Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
21. kvě 2012

@sisstin no Kamila říkala že to není moc výrazné opoždění max půl roku, proto mi ani nedoporučila logopedii, že tohle se bud srovná nebo pak má smysl až bude starší 🙂 No uvidíme on se stejně mění ze dne na den. Jsem koukala co @lenajsek a pořád nic nepíše.

sisstin
autor
22. kvě 2012

@sicinka tak půl roku je ještě širší hranice normy 😉 já furt zapomínám, že Dádovi nejsou ještě ani tři 😉

sicinka
22. kvě 2012

@sisstin jo Kamila tak nějak naznačovala že jsem náročná matka - jenže on se tam předvedl úplně vzorněj a hlavně asi 3 dny před vyšetřením začal mnohem více komunikovat.Ještě před půl rokem byl hodně jinej než ostatní, teď už to tak přestává vypadat. Možná jsou ty tabulky fakt k něčemu a pokud je dítě tak nějak splnuje tak to že nemluví je dáno pomalejším vývojem a holt je to o tom čase. Jo a včera jsem do něj do chudáka nalila Lacalusu a nějak jsem ji blbě odměřila, takže se jim ve školce s prominutím p....l z podoby, prý to byla hrůza ségra říkala že nic podobného nikdy neviděla. Takže budu muset nakoupit nějaký úplatek pro druhou paní učitelku a projímadlo už nedávám, tohle jim udělat ještě jednou tak to neukecám a už ho nevezmou (on za to tedy chudák nemohl, ale stejně).

lenajsek
22. kvě 2012

Ahoj, píšu až teď, jsem včera byla objednaná k té psycholožce až na 16hod, ale už od dopoledne jsme byl v Brně, tak jsme se vrátili až večer a nějak mi nebylo dobře, tak jsem ani PC nezapínala...
Dneska dopol. zase raná péče, tak píšu až teď.
Jahnová působí docela pozitivním dojmem, byla fajn, ale myslela jsem, že se třeba bude víc ptát, spíš jsem mluvila já, ještě, že jsem si napsala tak nějak vývoj od narození Lukinka, i teď jak to je s těma slovama, celkově jak je asi na tom, ale nenapsala jsem si všechno, říkala jsem si, že se kdyžtak zeptá... ale moc se teda neptala. Nechala jsem jí tam papíry ze všech vyšetření, chtěla si tam nechat i ten papír s mýma poznámkama, kdybch to tušila, že si ho tam bude chtít nechat, tak si to napíšu na PC a vytisknu... takhle nevím, jestli to přelouská... 😝 😝
Příště jdeme s Lukáškem a opravdu si ho tam bude chtít nechat samotnýho, prý ho mám dopředu připravit, že tam bude s tetou a že si budou sami hrát, že tam bude ta a ta hračka... a kdyby to prý nešl a plakal, tak že u toho budu moct být, že ho nenechá řvát... no, jsu docela k tomu skeptická, určitě tam celou hodinu sám s ní nevydrží a obávám se, že tam opravdu začne po chvilce plakat a bude chtít jít za mnou na chodbu, vůbec není zvyklej být s někým cizím sám... 😝 Myslím že jakmile se za mnou zavřou dveře, tak nastane řev...
Ale kdo ví, třeba překvapí...
Máme tam jít už tento pátek, odpoledne. Tak prosím moc držte palce, je mi z toho už teď zle, vůbec nevím, jestli bude chtít spolupracovat a jak to celé dopadne... 😢 😝
Dneska u nás byla paní z Rané péče a vůbec nic nechtěl dělat, nic pořádně nedodělal do konce, vztekal se, přitom ji už zná, minule krásně spolupracoval, ale dneska to byla fakt hrůza.. fakt mám z toho pátku docela strach, ale nějak to snad dopadne...
Nevím, jestli jí mám ještě zavolat pár věcí, na který jsem si třeba vzpomněla, co jsem jí neříkala, nebo to mám nechat jak se příště uvidíme...
A pak si nás pozve s manželem na pohovor, nějaké to zhodnocení a závěr... to ještě termín nemáme.

Jinak máme dvě další nový slova, konečně jedno na jiný písmeno než B, na P a jedno klasicky začínající na B 😝 😀

Taky se vás psycholožky ptaly, proč jste u nich, co vás k nim vede a tak? A vyptávaly se i samy, nebo jste spíš mluvily vy?

lenajsek
22. kvě 2012

Taky vlastně nevím, jestli se vůbec dozvím, co s Lukáškem bude dělat za úkoly při tom vyšetření, kdyby tam byl sám.... pořád se mi to nějak nezdá, ale ona říká, že děti ve věku 2,5 už by měly vydržet být bez mámy, aspoň chvilku... ano, teoreticky, ale L. ještě nikdy nebyl sám s úplně cizím člověkem... a není moc ani zvyklej bývat beze mně...

@sicinka Dáda je fakt moc šikovnej!!! A jaký témata máte na to Logico? A paráda, že mluví víc, ta výslovnost se určitě zlepší!!!!

@sisstin Teri, to mě mrzí, že ve školce nechce Tygr mluvit, asi si to fakt uvědomuje, ale hlavní je, že mluví s váma a že vidíš, že se v tí komunikaci fakt zlepšuje, i když výslovnost je pořád nic moc, co...
Nechceš se na to zeptat Kr.? Třeba by Ti k tomu něco odpověděla, dala nějakou radu... a kdy tam jdete na další návštěvu?

sisstin
autor
22. kvě 2012

@lenajsek jdeme 15. června, tak to už nechám na to vyšetření 😉

lenajsek
22. kvě 2012

@sisstin Jasně, to je pak lepší probrat osobně.

sisstin
autor
22. kvě 2012

@lenajsek já jsem psala Krejčířový maila, takže se mě neptala na nic...hned ho začla "testovat", řekla, co si myslí....a to bylo asi tak vše 😉

hrusti
22. kvě 2012

@lenajsek Budu držet palce, třeba L. opravdu překvapí a zvládne to 😉Jinak já jsem na radu @sisstin taky před vyšetřením napsala Kr. maila, takže ona začala víceméně hned s tím zkoušením.

sicinka
22. kvě 2012

@lenajsek mě se zrovna na tohle ptala Kamila mezi prvníma otázkama, hráli jsme si spolu s Dádou v herně ona říkala že nás bude pozorovat a zároven se mě ptala co nás přivádí, proč. Pak když se dáda rozkoukal jsme šli vedle a tam asi 10 max 15 minut dělali u stolečku nějaké úkoly. Pak ho to přestalo bavit tak jsme se přesunuli zpátky do herny a tam už se ptala hlavně mě. Dáda tam i nějaké úkoly dostal, nicméně tam už byl rozjívenej nedělal co měl tak se mě ptala jestli tohle umí (že na něm je vidí že rozumí a že se mu jen nechce) a tak to taky bylo. Pak říkala že to na žádnou diagnozu nevidí že úkoly co zvládl jsou úroveň tří let a že vlastnš je opožděná jen ta řeč (no říkala toho samozřejmě víc tohle si pomatuji). No a pak jsme probírali moje již oblíbené téma kakání. Jo a to lehčí logico je den s Luckou a Vojtou nebo tak nějak.

mandelinka1
22. kvě 2012

@lenajsek tak koukám, že z návštěvy u Jahnové asi moc nadšená nejseš 🙂
jestli mohu poradit, OPRAVDU se té páteční návštěvy neboj a důvěřuj Jahnové i Lukáškovi. já jsem na tom byla stejně, nedovedla jsem si představit, že tam dcerka bude hodinu s ní sama a že bude spolupracovat, dopředu jsem ji upozorňovala na to, že malá bude plakat a že to nepůjde.....je teda starší, je jí 3,5 roku, ale taky to bylo poprvé, kdy zůstala s cizím člověkem na hodinu sama.....hodně jsem jí o tom od rána říkala, že pojedeme za "tetou Hankou", že tam má hračky, že si budou hrát, já že jí půjdu koupit sluneční brýle (zrovna je potřebovala) a pak hned přijdu.....malá moc nemluvila, ale chápala to, pak mi na rozloučenou dala pusu a zamávala....já samozřejmě stála za dveřmi a snažila se poslouchat, co se tam děje.....cca za 45 minut se konečně dveře otevřely, malá byla spokojená a Jahnová taky 🙂 no a tím pádem já taky 🙂 a musím říct, že je to 5 týdnů od návštěvy u Jahnové, malá dělá pokroky, dokonce zvládla jedno dopoledne v Montessori školičce sama a já jen koukám....a opravdu nedám na Jahnovou dopustit.....nechci ji dělat reklamu, šla jsem tam na doporučení díky této diskuzi, doporučila mi ji sisstin, které věřím 🙂

amalllka
22. kvě 2012

Ahoj, mohli byste mi, prosím, doporučit nějaké vhodné pomůcky k té vývojové dysfázii u čtyřletého, jako obrázky, pexeso či jiné pomůcky, hry, ne na z netu, ale hotové pomůcky. Malý dostal pediakid 1-1-0, případně později psych. medikace. /těžká hyperkinetická porucha s dyssomnií/. Děkuji.
Dnes u nás byla soc. pracovnice na šetření.

lenajsek
22. kvě 2012

Dobrý večer...

Moc díky za příspěvky, já jsem nikdy u psychologa nebyla, tak nevím, jak to funguje.... 🙂 Jen jsem si nebyla jistá, jestli jsem jí řekla vše, co by ji třeba mohlo zajímat, jestli jsem na něco nezapomněla... asi jsem jí vše říkala zmateně, nevěděla jsem, kde začít...
Působila na mě fajn dojmem, ale já byla taková nejistá, no.... 🙂 Ale důvěřuju jí, to jo.. no snad to v ten pátek spolu zvládnou. Stejně tohle dopředu neovlivním, nějak to dopadne.

Moc díky!

lenajsek
22. kvě 2012

Narazila jsem na tyhle stránky, je tam spousta obrázků na náhradní komunikaci i na logopedii, třeba se někomu budou hodit... 😉
http://wiki.rvp.cz/Kabinet/Speciální_pedagogika

sisstin
autor
23. kvě 2012

@lenajsek jj, já to znám, už se těšim na výrobu 🙂

smardik
23. kvě 2012

@lenajsek ty stránky znám a jsou super, mám nějaké kartičky vytištěné a jsou tam i různé úkoly, něco jsem udělala jako strukturu, něco vytiska na logopedii a hromadu toho mám staženého ale ještě to nemám udělané, to je tady http://dum.rvp.cz/vyhledavani/prochazet.html?rvp=P

lenajsek
23. kvě 2012

@smardik Týjo, moc díky, tam toho je... 😅 🙂

Já teď lituju, že nemáme doma ani tiskárnu, ani laminovačku, tak to budu muset tisknout u příbuzných a u kamarádky laminovat.. začíná toho být nějak hodně... 😝 😀

lomax
23. kvě 2012

Ahojte holky, před časem jsem se na vás obrátila o radu ohledně mého syna,kterému byla diagnostikována expresivní vývojová dysfázie.Já si ale stále nejsem jistá,jestli nám byla dána správná diagnóza.Řešila jsem to tu se sisstin a taky se jí to moc nezdálo... Synovi byly v lednu 4 roky,mluví ve větách a někdy i v souvětích, je mu huř rozumět,hodně patlá,ale pomalinku se to lepší, někdy použije špatný tvar slov.Chvilku mu trvá naž se vymačkne...Možná by u něho mohlo jít o hodně vážný opožděný vývoj řeči.To ale není to,co bych tu chtěla dneska řešit, chtěla jsem jen nastínit naše problémy s řečí,které by mohly možná souviset s problémem,který mě momentálně znepokojuje.
V poslední době se u něho začlo objevovat něco jako echolálie.Co slyší zopakuje,ale není to uplně takové automatické bezmyšlenkovité opakování,ale spiš jako by si to chtěl zapamatovat,tak to zopakuje s takovým otazníkem. Někdy větu opakuje několikrát dokola a když se ho zeptám,proč to děla odpoví " to přece děti někdy dělaji". Taky se nám párkrát stalo,že ráno ve školce,když ho nějaký kamarád pozdraví AHOJ VOJTO odpoví stejně AHOJ VOJTO,jako by si v ten okamžik nemohl vzpomenout na jméno kamaráda,tak pozdrav alespoň zopakuje a někdy neodpoví na pozdrav vubec.. Stalo se to jen párkrát,ale stejně mě to znepokojuje.
Když byl menší měl pár autistických rysu,ale vsechny časem vymizely,snad jen poskakováni a třepání rukama při radosti,ale to taky né vždycky.
Myslíte,že by se mohlo jednat o nějaký druh autismu nebo by mohlo jeho chování souviset s nějakou mozkovou dysfunkci?
Jinak je Vojta moc milý a kamarádský kluk,rád se mazlí a je hodně citlivý.
Budu vá vděčná za jakoukoliv reakci.

sicinka
23. kvě 2012

@smardik až nám v práci dojde toner, tak za to můžeš ty 🙂 děkuji za inspiraci stránky mám mezi oblíbenýma.

dukie
23. kvě 2012

@lenajsek O té klinice Logo v Brně vím. Kolegyně mě od toho ale zrazovala, její dcera tam chodila (ale už je to nějaký rok) a kolegyně coby matka měla pocit, že je to víc hogo fogo než že by tam s dětma opravdu něco užitečného dělali. Tuším, že říkala, že po půl roce odtud dceru vytrhla. Ale nevím, nerada bych tvrdila nějaké nesmysly a pomlouvala toto zařízení, protože sama s nimi zkušenosti nemám... a i kdyby, je to přeci jen nějaký ten rok, dnes může být všechno jinak. A naopak třeba kamarád se tam "léčil" s řečí už jako dospělý chlap (cca od 25 let), chodil tam tři roky a dnes na něm není ani v nejmenším poznat, že by někdy nějakou vadou řeči trpěl. Takže moje informace od "uživatelů" o tomto zařízení jsou prostě smíšené.

Na ORL jsme byli u MUDr. Přidalové na poliklinice na Lesné (jinak slouží i v dětské nemocnici) a na EEG u MUDr. Pellara na Smetanově ulici. Takový trošku podivný pán. Nezpochybňuji jeho odbornost, to ani v nejmenším, ale přišlo mi, že to teda není doktor k dětem (např. jsme přišli do ordinace, on mě pozdravil, ale že by třeba oslovil Toníčka nebo tak... navázal s ním kontakt... no ani ťuk. Bavil se jen se mnou, co jako dělám... když jsem mu řekla, že na univerzitě, hned začal o tom, jestli lékařská fakulta sídlí tam, kde sídlila za jeho mladých let a bla, bla, bla... A pak mi ještě do zprávy napíše "subjektinvě", že je Toníček silně negativistický, sklidněn až po dlouhé době - no aby taky ne, chtěl na něj sahat, aniž by se s ním skamarádil, že jo...). Ale EEG nám dělala jeho kolegyně a smála se, co tam pan doktor píše za nesmysly, že je Toníček úplně v pohodě - hned ho uplatila krabicí plnou hraček, autíček, zvířátek a tak... takže vydržel celých 20 minut s tou drátkovou čapkou na hlavě jako naprosto šťastné dítě... přehraboval se v tom, "povídal" si se mnou o těch hračkách... prostě pan doktor buď neměl svůj den, nebo prostě měl jít pracovat k dospělákům...

A stěhujeme se do Tvarožné, takže tak trošku stejným směrem... ale stran dopravy je to asi jedno, protože díky síti spojů je asi nejlepší se i pak případně potkat v Brně. Tak když budeš mít chuť, určitě neváhej navrhnout nějaký termín a hodinu, jak jste schopní do Brna docestovat, třeba i do těch Lužánek (ale můžeme se potkat kdekoliv jinde)... a můžeme se zkusit domluvit. Třeba si budeme mít co říct. 🙂

dukie
23. kvě 2012

Jinak hlásím, že nám Toníčka přijali do toho logopedického stacionáře v Brně-Líšni. Jedna rodina jim "odmítla", čímž se uvolnilo místečko a my byli s ohledem na diagnózu (a tedy potřebnost odborné lékařské péče) první pod čarou, takže od září oficiálně nastupuje. Resp. jsme se dohodli, že to zkusíme už od 1. srpna, během prázdnin jim děti jezdí na různé ty dovolené a tak, takže mívají volné místo... tak začneme trénovat docházku. Dnes jsem tam byla podepsat papíry. Jsem moc zvědavá, jestli se mu tam bude líbit... a jak to budeme zvládat... a jestli ho to časem bude posouvat kupředu... snad ano.

dukie
23. kvě 2012

A ještě jedna věc - chci si vám tu jen postěžovat... včera manžel prohlásil s ohledem na nějaké naše diskuzní téma cosi o tom, že nějakou věc v budoucnu bude jednou řešit Honzík (ten mladší), ne Toníček... a když jsem se ho ptala proč, tak mi řekl, že Toníček bude mít dost starostí sám se sebou v Zetoru (rozumějte jako dělník, protože když teď nemluví...). Musím říct, že mi to bylo strašně líto a jsem na něj nazlobená. Přišlo mi to, jako kdyby tím vlastně řekl "ten první se nám nepovedl, ale do toho druhého ještě vkládám své naděje..." 😖 Já vím, že to tak patrně nemyslel, že to řekl jen v žertu... ale mrzelo mě to i tak. 😒

Tak jsem mu musela říct něco o tom, že by si měl uvědomit, že se sice Toníčkovi věnuje (třeba často si s ním sedne a koukají se spolu na pohdáky), ale že s ním ten čas v podstatě ZTRÁCÍ... že chápu, že je utahaný a potřebuje si odpočinou, ale že to já přeci po celém dni se dvěmi dětmi taky... a že by bylo fajn, kdyby si s ním místo pohádky třeba lehl na zem a a hráli si a povídali u toho... že je potřeba si uvědomit, že prostě máme svým způsobem handicapované dítě, které nikdy nebude mluvit samo od sebe jako ostatní zdravé děti... a že co do něj nedostaneme my, to prostě sám nezvládne... a naše pohodlí by mělo jít stranou, když jde o toho malého človíčka a jeho budoucnost...

Chjo... vím, že tím, že vám to tu povídám, se nic nevyřeší... ale ulevilo se mi. A třeba mi některá povíte, co vaši partneři... jestli s dětma třeba někdy něco procvičují, jestli si s nimi dávají tu práci... nebo jestli je to všechno jen na vás...

sisstin
autor
23. kvě 2012

@dukie co se týče shánění informací, lítání po doktorech, obíhání logopedie, Rané péče a rehabilitace, shánění školky, pomůcek a každodenního učení...to bylo a je odjakživa jen na mně, v tom mi nepomáhá ani partner ani rodiče 😉 na to jsem byla od začátku sama, v úplném začátku jsem bojovala i s rodinou v tom smyslu, že když jsme třeba měli jít ve 2a kousek na EEG, tak mi můj vlastní otec říká " a baví tě ho tak trápit?" a pak za mnou přišel MM a říká "dobře ti to ten otec řekl" 😝 takže tak...my jsme se s MM kvůli tomu i na 1,5roku rozešli, on absolutně odmítal přiznat, že jeho syn má nějaký problém, dělal ze mě hysterku a špatnou matku, která se mu nevěnuje a proto je takovej. Nechtěl slyšel nic o diagnoze, nechtěl se se mnou o tom bavit...takže jsem mu řekla pápá, páč mi spíš přitěžoval, než že by mi byl oporou. Ted momentálně jako ví, že problém má, uznal to...ale to je asi tak vše, o dysfázii nic neví, nezajímá ho to a když mu něco říkám, tak jak poslouchá a mlčí a podle mě mu to jde jedním uchem dovnitř a druhým ven. 😉 Že by se s ním jako učil, nebo šel na logopedii atd., nehrozí....věnuje se mu v tom smyslu, že s ním jde jako ven...nebo si hraje třeba s autama, ale tím to taky končí 😉 Ono s těma chlapama je to těžký, v lepším případě mlčí a nekecají do toho...v horším do toho pindají a urážejí apod. 😉 Já znám strašně málo chlapů, kteří by se o to nějak zajímali, teď mám nově jednoho kluka a tam teda tatínek v tomto směru funguje naprosto úžasně...ale to je fakt spíš výjimka 😉

K tomu Logu, já taky spokojená nebyla (ale byli jsme v Praze), nám prostě neměli co nabídnout, to mi řekl i ten jejich logoped, že Tygr je vedený tak, že on naprosto neví, co by mi měl radit, když já už to s ním dávno dělám a řekl mi, že nevidí smysl, proč by jsme tam měli jezdit, že to v pohodě zvládneme tady v Pardubicích 😉 ale jako to asi záleží, na koho narazíš, jaký to dítě má diagnozu atd. 😉 a gratuluju k přijetí do logo stacíku, to je bomba 😀

@lomax já už si to nepamatuju, co jsi tu psala..omlouvám se, ale těch dětí mám strašně moc, takže s kým si píšu mín, tak už pak nevim 😉 vám diagnostikovali tu dysfázii na jakým základu? Jen kvůli té řeči? 😉 Mně jako přijde zvláštní, že ti 4leté dítě řekne " tohle přece malé děti někde dělají", to snad nemůže mít ze svojí hlavy, to je naprosto nepřirozená věta 😕 u vás mě napadá j mimo té dysfázie edině VFA (vysokofunkční autismus)...ale tam by byl asi problém i s porozuměním na té úrovni hlubší struktury řeči, asi by jako mluvil, ale tak, že by to nebylo úplně komunikačně dobře...příklad, kluk 5let VFA....venku foukal vítr a on řekne "foukej foukej větříčku, shod mi jednu hruštičku"..prostě používá takový fráze naučený, nebo útržky z básniček...i když mluví, tak někdy domluvit se s ním na něčem je dost těžký... 😉 možná že ho to PAS prostě jen "štrejchlo" ...jako fakt netušim 😉

Dneska na reha dělali:
- chůze ze schodů a do schodů
- sbírání a přenášení korálků (střídání nohou - už to jde Péťovi naprosto perfektně!!!)
- chůze po špičkách, po patách, po čtyřech, lezení po kolenou, po čtyřech pozpátku (raci), po rukách (trakař)
- vkládačky zvířátek, skládání puzzle (bez předlohy) a větší puzzle se složitými tvary s předlohou
- hledání hračky v luštěninách, masáž nohou v luštěninách
- "věšení" a sundávání kolíčků (střídání rukou)

smardik
23. kvě 2012

@lenajsek já tiskárnu mám a asi před 2měsíci jsem si pořídila laminovačku-obyč snad za 700 a jsem spokojená, Tom už umí sám laminovat-já to dám do folie a podám mu,on to tam strčí a pozoruje a pak to vytáhne a je na sebe pyšný

je tam toho fakt hodně ale všechno pro nás ještě není-aspon ne pro Toma, ale i tak mám toho ted dost a jak se bude Tom zlepšovat bude toho přibývat 🙂

@sicinka dojde vám brzo, je tam toho dost 🙂

lomax
23. kvě 2012

@sisstin Děkuju za odpověď.Jasně,že si nemužeš pamatovat všechny, kterým radíš a odpovídáš na dotazy, je jich fakt hodně 🙂 ...
Ta dysfázie mu byla daná spíš na základě mých domněnek,ja jsem se jen logopedky zeptale,jestli by to nemohla byt a ona mi to potvrdila s tím , že to ale nemám brát nějak závažně,že jde spiš jen o nějakou mírnější formu.Pusobilo to na mě tak, že o tom moc neví, tak mi to pro jistotu potvrdila, aby něco nezanedbala 😲
On to porozumění má v uplném pořadku, vždycky odpoví adekvátně a nejsou to jen nějaké naučené fráze, sice mu trvá trošku dýl, než dá tu větu dohromady, ale to asi souvisí s jeho poruchou reči.Je pravda, že občas si začne prozpěvuje písničky

lomax
23. kvě 2012

@sisstin omlouvám se mladši syn mi to odeslal než jsem to stihla dopsat.
Chtěla jsem říct,že občas si začne prozpěvovat ruzne pisničky ze školky nebo třeba z reklamy,ale to dělá spíš pro zábavu a né nějak automaticky. K te větě že to děti přece někdy tak dělají, to v tehle souvislosti určitě nikde neslyšel,on je takový rozumbrada,možná bude mít i trochu vyšší IQ.

sisstin
autor
23. kvě 2012

@lomax tak jestli má nadprůměrné IQ, tak ono je to taky postižení v podstatě, jen na opačný straně spektra 😉 pak strašně záleží, jestli mají to EQ vyrovnaný s IQ, když ne, tak mívají v kolektivu stejný problémy jako třeba děti s nějakým handicapem, ale to píšeš, že nemá 😉

K tý dysfázii, jsou fakt takové hraniční formy, kdy je problém čistě jen s tou řečí, která není až tak úplně špatná (oproti dítěti s např. středně těžkou dysfázií), není tam narušená motorika a další složky, ale tohle by měl prostě posoudit klinický psycholog. Já nesouhlasím s tím, že k diagnostice dysfázie je způsobilý i jenom logoped, jak se dost často píše 😉

lexxie_holandsko
23. kvě 2012

ahoj
duke, tak to verim, ze to na partnera mrzi, ze to rekl. Nikdo nevi, jak se bude syn v budoucnosti vyvijet a kam to dotahne. To, ze ted spatne mluvi prece neznamena, ze v zivote nic nedokaze..no a i kdyby nevystudoval VS, ale delal neco, co ho bavi a byl v tom dobry, tak to taky neni k zahozeni. Ja tady mam kamaradku, ma dvojcata. Jeji dcera byla od malicka sikovna, spis dopredu, dokonce byla ve tride nejmladsi..jeji bratr byl v urcitych vecech spis pomalejsi zajimali ho spis technicke veci, ucitele si o nej delali starosti, nechali ho testovat na iq..no a dcera sla zrychlene do dalsi tridy a syn si zopaknul jejich 2. tridu..bylo mu 5..tady se zacina od 4, takze to je na urovni predskolaku..Za rok syn zvlada skolu dost dobre, ve skole ho chvali a dcera, ktera vzdycky vse zvladala v pohode ma problemy, takze mozna bude muset opakovat tridu a budou zase ve stejne...To jen na ukazku, ze nikdo fakt nevi, jak se deti budou vyvijet za par let.

Co se tyce chlapu a pomoci, tak mam asi stesti. Manza chodi na vetsinu rodicaku i na testy, ktere ted syn delal..Bere veci daleko logicteji, prakticteji a s nadhledem. Ja se bohuzel ve vsem hrabu a beru veci moc emocionalne..takze takove rodicaky ve skole pro mne moc nejsou. I kdyz tam jsou i pozitivni veci. No taky se to budu muset naucit. JInak dneska mel syn posledni cast logopedickeho testu a vse dela dobre az prumerne, takze pozadu neni. Dostaneme jeste konecny raport, tak ho predame ucitelce. Logopedka chce jeste pomoci s tim, ze ma casto otevrenou pusu, nejake cviceni a kdyby pristi rok mel problemy se ctenim, tak muzeme taky prijit, ale jinak nevidi duvod, proc bychom tam meli chodit..

lexxie_holandsko
23. kvě 2012

@sisstin tak ty jsi to teda mela fakt tezke bez podpory partnera a rodiny. Nekdy je tezke pro rodice si pripustit, ze jejich dite ma problemy a je mu potreba pomoci. Jinak to shaneni informaci to delas vse sama, ja myslela, ze to delas i pracovne. Tak snad partner pomuze trochu vic, treba se s tim musi vyrovnat.

lexxie_holandsko
23. kvě 2012

lomax, tak s tim echem to mel syn taky obdobi, ale kratky a delal to z legrace si myslim..Ja si myslim, ze to taky muze byt vekem, ale urcite to neni. A taky mne nekdy prekvapi s hlaskama. Treba jsem se ptala, proc se ve skole nesoustredi na ty jejich testy a on mi rekl...ja prece hur slysim a musim na operaci, proto to nedelam dobre..to bylo po kontrole na orl. Deti zdravi jen kdyz ma naladu..Jestli ti to dela ale hodne starosti, tak ho muzes vzdycky nechat vysetrit a budes mit jistotu..nebo to jeste chvili nechat, jestli se to samo srovna.