Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

luciasek1984
16. kvě 2014

holky a dáváte nějaké OMEGA 3 rybí tuk? jaké je nejlepší a má to nějaký efekt?

hrusti
17. kvě 2014

@luciasek1984 koukni na stránky www.red-tulip.cz. Paní Volemanova to tam ma hezky popsané. Jinak ty samotne cviky jsou jednoduché. Zabere to fakt cca 5min denně. Začínali jsme úklony hlavy. Teď cvičíme cviky na koordinaci a propojení levé a prave hemisfery. Jeden cvik je třeba ze se syn musí v leze dotýkat křížem ruky a kotníku tzn leva ruka se dotýká pravého kotníku atd.
Jinak to cvičeni je určené pro deti od 4 let

hrusti
17. kvě 2014

@luciasek1984 maminky si chválí eye q. Jsou to jak sirup tak i tabletky. Osobni zkušenost s tím nemám.

dezyre
17. kvě 2014

Ahoj holky, opět po dloooouhé době 🙂 Čas od času Vás dočítám, ale moc času není. Jdu se zeptat a zároveň "pochlubit". Staníka přijali do MŠ na Kárníkove v Brně, do logopedické třídy. A chtěla jsem zeptat, jestli nemáte s tou třídou zkušenosti nebo i zprostředkovaně, jestli tam nechodil někdo z Vašich známých.

limonada
17. kvě 2014

Tak už nám byl diagnostikován selektivní mutismus. V září máme nastoupit do školky při dětské psychiatrii v Thomayerově nemocnici. Prý tam dceru rozmluví.
Máte s tímto některá zkušenosti? Prošly jste si tím se svým dítětem a pomohlo to?

634600
17. kvě 2014

ahojky, ten sirup de jmenuje encephabol a žádný převratný učinek to nemá a máš pravdu...je to sračka a malemu nechutná. Taky máš podobné trápení s dítkem? písni,budu ráda a ocením každou radu. papa

634600
17. kvě 2014

ten sirup se jmenuje encephabol a nijak nam nepomohl a máš pravdu, je to sra...malý je miláček a já se strašně těším až na mě zavolá....Mami.

kvietocek7
17. kvě 2014

@limonada ahoj,no citam tu ze mate diagnostikovany selektivny mutizmus-ako dlho badas,ze vam nechce rozpravat? a preco prave psychiatria?
U nas sa SM objavil ked nastupila dcerka do skolky. Presli sme si dost tazkym obdobim hlavne ked ona neprehovorila -okrem jedneho sepnutia do ucha ucitelke na zaciatku roka- celucky rok nic. Najhorsie asi bolo,ze ja som ich v skolke presviedcala,ze je v pohode a ona nevydala ani hlasku. Cela jej komunikacia bola v prikyvovani hlavou,krcenie pliec,usmev ci zamracena tvar...Zacali sa domnievat,ze mozno je to aj prejav autizmu tak som cela vyplasena zacala doma natacat na video ako spieva a recituje 😅 no a potom som im to dala nech si to v skole pozru. Dokonca sa jej pytali ci to mozu pustit pred vsetkymi detmi a kedze suhlasila vsetci sa mohli presvedcit ze ako ona pekne vie to co sa v skole ucia.
Taketo deticky su velmi vnimave a citlive.Tym ze su inteligentne si sami urcia s kym budu a chcu rozpravat 🙂 je to vec vole.
Vo vasom pripade je dobre vediet ako daleko to je,ci je dcerka hambliva alebo je v pozadi nejaky strach z ludi,atd.

kvietocek7
17. kvě 2014

@luciasek1984 ahoj, ja som dlhooo pozerala a hladala ake Omega 3 davat,ale tie tabletkove sa mi nevideli.Zacali sme brat rybi olej,ale ten dost prehanal. Ale co mozem zo skusenosti dat do pozornosti tak to je Lanovy olej+lanove semienka, tie meliem na kavovom mlynceku tesne pred konzumaciou a zamiesam ich do jogurtu spolu s lyzycou oleja. Musim povedat,ze pri pravidelnejsej konzumacii je to super.

loxa
17. kvě 2014

Ahojte mamicky, chcem sa vas opytat , co si myslite..Mam 19mesacneho synceka, ktory vobec nerozprava..resp obcas ked sa opytam ako robi havo, povie hav hav...ked sa opytam kde je zizo ukaze a povie zizo a potom povie tata ..rozumie vetam nono, daj mi ,pod sem, zasviet/zhasni , ked mu ukazem ako skladat hracku , tak vie napodobnit..vie ukazat kde mam zuby a jazyk,, ale oci a usi nikdy a nos obcas,,v knizkach zvieratka vobec neukazuje len medvedika pu,,mam pocit ze strasne malicko rozumie, resp niekedy aj mam pocit ze rozumie, ale akoby nechcel/hanbil sa? spolupracovat..neviete mi povedat, poradit..kolko by minimalne malo take dieta toho vediet..viem ze rozpravat este nemusi..ako cvicit porozumenie a celkovo vsetky vase rady uvitam ..dakujem🙂

limonada
18. kvě 2014

@kvietocek7 Moje dcera je doma taky živá a hravá, mluví hodně i zpívá. Ale ve školce mluví málo, nezdraví, málo se zúčastňuje činností a v ordinacích mlčí a schovává se za mně.
Psychiatrii jsem zvolila po testech školní zralosti, které nám dopadly velmi špatně a máme odklad školní docházky. No a doktorky a psycholožky řekly, že bez jejich pomoci se sama ve společnosti a mezi dětmi nerozmluví.

mimasimi
18. kvě 2014

@loxa No, ja neviem, mne príde ešte maličký, ved má rok a pol. Počkaj do dvoch rokov. Podľa mňa je na úrovni jeho veku. Dievčatká vedia byť šikovnejšie, tak ak je dievča staršie, neporovnávať. Ale, ak chceš byť úplne kľudná, tak T si z Dubnice a v Hloži v Beluši je dobrá klinická logopedička a berie aj deti od roka a pol, dá Ti urobiť vstupný test, ktorý vyhodnotí a povie Ti, ako ste na tom. No podľa mňa, by som ešte chvíľočku počkala, do tých dvoch rokov, viacej nie.
i

kvietocek7
18. kvě 2014

@limonada a kolko ma rokov? lebo ono je to individualne, ale ak ju aj rozhovoria ti lekari a pride do skolskeho prostredia tak to nemusi mat velky efekt. Osobne si myslim,ze by to mohla byt logopedicka.Skus si nejaku najst v okoli kde byvate a porozpravat sa. Ak je dcerka zhovorciva tak to je len otazka casu.Odporucam netlacit prilis na dieta. Dava to opacny efekt. Moje deti dodnes sa za mna schovavat a pozdravia sa ked sa im chce.Takze nic moc 😝 mame to ''stjene jak u vas'' vobec sa s tym netrap.Ono to pride s jej vekom.
Moja dcera nakoniec prehovorila takou ''sok terapiou'' to nazvem 😅
Na zaciatku dalsieho roku ked sme isli zo skoly sa mi vytratila,ale som jej hovorila,ze ideme na ihrisko co je blizko skoly. Tak som si myslela,ze tam isla Ale ked som zistila,ze tam nie je -ma chytil sok..tak som isla rychlo spat ku skole a ona tam bola s riaditelkou. Neviem ci som mala plakat ci sa smiat lebo sak riaditelka si pomyslela aka matka co sa jej dieta strati 🙄 ale zas happy ze je ok.
No a tento moment s nou pohol-bola proste postavena do situacie kde rozpravala aspon nahlas ano,nie moja mamka tu bola... A potom sa to uz prelomilo. Po vikende ked prisla do skoly viac zacala aj v triede rozpravat co bolo akoze super super.Odvtedy uz melie - a aj v skole je taka ukecana ako doma..
Podobne bolo aj pri synovi,ale on je zas ina povaha - ale cas mu pomohol,omrkal sa a postupne sa uz zapaja -trvalo to tak rok a pol.Dokonca si uz nasiel aj kamarata - co teda je velky uspech lebo si vystacil sam.
Ono tym ze sa dieta vyvija a je v prirodzenom prostredi,to uz pomaha odburat taketo selektiva. Potrebna je vsak podpora a porozumenie ucitelov.
Drzim palce a vela trpezlivosti. 😉

loxa
18. kvě 2014

@mimasimi dakujem ti velmi pekne🙂 nevies ci treba doporucenie od lekara? alebo to ide aj sukromne?

mimasimi
19. kvě 2014

@loxa treba mať odporúčenie od lekára, zavolať tam a ony sa mu povenujú, ja tam chodím s malým už 3 mesiace, od jeho dva a pol roka a vidím pokroky, tak vyskúšaj, chodia tam až z Trenčína, tak preto som Ti to poradila, je to tam dobré neboj a malý nebude mať žiadne stresy, lebo vlastne ony sa s takýmito malými deťmi hrajú a robia to formou hry, nie ako klasická logo, pred zrkadlom .... 🙂

loxa
19. kvě 2014

@mimasimi len problem je ze moja dr ho este nechce poslat...ale ona si mysli ze na svoj vek je sikovny..ze este pockame , tak som teraz trochu nerozhodna...mozno este pockam 2m...

mimasimi
19. kvě 2014

@loxa povedz, nech Ti napíše ten sprievodný lístok pre pokoj Tvojej duše, že radšej ísť skôr, ako neskoro, ale inak ešte vážne počkaj, po lete ... 😉 , v septembri začnite ... 😉

dukie
19. kvě 2014

Krásný večer maminky :o), chtěla bych Vás poprosit o radu, nápad... máme syna, nyní 5,5 let, s expresivní vývojovou dysfázií. Velmi ráda bych, abych chodil někam trošku sportovat, ale s ohledem na jeho "handicap" a s ním související i "výchovné" problémy (někdy je obtížnější ho motivovat, udržet nadšení, když mu něco nejde, umí se vzteknout a nespolupracovat atp.) je mi jasné, že mezi zdravé děti, např. do fotbalu, hokeje atp. ho dát nemůžu. Nechci, aby se z něj někdo snažil vydřít vrcholového sportovce (když jsem viděla v zimě v hale malé šestileté hokejisty, jak tam běhali z jednoho konce na druhý, tak jsem zírala), ale chci, aby se hýbal...

Nemáte někdo nějaký nápad či třeba i vlastní zkušenost, jaký sport pro tyhle děti může fungovat? Přemýšlela jsem třeba i o tenise, ale to zase nechci, zatěžuje to jednu stranu těla, to mi přijde zbytečně brzy v tomhle věku... plavání nedáme - nesnese vodu v očích... prostě přemýšlím nad nějakými "individi" sporty, kde by trenér třeba mohl mít pochopení, trpělivost... ale zároveň to nebral moc vážně...

hrusti
20. kvě 2014

@dukie někde jsem četla, ze pro deti s adhd jsou lepší individuální sporty jako karate, judo, skupinové určitě nee. Myslím, ze by to mohlo platit i pro deti s dysfazii 😉 syn zatím dochází do DDM na pohybový kroužek pro deti. Nějaký sportovní kroužek budu řešit pristi rok.

peggy722
20. kvě 2014

@hrusti Ela je taky celkem nekolektivní tvor. Jako tu školku zvládá, ale nějak si jí třeba nedovedu představit dát jí někam na tanečky a pod. To by prostě nefungovalo. Ale ona má naštěstí pohybu dost. hrozně ráda jezdí na kole a koloběžce. Dneska jsme byly na kole v Šalounce za dvacet minut a to jsme se nijak nehnaly.

@dukie Co zkusit právě nějakej ten pohybovaj kroužek ? Dobrý jsou takový ty sportovní přípravky, tam si děti většinu času hrajou různý hry a pod. A nebo třeba chodit do Sokola ? A pak to judo a karate, to je dobrý na vybití a zklidnění.

sicinka
20. kvě 2014

@dukie cvičení pro děti v sokole v princpu jsou to základy gymnastiky a atletiky vážně se to tam nebere, cvičitelky to většinou dělají jen proto že je to baví (není to honorované) a pohybu tam bude mít dost a né jednostrannou zátěž. Dáda by měl od září začít s gymnastikou, ale on bude toho pohybu potřebovat opravdu hodně, takže u nás se bude jednat i o nějakou tu výkonost. Počítám že tak za tři roky si vybere sám, teď holt musím rozhodnout za něj 🙂 a doufat že díky jeho talentu mu budou odpuštěny i nějaké ty povahové speciality 🙂

sicinka
20. kvě 2014

Jinak u nás bude jako doplňkový sport lezení na stěnu jednou týdně, to je pěkná individuální aktivita a kluky většinou baví (dokonce někde mají i speciální lezení pro autisty 🙂

dukie
20. kvě 2014

@hrusti
@peggy722
@sicinka
Děkuji za sportovní náměty. 🙂 Přiznám se, že nad Sokolem jsem přemýšlela taky, ale on je takový dost strašpytel - třeba na kotoul jsem ho musela vysloveně přemlouvat, že to zvládne, že to jde, že je šikula... no zvládl, v pohodě. Ale neumím si představit to organizované cosi (když si vzpomenu na svoje dětství s Sokola), kdy se prostě bude čekat, než on se rozhodne roběhnout a něco udělat. 😀 Nad judem jsem taky přemýšlela. Tam se trošku bojím, že s ním jednou či dvakrát někdo sekne o zem a on uraženě odkráčí. 😀 Ale přišlo mi to taky jako rozumná možnost. Asi se opravdu zkusím zaměřit na ty individuální sporty... a najít nějakého vlídného a chápavého trenéra. 🙂

krystalka
21. kvě 2014

@dukie - Jiřík teď chodí ve školce na takový všeobecný sportovní kroužek - dělají tam od všeho něco, asi jako v tom Sokole, občas se učí i nějaké míčové nebo jiné skupinové hry....je to takové všestranné a myslím, že mu to dost svědčí...my zatím přímo s nějakým určitým sportem asi začínat nebudeme, uvidíme co bude od září za kroužky ve škole - mají tam taky nějaký pohybový, turistický apod....tak třeba z toho něco vybereme....jinak Jiřík strašně rád jezdí na kole, u toho vydrží fakt hodně dlouho, střídá to s koloběžkou, ale tu poslední době vytahuje spíš jen na zahradě, když jedeme někam ven, tak bere kolo....Před časem jsme uvažovali o Aikidu, ale možná ještě počkáme...zatím ho vyloženě cíleně dát na nějaký sport neplánuji, on se jinak hýbe dost...jinak z kroužků mluvil i o keramice a ve škole budou mít ten turistický kroužek, to by ho možná taky dost mohlo bavit...

sisstin
autor
21. kvě 2014

Ahoj holky, jak se máte? Já ted nějak nestíhám a není ani moc o čem psát. Tygr v řeči už nic moc pokroky, makáme furt na výslovnosti, ale hodně se zlepšil sociálně, to fakt pozoruju velkej pokrok, baví se s dětma i s cizíma dospělýma, jako není to nějakej rétor, ale prostě dobrý. Teď byl poprvý sám doma 30 minut a úplně v pohodě, takže ty úzkosti už se dost minimalizovaly, tak jsem fakt happy 🙂

jinak já snad úspěšně dokončím první ročník školy, v červenci se rozvádíim, mám novýho přítele a jsem holky za posledních nevim kolik let fakt mega štastná, lepší chlap mě asi nemohl potkat, i když by mě nikdy nenapadlo, že zrovna my by jsme byli spolu... 🙂

sisstin
autor
21. kvě 2014

Bohužel co se týče mých aktivit ohledně sdružení a celkově Tygra, tak to šlo hodně dolů...už mám prostě jiný myšlenky, jiný starosti, omlouvám se i těm, co jsem neodpověděla na zprávy a IP, ale fakt nemám čas a VD mi zabrala x let života a prostě mám nějakej útlum 😔

hrusti
21. kvě 2014

@sisstin gratuluji a ať vám to s přítelem klape 🙂
U nas taky nic nového. Já jsem nastoupila v pondělí na plny úvazek do prace, takže teď máme pauzu v těch logo aktivitách doma a nic neděláme. Jen chodíme k logopedovi. U nas žádné razantní změny. Jediné, čeho jsem si všimla, ze se Honzík zlepšil v držení tužky. Tot zprávy od nas 😉

peggy722
22. kvě 2014

@sisstin No máme se akčně. Někdy mám fakt pocit, že z těch našich holek skončím v blázinci. Když něco neprovede Ela, tak zase Lucka. Ta včera dělala hlouposti a spadla na hřišti z takovýho třímetrovýho stožáru a praštila se do zad o zábradlí. Takže záchranka, Motol, naštěstí jsou všechny výsledky negativní a už jí to moc nebolí. Ale zážitek to teda byl fakt pěknej. Zítra jdem na kontrolu, tak snad to bude v pořádku. Ela z toho byla pěkně zdrblá, ráno měla i teplotu, ale teď už je v pohodě. Měla o Lucku hroznej strach, navíc jsem jí zmizela já, přišla babička, pak jí zmizel i tatínek. To jak Lucku odváželi, jí asi taky moc nedodalo.

Tak hlavně ať jsi šťastná a spokojená. Ten útlum chápu, já se v tom plácám pár měsíců a někdy už mám taky dost.

@hrusti Mně to čeká až v listopadu a už se docela děsím napřed.

luciasek1984
23. kvě 2014

@sisstin. Gratuluji k pritelovi,uzivej si lásky a pohody

nanai
23. kvě 2014

Dobrý den, zdravím všechny přítomné, obracím se s dotazem zejména na maminky dětí se smíšenou nebo receptivní dysfázií, jak Vaše děti kolem 2 let věku reagovaly na oslovení jménem? Můj téměř 26 měsíční syn totiž na oslovení jménem nereaguje téměř nikdy (a pokračuje v činnosti kterou zrovna dělá), pouze občas, pokud následuje nějaký pokyn, na který má zrovna náladu, tak to udělá (třeba donese auto, vláček, jde dát pusu sestře, podá mi telefon), ale většinou se i tak na mě při tom neotočí a nepodívá, jen udělá, co jsem řekla. Posílají nás kvůli tomu na diagnostiku autismu na dětskou psychiatrii. Jinak syn nemá téměř žádné další příznaky typické pro autismus, spíše se mi jeví jako dysfatik. Sluch má v pořádku. Oční kontakt navazuje podle se mnou a blízkými bez problémů poměrně často, i sám od sebe třeba odněkud vykukuje a volá "kuk".