Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. črc 2012

@adosek27 čéče, v tom Primu si nějak nejsem jistá, jsou v češtině dva soubory od pěti let, ale to je V zoo a V cirkuse a to je spíš takový na zrakový rozlišování a posloupnosti dějové mi přijde 😉

hrusti
14. črc 2012

@adosek27 My máme 3a1/4 roku a máme Primo. Piccolo ještě nezvládá. Koupila jsem mu sice destičku a jeden soubor na ten začátek, ale je tam dost počítání a porovnávání a to my ještě nedáváme. Sice čísla pozná, ale pozná počet max. do 3. A ted u nás byla na návštěvě kamarádky holčička, které bude ted 5 let a s tím Primem si hodně vyhrála 😉

sisstin
autor
16. črc 2012

Čau holky,

já jsem v pátek koupila novou Bednářovou - orientace v prostoru a čase, 4-6let. A kupodivu už to máme hotový, je to hlavně na předložky, časové údaje a posloupnost děje, a celkem mu to šlo. Tady jeden úkol z toho, sice to má rozklepaný, ale snaha je 🙂 jinak to samý právě dělala Krejčířová s Tygrem naposledy, akorát měla ty tvary lehčí

sisstin
autor
16. črc 2012

jo, vypadá to takhle, já to na netu neviděla právě nikdy

lenajsek
16. črc 2012

Holky ahojky, jen zdravím a zase zítra frčíme na výlet, do Brna, nejdřív ke kamošce a jejímu miminku, jedu se pokochat, ještě jsem malou neviděla a bude už mít dva měsíce a pak k mamce, budem tam spát a ve středu ráno k Floriánové do Loga, na tu orofaciálku, tak držte palce, aby to Lukin zvládl a moc u toho nevyváděl... 😝 Ale snad poradí co dělat a pak bychom doma trénovali... snad to k něčemu povede.

Jinak jsem si řekla, že každej den cíleně s Lukinem aspoň chvilku něco uděláme, máme okopírovaný listy z té knížky Mezi námi pastelkami a to ho docela baví, sice mu to samotnýmu teda moc nejde, ale myslím že když u toho chvilku vydrží, tak se snaha cení...
Dneska zase po nějaké době Den a noc a teda furt mu to nejde, furt si to dává jak chce, musím ho x krát upozornit, ať to staví podle toho obrázku, je to docela porod s ním tohle... 😝
Ale už se u toho aspoň míň vzteká a fakt když chce, tak mu to jde, ale někdy se mu fakt nechce... 😝
A puzzle už staví krásně sám, už to i krásně dává k sobě rukama, to ještě před pár týdny neexistovalo...
Včera poprvé přendávání luštěnin z jedné misky do druhé, střídání rukou a to mělo úspěch obrovskej, tak to zase zopakujem, bavilo ho hledání i těch postaviček z Kinder vajíček. 🙂
Už skáče snožmo i na posteli, na trampolíně už valí docela vysoko... jsem si říkala, že se toho snad nedočkám... 🙂
A schody furt trénujem, jde to ztuha, ale snad to půjde...

Tolik o nás, mějte se fajn!

margareta76
16. črc 2012

Ahojte, zvyknú aj Vaše deti hovoriť takéto skomoleniny? Napríklad: kečup - kepuč, knedla - kledna... 😉

krystalka
16. črc 2012

@sisstin - ahoj, moc díky za tip, zítra se zrovna chystám do učebnicového knihkupectví pro nějaká Pexetria, tak to tam hned koupím, koukala jsem, že už to mají i na e-shopu - www.centrumucebnic.cz - chodím tam docela často, mají obrovský výběr právě i pro předškoláky, všechny Logica apod. a hlavně to mám pár minut pěšky od práce 😉

krystalka
16. črc 2012

@margareta76 - ahoj, u nás takovéhle zkomoleniny ještě nejsou, ale zase máme jiné - např. omáčka je u nás "amuška" 😉

krystalka
16. črc 2012

Jinak vás holky všechny zdravím, dlouho jsem tu nebyla, měli jsme dovolenou a pak nějak pořád bylo co dělat, takže jsem jen sem tam něco dočetla... U nás je teď zase dost znatelný posun dopředu v té řeči, ale i tak nějak celkově. Byli jsme na dovolené na Šumavě u Kašperských hor v takovém pěkném penzionku a Jiřík si to tam vyloženě užíval a my s ním 🙂 . Nejen, že tam úplně normálně jedl s námi večeře, přestože to byla pro něj celkem neznámá jídla (dřív na to kouknul, zahlásil "ham ne" a bylo to...), ale dokonce, když se ho paní majitelka ptala, jestli je to dobrý, tak prohlásil "ještě lepší!". Sám si požádal, aby mu donesla lžíci - posím žíci 🙂 . Ráno se vždycky probouzel s pohledem na dřevěný strop a trámy a slovy "hezký dům" 🙂 . A jinak si moc užíval hrady, na Kašperku s námi v pohodě dal 45 minutovou prohlídku s průvodkyní, vlezl se s námi vyráchat dokonce i do poměrně studené Otavy, rozhledna Svatobor u Sušice byla přejmenována na "Sváťu, u penzionu měli hřiště s trampolínou, z té jsem ho hlavně první den vůbec nemohla dostat....fakt jsme si to moc užili... Pak jsme ještě týden byli doma, ale jezdili jsme po výletech, byli jsme v Dinoparku v Plzni, na zámku Loučeň - pro velký úspěch jejich Labyrintária už podruhé, v Království železnic...

krystalka
16. črc 2012

A ta řeč jde teď dopředu přímo kosmickou rychlostí - začal používat taková slova jako už, vždycky, zítra... když jsme někde byli poprvé, tak mi hned sděloval, že "nebyli ještě tady", začíná používat minulý a budoucí čas, mluvit o sobě v první osobě, používat rozkazovací způsob - "mami pojď", slovesa jsme, máme apod. - v neděli dělali s tátou dole snídani, já byla ještě nahoře a za chvíli slyším, jak Jiřík volá "mami poď, už máme ham" 🙂 . Taky často používá obrat "Jiřík rád vždycky to" - když chce vyjádřit, že se mu vždycky někde nebo něco líbilo, nebo to měl rád... Je to všechno ještě takové neobratné, zkomolené, sem tam něco vynechá, ale už to tam prostě je! A z čeho mám taky velkou radost - už jsou ty jeho proslovy čím dál srozumitelnější, že mu dost často něco rozumí i někdo cizí. A co je úplný vrchol, už máme i otázku PROČ 🙂 , zatím jsou to jen takové jednoduché pokusy - např. "proč nejede?" (mašinka na baterky), nebo "proč stojí" (autobus na červenou) apod., ale vzhledem k tomu, že je odjakživa ohromně zvídavý a pusu celý den nezavře, tak myslím, že to nebude dlouho trvat a dočkám se i spousty jiných otázek 😉

hrusti
17. črc 2012

@krystalka To je super, že Jiřík dělá takové pokroky!
My jsme tedy prohlídku zámku ještě neriskli, nějak na to nemám odvahu. Pro mě je to trošku sci-fi s tím naším raráškem🙂 Ale myslím, že kamarádka říkala, že někdě dělají i prohlídky uzpůsobené přímo pro děti 😉

Jinak my dneska jdeme do Loga v Praze do poradny pro hyperaktivní děti. Jsem zvědavá, jestli nám řeknou něco nového nebo poradí nějaké zajímavé věci. Spíš jsem skeptická, ale třeba překvapí 😉

krystalka
17. črc 2012

Ahoj @hrusti - tak já bych klasickou prohlídku zámku asi ještě taky hodně zvažovala, ale tohle byl hrad, sice i interiéry, ale tam toho vlastně dohromady moc není, takže není ani co rozbít 😉, velkou část jsme byli venku a pak jsme šli na věž, takže to se dalo, ale delší prohlídku, než těch 45 min. už by taky nedal, neměla bych ani strach, že něco rozbije, ale spíš už by chtěl ven a podívat se na tohle a támhleto.....JInak s námi chodí třeba na Vyšehrad a tam nás vždycky táhne do kostela, je tam pokladnice a s velkým zájmem tam okukuje ve vitrínách ty číše a šperkovnice apod. 😉, ale to je tak na 15 min. a jdeme zase do parku...
Ty prohlídky pro děti vím, že dělají třeba na zámku Loučeň, my tam jezdíme do toho parku s labyrinty a bludišti, to nám vždycky vystačí tak na 4 hodiny a na zámek už pak nějak zatím nedošlo...
Jinak, já dneska budu mít kulturní zážitek, za chvíli vyrážím s mojí mamkou na výstavu Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně, naposled tam měl výstavu před 14 lety a byla úžasná, tak se strašně těším, Jiřík je dopoledne ve školičce, mají tam tenhle týden něco jako příměstský tábor, babička mi ho v poledne vyzvedne, tak já se můžu zase jednou v klidu kulturně nasytit 🙂

sicinka
17. črc 2012

@krystalka tak Dáda mluví od prvního okamžiku rozkazovacím způsobem - já zase přemýšlím jak ho to odnaučit 🙂 Dneska v noci ve tři ráno Mámo vstávej, předstírám spánek dítě mě okopává, lochtá a komentuje: chci štávu. Mám u postele mlíko co nevypil večer tak říkám: tady je mlíko. Nechci mlíko, říkam ci šťávu. Tak nebude nic v noci se nepije a předstírám zase spánek. Táto chci džus. V tu chvíli to vzdávám když vzbudí manžela tak bude protivnej ještě on a jdu pro tu štávu. Přinesu mu jí dám mu jí do ruky jecdnou se napije a řekne mi. Nechci stávu, chci mlíko. No ale když jsem to s ním ty tři roky vydržela tak ho prostě nazabiju, že 🙂

redangel32
17. črc 2012

@sisstin Ahoj. Mam na teba otazocku 😉 . Syn ma rozne hracky,ktore vydavaju zvuk. Cize bud to rozprava abecedu,alebo nejake slovicko. A synovi sa to paci a snazi sa to opakovat. Co v pripade ak mu hovorime nieco my doma tak nema taku snahu opakovat. Nahrala som mu take video kde sa vidi a pocuje co "hovori". A kde hovorime aj my rodicia. Snazi sa tiez opakovat. JE TO SPRAVNE? nie je to dalsi z auti priznakov??

sisstin
autor
17. črc 2012

@krystalka díky za odkaz, je super 😉 Jinak to se Jiřík rozjel jako drak, super 😵 😵 😵 já mám prostě teď depku, že u nás se ta řeči sice spravila, v řeči jako takové je už v širší normě (cca 6měsíců pozadu), ale prostě ta výslovnost je nula nula prd...už asi tak rok vyslovuje furt stejně, a to se fakt nelepší vůbec..bohužel 😖

sisstin
autor
17. črc 2012

@redangel32 no přesně tohle právě doporučovali pro autíky, že když jim člověk něco nahraje na PC, tak oni jednak dle toho pracují, i to opakují atd. 😉 Takže auti znak to být může, ale mají to rády i "normální" děti...rozdíl je asi v tom, že běžné dítě dokáže spolupracovat i normálně...a autíci preferují právě tu techniku spíš 😉

redangel32
17. črc 2012
samkovama
17. črc 2012

@sisstin deti so sémanticko -pragmatickým syndrómom (SPD), najma, ak vzhľadom k nedostatočnému porozumeniu je medzi nimi a ostatnými veľká komunikačná bariéra, majú často prejavy správania ako autíci - nedôverčivosť a neprimeraný strach z cudzích ľudí (u nás to malo podobu až úzkostnej sociálnej fóbie), imitujú to čo počujú (zvuky, slová, celé vety ako "papagáje" a to často a fakt dokonale - hovorím z vlastnej skúsenosti🙂, v IQ testoch im vychádza nekonzistentné IQ (rozdiel verbálne x neverbálne). Rozdiel je v tom, že u detí s SPD sa nevyskytujú niektoré prejavy z auti-správania a to pohybové stereotypy (točenie sa, knísanie zo strany na stranu atď. ale samozrejme v takej patologickej podobe, lebo takého veci robia podľa mňa niekedy všetky deti a často aj dospelí 🙂, neobyčajné používanie predmetov, neprimeraná neverbálna komunikácie (neprimerané dotyky, gestá atd.). Dobrá správa je, že existujú testy na základe, ktorým možno diferencovať, či ide o autizmus alebo SPD a na základe toho ďalej cielene pracovať. Deti s SPD majú výhodu v tom, že postupne ako sa u nich zlepšuje porozumenie, tak auti-prejavy miznú, lebo sa cítia istejšie a už nie sú také stratené medzi všetkými rýchlo a zložito rozprávajúcimi "kecalmi" 🙂 .

sisstin
autor
17. črc 2012

@samkovama no já právě jako vím, co to je..někde byl i graf...zrovna tahle porucha je prostě mix všeho, a hrozně moc záleží, jak to mají "namixované", některé děti mají největší deficit v tom porozumění, některé spadají spíš do Aspergeru, některé spíš do dětského autismu atd. 😉 takže děti s touhle poruchou jsou každé jiné právě v závislosti na tom, jaká ta složka a jak závažně byla narušena. Takový informace mám já 😕

samkovama
17. črc 2012

@sisstin Díky za tip. Zajtra to idem kúpiť, mali by to mať u nás v kníhkupectve (teda aspoň podľa netu). A gratulujem Tygrovi, ak to takto zvládol, musí byť šikulka 🙂. Mne to príde dosť náročné, teda aspoň tej fotky.

sisstin
autor
17. črc 2012

@samkovama jinak my známe Alexe (možná ho znáš taky), a ten jakmile začal rozumět, tak začal i mluvit a to rovnou v několika jazycích..tuším ještě ve 4letech neříkal skoro nic a v pěti byl schopný konverzovat vícejazyčně, ale ta jeho mluva je vyloženě aspíkovská a má některé auti rysy. On to vyrovnává nadprůměrným IQ, tudíž jako dokáže fungovat celkem slušně a má hodně dobré známky. Poznat je to prostě na tom chování, které není zcela běžné 😕

samkovama
17. črc 2012

@sisstin no tak oni vraj (teda aspoň čo som sa dozvedela na prednáške🙂 najprv vyzerajú akože majú všetko dokopy a samozrejme niečoho menej a niečoho viacej, ale tie ich prejavy sú vraj vlastne prejavy úzkosti, že nerozumejú. A to môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že my sme začínali s diagnózou narušený vývoj reči (ale vtedy ešte nehovoril skoro vôbec), potom bolo výrazné podozrenie na autizmus. Po diagnostike v auticentre bol autizmus okamžite vylúčený (Samko je extrovert, po chvíli keď sa osmelí rád rozpráva, nikdy nemal problém s udržaním očného kontaktu) a tam vlastne po prvýkrát zaznela diagnóza SPD. Ale čo viem, tak aj na odbornej úrovni sú problémy či SPD zaradiť ako špecifický narušený vývoj reči alebo do vysokofunkčného autizmu. Pani logopédka, čo sa tejto problematike venuje na Slovensku sa najviac prikláňa k "receptívna porucha reči". Ale v podstate je to jedno, súhlasím s Tebou, že deti s SPD sa správajú ako mix s auti črtami, črtami dysfázie a Aspergera (ale tam im chýba dôležitá črta aspíkov motorická neobratnosť), ale dôležité podľa mňa je, že deti s SDP sa v určitej fáze vývoja naštartujú a všetky tie "pripojené" syndrómy postupne miznú a pretrvávať zvyknú poruchy vo vedení rozhovoru (presadzovanie sa na úkor partnera v komunikácii), niekedy pretrvávajú problémy s chápaním abstraktných pojmov.

sisstin
autor
17. črc 2012

@samkovama a Samko je ted s tím porozuměním jak? Už je to v pořádku nebo ještě máte deficit v něm vzhledem k věku? 😕 Ono jako to porozumění je fakt základ všeho, jak není, tak ty děti jsou opravdu "mimoňové" 😒

nellygray
17. črc 2012

Ahoj všem, dlouho už k vám nahlížím, a dovolím si jít pro radu ke zkušenějším.
Mám syna Toníka, 2 roky a 4 měsíce. Hned na úvod napíšu, že jsme loni v prosinci (tedy v jeho ještě ani ne 2 letech) absolvovali vyšetření u dr. Krejčířové, protože máme v blízké pokrevní rodině Aspergerův syndrom, a protože tou dobou T vykazoval jisté nestandardní znaky. Vyšetření úplně v pohodě, podle dr. K. zcela zdravé dítě, pouze s opožděným vývojem řeči (napsala na 15-18 měsíců, ale sama řekla, že spíše v té dolní hranici). A ještě napsala k jeho povaze, že je "vážnější dítě". Co se sociálních dovedností týče, v tom se T od té době hodně vylepšil, ještě nedávno nechtěl být v kolektivu, ze cvičení s dětmi odcházel, vyloženě ho to nebavilo. Teď v kolektivu ok, nicméně stále není nikterak družný a nemá příliš rád tělesný kontakt s cizími. Taky měl velké problémy s jídlem a to se zaplaťpánbůh taky výrazně zlepšilo. Byl i dost negativistický, ale trochu si myslíme, že to bylo tím, že měl furt hlad, takže to je teď taky rázem lepší. 🙂
Proč píšu... ta řeč je stále hodně mizerná. Má pouze tak 35 slov, a mluvení ve větách samozřejmě nemůže být řeč. Slovní zásoba sice v posledních dnech narůstá, ale... Mluví prostě hodně divně. Dá mu to strašnou práci, plete si třeba bába a máma, hrozně nad tím musí přemýšlet. Každé to slovíčko doluje z paměti i z pusinky. A i ta výslovnost je prostě podivná. Zaměňuje samohlásky i souhlásky. Prostě není schopen slovo zopakovat. Když chce říct Máňa (to je jeho sestřička 🙂), tak to prostě nezvládne, tu druhou jinou slabiku tam nedá. Řekne máma a je z toho smutnej. On si to už uvědomuje, že je něco špatně, i když se snažíme na to jít citlivě a nijak ho nepérujeme. Když se mu nedaří, tak se zasekne. Naopak když něco řekne dobře, tak z toho má hroznou radost (teď o víkendu řekl cosi jako "koma"-kombajn). Taky se mi zdá, že když tyhle "složitější slova" neopakujeme, tak je zapomene.
Máme ještě holčičku, čerstvě rok, a teď když vidím, jak vypadá v řeči vývoj standardního dítěte, tak si říkám, že T asi opravdu má nějaký probém. Protože Mařenka ho už v tom roce téměř dostihla, ale hlavně vidím, s jakou lehkostí ta slova opakuje a učí se je.
Vypadá T jako dysfatické dítě? Nechci se unáhlovat, dávám tomu ještě čas, ale taky bych s ním chtěla adekvátně pracovat co nejdřív.
Jinak motoriku má podle mě dobrou, zejména jemnou. Chodit začal v roce. Nohy do/ze schodů ještě nestřídá (jen výjimečně, když jde za ruku).
Na vyšetření sluchu jsme nebyli, podle pediatry slyší dobře, ale je mi jasné, že nás to nemine, pokud bychom chtěli začít něco řešit. Někdy mě i napadlo, že vyslovuje trochu jako lidé s vadou sluchu. Ale jinak, když nejde o tu jeho vlastní řeč, tak slyší každé šustnutí.
Děkuju, že jste si to přečetly a taky děkuju za případné rady. 🙂

hrusti
17. črc 2012

Ahoj holky, dnes to dopadlo dle ocekavani. Vicemene mi nic noveho nerekli. Byla tam relativne mlada pani dr a kdyz videla zpravu od Kr., tak rikala, ze ho ani zkouset nebude. Jen jsme se bavili o jeho chovani atd. Slibila mi, ze mi zkusi do mailu pisnout jeste nejake rady ohledne stravovani, ale to je asi tak vsechno 😉

krystalka
17. črc 2012

Ahoj @sisstin, tak snad u vás taky brzy přijde nějaké zlomové období a ta výslovnost začne naskakovat, vy to hodně trénujete, s Jiříkem logopedka výslovnost zatím vlastně vůbec neřešila, spíš se učili tvořit věty, ještě nedávno dělali pořád dokola "máma má chleba", táta má ...., apod. Naposled vytleskávali počet slabit ve slově a trénovali výbavnost slov, že mu vždycky ukázala 3 obrázky, pak si zakryl oči, ona jeden schovala a pak měl říct který a ještě se ho ptala tak, aby to musel i skloňovat - co chybí - ryba, co jsem schovala - rybu apod...U nás je to přesně obráceně, ta výslovnost mu tak nějak pomaličku naskakuje sama, zatím to nijak moc neprocvičujeme a přesto si všímám, že postupně jsou ty jeho věty stále více srozumitelné, ale zase ta gramatika je zatím dost špatná, i když pokroky tam teď jsou dost velké. Ale prostě je vidět, jak mu to dá velkou práci tu větu poskládat, jak se na to musí soustředit, aby to dal dohromady a někdo mu rozuměl, tu sluchovou paměť má evidentně horší, protože sice už je většinou schopný zopakovat větu ze 4 slov, ale když ji hned za chvilku má zopakovat znovu, tak už to většinou nedá, nebo to hodně obtížně loví v paměti, je to vidět i u nových slov, že ty krátké, max. dvouslabičné odposlouchá hned, ale ty tříslabičné většinou zkomolí a delší si už většinou nepamatuje vůbec...Měla bys prosímtě nějaké tipy, jak tu sluchovou paměť trénovat? Nejlépe někde třeba venku na procházkách, nějak nenápadně, pracovat doma mi většinou moc dlouho nevydrží 😉 .

sicinka
17. črc 2012

@hrusti jen se zeptám proč poradnu pro hyperaktivní děti. Mě přišlo podle popisu, že jste na tom s pozorností skvěle - udělá několik listů logica, skládá puzzle atd. Já to třeba brala tak že když Dáda umí vydržet u úkolu co ho baví půl hodiny (a klído i víc) tak hyperaktivní být nemůže. I když je jinak jak tryskomyš, denně skáče přes hodinu v tampolíně, defacto pořád běhá skáče. Ale pak si třeba dneska přes hodinu válel z modelíny. Jak to tedy je? Vžycky mám pocit že už se tak nějak orientuji a pak nic (dotěď je pro mě šok, že dítě může mluvit a nerozumět .-)

krystalka
17. črc 2012

@nellygray - ahoj, tak nejlépe ti tady asi poradí @sisstin, ale mám syna s expresívní dysfázií a tvůj synek mi ho v něčem dost připomíná. Můj syn měl ve 3 letech asi 40 slov, včetně citoslovcí, zvuků zvířátek apod., věty netvořil ani náhodou, ani nespojoval dvě slova. A právě jsem taky viděla, jak se ty slova těžko učí, neopakuje je po nás apod. Ale jinak hrubou i jemnou motoriku měl dobrou, v té jemné byl spíš šikovnější, než ostatní děti, jinak kromě té řeči vlastně s ničím jiným problém nemá... Rozjel se v té řeči až před 4.rokem, to začal všechno opakovat a postupně tvořit věty atd. S Krejčířovou jsi se o tom teď někdy neradila? Jestli by třeba nebylo od věci se k ní znovu objednat, nebo udělat takové to klasické kolečko - foniatrie, ORL, psycholog? My jsme po tom třetím roce byli na foniatrii a ORL a začali chodit na logopedii do Speciálně pedagogického centra a díky tomu mi ho teď vzali do speciální školky, kde mají všestrannou péči, je tam hodně dětí právě s řečovými problémy, ve třídě je jen max 12 dětí na 2 paní učitelky a 1 asistentku. Pokroky poslední dobou dělá obrovské, ale ve srovnání se "zdravými" vrstevníky je ten rozdíl bohužel taky dost velký...

krystalka
17. črc 2012

@nellygray - ještě jsem zapomněla - problémy s jídlem jsme měli také, už od miminka, pak kolem 1 roku to bylo lepší ale kolem 2 let to byla zase katastrofa, zlepšilo se to teď někdy kolem těch 4 let. A co se týká družnosti s dětmi - tak nejmíň do 3 let byl nejradši, když na hřišti s námi nikdo nebyl, pak postupně začal děti rád z povzdálí pozorovat, ale mezi ně nešel, trochu se to zlepšilo, když ve 3,5 začal chodit do miniškolky, kde byly jen 3 děti ve skupině, ale stejně je začal brát víc na vědomí a hrát si s nimi až před 4. rokem

nellygray
17. črc 2012

@krystalka děkuju Ti moc za odpovědˇ. Jak to poisuješ, tak je to opravdu hodně podobný vývoj... O tom, že napíšu Kr., jsem uvažovala, asi bude nejlepší se k ní znova objednat. Většina lidí okolo mě uklidňuje, že se rozmluví, ale asi mi dáš za pravdu, že to prostě člověk tuší, že něco není v pořádku. Mám srovnání s mnoha Tondovými vrstevníky a vidím, jak mluví prostě jinak. Když měl jen pár citoslovcí, tak jsem si říkala, že to bude ok, že se rozmluví, ale teď když se začíná snažit o ta složitější slova, tak je to už nápadné. Třeba dneska jsem mu asi dvacetkrát opakovala slovo "banán", vyšlo mu z toho něco jako "buma". Když jsem mu hodinu na to říkala, ať řekne tátovi, co měl k svačině, už si to slovo nepamatoval... I když evidentně se snažil si vzpomenout.
Samozřejmě bych si moc přála, a pořád doufám, že jde jen o opožděný vývoj řeči. Myslím, že u nás by v úvahu taky přicházela expresivní dysfázie. Porozumění má absolutně bez problémů.
S jídlem u nás jiný vývoj-jako miminko super, kolem roku se to začalo zhoršovat a zhruba do 2 let to byl očistec. Teď se to hodně zlepšilo.