Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
16. dub 2012

@moudivlacek já to chápu i je docela škoda když se vám povedlo sehnat školku toho nakonec nevyužít, třeba by byla šance se na asistentovi domluvit. Já to psala spíš proto že se o tom příspěvku pořád mluví jak kdyby to bylo něco světoborného a ti rodiče si žili jak králové a ono jdou 3 nebo 7 tis u těch malých dětí, takže rozhodně nic co by se dalo závidět. Jinak Kralupy jsem měla jako jedno z míst kde bych brala bydlení, ale myslela jsem že je to s tou dopravou (veřejnou) tedy lepší. Jo a ještě k tomu přividělání tam by to naopak být možné mělo, jelikož je to dávka na nákup služeb, které u malého dítěte často zajišťuje rodič. Ale klidně mu za ní můžeš platit asistenta a sama chodit do práce. Určitě bych to ověřila, ale dle selkého rozumu by to možné být měl 🙂

moudivlacek
16. dub 2012

@sisstin ale to by se tykalo asi jen statni ne? soukroma by je nemala zajimat... v kazdem pripade se optam

sisstin
autor
16. dub 2012

@moudivlacek no to se týká toho, že ty peníze jsou na péči...takže pomůcky a tak..jako fakt nevim přesně, ale tuším, že tam ten limit zařízení 4h je...

@sicinka tak asistent je záležitost min. 10tis. měsíčně 😉

sisstin
autor
16. dub 2012

@sicinka no to by ses divila, že lidi to PNP fakt závidí...myslí si, že jsou to těžký prachy a rodiče si za to válí doma prdel 😨

sicinka
16. dub 2012

@sisstin to tak nějak vím, co to stojí 🙂 jsem hledala mámě inzeráty, když to vypadalo že jim zavřou to zařízení, kde dělá. Já myslela pedagogického, jelikož nejsou praha a ve středních čechách snad nějaké peníze na asistenty jsou. Dokonce naše zcela přeplněná školka má 1 integrované díte s asistentem. Ale tady se pouštím na tenký led, konkrétní zkušenost nemám. To o tom závidění vím, akorát prostě nechápu co je k závidění na té částce to je vše. I přes to že sociálního systému pořád přispívám a nečerpám, bych tak nejak uvítala kdyby se zrovna tenhle typ dávky zvedl. Není to něco co si člověk zvolí a může to ovlivnit.

moudivlacek
16. dub 2012

@sisstin overim,jinak nema moc smysl,za 4 hodiny bych se nestihla pomalu ani po prichodu do prace ihned vratit 😀

lenajsek
16. dub 2012

Dobrý večer...

@moudivlacek Moc držím palce, aby se malý začal zlepšovat, určitě to půjde, držím mooc palce! Ohledně náhradní komunikace, za mě určitě ano, my ji sice nevyužíváme na vše (máme obrázkovou komunikaci), ale na některé věci, které běžně používáme ano, nebo mu dávám na výběr z obrázků, co chce dělat, co chce jíst a pod... už jsem to tady taky řešila, že mě od toho odrazovali na foniatrii, ale logopedka z rané péče nám to vlastně vytvořila a jednoznačně doporučila, navíc, když Tvůj malý nemá úplně v pořádku porozumění, myslím si, že tím by se mohl hodně posunout dopředu... Jde hlavně o to, že on sám bude aktivní, sám Ti donese obrázek toho, co chce, bude se sám rozhodovat, i když to ještě neumí říct, můžeš mu pak k tomu dál něco říct, já chci vždycky po Lukinovi, aby to slovo zopakoval, i když to řekne po svém, ale snad se nědky dočkám toho, že ten obrázek pak úplně nahradí slovně...

S tou školkou je to asi fakt jen na 4hodiny, to je tak i u toho, co jsem se ptala na tu osobu pečující o dítě do 7let věku, bez posudku...
A prodloužit RD nejde? Já jsem dneska nestihla na úřad zavolat, ale zkusím zítra... Taky řeším právě, co se školkou, resp. jak to udělat, aby šel až za rok přímo do logopedické třídy v místě bydliště a jak s prací a penězi vůbec...
Tak moc držím palce, aby se to nějak zdárně vyřešilo!

lenajsek
16. dub 2012

A ještě mrknu, co to je ten tablet, co jste tady psaly... to je něco jako notebook, ale je to jen asi dotykové a asi to nebude mít takové možnosti programové, co noťas?

lenajsek
16. dub 2012

@sisstin Teri, chtěla jsem se ještě zeptat, vždycky na to zapomenu... když začal být Tygr bez plíny a chodil na záchod, jak Ti to řekl, když nemluvil? Nebo to už bylo v době, kdy něco už říkal? Nebo jsi to poznala tak, že šel na záchod a sám si tam sednul? Lukin na záchod sám nevyleze, tak chodí na nočník, ale neříká mi to, donese si ho, někdy když jsem v jiné místnosti, tak to poznám podle zvuku, že si ho někam vzal, někdy mi ho donese ukázat, že chce čurat, ale nic z u toho neřekne... někdy se ho teda zeptám, jestli se chce vyčurat a to si pro něj pak dojde, nebo ho posadím...
Horší je to venku, to mi prostě nehlásí a já to tak nějak zkouším náhodně... jak to měl Tygr venku? Díky moc!

sisstin
autor
16. dub 2012

@lenajsek no on je bez plen až od 3,2roku, takže v té době už něco říkal 😉 dal si ruku mezi nohy a říkal "ččč", a pak celkem rychle se naučil říkat "čůrat", venku si taky říkal hned...prostě řekl "máma, ččč (čůrat). U nás to jako bylo rychlý, jak začal pozdě, tak ale do týdně byl fakt bez nich bez jediné nehody a do měsíce i na noc 😉

u nás je spíš problém, že si říká doted. Doma nechce čůrat ve stoje, takže na redukci a tam on nevyleze, musím ho tam posadit, takže furt musím chodim čůrat s nim 😖 ve školce jde sám 😉 nebo chodí hromadně...

mandelinka1
16. dub 2012

Ahoj holky, hlásím se po delší době, psala jsem tu cca před 14 dny......psala jsem, že jsem s dcerkou objednaná k Mgr. Jahnové v Brně (klinická psycholožka), bylo to na doporučení sisstin (DÍKY MOC)....slíbila jsem že napíšu výsledky a jak to probíhalo.....abyste věděli, kdo máte zájem k ní jít (co očekávat, jak to probíhá)

musím říct, že hned první pozitivní bylo, že objednací doba k ní není dlouhá (objednala nás cca za 14 dnů)

na první návštěvě jsem byla já sama, abych jí řekla problém, info ohledně těhotenství, porodu a vývoje dcerky.....hned na druhý den nás objednala, tato druhá návštěva tam byla dcerka sama (cca 45 min)....no a po týdnu jsme tam byli dnes s manželem (sami bez dcerky), aby nám řekla výsledky

takže vše proběhlo velmi rychle, v pohodě a bez čekání
musím zmínit že ordinuje v Porodnici na Obilním trhu, takže jsem čekala třeba hodinové čekání atd

výsledkem těchto tří návštěv je její konečné vyjádření, že dcerka je naprosto v pořádku, máme respektovat její pomalejší tempo, v pohodě prý zvládne školku, adaptuje se.....nemáme na nic tlačit, do ničeho nutit, prostě ji "nechat žít"....ani logopedii zatím nedoporučuje

hrozně hezky se to poslouchá, musím věřit že má pravdu a opravdu nic řešit nebudu

ještě zmíním důvody, proč jsem ji vyhledala:
dcerka má 3,5 roku, stále odmítá nočník i záchod, chce jen plínku....vytvořila si i zácpu......snaží se hodně mluvit, ale je jí špatně rozumět (patlavost), nechce se sama oblékat apod.....
dle Mgr. Jahnové je to stále v normě, mám dcerku nechat, netlačit na ni a hlavně nesrovnávat s mladší sestřičkou......jak přestaneme tlačit, tak nás prý překvapí a sama vše zvládne

co myslíte holky, opravdu to nemám řešit? nebo máte nějakou radu? nějaké doporučení?
díky moc

danky
16. dub 2012

@juliska182
ahoj, dočítala som sa v Tvojom príspevku, že máš skúsenosti s logopédiou na Kramároch. Ja mám 3-ročnú dcérku, ktorá ešte vôbec nerozpráva. Má vrodenú vadu malého mozočka, takže má spomalený psychomotorický vývoj. Začala chodiť až v 20 mesiacoch po trištvrteročnom cvičení Vojtovej metódy. Teraz je už celkom šikovná, chodí skoro normálne ako ostatné deti, rozumie, keď jej niečo poviem, ale vôbec nerozpráva žiadne slabiky ani slová, len ukazuje rukou a vydáva pri tom len také zvuky ako "éé"a to je niekedy dosť ťažké rozumieť, čo vlastne chce. Nosí ešte stále plienky, lebo sa nepýta na záchod. Chcela by som skúsiť Kramáre, lebo súkromné centrá sú dosť finančne náročné, ale neviem na koho sa na Kramároch obrátiť, či sa tam nejaký špecializovaný logopéd zaoberá aj takýmito deťmi. Ďakujem za odpoveď. Daniela

filmuska_01
17. dub 2012

@lenajsek u nas to s cikanim bolo podobne, len trosku skor. Mala doma priklad sestru,to pomaha. Najrpv len gesto chytila sa v rozkroku,potom aj zvuk ccccccc a teraz hovori CI a KAKA .
@sisstin odporucam schodik napr . z IKEA ,pripadne ak je opatrny velmi, tak radsej tie schodiky na wc s redukciou priamo,na mmb su dost za fajn cenu pouzivane, ak by ti tonevadilo.
Len podpor jeho samostatnost, budete spokojnejsi obaja.

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 to je právě to, že on nechce 😖 schůdky máme...ale on je prostě zvyklej, že se chodí s maminkou a šlus...ve školce, nebo nikde jinde mu to jít sám problém nedělá...ale prostě doma jen s někým... on má tyhle stereotypy v něčem, který jdou dost těžko nabourat....a zas ho nechci tlačit, aby se nák neseknul, a radši to nezadržoval nebo tak něco...já ohledně toho vyměšování mám strach...už jsme měli období, kdy kadil jenom s dědou (jinak to zadržoval) apod. 😖

@mandelinka1 předpokládám, že do plínky jen kadí 😉 to bych nehrotila, má to tak fakt obří množství dětí a samo to pak přejde, určitě bych netlačila 😉 co se týče logopedie, pokud by jste si našli logo, kde je to formou hry, která umí to dítě zaujmout a pak dítě pracuje, že ani neví, že pracuje...tak bych byla určitě pro 😉 ale nějaký sedění za stolkem a drilování, to teda ne 😉

hrusti
17. dub 2012

@lenajsek Syn si taky ze začátku venku neříkal. Ze začátku nechtěl ani čůrat na travičku, na kytičky, kamínky.... Ze začátku jsme chodili ven s nočníkem, ptala jsem se ho každou chvíli a posazovala. To byla vždycky výprava, když jsme šli venk s mimi v kočárku, Honzík s motorkou nebo kolem a ještě táhnout jídlo, pití, nočník, převlečení ... 😀
A pak u známých se mu hodně chtělo a my jsme zapomněli nočník v autě, tak byl nucelý se vyčůrat na trávu a tím se to nějak zlomilo. On totiž navíc nesnášel, když se počůral a měl mokré kalhoty 😉

@mandelinka1 ´To jsou pozitivní zprávy! Chápu, že tebe jako matku to asi trošku znepokojuje, ale každé dítě je fakt jiné a má své tempo. Já to vidím i doma, kdyýž srovnám dceru a syna, co dělají ve stejném věku 😉

filmuska_01
17. dub 2012

@hrusti tak vozenie nocnika v kociku poznam doverne, chodili sme tak minule leto 😎 ,lebo nechcela ani plienku a tak sme mali na vyber bud vozit nocnik alebo byt len 3metre od domu a vzdy sa vratit ..Potom si to casom rozmyslela a chcela cikat aj do travy.
@sisstin ty ho poznas na jlepsie ako mama,vies oc neho plati, ak nechce nenutila by som tiez.Myslel asom so ci sa neboji tej vysky,lebo v skolke maju deti male zachodiky.

tu je link na nejake obrazky na vytalcenie zdarma , mozno sa dakomu zidu.
my robime tie pasiky na strihanie a zoradenie velke male. su tam realne veci,takze fajn aj na slovnu zasobu.http://www.montessoriprintshop.com/Free_...

moudivlacek
17. dub 2012

tak dneska jsme byli za detskou,zadanku nam dala,jen uvedla rodicum se zda,ze M nerozumi,ani se na nej nepodivala,no comment,ale hlavne,ze zadanka je,nicmene u Kamily v ty nemocnici je volno az 21.5.,coz je za vic jak mesic, myslela jsem,ze to pujde rychleji... holt budeme procvicovat jako doposud a pak se uvidi

moudivlacek
17. dub 2012

@filmuska_01 to je skvely,sama jsem se tam inspirovala a udelala malymu karticky 😵

sisstin
autor
17. dub 2012

@moudivlacek já k těm pediatrům fakt nemám slov ☹

moudivlacek
17. dub 2012

@sisstin pritom by stacilo se ho na par veci zeptat,ukaz me co je to,udelej toto,otazka 5minut,jen aby mela predstavu,ze jsem si to z prstu nevycucala 😠

sisstin
autor
17. dub 2012

@moudivlacek doktorka toho "mýho" chlapečka to taky neřeší, neřešila to ani na tříletý...a to jako na něm je fakt hned vidět, že je mimo.... 😔 ona to říkala Krejčířová v nějakým rozhovoru, že pediatři nemají vůbec žádné základy vývojové psychologie...nevědí, která bije...a že vůbec není zvykem, aby dítě poslali k psychologovi, to až na nátlak rodičů v 90% případů 😖

moudivlacek
17. dub 2012

@sisstin je to fakt smutny 😒 ale dulezity je,ze me to vubec napsala,bala jsem se hadek...takze aspon tak

sicinka
17. dub 2012

Ahojky, tak jsme dnes byli podruhé ve školce a málem mě trefil šlak. Dáda už jak jsme přijížděli předvedl parádní hysterák, že nikam půjde, jedeme pryč atd. Vzteky se mi ještě v autě počůral. Takže jsem ho uklidnila šla tam s ním a seděla tam s ním asi půl hodiny. Kdy se mi nalepil na klín, bál se všech dětí nemluvil, neustále na měchtěl jen ležet. Po nějaké době šli k pracovnímu stolečku tak jsem ho tam odvedla dala mu plastelínu (jako měli ostatní) a začal vzorně pracovat, a já se podle vytratila s tím že sedím v autě a kdyby něco ať mi segra zavola a jdu si pro něj. Ještě jsem mu tam nesla kočárek co má na spaní a poslouchala za dveřmi ve třídě ticho. Asi za hodinu SMS že je uplně zlatej, že od chvíle co jsem odešla tak vzorně modeloval, uklidil po sobě věci, skládal puzzle. Dokonce prý když sli na procházku tak si nechal dát vestu a šel s někým za ruku. Nepočůral se se, svačil. Aktuálně se s ostatníma klukama jezdí novým velkým autem a je zcela blažený. On mě fakt normálně vydíral v praxi a já mu na to skočila. Tolik let jsem dělal s malýma dětma a říkala rodičům nebojte jen se zavřou dveře o vás nevědí nebrečí. No a teďka jsem takový rodič já 🙂 achh jo.

sicinka
17. dub 2012

@lenajsek Dáda taky neuměl říkat, vodil mě za ruku na záchod (chtěl tam dát schůdky). Venku se mi svlíkal,nebo se se chytal mezi nožičkama. Jinak vzhledem k tomu jak dlouho jsme se plen zbavovali, tak se za tu dobu řikat čurat naučil 🙂 Jinak proti vám ostatním venku čůral na cokoliv a kdykoliv a absolutně mu nevadilo být v mokrém. K tomu aby mu vadilo být mokrý nebo mít špinavé ruce jsme dospěli před 2 měsíci.

sicinka
17. dub 2012

@mandelinka1 vzhledem k tomu že si Dáda už uhnal hroznou zácpu a kakat na záchod se mu povede jednou za čas (jlikož u tlačení leží na břiše). Takže jsem to vzdala a večer kaká do sprchy- ideální to není, ale nabídla jsem mu alternativu u které má klid, může mít polohu jakou chce a "následky" jdou v pohodě uklidit. A máme zatím vyřešeno a doufám, že až se zbaví té zácpy a zase trochu dospěje že se přesuneme i na ten záchod.

dadlenka
17. dub 2012

@sicinka Kryštof kaká do slipů a hned po tom jde na záchod. Schválně ho nechávám, protože má z toho kakání na záchodě děsný trauma. Taky razím pomalou cestu a postupnou. Nejdřív, ať ho to nebolí a potom se posuneme dál🙂) Kryštof musí kakat ve stoje a vždycky si k tomu prohlíží nějakou knížku, nebo jenom tak sem a tam jezdí autíčkem po stole🙂

sicinka
17. dub 2012

@dadlenka hele u nás zatím sprcha dobrý, večer vyrobí a máme klid 🙂 jinak jsem do nej lila fakt všechno možné lacalusu, fructolax,sab simplex, espumisan a stejne to nepomáhalo. Ted našel způsob který mu vyhovuje a je klid prostě on to má fakt v hlavě a dokud se to nepřepne tak to nepůjde.

dadlenka
17. dub 2012

@sicinka jj pomalu se na ně musí. Naštěstí má Kryštof pevné bobky, takže vyklepeme, utřeme zadek, vyměním slipy a neřeším. Lepší, než kdyby měl zácpu. On si navíc moc dobře uvědomuje, že se mu chce, má z toho nervy, protože ví, že do kalhot se to nedělá, tak to aspoň společně vysypeme do záchodu, utřu mu zadek a on to spláchne...🙂

smardik
17. dub 2012

ahojky, co se týče nočníku Tom chodí doma v pohodě čůrat, ted 2 dny už i kaká-předtím nechtěl, věděl že se mu chce ale lítal a brečel, držel se za zadek a řval ba, dostal plínu, pustil to do ní a chtěl ji sundat a bylo to. ale ted 2dny už chodí hezky na nočník, vykoná potřebuju, zatleská si a všichni co jsme doma se musíme jít podívat

plíny má na spaní a na ven. On si neříká, zatím odmítá čůrat jinde než na nočník, nebude to zkoušet jako chlap, nemůžu ho chytnout at počůráme kytičky a nočník sebou taky ne protože by ho neměl na svém místě takže ne-on ani doma nepůjde na nočník na jiném než svém místě, to samé v jeslích jednou to zkoušela na chodbě a ne, musí být na svém místě takže nám odpadá možnost chodit ven s nočníkem

ted se raduju s kakání a na ven bez plíny taky dojde

lenajsek
17. dub 2012

@mandelinka1 Ahoj, tak to moc gratuluju, že nemáte zatím žádnou diagnózu, možná to fakt dopadne tak, že má svoje tempo a vše krásně sama dožene...
S tou logopedií bych to asi viděla tak, jak píše @sisstin, ale je otázka, jak to zjistit dopředu, jak tam s dětma "pracují", že... 😝
Jinak my jsme taky objednaní k Jahnové, koncem května, tak jsu zvědavá... taky jdu na první návštěvu sama, tak snad pak nebude dlouho trvat a půjdu tam i se synem. Napsala sis dopředu asi v bodech nějaký vývoj, abys byla připravená, že..
A s tím kakáním u dcerky, to chce asi prostě zkoušet, jestli by to šlo vůbec nějak jinak, než jen do plíny... ale určitě není sama, určitě je víc dětí, které i v tomto věku kakají jen do plíny a nechtějí jinam...
Určitě se to zlomí. 😉

@sisstin Tak to je Tygr dobrej, že chodí ve školce sám, to bude chodit časem určitě i doma... 😉 Najednu určitě bude mít potřebu u toho být sám.. a jak píšeš, holt jsou to rituály a zrovna toto je pro děti dosti závažné, když se nabourá nějaký zažitý stereotyp s vylučováním, tak to je fajn, že to necháváš být... však on začne chodit sám... 😉
My máme schodek z Ikei, ale máme tak pidi koupelnu a wc, že to tan nemůžu nechat pořád, a i kdyby si to tam sám postavil před záchod, tak na tu redukci si sám nesedne... a ještě si neumí pořádně sám sundat slipy, tepláky jo, ale slipy ještě moc ne, ale to trénujeme...
a ve stoje se mu chce jak kdy, radši si k tomu sedne...

S tím čuráním venku, to jste mi připomněly holky, že jsem loni v létě a jak bylo teplo zkoušela dávat slipy i na ven, to jsme už zkoušeli doma být bez plínek, tak když bylo teplo, tak i venku... ale odmítal čurat ve stoje a nechtěl čurat ani "na holčičku", tak jsem místo nočníku nosila malej kyblíček na písek, vešel se mi do kabelky, když jsme šli někam bez kočárku a ten jsem pak dala jen k pindíkovi a čural, tak mu to nevadilo.. 😀 😀 😀
Ale jak lítal na koupališti nahatej, tak tam mu to nevadilo čurat ve stoje, ale jak jsem se k němu přiblížila a chtěla mu pindíka přidržet, tak se kroutil jak žížala a ne a ne... 😝 😝
Doteď je venku čurání ve stoje problém, on to prostě nepustí všechno, čili se nevytvoří proud a pak to tak něja\k teče dolů na kalhoty, na ruce... 😝 😝
Takže ho dávám na holčičku, to už se nechá a asi zase na koupališti budem trénovat čurání ve stoje... 😀
S kakáním naštěstí problém nemá, vykaká se na nočník nebo záchod v pohodě, dlouho si ale na kakání neříkal, to až teď před asi dvěma měsíci si začal nosit nočník dopředu i na kakání... takže super, konečně nelovím bobky ze slipů!!!!
A už jsme kakali i venku u stromečku... 😀
A dokonce v noci když se mu hodně chce, vstane a donese mi nočník, dřív jsem ho dávala já v noci vyčurat, ale to pak plakal a nechtěl čurat a hůř spal, tak to nechávám na něm a buď vydrží do rána, nebo v noci vyleze a jde se sám vyčurat, s mou asistencí samozřejmě...