Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad aby se vyloučila skrytá epilepsie, která poškozuje centrum řeči 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad jako že ti řekne, že nadprůměrný IQ ..to mi přijde docela masakr, aniž by ho zhodnotila po psychologické stránce, dítě, které je opožděné o min. dva roky těžko bude mít nadprůměrný IQ že...ted to píšu možná jako tvrdě, ale chce to být trošku realista 😉

to se setkávám často, že někdo tvrdí, že má dítě vysoký IQ a je to ptákovina, bez pořádných psychologických testů, kdy se zhodnotí všechny stránky vývoje, nikdo nic takovýho fakt říct nemůže...

sisstin
autor
25. led 2013

a IQ není jenom to, že dítě zná teorii relativity, ale i to, jak pak funguje v běžném životě....to IQ se třeba hodnotí u autíků jinak, protože on sice ve třech letech může číst, ale nedokáže ani vyjít z bytu, má pleny atd., tak stejně spadá do pásma funkčně středně těžké MR 😉

podubka
25. led 2013

@lojzina Ahoj koukám,že máš doma stejného vzteklouna jako já 😠 Syn je o rok starší než tvůj,ale přesně si vzpomínám na tyto jeho hysteráky a to má i dodnes záseky na něčem ,jako dneska např. 🙄 Jak začal o něco lépe mluvit,tak se to zmenšilo třeba na dva denně.Je to na palici.My jdeme v pondělí do SPC a uvidíme co nám na něj řeknou.

sisstin
autor
25. led 2013

no holky, taky by jste se vztekaly, kdyby jste něco chtěly a nemohly by jste to vyjádřit 😉

mardenad
25. led 2013

@sisstin chápem. Zatial aj psychologička aj v školke povedali, že ma intelekt určite v poriadku. Neviem, ako na to prišli, ale zhodnotili to aj bez testov no a tá dr na neurológii my to vysvetlila, že ona to pekne vidí na zázname. A adhd a add nám vylúčila vraj naisto. Ja som síce čakala na add, lebo ho poznám, adhd som nečakala, lebo sa krásne skľudnil. No ale som prekvapená. Jediné , čo uznala, že celý záznam má iritačný charakter- dráždivý , s čím súhlasim.

sisstin
autor
25. led 2013

tam jsou dvě možnosti, bud je to dítě vzteklé a agresivní, nebo naopak úzkostné a rituální...my jsme ten druhej případ 😉

lojzina
25. led 2013

@podubka vidim zes to ale prezila 😉 😅 😔 .A jak si na to reagovala????

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad jako kdyby to bylo tak lehký, že by se člověk připojil na EEG a vyhodilo to výšku IQ, tak by žádné testování neexistovalo 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad fakt počkej na Krejčířovou 😉 ta mu ten vývojovej profil konečně udělá tak, jak má bejt.. 😉

mardenad
25. led 2013

@sisstin no a odporúčila nám vyšetrenie na logopédii a montesori terapie, sú tam psychologička, špeciálna pedagogička a logopedička v jednom a návzájom spolupracujú. Tak sa teším. Dúfam, že nám to pomože, lebo tá reč ide slimačím tempom. ☹

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad u řeči je základní porozumění, který tvůj chlapeček rozhodně nemá....tím pádem nemůže začít normálně mluvit 😉

mardenad
25. led 2013

@sisstin to napadlo aj mne, že ako to može takto vidieť z grafu, veď to by každému takto mohli zhodnotiť , ale tak som jej verila, keďže už videla stovky a stovky eeg záznamov.

podubka
25. led 2013

@lojzina Přežila ,co mi taky jiného zbývá 😀
Reagovala jsem jak na co.Když byl hysterák na něco čemu nerozumí že to tak je,tak jsem se snažila ho uklidnit,obejmout a vysvětlovat.Ostatní jsem nechala být dokud se nevzpamatoval sám.
U nás to hodně vznikalo tím,že nedokázal říct co chce a nedokázal mi to vysvětlit.
Dneska např. se vteknul,že mu roztál sníh,byl v amoku a nenechal si to vysvětlit,že je to voda atd.Nechala jsem ho,protože to fakt nešlo a zklidnil se sám.
Já už jsem pomalu na bohnice a chci aby mi už někdo poradil jak na něj v podobných situacích.

mardenad
25. led 2013

@sisstin čiže treba len čakať pokiaľ na to dozrie? Alebo sa dá nacvočiť a trénovať porozumenie?

sisstin
autor
25. led 2013

@mardenad ano, to porozumění se dá nacvičovat pomocí kartiček a alternativní komunikace. Ty mu budeš něco říkat a zároven k tomu mu předložíš kartičky, aby si slovo vizualizoval a on naopak, když bude něco chtít říct, tak to vykartičkuje. Nevadí, že třeba něco říct umí, to není na škodu ta kartička 😉 mluv na něj v krátkých, jednoduchých větách, stále stejně...

ted druhá věc je, zda je to neporozumění způsobené autismem, tam toho tolik asi nenaděláš, protože to není stejné jako u poruchy řeči, kde je narušený porozumění, ale dítě není autista

lojzina
25. led 2013

@podubka to jsem dve,ja mam teda Bohnice daleko,u nas sou to Cernovice 🙄

Jednou jsem ho placla,ale to nic neresi 😖 .kolik je malemu?

sisstin
autor
25. led 2013

@podubka AAK, nic jinýho ti nedoporučim, aby si mohl prostě říct, co potřebuje pomocí kartiček 😉

podubka
25. led 2013

@lojzina já jsem taky plácla si nemysli.
Za měsíc mu budou 4 roky.

podubka
25. led 2013

@sisstin u nás je to už v pohodě.Už si řekne všechno,ale před rokem by se to hodilo.

sisstin
autor
25. led 2013

ta AAK (když už dítě to má osahané papírově) je suprová na Ipadu, je tam i zážitkový deník, který taky dost pomáhá 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@podubka jj 😉 no jo....tak hlavně, že už je to lepší 🙂

lojzina
25. led 2013

@sisstin co je AAK?

sisstin
autor
25. led 2013

@lojzina ta alternativní komunikace (znakování, kartičky atd.), u těch větších určitě kartičky, tam ty baby znaky pak už nestačí vyjadřovací potřebě 😉

krystalka
25. led 2013

@sisstin - to je skvělý, u nás se básničky zatím ještě moc nedaří, zapamatuje si s bídou jeden verš, nebo doplňuje, když předříkávám já....
Ale prosímtě, chtěla jsem se tě zeptat, jak je na tom Tygr se soustředěním když je v kolektivu? Já jsem totiž tenhle týden konečně dostala od paní učitelek ze školky Jiříkův IVP, jinak ho ostatním dávají už v listopadu, ale my tam teď ty 2 měsíce nebyli....je tedy napsaný moc dobře, skvěle vystihly jak slabé a silné stránky, tak i chování apod., ale právě ohledně té koncentrace tam má doslova napsáno, že " dokáže se koncentrovat na úkol/zadání/práci nejlépe, když s ním pracujeme individuálně (to zvládá vše bez obtíží), ale při skupinové činnosti je snadno vyrušen, cokoli ho rozptýlí, stále sleduje okolí/ostatní a nevnímá - neví, co má dělat, neodpoví nebo nerozumí, je nejistý, nerozhodný, je vždy pozadu." Což ho tedy naprosto přesně vystihuje.... vidím to jednak doma, že když s ním něco dělám, tak opravdu ho strašně snadno rozptýlí cokoli, co se okolo něj pohne 😉 , třeba u jídla by potřeboval nejlépe úplně holou celu, jinak pořád pro něco odbíhá, bere všechno, co je na stole a okolí, pořád si s něčím hraje...i ve školce se není prý moc schopný u jídla soustředit, navíc je u všeho prý extrémně pomalý - jídlo, oblékání - on klidně sedí v šatně s ponožkou v ruce, zaujatě pozoruje další děti a sedí a neoblíká se, pořád ho musím popohánět, připomínat mu co má dělat...a paní učitelky prý zrovna tak..... ale hlavně jsem to viděla třeba i ve třídě, když jsem ho ráno předávala, tak tam stál a šla kolem něj paní učitelka z vedlejší třídy a říká mu, aby až mi zamává, aby za nimi přišel vedle do třídy....no a já jsem úplně viděla, jak on zrovna pozoroval nějaký hlouček dětí, byl jak v tranzu a vůbec nevnímal, že na něj někdo mluví - jeho paní učitelky jsou zvyklé, že s ním musí navázat oční kontakt a třeba i víckrát na něj promluvit, aby viděly, že je fakt vnímá a teprve potom mu něco říkají. A já kolikrát to samé, když jsme někde venku... Co si o tom myslíš? Já už jsem si o tom něco hledala na netu a začíná mi to silně připomínat poruchu pozornosti bez hyperaktivity, ale možná jen maluju čerty na zeď 😉 .
No a jinak z toho jejich shrnutí ještě vyšlo, že má přece jen trochu horší hrubou motoriku, hlavně rovnováhu, jemná je celkem v pohodě, rozumové schopnosti, percepce a kognice taky dobré, sociálně je ve známém prostředí zdatný, ale ve větším kolektivu je ostýchavý a zaražený. Jinak je nekonfliktní, empatický, pozitivně naladěný a mezi dětmi je prý velmi oblíbený....ještě jsem zvědavá, co mi k tomu řekne psycholožka, mám se s ní sejít v pondělí.... Ale je fakt, že s tou pozorností to u něj sleduju už delší dobu, ale v tom kolektivu je to vidět mnohem nápadněji, že ho hned cokoli rozptýlí, než když jsem s ním byla sama doma, to mi přišlo, že se soustředí dobře...

sisstin
autor
25. led 2013

@krystalka tak s tímhle nějak problém nemá, nebo teda aspon nikdo nic neříkal...zapojuje se a dělá vše normálně, u něj je problém, že prostě odmítá s dětma mluvit, páč ví, že mluví blbě. Ale o nepozornosti tak jako nikdo nic nikdy neříkal, ale u nás ten IVP rozhodně není takhle poctivý, jako máte vy nebo u nás ve stacíku děti 😉

abbie
25. led 2013

@mardenad malemu robili VQ, ked mal 12 mes. uz vtedy mu vysiel u klinickeho psychologa vek na 14-15 mes. co sa rovna zjavny nadpriemer, ked mi to povedala, tak som na nu pozerala ako tela na nove vrata, ale teraz s odstupom casu si uvedomujem, ze jemu to fakt pali aj cez to vsetko 😉

mardenad
25. led 2013

@sisstin my doma celkom fajn komunikujeme s malým. Dosť veľa rozumie, ale zasa pokiaľ by som mu chcela vysvetliť zadanie logico primo, tak určite nepochopí, čo od neho chcem, lebo je to potrebné vysvetliť mu to v 2-3 vetách a hlavne v tom vysvetlení sú slová, ktoré bežne nepoužívame, takže ich nepozná. Čiže by bolo dobré mu pomocou kartičiek vysvetľovať tie slová a spojenia, ktoré nerozumie? Alebo aj to, čo už vie?

podubka
25. led 2013

@krystalka ahoj kristýnko. 🙂 My to máme podobně skoro.

krystalka
25. led 2013

@sisstin - s tím mluvením - on tam naopak má od logopedky napsané, že s dětmi komunikuje a mluví bez problémů, zajímá se o ostatní, vypráví zážitky, ale při individuální logopedii je zdrženlivější 😉