Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
31. led 2013

@dezyre vidis to je presne to co bych si strasne prala aby prisel ten zajem o basnicky, pisnicky a tak to u nas nehrozi ona to vylozene nesnasi. A taky jak tady psala uz jednou
@sisstin ono je lepsi kdyz to dite zaostava ve vsech slozkach a zacne se rozjizdet, nez jako to ma mala, hra je a byla vzdy primerena k veku. Ocni kontak uplne normalni do 18 mesicu potom co zacala chodit tak zacala jakoby bejt uplne hlucha. Ja si myslela ze tim ze musi veskerou energii vyuzit na to aby se udrzela na nouhou tak nemuze vnimat nic jinyho, ale ted zacinam mit velmi spatny pocit. Jelikoz ted po 2 roce zacala byt jako zase normos. A ted poslednich par dni uz zase zacina bejt hlucha a tam mam jako vopravdu uz paniku ☹
Sem to tu asi zakrikla kdyz jsem se tak tesila jak to u ni naskakuje.

mvmk
31. led 2013

@sicinka kez bych mohla to same ric ja, u nas je to bida i s tim pohybem, ona chodi jak po flasce vodky 😀 😀

mvmk
31. led 2013

@mvmk JO holky a moje mama me jako vcera silne povzbudila, mi rika " no ty jsi uz ve 2,5 letech zpivala Internacionalu"
Dekuji mami 🙄 🙄

hrusti
31. led 2013

@sisstin To je super, jak se Tygr rozjel. Fakt ted dělá velké pokroky v tom mluvení!

@dezyre Chápu, že to musí být únavné. Já vím jen o té Sedálii, to jsou homeopatika na zklidnění a spánek 😉

hrusti
31. led 2013

@mvmk Tak třeba básničky a písničky začala u H. frčet tak ve 3,5 letech. Ted si zpívá a pořád něco drmolí 😉 Ale jako malý, když jsme začali dělat bramboru nebo něco podobného, tak vydržel chvilku a pak zdrhal 😖 Malá naopak třeba básničky miluje, pořád za mnou chodí a chce dělat houpy houpy a kolo kolo. Ty děti jsou fakt úplně jiné 🙂

sicinka
31. led 2013
sicinka
31. led 2013

@mvmk no hele on byl nevyrovnanej fakt hodně v těch 2,5 měl řeč na nějaké s bídou dva roky, porozumění ttak na rok a půl, hrubou motoriku tak na 4, jemnou tak na 3. No a jak se posunul v těch ostatních oblastech tak v tom pohybu i v té jemné motorice ani zdaleka tak ne. Prostě teď je takové skoro normální trochu pohybově nadanější dítě.

hrusti
31. led 2013

@sicinka Ano, jsou to homeopatika od firmy Boiron.

kvietocek7
31. led 2013

@alena76 absolutne s tebou suhlasim, mas pravdu - jednoducho ide svojou cestou, vyvija sa a ako vidim aj na svojom synovi potrebuje cas.A ked nema este ani 3roky, ti poviem aj ja som si chvilami myslela na mojho maleho,ze nedaj boze autizmus.Rec -veskera zadna,prisiel mi ako samotar a ako s tymi plienkami to uz ani nehovorim. Ale prisiel 3 rok ako som pisala velky zlom.Takze ani autizmus to nemusi byt ani z daleka je to len o vyvoji.Chlapci su taky pohodaci,aj viac sa nechaju obsluzit. V porovnani s dcerou to bolo fakt chvilami na diagnozu.Nastastie je ok,aj recovo sa posunul,aj plienky ok aj sa zahra s detmi ale najradsej ma ked sa hra sam alebo sa mu niekto vyyylucne venuje tvz.one to one.

mardenad
31. led 2013

Tak zasa sa mi potvrdilo, ako zdravé deti odmietajú tie naše... Včera sme boli v jednom obchode, asi 2-3 metre od nás bola mamička , v kočiari malé dievčatko a vedľa seba asi 5- ročného chlapca. Moj malý pristúpil k tomu chlapcovi a začal sa mu prihovárať tou svojou hatlaninou, ten chlapec sa naňho pozrel najprv čudne, potom moj malý zasa sa ho niečo pýtal tými svojimi zvukmi a ten chlapec sa rozbehol k mame a začal žalovať: mami, ten chlapec mi povedal, že som... No a to slovo na konci som nerozumela, škoda, lebo bola by som veľmi zvedavá, že čo počul 😀

No a takto to býva často, chce sa kontaktovať s rovesníkmi, ale odmietnú ho, lebo mu nerozumejú. Je to veľmi smutné, ale ja sa ani nečudujem tým zdravým deťom, že sa ich boja a nerozumejú im... A tak som si predstavila, že keby malý začal chodiť do klasickej školky, či by z toho nebol ešte viac frustrovaný, keby ho takto odstrkovali... Ale na druhej strane v autistickej triede, kde rozpráva iba jeden chlapček, ... To až taká motivácia nie je ... no ale s tým sa aspoň vždy ráno zdravia " ahoj" 😀

sisstin
autor
31. led 2013

@mvmk my se k basnickam dostali v peti letech,jinak knizky mimo encyklopedii ho nebavi doted 😉

abbie
31. led 2013

@sisstin inak vies co si vravim, ked to robi, ze radsej nech sa hra s dverami 😅 lebo pri tejto cinnosti vyzera fakt ako mimoza ... no a ked prideme niekam na navsetvu, tak to vysvetli ... to neni to, ze si vsima hrany, ale ak je nejaky nabytok, ci kuchynska linka, stolicka, tak sa priblizi ocami k tomu a po celej linii toho nabytoku od zaciatku ku koncu ide uplne nacapnuty ocami ... uzu ho na to ani nebudem upozornovat lebo chvilku som to robila a potom to zacal robit na just a pritom na mna kukat ... musim to nakrutit a poslem ti to, hned zmenis nazor 😀

abbie
31. led 2013

ludia aha co som nasla 😎 ja som si myslela, ze mi tu vcasnu starostlivost nemame ...

dezyre
31. led 2013

@mvmk Bohužel to je to co trápí i mě - strašně nerovnoměrný vývoj... v něčem je prostě na úrovni tříletých dětí, v něčem je na úrovni rok a půl starého dítěte.. Dneska mě opět překvapil, nevím jak a kde na to přišel a normálně se venku rozběhl a najednou vyskočil do vzduchu, no a o tom jak valí na odrážecím kole ani nemluvím 😅 Dennodenní kondiční běh po dědině mám. Fakt jede krásně - rozjede se a pak zvedne nohy a nádherně drží rovnováhu.

Jinak holky, dnes jsem poprvé zkusila trochu ten test porozumění - světe div se, Staník nejen, že byl ochotnej spolupracovat, tak i věděl. Zatím teda lehčí věci - vzala jsem pět kartiček - tuším tam byl rohlík, auto, hrnek, lžička .. - sakra už si nevzpomenu, no a na otázku co papáme, čím jezdíme na výlet, z čeho pije, čím papáme - ukazoval správně, pak jsem mu dala další sérii - tam bylo letadlo, ponožky, miska ... a dál už si nevzpomínám a na otázky co letí na obloze, co si oblékáme na nožičky, z čeho papáme ukazoval správně. Byly to sice všechno strašně jednoduché věci, ale jsem fakt šťastná, že reagoval, soustředil se, poslouchal a spolupracoval 😝 @sisstin akorát teda toto byly asi otázky pro dvou letý dítě, ne? Co by měl tříleťák vědět? Ten deštník, sluníčko, měsíček, hvězdičky, klíč, penízky?? Takové věci?

podubka
31. led 2013

@sisstin prosím mám otázku.Pořád se pitvám jestli ten náš synek má vývojovou dysfázii??? 😒
Od psycholožky máme napsáno tohle když mu byli 3 roky a 7 měsíců:
globální úroveň rozumových schopností odpovídá pásmu nadprůměru,nerovnoměrné rozložení dílčích schopností.Opoždění v rozvoji řečové složky.Pasivní slovník výrazně převyšuje aktivně úživanou slovní zásobu..Neverbální komunikace adekvátní,verbální apetit přítomen.
A pak jsem našla na netu tento článek:
klinický psycholog vyšetří aktuální rozumovou úroveň dítěte. Zjišťuje, zda je intelekt rozložen rovnoměrně, nebo v neprospěch verbálních složek IQ. Verbální IQ se projevuje jazykovým citem, používáním vhodných slov, chápáním významu slov a uměním rozlišit rozdíly ve významech slov. Děti s VD většinou mají nerovnoměrné rozložení v neprospěch „verbálních složek“. Psycholog také pomáhá stanovit míru výkonové zátěže, která je u každého dítěte individuální.

Jsem z toho zmatená 😕 jestli se tomu podobá nebo ne.

sisstin
autor
31. led 2013

@podubka tak je to tak, děti s dysfázií mají vždycky verbální složku oproti neverbální podprůměrnou. I když třeba mají nadprůměrný intelekt, tak pak ty verbální dovednosti jsou naprosto průměrné i lehce podprůměrné třeba oproti člověku, co má třeba nižší IQ, ale tu verbalitu v pořádku 😉

sisstin
autor
31. led 2013

@dezyre jj, pak ještě třeba "kdo nám dává mléko, jaký zvířátko má dlouhý uši, co je větší a menší, málo a hodně, nahoře a dole apod. 😉

dezyre
31. led 2013

@sisstin díky moc.. Takže když zvládá to jednodušší hlubší porozumění, tak ho můžu začít trénovat na to těžší? 😀 Kravičku určitě vědět nebude, to jsem se mu ještě nikdy nezmínila, navíc Staník vůbec mléko nepije, takže mě to ani nenapadlo 😅 A celkově myslím, že menší, větší, že to už je pro něj jiná liga, to budeme muset naučit. A když nemluví, tak se ho mám ptát normálně zase s těma rozloženýma kartičkama?

sisstin
autor
31. led 2013

@dezyre nejdřív jen velký a malý...stačí na nějakých předmětech, nebo teda kartičky, kde bude jedna malá věc a jedna velká 😉

janasim
31. led 2013

@sisstin Ahoj hlasime sa ti po dlhsom case,to uz mame za sebou vysetrenia u Dr.Janosikovej aj Buntovej. A dopadli sme teda jak by sme necakali,robila som uz z malinkeho autistu a jemu nakoniec davaju pichat rastovy hormon,takze asi tak.Janosikova mi povedala ze o autizme vobec neuvazuje,poslala nas na genetiku a metaboliku,lebo je moc maly a vyzera este ako batola do tvaricky.Dnes ma 3 a pol roka.Docentka dnes v Bratislave chcela tu jeho vysku zaznacit do grafu a je taky maly ze sa jej do ziadneho grafu nezmestil ten vypocet,lebo tam uz chybal papier.Dobre co?A bude dostavat rastovy hormon,a najlepsie je ze na tieto vysetrenia som sa odoslala sama,nikto by ma neposlal.

podubka
31. led 2013

@sisstin tak si myslíš podle toho co nám napsala psycholožka že jí má?

sisstin
autor
31. led 2013

@podubka no spíš z toho, co píšeš tady ty o něm si myslim, že ji má 😉

@janasim no on ten nedostatek růstovýho hormonu právě může působit i na mentální rozvoj negativně 😕

podubka
31. led 2013

@sisstin mě to taky tak přijde.Teď přesvědčit i doktory že to tak je 😀

janasim
31. led 2013

@sisstin A citam ze vy ste sa pekne zlepsili a uz idete na r ,maly je sikula,bude z neho skolak riadny.

mvmk
31. led 2013

@dezyre to s tim mlickem je docela takova hezka otazka, moje mala vzdy hleda veminko 😀 😀 a kdyz ho nenajde je to treba kozel, nebo byk, tak neukaze kdo mlicko dava 😀 Ona ma takovou uchylku na veminka, na obrazku studuje detailne dojicky a vzdycky trpi za kravicku ze ji to musi urcite bolet 😀 😀

dezyre
31. led 2013

Holky, nevím jestli už jsem se tady na to neptala, ale jak mám Staníka připravit na to, že bude mít sourozence? Neexistují na to taky nějaké kartičky? 😀 😀 😀 😀 Kdyby byl holčička tak mu koupím těhotnou panenku (na tom by to snad pochopil, že se otevře bříško a je tam mimčo), ale těhotný autíčka nejsou.. 😒

dezyre
31. led 2013

@mvmk 😀 😀 😀 To je prďola 😀 U nás je zásadní problém v tom, že Staník ani neví co je to mlíko 😅

dezyre
31. led 2013

Ještě mě teď napadlo, že bych to Staníkovi mohla zítra namalovat, když budeme kreslit 😀 😀 😀 😀

mvmk
31. led 2013

@ivular ahojky, jen jsem se te chtela zeptat, jestli taky ma tvuj malej hypotonii, vim ze jsi psala ze ma ty ochable svaliky v pusince. Dnes jsme se totiz u logo. konecne dostali na orafacialni stimulaci, mame zatim 5 zakladnich cviku, a ona bohuzel konstatovala , ze mala ma ochable kompletne vsechny mimicke svaly v obliceji ☹ ☹ Cize je to jeden ze zasadnich duvodu jeji nemluvy, eventuelne i zrakove unavitelnosti. Rekl vam nekdo taky neco takoveho. Ja jsem tak smutna. Ja uz opravdu nechci ani zadny dalsi dg. slyset. 😝 😝