Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. kvě 2012

@nelaja jo, a Tygr nerozuměl do dvou nijak zvlášt, ve 2,5 to už jako bylo slušný, ale ne úplně 100% a ve 3letech už to bylo v pořádku 😉 ale on teda narozdíl od tvojí holčičky začal mluvit, až když měl to porozumění k věku 😉

sisstin
autor
25. kvě 2012

@lexxie_holandsko jinak, jako autismus fakt není o tom, že je dítě extra stydlivé...ale u těch hraničních poruch to jsou takový věci, který prostě ty jako člověk, který s tím dítětem nežije, nevidíš 😉 to jsou takový celkem jemný nuance, který ale tomu dítěti dost znesnadnují sociální kontakt a celkově běžný život 😉 dřív se to asi nediagnostikovalo, prostě ty děti byly "divné" a tím to haslo 😉 a dost takových dětí z toho sice nevyroste, ale postupem času dokážou tyhle věci rozumově korigovat a nastavit se do "normálu", i když vnitřně to pro ně přirozený není 😉

dasafles
25. kvě 2012

@sisstin Dobrý den,

poprosím o radu. Mám synka 21 měsíců, nemluví, má cca 15 zvuků včetně pár citoslovcí (kuk, bum, bác, blik, brm, ....), některé vyslovuje pěkně, některé jsou jen jakýsi zvuk, který dokáži identifikovat snad jenom já. Jeho opožděný vývoj řeči je pravděpodobně v důsledku vedlejších neurologických diagnóz, o tom snad napíši někdy jindy, momentálně se pokusím být stručná. U synka se objevovaly i jiné zvláštnosti, měla jsem a stále ještě někdy mám podezření na autismus, ovšem Dr. Krejčířová nám ho v 19 měsících vyloučila, dle ní je synek ve všech oblastech v rámci širší normy, akorát exprese je už mírně opožděná. Porozumění mu tehdy vycházelo na 18 měsíců, to znamená skoro k věku, což mě dost překvapilo, nemyslím si, že synek rozumí běžně jako jeho vrstevníci, ukáže na konkrétní předměty, když ho o to požádám, ukáže některé obrázky v knížce, splní jednoduché pokyny, ale dvojsložkové typu, běž do koupelny a přines ručník by nedal, asi ani neví co je to ručník a rozlišení místností mu dělá také problém. Mám také pocit, že nechápe souvislosti typu jdeme ven, pojedeme za babičkou,... většinou u něj nevidím žádnou velkou reakci, celkově se mi zdá, že mě dost často vnímá pouze jako kulisu a vůbbec neposlouchá, co mu říkám..A ted k mému dotazu, vím, že jste procvičovala porozumění s Péťou na kartičkách, jak jste u toho postupovala, vyskládala jste před něj několik obrázků a pojmenovala je a potom chtěla, aby je vám zpátky podával? Kolik obrázků jste mu dala maximálně do řady? Synek je občas používá na mačkání na házení po zemi,... podá max 3, pak už ho to nebaví.. Píši asi zmateně, ale malej usurpátor mi sedí na klíně a chce také psát 😀 Jinak jste pro mne velkou inspirací a nadějí, snažím se postupně pročítat tuto diskuzi zpátky, ale je to fuška 😝

sisstin
autor
25. kvě 2012

@dasafles tak ona širší norma je opoždění o 6m, což v tomhle věku dělá hodně 😉 proto možná působí syn odlišněji od vrstevníků 😉 a že není žádná reakce - jako čekáš, že se bude radovat nebo jakou reakci očekáváš? Páč když jsem synovi řekla, že pojedeme k babičce (a měl už porozumění v normě, akorát moc nemluvil), tak prostě jako taky reakce nula...reakce začly být až v té době, kdy prostě mluvil a mohl se k tomu nějak slovně vyjádřit 😉

k tomu porozumění, u nás naběhlo dost spontánně, ale dělala jsem to tak, že jsem před něj prostě dala ty kartičky...když byl malej, tak jenom tři, pak šest atd. , až jsme byli třeba na řadě 4*5 😉 no a prostě jsem se ptala, nejdřív jen na slova "kde je sluníčko, měsíček, auto atd.", on ukazoval prstem...později už pak teda "v čem se jezdí, co svítí na nebo ve dne, čím se jí atd." 😉

ted už to neprocvičuju kvůli porozumění, ale kvůli výbavnosti slov, ptám se ho, ale nemá k dispozici obrázek, tudíž musí odpovídat z hlavy, což je mnohem horší, než ten obrázek vidět, páč s obrázkem mu ta slova naskakují rychle v expresi, bez už je to horší 😉

dasafles
25. kvě 2012

Děkuji za odpověď, k těm reakcím, já si právě třeba říkám, že by mohl alespoň jít ke dveřím, donést si čepici,... apod. To se stane vyloženě výjimečně, možná tak celkově 2x. Já jako vidím, že tam ten vývoj jde dopředu, kolem roku to byl totální mimoň, nezajímaly ho příchody, odchody, hříčky... nula bodů. Kolem 13 měsíců výjimečně na něco ukázal nataženou rukou, ale bylo to spíš takové, jakože by to chtěl, ale nemůže na to dosáhno. Kolem 14 měsíců začal vyhledávat známe osoby pohledem, pokud jsem se ho ptala kde je máma... Postupně přidával další slova jako hodiny, okno,... Teď už mi toho ukáže docela dost, splní jednoduché pokyny typu hají, hačí, ale i odnes to koše, podej mi,..dej napít tatínkovi... Ukazování prstem se rozjelo až kolem 19 měsíce, víceméně ale ukazuje pouze to oč je požádán, spontánně to není tak časté, žádné velké sdílení u toho nevidím. Slovní hříčky začal dělat kolem 18 měsíců, v té době začal i mávat na rozloučenou, někdy to dělá i sám od sebe bez požádání, já říkám nashledanou, on mává, většinou mu to ale musím připomenout, umí poprosit, když něco chce,... Jako rozjel se pěkně, ale pořád je tu pár věcí, které se mi nezdají, mechanická hra, otvírání - zavírání dveří, rabování skříněk - bezmyšlenkovité, vyhází a odchází, zaujmou ho misky, dříve je výhradně roztáčel, teď s nimi jezdí po bytě, stále stěhuje nábytek, židle, zalézá pod stůl, zavírá se do skříní, neumí si hrát (on jako nakrmí plyšáka, pohladí ho, dá mu pusu - ale samotného ho to nenapadne, to mu musím říct já), u ničeho nevydží, maximum je tak pět minut, když je hračka nová, dá i 15, ale to už je skoro zázrak (podotýkám, že to není 15 minut o samotě, já mu ukazuji, k čemu ta hračka slouží), nechápe moc emoce, včera mě bouchnul ovladačem od televize a mně v tu chvíli akt vyhrkly slzy, tak pak jsem trochu přeháněla a brečela jsem a on se mi smál, pokud se ale ostatní lidé smějí, směje se taky, to je vtipné, jak ten smích vytlačuje.. Teď nově mě hodně začal chytat za ruku a někam mě tahá, je to tedy povětšinou, pokud chce podat něco, kam nedosáhne, pokud mě chce dostat od počítače, ale před chvíli mi seděl na klíně a pořád mě chytal za ruku a dával mi ji na klávesnici, asi chtěl pustit pohádku, ale mě už napadá auti rys, že používá moji ruku místo té své. Jsem asi praštěná, vzhledem k anšim předchozím problémům bych měla být vděčná za to, že synek je takový, jaký je a místo toho se pořád užírám nejistotou. Vaši diskuzi poctivě pročítám, ale nejsem moc pravidelný pisatel. Ještě se zeptám, ty vaše kartičky na procvičování jste dostávali na logo nebo sis je vyráběla sama nebo se snad dají někde koupit, to by bylo úplně nejlepší... Já jsem si nějaké vyrobila, postahoval jsem obrázky z googlu, vytiskla a zalaminovala, ale kdyby se daly sehnad snadněji, bylo by to fajn. Na těch vašich se mi právě líbilo, že to byly reálné fotografie, ne žádné piktogramy..

sisstin
autor
25. kvě 2012

@dasafles ty reálné foto jsme měli půjčené z Rané péče, jinak obrázky nám laminovala logopedka 😉 jinak tvůj chlapeček je fakt ještě malej, syn byl v tuhle dobu taky takovej mimonek 😉 určitě na tom byl hůř, jak ten tvůj 😉 ale jakmile začal sdílet, tak to šlo fakt strašně rychle dopředu. On teda jak začal ukazovat, tak rovnou i sdílet, a fakt to dělal furt...ale on je ukecanej jako asi od přírody, i když má vadu řeči...tak prostě to nahrazoval tím neustálým ukazováním a sdílením, a od tý doby, co mluví, tak nezavře pusu, i když mluví blbě 😉 to je zrovna podle mě jako i trošku ten povahový rys (i když já to moc ráda nemám, vše svádět na povahu), ale prostě je víc komunikativní než třeba jiné děti se stejným problémem 😉

v tomhle věku jsou děti ještě fakt hodně egoistické, jak psala @jolinka takže klidně tě může majznout a smát se tomu, výjimečné to fakt není. Jinak syn taky používal moji ruku, ale měl k tomu dalších xy jiných gest a vyjádření, ono je špatně, když se dítě neumí vyjádřit JINAK, než tím používáním ruky druhé osoby, když to má jako doplněk k jiné komunikaci, tak to je v pořádku, prostě vše naznačit nebo ukázat nejde, tak to prostě dělají takhle 😉

jako u vás je fakt obří možnost, že bude všechno ok...ono to jde pak hrozně rychle, syn udělal mezi 2-3.rokem úplně mega pokrok, kterej by mě nikdy nenapadnul 😉

dasafles
25. kvě 2012

@sisstin Ještě jednou díky, tvůj synek je moc šikovný a jak už jsem tu psala, je tu pro hodně maiminek nadějí a inspirací.. Nikdy v životě by mě nenapadlo, že budu jednou řešit takové starosti a že vše nepoběží jako na drátkách, mám pedagogické vzdělání, s dětmi mě to odjakživa bavilo, uměla jsem si je získat a teď jsem někdy rozpolcená z toho, že si k synkovi neumím najít tu správnou cestu, že ho nedokáži nějak zabavit, že mi to jeho věčné kňourání a řvaní leze na nervy, že se mi chce od něj někdy utéct pryč, že ho snad ani nemiluji tak, jak by máma měla, mám výčitky a to se asi odráží od našeho vztahu, někdy jsem tak unavená... číst pozitivní příběhy jako je ten váš mě dobíjí.

sisstin
autor
25. kvě 2012

@dasafles no ale jinak mám naprosto stejné pocity jako ty, a to dost často 😉 on se sem člověk snaží psát hlavně to pozitivní, ale jako zas strašně růžový to není...respektive je to o moc růžovější, než to vypadalo ze začátku....ale jako "Normální" dítě to fakt není stále a jsou s tím problémy spojené 😉

nelaja
25. kvě 2012

@abbie ako som pisala nizsie. Ona ju vidi na komunikacnu poruchu ale nie v expresivnej zlozke ale v zlozke receptivnej - problem so semantikou a pragmatikou - to mi povedala na druhom vysetreni. Pisomna sprava ale znie bohuzial inak - pre nizky vek nie je mozne diagnozu urcit pre prelinanie prejavov komunikacnej poruchy a pervazivnej vyv. poruchy, treba sledovanie vyvoja v case. No a v cislach diagnoz - ziadne suspekne, ale natvrdo: ina nespec. pervazivna vyv. porucha, ina porucha reci a jazyka.Tak si vyber, vlastne neviem na com sme

nelaja
25. kvě 2012

@jolinka takze - otazky sa nepyta ziadne. Asi pred 4 mesiacmi nam skoncilo 3 mesacne obdobie, kedy ukazala na zaujimavu vec,otocila sa a povedala TO,TO,TO? Asi nieco v zmysle co je to, si myslim. Ale to prestalo a teraz sa nepyta nic. Co sa tyka odpovedi na otazky: Na ako sa mas - nereaguje. Ako sa volas? Povie svoje meno. Kolko mas rokov? Povie "da" a ukaze na prstoch. O sebe a inych hovori v tretej osobe. Ja, ty, on, - nepouziva. Na otazku ktory, ktora reaguje , ale nie vzdy. Podla mna zalezi od kontextu,v akom sa to pytam. Ak ma tri zvieratka na kartickach a opytam sa, ktore zvieratko ma pruhy, ukaze zebru, aj povie "beba" (zebra). Bez vizualnej podpory by neodpovedala, ked ma moznosti pred sebou, povie spravne. Ona vela veci pochopi so situacie, z kontextu. Co sa tyka porozumenia - podla mna je iba mierne v popredi pred expresiou. Prave v tom mi dost pripomina tvoju Kati, akonahle dostane slovicko do pasivnej zasoby, zacne ho relativne rychle pouzivat. Ale toto je asi posledne dva mesiace. Este v januari mala asi 50 slov vratane citoslovci. Ale stopercentne mame narusenu aj expresivnu zlozku, ta gramatika - cele zle a vyslovnost ani neriesim, som rada, ze hovori. A ano, mas pravdu, sme v stadiu popisu cinnosti a toho co vidi. Teraz a tu. Na veci minule odpovedat nevie. Co papali kacicky v parku? Ani nahodou neodpovie, hoci pozna a hovori slovo chlebik.

nelaja
25. kvě 2012

@dasafles Mam presne take iste pocity ako ty, niekedy si az pomyslim, aka som hrozna matka, ale som nekonecne vycerpana z pokusov vymysliet jej program, aby ju to bavilo, aby pri niecom vydrzala a este to malo aj nejaky vyznam pre rozvoj komunikacie.

lojzina
25. kvě 2012

@sisstin ahoj,muzu s ete prosim zeptat,kdyz teda maly pouziva na neco mou ruku,je to spatne??? 😕

sicinka
25. kvě 2012

Ahojky, když jsme u těch pozitivních zpráv Dáda začal dělat dětské hry jako kolo kolo, brambora a začál se jich dožadovat teď v téměř třech letech 🙂 Nějak mu naskočila schopnost nápodoby i u cvičení něco mu ukážu a on to opakuje, přidává k tomu i slova. By mě zajímalo proč teď. Dneska jsme šli podpsat smlouvu do školky a on pozdravil, řekl jak se jmenuje, ptal se kde muze curat, prostě choval se jako vzorné školkové děcko (tedy že si před budouvou lehl na zem a řek mi že nepujde a jde pryč nastěsti nikdo neviděl).Jinak kdo teď vidí Dádu třeba po měsíci tak nevěří o kolik se změnil a proti tomu jaký byl kolem těch vánoc, to se jedná o jiné dítě.

sisstin
autor
25. kvě 2012

@lojzina jak jsem psala, pokud to není JEDINÁ forma komunikace, tak to špatně není..tj. dítě mluví, užívá gesta, ukazuje prstem, napodobuje atd., použití ruky dospělé osoby používá jen jako dovysvětlení nečeho, co prostě naznačit nebo ukázat atd. nejde 😉

@nelaja no ono to jako není tak, že dítě s receptivní (čistou) mluví čistě a gramaticky dobře. Oni proto, že nerozumí (neslyší ta slova správně), tak proto i patlají, mají špatnou gramatiku atd., ale s nástupem toho porozumění se ta řeč upravuje a čistí.... 😉 dítě s expresivní sice ta slova slyší dobře, i rozumí, ale špatně mluví...ale zas na druhou stranu díky tomu, že špatně mluví, tak neodpovídají třeba na něco a můžou působit, že nerozumí...

dítě s expresivní vždycky bude mít aspon malilinkatej problém s porozuměním, a dítě s receptivní zas nikdy nebude mít 100% čistou a správnou řeč 😉

nelaja
25. kvě 2012

@sisstin Takze sa to viac menej prelina, asi zalezi od zavaznosti poruchy, ciste formy sa asi aj tak vyskytuju zriedka.

jolinka
25. kvě 2012

@nelaja pride mi ze tvoja mala ma to porozumenie celkom dobre..ked odpoveda na otazku, ktore zviera ma pruhy? {rozmyslam ci by K. aj teraz vedela slovo "pruhy"}...ale nic.
zrejme tam bude ozaj viac problem s uzitim reci, pragmatikou...s tym mala skor problem Lea od @dalea , v starsom veku sa to spravilo takmer do normalu, tiez mala problem s komunikaciou s detmi a tzv. tym "spolocenskym taktom" co trochu aj Kati ma...je az prilis niekedy prostoreka, noooo... 😉 ale ze je drobnucka a milucka, vela sa jej odpusta 😀 😅

sicinka
25. kvě 2012

@sisstin to mě jen zajímá jak je to s tou receptivní. Já když to hledal kvůli Dádovi, tak jsem vžycky našla jen děti které nemluvili a navíc nerozuměli, nebo měli jen hodně úzký ten okruh slov. Přeci když nerozumí významu tak nemůže mluvit nemá jak sestavit větu, protože neví co kam patří? Existují tedy děti které sice nerozumí, ale umí mluvit, tak nějak normálně že se dohodnou?

sisstin
autor
25. kvě 2012

@nelaja jj, akorát u tý expresivní je problém s porozuměním jen třeba, když je dítě ve stresu a je duchem mimo...nebo třeba jako moc nechápou dejme tomu význam slova třeba "pirát", jako poznají ho na obrázku, ale třeba jako úplně nevědí, co ten člověk jako dělá...to se těžko vysvětluje, prostě když se dítě neptá na nic, tak na to nemůže dostat adekvátní odpověď...ale to samozřejmě jen do té doby, než teda dítě mluví a ptá se...ale rozhodně u těch expresivních forem to není neporozumění řeči jako takové, že by se neorientovali v delších souvětích nebo neměli to hlubší porozumění např. Problém je spíš s tím, že tyhle děti se musí na tu řeč víc soustředit, než dítě úplně zdravé 😉

no pak u těch receptivních forem záleží, jak moc je ta recepce narušená...pokud málo, tak to na té řeči nemusí být ani moc poznat a to, že dítě úplně nerozumí tak, jak má...poznají jen lidi, které jsou s tím dítětem ve styku....pokud už je to těžká forma, tak nejenže je to poznat, že to dítě nereaguje adekvátně, ale taky dlouho nemluví a má problém i s tou expresí (jakoby) 😉

sisstin
autor
25. kvě 2012

@sicinka ono takhle, viz. výše..pokud to dítě fakt nerozumí, tak ani normálně nemluví...jakoby běžně mluví děti, které mají s tím porozuměním jen malinkej problém, a to fakt člověk pozná, když se po tom přímo pídí a dává dítěti takové ty záludné otázky 😉

sisstin
autor
25. kvě 2012

@sicinka
@nelaja ono je to spíš o tom, že to dítěti s receptivní jakmile začne nabíhat porozumění, tak jakoby začne rychle slušně mluvit....ale děti s expresivní, i když rozumí, tak ta náprava řeči trvá mnohem déle...třeba Katika od @jolinka je v té řeči jako takové o dost lepší než Tygr, i když ona ve třech to porozumění neměla zdaleka takový, jako ten Tygr...ale zas ona mluvila (aspon nějak) už někdy od dvou let 😉

jolinka
25. kvě 2012

@sisstin no na 2 roky sme mali cca 12 slov vcitane citosloviec typu uuuuu smykacka, jaaa hojdacka atd. aj to ich pouzivala hlavne ked ju nieco vyrazne zaujalo, trebars pes nu musel zbrechnut aby povedala hu hu {havo}
na 2 roky a 7 mes..cca 70 slov, trojrocna teraz neviem 100 ci 150. ale uz aj vety boli a to celkom pekne...ale ako hovori Terka, cca na urovni porozumenia...jednoduchy popis aktualnej veci, minule. veci ani omylom. Cas si doteraz myli.

sicinka
25. kvě 2012

@sisstin když to tak čtu tak Dáda nějakou tu hodně mírnou formu měl (má), ono možná jen některým věcem nerozuměl, proto je nedělal. Jemu ta řeč a sociální chování naskakují teď strašně rychle, ale je to tak od toho února března, kdy se to tak rozjelo. V principu je to tedy jedno pracovat s ním budu pořád, směr to má evidentně dobrej, tak uvidíme.

sisstin
autor
25. kvě 2012

@sicinka no já si myslím, že nějakou hodně slabou poruchu porozumění má asi víc dětí, než si myslíme 😉 jen tím, že ta exprese u nich není tak opožděná, tak to nikdo moc neřeší. Prostě se to svede na to, že dítě je vzdorovité, a že nechce poslouchat..., přitom ono třeba fakt nerozumí a tím pádem vznikají různé krizové situace. Ona se ta porucha pak kompenzuje sama, když je fakt lehká a v podstatě to dítě pak proklouzne bez diagnozy 😉

i děti s hodně slabou expresivní bývají často nediagnostikované, páč se to dá pod OVR 😉

zuzana76
25. kvě 2012

@sisstin ahoj, mozes mi prosim ta poradit? ja som ta evidovala uz davnejsie, ake problemy si mala so syncekom, tusim aj ohladne jedenia, ja mam doma nieco podobne, syncek o 2 mesiace ma 2 roky, teda teraz 22 mesiacov - do roka nechcel nic jest, takmer nic, len materske mlieko, ani pit nechcel, ked mal rok aj 3-4 mesiace tak sa naucil pit, doteraz nerozparava, asi len 5 slov - mama, tata - ale nepovie vzdy, len ked velmi nieco potrebuje, daaaaa, daj - to hovori casto, ked nieco chce, ham, mnam, este -tiez casto, inak tusim nepovie nic, ukazovat ukazuje co chce, napr vodu - ukaze na pohar, alebo si ho vezme ked dosiahne, alebo vyda zvuk aaaaaaa - ako ked sa s chutou napijeme, to asi odpozeral odomna a tak si niekedy pyta pit, ale odmieta spolupracovat, je taky akoby vzdorovity, neposlucha na prikazy, niektore ano a niektore nie, porozumenie je slabsie, ale zakladne veci chape- napr chape aj otazke - kam chodi maminka cikat, kde si umyva ruky. Az teraz asi 2 mesiace dozadu ho zacali bavit knizky a zacina sa aj sam hrat, ja ho hlavne vela porovnavam so starsim, co bol v jeho veku asi genius, rozpraval od roka aj 5 mesiacov vo vetach, porozumenie super, tak teraz mi tento mladsi pripada naozaj ako o 6 mesiacov pozadu, ale mozno nie je, neviem realne porovnat, myslis ,ze je to uz na navstevu logopedky? pripadne psychologicky? vidim,ze si v tom dost erudovana a scitana, ja som niekedy aj nekludna, potom zase pride nejaky mensi pokrok a zase sa ukludnim, ako vidim,ze tie pokroky robi, ale pomaly. Nechcem ho zbytocne stresovat vysetrenimniami, mali sme dost chodenia po lekaroch s inymi vecami - ortopedickymi. Inak jedenie bolo u nas hruza, este stale papa malo, je aj drobny, vyzera asi an rok, ale uz sa to lepsi s papanim. Vdaka za kazdu radu, pzoerala som aj tvoj blog, mas tam super clanky.

lenajsek
26. kvě 2012

Ahoj, tak vyšetření u psycholožky nedopadlo, v pohodě nakráčel do ordinace, byl tam asi 2 minuty sám a začal plakat, pořád chtěl chodit ke dveřím, tak říkala, ať¨jdu taky za nima. A jak mu řekla, aby šel za ní ke stolečku s připravenýma hračkama, začal řvát a vydrželo mu to víc jak půl hodiny, ležel na zemi úplně hysterickej, uklidnil se na chvilku, když jsem mu z krabice vytáhla Mašinku Tomáše knížku, ale když se Jahnová zeptala, jestli ji nechce přečíst, tak začal ¨řvát nanovo. Pořád ukazoval, že chce jít ven, pak se chtěl dívat z okna, tak se chvilku spolu dívali z okna, pak chvilku otevíral a zavíral skříňku a chtěl se tam schovat, ale jak ji zamčela, tak znova začal řvát a pak teda asi posledních 5 nebo 10 minut vkládal sám od sebe tvary, to ho bavilo a pak dával malé tyčky do dírek, to ho taky bavilo. Pak si vzal boty, zamával a chtěl jít už ven, tak jsme se domluvily na 31/5 zase odpoledne, tak uvidím, jestli to bude lepší... tak držte palce, aby aspoň tolik neplakal... byla jsem z toho včera špatná, ale dneska je to už lepší, on prostě nemá rád cizí prostředí, ¨moc cizí lidi taky ne a když se po něm něco chce, tak to se zasekne a řve, v těchto dnech obzvláš't... ☹

Pěkný víkend všem!

filmuska_01
26. kvě 2012

@sicinka super tesim sa ,
u nas je to iste, cele dni spievama ajaja kukuku a kojo kojo (mlynske) a kujem kujem a vsetko az kym nevladzem. dokonca a j vkocikupri prechadzke pesnikcy vyzaduje. Ukazuje pri nich,a obcas chyti aj solva skomolene, aspon v ryme ci refren, opakuje melodickost, nam to vsak odporucili a hned sa na to chytila, bol asi ten spravny cas 🙂

a vcera strasny krik a natahovanie v detskej a pocujem odtial , Neeeeeeeee toto mojeeeeeeeee. a zacala som usmievat ja k blba. Bola to Dada 😀

filmuska_01
26. kvě 2012

@dasafles
to ako pises o syncekvoi mi uplen pripomenulo nas pred rokom, aj to potahovanie a stuchanie ,aj to porozumenie presne podobne v tom veku.
Potom co som zacala podla rad SIstiin to precvicovat, najpr na realnych rpedmetoch, potom obrazky tak sa to vlemi peken rozbehlo. zanedlho sme listovali so zaujmom v knihe a a pomenovavali obrazky, teda ja a ona jednoduchsim zvukom narp. zvieratka.citoslovcia.
Casto predtym mal demolacne sklony a aj to preslo.
To tahanie a stuchanie prestalo ked mimohla povedat aspon daco slovne.Aj hra prestava byt mechanickou, hra sa dejovo , na nieco, to prichadza s tym porozumenim asi.
Netrap sa, aj ked je to niekedy tazke, ja sama sa zivim hovorenim a nikdy by ma to nenapadlo ale vela som sa aj pri dcerke naucila od nej. Drz sa. Tvoj syncek ma urcite tu najlepsiu mamu, ktora najde pre neho tu spravnu cestu. Teba..

filmuska_01
26. kvě 2012

@lenajsek drzim palce, kazde dieta ma niekdy blby den,nabuduce to bude hadam lepsie.

lenajsek
26. kvě 2012

@dasafles Ahoj, tak jak jsem si přečetla Tvoje příspěvky, tak jako bys mi psala z duše, úplně podobně to měl nebo ještě dodnes má i náš Lukášek, taky neustále otevírá a zavírá dveře, hraje si mechanicky, někdy doteď vezme mou ruku a zavede mě někam, už teda mou rukou místo svojí neukazuje, to dělal jen chvilku ze začátku, ale taky to tam bylo, začal ukazovat taky v 19měs, taky se hodně vzteká, kňourá, protože se prostě neumí vyjádřit a mně to taky kolikrát leze na nervy. Teď jsme na víkend u mé mamky a nemá tady svoje zázemí, svoje hračky, tak to je furt v kuse skříň, chce se tam schovávat, posunuje se židlama v kuchyni, leze pod stůl...
Taky není empatický, podle mě nechápe taky emoce, není ami moc mazlící, nepřijde se přitulit, má ze mně akorát prolízačku, to stejný z táty... Taky se bojím nějakého narušeného auti spektra, ale kdo ví, třeba je to vše jen kvůli tomu, že se prostě zatím neumí vyjádřit...
Taky si kolikrát říkám, proč tohle musíme řešit, proč to není nějak normálně, ale chce to prostě zatnout zuby a věřit, že všechno bude jednou lepší a že se konečně dorozumíme...
Ohledně obrázků, já koupila dvě fajn pexesa, kde jsou věci z domácnosti, nebo všeobecně věci, ale jsou nakreslené, syn teda nikdy neměl problémy s kreslenými obrázky, reálnou fotku předmětu nepotřeboval, tak třeba by to u vás bylo podobné... syna to hodně baví doteď ukazovat i na tom nerozstříhaném pexesu, na té celé A4. To ani zalaminované nemáme, ale je fakt, že syn moc nemačká. Nebo se dá vystřihnout karton a nalepit to na to a pak rozstříhat..

@sicinka Tak to je paráda, že tak pokročil, to je úžasné, musíš mít velkou radost..
😉

Omlouvám se, dočítám jen v rychlosti a nestíhám reagovat na vše...

sisstin
autor
26. kvě 2012

Ahoj holky,

tak se musím pochlubit, že se mi zdá, že Tygr přes noc hrozně poskočil. Ráno přišel a říká: Mami, vstávej, už je ráno...a až bude večer, půjdeme spinkat. Prostě začal mluvit fakt jakoby normálně, předložky, spojky, souvětí atd. Kdyby normálně vyslovoval, ta by vám asi ani nepřišlo, že by mluvil nějak opožděně. Jako ted mluví asi jako tříletý dítě (když neberu v potaz výslovnost), ale to běžný člověk nepozná, jestli někdo mluví na 3 roky nebo na 4,5.

A máme zvesela PROČ:
proč myška brečí? Protože je smutná. A proč je smutná? Protože ztratila něco. A co ztratila? Deštník. A proč ztratila deštník? Protože je zapomnělivá. A proč je zapomnětlivá? Péto, nevim....Mami, víš, víš, víš (vztek)...protože je malá. A proč je malá?............ 😝

pokládá asi tak 1000 otázek denně, takže konečně se taky posune mentálně dopředu v těch vědomostech, které se týkají slov 🙂