Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lukyte
11. lis 2013

@sisstin
@abbie Děkuji večer na to kuknu malý už je vzhuru 🙂

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic no vzhledem k tomu, ze nerozumi, tak bude mit spatnou slozku sluchoveho rozlisovani, spatne pojmove usuzovani atd. Urcite tech slozek bude mit narusenych vic 😉 akorat ty jako laik asi nejsi schopna tohle posoudit a nevim nakolik byl testovany v dalsich slozkach jako zrakovka, pamet atd. 😉

sisstin
autor
11. lis 2013

@giraafje no to sdileni by opravdu nemelo byt selektivni. Jako nekdo ukazuje strasne moc, nekdo min, ale ten zaklad by tam byt mel u kazdeho zdraveho ditete 😉

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: no právě, jenže když si k tomu vezmu i to ostatní, tak mi z toho prostě to PAS vychází. Našla jsem i DACH test od Thorové a moc dobře to taky nevyšlo. Tak už se snažím se s tím nějak smířit, ale moc to nejde. Manžel si to vůbec nepřipouští, ten si myslí, že je úplně normální.

sisstin
autor
11. lis 2013

@giraafje no na test zas tak nedej, on nezohlednuje poruchy reci 😉 ja bych do Aply si nesla, cim dal tim vic se snazi autistu najit v kazdym. Hodne diagnostiku jim odchazi kvuli tomu. Vim trrba o chlapeckovi, co ma od jinych tezkou smisenou VD, chodi do bezny ZS a zvlada a dle Thorove je autista, co nedokonci ani pomocnou skolu 😉

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: aha, tak moc děkuji za názor. Začátkem prosince jdeme k dr. Junkové (poprvé), tak uvidíme, co ona na něho řekne, to bude naše první návštěva psychologa. Celkově se mi ale to jeho chování vůbec nelíbí, dneska se jenom celej den povaluje na gauči a čučí do blba, není možné přimět ho k nějaké činnosti. Na druhou stranu, když "má náladu", tak i spolupracuje, i nějaké to puzzle si třeba složil. Ale celkově se od ostatních teda dost odlišuje mi přijde.

sisstin
autor
11. lis 2013

@giraafje Junkova je dobra 😉

ladida.l
11. lis 2013

@sisstin s tou APLOU jsi mě docela zaujala. Já jsem totiž minulý pátek mluvila s Mgr. Romanou Straussovou, co pracovala v APLA a taky mi tak trochu přišlo, že se mi snaží vnutit, že je Tomáš autista. Já popravdě věřím doktorce Junkové, že není. Nevím, jestli je to popírání, jak mi řekla ona.
Já si prostě myslím, že je to ušima a je to částečně i následek traumatizující hospitalizace, a že se to při správném vedení srovná.
Můžu taky vyplnit dotazník na oskola? Určitě by se mi něco hodilo a ráda si nechám poradit co. Navíc babička mi dala 1000 Kč na Ježíška, tak chci objednat něco smysluplného.

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: Akorát to čekání už asi nevydržím, ještě přesně 3 týdny, už mi z toho asi hrábne totálně.

ladida.l
11. lis 2013

@giraafje Naprosto chápu Tvoje pocity, taky jsem byla před vyšetřením na zhroucením. Snad se dozvíš dobré zprávy.

giraafje
11. lis 2013

@ladida.l: moc děkuji za povzbuzení, kéž bys měla pravdu!

sisstin
autor
11. lis 2013

@ladida.l tak na Strassovy jsem byla v pondeli, jdeme k ni i s Tygrem. Ma zkusenosi velky, ale ono proste mezi diagnostikama jsou rozdily v diagnozach a casto se ukaze, kdo mel pravdu az pozdeji 😉

sicinka
11. lis 2013

@giraafje ale ty jsi mu testovala porozumění a vypadalo to, že rozumí ne? On by měl mít narušenou jak hru, tak porozumění, tak řeč (a hlavně komunikaci celkově). Jako David měl milion autistických projevů (když vypíchnu neuměl ukázat kde ho bolí, neuměl použít ano, vyžadoval striktní rozdělní potravin, nesnažil se komunikovat jakkoliv jinak než slovy prostě to by řekl nebo mlčel a následně řval protože nebylo dle jeho, psychogenní zácpu, byl významně negativistický) A autista není, jakmile se mu zlepšilo porozumění, tak se velmi rychle začala lepšit řeč a začali ty podivnosti mizet. Třeba ano se naučil až ve třech letech a 4 měsících kdy už používal velmi složitá souvětí 🙂

sisstin
autor
11. lis 2013

@sicinka nam treba Straussova rikala, ze kyvat hlavou ano je o moc dulezitejsi, nez to rict 😉

ottic
11. lis 2013

@sisstin A to testuje psycholog nebo logoped ? Co se všechno testuje ? Špatné sluchové rozlišování, to má určitě - plete se mu třeba beruška / hruška. On moc protestovaný není, neb se mu moc nechce spolupracovat. Třeba u psycholožky - dá mu knihu, ukaž třeba mašinku - neukáže. Řekne ne a sedí a kouká jinam. Ta se snaží a z Vojty stejně nic nedostane. Nakonec se Vojta vztekne, práskne s sebou o zem. Vzteká se, pak si sedne zpět na židli a stejně jí to neukáže. Prostě pekelně tvrdohlavej. Už mi sdělili, že jeho povaha je fakt zážitek ☹. Například na vyhlášené klinice pro sluchově postižené se mě zeptali, zda nemám chuť ho někdy hodit z okna. Já byla tak vyděšená, že jsem jim ani nenadala. Do te´d si za to nadávám. Poslední dobou mám pocit, že mu stejně nikdo nepomůže ....

sisstin
autor
11. lis 2013

Ted zase lita po netu, ze prej Krejcirova odebira autisum diagnozy, i kdyz stale autisty jsou. Je to tezky, velkou roli tam hraje i konkurence mezi jednotlivymi lidmi a zarizenimi.

giraafje
11. lis 2013

@sicinka: aha, tak to mě teda vůbec nenapadlo. Viky taky nepoužívá ano (sem tam používá ne). No právě, že porozumění vypadá v poho, teda co se týká těch jednoduchých pokynů, tak tam fakt není problém. Třeba jsem mu řekla ať jde do vedlejší místnosti a něco donese a nebyl problém. Ta komunikace je ale strašně divná, často mele jednu větu dokola a úplně mimo kontext, ale někdy dokáže normálně popsat, co vidí (např. máma krájí maso).

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic to musi testovat psycholog (dobry, kterych je malo), logoped to neni schopny plne posoudit.

sicinka
11. lis 2013

@sisstin ale on to neuměl ani kýváním on řekl o tu danou věc, prosím něco, pokud jsem se zeptala chceš mléko tak řekl plosim mleko. Ale neřekl ano. Pokud nechtěl řekl samozřejmě ne. Jen tak mimochodem velmi nerad používal gesta - neměl vůbec snahu se domluvit jinak než slovy. On uměl říct co chce, ale ten souhlas samotný nepožil.

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: no to je taky hustý. Když dr. Junková pojme podezření na PAS, tak bych pak šla raději ke Krejčířové, ale dostat se tam, to bude asi maso, co?

sisstin
autor
11. lis 2013

@sicinka no prej autisti maji obrovsky problem s timhle gestem. Ale treba tygr rikal "ano" od necelych tri let a kyval hlavou nekdy az ve 4,5 😅 ono se vse asi musi brat s rezervou 😉

giraafje
11. lis 2013

@sicinka: tak s tím ano je to u nás stejné. Přesně tak, řekne si slovem a ukáže, ale když se zeptám, tak to zopakuje, např. med, kakao, banán, ...

sisstin
autor
11. lis 2013

@giraafje krejcirova uz nebere novy lidi vubec 😉

lenuskin
11. lis 2013

@lukyte Pokusím se tě trochu uklidnit, že zřejmě máte lepší startovací pozici než my. Můj téměř 2 1/2 letý syn je naprosto mimo mísu. Neukazuje a když už ukáže tak někam do prostoru, na nic konkrétního. Vůbec nebo téměř vůbec nerozumí. Rozumí jen jednoduchým pokynům (hají, hačí, pojď apod.) Nemluví nebo si spíš žvatlá svojí japonštinou a vydává takové skřeky. Je na tom špatně s hrubou a jemnou motorikou.
Prostě působí jako kdyby nebyl odsud. Těch rozdílů je strašně moc, vlastně se liší od ostatních dětí téměř ve všem, jediné, v čem se neliší to je, že vypadá jako ostatní děti. Chápu tě, že jsi na dně, sama jsem si tím prošla a teď jsem v takovém podezřelém klidu. Přijde to asi, až dostaneme nějakou fatální diagnózu, ale mám v sobě stále naději, že se to zlepší a s mojí pomocí to bude normální kluk. Přeju hodně štěstí a mnoho trpělivosti.

sicinka
11. lis 2013

@giraafje a zkoušela jsi to hlubší porozumění? Jako David taky dvojsložkový uměl ale pokud jsem se zeptala čím bude platit za bonbony nebo kde maminka vaří, tak to bylo mnohem horší (dokud jsem se ptala co létá, co jezdí po kolejích tak věděl - to byly ty věci co ho zajímali a ty uměl perfektně).

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: No tak to jsi mě moc nepotěšila. Jsem viděla na netu, že je tam ještě Mgr. Křížová, ale nevím, jestli ta se taky specializuje na autismus.

giraafje
11. lis 2013

@sicinka: no tak to už tak slavné není. Taky mi přijde, že tady je to slabší, ale to jsem ještě tak nezkoumala, zaměřím se na to.

giraafje
11. lis 2013

@lenuskin: Já mám úplně ten stejný pocit, syn je prostě totálně mimo, nemůžu si pomoct.

sisstin
autor
11. lis 2013

@giraafje bez k te Junkove,ona je fakt dobrá. Ale je třeba si uvědomit,že u takhle malých děti se ta diagnóza může ještě měnit.

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: jojo, tam půjdeme v každém případě, no, snad se do té doby nezblázním.