Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka Tak zase je pravda, že Kryštof má míru v tom chování. Ke známým se chová přívětivě, chodí se mazlit, vítá je, ukazuje hračky, k cizím je nedůvěřivý, ale když jsou sympatie, jde to dobře. Třeba v Berušce nastoupila nová "teta" a Kryštof jí miluje od začátku. Dnes se vítali hned ve dveřích - aoj teto, potom ona šla do třídy a já ho převlíkala a on potom valil za ní, ona ho zdravila nazdar a on tak vesela nadáá🙂 Kryštof se s námi mazlí, pořád, pořád ho mám na klíně, dává mi pusu, když nejsem doma, mazlí se i s ostatními. Ani bych neřekla, že by se choval nějak nepřiměřeně, nepočítám-li řvaní u logopedky🙂
Ale to rovnání mu zůstává, mění se věci, které rovná, ale probíhá to podobně. Zrovna teď poobědval a šel si hrát do pojíčku s kostkama - postaví z nich 2D pyramidu, posune jednu řadu, zase ji vrátí, u toho si zpívá a něco vykládá. Posune jinou, vrátí ji. Obrazec zboří a postaví jiný a postup podobný...

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka no tak ci tak podstata auti poruch je v tom socialnu, a ked toto ma kristof dobre, tak to rovnanie je skor o zalube a povahe nez ...nieco patologicke.

teda nie som vyslovene odbornik na autizmus...ale myslim ze u nich tie zvlasnosti a ritualy, rovnanie a tocenie...vlastne nahradza deficit v socialnej oblasti, niecim sa musia proste zaoberat, ludska podstata je taka, kym zijeme hybeme sa , nieco robime...a kedze nedokazu fungovat dobre v soc. oblasti tak si najdu nahrady v tych cudactvach..

podobne pri poruchach porozumenia a reci...kedze rec ako taka je hlavny nastroj socializacie...tak aj jej deficit, ovplyvni aj socializaciu...a tieto deti si takisto hladaju nahrady...preto dysfatici maju casto podobne prejavy ako autisti...a az po case ked sa rec a jej porozumenie zlepsi...moze dojst k zanechaniu, vymiznutiu "nahrad" ked nastupi normalna komunikacia...

samozrejme u autistov tie nahrady pretrvavaju, lebo ich porucha je trvale socialna vo svojej podstate, ako primarna diagnoza... zlepsenie reci to nezmeni.

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka to jsi napsala moc hezky🙂 Máš pravdu. Mě třeba nepřijde, že by Kryštof až tak nechápal okolní svět. Přesně chápe nebezpečí, chápe zákazy, nedělá takové ty šílenosti, které popisují maminky autíků - vysypávání mouky, cukru, prášku na praní, mýdla atd... on v těchle věcech ví, co je na co. Podle mě má opravdu problém s tím porozuměním a proto se na to nabaluje i to sociálno. On o lidi má zájem. Nevadí mu, když k nám přijde někdo cizí, ale musím ho představit. Jako není to to kamarádské dítě, které má onen člověk za zadkem, ale obhlídne ho, podívá se, co opravuje a jde si po svém. Když člověk odchází, zeptá se mě, jestli jde pá a tím to končí.

jolinka
9. únor 2012

z toho vyplyva...ze preto aj dieta s mnohymi auti crtami {ako Katika} nakoniec nemusi byt autista...lebo tu je dolezite co tie crty sposobuje nie ich pocet.

ak je pricinou porucha reci...tak si dieta moze najst kopu "nahrad", auti crt...ale nakoniec vsetky zanecha, ked sa rec zlepsi.

a naopak ak je pricinou autistickeho spravania...porucha socialna, ...tak tych crt moze byt spociatku menej,...ale pretrvavaju alebo sa nabaluju neskor dalsie, ked sa noznice deficitu socialnosti roztvaraju viac a viac...

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka napr. Kati nikdy nerobila take tie typicke auti veci...ako trasenie ruk pri vzruseni a radosti, chodenie po spickach, pozorovanie materialov, radenie veci....

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka přesně🙂 Tak nám nezbývá čekat, jak se to vyvine. Ale vzhledem k trendu - ťuk, ťuk na dřevo, že se Kryštof v sociální oblasti zlepšuje, spolupracuje (ne tedy vždy a ukázkově, ale je ochoten pracovat a hrát si společně), vyhoví požadavku, má zájem o kontakt a komunikaci - sám za mnou přijde a přinese něco, co mi chce ukázat atd. Iniciuje hru - i když je to hra na hledání tygra, chce mi ukázat, co namaloval, postavil apod., tak snad se nakonec tomu autismu vyhneme. Jsem moc zvědavá, jak to zhodnotí drKrejčířová za 14 dní🙂

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka no tak to Kryštof ještě třepe rukama od radosti a vzrušení.. to jsem zapomněla 😕 no jak říkám, uvidíme..

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka no tu komunikaciu ma uz vybornu...

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka no zlepšil se hodně, ale pořád je svůj🙂 i když nás vyhledává, tak má rád i svoji samotu, to si prostě sedne na křeslo, nasadí sluchátka a poslouchá muziku🙂

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka vegetak jeden... 😎 😎 to sa mu v zivote zide...ze vie relaxovat. 😅

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka by som to povazovala za klad...ze maly vie kedy ma dost, vyberie si svoje miesto a oddychne pri hudbe...

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka já to jako klad beru, zase mi to připadá daleko přínosnější, než koukání na tv🙂 a ta tvoje formulace "oddychne pri hudbe" zní vznešeně😀

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka jooooo? 😀 😀 😀
no ja som dnes popisala tolko mudrosti, ze sa zas nemusim mesiac ukazat 😀 😀 😀 😀

dadlenka
9. únor 2012

@jolinka nene, rozebrala jsi problém opravdu dobře🙂 dost mi to pomohlo😀 já teď jsem v předdiagnózové horečce, takže neustále řeším každý prd😀 uvnitř sebe cítím, že Kryštof autista není, ale neustále něco hlodá a tvoje povídání mi celkem dost pomohlo🙂 Jakmile přejde 23. tak se uklidním a bude chvilku od mých neustálých úvah klid😀 maximálně se přesunu na autíky😀😀😀

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka to som rada ,ze to pomohlo 😉

a len sa ty nikde nepresuvaj hej? ty si nasa... 😀 😀 😀

mery.luu
9. únor 2012

Ahoj mám ještě dotaz. Holky prosím vás, má nárok dítě s dysfázií na asistentku ve školce???
Dnes mi učitelka ze školky řekla, že se na poradě bavili o Tobíkovi a tím, že má i poruchu sluchu, tak že by mohl mít asistentku, že jsou integrovaná školka, ale musíme se domluvit s ředitelkou. Jenže nás netrápí porucha sluchu, má jí jen mírnou, ale spíše ta dysfázie, tak potřebuju vědět, než půjdeme k ředitelce, jestli můžu žádat asistentku i na dysfázii. ..
Chtěla jsem přehlásit syna do logop. školky a najednou přišli s asistentkou...úplně mě to (mile) překvapilo...

sisstin
autor
9. únor 2012

@mery.luu no na expresivní dysfázii pochybuju, to možná na receptivní nebo těžší smíšenou. To spíš máte fakt šanci získat asistenta na poruchu sluchu, než na dysfázku...bohužel 😉 A syn má nějaké problémy v té školce? 😕

sisstin
autor
9. únor 2012

@mery.luu ono je právě "lepší", když má toho dítě víc...pak ta šance na asistenci je větší. Čistě jenom na expresivní dysfázii neznám nikoho, kdo by asistenta měl. My máme ve třídě i klučinu se smíšenou, i chlapečka s naslouchátkem, který v podstatě jenom odezírá....a asistenta nemá nikdo 😕

sisstin
autor
10. únor 2012

Bré ráno,

tak jsme teda nakonec do školky nesli banán a majolku 😅 😅 😅 😅 Tygr z toho byl nadšenej, tak zřejmě ho včerejší přednáška o zdravých a nezdravých potravinách nadchla 😝 jo a Tygr bude viset ve městě, školka se tam bude prezentovat a vybrali tu fotku, která byla v novinách 😅 😅 😅 😅

margareta76
10. únor 2012

Prosim poradte mi nejaky obrazok (piktogram), na ktorom by som vedela syna naucit kde je vpravo, vlavo, dolu, hore, vzadu, vpredu...

sisstin
autor
10. únor 2012

@margareta76 a syn nechápe nahoře a dole? Jako s vlevo a vpravo má čas, ale nahoře a dole by už zvládat měl. Testovali mu porozumění řeči? Aby u vás nebyla ta dysfázie spíš smíšená 😕 jinak na to existují jen piktogramy se šipkama, prostě šipka směrem nahoru, dolů apod. 😉

margareta76
10. únor 2012

@sisstin Hore-dole vie, vpravo-vlavo vie niekedy (to znamena, ze neviem ci nahodou len netipuje), vpredu-vzadu nevie. Tak snad (tak ako pises) je to zatial OK 😉
Ja uz som niekedy na nho taka narocna, ze ma to az mrzi. Proste tym, ze nerozprava uz pomaly ani neviem, ze co by mal vediet, co by mohol vdiet, na co ma este cas... ☹

dadlenka
10. únor 2012

@margareta76 nahoře a dole jsme natrénovali na autíčku. Kryštof po mě jezdil a já jsem mu říkala nahoru a dolů🙂 Potom to taky procvičujeme, když nám (sobě to ještě nezvládne) zapíná zip🙂 nebo leze nahoru na patrovou postel a dolů.Vlevo a vpravo netuší, vpředu a vzadu nezvládá. Zvládne ještě na, ale ne pod. Do zvládne, vedle nevím, spíš ne.

deina
10. únor 2012

Ahojte, Matko mi nechce robit pexeso - spajat rovnake obrazky - ale vobec. 😕 Ja neviem, ci nechape, co s tym ma robit alebo mu to proste nejde, ved to by nemalo byt nejake strasne zlozite, ci ano? Vyslovene to odmieta, zlosti sa... Podobne reagoval aj u logopedicky, ked s nim sla robit cvicenia na porozumenie... mala taku krabicu, odkial vyberala veci. Kym ich len pomenovavala, tak dobre, ale ked uz vytiahla dve, povedala nazov jednej (tu mal zobrat), tak to tiez odmietal a hneval sa. Ale potom neskor, ako som to s nim castejsie doma precvicovala, uz mu to nevadilo a chytil sa. Tak snad sa chyti aj na toto... 😝 Doteraz nic ine takto velmi neodmietal.

dadlenka
10. únor 2012

@deina Kryštof to taky odmítal dělat, nechtěl dávat obrázky na sebe, myslela jsem, že to neumí. Jakmile jsem mu stáhla aplikaci na telefon, kde se přiřazují stejné obrázky, udělal to napoprvé. Teď je už normálně schopný to udělat i na papíře. Takže jestli máte možnost - aplikace jsou i na iPhone, ale i na telefon s androidem, nebo na tablety, zkusila bych to. Byla jsem z toho až zoufalá.. přitom to uměl, ale asi mu nevyhovoval způsob.

sisstin
autor
10. únor 2012

@margareta76 aha, tak dobrý.. 😉 to dopředu a dozadu netuším, v jakým věku je to norma..Tygr tohle umí určitě už od 2,5....vlevo a vpravo umí od 3,5...ale zas on je v tomhle trošičku napřed 😉 u tvýho klučiny stačí, když bude umět to nahoře - dole. A ted jsem koukla do Bednářové - vepředu a vzadu ca 4roky, vlevo a vpravo cca 5let 😉

deina
10. únor 2012

@dadlenka, zeby? No mozne to je, ja este budem skusat, ci sa nechyti, mozno potrebuje len cas... Ale skusali sme aj Bambino Luk, sice to neodmietal, ale ani tam mu to bohvieako nejde nachadzat rovnake obrazky (sem tam sa trafi, casto netrafi). Neviem, ci by mu to slo s androidom (mm ma Samsung telefon), to ma mi vobec nenapadlo. 😅

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina tak to přikládání na sebe by už zvládat měl, ale těžko říct, jestli to fakt neumí nebo to dělat nechce 😕

deina
10. únor 2012

@sisstin, mne to prislo take divne... ved ked vie kadejake zlozite tvary vkladat do vkladacky, pricom tiez vlastne hlada rovnaky tvar, tak preco nie toto? U psychologicky robil nieco podobne, bola to taka puzzle vkladacka, ci ako to mam nazvat - styri kruhy s roznymi kresbami, ktore mal priradit na spravne miesto (boze, ja sa neviem vyjadrovat 😝 ) a najprv to tiez akoby nepochopil, ale potom dve-tri (zo styroch) priradil spravne.

sisstin
autor
10. únor 2012

@deina no jako s tímhle maj problém právě autíci 😕