblížit ☹. Takže jeho asi nikdo neotestuje a nebo to proste asi fakt neví. nevím. Co myslíš ?

abbie
21. lis 2013

@ottic a ako stary je?

ottic
21. lis 2013

3,5 roku

ottic
21. lis 2013

@ladida.l U nás kartičky taky nefrčí.... možná kdyby to měl ukazovat na pc, tak by to šlo, nevíte, jsou nějaké takové programy ?

abbie
21. lis 2013

@ottic tak to skor nerozumie, v jeho veku by to mal zvladnut za par sekund ...

sisstin
autor
21. lis 2013

@ottic taky si myslim, ze nerozumi. Bezny dite to bavi a chce mamince udelat radost 😉 zkus, zda ti vubec ukaze na obrazku podstatny jmena 😉

saurian
21. lis 2013

@lenuskin
ahoj, ak chces naucit dieta pytat si veci cez karticky, je dobre postupovat takto:
na zaciatku je vhodne zvolit si typ karticiek podla urovne dietata - bud uroven predmetovu, fotografii, obrazkov, symbolov. myslim ako som citala ze u vas by mohla ist uroven fotografii. je dolezite vediet ze dieta vie ze ta fotografia predstavuje realnu taku istu vec. cize by mal zvladnut aj priradenie fotografie k predmetu za stolikom, tu je vsak tazko niekedy zistit ci dieta priradit nevie alebo nechce.
skor ako zacnes je dobre pripravit si karticky - fotografie. nafotit si oblubene veci - mlieko, pitie, sladkosti, hracky.... na zaciatok by mohli byt karticky velke asi 12-14 cm, je dobre odfiltrovat pozadie aby tam bol jasny predmet (cize len samotny predmet bez pozadia - s bielym pozadim). treba si vsimat dieta ake ma oblubene hracky, sladkosti a pod a pouzit ich ako motivatory. tie najoblubenejsie mozes aj na par dni schovat, aby ich nemal k dispozicii. pri samotnom zacinani je vhodne mat este dalsiu osobu, tzn. bude dieta + 2 ludia, najlepsie aspon 2 dni si na to pripravit, deti to rychlo pochopia. je dobre vytvorit aspon 80 komunikacnych prilezitosti za den pre dieta.
samotny nacvik spociva v tom, ze mu napriklad ponuknes motivator (oblubena hracka) a ked sa k nej naciahne (to znamena ze je iste ze to chce) tak druha osoba mu zo zadu ako duch vlozi karticku do ruky a poda ju tebe a ty mu okamzite tu vec podas, povies jednoslovne co mu davas. treba dbat na to, aby sa na tu karticku pozrel, pri nacviku sa nevyzaduje ocny kontakt, aj tak ma dieta dost co robit na pochopenie. tiez je dolezite aby ste sa s "duchom" striedali, tzn aby sa striedal komunikacny partner a dieta si tuto zrucnost osvojilo nielen voci tebe ale napr aj otcovi a inym.
ak idete na "karticky" netreba rozvyjat len karticky, komunikaciu mozete kombinovat - cize ucit dieta aj gesta, aj karticky (nie samozrejme obe naraz - bud ukaze "daj" alebo pyta kartickou). tato komunikacia nebrzdi a nieje problemov v rozvoji reci.
drzim palce
ak som nieco napisala nespravne, co dufam nie, tak ma prosim opravte.

lenuskin
21. lis 2013

@saurian To je super, teď zrovna tady přemýšlím, jak to teda budu dělat a ty mi tady vysekneš podrobný popis. 😀 Díky

saurian
21. lis 2013

@lenuskin
a este ma napadlo - su v podstate dva sposoby ako dieta komunikuje cez karticky, jedno ze tu karticku dava na vymenu, druhy sposob ze ich ma k dispozicii a len ukazuje. napr. nasho sme ucili "na vymenu" ale sam sa rozhodol ze ma dovedie k panelu kde ich ma a ukaze, neobtazuje sa mi ju podat, iba ked mu prave nevenujem pozornost (napr umyvam riady a pod) tak mi tu karticku prinesie a vrazi do ruky.

na zaciatku treba aby si pytal veci ktore moze okamzite dostat - t.j. z ruky do ruky - predmet za karticku. neskor mozete vyuzivat aj na to, ze si napr vyberie rozpravku aku chce pozerat, aktivitu aku chce robit... ale to az ked zvladne tento zaciatok.

ak dieta aj nerozumie, je vhodne kartickovy system vyuzivat aj smerom k dietatu - napr mu ukazes kam idete - babke, doktorovi, na ihrisko...., co budete robit a pod.