Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
25. říj 2013

@sicinka páč že někdo píše jako prase neznamená, že má dysgrafii, on ji fakt má a je to peklo 😉

sicinka
25. říj 2013

@sisstin no pak to samo problém je, ale to je asi výjimka ne - nějaká hodně těžká forma? Já jsem doučovala holčičku s dysgrafií (tedy mimo jiné) a bylo to o tom procvičování - nic se nepsalo hned do sešitu, dělali jsme hodně cvičení na uvolnovani ruky a tak, ale psala sice přišerně, v té době s kaňkama a prodřeným papírem, ale psala.

bosorka37
25. říj 2013

@lenuskin @sisstin @mvmk u nas naopak to vidi spatne neurolozka, ta ho vidi na MR, ale psycholozka me zas trosku uklidnila, ze by se zatim priklanela spis k te smisene dysfazii. Zatim...... Nechce davat konecny verdikt. Take se ceka na ty metabolicke poruchy. Synek je v soucasne dobe velmi drazdivy, v poslednich dnech hystericky place nekolikrat za noc, neda se utisit a je agresivni.... pres den je tez velmi drazdivy a ve vzteku si ublizuje. Nedokazu mu nic vysvetlit, kdyz mi nerozumi - z toho on pak ma podle me zachvaty vzteku, ze to je najednou jinak, nez chce on.

sisstin
autor
25. říj 2013

@sicinka on nemá čárky, háčky atd, jak se tak moc snaží psát, tak pak v tom má chyby, spojená slovo atd. A u VD je pravděpodobnost fakt těžké dys nebo mnohem závažnější než "normo" dys fakt velká. Já bych to vůbec nepodcenovala, problém to může bejt obrovskej 😉

sicinka
25. říj 2013

@sisstin to nevím ale jak ségra, tam ta hočička o které píšu ji měli v papírech, je to sice nějaký rok nazpátek, tak nevím nakolik je to relevantní. Ségra ji dostala až dost pozdě, v principu jen pro informaci asi v 7 třídě. Ale pokud už umí něco opsat a je na začátku předškoláckého období tak to asi nějaká těžká forma nebude doufám. Tvé kamarádky chlapeček musí vydržet, předpokládám že mu časem umožní aby pracoval ve škole na počítači, a bude mít klid,

sicinka
25. říj 2013

@sisstin jinak ségra měla asi tu dysfazii (pokud to byla ona) podchycenou včas a slušně zpracovanou, takže v té škole to až takové problémy nebyly, ale to psaní byla fakt katastrofa a i později když psala slohy tak snad ještě horší, ona si uměla ty chyby najít a opravit, ale výsledek byl hodně obtížně čitelný, ale zase takové problémy s tím nebyly, a hlavně to psaní prostě jednoho dne skončilo a bojovala jen v čestine a angličtině.

sicinka
25. říj 2013

@sisstin stejně je to zajímavé mě pořád překvapuje že někdo nějak neprokázal na základě čeho tyhle poruchy jsou a jak je nějak "fyzicky" odhalit. Pro mě je pořád těžko uchopitelné že někdo dokáže mluvit a přitom nerozumět nebo že někdo dokáže číst, rozumí podstatě textu, ale nedokáže ho jakkoliv napsat. Stejně by mě zajímalo co tohle vlastně způsobí.

sisstin
autor
25. říj 2013

@sicinka no on má zřejmě špatný to oko-ruka...není schopnej dle vzoru to písmo přepsat 😉

sisstin
autor
25. říj 2013

@bosorka37 @lenuskin no tam je ten rozdíl, že rovnoměrně opožděný PMV spíš značí MR, nerovnoměrný značí spíš dysfázku nebo třeba autismus a jiné problémy 😉

sisstin
autor
25. říj 2013

@mvmk Míšo,nebudete na Vánoce v Čr? Mě holky napadlo,že by jsme mohly dat předvánoční sraz,v prosinci mám školu jen sedmýho🙂

mvmk
25. říj 2013

@sisstin Ted jeste nevim, ceka nas stehovani tak uvidime jestli se do toho Cechy daji zandat, ale urcite dam vedet 😉

lenuskin
25. říj 2013

@bosorka37 Kdyby byl Kuba u Junkové , když mu bylo 24 měsíců, naše zpráva by zněla podobně. Za tu dobu udělal zase jen nějaký pokrok.

lenuskin
25. říj 2013

@bosorka37 Když byly Kubovi dva roky, tak měl tak afektované chování, že jsem s ním nemohla jít ani nakoupit. Všude jen řval a visel mi na krku. Hrůza

krystalka
25. říj 2013

@mvmk - jj, přesně jak psala Sisstin...řekla mu několik slov, které spolu nijak vzájemně nesouvisely, 3 slova ještě zopakoval, 4 už ne 😒 ....věty jsou na zapamatování jednodušší, protože to dává dohromady nějaký smysl, podle kterého si to líp zapamatují, ale 4 nesouvisející slova si fakt nevybavil...

krystalka
25. říj 2013

@mvmk - tak Jiřík třeba ve 3 letech teda nikde nespolupracoval 😉 , na preventivce u dětské řval od začátku do konce, jen na něj sáhla a to ho jen měřili, vážili, poslechla si ho a koukla do krku, nic víc po něm nechtěla....až teď v 5 tam celkem spolupracoval... Třeba ve 3,5 už s naší logopedkou v SPC spolupracoval docela pěkně, ale ona to s těmi malinkými dětmi fakt umí 🙂 , ale jinak se na cizí lidi koukal nepřátelsky, nehodlal se s nimi bavit, schovával se za mě apod....

krystalka
25. říj 2013

@sicinka - přesně, jak píše Sisstin, o známky mi vůbec nejde, dvojky a trojky fakt řešit nebudu, navíc ta naše vybraná škola má do 3.třídy slovní hodnocení...ale jde mi o ten jeho pocit, že prostě nebude mít moc velkou šanci na úspěch, i když se bude snažit....a navíc, jeho každý neúspěch od té věci dost odradí, takže pak bude boj, aby vůbec něco napsal...

krystalka
25. říj 2013

@sisstin - s tím má právě problém i Jiřík, něco opsat nebo obkreslit podle vzoru...víš jak jsou třeba takové ty čtverce, ve kterých jsou v řádcích a sloupcích tečky a máš to spojovat podle předlohy? Tak to Jiřík vůbec nedává....

margareta76
25. říj 2013

@krystalka: Inak my mame tiez problemy so sluchovou pamatou, ale zase na druhej strane musim povedat, ze raz manzel len tak nahodou testoval svoje uplne zdrave netere (vcase testovania mali asi 6 a druha asi 8 rokov). Ani jedna si nedokazala zapamatat viac ako 3 predmety (ponuka bola 5 nesuvisiacich predmetov). Dievcata su momentalne - tretiacka a piatacka na ZS a vobec nemaju problem s ucenim, ucia sa na same jednotky 😉 Neviem si to vysvetlit 😒

hrusti
26. říj 2013

@krystalka S tim spojovanim tecek ma Honzik taky problem, jak je neco slozitejsiho. Jinak my treba bojujeme s levou a pravou stranou. To se mu porad plete :-/

margareta76
26. říj 2013

@hrusti: Ja som syna pred rokom (vtedy mal asi 4 a 1/2) "drvila" vpravo, vlavo. Raz vedel inokedy nie. Boli sme u svokry (dlhorocny pedagog na ZS) a zapinala som mu topanky a hovorim mu - daj mi najskor pravu nohu... On samozrejme naopak 🙂 A ona mi hovori, ze s pravo-lavou orientaciou "bojuju" deti velmi casto este na prvom stupni ZS. Cudovala sa mi, ze co to od neho chcem, ze ved nema este ani 5 rokov a v skole to nevedia velakrat ani 10 rocni 😀 Teraz trosku mimo temy, ale zevraj ma vela deti aj problem s hodinami (klasickymi rucickovymi). Sice neviem, kedy som sa ich ja naucila, ale teraz vobec nieje nic zvlastne ked 10, 12 rocne (pripadne aj starsie) dieta nepozna klasicke urcovanie casu 😉

bosorka37
26. říj 2013

@lenuskin a doporucila ti psycholozka neco? Jak s nim treba pracovat nebo co ted delat dal?

lenuskin
26. říj 2013

@bosorka37 Doporučila mi ranou péči. Už jsem tam volala a budou k nám dojíždět.
Dnes je mi strašně zle, od rána jen brečím, mám strach, co s ním bude. ☹ Jsem prostě slaboch.
Tisíckrát si opakuju, že jsou na tom děti mnohem hůř, ale nejde to .

ladida.l
26. říj 2013

@lenuskin Vím jak Ti je, já jsem byla týden po vyšetřeních naprosto perplex. Neschopná ničeho. Taky o sobě pochybuju, že to zvládnu. O tom jak ho správně vést nic moc nevím.
Kontaktovala jsem ranou péči a opravdu je to dobrá služba.
Náš Tomáš má navíc vadu sluchu, jak jsem se dozvěděla, ne však takovou, aby způsobila takové opoždění jako je u něj teď, takže u něj jde zřejmě o kombinovanou vadu.
Já si negativní myšlenky zakazuju, tedy snažím se. Nedělám si scénáře, co bude dál. Jinak bych se zbláznila. Popravdě ani moc často nechodím číst tuhle diskuzi, protože na mě pak padne taková tíseň. I když mi tady všichni moc pomohli, když jsem začínala mít pochybnosti a hledala co dál.
To co mi teď chybí úplně nejvíc je nějaký čas bez Tomáše. Jsem s ním prostě pořád. Chtěla bych týdně tak dvě hodiny vypadnout někam ven mezi lidi. Jenže Tomáš nezvládá být s nikým jiným a nikomu se do toho ani nechce. Mě připadá, že jsou všichni strašně pohodlní (já vím, jsem asi sobecká). Já s ním taky nezažívám jen pohodu, ale musím řešit jeho afekty, prostě musím. A babičky a manžel prostě nebudou, protože to podle nich nezvládnou. A já mám vztek. Plánovala jsem si, jak se vrátím na krátký úvazek do práce. Ale ani to nejde. Připadám si naprosto bezcenná. Doufám, že jsem na Tebe svým příspěvkem nehodila nějakou další negaci, jen jsem chtěla napsat, že jsou tyhle pocity asi časté.

ladida.l
26. říj 2013

A ještě se chci zeptat. Náš Tomáš teď strašně špatně spí. Usne kolem deváté. Pak se o půl noci vzbudí a pak usne až před šestou, to mě pak už budí starší. Tomáše nechávám spát a budím ho až krátce před osmou, abych mohla Marka odvést do školky. Po obědě spí tak 1 hodinu, takže přes den to podle mě nedožene. Já spím v noci tak 3 hodiny. Jsem už opravdu na pokraji sil. Dnes jsem přestěhovala postele, třeba to pomůže. Už jsem fakt zoufalá.

sisstin
autor
26. říj 2013

@margareta76
@hrusti tak u nas leva a prava strana problem neni, to umi od ctyr let, hodiny rucickovy uz umi taky, digitalky zvlada od tri. Tohle nejak problem nikdy nebyl 😉

sisstin
autor
26. říj 2013

@ladida.l no tohle priserny spani mivaji autici, ale treba Tygr do tech 2,5 spal taky hrozne. Ne, ze by teda byl nekolik hodin vzhuru, ale pro zmenu se vzbudil tak 50x za noc 😝

ladida.l
26. říj 2013

@sisstin no autismus Junková jednoznačně vyloučila. Doufám, že už ho to brzy přejde. V noci jsem už kolikrát zralá na psychiatrii

ladida.l
26. říj 2013

Já nevím, kde je levá a pravá strana doteď. Musím si vyzkoušet, kterou rukou píšu a až pak poznám pravou stranu 🤐 😅 Se stydím. Ale v normálním životě docela funguju 🙂 V autoškole to ovšem bylo blbý, instruktor ze mě kvetl. A když ě teď někam naviguje manžel, tak říká třeb jeď do kopce...apod, už to chudák vzdal.

mvmk
26. říj 2013

@lenuskin Neves hlavu, ja jsem take nekdy byla opravdu ve stavu, kdy jsem si myslela, ze moje mala je proste na Tom hrozne a co s ni bude, jak se takhle bude moct postavit do Zivota, ale cim starsi je a cim vetsi dela pokroky , tim je mi lepe. Ona treba od pocatku mela hodne nerovnomerny vyvoj, na zacatku zaostavala hlavne hruba motorika, potom samozrejmne rec, jinak hru a takovou tu klasiku co davaji psychol. jako tvary stavet kostky atd. to ji vzdy slo. Ona uz brzy stavela lego primo a mela Rada Playmobil . Ale ted se mi zda takova celkove mirne opozdena asi ve vsem. Sice nevim co zvladaji jini 3 letaci, ale tak celkove pusobi pomalejsim dojmem. 🙄 Ale vzdy kdyz vidim deticky ktere jsou na Tom opravdu hrozne, jako ze ted v tech Boskovicich jsem to opravdu zazivala kazdy den, tak jsem stastna jako blecha, ze mala je na Tom jak na Tom je, a dekuji Bohu, ze nas to vlastne jen lizlo 🙂 . Tak nezoufej, hur muze byt vzdy, ale ver spis, ze to bude lepsi 😉

hrusti
26. říj 2013

@margareta76 My taky trenujeme vsude mozne. Kdyz cvicime, kdyz nekam jdeme nebo jedeme, ale stejne se mu to porad plete. Ted mam jeste pracovni listy, kde zabarvuje sipky, kam jedou dopravni prostredky a to ho docela bavi. Tak casem to snad vypilujeme 😉