Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mvmk
28. bře 2014

@sicinka tak u nas je rozhodne ta VD uz zrejma, pokud by to nebyla VD tak uz by to mohl byt fakt jen nejaky mentalni postih 😝 . Ale myslim, ze posledni zprava docela sedla 🙄 , i kdyz samozrejme tak podrobne informace a detailni rozbor jak to Sem davate vy to neni 😠 .
Mala rozhodne dela pokroky, ale rec je opravdu velice spatna, stale silne agramaticka, bez spojek, Sem tam se snazi dat nejakou jednoduchou predlozku, ale spis vyjimecne. Zacina sklonovat podstatna jmena, dokonce uz malinkou casuje slovesa, jako byla budu atd. Ale rozumet ji, je fakt des bes, to zvladnu jen ja. Komoli slova, nebo kdyz je nedokaze vyslovit, tak si proste to Slovo nahradi jinym. Uziva stale 3 osobu, Emma to Emma ono, ☹ No proste prace nad hlavu. Ale proste odmitam prijmout, ze je tak tupa jak ji videla pani logopedka. 🙄
Mimochodem, proc je fakt jeji nejoblibenejsi slovo 🙂 Hlavne kdyz vypravime pohadky, tak nekdy uz jako nevim jak ji to vysvetlit. Jsem se dnes uz uchylila k odpovedi Pro slepici kvoc 😀

nelina_
28. bře 2014

Ahoj maminky. Ráda se přidám do skupiny. U Dr. jsme dostali papír s doporučením na vyšetření syna (2,5 roku) na autismus. S manželem si myslíme, že autista snad nebude, ale přiznávám, že jeho chování je nestandardní, takže si tu ráda popovídám 🙂

krystalka
28. bře 2014

@mvmk - k té gramatice - jestli je to fakt dysfázie, tak ta gramatika se může srovnávat docela dlouho, Jiříkovi je 6, má tu dysfázii lehčí a stejně ještě i teď dá občas špatně spojku, sem tam zkomolí nějaké slovo a stále ještě moc nepoužívá podmiňovací způsob - bych, kdyby apod....a u dysfázie se vždycky přednostně řeší např. tvoření vět, otázek a vůbec celkově ta gramatika a slovní zásoba a pak teprve postupně ta výslovnost, ona se leckdy začne postupně srovnávat sama...ale i když ne, tak se s tím většinou pracuje až později.....jinak já jsem si to období "proč" v podstatě ani tak "neužila", protože Jiřík se neptal pořád dokola proč, proč, proč, jako to některé děti dělají, on se ptal "proč", to jo, ale prostě jen když chtěl něco konkrétního vědět, jakmile dostal odpověď, tak následovalo "aha!" - většinou spíš slýchám, že se děti ptají pořád donekonečna...Jiřík se zeptal, dostal odpověď a byl spokojený 😀 . Jo a ve 3. osobě o sobě Jiřík mluvil ještě téměř ve 4 letech, takže jestli má Emma dysfázii, tak zase až tak mimo není 😉, fakt si nemyslím, že by měla MR, spíš je to tím, že k té dysfázii má ještě tu dvojjazyčnost ...

listecek00
28. bře 2014

Zdravím všechny,
pořád jsem hledala diskuze a mamči co mají děti s problémem v komunikaci a našla jsem Vás.

Chtěla bych se Vás zeptat, jaká je možnost získat příspěvek na péči nebo průkaz ZTP pro dceru.

Dcerka Klárka má 6 let bude nastupovat do speciální logopedické školy, kde ji budeme denně vozit několik kilometrů do Ostravy.
Diagnozu má vývojová dysfazie - expresivní, po vyšetření v SPC má středně těžkou vadu řeči postihnutou na všech úrovních. Inteligentně je v pořádku a snaží se, má výrazný problém i s grafomotirikou.
Trpí bruxismem a začínáme docházet na ortodoncii, aby si dcera neobrousila nové zuby, zatím nám rostou jen spodní, takže na dlahu proti skřípání ještě budeme čekat.
Od malinka má atopický ekzém, ale žádná těžký, jen třeba z vody, když se přejí čokolády nebo z těsného oblečení.
Má poruchu rovnováhy - chodí normálně, ale nedokáže běhat-řekla bych že běhá jak potento, prkenně, neumí šlapat na kole - stále se převažuje i s balančními kolečky, koloběžka nám jde trochu, na jedné noze vydrží stát tak 2s.
Prošli jsme klinickým logopedem, který nás poslal za dětským psychologem - nedostatečná slovní zásoba k věku, ale mentálně je v průměru, foniatr - sluch v pořádku, neurolog - porucha pozornosti - udrží jen krátce, bereme omega 3, chodili jsme na rehabilitační cvičení (špatné držení těla, rovnováha a dýchácí techniky). Docházíme ještě na ortopedii, kde nám opět doporučili cvičení a kontrolu z půl roku.

Prosím poraďte mám zkusit podat žádost a nebo nemám mrhat časem.

mvmk
28. bře 2014

@listecek00 ja ti sice nepomohu s ZTP, ale co tu pises o tve dceri, je moje podobne vydani 😅 Rekli ti neco k te poruse rovnovahy? Moje ji ma totiz take, sice uz ne tak hodne jako pred 2 rokem, ale stale jeste dost markantni, behat umi dobre, dokonce bych rekla ze beh je lepsi nez pomala chuze, tam nekdy jde jak po panaku 🙄

hrusti
29. bře 2014

@listecek00 S tím nárokem na dávky bohužel nepomůžu. Obecně vím, že děti, které mají "jen" dysfázii většinou nárok na sociální dávky nemají. Musí k tomu mít ještě nějakou diagnozu jako např. těžké ADHD. Víc by ti k tomu možná napsala @sisstin
Jinak syn měl taky problémy s rovnováhou. Nebyli jsme tedy na tom tak jako vy, chodil, běhal normálně, ale měl problém např. na hřišti s prolejzačkama, výskama, s koordinací. Zlepšílo se to po fyzioterapii.

hest
29. bře 2014

@nelina_ v tonhle věku jsem také začala zjišťovat, že bude jiný..ale trvalo nám to hrozně dlouho až vlastně s nástupem do školky se věci daly do pohybu..

nelina_
29. bře 2014

@hest Já se ti musím přiznat, že jsem si zatím říkala, že z toho vyroste. Teď už si tak jistá nejsem, ale pořád jsem přesvědčená., že autista není ... no snad mám pravdu 😒

hest
29. bře 2014

@nelina_ držím palce, já doufám, taky že z toho vyroste..ale narazili jsme ve školce..potřeboval by aby se rozmluvil, pak by to s ním bylo o hodně snažší..

listecek00
29. bře 2014

@mvmk pořád máme jen cvičit a cvičit, byli jsme na EMG i EEG, ale nikdy se nic neprokázalo, že by měloa něco se svaly. Už jsem se smířila s tím, že ji koupím takovou velkou tříkolku jako pro dospělé, která je až do 15 let, s těmi balančními kolečky to prostě nejde, když se užř rozjede, tak prostě nezatočí, převáží se a spadne. Na prolejzačkách nedokážeme moc lezt po sítí nahoru nebo po lezecké stěně, když je rovná, musí to být zešikmené, ale nemáme problém s klouzačkami a tuneli, na trampoline taky moc skákat neumíme, na tom je Kája jako prkno a raději si vyskočí a spadne na zadek.

listecek00
29. bře 2014

@hrusti asi to tak bude, koukala jsem na net na požadavky a celkem síla, to nemáme šanci. Ale dle mě i takovým rodinám by se mělo vyjít vstříc. Denně dojíždět, nakoupit pomůcky pro rozvoj grafomotoriky a celkově pro dysfatiky není zrovna levné a navíc ta škola, do které bude Kája chodit je soukromá, protože žádné podobné základní školy v okolí nejsou. Zvláštní a pomocné školy jsou spíše fakt pro postižené děti, ale dcera má pouze středně těžkou vadu řeči, který ji znemožňuje navštěvovat běžnou první třídu a dle SPC bychom neměli nárok ani na asistenta pedagoga. Nebýt mé rodiny, asi bych to všechno nezvládla. Celkově sociální systém a školství má pěkné mouchy,

mvmk
29. bře 2014

@listecek00 ty skluzavky a prolezacky nam take delaly Problem, asi tak pred rokem, ale po intenzivni kure senzoricke integrace to bylo super, doslova byla behem tydne vymenena 😉 a ted v rijnu jsem byla v Boskovicich a opravdu si to nemohu vynachvalit, hrozne moc bych si to s malou zopakovala, protoze ji to opravdu super pomohlo hlavne perfektni fyzioterapeutka Martina Ondraskova, klobouk dolu pred jeji trpelivosti 😅 Ted zvlada skoro vsechno, ale viditelne mene kvalitne nez jeji vrstevnici, Kolo take jeste nehrozi, ma Rada kolobezku nebo first bike, ale moc tomu neda. Trampolina ji bavi 😉 Ale ten pohyb je takovy no jo 🙄 Jemna motorika take nic moc, nejhorsi je grafo, sice uz maluje neco co by se mohlo nazvat hlavonozcem, ale je to hodne nadnesene. Ted v utery mela domalovat postave co chybi, tak sice umistila to co mela i to pojmenovala, ale byly to jen tecky a carky 😝

fass
30. bře 2014

@listecek00 Ahoj,taky sem občas nakouknu.Nebude tvá dcerka chodit do školy Aviatiků v Hrabůvce?Náš synek tam v září nastupuje.Má dysfázii,ADHD a aspergerův syndrom.A řešíme teď to samé.Jestli bude mít na něco nárok.Škola je soukromá,takže platit.Jezdit budeme busem,přes hodinu tam a zpět,takže jízdenky pro oba.No na SPC nám paní řekla,že když prý chodí a není úplně blbý nemáme na nic nárok.Tak sem to nechala být.Ale teď ta škola atd.,tak začnu taky pátrat a dotazovat se co a jak.Však je to pro ty děti a ne pro rodiče na cigára atd. 🙄

hrusti
30. bře 2014

@listecek00 syn ma taky tezkou vadu řeči, ale bohužel systém dávek je nastaven tak jak je☹ do soukromé školky chodil 2roky, ale jen na 2dopoledne. Víc bysme financne nedali. Teď od záři je v bežné školce bez integrace bez asistenta. Syn je spokojeny, já tedy moc ne 😖 ale počítám, ze tam bude ještě tak rok a pak půjde do nultého ročníku na základní školu nebo do speciální základky.

listecek00
30. bře 2014

@fass Ahojky, jj dcera přihlásili jsme tam dceru a buď to bude Adamusova nebo Aviatiku v Hrabůvce, teďka docházíme do přípravky pro předškoláky začalo to od 6 března cca 11 lekcí, první je zdarma a pak se platí 160 Kč, tak jestli se chceš kouknout a vyzkoušet to s malým. https://www.facebook.com/ZSlogopedickaOstrava?f... Klárka je z toho nadšena a hrozně ji to baví a procvičují tam i grafomotiriku, mají na to svoje složky. Jestli jsi z Havířova, tak se můžeme sejít a můžu ti ukázat co tam děti dělají, jsou tam sami 1,5 h a můžeš si když tak v Ov zařídit co potřebuješ nebo jít na kafčo.

listecek00
30. bře 2014

@mvmk no to kolo asi už zase prodám, Kája je na to velká a když ji to nejde ani po tom nevzdechne. Uvažovala jsem na rovnováku kolečkové brusle klasické kačenky. Co se týče jemné motoriky prpoblé dělají knoflíky a tkaničky umíme jen první křížek. Navlíkání korálku celkem je v poho. Při malování je všechno kulaté takže nelépe umíme sluníčko a kytičky a pak je všechno strašidlo. Ve čtyřek prý mají děti umět křížek, no u nás ani boha, vůbec žádní trojuhelníky a čtverečky. Když si vymalovává omalovánky sama tak přetahuje a když jsem s ním, tak ji upozorňuji a celkem se snaží. Koupila jsem si pro predškoláky šimonovy pracovní listy, tak si to v práci kopíruju a procvičujeme.

listecek00
30. bře 2014

@hrusti nemáte u Vás logopedickou školku? Nás nechtěla logopedka do logo školky poslat, ale říkám si, že kdybych věděla dříve že má dysfázii, tak min. na rok ji tam dám. Uškodit by ji to nemohlo. A taky budu pořizovat dceři pomůcku LOGICO aby si procvičovala co nejvíce. Dělají nám problémy zdrobněliny sama si neodvodí strom a stromeček, myš a myšička i když ty slova zná nebo rozdíly větší, menší, mnoho a málo má trochu problém si to představit, takže všechno s ní se musíme učit pomocí nározných příkladů.

sisstin
autor
30. bře 2014

S tim Pnp u dysfazie je to blby, ale kdyz ma dite k tomu jeste neco, treba ADHD atd, tak sance je. U PAS a to AS nevyjimave by narok mel byt automaticky 😉

fass
30. bře 2014

@listecek00 My jsme ze Šenova,takže Havířov,co by kamenem dohodil.My jsme ho na tu přípravku nehlásili,chodí do školky,je velmi chytrý iq 142,ale bohužel máme jiné problémy vyplývající z jeho diagnozy.Tím pádem normoš škola s třiceti žáky ve třídě nepřicházela v úvahu.No toho dojíždění se hrozím,ráno vyjet o půl sedmé busem a po poledni zase domů.Celej den zabitej v busu. 😖

listecek00
30. bře 2014

@sisstin no tak to mám smůlu máme sice poruchu pozornosti, ale ADHD nám nikdo nepotvrdil. V květnu mám jít s malou na neurologii tak všechno pozjišťuji. Kája nezvládla sama být v hudební nauce na flétně nebo u logopedky, prostě se fakt vyblbuje, dělá bordel a nesoustředí. Když ji to nebaví a nutíme ji, je konečná, pokud tam s ní nejsem. Ale ve skupině se snaží ve školce i v přípravce pro předškoláky. V pondělí se zajdu zeptat na úřad co všechno je třeba na podání žádosti a oběhám pak všechny dceřiny lékaře.

listecek00
30. bře 2014

@fass aha, no my se s rodiči budeme skládat na nějakou starší felicii. Děda pak bude vozit dcerku, jinak bych to dojíždění taky musela kutit přes bus a je to celkem pálka. Navíc mám pracovní dobu od 7.30 do 16.00 a takové úlevy v pracovní době teda nečekám. Ale jak budeme mít auto, můžu říct dědovi, jestli by Vás ráno vždycky do školy nepřibral. Jak Kája nebude nemocná, tak byste ušetřili čas i penízky, ale jen by to chtělo pak ještě jednu autosedačku :D

fass
30. bře 2014

@listecek00 Jééé ,dík,ale já s sebou budu tahat i dcerku a mimi v kočáře.Ob týden ráno bude jezdit manžel,já až vyzvedávat.Hold nemáme řidičák.No měsíční jízdné pro oba 1500 kč pálka. 😠

listecek00
30. bře 2014

aha tak to jo, kdyby se to změnilo stačí dát vědět 😉

peggy722
30. bře 2014

@listecek00 Nemáte doma rotoped ? Třeba by jí to pomohlo. Rozhodně by se na něm naučila šlapat a i by jí zesílily svaly. A možná zkusit nějaký balanční cvičení. Je divný, že vám na tohle nikdo nic neřekl. Elča s tímhle nikdy problémy neměla. Spíš jí musím krotit, protože je tak trochu sebevrah. Leze všude možně a někdy je to fakt o strach, aby nespadla.

listecek00
30. bře 2014

@peggy722 ne nemáme 😒 , chodili jsme jen na rehabilitace, kde nám ukazovali cviky na dýchání a zoevnění zad, šlapat na kole ve vzduchu a tak a pak míčkování na těle. Balanční cvičení jsem teda viděla fakt z dálky, to nám ani moc neukazovali jen že si můžeme koupit podložku a tot vše.

fass
30. bře 2014

@listecek00 Ok,však se můžeme seznámit,pokecat o dětech a škole.....Pak se uvidí. 😵

sisstin
autor
30. bře 2014

@listecek00 tak zkusit to muzete, zas ji uz bylo 6 a tam je pak tech bodu vic 😉

listecek00
30. bře 2014

@fass Beru za slovo 🙂 třeba víkend 12-13.4.? Budu mít po výplatě, tak můžeme někam v šenově zajít, moc to tam neznám, klidně na bazén k ještěrce i s děckama nebo někam na zahrádku pokud bude pěkně 🙂

fass
30. bře 2014

Klidně můžeme.Já to tu taky zase tak moc neznám a Havířov ještě míň.Bydlíme tu dva a půl roku.Pokecáme co kde vyřídit,když SPC každého odpálkuje.Na kterej úřad se to chystáš jít nejdříve? 🙂